Jak zobaczysz lekkie zużycie dyszy i elektrody spójrz na plazmę w którym kierunku ma kierunek miotełki . Zajarz łuk i patrz przez maskę w którym kierunku leci , na pewno będzie po skosie lecieć . Wówczas obróć dyszę tak by kierunek był zawsze do tyłu kierunku cięcia . Poprawi to troszkę jakość cięcia .
Zaczynając wewnątrz materiału palnik trzymaj pod kątem dopóki się nie przebije tak żeby wydmuchiwany materiał leciał w bok a nie odbijał się w stronę palnika. Ciśnienie powietrza trzymaj na granicy maksymalnego lub troszkę ponad nie. Sanki nawet w droższych sprzętach potrafią czasem paskudzić robotę ale bez nich na końcówki nie zarobisz😅
Mam poprzedni model. Tnie bardzo ładnie, jeśli pamiętasz o 2 zasadach. 1. Podczas cięcia trzeba pilnować by iskry leciały w dół pod kątem ~80 stopni. Gdy lecą pionowo w dół to trzeba przesuwać palnik szybciej, jak zbyt poziomo to wolniej. 2. Ampery dobierasz tak, by nie ciąć za szybko / ani za wolno. To znaczy, jak masz materiał cienki i ustawisz za dużo amper to musisz przesuwać palnik bardzo szybko by iskry nie leciały pionowo. Ciężko wtedy o zachowanie precyzji cięcia. Jak materiał jest gruby to jak za mały amperaż to posuw jest bardzo wolny lub w skrajnym przypadku linia cięcia jest pod kątem 45 stopni. To nie szlifierka kątowa by robić rowek, a potem go pogłębiać. :)
Mi się wydaję że bardzo ważne jest ustawie Amper i czym i na ilu barach wydmòhujesz sprężarką czy.... A na początku naj lepiej dla każdego kto zaczyna przygodę z plazmom jest zrobić dystans do dyszy a potem dalej
Dokładnie, to nie automat gdzie tak jak w moim przypadku praktycznie amperaz jest stały a grubość blachy zmienia tylko prędkość przejazdów. Takiego małego gnoma z Lidla też mam, jeździ w aucie nieraz coś przyciąć na montażu. Wystarcza. Wiadomo do poprzedniczki cebory nie ma podejścia ale cebora zajmowała pół bagażnika a ten sprzęt jeździ zawsze pod siedzeniem i nawet go nie wyjmuje.
Plazma jest całkiem niezła po wymianie palnika na chiński p 80 za 70 zł i chińskie dysze p 80 też około tyle 10 szt .Ciśnienie musi być doprowadzone grubym przewodem żeby nie było spadku ciśnienia ,prąd bez przedłużacza .Najgrubszą blachę jaką przecinałem to 18mm na długości 1 metra i nawet się nie zagrzała ,oczywiście nie było to piękne cięcie ale dała radę.
Fajny filmik. Podoba mi się pokora z którą podchodzisz do tematu. Nie zgrywasz wszechwiedzącego. Trzymam kciuki, życzę powodzenia. Z pewnością spotkam Cię jeszcze w sieci. Pozdrawiam.
Oj, ręka nie taka ;) Najpierw palnik acetylenowo tlenowy, jak już będzie poziom master z kontrolą oddechu wtedy zabrać się za plazmę :) Plazma jest spoko. Przy cięciu zardzewiałych elementów trzeba trochę oczyścić inaczej wychodzą kwiatki. Pamiętam jeszcze sprzed 20 lat "palenie jest niemożliwe kiedy temperatura topnienia tlenków (rdzy) jest wyższa niż temperatura topnienia stali :) Dobry film!
Mam znacznie starszy model lidlo-plazmy (chyba pierwszy który był) i wypaliłem sporo dysz zanim ogarnąłem że mój kompresor ma zbyt mały przepływ więc zrobiłem połączenie kompresora z autosana i mojego chińskiego badziewia i teraz daje rady.
Ogarnij tabele nastawów ogólnie dla plazm czyli, grubość stali i jej gatunek i z tego dalej szukasz amperażu i ciśnienie powietrza. A co do powietrza jeszcze to warto dodać porządny osuszacz powietrza z osobnym reduktorem tuż przed samym urzadzeniem a powietrze bezpośrednio z butli nie używając tamtejszego reduktora w kompresorze, pozwoli to zbalansować do zera skoki ciśnienia powietrza :D
Witam w klubie. Zanim ja zacząłem ciąć to od strzała kupiłem zapas tych elektrod z ceramiką. Miałem tak jak ty. Bez praktyki nie ma fachowców. 👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
12:17 Gościu, jak mierzysz suwmiarką, to nie rób wiochy i podawaj wynik pomiaru w jednostkach w jakich jest wyskalowany przyrząd mierniczy. W tym wypadku w milimetrach. A za to stukanie suwmiarką w te żelazne zwłoki, to ktoś ci powinien urwać... wiesz co. Jeszcze chwila, a zacznę podejrzewać że swoje doświadczenie wykuwałeś młotkiem i przecinakiem..
Posiadam przecinarkę plazmową parkside PPS 40 B2 i u mnie blachę stalową grubości 1 cm tnie jak masło 1,2 cm też ale zastosowałem się do porad fachowca i wymieniłem przewód masowy na grubszy (taki od spawarki) i przecinarkę dołączam do porządnego gniazdka 230 zamontowanego bezpośrednio z siły (broń Boże nie używać cienkich przedłużaczy bo to i cienki przewód masowy drastycznie obniża moc przecinarki ) !!!!!!!!!
Zrobiłem to samo i blacie 1-1,2 cm tnie bez problemu i ponadto nie używam przedłużaczy tylko podpinam bezpośrednio pod gniazdko o grubych przewodach elektrycznych 👍👍
kawał dobrej roboty ! uchroniłeś mnie przed zbędnym wydatkiem, jak widać do nie jest sprzęt do realizacji w majsterkowaniu, gdyż wymaga zbyt wiele dokładność w prowadzeniu palnika itp. Dla kogoś starszego bez doświadczenia lepiej sobie darować. Potwierdzam to że jedynie na półce może dodać rangi powagi względem wyposażenia i nic po za tym. Jak by było możliwe to prosiłbym o pokaz urządzenia wielofunkcyjnego oscylacyjnego PMF 310 dz. Mam do pocięcia stary piec C. O w piwnicy więc zależy mi na pominięciu nadmiernego snopu iskier szlifierskich. Pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji.
Narzędzie wielo funkcyjne nie służy do takich cięć. Zapomnij. Do dużych cięć szlifierka kątowa mała a najlepiej duża na tarcze 230, piła szablasta ale też nie do wszystkiego
Ja tnę sporo plazma na firmie, i to taka większą, ma do 100 amper, i ostatnio ciałem 20 mm blachę, na początek odrdzew blachę, bo będzie strzelać w dysze, jak widzisz że pryszcze na boki, to nie tnij dalej tylko zacznij od początku materiału, i żeby końcówka się nie paliła to zainwestuje w taki spray anty przyworowy, coś jak OPN żeby się do dyszy nie kleiło.
Troszkę błędów zrobiłeś ale ogarniesz - lepiej ustawiaj zbyt duży amperaż by go zmniejszyć później niż na odwrót. Jak będziesz ciął na "zbyt dużym" amperażu, to w razie jak w jakimś miejscu za szybko pójdzie Ci ręka to nic się nie stanie, na "za małym" nawet jak od krawędzi zacznie Tobie ciąć to wystarczy że za szybko pociągniesz palnik przez 3mm to już nie przetopi. Też sprawdź jaki masz przepływ na swoim kompresorze i jakie masz straty przepływu na tym przewodzie z kompresora. Może się okazać, że po kilku sekundach cięcia z tych 4 bar masz 1,5 na plazmie. A to ważne by ciśnienie było stałe bo inaczej, co z tego że łuk z palnika roztopi materiał jak nie będzie ciśnienia z dyszy aby wyrwać materiał i utworzyć cięcie.
