w czerwcu tego roku był w Szczecinie na dwa dni, miałem okazję się nim przejechać na normalnej linii. coś cudownego, chciałbym żeby kiedyś zawitał on na stałe w polskim transporcie masowym
Zakaz kupowania Niemicekich autobusów i zakaz expostu drzewa. Drzewo możemy kupować u siebie na swoje potrzeby lub z Niemiec w dobrej cenie autobusy Solaris lub ten prezentowany.
Słowo klucz: jeśli infrastruktura do produkcji i tankowania wodoru będzie powszechnie dostępna i tania w eksploatacji. Na chwilę obecną ważą się losy autobusów wodorowych w Tokio, bo... są zbyt drogie w użytkowaniu. O ile przy autobusach elektrycznych zakłada się, że koszt inwestycji kiedyś może się zwrócić dzięki energii, która jest tańsza niż olej napędowy, o tyle przy H2 nie jest to takie oczywiste. Koszty wodoru do autobusów FCEV w Tokio są 2,6 razy wyższe niż koszty oleju napędowego. A pasażerowie raczej nie przyjmą owacjami podwyżki cen biletów… Po drugie wodór w Japonii (i na całym świecie) wytwarza się głównie z węglowodorów, w procesie, w którym emisja jest niewiele niższa niż eksploatacja pojazdów na olej napędowy (!).
sens jest spory, autobus elektryczny zdatnosć układu trakcyjnego to około 7 lat :D drogie w utrzymaniu, zakupie i do tego cięzko osiągnac obiecany zasięg. Wgl gdynia mnie rozbawia, ma rozbudowaną trakcję dla trolejbusów, gdzie żywotność zespołu trakcyjnego to około 30 lat a zakupila jakies niemieckie padło od mana elektryczne oczywiście i już slychac że sa znimi problemy. W gdańsku niewiele lepiej
Jaki jest średni koszt produkcji i dystrybucji sprężonego wodoru w Polsce? W jaki sposób ten wodór u nas jest otrzymywany? Ile średnio zanieczyszczeń powstaje przy produkcji wodoru w Polsce? Dlaczego tak mało jest w Polsce autobusów na CNG, przecież juz od dawna mogła to być konkurencja do Diesla?
Cena zamego autobusu jest ok 10 razy wyzsza niż ''normalnego''. Wodór pozyskuje sie z metanu, lub w procesie elektrolizy. Energia pochodzi z elektrowni konwencjonalnych. Zielony wodór jest tak drogi, że nie produkuje sie go na taką akalę. Wodór ma być drogo i ch*jowo.
@@stefankoslowski6050 Tutaj tylko dodam że produkcja zielonego wodoru jest opłacalna tak w zasadzie jedynie kiedy prąd pochodzi z nadwyżki produkcji, z elektrowni słonecznych czy wiatrowych. Są firmy które nadwyżkę produkcji używają np do zasilania farm serwerów więc nie było by to nic przełomowego. Niestety nie wiem jak opłacalne by to było ale taka opcja nie mniej istnieje. Oczywiście problem najlepiej rozwiązać nie stwarzając go, czyli zamiast masy autobusów na wodór/baterie lepiej rozwinąć sieć tramwajową lub używać trolejbusów z napędem hybrydowym by nie traciły na swobodzie ruchu
Ekologiczny koszt wytworzenia wodoru w Polsce, jest porównywalny z kosztem przejechanych kilometrów dieselem. Bowiem zasadniczo pochodzi ze spalania welgla kamiennego. Żeby nie było, to Germańcy spalają węgiel brunatny, który jest jeszcze mniej kaloryczny. Produkcja wodoru ma sens, kiedy pochodzi z zielonej energii. Ale tutaj pojawia się inny problem. Żeby wyprodukować 1 kg wodoru, np potrzeba ok 900 kWh energii fotowoltaicznej. Czyli bardzo dużo. Być może jest to słuszny kierunek rozwoju, ale czy jest już ku temu gotowa technologia??? "Ekolodzy" martwią się samochodami, węglem, a takie Camip Flegrei wyrzuca do atmosfery ziemskiej tysiące ton CO2, na dobę! A to tylko jeden z kilkudziesięciu czynnych wulkanów. Proponuję, dyrektywą unijną zakazać wulkanom czynnej sprawczosci. Niech siedzą cicho i słuchają Von der Jeleń 🤣
Nie ma się co podniecac ,pierwszym wodorowcem był Ursus i to kilka lat wstecz . Efekt taki że prawie wszyscy o nim zapomnieli ,firma splajtowała a jedyny egzemplarz po wystawie w Hanowerze pozostał w Niemczech i tam był eksploatowany.
