Szintetizátor vagy zongora?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025

Комментарии • 24

  • @Lekgab
    @Lekgab 6 месяцев назад +1

    A gombnyomogatok nevében kikérem 😊, és szeretettel üdvözöllek!

  • @sandororosz404
    @sandororosz404 6 месяцев назад +2

    Kedves Krisztián! Örülök, hogy újra jelentkeztél. Nagyon hasznosnak tartom a videóidat.

  • @ferenckovacs5533
    @ferenckovacs5533 6 месяцев назад +2

    Kedves Krisztián ! Kicsit eltérve a fő irányvonaltól ,csak jelezni szeretném ,hogy a honlapod nem működik ! (Legalábbis nekem "error " jelzést ad! )

  • @pistaeros925
    @pistaeros925 6 месяцев назад

    Üdv újra itt!

  • @agnesboldog963
    @agnesboldog963 3 месяца назад

    Szia, köszönöm az infót, én a zongorát választanám, de elég kicsi a lakás, nem nagyon tudom hová elhelyezni. Egy szintetizátor amin nem használok csak zongora funkciót az jobban beférne. Persze megfizetni sem szeretném a fölös funkciókat. Amúgy is csak valami használtra gondolok. Van esetleg ehhez az igényhet tipped, mit keressek?

    • @PeterAngyal
      @PeterAngyal 3 месяца назад

      Helló Ágnes,
      Néhány hónapja hasonló cipőben jártam mint Te most.
      A megfelelő hangszer kiválasztásában sokat segítettek a youtube-on található "Best piano for beginner..." kezdetű videók.
      Mint pl. ez, ahol a videó alatti részben Jeremy gyönyörűen felsorolja a különböző típusokat, árkategóriák szerint.
      Ha megtaláltad a tipust, akkor jöhet a keresgélés, hol tudod esetleg használtan megvenni!
      Sok sikert!
      ruclips.net/video/5kAm78Ggvu8/видео.html

    • @agnesboldog963
      @agnesboldog963 3 месяца назад

      @@PeterAngyal köszönöm, ez jó ötlet. Szép napot!

  • @Renoart69
    @Renoart69 6 месяцев назад

    Kedves Krisztián!
    Köszönöm a videót és az eddigi videókat is.
    Maximálisam egyet tudok érteni a mondadódal.
    Elöljáróban annyit írnék, hogy jómagam, kísérőautomatikás gépekkel kezdtem, jórégen. Persze mindig is csodáltam a zongorát és vonzott, de nem volt módunk akkoriban beszerezni egyet. Helyette szülei vettek egy kis Yamaha dobgépes kütyüt.
    Valóban egyfajta ”egyszemélyes zenekar” és 12 évesen ez is vonzott, na meg az élmény. Az évek alatt egyre élethűbb hangzásra vágytam és ezért egyre komolyabb hangszereket vásáróltam. Mire sikerült egy Tyros4-t megvásárolnom, addigra rájöttem, hogy valami hiányzik a zenéből, még ha zenekar közeli is a hangzás. Úgy adódott, hogy kaptam a testvéremtől egy Orla digitáliszongorát és rájöttem, hogy hiába több évtized ”szintizés” mégsem tudok normálisan játszani rajta. Hiányzott a balkéz! Addig próbálkoztam míg számomra szép hangzásokat és dalokat le nem tudtam játszani.
    Mondanom sem kell, azóta ha használom a Tyros4-t, 95%-ban a szép hangszerhangjai végett teszem ezt és nem a dobgépes tudásáért. Ráadásúl a Tyros alatt van egy súlyozott kalapácsmechanikás, 88 billentyűs digitáliszongora, össze midizve, mert nem szeretem a billentyűét, nagyon könnyű.
    Nyílván, ízlések és pofonok is különbözők, de nekem élettelen lett a dobgép és messze menőkig már nem nyújt olyan érzést, mint a zongora. Hiába fejlesztettem pedálsorokkal a Tyros-t és próbálkoztam mindennel, mégis személytelenebb maradt. A zongora, de még egy gitárhangzás is élettel telibb. Sokkal jobban kifejezhetem az éréseimet, a hangulatomat egy zongorán, vagy bármilyen szóló hangszeren, mint a dobgépen.
    Várom az újabb videókat, köszönöm.
    Üdv. 😊

