Chtělo by to trochu znalosti fyzikálních vlastností kapalin a plynů. Plyn (propan-butan) je ve všech nádobách a je zcela jedno, jak jsou velké, uložen ve formě tekuté, tedy zkapalněné. Zkapalní tím, že je stlačený (berme v úvahu pokojovou teplotu dejme tomu 20 st. Celsia). Jeho zkapalnění výrazně pomůžeme, pokud ho zchladíme. Proto ve všech nádobách při jejich pohybu cítíme, že je v nich kapalina. Propan-butan má tu vlastnost, že za teplot nad nulou (ať se to lépe chápe, tak hovořme o teplotě 20 st.celsia) je v těchto nádobách jak ve formě kapalné, tak i ve formě plynné. A plyn zkapalňujě při cca 9 atm. Vyskytuje se tedy v tomto případě v obou skupenstvích. Ale protože v kapalném stavu je prakticky nehořlavý, potřebujeme jej spotřebovávat ve plynném stavu. Do tohoto stavu se dostává při pokojových teplotách celkem snadno takzvaným odpařováním. Odpařováním se z kapaliny změní na formu plynnou a tím i vpodstatě sníží svůj tlak. Protože se ale odpařuje, průvodním jevem je, že odebírá teplo ze svého okolí. Láhev chladne a to tím rychleji, čím více plynu se začne odpařovat - spotřebovávat z nádoby. Pokud se to přežene, láhev se podchladí natolik, že se proces odpařování zcela zastaví - plyn "zmrzne" v láhvi a zůstane vlastně pouze tekutý, neschopný se odpařovat. Protože kupříkladu motorová vozidla potřebují ke svému běhu plynu poměrně dost v krátké době, láhev by se brzy podchladila natolik, že by se přísun plynu zcela zastavil. Proto jej vozidlo spotřebovává z nádrže (bomby) v tekutém stavu tak, že jej v regulátoru předehřívá vodou z chladiče. Tím se zabezpečí, že je plyn do motoru nasáván stále v plynném stavu a může tedy hořet. Tlak plynu je za všech okolností, pokud se bavíme o teplotě pokojové v jakékoli nádobě vždy o stejném tlaku - tedy přibližně těch 9 atm. NENÍ (!) tedy pravdou, že pokud je plyn v menší nádobě, je v ní tlak menší (zde kartuše). Není tomu tak ani v případě malé 2kg nádobě ani v nádobě 10 kg! Tlak je ve všech nádobách vždy stejný (!) - za předpokladu stejných teplot (třeba 20 st. celsia). Propan-butan má mnoho specifických vlastností. Mimo jiné, protože se odpařuje a je v těch nádobách i v plynném stavu, mají větší nádoby (už i ta 10kg láhev) pojistku - pojistný přetlakový ventil. Mají jej všechny automobilní nádrže na propan-butan. Jsou tam proto, aby nedošlo při velkému zahřátí nádoby (nádrž bude na sluníčku a plyn se bude roztahovat a zvyšovat tak svůj tlak) k výbuchu. A právě tím ventilem může "utéci" a snížit tlak v nádobě na bezpečnou mez. Takový plynový zapalovač za sklem aotumobilu není zrovna dobrý nápad. Viděl jsem pár aut, ve kterých zapalovač za oknem explodoval. A to v něm je plynu opravdu velmi málo, ale i tak to stačilo na to aby to nadělalo nějakou škodu. Proto také dno té kartuše má vpouklé dno. Podstatně se tím zvýší pevnost nádobky.
Ehm asi dám najevo základní neznalost o mechanice kapalin. Ale když se nezeptám budu blbec dál. ;) Jsou kapaliny mimo vody stlačitelné? Teda v tomto případě kapalný plyn?
@@Derrykovo Odpoved z fyziky pro zakladni skoly zni: kapaliny nejsou stlacitelne. Je to zjednoduseny pohled, ale muzeme z nej vychazet. Daleko vetsi vliv na objem kapaliny bude mit jeji teplota nez okolni tlak. Zjednodusene receno tlak ve vsech tech lahvich musi byt pri stejne teplote stejny (a stejny bude teba i v PB zapalovaci). Cele se to zesloziti pokud budeme plyn odebirat, ale pokud se lahev uzavre a necha se ustalit teplota, tak vysledny tlak nesouvisi s nadobou ve ktere je plyn uzavren - jediny predpoklad je, ze je tam jak plynna, tak kapalna faze. Tohle bylo uplne mimo. Jinak video super. Jeste se da koupit redukce pro varic VAR 2 primo na 2kg plynovou bombu, takze se da pouzivat jako s kartusi. Pouzival jsem ji i s jinymi kartusovymi varici a spokojenost.
@@konarik Ano, Vaše odpověď je správně a oceňuji jednoduchost a přitom srozumitelnost podání. A ano, redukce se opravdu dá dokoupit, dokonce jsem ji zakoupil společně s kempingovým vařičem. Dobrá věc, hlavně plně funkční.
@@Derrykovo Jak už velmi srozumitelně odpověděl pan Konarik; kapaliny stlačitelné nejsou, nebo jen opravdu velmi, velmi, velmi málo, v teoriích se ale počítá s obrovským objemem kapaliny, kterou se můžeme pokusit stlačit pod obrovským tlakem, ale bude to opravdu o pidi pidi pidi čehosi, co bude i těžko změřitelné. Mnohem větší roli hraje teplota a s ní často související změna skupenství. Typicky voda, která nabyde poměrně značně svého objemu, jestliže se dostane do mínusových teplot, kde se změní v led a ten jak známo, má mnohem větší objem, než voda ve stavu tekutém. Ano, pořád se bude jednat o vodu, jenom už bude v jiném skupenství. A jen pro doplnění znalosti z fyziky základní školy: voda má takzvaný trojjediný bod. Je to situace, kdy voda bude ve všech nám známých skupenstvích - tedy tuhé (led), kapalné (vodný roztok) a plynné (páry). Ten bod je 0 stupňů celsia. A nejlépe je tento bod pozorovatelný v situaci, kdy led začne měnit své skupenství na vodu (tání). Na velkých plochách pak můžeme vidět právě onen opar, kdy led taje. Je to specifická vlastnost vody. Díky této vlastnosti vody jako takové se na naší matičce zemi odehrává mnoho na vazujících zajímavých procesů, které zajišťují na této planetě život. Ostatně, pan Konarik to ve svém příspěvku také správně popsal - cituji: "Daleko vetsi vliv na objem kapaliny bude mit jeji teplota nez okolni tlak".
