Wszystko bardzo fajnie ale jak dla mnie brakuje tam w miejscu ładowarek dachów z paneli słonecznych. Dach dałby cień dla kierowców którzy i tak mają postój i się ładują a za razem mniej prądu musiałoby iść z elektrowni węglowych ;)
@kolejLOVE1 wystarczy popatrzeć jaki panel zasila byle światełka na drogach jest tam i panel i wiatrak. W miesćie panel zasila budkę parkingową... wy chcecie naładować batterie o takiej pojemności w autobusie za pomocą paneli o powierzchni dachu? Przecież stale panel nienastawiony na słońce (wydajnośc mała i jeszcze niższa). Pantograf wożony bo podpina do dużej mocy jakiej ułamka nie ma panel o powierzchni dachu i takiej mocy potrzeba do ładowania tak dużych baterii.
Hejka, super sprawa. Podjedź do Lublina. Tu prawie co drugi autobus to elektryczny. W ostatnich latach bardzo rozbudowali trakcje dla trolejbusów. To przecież też elektryczne autobusy.
Ciekawe ile cykli ładowania wytrzymuje bateria. Jakby nie patrzeć to jest bardzo intensywnie używana i ładowana kilka razy na dobę. Wiesz ile km ma przejechane najstarszy autobus?
Jestem zaskoczony że w naszych miastach zaczynają myśleć przyszłosciowo. SUPER inwestycja, inne miasta powinny brać przykład i zamienić na autobusy elektryczne, Zielona Góra !!! Szacun. Świetny film Daniel. Pozdrawiam.
Przyszłośc jest taka że lit uzywa sie do wszystkich bateri skończy się wcześniej niż ropa to nie jest przyszłość. Wydać można dużo wg mody a następnie na mrozie nie ogrzewac autobusu a w upale nie chłodzić niech się pasażer męczy.
@@StopTeoriomSpiskowym Co ty gadasz za bzdury, lit się odzyskuje tak jak stal czy ołów i wykorzystuje ponownie tylko proces chemiczny jest inny. my w naszych autobusach (w ZG) nie marzniemy i się nie gotujemy.
Ale nie koniecznie musi być dźwięk od strony autobusu, po prostu może być jakiś "brzęczyk" na przystanku który by informował o przyjeździe autobusu na przystanek
Jak dla mnie to nic nie powinno być. Po prostu jak ktoś czeka na przystanku to powinien zwracać uwagę czy jakiś autobus podjeżdża a nie gapić się w telefon.
@Dragons 14 trolejbus jeździ na trakcji więc nie ma bateri na długie podróże. Może też dopiąc się do trakcji i naładować baterie na pewno wszelkie linie pokrywają sie częsciowo z trakcją
Te w gdańsku to jeden wielki żart, wolne jak cholera i na normalną drogę ich nigdy nie wypuszczą. Jak już takie coś ma być to ewentualnie tramwaje bez kierowcy bo będzie o wiele bezpieczniej, szybciej i po prostu logiczniej.
A jaki jest dobowy koszt ładowania tych autobusów do przejechanych kilometrów i porównując do autobusów spalinowych. I jaka jest sprawność tych autobusów w zimą.
Na początku października Poznań odbierze około 25 elektrycznych autobusów. Na pętli na Garbarach i os.Sobieskiego stoją już gotowe stanowiska do szybkiego ładowania elektryków oraz w zajezdni na warszawskiej są stanowiska do ładowania wolniejszego, dokładnie takie jak w Zielonej Górze.
Widać wszystko fajnie zorganizowane. Jak chcesz zobaczyć też dużą elektromobilność to zapraszam do Jaworzna. Ale nie wszędzie z elektrykami jest tak pięknie jak się wydaje. Przykład z mojego miasta jakim są Katowice. Zakupili 5 autobusów typu CN od solarisa, oraz 5 typu BN od ursusa (niestety z ursusem zerwali przetarg bo nie potrafili ich wyprodukować). Niestety te elektryki to jeden wielki burdel w Katowickim przewoźniku. Autobusy mają zasięg w przy dobrych lotach 80km. Bardzo mało, szczególnie że w GOP mamy dosyć długich linii, np jedna z linii przejeżdżająca przez moją dzielnice jeden kurs okrężny ma 40km, 1.5 kółka i koniec nie ma jazdy. Kolejna sprawa to ładowarki. Jedyna pantografowa znajduje się na zajezdni w centrum miasta + dla każdego ładowarka z gniazda siłowego. Dlaczego nie ma więcej? Bo miasto nie potrafiło się dogadać z właścicielami terenu, czyli z CH 3 stawy, pętla na akademikach. Dodatkowo chcieli zamontować je w nowo budowanym centrum przesiadkowym na ul. Sądowej, ale inwestor się nie zgodził. Jeden wielki absurd, autobusy te są bezużyteczne i na 33 linie obsługiwane przez tą zajezdnie jest tylko 1 brygada na 1 linii stała na elektryku która jest dwuzmianowa czyli jedzie rano i popołudniu. Zdarzy się też że zapomną podłączyć do ładowarki, to nie ma zmiłuj to i spaliniak wyjeżdża. Reszta elektryków w liczbie 4rech jeżdzi sobie jak chce po liniach, po 2 kursy i podmiana itd. Kolejna sprawa: powiedziałeś że jedna ładowarka ma 800kW mocy. 800kW mocy dla dwóch takich pierdzikółek?! Jak to obciąża energetykę! Dla porównania to jest około połowy mocy jaką pobiera ściana wydobywcza na kopalni węgla produkująca tys ton węgla na 1h. Przekrój kabla jest monstrualny, widać tą moc, a takie przekroje nie idą nawet w szafach sterujących na kopalni. Już w tym roku w okresie letnim nasza polska energetyka nie wyrabiała z konsumpcją i pobierała prąd od zach sąsiadów, a co będzie za 2, 4 lata, kiedy będzie jeszcze więcej takich aut. Blackout murowany. Niby elektryki bardziej opłacalne niż spalinowe, no szczególnie jak wejdziemy do 2020 roku jak ceny prądu poszybują do góry. Co do opłacalności to u mnie w Katowicach też wyszły chocki że jak chcą więcej niż 10 elektryków to muszą wymienić całe przyłącze bo inaczej im nie wyrobi, a to są potężne koszta, ta cała nagonka na elektryki to chora wizja jednego pana z wysokim stanowiskiem. Full elektromobilność polegająca na pojazdach typu EV to nie jest przyszłość. Na dzień dzisiejszy nie ma idealnego bez emisyjnego środka transportu (darujmy sobie emisje przy produkcji prądu, mówimy o emisji pojazdu). Jedyny idealny bez emisyjny pojazd to pojazd wodorowy, ale ta technologia jest dalej w powijakach ale dalej rozwijana. Można również ograniczać emisje, tak zrobiło PKM Tychy czy jeden z prywatnych przewoźników stawiając całą flotę na CNG.