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад +3

      A soktagú zenekarnak is megvannak a korlátai, és az egyszemélyesnek is. S ugyanúgy az előnyei, és még csak nem is a pénzre gondolok elsősorban, ahogy a videóban utaltam rá. Haladunk az AI vezérelt gépi világ felé. A “bénaság” el fog tűnni, a legtehetségtelenebb amatőrök is fognak tudni normálisan kinéző plakátot szerkeszteni, fotókat csinálni, dallamokat generálni, hangszereléseket létrehozni stb, azaz a gép majd sokmindent megold helyettünk, s ezt előnyünkre teszi. Sosem tudtam rajzolni sehogy, de örömmel tölt el, hogy canvában össze bírok rakni egy plakátot, amire más azt mondja, hogy tök jó lett! Igazad van abban, hogy ebből az egészből egy idő után hiányozni fog az ember. Jó hogy van AI, én örülök a plakátomnak, s jó ha valaki boldog a kísérőautomatikás játékától! Egy rajztanár erre nekem azt mondaná h oké, na most akkor ezt próbáld összerakni AI nélkül is. Én meg azt mondom az engem követőknek, hogy próbáljátok meg majd néha az automatika nélküli “szabad” játékot is. Lehet, hogy görbe lesz a vonalam, de azt én rajzoltam. Lehet, hogy kicsit sutább lesz a kíséreted, de az a te zenéd, a te érzelmed, nem más hozta létre.

    • @Renoart69
      @Renoart69 6 месяцев назад +2

      Valóban egy olyan irányban megy a ”fejlődés”, ahol nagy szerepe lesz az AI-nek.
      Mára óriási változáson mentek át a dobgépek és szintik. Régen minden hangszernek hasonló volt a hangszerhangja, alig volt különbség közöttük. A stílusaik is elég gyatrák voltak, pl. lásd egy Yamaha PSR-15. Én ilyennel kezdtem.
      Manapság meg már audió alapú stílusok és kiváló hangszerhangok vannak.
      Volt olyan ismerősöm, aki midi alapú zenékkel bulikon ”játszott” és zenélni nem tud. A gép hozta a dalt és a szöveget meg elénekelte. Gondolom, neki sikerélmény volt, főleg eleinte, ha megtapsolták, na meg pénzbevétel.
      Ilyen a zenészeket nagyban felháborította, mert míg ők éveket tanultak és időbe, pénzükbe került ez, addig mások szinte nulla tudással ”elhappolják” a megrendeléseket és egy kicsit a sikert is.
      Ma, ez az élet minden terén fennál, művészet, média, stb.
      Ha felhoztad a rajzot, én éppenséggel festőművész vagyok és ezen a téren is látom, hogy ma mindenki rajzolhat, festhet, akár szám festős képeket is. Nincsen ezzel semmi baj, mert önmegvalósítja magát, ráadásul ki is kapcsol, stb…
      Kérdés az, ha valaki sorozatban a szám kifestős képeit értékesíti, ez mennyire művészet vagy inkább csak pénzbevétel?
      A zenére visszatérve.
      Énekeket vesznek fel és utána korrigáljak, mert az egyén nem tud énekelni. Mondhatnám semmi valóság nincsen benne. Ez olyan lenne, mintha valaki a futóisport teljesítményét fitogtatná, ugyan akkor ezt, egy hoverboard vagy más gép segítségével érné el. Gépi vagy emberi teljesítmény az, amivel valaki valamit elér? Önmegvalósítás, vagy magamutogatás?...
      Például, ha valaki sajnos, belekényszerül egy kerekesszékbe, ami történetesen elektromos, akkor neki ez kicsit kényelmi szempontot is jelent ahhoz, ha kimozdulni szeretne.
      Viszont, ha valaki tud járni és nem kényszerülne rá, viszont mégis ilyenbe ül, az inkább lusta. Ma sok mindennel így vannak, kényelmesebb autóba ülni, mint 100m-t kerékpározni a boltig, vagy suliba…
      Igen, a gép mögött hol van az ember? Hol a saját képesség?
      Azt mondják a festéshez, rajzhoz tehetség kell. Nem kell, csak rengeteg idő és szorgalom. Szerintem mindennel így van ez, még a zenével is, csak kikellene próbálni és nem az AI-re hagyatkozni.