Dobrý den, myslím, že nemáte úplně pravdu. Zapomněl jste na uživatelskou rovinu a další fakta. Na základně toho, co píšete, tedy všichni pojďme zahoďme regulátory a vše připojme na láhve na přímo, ať máme zapalovač, kartuši, tlakové láhve.... Nesmysl! Já s Vámi samozřejmě souhlasím, že stejný plyn má při stejných podmínkách ve všech nádobách stejný tlak ... jenže minul jste další důležitý parametr ... plyn v láhvích, v kartuších a zapalovačích má rozdílné složení a pokud butanové páry zkapalňují již při cca tuším 1,2 bar pak u propanu jsme někde kolem 8,6 bar, takže jsme na násobcích. Zde už bychom museli znát přesně složení plynu, abychom mohli porovnávat a protože zapalovače jsou butanové, v kartuších je také jiná směs, v klasických láhvích pak letní / zimní směs PB a dokonce někteří používají čistý propan, výsledku se jen stěží dopátráme. Znovu, dokud nám oběma někdo nepředloží konkrétní tlaky v kartuší vs. PB láhev, budeme se tady zbytečně dohadovat do skonání světa. Pokud necháte propanovou láhev na sluníčku a zahřeje se na 50°C, potom tlak stoupne na cca 17 bar!!! (cca 8 násobek tlaku v pneu osobního automobilu) a to opravdu zapomeňte, že Vám zapalovač nebo lépe kartuše podobná plechovce tento tlak udrží. Já samozřejmě chápu čím větší je objem nádoby, tím větší celková síla působí zevnitř na obal a tento se musí konstrukčně přizpůsobit, ale srovnávat tlakovou nádobou vyrobenou z cca 3 mm oceli plnou propanu (testovanou pro revizi na 30 bar) s flaštičkou od Lybaru, je naprosto scestné. Mimo jiné ... nikdy nevíte, co v láhví před Vámi je, jaké je složení plynu atd. Můj výklad je o tom, že regulátorem eliminujeme tyto výkyvy a tlak z láhve snížíme na pohodovou hodnotu, kdy nehrozí poškození hadic, zařízení, vlastně se také lépe eliminují různé úniky a můžete použít hadici s hadicovými sponami (namísto té se zalisovanými koncovkami). Nehledě na to, že připojení na 10 / 5 kg láhev bez regulátoru je zakázáno a já toto preferuji také na 2 kg láhvi. Kdo chce riskovat, ať na vlastní nebezpečí riskuje. Ještě k tomu tvaru vypouklého dna u kartuše... a není tam to dovnitř vypouklé dno, protože je to konstrukční možnost jak udělat kompromis pro možnost nižšího tlaku a zároveň mít rovné dno pro postavení kartuše na rovný povrch? Tedy rozdílně od PB láhve ovoidního tvaru, kde se počítá s vyšším tlakem a kde je dosed řešen dodatečným prstencem. Takto si to jednoduše vykládám selským rozumem na základně svých osobních zkušeností. Aneb jak jsem zjistil, kolik lidí je po přečtení diskuzí po chvíli plynařem, lékařem, politikem ... :)) Když se řekne A, pak je třeba dodat také B, C, D, E .... :) Pokud bych se mýlil, chybu samozřejmě uznám. Tom
Ahoj Tom. super video super nápad..ale neodpustim si pripomienku...Všetky komponenty maju šesthran na typizovane naradie teda kluč..asi som stará škola ale na mosadz ocelovými klieštami nieeeeee...🔧🔧🔧
U skvapalnených plynov platí teplota =tlak to znamená že je úplne jedno aký je objem tlakovej nádoby,tak že ak zariadenie funguje bez regulátora tlaku,bude fungovať pripojenie k akejkolvek nádobe s butanom.
Dobrý den, viděl jste to video celé nebo jste měl potřebu se zde aktuálně z nudy vypsat a zanechat tak na internetu nesmazatelnou i jistě velmi obohacující stopu? 1. Toto video není určeno pro ty, kteří užívají a mají v plánu užívat kartuše nadále 2. Je spousta spotřebičů na kartuše, které se rozhodně na trip nehodí a právě zde je použítí na láhev velmi vhodné (vetší topidla, grily aj.) 3. Pokud by nám týdně nepsalo min. 10 lidi, jak připojit kartušový spotřebič 7/16" na PB láhev, vůbec bych se tímto videm nezabýval 4. Pokud by o tato řešení nebyl zájem, tak proč dokonce sami výrobci tyto sety nabízejí? Mě je samozřejmě jasné, že nikdo s malým skládacím vařičem se nebude do hor tahat s PB láhvi. A co třeba rybáři, kamioňáci, chlapi na stavbách, lidi na chalupách, v kempu? Stačí takto nebo od Vás máme očekávat nějakou další vtipnou a obohacující myšlenku? T.
Nerozumiem tomuto keď si ľudia kupujú malé prenostne veci asi k tomu nechcú trepať 10kg bombu... myslím si ze toto rozhodnutie treba spraviť pri kúpe spotrebiča nie potom 😊
Zdravím, to je sice fajn, ale jakmile si uvědomí kolik plynu vlastně spotřebují a kolik je stojí kartuše, hledají možnost jak spotřebič připojit na 2 nebo 10 Kg plynové láhve. Podobných dotazů bylo spousta, proto tohle video. A určitě souhlasím, že se do hor nebudu tahat s 10 Kg láhví 😊 T.
@@super-naradi-cz ja rozumiem úspore ale ako píšem hore nechápem toto riešim pri vybere spotrebiču.... sam chodím na ryby a výbavu mam ako na turistiku lebo sa mi páči to ze to je malé a ľahké samozrejme ze to niečo stojí ale to som vedel už keď som to kupoval...
Ať tomu každý říká jak chce ... my a spousta dalších říkáme "plynový regulátor" a nevidím v tom žádný problém: www.google.com/search?q=plynov%C3%BD+regul%C3%A1tor&oq=plynov%C3%BD+regu&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqBwgAEAAYgAQyBwgAEAAYgAQyBwgBEAAYgAQyBwgCEAAYgAQyBwgDEAAYgAQyBggEEEUYOTIHCAUQABiABDIICAYQABgWGB4yCAgHEAAYFhgeMgoICBAAGA8YFhgeMggICRAAGBYYHqgCCLACAQ&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Málo kdo bude asi tahat do stanu větší láhev než 2kg. Podle mě není třeba vymýšlet nějaké složité připojení 2 kg bomby k topení a nebo k vařiči. Pokud má přívodní hadici na kartuši tak stačí jen koupit redukci k připojení dvoukilovky, původně určené k hořáku vařiče VAR. Je to vlastně jen mufna, která se našroubuje do bomby a výstup je stejný závit jako má kartuše. S vařičem je to jednodušší. Redukce napřed do hořáku a ten se šroubí do láhve S hadici to bude horší. Napřed nasroubit do vařiče nebo topení, protože mají kohout a až potom druhý konec do láhve a je dosti velká a těžší na manipulaci. Možná by to chtělo i na dvoukilovku dát nějaký kohout, kvůli té hadici. Na dvoukilovku by to chtělo používat hořák na kartuši, protože má větší výkon hoření, než vařiče přímo určené na dvoukilovku. Navíc v zimě vám kartuše nebudou fungovat a zamrznou. Ty větší bomby ano. Určitě víte, že na vesnicích mají bomby venku u baráku a na nich vaří. Zapalovač vám v zimě kolikrát nechytne.
Děkuji za připomínku. Já jsem právě přesvědčen, že pouze redukce a přímý tlak z láhve není dobře. Ono je totiž otázka času, kdy to někdo napojí ve vzájemně neslučitelné kombinaci (a nebyl by to první případ). Uvádím připojení na 2, 5 nebo 10 Kg láhve jako možnost, ale každý ať si dělá co chce 😊 Tom
Tak to je to totální nesmysl, jehlový ventil mají dost často i nízkotlaká zařízení a o použití regulátoru o konkrétním tlaku rozhoduje provozní tlak daný výrobcem, rozlišeno dle typu plynového spotřebiče a normativního tlaku v dané zemi ... takže máte ještě nějaké další připomínky či dotazy?
Dobrý den, nejsem si jistý, že by měl vstup z PB hadice: www.super-naradi.cz/Cattara-Plynove-topeni-varic-Heat-Cook-13597-prenosne-na-kartuse-d37036.htm Video-návod se týká závitových kartuší 7/16" Tom
Mozna bych ocenil video kratší, tzn se míň vykecávat....jinak dobry nápad to vysvetlit lidem, s plynem neni prdel....topitko s 10kg pouzivam na topeni ve stanu a pecka
Jak jste přišel na to,že ta kartuše nejde plnit,tedy přepustit?Co je nebezpečného na tom přepouštění?Jaký je rozdíl mezi připojováním vařiče ke kartuši a kartuše k dvoukilové nádobě?Nebojíte se také chodit do sklepa,že jsou tam čerti?