Siema, dopóki będzie wyrzucało stopiony metal w stronę palnika, to będą się szybciej palić elektrody. Musisz się przebić przez cięty materiał i prowadzić palnik z taką prędkością, aby wyrzucało stopiony materiał na drugą stronę. Jak zacznie znowu wyrzucać w stronę palnika to zwalniaj, dopóki się nie przebijesz ponownie. Mam poprzednika Twojej maszyny i jak za takie pieniądze to naprawdę da się tym ciąć i już nie raz mi się przydała. Pozdrawiam i udanych cięć! :D
Widać że źle trzymasz palnik i plazma zamiast zostać przedmuchana na zewnątrz odbija się prostopadle w dyszę. Wystarczy tak parę razy i dysza spalona. Mam pierwszą wersję tej plazmy i tnie bardzo dobrze. Dokupiłem tylko wózek prowadzący palnik aby utrzymywać idealny odstęp dyszy od materiału. Cięcie proste najlepiej robić przy pomocy jakiegoś płaskownika.
Ja jestem mega rozczarowany tą plazmą. Pierwsza, którą kupiłem miała od nowości uszkodzoną blokadę palnika i dodatkowo nie za każdym razem naciśnięcie spustu palnika zapalało płomień. Wysłałem ją na naprawę gwarancyjną do GTX Service. Serwis w statusie podawał, że naprawia przecinarkę po czym przysłał nową. Nowa plazma także została wysłana do serwisu ponieważ po ustawieniu ciut więcej niż 4 bary na manometrze na 20 naciśnięć spustu zapalała płomień max 2 razy. Jak już załączył się płomień to przerywał lub strzelał. Pierwsza przecinarka dawała sobie radę z blachą 6 mm natomiast druga nie była w stanie wypalić nawet takiej grubości. Producent deklaruje 12 mm. Ja już nie chcę mieć z tym bublem nic wspólnego i mam nadzieję, że otrzymam zwrot pieniędzy. Dołożę kasę i kupię coś bardziej markowego Magnuma albo Ideala.
Ja już przestałem kupować lakiery w sprayu i sprzęt z Lidla . Zauważyłem ,że wszystko ma jakieś wady, dlatego idzie na polski rynek dla ludzi niewymagających.
@@Moro8903 - Kupiłem szlifierką stołową to okazało się, że wał jest skrzywiony i bije. Lakiery w sprayu po kilku pryśnięciach zapychały się od brudu wewnątrz. Po prostu wadliwa seria produktów ,która nie może być przeznaczona na niemiecki rynek idzie na kraje wschodnie do sklepów.
@@TAD3011 w niemieckim Lidlu jest to samo, to są po prostu odrzuty produkcyjne, które nie spełniają wymagań makity czy innego yato i są montowane właśnie do takich marketowych marek, bardziej lub mniej powiązanych z jakimis większymi markami, to samo jest z agd i rtv, a nawet samochodami.
Najpierw warto nauczyć się obsługi urządzenia, mam spawarkę z Lidla a dziś odpaliłem pierwszy raz przecinarkę z Lidla. Efekty przeszły moje oczekiwania, ciałem zbiornik około 3mm i o ile pierwsze 10cm to tragedia wizualna😂 to kolejne cięcia wyszły już całkiem ładnie a podejście do zbiornika miałem średnie jednak ręka wyrobiona na spawarce to podstawa - spawanie wybacza więcej niż plazma. Warto też zawsze przyjąć że max. parametry urządzeń z Lidla to 75-80% wartości z karty katalogowej, wtedy człowiek nie będzie zawiedziony bo parametry katalogowe to trzymają tylko profesjonalne urządzenia. Dziś każdy kłamie lub ładniej mówiąc koloryzuje więc warto brać na to poprawkę.
Zle zaczynasz to ciac i jak idziesz po materiale ktorego nie przebiles na wylot to bedziesz palił dysze elektrode i sanki. Jak tniesz co kolwiek zacznij pod innym katem zeby pryskalo obok dopiero jak przebijesz to pod katem 90° do materiału i szybkosc zalezna jest od grubosci. Jak tniesz to iskry muszą wylatywac z drugiej strony pod kątem 45° do cietego materiału
Mam pps40b2 pracuję nią sporo i daje rade. Nawet do 12mm, ale robię nią na 12 atmosferach. Ogólnie są różnice między twoją w przewodach i główna jest różnica w dyszy i elektrodzie. Ja mam miedziane elektrody. Tylko ja muszę oczyścić materiał do cięcia. U mnie łuk się zapala między elektrodą a materiałem tylko.
Tak ogólnie to plazma tego typu jest przeznaczona do cięcia grubych stali (zazwyczaj w celu złowowania) i raczej ładne to nie będzie. Zawsze rizbryzki będą bo to nie tnie tylko przetapia. Ale jak to sobie nie radzi to chyba mija się z celem. do precyzyjnych cięć jest laser cnc ale tego parkside raczej nie wypuści bo to i tak by było kilka dziesiąt tysięcy zł a przemysłowe plazmy w celu ograniczenia zużycia dyszy i większej precyzji tną pod wodą. Nie wiem czy można tym cudem ciąć pod wodą można by sprawdzić ale wątpię aby było to do tego przystosowane
Poprzednim modelem i siedmioma dyszami popiołem kocioł 32 kilowaty stal 8mm najgrubsza miejsca 12mm bez problemu dałem radę a nigdy palnika w ręku nie miałem dodatkowo ograniczał mnie kompresor jednotłokowy bo cały czas nabijał butle, blaszki co miałeś to potniesz ta maszynka z marszu w 5 minut co do maski to przesada wystarcza okulary do spawania gazowego.
Fajnie że jest taka osoba jak Ty odcinek z tokarka mega jeśli chodzi o plazmę 40 A to spokojnie szlifierka jest tańsza i szybsza niż plazma napewno robisz trzy błędy żadna plazma nie lubi rdzy tym bardziej słaba drugie dyszę dokręcamy minimum kombinerkami po trzecie powietrza nigdy za dużo a podsumowując plazma jeśli ma być do wszystkiego zaczyna się od 60 A i będzie super służyć o ile mamy tyle cierpliwości że maks 55 A będziemy używać
Myślę nad plazmą, chce remontować min rozrzutnik obornika i używać w warsztacie i gospodarstwie. Opłaca się kupić jakąś tanią plazme? Dużo szybciej się przetnie blachę 3mm niż szlifierką? @@krzysztofmrosk8252
Cześć, pokaż proszę ten kompresor, głównie co to za model i ile bije bar, hałas itp zastanawiam się właśnie na bezolejowym, natomiast fajnie jak byś zrobił o nim film. dziękuję i podrawiam
Ja tne acetylenem jest inaczej ale zasada chyba ta sama rozgrzewasz material i przedmuch i powoli az iskry pójda dolem pewnie rotametr zle ustawiony nie moze spadac cisnienie i przedmuch musi byc maksymalnie ile sie da ustawic
Rozkładałem kiedyś fury i miałem plazmę na warsztacie. Nie pamietam co to było ale na pewno nie coś markowego ale jednak nie z Lidka tylko z narzędziowego . Ciołem pierwszy raz w życiu plazma. Wąchacie, poloski, falandze itd. Szło aż miło patrzeć tylko ciśnienie pow. miałem ustawione większe niż zalecali. Zamiast tego lidlowego zainwestował bym w porządnego diaxa👍
nie wiem czy dobrze myślę ,ale sugeruje użyć sprężonego czystego tlenu z butli ,luk elektryczny inicjuje temperaturę topnienia materiału a resztę roboty załatwia tlen
Jak masz tyle kasy, aby co 10 minut cięcia wymieniać dużą butlę tlenu, to kto bogatemu zabroni? W plaźmie możesz podłączyć jakikolwiek gaz - jego zadaniem jest tylko wypchnięcie materiału stopionego przez łuk elektryczny.
