Od zeszłego roku, kiedy znalazłam twój kanał, wreszcie mam pojęcie o uprawie pomidorów. Wcześniej ogladałm dużo kanałów, forum, czytałam i nie wiedziałam o co w tym chodzi. I ciągłe problemy i walka z wiatrakami.
Kiedyś doświetlałem rozsadę full spectrum oraz 4000k 12000lux. Super efekt. Potem zrezygnowałem z full spectrum . Zostały tylko 4000k . Problem był taki że duża rozsada u której robią się kwiaty traciła je. W późniejszej fazie w foliaku najpierw zawiązywały się drugie grona a później pierwsze z nowych kwiatów . W tym roku wysiałem później, rozsada ma się dobrze doświetlam 4000k 12-18000 lux ale do pewnego momentu . Bo w chwili odpowiedniego rozwoju lecą do ogrzewanej folii. Tak aby kwiaty wiązały się przy naturalnym świetle.
Krótko z treścią i ns temat. Ale na to może sobie pozwolić ktoś kto ma wiedzę W przeszłość pokazywał Pan jak obrabia się deskę do krojenia, pozwle sobie na uwagę, najpierw obrabia się Drewno w poprzeg,później wzdłuż słoi Dzięki takiej obróbce ewentualnie wyrwania frezowania poprzecznego zostaną obrobione podczas wzdłużnego frezowania Pozdrawiam serdeczne jest Pan mistrzem w temacie ogrodniczy,
Co do obróbki drewna to dosłownie tak jak piszesz, dodatkowo powinno się popychać obrabiany materiał frezowany w poprzek dodatkową deską aby nie było wyrw. pozdro....
Jak zwykle - łapa w górę! Oglądam Pańskie filmiki z wielkim zainteresowaniem pomimo, że nie uprawiam ani pomidorów, ani ogórków. Chciałbym, ale nie mam gdzie. Czasem jakąś konserwę mięsną zrobię w słoiku. Jako inżynier, uwielbiam jednak fachowe, krótkie i rzeczowe uwagi, bez zbędnego mędzenia o niczym. Dlatego lubię zaglądać na Pański kanał. A teraz pytanko: Jeśli uzna Pan to za jakkolwiek celowe, proszę się wypowiedzieć na temat hydroponiki. Jakie jest Pańskie zdanie, może ma Pan też doświadczenie. Albo uprawa czegokolwiek w donicach, skrzynkach itp. - chodzi o skąpość miejsca w małym ogródku, stąd ten pomysł. Pozdrówa.
W hydroponice używa się przeważnie nawozów sztucznych bo łatwo zrobić idealną pożywkę ale to trochę mija się z uprawą naturalną. Można by było robić delikatne roztwory nawozów roślinnych (gnojówki, wyciągi z kompostu) ale one muszą być rozpuszczalne w wodzie i łatwo dostępne i z tym będzie gorzej, ilość azotu amonowego łatwo przekroczyć. Uprawiając w donicach trzeba pomyśleć nad nawadnianiem kropelkowym bo w lecie szybko przesycha podłoże i jak rzadko będziesz podlewać i dużymi dawkami to będą wymywany rozpuszczony w wodzie pokarm i zaraz będą niedobory. Kolejne dawki nawozów tylko będą zasalały podłoże. Przy nawadnianiu kropelkowym nie będzie tego efektu. Donice jasne aby nie zagotować korzeni.
Nie jestem ekspertem i nie wiem, czy mój sposób uprawy pomidorów jest poprawny, ale efekty mnie zadawalają. Nie muszę mieć też szklarni i gdy wokół szaleje zaraza, ja podziwiam moje zdrowe roślinki. Podzielę się pomysłem. Może ktoś zechce poeksperymentować. Ciekawa też jestem opinii Autora filmu. Moje pomidory rosną pod ścianą domu jednorodzinnego, z południowej strony budynku w drewnianych skrzynkach na jabłka. Latem skwar okropny, ale wyglądają na szczęśliwe😉. Choć dziwię się, że nie schną na krzakach. Jak przygotowuję im miejsce? Do skrzynki drewnianej 30x 40 x 50 na dno i boki daję cienką warstwę słomy, ale może być sianko, czy suche trawy ozdobne. To miało być dla robaczków ogrodowych, ale okazało się świetną izolacja. Zienia nie ogrzewa się gwałtownie i nie stygnie szybko i nie wysypuje ze skrzynki😉. Po słomie wsypuję zwykłą ziemię z ogrodu. Czasem daję trochę kompostu, czy odrobinę obornika. Co tam mam. Ale naprawdę malutko. Do tego sadzę pomidory. Zazwyczaj są troszkę wyciągnięte, więc sądzę głęboko. I tak sobie rosną. Kiedy koszę trawnik, daję na górę małą warstewkę trawy, tak by wyschła na wiór przy najbliższym upale. Czasami daję suche już sianko. Znowu świetna izolacja i ograniczenie parowania. Przy podlewaniu ono (sianko 😁)się rozkłada i znika, więc trzeba uzupełniać. Ważne, trawnika nie nawożę nawozami sztucznymi. Pomidory są pod krótkim dachem i pada na nie tylko, jak deszcz zacina, więc muszę podlewać. No to podlewam. Ostatni sezon był trzecim lub czwartym bez zmiany podłoża. Pomidory rosły znakomicie. Zakończyłam sezon chyba 17 listopada, bo przyszedł mróz i zamroził mi grona jeszcze zielonych owoców, więc jakby nie miałam wyjscia. 