Wiec tak. Ja mieszkam w londynie i coraz więcej pojawia sie autobusów polaczenia firm BYD z enviro sam jeżdżę nowym lifem 2.zero i jestem zadowolony z takich rozwiązań
Spoko film 😁. W mojej firmie są min chińskie elektryczne autobusy Youtong, i na pełnym naładowaniu można jeździć nim nawet ( przy delikatniejsze jeździe) 11 godzin, miałem kiedyś taką zmianę i zjechałem do bazy z 38%, ale przeważnie wymiana do ładowania jest po około 7-8 godzinach. Dziwi mnie maly zasięg autobusów z filmu, jest duży minus, bo 50 km zasięgu to słabo, przez to firma potrzebuje więcej floty, bo przecież w czasie ładowania coś musi jeździć( obowiązkowe przerwy kierowców nie wystarczą do takiego ładowania )Jak wszędzie są plusy i minusy. Youtonga trzeba za to ładować z kabla, co jest gorszą opcją, bo trzeba biegać z kablem 😁.
Ja to czekam bo w moim mieście obiecali pod koniec roku testy autonomicznego autobusu. 13:48 Nie nie nie.. żaden dźwięk silnika, wystarczy komunikat przy otwarciu drzwi, a jak tego nie słyszą to trudno xd
trochę złe porównanie na początku, zielona góra ma właśnie słabo rozwiniętą elektromobilność - ładowarek dla osób prywatnych poprostu nie ma dopiero niedawno otworzyli w galerii stacje o mocy max 3200W... no i wszedł greenway. Może w autobusach królują ale to za mało na miasto wojewódzkie, teraz na jesieni mają otworzyć pierwszy słupek 2x12kWh
No dobra te autobusy elektryczne były dobrym pomysłem tylko że jest z nimi 1 problem, mianowicie ciężar baterii jest na dachu i jak autobus jedzie pusty przez rondo kierowcy muszą uważać żeby autobus się nie przewrócił na bok jak określił to jeden z kierowców MZK trzeba się wtedy obchodzić z pustym autobusem jak z jajkiem
Z tym, że Ursus Bus jest na skraju upadłości a majątek jest licytowany przez komornika. Prawdopodobnie kontrakt na autobusy do ZG był dla tej spółki ostatnim
Daniel w tych autobusach chyba są dodatkowe spalinowe nagrzewnice ( webasto) . Do Jaworzna ( miasto między Katowicami a Krakowem ) możesz się przejechać, w Solarisach są systemy z pantografem. Pozdro i dzięki za materiał .
Daniel, zapraszam do Jaworzna. To miasto jest pionierem w tematyce autobusów elektrycznych, gdyż mieliśmy je tutaj jako pierwsi już w 2015 roku. Obecnie flota składa się z 23 elektryków co stanowi 40% całości, a w ciągu kilku następnych lat, PKM chce wymienić kolejne 20. Po tym zabiegu elektryczna flota autobusów elektrycznych będzie stanowiła aż 80% całego taboru. Poza tym Jaworznicki PKM wyszedł naprzeciw mieszkańcom i jako pierwszy zaoferował bilet roczny w cenie 180 zł normalny, oraz 90 zł ulgowy. Poza tym Jaworzno to bardzo rozwinięte miasto również pod względem komfortu życia mieszkańców - prezydent bardzo dobrze radzi sobie z oczekiwaniami ludzi, co pozwala na rozwój w zaskakującym tempie. Obecnie modernizacji poddawane jest ścisłe centrum, które swoją nowoczesnością ma pasować do floty naszych autobusów. Generalny remont przechodzi także hala sportowa MCKiS, a na parkingu podziemnym pojawiły się już ładowarki dla aut elektrycznych. Pozdrawiam :)
Wow. Fajnie, że dotarłeś do naszego miasta. Dzięki za nagranie i pozytywny wydżwięk filmu. Mam nadzieję, że resztę miast zmieni jak najszybciej floty na elektryki. Pozdrawiam.
Hej. Jaki realny dzienny zasięg na pełnym ładowaniu? Jaki spadek pojemności baterii,zasięg po 10 000 km. Realny czas ładowania od 30% do 100% Pozdrawiam. Sochaczew.
autobusy mają dużą powierzchnie dachu więc fajnie byłoby zamontować na nich panele słoneczne do doładowania ich, byłaby to kolejna oszczędność, pomysł z takimi panelami przy ładowarkach też jest świetny ;)
pantografowa ? bo są też ładowarki kablowe CCS1/2 o mocy 500 kW (ciągłej!). można taką ładowarką ładować autobus (gniazdem) ale również inne samochody osobowe (sprzedawać energię). nazywa się to HPC 500 i produkuje Huber Suhner. w USA i E Zach. jest tego dużo.
Ehhh co tam ze są elektryki, hybrydy. Najlepsze to byly ikarusy jelcze, i mi brakuje tych autobusow... Teraz to solarisy Jakieś nowe Many czy ursusy... Eh...
@@farmazoniarz bynajmniej tamte pojazdy to bylo cos a nie jakis kawalek plastiku i metalu, ikarusy czy jelcze 'polykaly' dziury a te byle co juz awaria
Najlepsze z tego ze w sierpniu 2019 Ursus w ramach planu restrukturyzacji podpisał list intencyjny o sprzedaży zakładu w Opalenicy holenderskiej spółce .
Kto zapłaci za rozbudowę sieci, 800kw wystarczy na 400 gospodarstw domowych w pełnym obciążeniu. Jakby ten autobus przejechał 300 km na 1 ładowaniu, co jest w sumie technicznie możliwe to nie trzeba byłoby instalować ładowarek ulicznych. Na ładowanie w nocy wystarczyłaby istniejąca wydajność sieci. Czyli w sumie technologia do kitu.
Jak nic potrzebujemy szybkich pojemnych ( +30% pojemności ) baterii grafenowych , ponoć pod koniec przyszłego roku kilka firm ma ruszyć z produkcją. No chyba że ''nafta'' znowu powie jeszcze za wcześnie i położy łapę na producentach.
taka elektromobilność, że tu cieszymy się czystym powietrzem a w elektrowni węglowej dym aż gwizda w kominach ;p Tu czysto i ekologicznie a tam zagłębie syfu... gdyby te autobusy były ładowane energią odnawialną moglibysmy mówić o ekologii... w tym przypadku to tak jakbyśmy zostawiali silnik z auta w domu a poruszali się samą karoserią i cieszyli się, że jesteśmy eko i nie zanieczyszczami spalinami ulic. ;)
Ogniwom stosowanym w bateriach przeznaczonych do szybkiego ładowania duże prądy nie szkodzą. Ważne jest jedynie aby nie przekroczyć określonej temperatury.
