Akusztikus vagy digitális zongora?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 26 янв 2025

Комментарии • 9

  • @PeterAngyal
    @PeterAngyal 3 месяца назад

    Panel 3.e.-en lakom. Digitális zongorán kezdtem el tanulni majd egy éve.
    Karácsonykor olyan ismerősnél voltam, ahol volt egy akusztikus zongora.
    Amikor leütöttem az első billentyűt, a nagy hangerő majdnem letolt a sámliról, amin űltem.🤣

  • @Renoart69
    @Renoart69 6 месяцев назад +1

    Kedves Krisztián!
    Maximálisan egyetértek mindennel.
    Nekem is mindig ez volt a dilemmám, hogy mit vegyek?
    A súly és a ”le nem halkíthatóság”, nagyban beleszólt a döntésembe.
    Vehet bármilyen digitáliszongorát az ember, akkor is valamilyen problémába fog ütközni. Az egyik sarkalatos probléma, maga a billentyűk. Szimulálhat ez bármit, bárhogyan, de akkor sem fog úgy viselkedni, mint egy akusztikus hangszeré. Egy Fatar TP-400-as billentyű mondhatom, hogy igen megközelíti azt az érzést, amit egy akusztikus, zongora billentyűje nyújt.
    Viszont melyik gyártó építi be a hangszereibe ezt?... Ugyan is, nem mindegy milyen szimulációt használnak. Lehet ebben a világ legösszetettebb programja is, ha az akusztikuszongora hangját megcélzó törekvésük nem úgy sikerült.
    Azután bemutatja ”Gipsz Jakab”, maga a gyártó jól kiképzet embere, ”100” mérnök segítségével beállítva és profin szól a felvételeken, vagy hangszerbemutatókon.
    Amikór meggyőztek egy drága hangszerrel és hazahozod, akkor szembesülsz azzal, hogy itthon korán sem úgy szól. Fejhallgatón, még csak-csak elmegy, de kierősítve elég gyatra. Millió állítási lehetőség vagy 30 féle zongora hang, csak egy sem közelíti meg az elvárást, legalább is számomra.
    Létezik a szag vakság, akkor létezhet valami hasonló a hallásra is?...
    Megszokja az emberfüle egy adott hangszínt és egyidőután, már nem kellemes és inkább zavaró. Míg egy egyszerű pianínón, meg pont fordítva van. Eleinte mondjuk furcsa a hangzása, de hamar meg lehet szokni és bizony, kirobbantani is nehéz mellőle.
    Én egy percig sem haboznék azon, hogy egy akusztikuszongorát, pianínót vegyek, ha nem emeletre kellene felvinni és időnként nem a hangja lenne másoknak zavaró.
    Nekem óriási csalódások a digitáliszongora hangok.

  • @1.velemeny491
    @1.velemeny491 6 месяцев назад +1

    Igazán hiteles összefoglalás és tapasztalat. Köszönöm!
    És úgy érzem, hogy itt megoszthatom egy dilemmámat. Ha a tanuló kilép az alapszintről, meddig segítheti egy digitális zongora a fejlődését?
    Főleg a digitális zongora mechanikája! és ennek lehetősége a játéktechnika fejlesztésére kérdés.
    Olyan ez, mint a kajakosnak a szárazedzés és az evezőpad (ami fejlesztő),
    vagy az úszónak a puffon történő kartempózás?
    Köszönöm a válaszod:

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад

      Szia! Azért egy normál kalapácsmechanikás digitális zongora a fenti példáddal már úszómedence vízzel :) max nem olyan hosszú mint a versenyuszoda. Amiről nem ejtettem szót a videóban, mert bonyolultabb kérdés, az a dinamika és a hangképzés. A digitális zongora dinamikája véges, a max hangerőt viszonyalg könnyű elérni s nincs tovább, az akuztikusnál meg gyakorlatilag húrszakadásig lehet beletenni az erőt, annál hangosabb lesz. Ez a problémakör leginkább akkor jön elő, ha valaki komolyabban gondolja: tehetséges a gyermek, benne van a pakliban h esetleg ezügyben fog továbbtanulni, mert ebben az esetben ajánlott inkább egy akusztikus zongora v pianino, mert ott azért vannak olyan technikai fogások, billentések, karsúly használatának megtanulása, ami mondjuk egy egyszerűbb (hangminta alapú) digitális zongorán nem fog kijönni. Tehát a hobbista biztosan boldog lesz a digi zongorával, aki pedig komolyabban gondolja, annak lehet érdemes áttérni. Megint egy szubjektív vélemény: az akusztikushoz szívesebben ülök oda. Valahogy nekem jobb érzés.

