Tehetséggondozó Szakkör a Várműhelyben - Nemzeti Tehetség Program: KOSÁRFONÁS

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 6 фев 2022
  • A Nemzeti Tehetség Program támogatásával, új tehetséggondozó szakkör valósul meg a Várműhelyben. A fél éven átívelő szakkör a hagyományos mesterségek megismerését segíti, annak a múzeumban őrzött tárgyi világát mutatja be.
    A tehetséggondozó szakkörön 14 tehetségígéret vesz részt. Négy kisiskolás egy szlovákiai magyar iskola növendéke. A diákok között vannak hátrányos helyzetűek, önkéntesek is.
    A műhelymunkák során egy-egy mesterség történetét ismerhetik meg a diákok. Népi iparművészek, képzőművészek technikai irányításával, útmutatásával készíthetik el „mesterremeküket” művészi színvonalon, így keresve RÍMEKET hagyományainkra.
    2022. JANUÁR 8.
    KOSÁRFONÁS
    A fonható növények feldolgozásának több ezer éves hagyománya van. Ezek közül a legismertebb a vesszőfonás, amelynek alapanyaga leggyakrabban fűzvessző.
    A hagyományos népi kultúrában mindig is készítettek különböző termékek tárolására, szállítására szolgáló kasokat, kosarakat. Az önellátás mellett ezen a vidéken is elterjedt a megélhetést biztosító kosárfonó háziipar és kisipar.
    A Dobó István Vármúzeum Fotóadattárából bemutatásra kerültek azok a felvételek, amelyek a paraszti kaskötők munkáit reprezentálják. Ilyen például a falukapu Fedémesen, a sövénykerítés a siroki barlanglakásoknál, egy nagy kas Boldogon. A Vármúzeum tárgyi gyűjteményéből a vesszőfonás emlékeit őrző sajátos egri must- és borszűrő kosarakat mutattuk be.
    Noszvajon a falu lakóinak jelentős hányada még a múlt században is foglalkozott egy sajátos háziipari tevékenységgel, a „hátyifonással”. A hegyvidéki fekvés miatt hasított mogyoróvesszőt és som vagy csipkeágat használtak alapanyagként.
    A műtárgyak közül a noszvaji hátyi és a karos kosár is bemutatásra került. Császi Irén néprajzkutató muzeológus 1992-ben készített kisfilmet Víg Lajos kosárfonóval Noszvajon. A program résztvevői ezen keresztül betekinthettek a hátyifonás szakmai fogásaiba.
    A műhelymunka során Mucsonyi Zsolt kosárfonó mester segítségével a kosárfonás alapfogásait sajátíthatták el a diákok. Bemutatásra kerültek a vessző hajlításának alapvető szabályai és technikái. A tehetséggondozásban résztvevő fiatalok hántolatlan fűzvesszőből készítették el életük első kosarát.

Комментарии •