😁 Najciekawsze jest to, że dopiero, kiedy znajomy zapytał czym nawożę, że tak rosną, uświadomiłam sobie, że niczym. Tylko ta trawa/siano od czasu do czasu. Przez kilka sezonów. No. To tyle.😁 Ale się opisałam😉 Pozdrawiam. P.s. Skłamałam. Dodałam kiedyś wapno po filmiku kogoś tam, a później, jak zobaczyłam film na tym kanale, to myślałam, że umrę na zawał, ale wapna wybrać już się nie dało. Pomidory były wsadzone. Ostatecznie zachowały się tak, jakby było im wszystko jedno czy wapno jest czy nie i rosły dalej. Miło z ich strony 😄
Witam, czy humus od dżdżownic będzie dobry,kilka pomidorów wysianych bardzo wcześnie na próbę kiełkowania, swoje nasiona, już kwitną. Zrobiony tunel z agro włókniny w szklarni, sadzonki jeszcze w doniczkach, dogrzewanie elektryczne, farelka i sterownik z pid.
Pewnie będzie dobry ale próchnica właściwa czytaj kwasy humusowe powstają bardzo długo nawet kilkadziesiąt lat. Z węgla brunatnego jest pewne prawdziwe kwasy humusowe.
Ciekawa rzecz. W ciepłym pokoju część sadzonek mi się nie mieściła. Wyniosłam je do zimnego pomieszczenia, raczej bez nadziei, że coś z nich bedzie. To były te gorsze sadzonki. Teraz one wyglądają... lepiej. Owszem, mają lekko fioletowe zabarwienie, ale są wieksze i bardziej zielone. Wszystko podlewam biohumusem.
W tym ciepłym pokoju może było w nocy cieplej jak w dzień a powinno być odwrotnie i dla tego w drugim pokoju sadzonki rosną lepiej bo temperaturę reguluje słońce zgodnie z naturą.
@@ogrodniknewstv Raczej temperatura stała. Kaloryfer równo grzeje, a słońce jakoś za bardzo nie nagrzewa. Za gorąco nie jest 18-19*C, w zimnym 13-15*C. W poprzednich latach sadzonki w zimnie mi padły.
Kristalon żółty nie jest złym wyborem ale on ma w składzie jeszcze inne makro i mikro i nie koniecznie musi być to na plus. Na pierwszym etapie rozsady dobry byłby insol fos co ma fosfor i delikatny dodatek azotu amidowego czyli mocznika. Mocznik potem przechodzi hydrolizę do azotu amonowego co sprzyja tworzeniu korzeni wraz z fosforem. Jednorazowa maksymalna dawka to 400mg/l wody fosforu w formie tlenkowej.
Mnie w tym roku zawiodło podłoże, które jest na filmie. Używałam go od lat. Mam nauczkę, żeby wysiewać w różne ziemie. Siewki zatrzymały wzrost w fazie liścieni. Spody liści całkowicie fioletowe. Przepikowałam takie mikro z liścieniami, cokolwiek ruszyły. Kupię kwasy humusowe i podleję. Ogólnie jest dramatycznie. Uprawiam pomidory od lat i pierwszy raz taka sytuacja. Dziękuję za filmik.
Przy okazji jeśli można - co sądzisz o użyciu wiader po remoncie (resztka związanego kleju do płytek na ściankach i dnie) jako donic do pomidorów? Klej jest na bazie cementu - po związaniu jest chyba neutralny - powstaje betonowa donica ;) Mam takich wiader kilka - nie musiałbym kupować nowych...
Nie każdy wie Panie ogrodnik, mam swój pierwszy ogródek od marca, przepikowałam pomidory i popełniłam jak słyszę wszystkie błędy 😵💫 za zimno, za mokro za co jeszcze?
Moje wszystkie siewki są pięknie fioletowe, niestety nie zapisałam z jakiej firmy była ziemia. No i o. I płakać się chce dosłownie ale czekam z utęsknieniem na Pana informację jak nawozić bo może uda się uratować jeszcze pomidory. W tamtym roku nie miałam kompletnie żadnego problemu. W tym jakiś po prostu dramat....
@@magda4193 Jeśli używasz wody z kranu to ona ma za wysokie ph i fosfor nie będzie wchłaniany. Wapń jest głównym winowajcą niedoboru fosforu. Kwasy humusowe jak najbardziej wskazane.