Auta już są tanie tylko że ta fala nie przypłynęła jak np.skutery hulajnogi. Na alibabie są auta elektryczne od 8 tyś dolarów .Niedługo dacia i renault wypuści tanie auto ....
Jako codzienny użytkownik autobusów w Białymstoku. Jeżdżąc czasem spalinowym, hybrydą lub elektrycznym. Jestem o wiele bardziej zadowolony z autobusów elektrycznych. Są ciche (głowa nie boli) w dodatku szybciej przyśpieszają niż autobusy spalinowe. Co pozwala zaoszczędzić czas.
Zima zimno latem upalnie bo trzeba oszczędzać baterię , niewypał te elektryki i do tego jeszcze ten chinski bubel ursus katastrofa Ale jaki dyrektor taki autobus,na przyszłość polecam hybrydy badz wodorowe ,plusem sa w tym nieszczęściu te mercedesy spalinowe przegubowe !
Daniel lubię twój kanał i wszystko powiązane z elektro mobilnością ponieważ mnie to fascynuje. Fakt faktem jest to duża oszczędzać ale czy produkcja baterii do jednego auta elektrycznego nie tworzy więcej zanieczyszczeń niż samochód spalinowy przez cały swój żywot ?
Też pracuje w zajezdni gdzie posiadamy autobusy elektryczne. Niestety tak różowo nie jest jak to omawia autor filmu. Tutaj posiadamy autobusy Solaris w pełni elektryczne, ładowarki też są na kabel 80KW , jedna ładowarka taka sama jest na pętli gdzie te pojazdy kończą trasę. Samochody jeszcze na gwarancji, a już baterie padły wymienione były. Pojemność baterii 200 KWh. Zasięg 150 km góra przy normalnej temperaturze, gdzie nie ma potrzeby używania klimatyzacji oraz ogrzewania, apropo ogrzewania to w autobusie na duże mrozy jest piec na ropę, który ogrzewa płyn, który krąży w obiegu. Koszt zakupu to około 2,5 miliona złotych, jest ponad dwa razy droższy, serwis tych że pojazdów jest drogi, wszelkie falowniki, urządzenia do sterowania silnikiem elektrycznym są dość skomplikowane. Często uszkadzają się moduły z tranzystorami IGBT. Taki autobus nie obsłuży linii w systemie ciągłym, w naszej zajezdni jest tylko dwie trzy linie gdzie taki pojazd się sprawdzi. Trzeba przystosować rozkład jazdy pod autobus, nie pod ludzi, którzy oczekują sprawnej komunikacji, co mija się z celem. Masa własna Solaris Electric jest wyższa niż odpowiednika z tradycyjnym napędem, same baterie ważą 2,5 tony plus skrzynia z aparaturą sterującą kolejne 0,5 tony. Baterii jest 5 , trzy w byłej komorze silnika , dwie na dachu oraz skrzynka aparatury. Solaris zastosował napęd firmy MEDCOM z silnikiem asynchronicznym o mocy 160 KW. Problem jeszcze jest jeden, zajezdnia chcąc kupić więcej takich pojazdów to oprócz zakupu samych pojazdów, to musi zainwestować mnóstwo środków w budowę stacji transformatorowych, ładowarek, a problem mamy z tym że elektrownia nie jest w stanie dostarczyć mocy, ze względu na brak linii przesyłowych. Tu autor pokazuje ładowarkę 800KW taką moc należy dostarczyć za pomocą grubych kabli do ładowarki. 2x taka ładowarka to jest 1,6 MGW tak megawata. Tą moc należy dostarczyć bo to nie jest perpetum mobile. Nikt nie mówi o kosztach wymiany baterii bo te szybko padają, ponieważ konstrukcyjnie są takie same jak w telefonach komórkowych, litowo jonowe, odpady z tych baterii to toksyczna trucizna, ponadto lit jest bardzo aktywnym pierwiastkiem i łatwopalnym. Elektromobilność OK, ale trzeba zmienić technologię magazynowania energii, bo obecna jest przestarzała, baterie praktycznie nie rozwijają się technicznie od ponad 20 lat. Koszt baterii to 700 000 złotych można to sprawdzić w fabryce Solarisa bo na tym opieram swój opis, bo z tym autobusem mam do czynienia na co dzień jako elektronik. Za taką kasę masz cały autobus z tradycyjnym napędem. Jeszcze daleka droga, problemy z tym typem napędu dopiero się zaczną jak zaczną padać ogniwa i trzeba będzie kupić nowe.
Cały twój wywód można opisać jako ból dupy - celowo będziesz się negatywnie wypowiadał na ich temat, bo banda cwaniaków sprytnie uprzedziła cię już na wstępie do EV. Przecież zgodnie z tym co piszesz jeżeli autobus będący jeszcze na gwarancji ma awarie akumulatorów to ewidentnie oznacza to wadliwy egzemplarz - błąd produkcyjny. Tak samo dzieje się z autobusami spalinowymi - są modele, które jeszcze będąc na gwarancji się psują. Poza tym nie próbuj wmówić ludziom, że każdy kupiony autobus psuje się przed gwarancją, bo to jest taki sam farmazon jak to, że diesel jest bezpieczny dla środowiska 😂😂
@@k0sa673 Tak samo ja pół tonowa bateria jako odpad nie jest szkodliwa dla środowiska. Następny farmazon. Cwaniaki z EV to tylko teoria, mój wywód wywodzi się z autopsji, niestety czy się podoba czy nie, czas naprawy oraz koszta skutecznie niwelują jakiekolwiek oszczędności. Póki co ta technologia to robienie ludzi w tzw bambuko ale ważne że łykają.
Co do tej klimy w elektrycznych to zauważyłem ze oszczędzają ją włączają wylanczaja i w autobusach w upalne dni upal i tak jest , w huj lecą by bateria dłużej faze miala ,puki czlowiek nie wymyśli energi która służył dłużej niz akumulator to gowno ta elektryczność w autach jest warta ,to juz lepiej hybrydę miec
Myślałem o samochodzie elektrycznym, jako ekonomiczny pojazd i mniej awaryjny, ale czekam na lepsze oferty. Ideałem było by ładować swój samochód w domu z paneli solarnych :-)
Witam.Pracownicy od 02.2019 pensji nie dostali. Nic nie produkują. Stoi w "fabryce" (6 autobosów?) nie skończonych już prawie rok.. Firma nie istnieje w praktyce. Istnieje na "papierze".. Gratuluje autobusów miłego serwisu na " własną rękę"
Tak, sam pomysł może jest innowacyjny, jednak te autobusy są bardzo awaryjne (nie lubią gorąca, mokra, etc.), a na dodatek Ursus nie dostarczył kilku sztuk dla tego zakładu i popadł w niemałe tarapaty decydując się na produkcję elektrycznych autobusów. Jakiś czas temu mówiono nawet o możliwości wycofania ich wszystkich z eksploatacji! A ich wygląd też jest moim zdaniem bardzo tandetny. Podsumowując - nie jest z nimi tak różowo, jak się co poniektórym wydaje, a ten kierowca, który mówił o samych ich w̶a̶d̶a̶c̶h̶ zaletach to akurat jedna z najbardziej znanych twarzy MZK i on musi mówić o "samych zaletach" (to przejęzyczenie było prawdopodobnie celowe :P)
A ogrzewanie wnetrza zima ... silnikiem dieslowskim... wieksze jaja, ten silnik nie musi miec filtra czastek stalych, nie musi spelniac zadnych norm zanieczyszcania.... Brat jako kierowca jezdzil czyms takim, wiec z jego relacji z pierwszej reki wiem, ze elektryczne autobusy to jedna WIELKA SCIEMA.