Pytanie do wtajemniczonych w działanie tej machiny: co to tak świeci co z dyszy wychodzi? powietrze? jeśli powietrze - co je tak stabilnie grzeje że wygląda to jakby jakiś gaz się spalał? Skoro to łuk el. tak nagrzewa powietrze - jakim swędem temp. tego luku dziejącego się przecież między jakimś plusem i minusem nie spali w mig tych metalowych elementów które co prawda ulegają nadpaleniu ale moim zdaniem powinny spłonąć pierwsze zwłaszcza że są one pierwsze narażone na strumień dost. powietrza formującego żądło płomienia i utleniającego przecinany materiał.
Witam serdecznie drogi kolego pracę i cięcie wykonał Pan naprawdę dobrze ja mam plazmę z bestera i dysza mi nie leci po pierwszym cięciu a plazma parksaid jest tania a czy jest dobra? , jest tania! ,czy tnie blachę? Jest tania
przy takim małym amperażu jaki oferuje ta plazma powinieneś wcinać się od krawędzi materiału. pracuję na plaźmie sterowanej cnc i tam 8mm materiał się pali dyszą 130A , wtedy się można wpalić od środka materiału
Paradoksalnie cienkie blachy tnie się wysoką mocą na niskim ciśnieniu, a grube małą mocą z wysokim przedmuchem powietrza. Ostukiwanie rdzy suwmiarką też nie należy do najmądrzejszych pomysłów :)
Koledzy, zanim przekreślicie przecinarkę Parkside jak ja to zrobiłem (patrz komentarz poniżej) przeczytajcie do końca cały tekst... Ponieważ jestem zadowolony z kilku narzędzi Parkside, które posiadam to postanowiłem kupić PPS 40 B3. Byłem przekonany, że do moich potrzeb związanych z renowacją i budową motocykli będzie ok. Niestety po rozpakowaniu pierwszej nówki okazało się, że blokada palnika jest zepsuta i nie za każdym razem załączał się płomień. Przeciąć nią mogłem stal o grubości max 6 mm i cięcie nie wyglądało ładnie a po drugiej stronie płaskownika była duża zgorzelina. Reklamacja rozpatrzona pozytywnie i otrzymałem kolejną nową sztukę. Sytuacja powtórzyła się jak w przypadku pierwszej z małymi różnicami. Ta druga załączała się tylko do 4 barów na manometrze urządzenia. Po tej wartości już nie chciała się załączyć. Oczywiście też nie za każdym razem się załączała i w tej drugiej mogłem tylko pomarzyć o przecięciu stali 6 mm. Druga także wylądowała w serwisie GTX i po ok. 11 dniach dostałem informację, że akceptują moją propozycję i przeleją mi kasę. Do tego momentu byłem mega negatywnie nastawiony i nie chciałem z tym urządzeniem mieć nic wspólnego. Zacząłem szukać na znanym portalu na literę "O" ofert przecinarek plazmowych z mojego rejonu, żeby przed zakupem sprawdzić urządzenie. Okazało się, że jako pierwsze wskoczyło ogłoszenie Parkside PPS 40 b2, który był tylko z 2 razy użyty. Zadzwoniłem do sprzedającego i okazało się, że mieszka blisko mnie i jest możliwość sprawdzenia urządzenia. Pojechałem do niego i okazało się, że urządzenie wygląda jak nówka i rzeczywiście nie widać śladów użytkowania. Zobaczyłem również, że właściciel podłączał przecinarkę pod chiński mało wydajny kompresor 24 litrowy. Przy tym kompresorze, nie udało mi się przeciąć u niego blachy 7 mm ale nie wiele brakowało. Zauważyłem również, że szerokość cięcia jest dużo węższa niż w PPS 40 b3 i to cięcie na oko jest bardzo ładne. Postanowiłem zaproponować za urządzenie 300 zł (za tyle to je zawsze sprzedam) i je kupić dla porównania. Właściciel stwierdził, że przerasta go posługiwanie się tym urządzeniem więc jak ma leżeć to mi je sprzeda. Przyjechałem do swojego garażu, podpiąłem przecinarkę do dwutłokowego kompresora 50l z wydajnością rzeczywistą na wyjściu 238 l/min i zrobiłem testy. Wziąłem ten sam płaskownik 7 mm i okazało się, że PPS 40 b2 z przecięciem nie miało jakiegokolwiek problemu a cięcie wygląda przepięknie. W związku z tym osobiście uważam, że PPS 40 b3 ma jakąś fabryczną wadę i nie jest warte funta kłaków a PPS 40 b2 działa rewelacyjnie. Na kilku forach, w komentarzach na YT niektórzy piszą, że do przecinarki potrzebny jest wydajny kompresor. Z tym się zgadzam w 100% chociaż nie uważam, żeby mój chiński Maktek SKY 50V był jakimś cudem świata. Co więcej w swoim kompresorze zrobiłem wyjście powietrza bezpośrednio z butli i zamontowałem odwadniacz z szybkozłączką. Do tej szybkozłączki podłączam bezpośrednio przewód powietrza z przecinarki. Na forach i w komentarzach YT piszą też niektórzy, że musi być do przecinarki doprowadzony dobry prąd (najlepiej z jednej fazy). Z tym się do końca nie zgodzę bo u mnie w garażu nie ma siły, żeby podłączyć się pod jedną fazę tylko jest zwykła instalacja 230V. Przewody od licznika mam poprowadzone 2,5 kwadrat i wszystkie urządzenia są pod to podpięte. Oczywiście jak ktoś podepnie się pod jedną fazę to będzie dużo lepiej ale przy PPS 40 B2 nie jest to konieczne. Być może byłoby to konieczne przy deklarowanym przez producenta cięciu stali o grubości 12 mm. Tego na chwilę obecną nie wiem bo nie sprawdziłem. Co do prądu to jeszcze zauważyłem, że przy cięciu PPS 40 B3 z maksymalnym ustawieniem prądu na 40A i chodzącym kompresorem przygasały mi świetlówki w garażu. Przy PPS 40 B2 nie ma takiej sytuacji. Na koniec dodam jeszcze, że PPS 40 B3 chyba ma większy otwór w dyszy ponieważ szczelina cięcia jest dużo szersza (myślę, że 2 krotnie) w porównaniu do szczeliny z PPS 40 B2. Być może w tym jest problem, że Parkside wprowadzając zmiany w modelu B3 przekombinował i zamiast ulepszyć sprawił, że sporo osób omija tą przecinarkę szerokim łukiem. Być może w B3 zastosowano gorszej jakości podzespoły i dlatego wiele plazm nadaje się do postawienia pod śmietnikiem lub do przecinania folii spożywczej aluminiowej bo nie ma powtarzalności jakościowej. Dodam jeszcze, że GTX Service do mojej drugiej reklamowanej B3 ponoć ściągnął jakiegoś speca z Parkside, który osobiście diagnozował usterkę. Chyba musi być coś na rzeczy z tymi B3 skoro mam otrzymać zwrot pieniędzy. Pozdrawiam Artur
Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Przy cięciu B2 tego samego płaskownika co B3 nie było w garażu dużo smrodu ani dymu. Po B3 było siwo i cuchnąco na odległość.