@@ogrodniknewstv oglądam wszystkie ale skąd ja mam teraz wziąć wodę deszczowa ? wpadnie dobrze ze jest ten kanał od ciebie to widzisz nie popełniłem błędu kupując i rozrabiając fosfor z normalna woda w ogrodniczym tego co nie powiedzą pozdr
Wielkie dzięki. Uwielbiam filmy, które są krótkie i na temat i bez ciągłego powtarzania w kółko tego samego. Nie chcę za dużo słodzić, ale nawet prędkość mowy jest bardzo odpowiednia, bo niektórzy to jak mówią, to film trwa prawie 30 minut, a treści prawie w ogóle. Materiał jak zwykle petarda. Moje pomidorki właśnie zaczęły dostawać takiej fioletowej łodyżki. Więc przy okazji zapytam, a czy przesadzenie do większej doniczki z dodaniem nowej świeżej ziemii pomoże?
@@ogrodniknewstv 5 sztuk liści (nie par), ale zaczynają tak od dołu robić się ciemniejsze, nie całe łodyżki. Więc myślę, że właśnie zaczynają tracić pokarm.
@@ogrodniknewstv niestety nie mam FB. Myślę, że jakoś sobie z nimi poradzę, ale ogromnie dziękuję za zainteresowanie i bardzo ciekawe materiały. Kibicuję Panu, ma Pan ogromną wiedzę i dar przekazywania jej. Pozdrawiam i owocnych planów w tym roku 🌾🌿🌱
Ja użyłem ziemię z kretowisk mam wielkie pomidory bez żadnych niedoborów. Ziemia z kretowiska zawiera całe życie biologiczne czyli bakterie, grzyby i mikroorganizmy. Pozdrawiam serdecznie
Ziemia z dolnych warstw poniżej pół metra zawiera bardzo mało bakterii w stosunku do warstwy ornej i są to bakterie przeważnie innego rodzaju (beztlenowce)
Uczcie się ogrodniki bo tylko na tym kanale zgłębicie swój poziom wiedzy a nie piszecie nic nie warte książki z informacjami wygrzebanymi z neta. Szczególnie słowa kieruję do Pana z kanału dzień z życia ogrodnika farmazona co jak tylko wytkniesz mu w sposób merytoryczny jego niekompetencję z miejsca banuje aby komentarz nie wisiał i nie kompromitował autora kanału. Pozdrowienia za przypomnienie wiedzy z uniwersytetu 🌴🌴🌿🌹🌺🌼 🌾🪴🍎🍑🍇🍒
Oglądałem tego pana krótki czas i muszę powiedzieć, że..Ban. Gdyby Nasz ogrodnik wydał książkę, na pewno kupił bym kilka egzemplarzy rozdając rodzinie i znajomym.Wiedza którą ten człowiek bezinteresownie się dzieli jest nie do wypowiedzenia.Dzękujemy.
A my właśnie postawiliśmy nową szklarnię, pierwszą na naszym siedlisku (jest film na kanale), więc teraz tylko czas na pierwsze sadzonki... Będę uważał na fosfor ;)
Witaj! Mam niedobór fosforu spowodowany pewnie tym że od tygodnia sadzonki są w tunelu noce 5 stopni wiadomo o co chodzi. Mam pytanie czy jak je opryskałem wczoraj insolfosem i dzisiaj już je wsadzę do gruntu w tunelu ( bo nie mam kiedy) to będzie coś z tego? Dodam że łodygi już sie zrobiły bardzo twarde nie sądziłem że tak szybko się to może stać. Pozdrawiamy i bardzo dziękujemy za filmy
Nie można tak raptownie hartować pomidorów, powinno się stopniowo robić takie sprawy. Fosfor długo wchłania się z liści jak będzie tak zimno to nawet oprysk nie pomoże bo pomidor zahamowuje wzrost poniżej 8-10 stopni. Będą chorowały dłuższy czas niestety.
Kwasy humusowe to nie jest nawóz, jeśli ziemia jest iboga mineralnie humus nie wystarczy jeśli bogata w minerały i uboga w substancje organiczne to jak najbardziej podlanie kwasami humusowymi zalecane,
to co zawsze, konkret. Zwiększaj zasięgi, niech się ludzie uczą a nie wierzą w różne ogrodnicze gusła. Ktoś napisał, że nawet tempo mowy odpowiednie - pełna racja. Większość kanałów muszę oglądać na 1,5x prędkości bo nie mogę zdzierżyć, u Ciebie po ludzku, normalnie ;)
Co roku miałem piękne sadzonki, w tym fioletowe że hoho. pryskalem kristalonem żółtym a jak przyjdzie pora na podlewanie to je też podleje z tym żółtym. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
@@ogrodniknewstv właśnie obawiam się że co roku używałem takiej samej ziemi bardziej torfowej a w tym roku wokas żyzny czarnoziem co ma mniej torfu a więcej kompostu itp, jest ogólnie cięższa i podlałem tylko raz po przepikowaniu a ona trzyma wodę i trzyma, druga sprawa że jest mało słonecznych dni i też to nie schnie choć stoją na południowym parapecie.