Zdravím, tak maximálně bych se bál jít do sklepa s vašimi plněnými kartušemi 😊 Ano technický plnit lze, ale berte v potaz, že tlak v PB láhvi je kolem 6 bar a síla stěny u klasické takové láhve je cca 3 mm, zatímco tlak v butanové kartuši je obvykle do 2 bar a síla stěny kartuše je jen cca 0,5 mm, takže tlačíte cca 3 x větší kompresi do obalu se 6 krát menší silou materiálu … pochopil? Pokud teda hledáte nejsnazší způsob, jak si zalítat s holuby, pak je to tento Váš. Mě je to opravdu jedno, kdo co děla, ale to jsou mé osobní rady po nějakých zkušenostech se zákazníky, kteří se na toto často ptali. Jinak jsem podobné řešil s jiným pánem podrobněji v diskuzi níže a také se k tomuto tématu zde vyjadřovali zkušenější machři. Koukněte případně níže. T.
@@super-naradi-cz" Tlak par butanu..........215 kPa při 21°C Hodnoty odpovídají ideálnímu stavu plynu. Směs plynu (20% propan, 80% butan) tlak par okolo 315 kPa při 20°C. Směs plynů (30% propan, 70% butan) tlak par okolo 400 kPa při 20°C"Kde máte těch 6 barů? Běžně se to dělá,rezerva 1,5-2 krát by neměl být problém,pokud není kartuše poškozená tak vydrží.
Zdravím,omlouvám se,někdy si neuvědomím,že nepolemizuji s kolegou,ale ve veřejném prostoru.VY NEMŮŽETE TO CO TVRDÍM já tady sdělovat,stav kartuše nemusí být vždy zřejmý a nemůžete tedy s čistým svědomím tvrdit,že nic nehrozí.
Nedá mi to, pán asi moc do hodin fyziky a chemie nechodil, jinak by nemohl říkat zavádějící informace ohledně tlaku v kartuši a v PB lahvi - věc se má tak, že výsledný tlak směsi plynů - propanu, butanu a někdy isopropanu je závislý na podílu plynů ve směsi - viz fyzika středních škol. Tento podíl je závislý na tom jaké použití výrobce deklaruje - jiný tlak je v kartuši do mrazu (více propanu) a pro vysokohorskou turistiku, jiný pro zimní použití, jiný pro běžné použití. Izobutan je přidáván kvůli výhřevnosti, a zrovnoměrnění výkonu. Všechny spotřebiče pro přímý odběr z kartuší budou fungovat, jen jejich výkon bude mírně jiný, v praxi nepozorovatelný. V praxi je to pro normální použití -5 - + 40 stupňů zcela jedno, tlak se jak v kartuších tak v PB lahvích pohybuje cca od 2 - 8 barů - podle směsi a venkovní teploty. Toliko fyzika. Montáž regulátoru - pokud nevíte pro jakou montáž je regulátor určen, montujte jej vodorovně (jednou rukou držet regulátor v přibližně vodorovné poloze, druhou jemně utahovat, pokud netěsní dát nové těsnění) to jak je montováno na videu je na prasáka, regulátor se nesmí při utahování matky dotýkat bomby, to je velká neznalost. Použití regulátoru s možností změny tlaku je naprosto nesmyslné, používá se pro regulaci výkonu k tomu určených určených spotřebičů - třeba hořáků ve stavebnictví apod. - pro certifikované spotřebiče nedoporučuji. Spotřebiče určené přímo pro kartuši můžete napájet přímo z 2kg lahve. Spotřebiče, které obsahují redukční ventil musíte napojit přímo. Pokud použijete další redukčák, a vnitřní bude třeba na 50 Mbar, spotřebič nedosáhne deklarovaného výkonu. Pokud připojujete spotřebič na redukční ventil, který koupíte, je třeba koupit ten správný - na 30 nebo 50 mBar - údaje najdete na štítku zařízení, nebo na netu, nové jsou většinou na 30mBar, ale pořád jsou na trhu i spotřebiče 50mBar. Rozdíl náplně v kartuši a v PB lahvích je max v čistotě, někdy v obsahu izobutanu, proto je dobré používat značkové náplně Flaga apod. Jinak kartuše se plnit dají, adaptéry najdete na netu, dobré je k adaptéru použít filtr kapalné fáze, ale komu nevadí větší láhev, je to bezpečnější.
Díky za reakci. Já …. Fyzika za 1, Chemie za 2. 1. přepouštění je nelegální a nebezpečné 2. všechny legální bezpečné sady na připojení kartušových spotřebičů obsahují regulátor (Proč asi?) a hlavně pokrývají na výstupu (resp. regulátor řeší) veškeré kombinace plynů, které na Vás mohou čekat v láhvích 3. Ano tlak záleží mimo jiné na složení plynu … kartuše butan cca 2,5 Bar, ale naopak oblíbený čistý propan v PB láhvi nějakých 8,5 Bar a na slunci odhadem 13 Bar. To myslím, že do Vašeho vařiče, určeného původně na tlak z kartuše podobné konzervě na rybičky asi nechcete dostat. Takže bych to uzavřel: Vy pojedete na přímo z láhve a já pojedu přes regulátor a uvidíme u koho se hasiči zastaví dříve 😊 Mějte se. Tom
Jedna věc je co se smí a nesmí, druhá tvrzení nesmyslů o fyzikálních vlastnostech....Zkuste se trochu vzdělat, pokud jste měl tyto známky, tak nevím proč tu tvrdíte nesmysly, za které by vám normální pedagog dal za 5. Zkusil jste dát kartuši na slunce? Zjistil jste si složení plynu v kartuši ? Myslíte že směs v kartuši má jiné fyzikální vlastnosti než směs v PB 2/5/10 kg nádobě? (tedy kromě izobutanu, který má ale parc tlak vyšší než butan a je tam kvůli stabilizaci výhřevnosti... O čistém propanu tu nemluvíme, ten je pro speciální aplikace😉 Viz středoškolská fyzika - parciální tlaky tlaky směsi plynů a jejich odpařování, na to jste odpověděl velmi nepřesně. To že jsou spotřebiče přímotlakové (vařiče, hořáky, punčoškové lampy) a pak spotřebiče s redukčními ventily 30/50mBar - cca kvůli dodržení deklarovaného výkonu. Redukční ventil pro připojení na větší bomby je na mezitlak - je někdy dáván kvůli bezp předpisům, levné konstrukci a použitému levnému materiálu aby byla dodržena bezpečnost plynového zařízení. Dát sem tohle video OK, ale ten slovní doprovod jste měl nechat zkontrolovat svého fyzikáře😁 Co se týká přepouštění - pokud máte správné zařízení (sestavené z komponent na tlak PB) a umíte to, nebezpečné to není, ale pravda nemá se to - vzhledem k bezpečnostním předpisům dělat, ale pokud vím, nikam u těch co to dělají hasiči nepřijeli. Když už něco prodáváte, tak si o tom něco zjistěte.@@super-naradi-cz