@@arturp8064 Która była cięższa B3 czy B2 ? Stawiam że zrobiono bidę wersję z aluminiowym uzwojeniem . Więc nic dziwnego ze to nie zadziałało . Miedz jest ciężka. Na ww filmie widać że urządzenie nie działa prawidłowo. Profil 5 mm powinien być cięty jak gorący nóż przecinający masło . Zadyszki ta przecinarka powinna dostawać dopiero przy 12 mm. Przecinarka żre prąd ale nie tnie .
@@karolgala90 Dziękuję. Gdyby było wiadomo, to nie było by pytania 😉. Jeden "fachowiec" twierdzil, że można bezpylowo jakims laserem wycinać w betonie otwory oraz bez udaru, który denerwuje wszystkich mieszkańców stąd też pytanie- nie mogę nigdzie czegoś takiego znaleźć, a po " fachowcu" już nie ma śladu 😋
hejka . daj jej 5 barów ciśnienia i wolniej tnij , zmniejsz prędkość swojej ręki. A 10 mm blachę nie przetniesz bo potrzebujesz 90 amper prądu ,pozdrawiam.
Mam starszą plazme parkside nie wiem 3 letnią bez łuku pilotującego > trzeba dotknąć materiału żeby wytworzył się łuk , końcówka pt31 , powiem tak za 360 zł netto to co tu chcieć ( bo tyle mnie kosztowała wtedy) ale teraz jak jestem po 30 wyciętych kołach 8mm hardox średnica zewn. 30 cm wewnętrzna 120mm to mam ochote tą plazme wyrzucić do kosza ........ wydaje mi się że głównym mankamentem MOJEJ plazmy jest ta lipna końcówka pt31 tu jest inna i właśnie chyba powinno być dużo lepiej , u mnie strasznie szybkowypala się dysza u okropnie ukosuje ...... I nie zgadzam się że jak się zobaczy że łuk tnący zaczyna ukosować to powinno się go ustawiać do tyłu > moim zdaniem wręcz przeciwnie tak się powinno trzymać palnik żeby łuk był lekko w kierunku cięcia. Na 40 amper gniazdko się wypala wtyczka od plazmy prądowa też (230v) wszystko powyżej 40 amper to już raczej siła powinna być tak mi się wydaje . Pozdrawiam
✔Zapraszam na najnowszy odcinek z pochodni ✔ruclips.net/video/YjZF02RvmrI/видео.html
Jak zobaczysz lekkie zużycie dyszy i elektrody spójrz na plazmę w którym kierunku ma kierunek miotełki . Zajarz łuk i patrz przez maskę w którym kierunku leci , na pewno będzie po skosie lecieć . Wówczas obróć dyszę tak by kierunek był zawsze do tyłu kierunku cięcia . Poprawi to troszkę jakość cięcia .
Zaczynając wewnątrz materiału palnik trzymaj pod kątem dopóki się nie przebije tak żeby wydmuchiwany materiał leciał w bok a nie odbijał się w stronę palnika. Ciśnienie powietrza trzymaj na granicy maksymalnego lub troszkę ponad nie. Sanki nawet w droższych sprzętach potrafią czasem paskudzić robotę ale bez nich na końcówki nie zarobisz😅
Mam poprzedni model. Tnie bardzo ładnie, jeśli pamiętasz o 2 zasadach. 1. Podczas cięcia trzeba pilnować by iskry leciały w dół pod kątem ~80 stopni. Gdy lecą pionowo w dół to trzeba przesuwać palnik szybciej, jak zbyt poziomo to wolniej. 2. Ampery dobierasz tak, by nie ciąć za szybko / ani za wolno. To znaczy, jak masz materiał cienki i ustawisz za dużo amper to musisz przesuwać palnik bardzo szybko by iskry nie leciały pionowo. Ciężko wtedy o zachowanie precyzji cięcia. Jak materiał jest gruby to jak za mały amperaż to posuw jest bardzo wolny lub w skrajnym przypadku linia cięcia jest pod kątem 45 stopni. To nie szlifierka kątowa by robić rowek, a potem go pogłębiać. :)
Mi się wydaję że bardzo ważne jest ustawie Amper i czym i na ilu barach wydmòhujesz sprężarką czy....
A na początku naj lepiej dla każdego kto zaczyna przygodę z plazmom jest zrobić dystans do dyszy a potem dalej
@@krzysztofkonwent1967 co to plazmom?
Dokładnie, to nie automat gdzie tak jak w moim przypadku praktycznie amperaz jest stały a grubość blachy zmienia tylko prędkość przejazdów.
Takiego małego gnoma z Lidla też mam, jeździ w aucie nieraz coś przyciąć na montażu. Wystarcza. Wiadomo do poprzedniczki cebory nie ma podejścia ale cebora zajmowała pół bagażnika a ten sprzęt jeździ zawsze pod siedzeniem i nawet go nie wyjmuje.
Plazma jest całkiem niezła po wymianie palnika na chiński p 80 za 70 zł i chińskie dysze p 80 też około tyle 10 szt .Ciśnienie musi być doprowadzone grubym przewodem żeby nie było spadku ciśnienia ,prąd bez przedłużacza .Najgrubszą blachę jaką przecinałem to 18mm na długości 1 metra i nawet się nie zagrzała ,oczywiście nie było to piękne cięcie ale dała radę.
Można na priv mam kilka pytań
a jak sie uruchamia ten palnik, skoro on jest maszynowy?
Fajny filmik. Podoba mi się pokora z którą podchodzisz do tematu. Nie zgrywasz wszechwiedzącego. Trzymam kciuki, życzę powodzenia. Z pewnością spotkam Cię jeszcze w sieci. Pozdrawiam.
Oj, ręka nie taka ;)
Najpierw palnik acetylenowo tlenowy, jak już będzie poziom master z kontrolą oddechu wtedy zabrać się za plazmę :)
Plazma jest spoko. Przy cięciu zardzewiałych elementów trzeba trochę oczyścić inaczej wychodzą kwiatki. Pamiętam jeszcze sprzed 20 lat "palenie jest niemożliwe kiedy temperatura topnienia tlenków (rdzy) jest wyższa niż temperatura topnienia stali :)
Dobry film!
Mam znacznie starszy model lidlo-plazmy (chyba pierwszy który był) i wypaliłem sporo dysz zanim ogarnąłem że mój kompresor ma zbyt mały przepływ więc zrobiłem połączenie kompresora z autosana i mojego chińskiego badziewia i teraz daje rady.
Dobrze zrobiony film. Widac co na dzień dobry z tym urządzeniem zrobic żeby to miało ręce i nogi. Dobra robota!!! Pozdrawiam
Ogarnij tabele nastawów ogólnie dla plazm czyli, grubość stali i jej gatunek i z tego dalej szukasz amperażu i ciśnienie powietrza. A co do powietrza jeszcze to warto dodać porządny osuszacz powietrza z osobnym reduktorem tuż przed samym urzadzeniem a powietrze bezpośrednio z butli nie używając tamtejszego reduktora w kompresorze, pozwoli to zbalansować do zera skoki ciśnienia powietrza :D
Najlepiej butle z tlenem
Witam w klubie.
Zanim ja zacząłem ciąć to od strzała kupiłem zapas tych elektrod z ceramiką.
Miałem tak jak ty.
Bez praktyki nie ma fachowców.