Podobnie było, kiedy wchodziły automatyczne skrzynie biegów, wielu kierowców uważało to za wadę, bo nie musieli już męczyć się ze zmianą przełożeń przez co czuli się mniej męscy
Chciał o wadach no ale zarząd patrzy by wyszło co kupili.1 elektryk bardziej podatny jest na poślizg.2Czestsze awarie.3Ladworaki się psują.4krotszy zasięg.5 ekologia zobaczymy co składowanie starych bateri.6 prąd znikąd się nie bierze.Zalety 1 lepsze przyspieszenie,2Cicho.Teraz oceńcie sami
To pasażer ma pamiętać żeby wsiąść do autobusu, a nie autobus żeby zabrać pasażera. Nie wiem jak trzeba być nierozgarniętym żeby nie zauważyć autobusu czekając na niego.
Jak się ma taką nazwę miasta to trzeba bronić swego tytułu! 😄
chodzi ci że "Grünberg in Schlesien" wiec nawiązuja do sponsora łuni ? naczy chca sie przyppodobać zaborcy?
Czym bronić ursusem BRAWO
Wszystko bardzo fajnie ale jak dla mnie brakuje tam w miejscu ładowarek dachów z paneli słonecznych. Dach dałby cień dla kierowców którzy i tak mają postój i się ładują a za razem mniej prądu musiałoby iść z elektrowni węglowych ;)
Z czasem pewnie takie powstaną :)
Dokładnie aż się prosi fotowoltaika na dachu
@@DanielGrzyb W Warszawie na jednej z zajezdni są panele fotowoltaiczne przeznaczone do tego celu :-) Ale za to, u nas pantografy są wożone :-(
Chyba dzieci nie znacie wydajnosci paneli... może kiedyś poznacie i sobie policzycie czy to ma sens
@kolejLOVE1 wystarczy popatrzeć jaki panel zasila byle światełka na drogach jest tam i panel i wiatrak. W miesćie panel zasila budkę parkingową... wy chcecie naładować batterie o takiej pojemności w autobusie za pomocą paneli o powierzchni dachu? Przecież stale panel nienastawiony na słońce (wydajnośc mała i jeszcze niższa). Pantograf wożony bo podpina do dużej mocy jakiej ułamka nie ma panel o powierzchni dachu i takiej mocy potrzeba do ładowania tak dużych baterii.
A jak przedstawia się sprawa kosztów eksploatacji elektryczny v spalinowy autobus.
Temat na wywiad z Panią dyrektor MZK ?
Spróbujemy zgłębić temat :)
@@DanielGrzyb też jestem ciekaw, należał o by dodać koszt zakupu.
Dobry pomysł
Hejka, super sprawa. Podjedź do Lublina. Tu prawie co drugi autobus to elektryczny. W ostatnich latach bardzo rozbudowali trakcje dla trolejbusów. To przecież też elektryczne autobusy.
Ciekawe ile cykli ładowania wytrzymuje bateria. Jakby nie patrzeć to jest bardzo intensywnie używana i ładowana kilka razy na dobę. Wiesz ile km ma przejechane najstarszy autobus?
Jestem zaskoczony że w naszych miastach zaczynają myśleć przyszłosciowo. SUPER inwestycja, inne miasta powinny brać przykład i zamienić na autobusy elektryczne, Zielona Góra !!! Szacun. Świetny film Daniel. Pozdrawiam.
Dzięki!
Przyszłośc jest taka że lit uzywa sie do wszystkich bateri skończy się wcześniej niż ropa to nie jest przyszłość. Wydać można dużo wg mody a następnie na mrozie nie ogrzewac autobusu a w upale nie chłodzić niech się pasażer męczy.
A niemcy wielcy promotorzy czystego powietrza w stolicy polowa autobusow diselek
@@StopTeoriomSpiskowym Co ty gadasz za bzdury, lit się odzyskuje tak jak stal czy ołów i wykorzystuje ponownie tylko proces chemiczny jest inny. my w naszych autobusach (w ZG) nie marzniemy i się nie gotujemy.
Ale nie koniecznie musi być dźwięk od strony autobusu, po prostu może być jakiś "brzęczyk" na przystanku który by informował o przyjeździe autobusu na przystanek
Jak dla mnie to nic nie powinno być. Po prostu jak ktoś czeka na przystanku to powinien zwracać uwagę czy jakiś autobus podjeżdża a nie gapić się w telefon.
Jaki jest zasięg przy pełnym ogrzewaniu autobusu (tez na postoju)? Zima za pasem...
Co w przypadku awarii prądu? Jakieś agregaty na zajezdni mają?
Nawet nie wiedziałem że coś takiego już jest w Polsce :)
PiS promuje te autobusy , będzie ich coraz więcej , w 2020 obiecywali coś około 1000sztuk na kraj
W Jaworznie już jest od 3 lat
w Krakowie też już od kilku lat
W Lublinie również . Ale wydajniejsze są trolejbusy
@Dragons 14 trolejbus jeździ na trakcji więc nie ma bateri na długie podróże. Może też dopiąc się do trakcji i naładować baterie na pewno wszelkie linie pokrywają sie częsciowo z trakcją
Polecam pojechać do Jaworzna bo tam dopiero jest tych autobusów elektrycznych a pod początek 2020 roku będą testy autobusów bez kierowcy
Niedługo zawód kierowca zniknie...
A co ? Ukraińców pozatrudniają ?
i co? były te testy?
@@bartosznazwisko5585 niestety nie było wiem że w Gdańsku były ale
Czy dalej jeżdżą to nie wiem
Te w gdańsku to jeden wielki żart, wolne jak cholera i na normalną drogę ich nigdy nie wypuszczą. Jak już takie coś ma być to ewentualnie tramwaje bez kierowcy bo będzie o wiele bezpieczniej, szybciej i po prostu logiczniej.