@@bartomiejcajdler491 Małe sadzonki bardzo źle znoszą duże stężenie nawozu. W kompoście fatalnie rosną ile to już porób robiłem jedna próba jest widoczna na filmie o gnojówce z pokrzyw. Totalny obraz nędzy i rozpaczy. Kompost ma tragiczny bilans azotu do potasu, za wysokie dyskwalifikujące ph.
@@ogrodniknewstv niby ziemia gotowa uniwersalna, pH 5.5 6.5 skład Torf wysoki, Torf pośredni ,Ziemia kompostowa, Piasek drenażowy Kora sosnowa mielona kompostowana ,Nawóz wieloskładnikowy ale ewidentnie za ciężka dla rozsady, nie jest taka torfowa, bardziej taka kompostowa i pewnie od tego zsinialy.
Jeśli były kilka nocy w szklarni nie ogrzewanej to pewnie już łapią jakieś chlorozy a jakie to jak wyślesz fotkę na fb to zobaczymy. Wątpię aby to był jakiś grzyb.
@@ogrodniknewstv poczekam z tydzień i zobaczę co i jak może jakiegoś szoku dostały bo miały w domu 22 stopnie cały czas, ale co ciekawe papryki są ok, jak coś to podrzucę fotkę w przyszłym tyg. pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
Od zeszłego roku, kiedy znalazłam twój kanał, wreszcie mam pojęcie o uprawie pomidorów. Wcześniej ogladałm dużo kanałów, forum, czytałam i nie wiedziałam o co w tym chodzi. I ciągłe problemy i walka z wiatrakami.
Za wniesiony czas, trud, poświęcenie oraz naukę, nawet reklamy oglądam.Pozdrawiam serdecznie,
Pomagajmy Dziewczynce..👍👍👍
poprostu najlepszy kanał ogrodniczy jaki znalazłem :)
dokładnie..
@@maniek2124 też potwierdzam, wszystko poparte wiedzą, doświadczeniem, zwięźle i konkretnie.
Czekam z niecierpliwością na odcinek o nawożeniu fosforem, bo co rok mam problem z niedoborem.
mam tak samo.
W niskich temperaturach fosfor należy dostarczyć dolistnie. Korzenie nie pobierają
Cenna wiedza. Dziękuję!
Podziękowania za świetny film wyjaśnione wszystko ładnie pokazane.
Kiedyś doświetlałem rozsadę full spectrum oraz 4000k 12000lux. Super efekt. Potem zrezygnowałem z full spectrum . Zostały tylko 4000k . Problem był taki że duża rozsada u której robią się kwiaty traciła je. W późniejszej fazie w foliaku najpierw zawiązywały się drugie grona a później pierwsze z nowych kwiatów .
W tym roku wysiałem później, rozsada ma się dobrze doświetlam 4000k 12-18000 lux ale do pewnego momentu .
Bo w chwili odpowiedniego rozwoju lecą do ogrzewanej folii. Tak aby kwiaty wiązały się przy naturalnym świetle.
Bardzo lubię twoje filmy, wiedza poparta faktami. Może nagraj coś o ekologicznych środkach ochrony roślin? Pozdrawiam
Krótko z treścią i ns temat. Ale na to może sobie pozwolić ktoś kto ma wiedzę
W przeszłość pokazywał Pan jak obrabia się deskę do krojenia, pozwle sobie na uwagę, najpierw obrabia się Drewno w poprzeg,później wzdłuż słoi Dzięki takiej obróbce ewentualnie wyrwania frezowania poprzecznego zostaną obrobione podczas wzdłużnego frezowania Pozdrawiam serdeczne jest Pan mistrzem w temacie ogrodniczy,
Co do obróbki drewna to dosłownie tak jak piszesz, dodatkowo powinno się popychać obrabiany materiał frezowany w poprzek dodatkową deską aby nie było wyrw.
pozdro....
Jak zwykle - łapa w górę!
Oglądam Pańskie filmiki z wielkim zainteresowaniem pomimo, że nie uprawiam ani pomidorów, ani ogórków. Chciałbym, ale nie mam gdzie. Czasem jakąś konserwę mięsną zrobię w słoiku.
Jako inżynier, uwielbiam jednak fachowe, krótkie i rzeczowe uwagi, bez zbędnego mędzenia o niczym. Dlatego lubię zaglądać na Pański kanał.
A teraz pytanko:
Jeśli uzna Pan to za jakkolwiek celowe, proszę się wypowiedzieć na temat hydroponiki.