Nie ważne jest kto był pierwszy, ważne kto to pociągnie. Widocznie Ursus jako upadająca firma podjął się wyzwania, na które go nie było stać, no i też moment był inny.
Wodór jest potrzebny jako magazyn energii w sytuacji kiedy jest nadprodukcja z PV. Dlatego uważam że autobusy na wodór to jest idealne uzupełnienie dla całego ekosystemu z energią odnawialną.
Wodor jest potrzebny bo duze koncerny samochodowe w Niemczech i Japoni plajtuja. Silnik elektryczny jest tani i nie mozna na nim zarobic. Jak pojdziesz do banku i wyciagniesz 40% tego co wplacisz do banku to przestaniesz uzywac ten bank zeby trzymac twoje pieniadze. Tak jest z wodorem. Baterie traca 1% Wkrotce wchodza w gre tanie baterie z soli. Kazdy dom niech sobie kupi na 72h akumulatorow i mozemy 100% naszych potrzeb zaspokojic wiatrakami z Baltyku. Nikomu nie musimy wciskac odpady z jedrowni. Starych Niemcow na emeryturze nie musimy tez utrzymywac.
Ta ekologia to tylko sposób na wyciągniecie kasy z kieszeni podatnika. Kiedy wszyscy będą już jeździć pojazdami zasilanymi wodorem przyjdzie ktoś i powie że ciepło które emitują te pojazdy rozpuszcza lodowce na Antarktydzie a globalne temperatury drastycznie rosną i że należy wymienić pojazdy napędzane wodorem na kolejny cudowny wynalazek.
Nie przesadzajmy. Niech najpierw zawojuje Polskę i potrem Europę. Zobaczcie ze ogniwa wodorowe to patent Ballarda. To był taki kanadyjski przesiebiorca. Wykończono go także musiał sie sprzeddać jakiejś amerykańskiej firmie. Nazwa jest od nazwiska wynalazzy przesiebiorcy ale on juz tum nie zarządza i nie korzysta z zysków. A wiec poczekajmy i zobaczymy. Życzę temu przedsiebiorstwu jak najlepiej ale jak zwykle chwalimy sie jeszcz zanim to jest gotowe do sprzedazy. A co z polskim grafenem ?
On jest tak ekologiczny jak każdy autobus napędzany silnikiem spalinowym. Otrzymywanie wodoru z gazu ziemnego jest bardziej energochłonne i powstaje więcej CO2 niż przy spaleniu tego samego gazu przez silnik spalinowy , dochodzą do tego specjalne zbiorniki na wodór który jest wredny w przechowywaniu . Jest to projekt dla ekooszołomów .
To tylko jedna z dostępnych metod. Konsekwentnie idziemy ku coraz lepszym rozwiazaniom, to niby dlaczego mielibyśmy polegać wyłącznie na najbardziej negatywnie ocenianej metodzie produkcji wodoru? "Szary" wodór produkowany z metanu mógłby częściowo zasilać gospodarkę np. zimą a latem i wiosną jego miejsce zastępowałaby produkcja słoneczna i wiatrowa. Do tego są już metody uzyskania wodoru z pomocą energii atomowej. Najgorzej wygląda właśnie to przechowywanie.
@@Arzdnej Dlatego że jest to metoda wydajna , przemysłowa i oczywiście wykonywana poza eurokołchozem a pozostałe czyli elektroliza to zabawa . Przecież widać że jest to bzdura która pochłania więcej energii niż zamiana nasnika na pracę bezpośrednio.
zielona energia z wiatraków? Może poinformowałby pan, ile kosztuje wyprodukowanie, zainstalowanie, eksploatacja i utylizacja takiego wiatraka i jaki jest koszt środowiskowy takiej fanaberii? Śmiało!