Już nie moge sie doczekać jak za kilka lat to wszystko bedzie dopracowane i bedzie wiecej takich elektryków
Już całkiem dopracowane, jak widać
Dopracowane to znaczy co? Autobus o słabej jakosci ursus czy autosan moze być dopracowany?
Delfix nie ma już firmy ursus
@donacik 133 poważnie nie ma Ursusa? Ursus Bus na pewno jest ale czy ursus ciągniki nie istnieje czy ma długi?
Delfix ursusów autobusów nie ma ale ciągników nie wiem
A jaki jest dobowy koszt ładowania tych autobusów do przejechanych kilometrów i porównując do autobusów spalinowych. I jaka jest sprawność tych autobusów w zimą.
W Zielonej Górze już autobusy elektryczne, a w Kołobrzegu dalej spalinowe Solarisy
Na początku października Poznań odbierze około 25 elektrycznych autobusów. Na pętli na Garbarach i os.Sobieskiego stoją już gotowe stanowiska do szybkiego ładowania elektryków oraz w zajezdni na warszawskiej są stanowiska do ładowania wolniejszego, dokładnie takie jak w Zielonej Górze.
Widzieliśmy wczoraj na Garbarach :)
Widać wszystko fajnie zorganizowane. Jak chcesz zobaczyć też dużą elektromobilność to zapraszam do Jaworzna. Ale nie wszędzie z elektrykami jest tak pięknie jak się wydaje. Przykład z mojego miasta jakim są Katowice. Zakupili 5 autobusów typu CN od solarisa, oraz 5 typu BN od ursusa (niestety z ursusem zerwali przetarg bo nie potrafili ich wyprodukować). Niestety te elektryki to jeden wielki burdel w Katowickim przewoźniku. Autobusy mają zasięg w przy dobrych lotach 80km. Bardzo mało, szczególnie że w GOP mamy dosyć długich linii, np jedna z linii przejeżdżająca przez moją dzielnice jeden kurs okrężny ma 40km, 1.5 kółka i koniec nie ma jazdy. Kolejna sprawa to ładowarki. Jedyna pantografowa znajduje się na zajezdni w centrum miasta + dla każdego ładowarka z gniazda siłowego. Dlaczego nie ma więcej? Bo miasto nie potrafiło się dogadać z właścicielami terenu, czyli z CH 3 stawy, pętla na akademikach. Dodatkowo chcieli zamontować je w nowo budowanym centrum przesiadkowym na ul. Sądowej, ale inwestor się nie zgodził. Jeden wielki absurd, autobusy te są bezużyteczne i na 33 linie obsługiwane przez tą zajezdnie jest tylko 1 brygada na 1 linii stała na elektryku która jest dwuzmianowa czyli jedzie rano i popołudniu. Zdarzy się też że zapomną podłączyć do ładowarki, to nie ma zmiłuj to i spaliniak wyjeżdża. Reszta elektryków w liczbie 4rech jeżdzi sobie jak chce po liniach, po 2 kursy i podmiana itd. Kolejna sprawa: powiedziałeś że jedna ładowarka ma 800kW mocy. 800kW mocy dla dwóch takich pierdzikółek?! Jak to obciąża energetykę! Dla porównania to jest około połowy mocy jaką pobiera ściana wydobywcza na kopalni węgla produkująca tys ton węgla na 1h. Przekrój kabla jest monstrualny, widać tą moc, a takie przekroje nie idą nawet w szafach sterujących na kopalni. Już w tym roku w okresie letnim nasza polska energetyka nie wyrabiała z konsumpcją i pobierała prąd od zach sąsiadów, a co będzie za 2, 4 lata, kiedy będzie jeszcze więcej takich aut. Blackout murowany. Niby elektryki bardziej opłacalne niż spalinowe, no szczególnie jak wejdziemy do 2020 roku jak ceny prądu poszybują do góry. Co do opłacalności to u mnie w Katowicach też wyszły chocki że jak chcą więcej niż 10 elektryków to muszą wymienić całe przyłącze bo inaczej im nie wyrobi, a to są potężne koszta, ta cała nagonka na elektryki to chora wizja jednego pana z wysokim stanowiskiem. Full elektromobilność polegająca na pojazdach typu EV to nie jest przyszłość. Na dzień dzisiejszy nie ma idealnego bez emisyjnego środka transportu (darujmy sobie emisje przy produkcji prądu, mówimy o emisji pojazdu). Jedyny idealny bez emisyjny pojazd to pojazd wodorowy, ale ta technologia jest dalej w powijakach ale dalej rozwijana. Można również ograniczać emisje, tak zrobiło PKM Tychy czy jeden z prywatnych przewoźników stawiając całą flotę na CNG.
Byliśmy w Jaworznie :)
Wiec tak. Ja mieszkam w londynie i coraz więcej pojawia sie autobusów polaczenia firm BYD z enviro sam jeżdżę nowym lifem 2.zero i jestem zadowolony z takich rozwiązań
Spoko film 😁. W mojej firmie są min chińskie elektryczne autobusy Youtong, i na pełnym naładowaniu można jeździć nim nawet ( przy delikatniejsze jeździe) 11 godzin, miałem kiedyś taką zmianę i zjechałem do bazy z 38%, ale przeważnie wymiana do ładowania jest po około 7-8 godzinach. Dziwi mnie maly zasięg autobusów z filmu, jest duży minus, bo 50 km zasięgu to słabo, przez to firma potrzebuje więcej floty, bo przecież w czasie ładowania coś musi jeździć( obowiązkowe przerwy kierowców nie wystarczą do takiego ładowania )Jak wszędzie są plusy i minusy. Youtonga trzeba za to ładować z kabla, co jest gorszą opcją, bo trzeba biegać z kablem 😁.
No w Lublinie też już infrastruktura jest i 30 autobusów elektrycznych. Powoli ale coraz więcej się pojawia i bardzo przyjemnie się nimi jeździ
Ja to czekam bo w moim mieście obiecali pod koniec roku testy autonomicznego autobusu.
13:48 Nie nie nie.. żaden dźwięk silnika, wystarczy komunikat przy otwarciu drzwi, a jak tego nie słyszą to trudno xd
trochę złe porównanie na początku, zielona góra ma właśnie słabo rozwiniętą elektromobilność - ładowarek dla osób prywatnych poprostu nie ma dopiero niedawno otworzyli w galerii stacje o mocy max 3200W... no i wszedł greenway. Może w autobusach królują ale to za mało na miasto wojewódzkie, teraz na jesieni mają otworzyć pierwszy słupek 2x12kWh
W zielonej górze ma takie coś musze pojechać mam blisko z Międzyrzecza 😆przejadę się 😆
No dobra te autobusy elektryczne były dobrym pomysłem tylko że jest z nimi 1 problem, mianowicie ciężar baterii jest na dachu i jak autobus jedzie pusty przez rondo kierowcy muszą uważać żeby autobus się nie przewrócił na bok jak określił to jeden z kierowców MZK trzeba się wtedy obchodzić z pustym autobusem jak z jajkiem
Z tym, że Ursus Bus jest na skraju upadłości a majątek jest licytowany przez komornika. Prawdopodobnie kontrakt na autobusy do ZG był dla tej spółki ostatnim
Daniel w tych autobusach chyba są dodatkowe spalinowe nagrzewnice ( webasto) .