Jakie jest Pańskie zdanie, może ma Pan też doświadczenie.
Albo uprawa czegokolwiek w donicach, skrzynkach itp. - chodzi o skąpość miejsca w małym ogródku, stąd ten pomysł.
Pozdrówa.
W hydroponice używa się przeważnie nawozów sztucznych bo łatwo zrobić idealną pożywkę ale to trochę mija się z uprawą naturalną. Można by było robić delikatne roztwory nawozów roślinnych (gnojówki, wyciągi z kompostu) ale one muszą być rozpuszczalne w wodzie i łatwo dostępne i z tym będzie gorzej, ilość azotu amonowego łatwo przekroczyć.
Uprawiając w donicach trzeba pomyśleć nad nawadnianiem kropelkowym bo w lecie szybko przesycha podłoże i jak rzadko będziesz podlewać i dużymi dawkami to będą wymywany rozpuszczony w wodzie pokarm i zaraz będą niedobory. Kolejne dawki nawozów tylko będą zasalały podłoże. Przy nawadnianiu kropelkowym nie będzie tego efektu.
Donice jasne aby nie zagotować korzeni.
@@ogrodniknewstv Dziękuję za odpowiedź i wskazówki.
Pozdrawiam, i czekam na kolejne filmiki.
Nie jestem ekspertem i nie wiem, czy mój sposób uprawy pomidorów jest poprawny, ale efekty mnie zadawalają. Nie muszę mieć też szklarni i gdy wokół szaleje zaraza, ja podziwiam moje zdrowe roślinki.
Podzielę się pomysłem. Może ktoś zechce poeksperymentować. Ciekawa też jestem opinii Autora filmu.
Moje pomidory rosną pod ścianą domu jednorodzinnego, z południowej strony budynku w drewnianych skrzynkach na jabłka. Latem skwar okropny, ale wyglądają na szczęśliwe😉. Choć dziwię się, że nie schną na krzakach.
Jak przygotowuję im miejsce? Do skrzynki drewnianej 30x 40 x 50 na dno i boki daję cienką warstwę słomy, ale może być sianko, czy suche trawy ozdobne. To miało być dla robaczków ogrodowych, ale okazało się świetną izolacja. Zienia nie ogrzewa się gwałtownie i nie stygnie szybko i nie wysypuje ze skrzynki😉.
Po słomie wsypuję zwykłą ziemię z ogrodu. Czasem daję trochę kompostu, czy odrobinę obornika. Co tam mam. Ale naprawdę malutko. Do tego sadzę pomidory. Zazwyczaj są troszkę wyciągnięte, więc sądzę głęboko. I tak sobie rosną.
Kiedy koszę trawnik, daję na górę małą warstewkę trawy, tak by wyschła na wiór przy najbliższym upale. Czasami daję suche już sianko. Znowu świetna izolacja i ograniczenie parowania. Przy podlewaniu ono (sianko 😁)się rozkłada i znika, więc trzeba uzupełniać.
Ważne, trawnika nie nawożę nawozami sztucznymi.
Pomidory są pod krótkim dachem i pada na nie tylko, jak deszcz zacina, więc muszę podlewać. No to podlewam.
Ostatni sezon był trzecim lub czwartym bez zmiany podłoża. Pomidory rosły znakomicie. Zakończyłam sezon chyba 17 listopada, bo przyszedł mróz i zamroził mi grona jeszcze zielonych owoców, więc jakby nie miałam wyjscia. 😁 Najciekawsze jest to, że dopiero, kiedy znajomy zapytał czym nawożę, że tak rosną, uświadomiłam sobie, że niczym. Tylko ta trawa/siano od czasu do czasu. Przez kilka sezonów.
No. To tyle.😁
Ale się opisałam😉
Pozdrawiam.
P.s. Skłamałam. Dodałam kiedyś wapno po filmiku kogoś tam, a później, jak zobaczyłam film na tym kanale, to myślałam, że umrę na zawał, ale wapna wybrać już się nie dało. Pomidory były wsadzone. Ostatecznie zachowały się tak, jakby było im wszystko jedno czy wapno jest czy nie i rosły dalej.
Miło z ich strony 😄
Witam, czy humus od dżdżownic będzie dobry,kilka pomidorów wysianych bardzo wcześnie na próbę kiełkowania, swoje nasiona, już kwitną. Zrobiony tunel z agro włókniny w szklarni, sadzonki jeszcze w doniczkach, dogrzewanie elektryczne, farelka i sterownik z pid.
Pewnie będzie dobry ale próchnica właściwa czytaj kwasy humusowe powstają bardzo długo nawet kilkadziesiąt lat. Z węgla brunatnego jest pewne prawdziwe kwasy humusowe.