Ten temat jest niestety przez.wszystkich pomijany, ciekawe dlaczego?? 🤔🤔🤔 Jak się w to mocniej zagłębić to ta cała "ekologia" to jedna wielka hipokryzja i służy tylko do rozwoju gospodarki państw które produkują te wiatraki, samochody elektryczne, pompy ciepła, solarny itd.
Dlaczego węgiel sprowadzamy od ruskich? Bo nasz jest już tak głęboko, że nie opłaca się fedrować. To samo będzie za kilka lat z węglem ruskim, australijskim i każdym innym. Podobnie ropa, będzie coraz droższa w wydobyciu. Czasy Lukasiewicza kiedy ropa sama sobie wypływała na powierzchnię już dawno się skończyły. Kiedyś trzeba zacząć rozwijać OZE zanim obudzimy się z ręką w nocniku. Nawet jak jest to jeszcze obecnie nie do końca opłacalne.
Jesli fotowoltaiki i farm wiatrowych bedzie przybywac to mozna sie spodziewac nadwyzek z tych zrodel przynajmniej w niektorych sezonach roku, pytanie ile wodoru da sie zgromadzic na zapas... w skali miesiecy przynajmniej? wodor w duzych ilosciach mozna gromadzic w postaci amoniaku lub metanolu jednak to troche komplikuje caly proces. Na skale przemyslowa chyba mogloby to dzialac (nawet kosztem dodatkowych strat energii). Pomimo kosztow technologi wodorowej w transporcie ciezkim, mozna wziac pod uwage zmiennosc cen paliw tradycyjnych i wogole ich dostepnosc w sytuacjach kryzysow swiatowych. Mozliwosc samodzielnego produkowania paliwa w pewnych sytuacjach moze byc bardzo wazna.
Wszystko cacy tylko jedna rzecz jest pominięta milczeniem. Że H2 niesłychanie łatwo wycieka a jego mieszanka z powietrzem jest piekielnie wybuchowa. Ciekaw jestem co będzie po pierwszym wybuchu (a kiedyś on będzie musiał nastąpić) jak zniknie z tego Świata nie tylko autobusik, wszyscy jego pasażerowie, ludzie z okolicy i jeszcze pół dzielnicy? W tym przypadku, jedyna korzyść to będzie zaoszczędzenie na kosztach pogrzebu całkiem sporej ilości osób.
@@wojciechmarynarz jeśli wybierać mniejsze zło, to tak. Produkcja baterii eksploatuje znacznie środowisko naturalne, żywotność elektryków i ich realne zasięgi pozostawiają wiele do życzenia... Miasta korzystające z trolejbusów bardzo je sobie chwalą....😉
@krzysztofejsmont73 Dlatego Niemcy chcieli wodór kupować od ruskich. U siebie eko, a w Rosji... Kogo to obchodzi! Udają, że to nie jest to samo powietrze, co w Europie!🤑
Wytwarzanie wodoru w dzisiejszych warunkach nie jest wcale ekologiczne ze względu na energochłonność. Poza tym jedna z metod to produkcja wodoru z gazu ziemnego...
Ty to potrafisz wlać optymizm w serce polaka. Siedźmy na dupie i nic nie róbmy. Solary tanieją. Gdyby była zmodernizowana się energetyczna i jakieś nowe technologie magazynowania energi. Żyć nie umierać.
Wreście coś nowego! I to polskiego. Mam dosyć niby ekologicznych elektryków, a to jest idealna odpowiedź na dzisiejsze potrzeby. Oby ten projekt rozwijał się dalej.