Do Jaworzna ( miasto między Katowicami a Krakowem ) możesz się przejechać, w Solarisach są systemy z pantografem.
Pozdro i dzięki za materiał .
Dzięki, byłem ostatnio w Jaworznie. Tam autobusy elektryczne też są mocno rozwinięte
Daniel, zapraszam do Jaworzna. To miasto jest pionierem w tematyce autobusów elektrycznych, gdyż mieliśmy je tutaj jako pierwsi już w 2015 roku. Obecnie flota składa się z 23 elektryków co stanowi 40% całości, a w ciągu kilku następnych lat, PKM chce wymienić kolejne 20. Po tym zabiegu elektryczna flota autobusów elektrycznych będzie stanowiła aż 80% całego taboru. Poza tym Jaworznicki PKM wyszedł naprzeciw mieszkańcom i jako pierwszy zaoferował bilet roczny w cenie 180 zł normalny, oraz 90 zł ulgowy. Poza tym Jaworzno to bardzo rozwinięte miasto również pod względem komfortu życia mieszkańców - prezydent bardzo dobrze radzi sobie z oczekiwaniami ludzi, co pozwala na rozwój w zaskakującym tempie. Obecnie modernizacji poddawane jest ścisłe centrum, które swoją nowoczesnością ma pasować do floty naszych autobusów. Generalny remont przechodzi także hala sportowa MCKiS, a na parkingu podziemnym pojawiły się już ładowarki dla aut elektrycznych. Pozdrawiam :)
Byliśmy w Jaworznie :)
@@DamarisPospiech Eeeh trzeba było dać znać wcześniej, może kiedyś jeszcze będzie okazja się spotkać haha 😁
Wow. Fajnie, że dotarłeś do naszego miasta. Dzięki za nagranie i pozytywny wydżwięk filmu. Mam nadzieję, że resztę miast zmieni jak najszybciej floty na elektryki. Pozdrawiam.
Ciekawe czy zużyte baterie też będą składowali w Zielonej Górze?
9:50 pal licho części precyzja, z którą musi podejchać kierowca jest dużo mniejsza, bo wystarczy wzdłuż dacho zamontować szyny prądowe ;).
Hej.
Jaki realny dzienny zasięg na pełnym ładowaniu?
Jaki spadek pojemności baterii,zasięg po 10 000 km.
Realny czas ładowania od 30% do 100%
Pozdrawiam.
Sochaczew.
autobusy mają dużą powierzchnie dachu więc fajnie byłoby zamontować na nich panele słoneczne do doładowania ich, byłaby to kolejna oszczędność, pomysł z takimi panelami przy ładowarkach też jest świetny ;)
www.cnbc.com/2019/09/28/teslas-musk-rejects-solar-on-cars-its-not-stopping-toyota-hyundai.html?fbclid=IwAR3yCYF-U9vIauTOWi8oTBJB2YCuyCPmdHQ5_zunRj4dUV51TfsdC8fhTyw
7:40 toż to nie jest zwykły kierowca, on jest szefem rozkładu jazdy w ZG
W Poznaniu jedna ładowarka ma 560 kw na Os.Sobieskiego ,a druga na Garbarach ma 276 kw.
pantografowa ? bo są też ładowarki kablowe CCS1/2 o mocy 500 kW (ciągłej!). można taką ładowarką ładować autobus (gniazdem) ale również inne samochody osobowe (sprzedawać energię). nazywa się to HPC 500 i produkuje Huber Suhner. w USA i E Zach. jest tego dużo.
Ehhh co tam ze są elektryki, hybrydy. Najlepsze to byly ikarusy jelcze, i mi brakuje tych autobusow... Teraz to solarisy Jakieś nowe Many czy ursusy... Eh...
Pogódź się z tym że to były głośnie i śmierdzące *rzęchy*
@@farmazoniarz bynajmniej tamte pojazdy to bylo cos a nie jakis kawalek plastiku i metalu, ikarusy czy jelcze 'polykaly' dziury a te byle co juz awaria
super szkoda ze nie wiedziałem ze będziesz w moich okolicach :d
Ile razy ładuje się dziennie taki autobus i ile cykli wytrzymuje bateria?
Niestety nawet na gwarancji baterie padają. Baterie to pięta achillesowa takich pojazdów
W Poznaniu są 5 ładowarek pantografowe
i 20 ładowarek stanowiskowych na zajezdni . I 21 elektrobysów .Ładowarki firmy ekoenergetyka .
U mnie w mieście w Aalsmeer w Niderlandach elektryczne busy są ładniejsze , ale sam plus wystarczy kabel z ładowarki do fona i się jedzie 😁
Super, Kraków ma podobno dokupić więcej autobusów elektrycznych.
Nazwa miasta zobowiązuje! 👍🏻💚✌🏻
No proszę, niemal połowa floty! Jest się czym pochwalić!
Najlepsze z tego ze w sierpniu 2019 Ursus w ramach planu restrukturyzacji podpisał list intencyjny o sprzedaży zakładu w Opalenicy holenderskiej spółce .
Kto zapłaci za rozbudowę sieci, 800kw wystarczy na 400 gospodarstw domowych w pełnym obciążeniu. Jakby ten autobus przejechał 300 km na 1 ładowaniu, co jest w sumie technicznie możliwe to nie trzeba byłoby instalować ładowarek ulicznych. Na ładowanie w nocy wystarczyłaby istniejąca wydajność sieci. Czyli w sumie technologia do kitu.
Jak nic potrzebujemy szybkich pojemnych ( +30% pojemności ) baterii grafenowych , ponoć pod koniec przyszłego roku kilka firm ma ruszyć z produkcją.
No chyba że ''nafta'' znowu powie jeszcze za wcześnie i położy łapę na producentach.
taka elektromobilność, że tu cieszymy się czystym powietrzem a w elektrowni węglowej dym aż gwizda w kominach ;p Tu czysto i ekologicznie a tam zagłębie syfu... gdyby te autobusy były ładowane energią odnawialną moglibysmy mówić o ekologii... w tym przypadku to tak jakbyśmy zostawiali silnik z auta w domu a poruszali się samą karoserią i cieszyli się, że jesteśmy eko i nie zanieczyszczami spalinami ulic. ;)
this is how future looks like
Zielona Góra jest "zieloną górą" ☘️👍
mozna tym ladować tesle?