Za skomplikowane. Dobrze wiedzieć ale cóż z tego... trzeba liczyć na farta że będzie ok. i że będą siewki zdrowe
Ciekawa rzecz. W ciepłym pokoju część sadzonek mi się nie mieściła. Wyniosłam je do zimnego pomieszczenia, raczej bez nadziei, że coś z nich bedzie. To były te gorsze sadzonki. Teraz one wyglądają... lepiej. Owszem, mają lekko fioletowe zabarwienie, ale są wieksze i bardziej zielone.
Wszystko podlewam biohumusem.
W tym ciepłym pokoju może było w nocy cieplej jak w dzień a powinno być odwrotnie i dla tego w drugim pokoju sadzonki rosną lepiej bo temperaturę reguluje słońce zgodnie z naturą.
@@ogrodniknewstv
Raczej temperatura stała. Kaloryfer równo grzeje, a słońce jakoś za bardzo nie nagrzewa. Za gorąco nie jest 18-19*C, w zimnym 13-15*C. W poprzednich latach sadzonki w zimnie mi padły.
Siemano, u mnie zawsze fioletowe 🤪
Pozdro 👍👊
Witam, może jakaś podpowiedź co do najlepszego, pana zdaniem nawozu z Fosforem rozpuszczalnym w wodzie, z góry dziękuję.
Kristalon żółty nie jest złym wyborem ale on ma w składzie jeszcze inne makro i mikro i nie koniecznie musi być to na plus. Na pierwszym etapie rozsady dobry byłby insol fos co ma fosfor i delikatny dodatek azotu amidowego czyli mocznika. Mocznik potem przechodzi hydrolizę do azotu amonowego co sprzyja tworzeniu korzeni wraz z fosforem.
Jednorazowa maksymalna dawka to 400mg/l wody fosforu w formie tlenkowej.
Mnie w tym roku zawiodło podłoże, które jest na filmie. Używałam go od lat. Mam nauczkę, żeby wysiewać w różne ziemie. Siewki zatrzymały wzrost w fazie liścieni. Spody liści całkowicie fioletowe. Przepikowałam takie mikro z liścieniami, cokolwiek ruszyły. Kupię kwasy humusowe i podleję. Ogólnie jest dramatycznie. Uprawiam pomidory od lat i pierwszy raz taka sytuacja. Dziękuję za filmik.
Ja mam taką zasadę, że kupuję podłoża końcem stycznia, robię próbne wysiewy w celu uniknięcia niespodzianek.
Przy okazji jeśli można - co sądzisz o użyciu wiader po remoncie (resztka związanego kleju do płytek na ściankach i dnie) jako donic do pomidorów? Klej jest na bazie cementu - po związaniu jest chyba neutralny - powstaje betonowa donica ;)
Mam takich wiader kilka - nie musiałbym kupować nowych...
Włóż do tych wiaderek worek na śmieci, zrób otwór na dole i sadź.
@@ogrodniknewstv Też o tym myślałem, tak zrobię.
Proszę nagrać film o budowie i wymiarach tunelu foliowego. Czy również uprawiasz pomidory pomidory w gruncie?
Nie każdy wie Panie ogrodnik, mam swój pierwszy ogródek od marca, przepikowałam pomidory i popełniłam jak słyszę wszystkie błędy 😵💫 za zimno, za mokro za co jeszcze?
Moje wszystkie siewki są pięknie fioletowe, niestety nie zapisałam z jakiej firmy była ziemia. No i o. I płakać się chce dosłownie ale czekam z utęsknieniem na Pana informację jak nawozić bo może uda się uratować jeszcze pomidory. W tamtym roku nie miałam kompletnie żadnego problemu. W tym jakiś po prostu dramat....
Zakwaszasz wodę kwasem fosforowym?
@@ogrodniknewstv niestety nie. Od czasu do czasu stosuje kwasy hummusowe. Może za mało?
@@ogrodniknewstv może przepikuje wszystko do nowej ziemi? No dramat aż się chce płakać. Pierwszy raz tak jest.
@@magda4193 Jeśli używasz wody z kranu to ona ma za wysokie ph i fosfor nie będzie wchłaniany. Wapń jest głównym winowajcą niedoboru fosforu. Kwasy humusowe jak najbardziej wskazane.
@@ogrodniknewstv no to będę podlewać kupną! Super. Dziękuję za radę i czekam na następne filmiki ♥️
Chcesz wiedzieć coś na temat kredy jakiej dodają producenci to proszę na priv... Super porady...👍👍👍
facebook.com/profile.php?id=100076565455907
Cześć w jakiej temperaturze minimalnej w nocy sadzonki w tunelu będą bezpieczne.pozdrawiam.
Do zera stopni ale nie bez uszczerbku na zdrowiu.
A bez uszczerbku na zdrowiu mam możliwość ustawienia temperatury . Dogrzewanie elektryczne
Gdybym miała taką możliwość zapewniłabym pomidorom minimum 10 stopni w nocy.
A co z odkażaniem nadmanganianem? Z tego co kojarzę to polecałeś aby tym podlewać. Czy to zabija całe życie?