👍🏻👍🏻👍🏻👍🏻
Pierwszy raz jestem na tym kanale. Patrzę, kogoś mi prowadzący przypomina. I nagle ten napis na ścianie :)
12:17 Gościu, jak mierzysz suwmiarką, to nie rób wiochy i podawaj wynik pomiaru w jednostkach w jakich jest wyskalowany przyrząd mierniczy. W tym wypadku w milimetrach. A za to stukanie suwmiarką w te żelazne zwłoki, to ktoś ci powinien urwać... wiesz co. Jeszcze chwila, a zacznę podejrzewać że swoje doświadczenie wykuwałeś młotkiem i przecinakiem..
Posiadam przecinarkę plazmową parkside PPS 40 B2 i u mnie blachę stalową grubości 1 cm tnie jak masło 1,2 cm też ale zastosowałem się do porad fachowca i wymieniłem przewód masowy na grubszy (taki od spawarki) i przecinarkę dołączam do porządnego gniazdka 230 zamontowanego bezpośrednio z siły (broń Boże nie używać cienkich przedłużaczy bo to i cienki przewód masowy drastycznie obniża moc przecinarki ) !!!!!!!!!
Zrobiłem to samo i blacie 1-1,2 cm tnie bez problemu i ponadto nie używam przedłużaczy tylko podpinam bezpośrednio pod gniazdko o grubych przewodach elektrycznych 👍👍
O kurde ja dopiero odkrywam ten kanał i widzę go pierwszy raz. Ale zostaje na dłużej pozdro 💥👍🏻
Podobne miałem doświadczenia, dlatego twierdze ze rzetelnie test przeprowadzony, tak dalej powodzenia:)
...."moze powinienem przeczytac instrukje " ...:D nieee po co :) genialny film !!! masz talent ! dobrze sie oglada
Pozdro
Niedziela rano, jestem po imprezie do 5. Wstałem na wc i oglądam plazmy ;)
Kurna, ja chcę w jakimś odcinku prezentacje tego kompresora!
Ja też czekam !
@@leonz1091 i ja też
To i tak taniej jak tradycyjny palnik i wszystko tnie.super..
kawał dobrej roboty ! uchroniłeś mnie przed zbędnym wydatkiem, jak widać do nie jest sprzęt do realizacji w majsterkowaniu, gdyż wymaga zbyt wiele dokładność w prowadzeniu palnika itp. Dla kogoś starszego bez doświadczenia lepiej sobie darować. Potwierdzam to że jedynie na półce może dodać rangi powagi względem wyposażenia i nic po za tym. Jak by było możliwe to prosiłbym o pokaz urządzenia wielofunkcyjnego oscylacyjnego PMF 310 dz. Mam do pocięcia stary piec C. O w piwnicy więc zależy mi na pominięciu nadmiernego snopu iskier szlifierskich. Pozdrawiam i życzę sukcesów w realizacji.
Narzędzie wielo funkcyjne nie służy do takich cięć. Zapomnij. Do dużych cięć szlifierka kątowa mała a najlepiej duża na tarcze 230, piła szablasta ale też nie do wszystkiego
dziękuję za odcineczek...bardzo byłem ciekaw jak to urządzonko się sprawuje ,więc YT idealnie mi wylosował temat :)
Pozdrawiam
Pozdrawiam. I czekam na następne:-P
Ja tnę sporo plazma na firmie, i to taka większą, ma do 100 amper, i ostatnio ciałem 20 mm blachę, na początek odrdzew blachę, bo będzie strzelać w dysze, jak widzisz że pryszcze na boki, to nie tnij dalej tylko zacznij od początku materiału, i żeby końcówka się nie paliła to zainwestuje w taki spray anty przyworowy, coś jak OPN żeby się do dyszy nie kleiło.
Troszkę błędów zrobiłeś ale ogarniesz - lepiej ustawiaj zbyt duży amperaż by go zmniejszyć później niż na odwrót. Jak będziesz ciął na "zbyt dużym" amperażu, to w razie jak w jakimś miejscu za szybko pójdzie Ci ręka to nic się nie stanie, na "za małym" nawet jak od krawędzi zacznie Tobie ciąć to wystarczy że za szybko pociągniesz palnik przez 3mm to już nie przetopi. Też sprawdź jaki masz przepływ na swoim kompresorze i jakie masz straty przepływu na tym przewodzie z kompresora. Może się okazać, że po kilku sekundach cięcia z tych 4 bar masz 1,5 na plazmie. A to ważne by ciśnienie było stałe bo inaczej, co z tego że łuk z palnika roztopi materiał jak nie będzie ciśnienia z dyszy aby wyrwać materiał i utworzyć cięcie.
Super film Kuba.❤️😀🦊Pozdrawiam serdecznie
Siema, dopóki będzie wyrzucało stopiony metal w stronę palnika, to będą się szybciej palić elektrody. Musisz się przebić przez cięty materiał i prowadzić palnik z taką prędkością, aby wyrzucało stopiony materiał na drugą stronę. Jak zacznie znowu wyrzucać w stronę palnika to zwalniaj, dopóki się nie przebijesz ponownie. Mam poprzednika Twojej maszyny i jak za takie pieniądze to naprawdę da się tym ciąć i już nie raz mi się przydała. Pozdrawiam i udanych cięć! :D
A to mile zaskoczenie widzieć ciebie nie na urbexie pozdrawiam
Widać że źle trzymasz palnik i plazma zamiast zostać przedmuchana na zewnątrz odbija się prostopadle w dyszę. Wystarczy tak parę razy i dysza spalona. Mam pierwszą wersję tej plazmy i tnie bardzo dobrze. Dokupiłem tylko wózek prowadzący palnik aby utrzymywać idealny odstęp dyszy od materiału. Cięcie proste najlepiej robić przy pomocy jakiegoś płaskownika.
I tak chyba jest jak mówisz
Potwierdzam. Miałem kiedys taki sam problem z inną przecinarka plazmowa. Problemem okazał się sposób trzymania i prowadzenia palnika
@@FoxCorner lecisz za szybko najpierw przepal się na wylot inaczej będziesz mordował dysze bez opamiętania
O! Można normalnie gadać bez spiny? Można! I tak trzymać.
Materiał powinien być oczyszczony a nie zasyfiony. Nawet dobrej klasy plazma by miała problemy z tym. Słabe przejście prądu i dlatego tak się dzieje
Więcej takich testów poproszę 🙂
Ja jestem mega rozczarowany tą plazmą. Pierwsza, którą kupiłem miała od nowości uszkodzoną blokadę palnika i dodatkowo nie za każdym razem naciśnięcie spustu palnika zapalało płomień. Wysłałem ją na naprawę gwarancyjną do GTX Service. Serwis w statusie podawał, że naprawia przecinarkę po czym przysłał nową. Nowa plazma także została wysłana do serwisu ponieważ po ustawieniu ciut więcej niż 4 bary na manometrze na 20 naciśnięć spustu zapalała płomień max 2 razy. Jak już załączył się płomień to przerywał lub strzelał. Pierwsza przecinarka dawała sobie radę z blachą 6 mm natomiast druga nie była w stanie wypalić nawet takiej grubości. Producent deklaruje 12 mm. Ja już nie chcę mieć z tym bublem nic wspólnego i mam nadzieję, że otrzymam zwrot pieniędzy. Dołożę kasę i kupię coś bardziej markowego Magnuma albo Ideala.
Hehe żeby nie ta plazma to bym tego kanału nigdy nie znalazł 😅 zostaje tu bo świetnie nagrywasz i to z dystansem 😉
Ja już przestałem kupować lakiery w sprayu i sprzęt z Lidla . Zauważyłem ,że wszystko ma jakieś wady, dlatego idzie na polski rynek dla ludzi niewymagających.