  • @villanyitivadar6554
    @villanyitivadar6554 6 месяцев назад

    Szia Krsztn!
    Nekem egy kiséróautómatikás zongorám van.
    Azért vettem ezt, mert én még olyannyira kezdő vagyok és maradok is, h még arra is képtelen vagyok, h átlássak egy bonyolult "szintetizátort"!
    Csak szobai szinten használom, s csak a magam szórakoztatására, az esetek 90%-ban fejhallgatóval.
    Megtanultam a szükséges alapakkordokat, azok hármas hangzatait, dur, mol, 7-es.
    Beállítom a ritmust és a minimális kottaismeretemmel kottából lejátszom nagy keservvel a föléírt kisérettel a dalt. Ismétlem ezt addig, míg közel hibátlanul nem megy. Amikor vmennyire élvezhetővé válik, akkor kikisérletezek néhány eltérő ritmust és a legjobban tetsző beállításokat felírom, rögzítem.
    Ennél többre egyszerűen képtelen vagyok az idő és tanár hiányában, (s a koromból adódóan).
    Mindig az volt a vágyam, h csakis zongorával, a minimális billenytgyűkombinációval és leütéssel a legszebben eljátszani egy adott dalt, de ugye aki már próbálta, az tudja, h ez a legnehezebb. (pl.: függetlenítés)
    Nekem sokat segít az automatika, de annak is csak pár százalékába látok bele.
    Van egy Casio MZ-X500 am. Egy hónapig küzdöttem vele, de feladtam, mert képtelen vagyok kiismerni alapszinten sem a hangszert. Egyszerűen nem tudom kezelni semmilyen szinten. Ekkor döntöttem úgy, h veszek egy kisérőautomatikás zongorát. Ez lett a Casio PX-560M. Ez a hangszer egy csoda! Sztem egy profi zenész (zongorista) is elismerően szólna róla.
    Imádom, de csak szobadiísz a besorolása, mégha néha elé is ülök. Az MZ-x500 pedig évek óta pihen a dobozában. Néha a youtube-on rákeresek Bee Jay Budai Mz-X500 vmelyik dalára és ámulok, h hogyan lehet ilyen magas szinten megtanulni kezelni egy hangszert, majd a meghallgatás után évekre újra megfogadom, h elő sem veszem ezt a mangszert. Nagyon elszomorodok, h ennyire nem vagyok már fogékony a megtanulására. Marad a zongora a maga egyszerűségével és a tanulás keservvével, de mégis nagy öröm, ha van időm és kedvem ahhoz, h eléüljek néhány félórára / hónap.
    Tehát, kedves Krisztián, van az a szűk réteg, akinek ez is ad vmennyi örömet.
    Örülök a tanításaidnak, azon videóid megnézésének. Köszönöm őket.
    Fejembe össze is tudom rakni azt, amit mondasz, de a gyakorlatban meg sem merem próbálni, mert érzem, a tehetetlenségem hozzá.
    Sok sikert továbbra is és áldok minden zongorázni tudót!
    Ha lehetne három kívánságom, egyike az lenne, h tudjak zongorázni egy elismerten híres bárzongorista szintjén.
    Szép napot!

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад +2

      Persze semmi esetre sem akartam leszólni a szintetizátorokat, de lehet, hogy így tűnik :) Nekem tök nagy élmény volt, hogy egy Roland E16-s után lett egy Korg iS50B-m, és úgy szólt, mint az álom! Főleg amikor bejött a Tyros meg a hasonló csodák. Közben meg az is, hogy olyan jó ritmusokat meg harmóniafűzéseket játszott az automata, hogy megpróbáltam utánozni, és utána meg már magamtól akartam ezeket a kíséreteket bejátszani, szóval elkezdtem kikapcsolgatni a kíséretszólamokat. Én azt gondolom, hogy álmodozni muszáj, csüggedni meg nem szabad. Biztos sokan szeretnének feleannyira tudni játszani, mint én, de az a helyzet, hogy én is szeretnék csak feleannyira jól zongorázni, mint a Chick Corea vagy a Jesus Molina. Tehát álmodozom is, meg ha van időm és energiám, akkor gyakorlok is. A hangszerről: nekem egy Korg Kronos-om van. A 10-ed részét se tudom kihasználni annak, amit tud, mert nem értek hozzá olyan szinten. De nem is ez a cél, az egész életem rámenne, mire kitapasztalnék rajta mindent, de mi volna az értelme? Azzal töltsük el az időt, ami örömet okoz. Ha az egy Dmaj7 akkord után az Am7 egy bossanova-stílussal a kíséretben, akkor ott a lényeg.