Zdravím, bohužel musím konstatovat, že pro-uživatelsky jste částečně mimo mísu a se zákazníky zřejmě nemáte zřejmě úplné zkušenosti nebo s takovým počtem případů, abyste si udělal celkový obrázek. Takže ode mě dostáváte za customer care za 3, protože nějaké pokročilejší technické informace máte, ale o biflování odstavečků to opravdu není :) 1. 90% zákazníků přepouštět neumí nebo nechce a hlavně kartuše nejsou k opakovanému plnění určené (toť jasný fakt) + asi to poslední, co neznalý kupující řeší, je složení plynu v láhvi. 2. Případů, kdy jsem tady zaznamenával reklamace při použití přímého tlaku na 30 mbar vařičích jsou desítky a úplně podobně bychom se mohli bavit o neodborném provozu z neschválených plynových láhví 3. Natočte si své video ať Vás můžeme podrobit konstruktivní kritice, velmi se na to těším :) 4. Dost nechápu, že máte tendenci se v předvánočním čase zabývat vypisování dlouhých slohovek na internetu, ač mohou být z Vašeho pohledu jakkoli přínosné (i když jakýkoli názor vítáme). Za mě mrhání drahocenným časem na obou stranách. Shrnu: V podstatě máme pravdu oba a přeji tímto hezké Svátky Za mě uzavřeno. Tom
Píšete nesmysly a nechápete, uzavřeno to není, pokud tady děláte frajera a víte o zboží a jeho vlastnostech hodně málo o vlastnostech médií máte mlhavé představy, zkuste google. ad1/ to co kdo umí tu neřešíme, to je věc každého Tlak ho zajímat nemusí ale vy jako odborník byste měl tyto věci znát, evidentně v nich tápete, je to vaše vizitka, nepíšu to jen já. ad2/ nevím co tento bod znamená není to předmětem diskuse, to jsou vaše nesprávné úvahy a evidentní neznalost toho, co prodáváte. Každý normální člověk - pokud dostane přístroj s redukčákem jej používá, jak je to v návodu popř od toho je prodejce, aby vysvětlil, pokud tomu rozumí. ad3/Diskuse není o mém videu, ale o zmateném videu, které uvádí nesprávná fakta - tlaky bez znalostí různých náplní a jejich specifických znalostí, které vy byste měl znát ad4/ pokud tu vidím psát hlouposti, a pokud nejste schopen fundovaně odpovědět, nedivte se, že se ten kdo tomu rozumí - technik - ozve. Je to proto, že při opravách obytných přívěsů popř jejich plynového příslušenství řeším problémy, kdy mi zákazník zasvěceně vysvětluje, poučen třeba takovýmto videem, že přece odborníci na netu to říkají takto. Jinak se nepotřebuji zviditelňovat videem, práce mám nad hlavu... Vážený, než něco budete příště tvrdit, zkuste se poradit s někým kdo o tom technicky něco ví. Jistě, kartuše se plnit nemají, ale je to technicky možné a při splnění bezp. požadavků to možné je s minimálním rizikem, možná lepší než vyhazovat kartuše které jsou technicky v pořádku do přírody. Vás zajímá prodej, mě i ekologie, neboť 2kg bombu na hřbetě tahat je nepohodlné.😏Pokud už se někdo splete a je sdostatek soudný, přizná to a nemlží😎@@super-naradi-cz
Jde ušetřit ještě o polovinu více když si 10 kg bombu naplníte LPG u benzínky sice to nemá stejnou výhřevnost a nedostanete revizi na bombu a dělat se to nemá a opatrnost na přeplnění bomby jde mít 10 litrů plynu za 160 kč
Zdravím, bavíme se jen o ceně náplně, např. dnes (7/6/2023) Hornbach PB 2 kg - 129 Kč, 5 kg - 289 Kč, 10 Kg - 499 Kč, láhev je samozřejmě zálohovaná a tu můžete oproti záloze vyzvednout i vrátit nebo rovnou prodat někomu dalšímu, kdežto kartuši musíte vyhodit. T.
Prostým rozumem si myslím, že tlak v kartuši a láhvi je dán jen a jen teplotou a složením plynu - ne objemem! Po 21 minutě. Jen si vzpoměň jak nás to učili v sedmé třídě.
Už se to tady probíralo, ANO jinak souhlas … ale nejen … Tlak, je také dán složením plynu (některé zkapalní snáze, jiné hůře a další vůbec). Více nebudu napovídat 😊 a hlavně jde především o bezpečnost. T.
Tome, pár čísel z praxe: tlaky plynu při normální teplotě cca 20 stupňů: originál butanová kartuš cca 1,5 bar. PB kartuš (butan-izobutan-propan) má cca 2 - 2,2 baru. Tlaková láhev s letní směsí (Flaga) má kolem 4 barů, se zimní směsí (opět Flaga) má 6 - 7 barů. Z toho vyplývá, že když regulátor, tak na 2 bary a když plnit, tak jen letní směsí a ještě dávat pozor na přehřátí kartuše.
Honzo díky, neměl jsem úplně super přesná čísla a tvé údaje to i ostatním dost dovysvětlují. Tak i tak bych opravdu nic neplnil i s ohledem na to, že kartuše se vyrábějí s méně či více odolnými obaly a právě při nestandardních teplotách může být problém. Úplně si dokážu představit, co za peklo může udělat prasklá kartuše někdy v létě v přehřátém autě atd. T.
@@super-naradi-cz Souhlasím. Sám sice plním, ale rozhodně to nikomu nedoporučuji. Musíš u toho použít nejen hadici, ale i hlavu, udělat si tlakové zkoušky a podobně. A i pak to nese jistá rizika, se kterými je třeba počítat (nikdy nenechávat kartuš v létě v autě, nebo v kempu ve vyhřáté chatce, balit tak, abych v báglu měl mezi kartuší a zády třeba krájecí prkénku, které by případnou explozi zachytilo, atd...)
Zdravím Vás, úplně tyhle dvě věci oddělte. 1. Je to moje volba boje proti politickému marasmu a pokud tenhle dnešní chlív někomu nevadí, tak ať to raději ani nekomentuje a nediví se, že jsme tam, kde jsme. 2. Mě fascinuje, že mi vidíte do hlavy a přesně víte, proč tato videa točím. Víte, prozradím Vám to. Zákazníci se nás často ptali, jak mají např. právě Olymp připojit na 2 kg láhev, takže než to pořád dokola 2 x týdně vysvětlovat, natočil jsem toto video, kde je vše jasně popsáno. Navíc, vše včetně čísel produktu a dílů. Pokud by tedy měl kdokoli zájem, koupí si ty komponenty, kde chce. Po zkušenostech by druhý dotaz byl ve stylu: "Kde to mohu koupit?", takže logicky zákazníky nasměrujeme k nám. Pokud video někomu pomůže a ocení nás, že si cokoli koupí právě u nás, tak nás to samozřejmě potěší. Co je na tom špatného? Mám jim ty věci tajit nebo je rovnou směrovat ke konkurenci? Vítejte v kapitalismu! Všichni platíme složenky. Já mam totiž pocit, že i Kaufland, pokud Vám domu pošle leták, to asi zřejmě nedělá úplně "Z lásky k Česku" :)) Dokonce mám pocit, ta paní, která Vám prodává rohlíky, to také nedělá zadarmo. Já vůbec nesdílím filozofii, dělat věci pro peníze, ale věřte, že za peníze dělají téměř všichni nebo k Vám snad řemeslnící dorazí kvůli Vašemu hezkému úsměvu ... ? Tom
😂😂😂😂😂😂 ešte že si sa narodil 😂😂😂😂 a dal si ľudom nápad a zlepšovák 😂😂😂😂 toto by už nikoho nenapadlo 😂😂😂😂 daj si to patentovať 😂😂😂😂 alebo začni to vo veľkom predávať 😂😂😂😂😂
Zlatko, ani nevíš kolik lidí se nás na to ptá, tudíž to zřejmě někomu i pomohlo. No tak také něco natoč, sestříhej a my ti to pak rádi okomentujeme 😊 T.