Zgadzam się w 100%. Parkside to zwyczajna chińszczyzna która nadaje się jak wszystko inne od majfrendów
@@Moro8903 - Kupiłem szlifierką stołową to okazało się, że wał jest skrzywiony i bije. Lakiery w sprayu po kilku pryśnięciach zapychały się od brudu wewnątrz.
Po prostu wadliwa seria produktów ,która nie może być przeznaczona na niemiecki rynek idzie na kraje wschodnie do sklepów.
Cena > jakość
Też nie kupię nic z parkseida. Ostatnio kupiłem grainder brushless niby professionalny..
@@TAD3011 w niemieckim Lidlu jest to samo, to są po prostu odrzuty produkcyjne, które nie spełniają wymagań makity czy innego yato i są montowane właśnie do takich marketowych marek, bardziej lub mniej powiązanych z jakimis większymi markami, to samo jest z agd i rtv, a nawet samochodami.
Najpierw warto nauczyć się obsługi urządzenia, mam spawarkę z Lidla a dziś odpaliłem pierwszy raz przecinarkę z Lidla. Efekty przeszły moje oczekiwania, ciałem zbiornik około 3mm i o ile pierwsze 10cm to tragedia wizualna😂 to kolejne cięcia wyszły już całkiem ładnie a podejście do zbiornika miałem średnie jednak ręka wyrobiona na spawarce to podstawa - spawanie wybacza więcej niż plazma.
Warto też zawsze przyjąć że max. parametry urządzeń z Lidla to 75-80% wartości z karty katalogowej, wtedy człowiek nie będzie zawiedziony bo parametry katalogowe to trzymają tylko profesjonalne urządzenia. Dziś każdy kłamie lub ładniej mówiąc koloryzuje więc warto brać na to poprawkę.
Fajnnie , ale możesz coś opowiedzieć o swojej spreżarce ?
Dobre są takie testy pokazują na co stać narzędzia z Lidla. I czy warto kupić.
Gówno prawda gościu pokazał że nie potrafi ciąć palnikiem 🤷
@@orientorient292 Tzn?
Gratuluję ciekawego kontentu. Widzę że wkładasz w kanał dużo pracy i zaangażowania. Życzę sukcesów.
Przynajmniej kiełbaska była dobra 😎😎😎 dzięki za filmy pozdrawiam
Każdy kiedyś zaczynał, także nie bój żaby - nauczysz się i tego👍
nie na tym pazdzierzu z lidla
5:50 na przyszłość użyj magnesu, a będziesz od razu wiedział.
Sprawdź wydajność powietrza utrzymanie przepływu i ciśnienia jest bardzo ważne.
Jak wspomniales to najnizsza polka cenowa ,a cudow nie ma!
Zle zaczynasz to ciac i jak idziesz po materiale ktorego nie przebiles na wylot to bedziesz palił dysze elektrode i sanki. Jak tniesz co kolwiek zacznij pod innym katem zeby pryskalo obok dopiero jak przebijesz to pod katem 90° do materiału i szybkosc zalezna jest od grubosci. Jak tniesz to iskry muszą wylatywac z drugiej strony pod kątem 45° do cietego materiału
Na RUclips nauczylem się jak to robic i juz mam wiele godzin cięcia blachy między 10 a 20mm za sobą
@@mateus11441 Robisz parksidem?
Witaj
Czy kompresor garażowy da rade ?
Zwykla 50
Mam pps40b2 pracuję nią sporo i daje rade. Nawet do 12mm, ale robię nią na 12 atmosferach.
Ogólnie są różnice między twoją w przewodach i główna jest różnica w dyszy i elektrodzie. Ja mam miedziane elektrody. Tylko ja muszę oczyścić materiał do cięcia. U mnie łuk się zapala między elektrodą a materiałem tylko.
Bo tak powinno być
I dlatego wolę palik na tlen acetylen. Przetniesz wszystko;)
@@debumcykcyk no nie wszystko...
@@debumcykcyk hahhaha, a nierdzewkę lub kwasówke też potniesz znawco przez wielkie "F"
@@rafawooszyk7762palnikiem wszystkie metale które wchodzą w reakcję z tlenem
Tak ogólnie to plazma tego typu jest przeznaczona do cięcia grubych stali (zazwyczaj w celu złowowania) i raczej ładne to nie będzie. Zawsze rizbryzki będą bo to nie tnie tylko przetapia. Ale jak to sobie nie radzi to chyba mija się z celem. do precyzyjnych cięć jest laser cnc ale tego parkside raczej nie wypuści bo to i tak by było kilka dziesiąt tysięcy zł a przemysłowe plazmy w celu ograniczenia zużycia dyszy i większej precyzji tną pod wodą. Nie wiem czy można tym cudem ciąć pod wodą można by sprawdzić ale wątpię aby było to do tego przystosowane
Kuba, przetestuj czy da się tym kawę wypalać i jak się da, biorę w ciemno :)
Poprzednim modelem i siedmioma dyszami popiołem kocioł 32 kilowaty stal 8mm najgrubsza miejsca 12mm bez problemu dałem radę a nigdy palnika w ręku nie miałem dodatkowo ograniczał mnie kompresor jednotłokowy bo cały czas nabijał butle, blaszki co miałeś to potniesz ta maszynka z marszu w 5 minut co do maski to przesada wystarcza okulary do spawania gazowego.
Przezorny zawsze ubezpieczony jeśli chodzi o maskę do spawania 😊
Warsztat masz mega. Zazdroszczę
No ale chyba mało tam robi bo fajny porządek 😉
nie możesz zacząć od środka. zawsze zaczyna się od z na krawędzi, ponieważ spalili dyszę. wtedy nie pójdzie dobrze. więc są zrobione z plazmy.
Fajnie że jest taka osoba jak Ty odcinek z tokarka mega jeśli chodzi o plazmę 40 A to spokojnie szlifierka jest tańsza i szybsza niż plazma napewno robisz trzy błędy żadna plazma nie lubi rdzy tym bardziej słaba drugie dyszę dokręcamy minimum kombinerkami po trzecie powietrza nigdy za dużo a podsumowując plazma jeśli ma być do wszystkiego zaczyna się od 60 A i będzie super służyć o ile mamy tyle cierpliwości że maks 55 A będziemy używać
Szlifierka jest szybsza niż plazma? To jakiś żart?
Myślę nad plazmą, chce remontować min rozrzutnik obornika i używać w warsztacie i gospodarstwie. Opłaca się kupić jakąś tanią plazme? Dużo szybciej się przetnie blachę 3mm niż szlifierką? @@krzysztofmrosk8252
bardzo fajny film , dużo pokory u autora a za to sub ;) pozdrawiam
Cześć, pokaż proszę ten kompresor, głównie co to za model i ile bije bar, hałas itp zastanawiam się właśnie na bezolejowym, natomiast fajnie jak byś zrobił o nim film. dziękuję i podrawiam
A ten kompresor to jest jakiś gotowiec ze sklepu czy on go sklecił ?