Do odkażania nasion to i owszem.
Witam, jak zasilić pomidory fosforem w tunelu wsadzone do gruntu ?, pozdrawiam Sławek
Przejrzyj ostatnie filmy.
@@ogrodniknewstv oglądam wszystkie ale skąd ja mam teraz wziąć wodę deszczowa ? wpadnie dobrze ze jest ten kanał od ciebie to widzisz nie popełniłem błędu kupując i rozrabiając fosfor z normalna woda w ogrodniczym tego co nie powiedzą pozdr
Dobry temat filmu i dobry czas żeby skorzystać z tej wiedzy. Przy okazji, jaka jest optymalna temperatura dla rozsad? Pozdro...
Jeśli robisz rozsadę w domu to nie ma szans uzyskać optymalne temperatury. Ogólnie aby nie było niedoborów fosforu to podłoże 17 -20 stopni.
@@ogrodniknewstv Dzięki, pozdro
Siemka , pozdro , i czekam na patent na ślimaki 😜
Wielkie dzięki. Uwielbiam filmy, które są krótkie i na temat i bez ciągłego powtarzania w kółko tego samego. Nie chcę za dużo słodzić, ale nawet prędkość mowy jest bardzo odpowiednia, bo niektórzy to jak mówią, to film trwa prawie 30 minut, a treści prawie w ogóle. Materiał jak zwykle petarda. Moje pomidorki właśnie zaczęły dostawać takiej fioletowej łodyżki. Więc przy okazji zapytam, a czy przesadzenie do większej doniczki z dodaniem nowej świeżej ziemii pomoże?
Ile Twoje pomidory mają par liści?
@@ogrodniknewstv
5 sztuk liści (nie par), ale zaczynają tak od dołu robić się ciemniejsze, nie całe łodyżki. Więc myślę, że właśnie zaczynają tracić pokarm.
@@kasiagawecka4803 Ciężko bez fotki coś powiedzieć jak chcesz to wyślij na FB.,
@@ogrodniknewstv niestety nie mam FB. Myślę, że jakoś sobie z nimi poradzę, ale ogromnie dziękuję za zainteresowanie i bardzo ciekawe materiały. Kibicuję Panu, ma Pan ogromną wiedzę i dar przekazywania jej. Pozdrawiam i owocnych planów w tym roku 🌾🌿🌱
Partnerem odcinka jest producent WŁADEK :) SUPER odcinek, pozdrawiam
Ja użyłem ziemię z kretowisk mam wielkie pomidory bez żadnych niedoborów. Ziemia z kretowiska zawiera całe życie biologiczne czyli bakterie, grzyby i mikroorganizmy.
Pozdrawiam serdecznie
Ziemia z dolnych warstw poniżej pół metra zawiera bardzo mało bakterii w stosunku do warstwy ornej i są to bakterie przeważnie innego rodzaju (beztlenowce)
Zniszczy sadzonkę, pomaluje liście na fioletowo, ale jakie podłoże to już nie pokaże!
PODŁOŻE ZIEMIA DO WYSIEWU PIKOWANIA AURA
O, myślałam, że jakaś Aga... Dziękuję 😏
Wśród moich sadzonek to Złoty Ożarowski ma właśnie taki ciemniejszy kolor. Inne nie. Myślałam,że to cecha charakterystyczna dla tej odmiany.
Są odmiany które mają takie objawy i fioletowe odcienie łodygi są cechą charakterystyczną ty odmian np. odmiana indygo.
Wystawilam pomidory na balkon, za pozno zabralam, sa cale fioletowe, lacznie z liscmi. Jak je uratowac? 😪😪😪
Jak nie zmarzły to za kilka dni dojdą do siebie.
Uczcie się ogrodniki bo tylko na tym kanale zgłębicie swój poziom wiedzy a nie piszecie nic nie warte książki z informacjami wygrzebanymi z neta. Szczególnie słowa kieruję do Pana z kanału dzień z życia ogrodnika farmazona co jak tylko wytkniesz mu w sposób merytoryczny jego niekompetencję z miejsca banuje aby komentarz nie wisiał i nie kompromitował autora kanału.
Pozdrowienia za przypomnienie wiedzy z uniwersytetu 🌴🌴🌿🌹🌺🌼 🌾🪴🍎🍑🍇🍒
Dokładnie, dziś skomentowałem film o magicznej gnojówce z banana to standarowo dostałem bana.
@@szumisie2509 Ja już nie oglądam go z powodu jaki podałam powyżej i nie tylko, szkoda kilku minut życia.
Oglądałem tego pana krótki czas i muszę powiedzieć, że..Ban. Gdyby Nasz ogrodnik wydał książkę, na pewno kupił bym kilka egzemplarzy rozdając rodzinie i znajomym.Wiedza którą ten człowiek bezinteresownie się dzieli jest nie do wypowiedzenia.Dzękujemy.