Chtělo by to trochu znalosti fyzikálních vlastností kapalin a plynů. Plyn (propan-butan) je ve všech nádobách a je zcela jedno, jak jsou velké, uložen ve formě tekuté, tedy zkapalněné. Zkapalní tím, že je stlačený (berme v úvahu pokojovou teplotu dejme tomu 20 st. Celsia). Jeho zkapalnění výrazně pomůžeme, pokud ho zchladíme. Proto ve všech nádobách při jejich pohybu cítíme, že je v nich kapalina. Propan-butan má tu vlastnost, že za teplot nad nulou (ať se to lépe chápe, tak hovořme o teplotě 20 st.celsia) je v těchto nádobách jak ve formě kapalné, tak i ve formě plynné. A plyn zkapalňujě při cca 9 atm. Vyskytuje se tedy v tomto případě v obou skupenstvích. Ale protože v kapalném stavu je prakticky nehořlavý, potřebujeme jej spotřebovávat ve plynném stavu. Do tohoto stavu se dostává při pokojových teplotách celkem snadno takzvaným odpařováním. Odpařováním se z kapaliny změní na formu plynnou a tím i vpodstatě sníží svůj tlak. Protože se ale odpařuje, průvodním jevem je, že odebírá teplo ze svého okolí. Láhev chladne a to tím rychleji, čím více plynu se začne odpařovat - spotřebovávat z nádoby. Pokud se to přežene, láhev se podchladí natolik, že se proces odpařování zcela zastaví - plyn "zmrzne" v láhvi a zůstane vlastně pouze tekutý, neschopný se odpařovat. Protože kupříkladu motorová vozidla potřebují ke svému běhu plynu poměrně dost v krátké době, láhev by se brzy podchladila natolik, že by se přísun plynu zcela zastavil. Proto jej vozidlo spotřebovává z nádrže (bomby) v tekutém stavu tak, že jej v regulátoru předehřívá vodou z chladiče. Tím se zabezpečí, že je plyn do motoru nasáván stále v plynném stavu a může tedy hořet. Tlak plynu je za všech okolností, pokud se bavíme o teplotě pokojové v jakékoli nádobě vždy o stejném tlaku - tedy přibližně těch 9 atm. NENÍ (!) tedy pravdou, že pokud je plyn v menší nádobě, je v ní tlak menší (zde kartuše). Není tomu tak ani v případě malé 2kg nádobě ani v nádobě 10 kg! Tlak je ve všech nádobách vždy stejný (!) - za předpokladu stejných teplot (třeba 20 st. celsia). Propan-butan má mnoho specifických vlastností. Mimo jiné, protože se odpařuje a je v těch nádobách i v plynném stavu, mají větší nádoby (už i ta 10kg láhev) pojistku - pojistný přetlakový ventil. Mají jej všechny automobilní nádrže na propan-butan. Jsou tam proto, aby nedošlo při velkému zahřátí nádoby (nádrž bude na sluníčku a plyn se bude roztahovat a zvyšovat tak svůj tlak) k výbuchu. A právě tím ventilem může "utéci" a snížit tlak v nádobě na bezpečnou mez. Takový plynový zapalovač za sklem aotumobilu není zrovna dobrý nápad. Viděl jsem pár aut, ve kterých zapalovač za oknem explodoval. A to v něm je plynu opravdu velmi málo, ale i tak to stačilo na to aby to nadělalo nějakou škodu. Proto také dno té kartuše má vpouklé dno. Podstatně se tím zvýší pevnost nádobky.
Ehm asi dám najevo základní neznalost o mechanice kapalin. Ale když se nezeptám budu blbec dál. ;) Jsou kapaliny mimo vody stlačitelné? Teda v tomto případě kapalný plyn?
@@Derrykovo Odpoved z fyziky pro zakladni skoly zni: kapaliny nejsou stlacitelne. Je to zjednoduseny pohled, ale muzeme z nej vychazet. Daleko vetsi vliv na objem kapaliny bude mit jeji teplota nez okolni tlak.
Zjednodusene receno tlak ve vsech tech lahvich musi byt pri stejne teplote stejny (a stejny bude teba i v PB zapalovaci). Cele se to zesloziti pokud budeme plyn odebirat, ale pokud se lahev uzavre a necha se ustalit teplota, tak vysledny tlak nesouvisi s nadobou ve ktere je plyn uzavren - jediny predpoklad je, ze je tam jak plynna, tak kapalna faze. Tohle bylo uplne mimo. Jinak video super.
Jeste se da koupit redukce pro varic VAR 2 primo na 2kg plynovou bombu, takze se da pouzivat jako s kartusi. Pouzival jsem ji i s jinymi kartusovymi varici a spokojenost.
@@konarik Ano, Vaše odpověď je správně a oceňuji jednoduchost a přitom srozumitelnost podání. A ano, redukce se opravdu dá dokoupit, dokonce jsem ji zakoupil společně s kempingovým vařičem. Dobrá věc, hlavně plně funkční.
@@Derrykovo Jak už velmi srozumitelně odpověděl pan Konarik; kapaliny stlačitelné nejsou, nebo jen opravdu velmi, velmi, velmi málo, v teoriích se ale počítá s obrovským objemem kapaliny, kterou se můžeme pokusit stlačit pod obrovským tlakem, ale bude to opravdu o pidi pidi pidi čehosi, co bude i těžko změřitelné. Mnohem větší roli hraje teplota a s ní často související změna skupenství. Typicky voda, která nabyde poměrně značně svého objemu, jestliže se dostane do mínusových teplot, kde se změní v led a ten jak známo, má mnohem větší objem, než voda ve stavu tekutém. Ano, pořád se bude jednat o vodu, jenom už bude v jiném skupenství. A jen pro doplnění znalosti z fyziky základní školy: voda má takzvaný trojjediný bod. Je to situace, kdy voda bude ve všech nám známých skupenstvích - tedy tuhé (led), kapalné (vodný roztok) a plynné (páry). Ten bod je 0 stupňů celsia. A nejlépe je tento bod pozorovatelný v situaci, kdy led začne měnit své skupenství na vodu (tání). Na velkých plochách pak můžeme vidět právě onen opar, kdy led taje. Je to specifická vlastnost vody. Díky této vlastnosti vody jako takové se na naší matičce zemi odehrává mnoho na vazujících zajímavých procesů, které zajišťují na této planetě život.
Ostatně, pan Konarik to ve svém příspěvku také správně popsal - cituji: "Daleko vetsi vliv na objem kapaliny bude mit jeji teplota nez okolni tlak".
Dobrý den,
myslím, že nemáte úplně pravdu. Zapomněl jste na uživatelskou rovinu a další fakta.
Na základně toho, co píšete, tedy všichni pojďme zahoďme regulátory a vše připojme na láhve na přímo, ať máme zapalovač, kartuši, tlakové láhve.... Nesmysl!
Já s Vámi samozřejmě souhlasím, že stejný plyn má při stejných podmínkách ve všech nádobách stejný tlak ... jenže minul jste další důležitý parametr ... plyn v láhvích, v kartuších a zapalovačích má rozdílné složení a pokud butanové páry zkapalňují již při cca tuším 1,2 bar pak u propanu jsme někde kolem 8,6 bar, takže jsme na násobcích. Zde už bychom museli znát přesně složení plynu, abychom mohli porovnávat a protože zapalovače jsou butanové, v kartuších je také jiná směs, v klasických láhvích pak letní / zimní směs PB a dokonce někteří používají čistý propan, výsledku se jen stěží dopátráme. Znovu, dokud nám oběma někdo nepředloží konkrétní tlaky v kartuší vs. PB láhev, budeme se tady zbytečně dohadovat do skonání světa.
Pokud necháte propanovou láhev na sluníčku a zahřeje se na 50°C, potom tlak stoupne na cca 17 bar!!! (cca 8 násobek tlaku v pneu osobního automobilu) a to opravdu zapomeňte, že Vám zapalovač nebo lépe kartuše podobná plechovce tento tlak udrží. Já samozřejmě chápu čím větší je objem nádoby, tím větší celková síla působí zevnitř na obal a tento se musí konstrukčně přizpůsobit, ale srovnávat tlakovou nádobou vyrobenou z cca 3 mm oceli plnou propanu (testovanou pro revizi na 30 bar) s flaštičkou od Lybaru, je naprosto scestné. Mimo jiné ... nikdy nevíte, co v láhví před Vámi je, jaké je složení plynu atd.
Můj výklad je o tom, že regulátorem eliminujeme tyto výkyvy a tlak z láhve snížíme na pohodovou hodnotu, kdy nehrozí poškození hadic, zařízení, vlastně se také lépe eliminují různé úniky a můžete použít hadici s hadicovými sponami (namísto té se zalisovanými koncovkami). Nehledě na to, že připojení na 10 / 5 kg láhev bez regulátoru je zakázáno a já toto preferuji také na 2 kg láhvi. Kdo chce riskovat, ať na vlastní nebezpečí riskuje.