@@hanslanda9030 gotowiec ze sklepu
przekminię i nagram :)
Love you PARKSIDE ❤❤❤
Ja tne acetylenem jest inaczej ale zasada chyba ta sama rozgrzewasz material i przedmuch i powoli az iskry pójda dolem pewnie rotametr zle ustawiony nie moze spadac cisnienie i przedmuch musi byc maksymalnie ile sie da ustawic
Jak bym ciebie gdzieś widział
A tak całkiem serio to nie wiedziałem, że masz swój własny kanał
Rozkładałem kiedyś fury i miałem plazmę na warsztacie. Nie pamietam co to było ale na pewno nie coś markowego ale jednak nie z Lidka tylko z narzędziowego . Ciołem pierwszy raz w życiu plazma. Wąchacie, poloski, falandze itd. Szło aż miło patrzeć tylko ciśnienie pow. miałem ustawione większe niż zalecali. Zamiast tego lidlowego zainwestował bym w porządnego diaxa👍
nie wiem czy dobrze myślę ,ale sugeruje użyć sprężonego czystego tlenu z butli ,luk elektryczny inicjuje temperaturę topnienia materiału a resztę roboty załatwia tlen
Jak masz tyle kasy, aby co 10 minut cięcia wymieniać dużą butlę tlenu, to kto bogatemu zabroni? W plaźmie możesz podłączyć jakikolwiek gaz - jego zadaniem jest tylko wypchnięcie materiału stopionego przez łuk elektryczny.
Jak palisz blachę to powierzę musi wydmuchiwać roztopiony metal na drugą stronę bo inaczej będzie ci paliło dysze cały czas
Pytanie do wtajemniczonych w działanie tej machiny: co to tak świeci co z dyszy wychodzi? powietrze? jeśli powietrze - co je tak stabilnie grzeje że wygląda to jakby jakiś gaz się spalał? Skoro to łuk el. tak nagrzewa powietrze - jakim swędem temp. tego luku dziejącego się przecież między jakimś plusem i minusem nie spali w mig tych metalowych elementów które co prawda ulegają nadpaleniu ale moim zdaniem powinny spłonąć pierwsze zwłaszcza że są one pierwsze narażone na strumień dost. powietrza formującego żądło płomienia i utleniającego przecinany materiał.
Jak sama nazwa wskazuje - plazma. To co "świeci" to tylko łuk pilotujący.
Polecam też zakup naolejacza do kompresora jeżeli używamy narzędzi na pneumata
zwlaszcza do plazmy ten na olejacz i piaskowania idealny :-)
3:20 zespół przygotowania sprężonego powietrza z tego co mi wiadomo. Taka ciekawa nazwa 😉
To nie jest test urządzenia. To jest nauka obsługi urządzenia przez człowieka, który używa go po raz pierwszy.
aha
Witam serdecznie drogi kolego pracę i cięcie wykonał Pan naprawdę dobrze ja mam plazmę z bestera i dysza mi nie leci po pierwszym cięciu a plazma parksaid jest tania a czy jest dobra? , jest tania! ,czy tnie blachę? Jest tania
I jak doszedłeś z ustawieniami tej plazmy?
Do tej maszyny z Lidla to trzeba dopasować palnik z profesjonalnego zestawu i powinno być lepiej a może i dobrze.
przy takim małym amperażu jaki oferuje ta plazma powinieneś wcinać się od krawędzi materiału. pracuję na plaźmie sterowanej cnc i tam 8mm materiał się pali dyszą 130A , wtedy się można wpalić od środka materiału
Co ty za brednie opowiadasz? My palimy 80A tlen-powietrze od 2 do 10mm i nie ma problemu z przebijaniem materiału. Jakaś kiepska ta plazma u was
Nie ma to jak piesek z zaskoczenia :D
Witam po podlaczeni przewodow palnik nie odpala powietrze leci a palnik nie odpala co moze byc przyczyną
U mnie to samo. Raz załącza a raz nie. Dodatkowo blokada przycisku nie działa. Nówka z pudełka i taki zonk :-(
Ja ten kanał widze pierwszy raz ale czy ty czasami nie jesteś z kanału urbex history?
jestem :)
Też miałem to pisać, tak mówię znajoma twarz.
Panie, obijać szlakę suwmiarką? 🫣
Tak poza tym fajny program 👍
Paradoksalnie cienkie blachy tnie się wysoką mocą na niskim ciśnieniu, a grube małą mocą z wysokim przedmuchem powietrza. Ostukiwanie rdzy suwmiarką też nie należy do najmądrzejszych pomysłów :)
Acetylen z tlenem podłącz to zobaczysz jak będzie szło
Lub z Propan - Butanem, Oxygenium
Pozdrawiam pracuje na Cebora 250 amper
Koledzy,
zanim przekreślicie przecinarkę Parkside jak ja to zrobiłem (patrz komentarz poniżej) przeczytajcie do końca cały tekst...
Ponieważ jestem zadowolony z kilku narzędzi Parkside, które posiadam to postanowiłem kupić PPS 40 B3. Byłem przekonany, że do moich potrzeb związanych z renowacją i budową motocykli będzie ok. Niestety po rozpakowaniu pierwszej nówki okazało się, że blokada palnika jest zepsuta i nie za każdym razem załączał się płomień. Przeciąć nią mogłem stal o grubości max 6 mm i cięcie nie wyglądało ładnie a po drugiej stronie płaskownika była duża zgorzelina. Reklamacja rozpatrzona pozytywnie i otrzymałem kolejną nową sztukę. Sytuacja powtórzyła się jak w przypadku pierwszej z małymi różnicami. Ta druga załączała się tylko do 4 barów na manometrze urządzenia. Po tej wartości już nie chciała się załączyć. Oczywiście też nie za każdym razem się załączała i w tej drugiej mogłem tylko pomarzyć o przecięciu stali 6 mm. Druga także wylądowała w serwisie GTX i po ok. 11 dniach dostałem informację, że akceptują moją propozycję i przeleją mi kasę. Do tego momentu byłem mega negatywnie nastawiony i nie chciałem z tym urządzeniem mieć nic wspólnego. Zacząłem szukać na znanym portalu na literę "O" ofert przecinarek plazmowych z mojego rejonu, żeby przed zakupem sprawdzić urządzenie. Okazało się, że jako pierwsze wskoczyło ogłoszenie Parkside PPS 40 b2, który był tylko z 2 razy użyty. Zadzwoniłem do sprzedającego i okazało się, że mieszka blisko mnie i jest możliwość sprawdzenia urządzenia. Pojechałem do niego i okazało się, że urządzenie wygląda jak nówka i rzeczywiście nie widać śladów użytkowania. Zobaczyłem również, że właściciel podłączał przecinarkę pod chiński mało wydajny kompresor 24 litrowy. Przy tym kompresorze, nie udało mi się przeciąć u niego blachy 7 mm ale nie wiele brakowało. Zauważyłem również, że szerokość cięcia jest dużo węższa niż w PPS 40 b3 i to cięcie na oko jest bardzo ładne. Postanowiłem zaproponować za urządzenie 300 zł (za tyle to je zawsze sprzedam) i je kupić dla porównania. Właściciel stwierdził, że przerasta go posługiwanie się tym urządzeniem więc jak ma leżeć to mi je sprzeda. Przyjechałem do swojego garażu, podpiąłem przecinarkę do dwutłokowego kompresora 50l z wydajnością rzeczywistą na wyjściu 238 l/min i zrobiłem testy. Wziąłem ten sam płaskownik 7 mm i okazało się, że PPS 40 b2 z przecięciem nie miało jakiegokolwiek problemu a cięcie wygląda przepięknie. W związku z tym osobiście uważam, że PPS 40 b3 ma jakąś fabryczną wadę i nie jest warte funta kłaków a PPS 40 b2 działa rewelacyjnie.
Na kilku forach, w komentarzach na YT niektórzy piszą, że do przecinarki potrzebny jest wydajny kompresor. Z tym się zgadzam w 100% chociaż nie uważam, żeby mój chiński Maktek SKY 50V był jakimś cudem świata. Co więcej w swoim kompresorze zrobiłem wyjście powietrza bezpośrednio z butli i zamontowałem odwadniacz z szybkozłączką. Do tej szybkozłączki podłączam bezpośrednio przewód powietrza z przecinarki.