Ogniwom stosowanym w bateriach przeznaczonych do szybkiego ładowania duże prądy nie szkodzą. Ważne jest jedynie aby nie przekroczyć określonej temperatury.
Auta już są tanie tylko że ta fala nie przypłynęła jak np.skutery hulajnogi. Na alibabie są auta elektryczne od 8 tyś dolarów .Niedługo dacia i renault wypuści tanie auto ....
Autobusy nie są w pełni elektryczne, ogrzewanie maja spalinowe (webasto).
www.webasto-group.com/en/original-equipment/thermo-systems/electric-heaters/
Damian De tak tylko te autobusy jadą na stacje i tankują ropę do ogrzewania
Dzień dobry
Mniejsza o elektro mobilność ale jak firma kupuje ursusy to szanuje jak papieża :D
Kurła ale nowość u mnie w mieście jeżdżą trolejbusy od zawsze
W Krakowie tez są takie autobusy, od bardzo dawna je widuje ale wiem ze bilety nie sa tansze.
Autobusy Elektryczne by się przydały dla januszy na Morskie OKO.
Jako codzienny użytkownik autobusów w Białymstoku. Jeżdżąc czasem spalinowym, hybrydą lub elektrycznym. Jestem o wiele bardziej zadowolony z autobusów elektrycznych. Są ciche (głowa nie boli) w dodatku szybciej przyśpieszają niż autobusy spalinowe. Co pozwala zaoszczędzić czas.
W Niemczech ich pelno Pozdrawiam 😉
Ja mieszkam w tym wojewuctwie
Mieszkam tam i nimi jeżdżę dużąa wygoda brak wibracji w środku
Pozdrawiam
Nagle drogi sie w polsce wyrównają?
Zima zimno latem upalnie bo trzeba oszczędzać baterię , niewypał te elektryki i do tego jeszcze ten chinski bubel ursus katastrofa Ale jaki dyrektor taki autobus,na przyszłość polecam hybrydy badz wodorowe ,plusem sa w tym nieszczęściu te mercedesy spalinowe przegubowe !
I to jest fajny film :)
Dzięki :)
W Lublinie elektryczne autobusy jeżdżą od 1953r i jest ich 110 :D
Brawo Zielona Gòra. Można?
Można :)
Daniel lubię twój kanał i wszystko powiązane z elektro mobilnością ponieważ mnie to fascynuje. Fakt faktem jest to duża oszczędzać ale czy produkcja baterii do jednego auta elektrycznego nie tworzy więcej zanieczyszczeń niż samochód spalinowy przez cały swój żywot ?
W związku z przesiadką na autobusy elektryczne bilety dla młodzieży do 20 roku życia są za darmo poprzez dofinansowanie
Ursus c-360 3p
W Jaworznie są elektryczne solarisy
Byłem, widziałem :)
A nagrasz vloga o tych autobusach
Rewelacja, będą też wodorowe.
Też pracuje w zajezdni gdzie posiadamy autobusy elektryczne. Niestety tak różowo nie jest jak to omawia autor filmu. Tutaj posiadamy autobusy Solaris w pełni elektryczne, ładowarki też są na kabel 80KW , jedna ładowarka taka sama jest na pętli gdzie te pojazdy kończą trasę. Samochody jeszcze na gwarancji, a już baterie padły wymienione były. Pojemność baterii 200 KWh. Zasięg 150 km góra przy normalnej temperaturze, gdzie nie ma potrzeby używania klimatyzacji oraz ogrzewania, apropo ogrzewania to w autobusie na duże mrozy jest piec na ropę, który ogrzewa płyn, który krąży w obiegu. Koszt zakupu to około 2,5 miliona złotych, jest ponad dwa razy droższy, serwis tych że pojazdów jest drogi, wszelkie falowniki, urządzenia do sterowania silnikiem elektrycznym są dość skomplikowane. Często uszkadzają się moduły z tranzystorami IGBT. Taki autobus nie obsłuży linii w systemie ciągłym, w naszej zajezdni jest tylko dwie trzy linie gdzie taki pojazd się sprawdzi. Trzeba przystosować rozkład jazdy pod autobus, nie pod ludzi, którzy oczekują sprawnej komunikacji, co mija się z celem. Masa własna Solaris Electric jest wyższa niż odpowiednika z tradycyjnym napędem, same baterie ważą 2,5 tony plus skrzynia z aparaturą sterującą kolejne 0,5 tony. Baterii jest 5 , trzy w byłej komorze silnika , dwie na dachu oraz skrzynka aparatury. Solaris zastosował napęd firmy MEDCOM z silnikiem asynchronicznym o mocy 160 KW. Problem jeszcze jest jeden, zajezdnia chcąc kupić więcej takich pojazdów to oprócz zakupu samych pojazdów, to musi zainwestować mnóstwo środków w budowę stacji transformatorowych, ładowarek, a problem mamy z tym że elektrownia nie jest w stanie dostarczyć mocy, ze względu na brak linii przesyłowych. Tu autor pokazuje ładowarkę 800KW taką moc należy dostarczyć za pomocą grubych kabli do ładowarki. 2x taka ładowarka to jest 1,6 MGW tak megawata. Tą moc należy dostarczyć bo to nie jest perpetum mobile. Nikt nie mówi o kosztach wymiany baterii bo te szybko padają, ponieważ konstrukcyjnie są takie same jak w telefonach komórkowych, litowo jonowe, odpady z tych baterii to toksyczna trucizna, ponadto lit jest bardzo aktywnym pierwiastkiem i łatwopalnym. Elektromobilność OK, ale trzeba zmienić technologię magazynowania energii, bo obecna jest przestarzała, baterie praktycznie nie rozwijają się technicznie od ponad 20 lat. Koszt baterii to 700 000 złotych można to sprawdzić w fabryce Solarisa bo na tym opieram swój opis, bo z tym autobusem mam do czynienia na co dzień jako elektronik. Za taką kasę masz cały autobus z tradycyjnym napędem. Jeszcze daleka droga, problemy z tym typem napędu dopiero się zaczną jak zaczną padać ogniwa i trzeba będzie kupić nowe.
Cały twój wywód można opisać jako ból dupy - celowo będziesz się negatywnie wypowiadał na ich temat, bo banda cwaniaków sprytnie uprzedziła cię już na wstępie do EV.
Przecież zgodnie z tym co piszesz jeżeli autobus będący jeszcze na gwarancji ma awarie akumulatorów to ewidentnie oznacza to wadliwy egzemplarz - błąd produkcyjny. Tak samo dzieje się z autobusami spalinowymi - są modele, które jeszcze będąc na gwarancji się psują. Poza tym nie próbuj wmówić ludziom, że każdy kupiony autobus psuje się przed gwarancją, bo to jest taki sam farmazon jak to, że diesel jest bezpieczny dla środowiska 😂😂
@@k0sa673 Tak samo ja pół tonowa bateria jako odpad nie jest szkodliwa dla środowiska. Następny farmazon. Cwaniaki z EV to tylko teoria, mój wywód wywodzi się z autopsji, niestety czy się podoba czy nie, czas naprawy oraz koszta skutecznie niwelują jakiekolwiek oszczędności. Póki co ta technologia to robienie ludzi w tzw bambuko ale ważne że łykają.