Jeżeli chcesz ciekawy temat na odcinek to przyjrzyj się właśnie autobusom w Rybniku bo jest firma kmr komunikacja miejską Rybnik i oni przyznają się na swojej stronie tylko do nowoczesnych autobusów a nie przyznają się do starych mercedesów i sor city
Szczecin czeka na Neso Busa :D Ps. Skoro mowa o produkcji na eksport... TO nie lepiej fabryke postawić np w Szczecinie? - Bezpośredni dostęp do portów oraz bliskość Niemiec i bogatej Skandynawii z pewnością byłaby ogromnymi atutami; Do tego tanszy iomport czesci po jest znacznie blizszy i latwiejszy import niz na sam koniec kraju.
oj chyba "nie bajdzio"... niemcy już mieli "HINDENBURG" i chyba więcej nie chcą, a skandynawia jest na krawędzi bankructwa od kiedy "naukowcy rakietowi" z mena ich najechali! ha! ha!
200m wpłynie, z 400m byłby problem. Natomiast w Świnoujsciu 10 x mniej mieszkancow niz w Szczecinie (Mniejsze miasto) , a Gdańsk jest dalej niz Dania czy Niemcy a Szczecin jednak o te 250km blizej. @@katastrofy_seriayt
Ale Świnoujscie czy Szczecin czy ogolnie ten region to najbardziej stategiczne miejsce dla tego kraju. 1. Tutaj jest Terminal LNG , 2. Tutaj idzie Baltic pipe - a to juz okolo 80% zapotrzebowania calej Polski na gaz. 3. Tutaj odbywa się 1/3 przeładunkow towarów morskich dla czy z całego kraju. 4. Tutaj są główne szlaki handlowe spotykające się razem wschod - zachod i północ - południe. 5. Obok są bogate Niemcy czy sam Berlin a niedaleko bogata Dania, Szwercja czy Norwegia. Kazda inwestycja na eksport w tym miejscu zwyczajnie zmniejsza nam koszty transportu i zwiększa zyski, bo mamy wiecej potencjalnych bogatych nabywców. Polecam przelsedzic jak Szczecinowi wzroslo wynagrodzenie w ost latach, szczegolnie w czasie kryzysu. - Tam gdzie innym spadalo tutaj roslo :) - Lokalna gospodarka dzieki mocnej dywersyfikacji branz i dobrej lokalizacji gwarantuję mocną stabilność. @@katastrofy_seriayt
Jak się to rozwinie to przyjdzie ktoś z zewnątrz i przejmie. Jak wszystko co do tej pory zrobiono w państwie z tektury. My nawet nie potrafimy ochronić swojego rynku żywności a co dopiero coś takiego.
Wszystko pięknie ładnie ale spalanie 8kg na 100km to około 550zł. Gdzie oleju napędowego autobus spali ~24L/100km czyli jakieś 150zł. A już teraz się mówi że miejskie spółki komunikacyjne w Polskich miastach muszą być dofinansowywane przez urzędy bo nie da się pokryć kosztów z biletów. Coś mi się wydaje dziurawy ten plan, chociaż trochę mi się w głowie nie zgadza przy skali zainwestowanych pieniędzy w ten projekt. Ciekawe jak to finalnie wyjdzie.
Jakoś ponad 100000 innych autobusów jakoś sobie radzi i fotele w nich mają się dobrze. Problemem o którym się nie mówi, jest to, że jeżdżą niesprawne technicznie. Ale to już zależy od przewoźnika / właściciela.
Jaki jest koszt przejechania np. 100km? Jak wygląda porównanie kosztów paliwa autobusu spalinowego z auobusem zasilanym ogniwem wodorowym? O elektrycznie nie pytam ponieważ technologia akumulatorów jest daleko za technologią silników elektrycznych.
@@Jonas_BroNie bierzesz pod uwagę cenę elektryka . na dzień dzisiejszy jest trzy razy droższy od diesla. Jak by podatnik nie dopłacał 70 - 80% ceny nikt by tego nie kupił.
@@Diora56 Elektryk może się teoretycznie zwrócić po czasie. Pojazd wodorowy nie zwróci się nigdy, a również będzie zauważalnie droższy od zwykłego spalinowego. Toyota Mirai jest droższa od mocnej Tesli.