Ještě k tomu tvaru vypouklého dna u kartuše... a není tam to dovnitř vypouklé dno, protože je to konstrukční možnost jak udělat kompromis pro možnost nižšího tlaku a zároveň mít rovné dno pro postavení kartuše na rovný povrch? Tedy rozdílně od PB láhve ovoidního tvaru, kde se počítá s vyšším tlakem a kde je dosed řešen dodatečným prstencem.
Takto si to jednoduše vykládám selským rozumem na základně svých osobních zkušeností.
Aneb jak jsem zjistil, kolik lidí je po přečtení diskuzí po chvíli plynařem, lékařem, politikem ... :))
Když se řekne A, pak je třeba dodat také B, C, D, E .... :)
Pokud bych se mýlil, chybu samozřejmě uznám.
Tom
Ahoj Tom. super video super nápad..ale neodpustim si pripomienku...Všetky komponenty maju šesthran na typizovane naradie teda kluč..asi som stará škola ale na mosadz ocelovými klieštami nieeeeee...🔧🔧🔧
Díky za pochvalu i za upozornění, je to tak. Zrovna nebylo nic lepšího po ruce, ale byli jsme opatrní 😊
👍👍Moc děkuji za super rady! Už mi u vody bude lépe!😈
Perfektní moc děkuji
Děkuju za pěkné video, konečně někdo, kdo je schopný to pořádně vysvětlit! Vidět tohle video dřív, ušetřilo by mi to spoustu času...Díky!
U skvapalnených plynov platí teplota =tlak to znamená že je úplne jedno aký je objem tlakovej nádoby,tak že ak zariadenie funguje bez regulátora tlaku,bude fungovať pripojenie k akejkolvek nádobe s butanom.
Dobrá rada. Už jdu shánět 100L batoh, aby se mi do něj vešla 35kg láhev plynu a jdu na tůru. S tou vydržím ve stanu vařit aspoň rok.
Dobrý den,
viděl jste to video celé nebo jste měl potřebu se zde aktuálně z nudy vypsat a zanechat tak na internetu nesmazatelnou i jistě velmi obohacující stopu?
1. Toto video není určeno pro ty, kteří užívají a mají v plánu užívat kartuše nadále
2. Je spousta spotřebičů na kartuše, které se rozhodně na trip nehodí a právě zde je použítí na láhev velmi vhodné (vetší topidla, grily aj.)
3. Pokud by nám týdně nepsalo min. 10 lidi, jak připojit kartušový spotřebič 7/16" na PB láhev, vůbec bych se tímto videm nezabýval
4. Pokud by o tato řešení nebyl zájem, tak proč dokonce sami výrobci tyto sety nabízejí?
Mě je samozřejmě jasné, že nikdo s malým skládacím vařičem se nebude do hor tahat s PB láhvi. A co třeba rybáři, kamioňáci, chlapi na stavbách, lidi na chalupách, v kempu?
Stačí takto nebo od Vás máme očekávat nějakou další vtipnou a obohacující myšlenku?
T.
Nerozumiem tomuto keď si ľudia kupujú malé prenostne veci asi k tomu nechcú trepať 10kg bombu... myslím si ze toto rozhodnutie treba spraviť pri kúpe spotrebiča nie potom 😊
Zdravím,
to je sice fajn, ale jakmile si uvědomí kolik plynu vlastně spotřebují a kolik je stojí kartuše, hledají možnost jak spotřebič připojit na 2 nebo 10 Kg plynové láhve. Podobných dotazů bylo spousta, proto tohle video. A určitě souhlasím, že se do hor nebudu tahat s 10 Kg láhví 😊
T.
@@super-naradi-cz ja rozumiem úspore ale ako píšem hore nechápem toto riešim pri vybere spotrebiču.... sam chodím na ryby a výbavu mam ako na turistiku lebo sa mi páči to ze to je malé a ľahké samozrejme ze to niečo stojí ale to som vedel už keď som to kupoval...
Propan-butan je směs plynů. Ten poměr je stejný. Ať se jedná o 2kg nebo o 10kg. Proto nezáleží na objemu (váze) lahve.
Ale my neřešíme 2 nebo 10 Kg láhve, my řešíme 2 a 10 kg láhve vůči kartuším 7/16"
Někdo zkušenost s připojením 2 kg bomby na Meva Propan-butanový vařič Dual Compact ? díky
Tohle by mně taky zajímalo. když jedu autem tak tu 2 kg bombu uvezu.
Jaký pořád regulátor? Redukční ventil se to jmenuje.
Ať tomu každý říká jak chce ... my a spousta dalších říkáme "plynový regulátor" a nevidím v tom žádný problém:
www.google.com/search?q=plynov%C3%BD+regul%C3%A1tor&oq=plynov%C3%BD+regu&gs_lcrp=EgZjaHJvbWUqBwgAEAAYgAQyBwgAEAAYgAQyBwgBEAAYgAQyBwgCEAAYgAQyBwgDEAAYgAQyBggEEEUYOTIHCAUQABiABDIICAYQABgWGB4yCAgHEAAYFhgeMgoICBAAGA8YFhgeMggICRAAGBYYHqgCCLACAQ&sourceid=chrome&ie=UTF-8
Málo kdo bude asi tahat do stanu větší láhev než 2kg. Podle mě není třeba vymýšlet nějaké složité připojení 2 kg bomby k topení a nebo k vařiči. Pokud má přívodní hadici na kartuši tak stačí jen koupit redukci k připojení dvoukilovky, původně určené k hořáku vařiče VAR. Je to vlastně jen mufna, která se našroubuje do bomby a výstup je stejný závit jako má kartuše. S vařičem je to jednodušší. Redukce napřed do hořáku a ten se šroubí do láhve
S hadici to bude horší. Napřed nasroubit do vařiče nebo topení, protože mají kohout a až potom druhý konec do láhve a je dosti velká a těžší na manipulaci. Možná by to chtělo i na dvoukilovku dát nějaký kohout, kvůli té hadici. Na dvoukilovku by to chtělo používat hořák na kartuši, protože má větší výkon hoření, než vařiče přímo určené na dvoukilovku. Navíc v zimě vám kartuše nebudou fungovat a zamrznou. Ty větší bomby ano. Určitě víte, že na vesnicích mají bomby venku u baráku a na nich vaří. Zapalovač vám v zimě kolikrát nechytne.
Děkuji za připomínku. Já jsem právě přesvědčen, že pouze redukce a přímý tlak z láhve není dobře. Ono je totiž otázka času, kdy to někdo napojí ve vzájemně neslučitelné kombinaci (a nebyl by to první případ). Uvádím připojení na 2, 5 nebo 10 Kg láhve jako možnost, ale každý ať si dělá co chce 😊 Tom
U hořáků které mají vlastní jehlový ventil, redučák není potřeba. Přííklad- dvoj plotýnkový vařič na 2kg láhev.
Tak to je to totální nesmysl, jehlový ventil mají dost často i nízkotlaká zařízení a o použití regulátoru o konkrétním tlaku rozhoduje provozní tlak daný výrobcem, rozlišeno dle typu plynového spotřebiče a normativního tlaku v dané zemi ... takže máte ještě nějaké další připomínky či dotazy?
Cattara 13597 a redukce pro PB 10?
Dobrý den,
nejsem si jistý, že by měl vstup z PB hadice:
www.super-naradi.cz/Cattara-Plynove-topeni-varic-Heat-Cook-13597-prenosne-na-kartuse-d37036.htm
Video-návod se týká závitových kartuší 7/16"
Tom
Mozna bych ocenil video kratší, tzn se míň vykecávat....jinak dobry nápad to vysvetlit lidem, s plynem neni prdel....topitko s 10kg pouzivam na topeni ve stanu a pecka
Díky za reakci, člověku je občas líto některé záběry vystřihnout, ale určitě se z toho poučím a ty pozdější prostříhám jako ostružiny na podzim 😊
Jak jste přišel na to,že ta kartuše nejde plnit,tedy přepustit?Co je nebezpečného na tom přepouštění?Jaký je rozdíl mezi připojováním vařiče ke kartuši a kartuše k dvoukilové nádobě?Nebojíte se také chodit do sklepa,že jsou tam čerti?