Na forach i w komentarzach YT piszą też niektórzy, że musi być do przecinarki doprowadzony dobry prąd (najlepiej z jednej fazy). Z tym się do końca nie zgodzę bo u mnie w garażu nie ma siły, żeby podłączyć się pod jedną fazę tylko jest zwykła instalacja 230V. Przewody od licznika mam poprowadzone 2,5 kwadrat i wszystkie urządzenia są pod to podpięte. Oczywiście jak ktoś podepnie się pod jedną fazę to będzie dużo lepiej ale przy PPS 40 B2 nie jest to konieczne. Być może byłoby to konieczne przy deklarowanym przez producenta cięciu stali o grubości 12 mm. Tego na chwilę obecną nie wiem bo nie sprawdziłem.
Co do prądu to jeszcze zauważyłem, że przy cięciu PPS 40 B3 z maksymalnym ustawieniem prądu na 40A i chodzącym kompresorem przygasały mi świetlówki w garażu. Przy PPS 40 B2 nie ma takiej sytuacji.
Na koniec dodam jeszcze, że PPS 40 B3 chyba ma większy otwór w dyszy ponieważ szczelina cięcia jest dużo szersza (myślę, że 2 krotnie) w porównaniu do szczeliny z PPS 40 B2.
Być może w tym jest problem, że Parkside wprowadzając zmiany w modelu B3 przekombinował i zamiast ulepszyć sprawił, że sporo osób omija tą przecinarkę szerokim łukiem.
Być może w B3 zastosowano gorszej jakości podzespoły i dlatego wiele plazm nadaje się do postawienia pod śmietnikiem lub do przecinania folii spożywczej aluminiowej bo nie ma powtarzalności jakościowej.
Dodam jeszcze, że GTX Service do mojej drugiej reklamowanej B3 ponoć ściągnął jakiegoś speca z Parkside, który osobiście diagnozował usterkę. Chyba musi być coś na rzeczy z tymi B3 skoro mam otrzymać zwrot pieniędzy.
Pozdrawiam
Artur
Zapomniałem jeszcze o jednej ważnej rzeczy. Przy cięciu B2 tego samego płaskownika co B3 nie było w garażu dużo smrodu ani dymu. Po B3 było siwo i cuchnąco na odległość.
@@arturp8064 Która była cięższa B3 czy B2 ? Stawiam że zrobiono bidę wersję z aluminiowym uzwojeniem . Więc nic dziwnego ze to nie zadziałało . Miedz jest ciężka. Na ww filmie widać że urządzenie nie działa prawidłowo. Profil 5 mm powinien być cięty jak gorący nóż przecinający masło . Zadyszki ta przecinarka powinna dostawać dopiero przy 12 mm. Przecinarka żre prąd ale nie tnie .
@@marek5070 Nie pamiętam mówiąc szczerze.
Czy takim czymś można wykonać cięcie betonu, czy to jest tylko do metalu?
Jak zapina się masę to wiadomo że do stali
@@karolgala90
Dziękuję. Gdyby było wiadomo, to nie było by pytania 😉. Jeden "fachowiec" twierdzil, że można bezpylowo jakims laserem wycinać w betonie otwory oraz bez udaru, który denerwuje wszystkich mieszkańców stąd też pytanie- nie mogę nigdzie czegoś takiego znaleźć, a po " fachowcu" już nie ma śladu 😋
hejka . daj jej 5 barów ciśnienia i wolniej tnij , zmniejsz prędkość swojej ręki. A 10 mm blachę nie przetniesz bo potrzebujesz 90 amper prądu ,pozdrawiam.
Rozglądam się za wyrzynarką. Przydałby mi się test jakiegoś sprzętu wraz z ostrzami 😁👍
Polecam Metao STE100quic, mam używam jestem mea zadowolony
Ja mam ryobi na akumulator 18v .
A ostrza polecam wurth.
Ja polecam Parkside PSSPA 20-Li B2 20v, akku 4ah, brzeszczony würth i jazda :D
@@przehuYOU też jest całkiem fajna.👍
Jak wyrzynarka to coś markowego bo wszystkie te jebane chińczyki tną pod kątem.
Parkside nadają się tylko z czarnej serii zielona to śmietnik w większości
Ja mam Lincolna i po kilku dniach używania dyszy nie wymieniałem i wyglada jak nowa
Kuba fainy ten twój nowy odcinek pozdrawiam cię cieplutko I życzę Ci miłego czwartku I czekam na odpowiedź pod tym moim komentarz ❤️❤️❤️❤️❤️❤️
Dobry filmik też mam taką tylko mam rolki zamiast takiego drutu.
Majster lasery za 2 bańki maja problem by wypalać w rdzy... wątpię bys dal rade sprzetem za pare stow. Podejrzewam ze czysty metal pali lepiej
Dzięki Jakubie za kolejny odcinek.czzekam na następne odcinki :)
Pozdrawiam
zabrało blachę jak diabeł duszę :) Jak sprawuje się plazma po roku czasu?
Czy lidl wypuścił jakąś spawerkę plazmową lub TIG ?
zrob jeszcze test twojej instalacji elektrycznej bo to jakis kulawy elektryk chyba ci robil
coś mi nie pasowało...skąś znam tę "gębę". a potem zobaczyłem na ścianie urbex history :-) Spoko masz te testy
Podstawa suche powietrze właściwy przedmuch powietrza wydajność sprężarki właściwy kierunek pierścienia zawirowania i po problemie.
Jeśli nie przepalisz blachy nie możesz cofnąć palnika plazmy bo wypalisz dysze.
Jakiej marki kompresor?
widzę że chodzisz na urbexy i jeszcze testujesz różne urządzenia. Spoko.
Mam starszą plazme parkside nie wiem 3 letnią bez łuku pilotującego > trzeba dotknąć materiału żeby wytworzył się łuk , końcówka pt31 , powiem tak za 360 zł netto to co tu chcieć ( bo tyle mnie kosztowała wtedy) ale teraz jak jestem po 30 wyciętych kołach 8mm hardox średnica zewn. 30 cm wewnętrzna 120mm to mam ochote tą plazme wyrzucić do kosza ........ wydaje mi się że głównym mankamentem MOJEJ plazmy jest ta lipna końcówka pt31 tu jest inna i właśnie chyba powinno być dużo lepiej , u mnie strasznie szybkowypala się dysza u okropnie ukosuje ...... I nie zgadzam się że jak się zobaczy że łuk tnący zaczyna ukosować to powinno się go ustawiać do tyłu > moim zdaniem wręcz przeciwnie tak się powinno trzymać palnik żeby łuk był lekko w kierunku cięcia. Na 40 amper gniazdko się wypala wtyczka od plazmy prądowa też (230v) wszystko powyżej 40 amper to już raczej siła powinna być tak mi się wydaje . Pozdrawiam
Mega kanał 👍 dobrze się to ogląda
Ja mam tą droższą wersję z wbudowanym kompresorem jest spoko
Świetny film - gratuluję, ale to urządzenie nie nadaje się do niczego-bądźmy szczerzy. Pozdrawiam.
Czym się zajmujesz na codzień że masz takie zaplecze narzędziowe no oprucz history urbex? Może te dysze w komplecie były z głównolitu?
Czy można się zaopatrzyć w taką koszulkę ?
Super film 👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻👍👍👍👍👍👍
Witam Pana, gdzie Pana kupił tą nową dyszę i tą resztę
Na stronie lidla :)