Autobusy, czemu nie busy na trasy do max. 100 km? Bo przy SCT to miałoby większy sens. Wiem że autobus ma mniejszą konkurencję i jest łatwiej zbywalny. Mimo wszystko jednak warto byłoby pomyśleć krok naprzód.
jak wyglda porownanie autobusow elektrycznych i wodorowych bo wydaje sie ze elektryczne nie maja szans w porownaniu a jednak jest ich duzo wiecej na rynku, dlaczego?
zasięg zimą i w trudnych warunkach, nawet mino wykorzystania ogniw, na pewno będzie dużo niższy, ale w porównaniu z BEV wystarczy zatankować na którejś krańcówce i można ruszać w kolejny kurs
@@kossaKSF to trzeba by na każdej pętli robić infrastrukturę i dostosować rozkłady do postojów albo dokupić więcej pojazdów, żeby stały jedną "zmianę", a nie ruszały od razu w dalszą trasę
@@Z4KIUS Za jedną stację ładowania wodoru o wydajności tankowania 25 autobusów na dzień wybudujesz około 50 szybkich ładowarek. Ekonomicznie autobusy wodorowe nie mają żadnego uzasadnienia.
Trzymam kciuki za ten projekt. W Oslo byly pezez pewien czas autobusy wodorowe firmy Van Hool ,niestety okazaly sie klopotliwe i problematyczne, w koncu zostaly wycofane z uzytku.
Polska produkuje dużo autobusów bo ma tania siłę roboczą a do produkcji autobusów nie używa się robotów . Co innego w samochodach osobowych gdzie koszty robotów w Polsce czy we Włoszech są takie same wiec Fiat wraca do Włoch . Bielsko zostanie zamknięte przyszłym roku a Tychy za dwa lata.
Parę lat temu powstal projekt koncepcyjny samochodu napędzanego Torem (thorium concept car).Pojazd ma ponoć jezdzić 100 lat na jedynie 8 gramach tego pierwiastka.
Problem taki że wodór do napędzania takiego autobusu pochodzi albo z elektrolizy wody albo z reformowania gazu ziemnego czy innych produktów przemysłu naftowego, pojazd może zielony ale paliwo już nie do końca. Przyszłościowym rozwiązaniem są tramwaje które nie wymagają paliwa czy baterii lub trolejbusy z tych samych powodów, oczywiście jeszcze lepsze są rowery czy chodzenie ale nie zawsze jest to praktyczne czy przyjemne.
Wiesbaden, Montpellier i kilka innych miast spuscily do kanalu projekty wodorowych autobusow (sa zwyczajnie znacznie drozsze od elektrykow), projekt na niemieckiej koleji tez do kosza, a polaki swoje.
A skąd wiadomo że wodór do tankowania jest zielony? Na czarnym nie pojedzie? To trochę tak jakby powiedzieć że autobus tradycyjny napędza się tylko dieslem z Orlenu.
Posiadanie technologi jest godne pochwaly. Czy sa jednak potencjaly produkcyjne, kapital inwestycyjny? Bo to, ze zbuduje sie 100 pojazdow nie ma znaczenia dla rynku. Tak jak z Solarisem, gdy wlasciciele sprzedawali go nie bylo w kraju inwestora, kapitalu na kontynuacje. Hiszpanie kupili i powiedzieli bye, bye... . Jacys naiwniacy w Polsce liczyli na "biura rozwojowo-konstrukcyjne" Solarisa w Polsce. Za dlugo mieszkam na "Zachodzie" by wierzyc w takie banialuki i odrazu skomentowalem, ze Hiszpanie kupili poto by robic mamone a nie rozwoj. Oby wiec znalazl sie kapital inwestycyjny na ten autobus.
Przez pół filmu powtarzanie o tym, jaka to wspaniała zielonablabla energia, a mało o samym autobusie i technikaliach... A pytanie podstawowe, to dlaczego ktoś ma wybrać ten autobus, a nie Solarisa, czy używanego Mercedesa?