Zdravím, tak maximálně bych se bál jít do sklepa s vašimi plněnými kartušemi 😊 Ano technický plnit lze, ale berte v potaz, že tlak v PB láhvi je kolem 6 bar a síla stěny u klasické takové láhve je cca 3 mm, zatímco tlak v butanové kartuši je obvykle do 2 bar a síla stěny kartuše je jen cca 0,5 mm, takže tlačíte cca 3 x větší kompresi do obalu se 6 krát menší silou materiálu … pochopil? Pokud teda hledáte nejsnazší způsob, jak si zalítat s holuby, pak je to tento Váš. Mě je to opravdu jedno, kdo co děla, ale to jsou mé osobní rady po nějakých zkušenostech se zákazníky, kteří se na toto často ptali. Jinak jsem podobné řešil s jiným pánem podrobněji v diskuzi níže a také se k tomuto tématu zde vyjadřovali zkušenější machři. Koukněte případně níže. T.
@@super-naradi-cz" Tlak par butanu..........215 kPa při 21°C
Hodnoty odpovídají ideálnímu stavu plynu. Směs plynu (20% propan, 80% butan) tlak par okolo 315 kPa při 20°C. Směs plynů (30% propan, 70% butan) tlak par okolo 400 kPa při 20°C"Kde máte těch 6 barů?
Běžně se to dělá,rezerva 1,5-2 krát by neměl být problém,pokud není kartuše poškozená tak vydrží.
Zdravím,omlouvám se,někdy si neuvědomím,že nepolemizuji s kolegou,ale ve veřejném prostoru.VY NEMŮŽETE TO CO TVRDÍM já tady sdělovat,stav kartuše nemusí být vždy zřejmý a nemůžete tedy s čistým svědomím tvrdit,že nic nehrozí.
Nedá mi to, pán asi moc do hodin fyziky a chemie nechodil, jinak by nemohl říkat zavádějící informace ohledně tlaku v kartuši a v PB lahvi - věc se má tak, že výsledný tlak směsi plynů - propanu, butanu a někdy isopropanu je závislý na podílu plynů ve směsi - viz fyzika středních škol. Tento podíl je závislý na tom jaké použití výrobce deklaruje - jiný tlak je v kartuši do mrazu (více propanu) a pro vysokohorskou turistiku, jiný pro zimní použití, jiný pro běžné použití. Izobutan je přidáván kvůli výhřevnosti, a zrovnoměrnění výkonu. Všechny spotřebiče pro přímý odběr z kartuší budou fungovat, jen jejich výkon bude mírně jiný, v praxi nepozorovatelný. V praxi je to pro normální použití -5 - + 40 stupňů zcela jedno, tlak se jak v kartuších tak v PB lahvích pohybuje cca od 2 - 8 barů - podle směsi a venkovní teploty. Toliko fyzika. Montáž regulátoru - pokud nevíte pro jakou montáž je regulátor určen, montujte jej vodorovně (jednou rukou držet regulátor v přibližně vodorovné poloze, druhou jemně utahovat, pokud netěsní dát nové těsnění) to jak je montováno na videu je na prasáka, regulátor se nesmí při utahování matky dotýkat bomby, to je velká neznalost. Použití regulátoru s možností změny tlaku je naprosto nesmyslné, používá se pro regulaci výkonu k tomu určených určených spotřebičů - třeba hořáků ve stavebnictví apod. - pro certifikované spotřebiče nedoporučuji. Spotřebiče určené přímo pro kartuši můžete napájet přímo z 2kg lahve. Spotřebiče, které obsahují redukční ventil musíte napojit přímo. Pokud použijete další redukčák, a vnitřní bude třeba na 50 Mbar, spotřebič nedosáhne deklarovaného výkonu. Pokud připojujete spotřebič na redukční ventil, který koupíte, je třeba koupit ten správný - na 30 nebo 50 mBar - údaje najdete na štítku zařízení, nebo na netu, nové jsou většinou na 30mBar, ale pořád jsou na trhu i spotřebiče 50mBar. Rozdíl náplně v kartuši a v PB lahvích je max v čistotě, někdy v obsahu izobutanu, proto je dobré používat značkové náplně Flaga apod. Jinak kartuše se plnit dají, adaptéry najdete na netu, dobré je k adaptéru použít filtr kapalné fáze, ale komu nevadí větší láhev, je to bezpečnější.
Díky za reakci.
Já …. Fyzika za 1, Chemie za 2.
1. přepouštění je nelegální a nebezpečné
2. všechny legální bezpečné sady na připojení kartušových spotřebičů obsahují regulátor (Proč asi?) a hlavně pokrývají na výstupu (resp. regulátor řeší) veškeré kombinace plynů, které na Vás mohou čekat v láhvích
3. Ano tlak záleží mimo jiné na složení plynu … kartuše butan cca 2,5 Bar, ale naopak oblíbený čistý propan v PB láhvi nějakých 8,5 Bar a na slunci odhadem 13 Bar. To myslím, že do Vašeho vařiče, určeného původně na tlak z kartuše podobné konzervě na rybičky asi nechcete dostat.
Takže bych to uzavřel: Vy pojedete na přímo z láhve a já pojedu přes regulátor a uvidíme u koho se hasiči zastaví dříve 😊
Mějte se.
Tom
Jedna věc je co se smí a nesmí, druhá tvrzení nesmyslů o fyzikálních vlastnostech....Zkuste se trochu vzdělat, pokud jste měl tyto známky, tak nevím proč tu tvrdíte nesmysly, za které by vám normální pedagog dal za 5. Zkusil jste dát kartuši na slunce? Zjistil jste si složení plynu v kartuši ? Myslíte že směs v kartuši má jiné fyzikální vlastnosti než směs v PB 2/5/10 kg nádobě? (tedy kromě izobutanu, který má ale parc tlak vyšší než butan a je tam kvůli stabilizaci výhřevnosti... O čistém propanu tu nemluvíme, ten je pro speciální aplikace😉 Viz středoškolská fyzika - parciální tlaky tlaky směsi plynů a jejich odpařování, na to jste odpověděl velmi nepřesně. To že jsou spotřebiče přímotlakové (vařiče, hořáky, punčoškové lampy) a pak spotřebiče s redukčními ventily 30/50mBar - cca kvůli dodržení deklarovaného výkonu. Redukční ventil pro připojení na větší bomby je na mezitlak - je někdy dáván kvůli bezp předpisům, levné konstrukci a použitému levnému materiálu aby byla dodržena bezpečnost plynového zařízení. Dát sem tohle video OK, ale ten slovní doprovod jste měl nechat zkontrolovat svého fyzikáře😁 Co se týká přepouštění - pokud máte správné zařízení (sestavené z komponent na tlak PB) a umíte to, nebezpečné to není, ale pravda nemá se to - vzhledem k bezpečnostním předpisům dělat, ale pokud vím, nikam u těch co to dělají hasiči nepřijeli. Když už něco prodáváte, tak si o tom něco zjistěte.@@super-naradi-cz
Zdravím,
bohužel musím konstatovat, že pro-uživatelsky jste částečně mimo mísu a se zákazníky zřejmě nemáte zřejmě úplné zkušenosti nebo s takovým počtem případů, abyste si udělal celkový obrázek. Takže ode mě dostáváte za customer care za 3, protože nějaké pokročilejší technické informace máte, ale o biflování odstavečků to opravdu není :)
1. 90% zákazníků přepouštět neumí nebo nechce a hlavně kartuše nejsou k opakovanému plnění určené (toť jasný fakt) + asi to poslední, co neznalý kupující řeší, je složení plynu v láhvi.