    • @attilapetroman9296
      @attilapetroman9296 6 месяцев назад +2

      @@KrisztianHorvathhun Szerintem kár pálcát törni a szintisek felett és a videódból ez üvölt kifelé :( Én azt mondom, hogy mindenki úgy szórakoztassa magát, környezetét ahogy neki tetszik. Semmilyen "jogalapod" nincs ebbe bármilyen szinten beleszólni ! Én meglepődtem ezen a videón, mert sok videódat láttam és egy tök jó, értelmes, tudását átadó embernek ismertelek meg. De ez a videó keresztbe vert minden eddigit :( Az embereket nem szabad irányítani, pláne nem a zenében ! Mindazok, akik BÁRMILYEN szinten zenével foglalkoznak a mai világban, az egy CSODA ! Nem nyomogatja addig sem a "kütyüket" ( telefon, tablet stb.) és olyan dologgal foglalkozik, ami másnak is bejöhet. Nagyon el vagyok szomorodva az ilyen videó(k) láttán :( Ez nem volt méltó hozzád :( Én nem vagyok sem szinti, sem zongora párti egyébként. Itt az elvről van szó, hogy ne oltsunk le SEMMILYEN zenei eszközzel, zenével kísérletező, tanuló embert ! Márpedig ez a videó teljesen ilyen hatást keltett bennem és szerintem sokakban még, aki nézni fogja....Egyébként a zenész emberek lélekben sokkal sérülékenyebbek, érzékenyebbek a való világban is és az ilyen típusú videók nagyon nem tesznek nekik (sem) jót...

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад +1

      @@attilapetroman9296 Szia, lehet, hogy igazad van, kicsit az is volt a célom, hogy vitát váltsak ki ezzel a témával. Egyetértek veled abban, hogy pálcát törni nem szabad senki és semmi felett, mindenkinek úgy van joga a hobbijával foglalkozni, ahogy neki tetszik, és ahogy érzi. Ahogy a videóban többször említem, szintetizátoros vagyok/voltam én is. Abban is igazad van, hogy sajnos érzékenyek vagyunk, könnyen magunkra veszünk mindent. Pedig azért itt nem arról van szó, bármennyire is könnyű belőle úgy érteni, hogy a zongora jó, a szintetizátor meg rossz. Az, hogy poénkodok valamivel, még nem jelenti azt, hogy pálcát törtem, kérlek értsd jól. Amivel nem értek egyet veled, az, hogy az embereket igenis lehet irányítani, (ez a marketing), de minden embernek szabad akarata eldönteni, hogy arra megy-e, amerre irányítom, vagy sem. Azaz irányítani szabad, kényszeríteni nem szabad. Mint ahogy a véleménynyilvánítás joga az embernek, így köszönöm a véleményed, meg is fontolom. És hogy mi a célom? Az biztosan nem, hogy aki eddig évek óta a szintetizátorral foglalkozott, azt megkérjem, hogy hagyja abba, és zongorázzon inkább. Talán inkább az, hogy aki mostanában áll neki ennek, az esetleg a zongorát is próbálja ki, a kétkezes játékot, ne csak a kísérőautomatikát. Ehhez pedig van jogom, mert ez egy útmutatás, nem kényszerítés. Persze teljesen értem a problémádat, ez itt benne van a pakliban. Az egy másik videó, vagy beszélgetés témája lehetne, hogy vajon mi célból foglalkozik valaki amatőrként zenéléssel? Mutogatni akarja, vagy saját magának akar örömet okozni a hangokkal amit megszólaltat a hangszeren? Vagy mindkettő?

    • @laszlobalogh3717
      @laszlobalogh3717 6 месяцев назад

      ​@@attilapetroman9296Yamaha-××÷😅

  • @farkaszoltan44
    @farkaszoltan44 6 месяцев назад +1

    Mindegyik hangszernek megvan a szerepe. Egy esküvöi zenekar nyilván nem cipel magával egy zongorát vagy fordítva egy szimfonikus felállásban nem szintetizátorral lépnek fel.
    Mindenki szeretheti amilye van. Miért is ne? Ennek a videónak a mondanivalója a szintetizátor hátrányait emeli ki