Producent Wladek?
A my właśnie postawiliśmy nową szklarnię, pierwszą na naszym siedlisku (jest film na kanale), więc teraz tylko czas na pierwsze sadzonki... Będę uważał na fosfor ;)
Ja was oglądam i kibicuję na nowym miejscu. pozdroo
@@ogrodniknewstv I to jest dobra wiadomość. I wzajemnie...
Witaj! Mam niedobór fosforu spowodowany pewnie tym że od tygodnia sadzonki są w tunelu noce 5 stopni wiadomo o co chodzi. Mam pytanie czy jak je opryskałem wczoraj insolfosem i dzisiaj już je wsadzę do gruntu w tunelu ( bo nie mam kiedy) to będzie coś z tego? Dodam że łodygi już sie zrobiły bardzo twarde nie sądziłem że tak szybko się to może stać. Pozdrawiamy i bardzo dziękujemy za filmy
Nie można tak raptownie hartować pomidorów, powinno się stopniowo robić takie sprawy. Fosfor długo wchłania się z liści jak będzie tak zimno to nawet oprysk nie pomoże bo pomidor zahamowuje wzrost poniżej 8-10 stopni. Będą chorowały dłuższy czas niestety.
@@ogrodniknewstv 😞😞😞 dzięki za odpowiedź
Zawsze mam problem z fosforem na początku i potem z magnezem i pryskam po liściach
Wolno wchłania się dolistnie niestety. Dla rozsady najlepszy będzie rozpuszczalny w wodzie po korzeń.
@@ogrodniknewstv no to tag zrobię w tym roku póki co względnie jest on
Kwasy humusowe lub emy i po sprawie bez ceregieli ,Pozdrawiam
Kwasy humusowe to nie jest nawóz, jeśli ziemia jest iboga mineralnie humus nie wystarczy jeśli bogata w minerały i uboga w substancje organiczne to jak najbardziej podlanie kwasami humusowymi zalecane,
👍👍👍👍
to co zawsze, konkret. Zwiększaj zasięgi, niech się ludzie uczą a nie wierzą w różne ogrodnicze gusła.
Ktoś napisał, że nawet tempo mowy odpowiednie - pełna racja. Większość kanałów muszę oglądać na 1,5x prędkości bo nie mogę zdzierżyć, u Ciebie po ludzku, normalnie ;)
Co roku miałem piękne sadzonki, w tym fioletowe że hoho. pryskalem kristalonem żółtym a jak przyjdzie pora na podlewanie to je też podleje z tym żółtym. Zobaczymy co z tego wyjdzie.
Za mokro, za dużo nawozu= bardzo mało korzeni i ogólny stan sadzonek opłakany.
@@ogrodniknewstv właśnie obawiam się że co roku używałem takiej samej ziemi bardziej torfowej a w tym roku wokas żyzny czarnoziem co ma mniej torfu a więcej kompostu itp, jest ogólnie cięższa i podlałem tylko raz po przepikowaniu a ona trzyma wodę i trzyma, druga sprawa że jest mało słonecznych dni i też to nie schnie choć stoją na południowym parapecie.
@@ogrodniknewstv a co ile można robić taki oprysk kristalonem ?
@@bartomiejcajdler491 Małe sadzonki bardzo źle znoszą duże stężenie nawozu. W kompoście fatalnie rosną ile to już porób robiłem jedna próba jest widoczna na filmie o gnojówce z pokrzyw. Totalny obraz nędzy i rozpaczy.
Kompost ma tragiczny bilans azotu do potasu, za wysokie dyskwalifikujące ph.
@@ogrodniknewstv niby ziemia gotowa uniwersalna, pH 5.5 6.5 skład Torf wysoki, Torf pośredni ,Ziemia kompostowa, Piasek drenażowy
Kora sosnowa mielona kompostowana ,Nawóz wieloskładnikowy ale ewidentnie za ciężka dla rozsady, nie jest taka torfowa, bardziej taka kompostowa i pewnie od tego zsinialy.
Pozdrawiam Znachorów
a u mnie zaczęły się pojawiać jasnozielone plamki, i stało się to zaraz po przeniesieniu do szklarni o co może chodzić? przejmować się czy nie bardzo
Jeśli były kilka nocy w szklarni nie ogrzewanej to pewnie już łapią jakieś chlorozy a jakie to jak wyślesz fotkę na fb to zobaczymy. Wątpię aby to był jakiś grzyb.
@@ogrodniknewstv poczekam z tydzień i zobaczę co i jak może jakiegoś szoku dostały bo miały w domu 22 stopnie cały czas, ale co ciekawe papryki są ok, jak coś to podrzucę fotkę w przyszłym tyg. pozdrawiam i dzięki za odpowiedź
👍♥️
😊
Oglądam chociaż połowy nie rozumiem...
Czesc
Hej.
Pokażesz się kiedyś? na 100k subików poproszę.