7:36 ja widzę tylko wady wady wady wady
Co do tej klimy w elektrycznych to zauważyłem ze oszczędzają ją włączają wylanczaja i w autobusach w upalne dni upal i tak jest , w huj lecą by bateria dłużej faze miala ,puki czlowiek nie wymyśli energi która służył dłużej niz akumulator to gowno ta elektryczność w autach jest warta ,to juz lepiej hybrydę miec
Miło patrzeć jak Polska marka się rozwinęła . Autobusy i elektryczne♥️
Rozwinąć się rozwinęła, ale teraz już się zwija...
@@TheMiesniak no nie. Jak sprzedają takie autobusy to ne
Brawo dla zielonej gory
te ursusy przypadkowo bardzo przypominają solarisy urbino/alpino III generacji
Projektował je człowiek, który wcześniej pracował w Solarisie. :)
W Inowrocławiu jest już ok 11 elektrycznych i 15 elektryczno chybrdowe i chybrdowe i to są autobusy VOLVO A nie jakieś tam ursusy
jedno pytanie: ile spała taki autobus na 100 km?
Mnie też to super zdziwiło i ja spotkałem na raz 5 autobusów
Dzięki za serduszko
Chce kupic Alto elektryczne ale jest jeden problem nie ma miejsca do ładowania i to jest granica do kupienie elektryka
Myślałem o samochodzie elektrycznym, jako ekonomiczny pojazd i mniej awaryjny, ale czekam na lepsze oferty. Ideałem było by ładować swój samochód w domu z paneli solarnych :-)
Odnośnie tego ostatniego stwierdzenia, że mógłby być jakiś dźwięk silnika. Lepszy byłby głośnik na zewnątrz z numerem linii i kierunkiem
troche kłopotliwe dla mieszkańców. Zależy w którym miejscu.
@@CabrioDriving w niektórych autobusach głośniki na zewnątrz mówią numer lini i kierunek. Miałem kilka razy taką sytuacje w Zielonej Górze.
Autobus elektryczny jest głuchy? Od kiedy to?
Witam.Pracownicy od 02.2019 pensji nie dostali. Nic nie produkują. Stoi w "fabryce" (6 autobosów?) nie skończonych już prawie rok.. Firma nie istnieje w praktyce. Istnieje na "papierze".. Gratuluje autobusów miłego serwisu na " własną rękę"
Dzięki za film. Nie wiedziałem na ten temat nic.
Tak, sam pomysł może jest innowacyjny, jednak te autobusy są bardzo awaryjne (nie lubią gorąca, mokra, etc.), a na dodatek Ursus nie dostarczył kilku sztuk dla tego zakładu i popadł w niemałe tarapaty decydując się na produkcję elektrycznych autobusów. Jakiś czas temu mówiono nawet o możliwości wycofania ich wszystkich z eksploatacji! A ich wygląd też jest moim zdaniem bardzo tandetny. Podsumowując - nie jest z nimi tak różowo, jak się co poniektórym wydaje, a ten kierowca, który mówił o samych ich w̶a̶d̶a̶c̶h̶ zaletach to akurat jedna z najbardziej znanych twarzy MZK i on musi mówić o "samych zaletach" (to przejęzyczenie było prawdopodobnie celowe :P)
A ogrzewanie wnetrza zima ... silnikiem dieslowskim... wieksze jaja, ten silnik nie musi miec filtra czastek stalych, nie musi spelniac zadnych norm zanieczyszcania.... Brat jako kierowca jezdzil czyms takim, wiec z jego relacji z pierwszej reki wiem, ze elektryczne autobusy to jedna WIELKA SCIEMA.
Trochę mnie ciekawi dach takiego autobusu, jak to wygląda :P
W Rze są podobne tylko nwm czy w pełni elektryczne
Kubicki ma kupić niby jeszcze 70 autobusów elektrycznych
KIerowca prawde Ci powie :) 7:39
Podobnie było, kiedy wchodziły automatyczne skrzynie biegów, wielu kierowców uważało to za wadę, bo nie musieli już męczyć się ze zmianą przełożeń przez co czuli się mniej męscy
Podjedz do jaworzna w porownaniu do wielkosci miasta to jest tego duzo wiecej
Chciał o wadach no ale zarząd patrzy by wyszło co kupili.1 elektryk bardziej podatny jest na poślizg.2Czestsze awarie.3Ladworaki się psują.4krotszy zasięg.5 ekologia zobaczymy co składowanie starych bateri.6 prąd znikąd się nie bierze.Zalety 1 lepsze przyspieszenie,2Cicho.Teraz oceńcie sami
Brakuje w zielonej Górze Solarisów.
Sopot i Gdynia to miasta autobusów elektrycznych "na smyczy", a Gdynia na części niektórych linii nawet "bez smyczy".
Zgadza się, ponieważ nowe "trajtki" posiadają baterie, które umożliwiają przejazd do 10-15km bez sieci.
Do Jaworzna przyjedź 😜 tutaj też tego sporo nie wiem czy nie więcej ładowarek pantografowych 🤔
Byliśmy ;)
@@DamarisPospiech teraz jak do końca obejrzałem film widzę jednak różnicę w tych z ZG i Jaworzna tutaj wysuwają się z autobusu 🙃
Przyjedź w tym roku na dni otwarte MZK
To pasażer ma pamiętać żeby wsiąść do autobusu, a nie autobus żeby zabrać pasażera. Nie wiem jak trzeba być nierozgarniętym żeby nie zauważyć autobusu czekając na niego.
W Poznaniu niedługo 21 sztuk będzie jeździć 😀
Czekamy na to!
takie coś się sprawdzi w małych miastach gdzie autobusy robią krótkie trasy a nie w takich Katowicach, Warszawie, czy innych dużych miastach
A to ciekawe ponieważ po Warszawie już jeżdżą elektryczne autobusy :)
@@DanielGrzyb ale nie ze cała flota będzie elektryczna, w Katowicach też już mamy
Ja mieszkam w zielonej gorze
Cholera! umknął mi ten film a to o moim mieście...
Daniel mógłbyś wł napisy to podesłał bym ten film ekipie z mojej pracy (UK National Express Bus)
Ursus wtopa zielonogórskiego mzk ,jak ten zlom można było kupić
Rewelacja. Nie widziałem, że jest jakieś miasto w Polsce, gdzie autobusy elektryczne są tak liczne, nowoczesne sposoby ładowania z pantografem.
Jaworzno?