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад

      Miért, ha egy hangszer helyetted zenél, pedig te saját magad szeretnél zenélni a saját szórakoztatásodra, akkor az nem hátrány? Nézd, van aki szereti az automata autókat. Meg vannak azok, akik imádják a manuálist, amatőr versenyzők is akár. Na, ez a különbség. A csatornám érdeklődői között nagy számban olyan lelkes amatőrök vannak, akik zongorázni szeretnének tudni. Nem pénzért, nem esküvőkön, hanem csak a saját értékes hobbijukat fejlesztenék. Vehetsz önvezető Teslát is, de vezetni is megtanulhatsz egy manuális sportkocsival. Ugyanígy van ez a szintetizátor-zongora kérdéssel. Jobb lenne a helyén kezelni a dolgokat, és nem idekeverni az analóg szintetizátoroktól kezdve az önérzetes esküvői zenészek meggyőződéséig mindent, csak épp a lényeget nem: hogy ugyanis a folyamatos fejlődés kulcsa az, hogy te magad aktívan csinálsz valamit. És ha már zongorát gyakorolsz, akkor ne a gombokat nyomogasd az automatán, hanem a zongorabillentyűket, mert attól fog fejlődni a zongoratudásod. Ezen lehetne még sokáig vitázni, de aki nem akarja megérteni az én nézőpontomat, az úgy érti a véleményem, ahogy akarja.

    • @farkaszoltan44
      @farkaszoltan44 6 месяцев назад

      @@KrisztianHorvathhun Nem akarom megváltoztatni a gondolataid és nem is tudnám. Ahogy te sem a másét. Te megvilágítod a szintetizátorról alkotott véleményed egyik helyről. Ha kiváncsi vagy egy másik nézetre ahogy említetted a videóban akkor én elmondtam az enyém. Persze nem kell ezt sem elfogadni. És így tesszük helyére a dolgokat ha tiszteletben tartjuk azt hogy a szintetizátorról alkotott vélemények különbözőek🙂

  • @TheGabormester
    @TheGabormester 6 месяцев назад

    Billentyűsként nem egészen ott véltem érteni a problematikát, mint ami a vidiből kiderült. Ott érzem, hogy BILLENTÉSÉRZÉKENY a szinti, vagy nem. Merthogy a jobb digizongorák azok! Ehhez képest szerintem másodlagos, h. tudnak-e "kísérni", vagy nem - ha a billentésérzékenységet "mechanikailag" beléjük építették, akkor bizony tudnak, mert ez a kisebb. A megoldás szerintem a WERSI Pergamon OAX1000LS Pearl White... Bár azt nem tudom, hány BMW-t adnának az áráért..., de kétségtelenül jobban mutat a nappaliban... Én viszont vagyok annyira gyakorlatlan, hogy INKÁBB a Sibelius Ultimate-ba küldöm be a kottát, aztán hátradőlök...

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад +1

      Létezik sok olyan hangszer, ami egyrészt egy kalapácsmechanikás digitális zongora, de tudja közben a kísérő automatikát is. S persze az általad említett orgona is lehetőség, annak akinek ez elérhető. A csalódás inkább ott történik, amikor valaki szintetizátorozni szeretne, majd vesz egy olcsóbb digitális zongorát, amin nincsenek szinti funkciók. Vagy fordítva: zongorázni szeretne s vesz egy olcsóbb szintit egyszerű mechanikával, ami csodálatos kíséreteket csinál, de az illető pont nem arra akarja használni, amire való. Eldönteni laikusként, hogy mit is szeretnénk igazából persze úgy lehet, ha kipróbálunk minél többféle opciót, és ami bejön, azt fejleszteni.

  • @mariettaernszt7594
    @mariettaernszt7594 6 месяцев назад

    Azért az kimaradt a véleményezésedből, hogy egy komolyabb szintetizátornál (Korg,Yamaha,Roland..stb) megtudod tenni, hogy feljátszod előre egy komolyabb hangversenyben megszólaló zeneeszközök széles palettáját (vonósok fúvósok, ütősök..stb!) Aztán mellé játszhatod akár a te zongora kíséretedet. Na ehhez kell hatalmas tudás.

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад

      Persze, sőt szintetizátor sem kell hozzá, elég egy daw szoftver. A márka nem számít, minden komolyabb márkának van olyan arranger keyboardja, amiben a stílusok szerkeszthetők, és a nulláról is fel lehet építeni őket. De ez már nem az a kezdő felhasználó szintje, aki megveszi élete első billentyűs hangszerét. Én ez utóbbiban kívántam segítséget nyújtani, hogy melyik fajta hangszertől mit várjunk.

    • @mariettaernszt7594
      @mariettaernszt7594 6 месяцев назад

      @@KrisztianHorvathhun Én erről a szintről beszélek...ruclips.net/video/Xq7Rn1CjAB8/видео.html