2. Případů, kdy jsem tady zaznamenával reklamace při použití přímého tlaku na 30 mbar vařičích jsou desítky a úplně podobně bychom se mohli bavit o neodborném provozu z neschválených plynových láhví
3. Natočte si své video ať Vás můžeme podrobit konstruktivní kritice, velmi se na to těším :)
4. Dost nechápu, že máte tendenci se v předvánočním čase zabývat vypisování dlouhých slohovek na internetu, ač mohou být z Vašeho pohledu jakkoli přínosné (i když jakýkoli názor vítáme). Za mě mrhání drahocenným časem na obou stranách.
Shrnu: V podstatě máme pravdu oba a přeji tímto hezké Svátky
Za mě uzavřeno.
Tom
Píšete nesmysly a nechápete, uzavřeno to není, pokud tady děláte frajera a víte o zboží a jeho vlastnostech hodně málo o vlastnostech médií máte mlhavé představy, zkuste google.
ad1/ to co kdo umí tu neřešíme, to je věc každého Tlak ho zajímat nemusí ale vy jako odborník byste měl tyto věci znát, evidentně v nich tápete, je to vaše vizitka, nepíšu to jen já.
ad2/ nevím co tento bod znamená není to předmětem diskuse, to jsou vaše nesprávné úvahy a evidentní neznalost toho, co prodáváte. Každý normální člověk - pokud dostane přístroj s redukčákem jej používá, jak je to v návodu popř od toho je prodejce, aby vysvětlil, pokud tomu rozumí.
ad3/Diskuse není o mém videu, ale o zmateném videu, které uvádí nesprávná fakta - tlaky bez znalostí různých náplní a jejich specifických znalostí, které vy byste měl znát
ad4/ pokud tu vidím psát hlouposti, a pokud nejste schopen fundovaně odpovědět, nedivte se, že se ten kdo tomu rozumí - technik - ozve. Je to proto, že při opravách obytných přívěsů popř jejich plynového příslušenství řeším problémy, kdy mi zákazník zasvěceně vysvětluje, poučen třeba takovýmto videem, že přece odborníci na netu to říkají takto. Jinak se nepotřebuji zviditelňovat videem, práce mám nad hlavu...
Vážený, než něco budete příště tvrdit, zkuste se poradit s někým kdo o tom technicky něco ví.
Jistě, kartuše se plnit nemají, ale je to technicky možné a při splnění bezp. požadavků to možné je s minimálním rizikem, možná lepší než vyhazovat kartuše které jsou technicky v pořádku do přírody. Vás zajímá prodej, mě i ekologie, neboť 2kg bombu na hřbetě tahat je nepohodlné.😏Pokud už se někdo splete a je sdostatek soudný, přizná to a nemlží😎@@super-naradi-cz
Jde ušetřit ještě o polovinu více když si 10 kg bombu naplníte LPG u benzínky sice to nemá stejnou výhřevnost a nedostanete revizi na bombu a dělat se to nemá a opatrnost na přeplnění bomby jde mít 10 litrů plynu za 160 kč
Doporucujem brat 10kg len s propanom, hlavne v zime sa spali cely objem a cena je u nas rovnaka
Ale cca 120kč je jen za náplň.Takže jen výměna.JInak plná láhev stojí kolem tisícovky.
Zdravím, bavíme se jen o ceně náplně, např. dnes (7/6/2023) Hornbach PB 2 kg - 129 Kč, 5 kg - 289 Kč, 10 Kg - 499 Kč, láhev je samozřejmě zálohovaná a tu můžete oproti záloze vyzvednout i vrátit nebo rovnou prodat někomu dalšímu, kdežto kartuši musíte vyhodit. T.
Prostým rozumem si myslím, že tlak v kartuši a láhvi je dán jen a jen teplotou a složením plynu - ne objemem! Po 21 minutě. Jen si vzpoměň jak nás to učili v sedmé třídě.
Už se to tady probíralo, ANO jinak souhlas … ale nejen … Tlak, je také dán složením plynu (některé zkapalní snáze, jiné hůře a další vůbec). Více nebudu napovídat 😊 a hlavně jde především o bezpečnost. T.
@@super-naradi-cz Vždyť jsem napsal, že i složením plynu.
Tome, pár čísel z praxe: tlaky plynu při normální teplotě cca 20 stupňů: originál butanová kartuš cca 1,5 bar. PB kartuš (butan-izobutan-propan) má cca 2 - 2,2 baru. Tlaková láhev s letní směsí (Flaga) má kolem 4 barů, se zimní směsí (opět Flaga) má 6 - 7 barů. Z toho vyplývá, že když regulátor, tak na 2 bary a když plnit, tak jen letní směsí a ještě dávat pozor na přehřátí kartuše.
Honzo díky, neměl jsem úplně super přesná čísla a tvé údaje to i ostatním dost dovysvětlují. Tak i tak bych opravdu nic neplnil i s ohledem na to, že kartuše se vyrábějí s méně či více odolnými obaly a právě při nestandardních teplotách může být problém. Úplně si dokážu představit, co za peklo může udělat prasklá kartuše někdy v létě v přehřátém autě atd. T.
@@super-naradi-cz Souhlasím. Sám sice plním, ale rozhodně to nikomu nedoporučuji. Musíš u toho použít nejen hadici, ale i hlavu, udělat si tlakové zkoušky a podobně. A i pak to nese jistá rizika, se kterými je třeba počítat (nikdy nenechávat kartuš v létě v autě, nebo v kempu ve vyhřáté chatce, balit tak, abych v báglu měl mezi kartuší a zády třeba krájecí prkénku, které by případnou explozi zachytilo, atd...)
I kartuše jsou různé - s různým tlakem podle naplněné směsi a výrobcem deklarovaného účelu.
Potřebujete jen prodat. A ještě do toho taháte Fialu. 🤦♂🧐 Směšné.
Zdravím Vás,
úplně tyhle dvě věci oddělte.
1. Je to moje volba boje proti politickému marasmu a pokud tenhle dnešní chlív někomu nevadí, tak ať to raději ani nekomentuje a nediví se, že jsme tam, kde jsme.
2. Mě fascinuje, že mi vidíte do hlavy a přesně víte, proč tato videa točím. Víte, prozradím Vám to.
Zákazníci se nás často ptali, jak mají např. právě Olymp připojit na 2 kg láhev, takže než to pořád dokola 2 x týdně vysvětlovat, natočil jsem toto video, kde je vše jasně popsáno. Navíc, vše včetně čísel produktu a dílů. Pokud by tedy měl kdokoli zájem, koupí si ty komponenty, kde chce. Po zkušenostech by druhý dotaz byl ve stylu: "Kde to mohu koupit?", takže logicky zákazníky nasměrujeme k nám. Pokud video někomu pomůže a ocení nás, že si cokoli koupí právě u nás, tak nás to samozřejmě potěší.
Co je na tom špatného? Mám jim ty věci tajit nebo je rovnou směrovat ke konkurenci?
Vítejte v kapitalismu! Všichni platíme složenky. Já mam totiž pocit, že i Kaufland, pokud Vám domu pošle leták, to asi zřejmě nedělá úplně "Z lásky k Česku" :)) Dokonce mám pocit, ta paní, která Vám prodává rohlíky, to také nedělá zadarmo.
Já vůbec nesdílím filozofii, dělat věci pro peníze, ale věřte, že za peníze dělají téměř všichni nebo k Vám snad řemeslnící dorazí kvůli Vašemu hezkému úsměvu ... ?
Tom
😂😂😂😂😂😂 ešte že si sa narodil 😂😂😂😂 a dal si ľudom nápad a zlepšovák 😂😂😂😂 toto by už nikoho nenapadlo 😂😂😂😂 daj si to patentovať 😂😂😂😂 alebo začni to vo veľkom predávať 😂😂😂😂😂
Zlatko, ani nevíš kolik lidí se nás na to ptá, tudíž to zřejmě někomu i pomohlo. No tak také něco natoč, sestříhej a my ti to pak rádi okomentujeme 😊 T.