    • @rustlab
      @rustlab 6 месяцев назад

      @@1.velemeny491 engedd megy, hogy leirjam a villany zongora vasarlas tortenetem, mert vasarlasnal szempont volt, hogy arban tudasban olyat probaljak vasarolni, ami kello fejlodesi szintig tarsa lesz gyermekemnek. Nekem nem volt olyan egyszeru a kivalasztasi szempontok osszevetese, sok idot szantam ra. Kez alol vettem. Kiseromnek felkertem egy tizes evei vegen jaro de kb ennyi ideje zongorazo ismeronunket. (Szerintem ostehetseg) erkezeskor kiderult, egy hangszeres ovono arulta a korgot, mert mar kevesnek talata a tudasat, kepessegeit, valtottak volna a gyarton belul a magasabb kategoriaba. 2 emlitesre melto dolog tortent a hangszer probaja kozben. Az egyik, hogy mar pokroccal bekuckoztak es egymas utan kertek az ujabb darabokat, a masik, mire a varatlanul jott hazi koncert vegere ertunk kozel egy ora utan, kozoltek a hangszer nem elado, mert rajottek nem a hangszer tudasa fogyott el. Meglepo fordulat volt, vegul megis sikerult megvenni a hangszert, de azt a tanulsagot szurtem le az esetbol, egy megbizhato erto zongorista jatekahoz hasonlitva sajat jatekunk, megallapithato, hogy a hangszer kepessege fogyott el, vagy csak lassult a fejlodes, amiben lehet tevesen a hangszer van okolva. Kertem segitom, akkor vegyuk meg a hangszert, ha barmikor szivesen kolcson kerne mikor iskolai vagy hasonlo okbol zongoran kene eloadnia, de vagy nincs vagy nem talalja megfelelonek a biztositott hangszert. A proba ilyen szempontok szerint is tortent. Tobb vizsgadarabjat, es par sajat szerzemenyet is vegig jatszotta rajta, megelegedessel. Billentese kozepesen konnyu, de 6 eves gyereknek, vagy hosszu gyakorlasnal szerinte ez nem hatrany (normal beallitasokkal tortent a proba. Lehetne erosebbre is allitani az erzekenyseg gorbet) . Illetve meg sose zongorazott ket egyforma billentessel, eltero hagyomanyos zongoraknal sem. Minden eloadasa elott kicsit gyakorolva hozza kell szoknia az aktualis hangszerhez. Most ugy erzem meg evekig jo lesz ez az elektromos zongora. Az fontos barmiert, hogy tudja a 3 pedalt, es a kitarto pedal se on off kapcsolo legyen. Bar a pedalokat meg nem tanuljak hasznalni, egy ido utan csatlakoztattam a hangszerhez, meglepodve vettem eszre, megvaltozott a hagzasa. Meg zongorabb lett. Ezt sajnos a kezelesi utasitas se irta de orulok, hogy veletlen de rajottem mert igy meg valosaghubb a hangzasa.

  • @beginnerpianist6346
    @beginnerpianist6346 6 месяцев назад +1

    Digitális és Valódi zongorám is van. Mindkettőre nagy szükség van. A digitális az éjjeli gyakorlásra kell általában csak. Nem igaz, hogy nem lehet megtanulni a hangolást. Persze kitartás kell hozzá, de nem vagyok hangszerész és nem iskolában tanultam. Vettem egy TLA hangológépet és egy profi rayburn kulcsot. Magam hangolom a zongorámat. A századik hangolás után már megvan a hangolás kb 2-3 óra alatt. Meg lehet tanulni a hangolást, nem kell hozzá iskola. Az elhangolódásról... Nálam szabályozva van a páratartalom és a hőmérséklet is. Pára -+5% Hőfok max +-0,5 fok celsius. ahol ez nincs, nincs miről beszélni. Elég egy huzat, vagy egy hőingás és vége a hangolásnak. Nem fél évente kell hangolni, hanem mindig amennyiben szükséges.

    • @KrisztianHorvathhun
      @KrisztianHorvathhun  6 месяцев назад

      Nem mondtam, hogy nem lehet megtanulni hangolni :) de ha mást mondok, mit szólnak a zongorahangoló hangszerész barátaim? :) Persze, sok tényezőtől függ, és ha valaki tényleg nem áll neki hangolgatni, akkor jobb ha vki ránéz a hangszerre félévente. Sokszor az embereknek arra nincs ideje, hogy leüljenek gyakorolni, nemhogy vacakolni a hangolással, és egy hamis hangszer nem túl hívogató