Zero emisyjność dla idiotów to może i tak. Jak na razie prawie 90 procent wodoru jest produkowane przy wykorzystaniu gazu ziemnego. Gdyby ustawowo zmuszono farmy wiatrowe i fotowoltaiczne do produkcji wodoru, zamiast narażać na koszty wszystkich podatników to może i by była zero emisyjność. Trwa narażanie nas na koszty, bo za rozbudowę infrastruktury elektrycznej pod potrzeby tzw. energetyki odnawialnej i budowanie/trzymanie elektrowni buforowych płacimy w podatkach i rachunkach za prąd
Po pierwsze na pewno koszt zakupu tego autobusu jest dużo wyższy. Stacja wodoru gdzieś daleko jeśli jedna w mieście a pojazdów więcej to kolejka ktoś musi pokryć koszty pracy kierowcy który tam pojedzie i poczeka Zasięg 450? Diesel 700 Cena wodoru w porównaniu do diesel w przeliczeniu na 100 na pewno dużo drożej to wychodzi. Ludzie ile tych minusów trzeba przełknąć dla tego eko biznesu i dlaczego przeciętny pasażer ma za to płacić niech wyskakują z kasy ekobiznesmeni
Konkretne pytanie wodór Szprotawie gdzie zatankujesz ? Kupię ty tylko tylko daj mi dotacje nie z panstwa . O kiwa z całego świata kto no z chłopie do pracy
Produkcja wodoru nie ma sensu, bo energia wydana na jego produkcję o wiele efektywniej mogłaby być wykorzystana w produkcję baterii i ich zasilanie. Dzisiejszy wodór nie jest produkowany w zielony sposób - z użyciem energii odnawialnych. Produkawanie go z użyciem energii z paliw kopalnych czyni go gorszym od spalinówek. Jeśli ten materiał zmieni moje zdanie, to zmienię komentarz, jeśli nie, to go pozostawię. Mój werdykt na temat wodoru na dziś to - wielki hype - słabe rezultaty. Stracone pieniądze.
w czerwcu tego roku był w Szczecinie na dwa dni, miałem okazję się nim przejechać na normalnej linii. coś cudownego, chciałbym żeby kiedyś zawitał on na stałe w polskim transporcie masowym
Jak on zawita to wielu nie będzie stać na bilet.
no! jechać "HINDERBURG" i przeżyć to naprawdę atrakcja ...! ha! ha!
@@LabNr8hahah
Polak potrafi oczywiscie piekny autobusik👍🇵🇱❤️
wysprzatać😂
Zakaz kupowania Niemicekich autobusów i zakaz expostu drzewa. Drzewo możemy kupować u siebie na swoje potrzeby lub z Niemiec w dobrej cenie autobusy Solaris lub ten prezentowany.
"HINDENBURG" też był ładny ...! ha! ha!
@@LabNr8 🤣🤣🤣
Słowo klucz: jeśli infrastruktura do produkcji i tankowania wodoru będzie powszechnie dostępna i tania w eksploatacji. Na chwilę obecną ważą się losy autobusów wodorowych w Tokio, bo... są zbyt drogie w użytkowaniu. O ile przy autobusach elektrycznych zakłada się, że koszt inwestycji kiedyś może się zwrócić dzięki energii, która jest tańsza niż olej napędowy, o tyle przy H2 nie jest to takie oczywiste. Koszty wodoru do autobusów FCEV w Tokio są 2,6 razy wyższe niż koszty oleju napędowego. A pasażerowie raczej nie przyjmą owacjami podwyżki cen biletów…
Po drugie wodór w Japonii (i na całym świecie) wytwarza się głównie z węglowodorów, w procesie, w którym emisja jest niewiele niższa niż eksploatacja pojazdów na olej napędowy (!).
To prawda. Technologia wodorowa jest lansowana przez koncerny paliwowe
Trafiłeś w sedno. Znaczenie wodoru jeszcze przez długi czas będzie pomijalne gdyż jest dużo droższy nawet od tradycyjnych paliw.
Fajny,ładny designerski autobus widać ,że projektant włożył dużo pracy w projekt ,chętnie zobaczyłbym też jego wersję piętrową
Niby Polski zaprojektowany przez Włochów i zakręcony z komponentów z całego świata. Brawo 100 % Polski produkt
sens jest spory, autobus elektryczny zdatnosć układu trakcyjnego to około 7 lat :D drogie w utrzymaniu, zakupie i do tego cięzko osiągnac obiecany zasięg. Wgl gdynia mnie rozbawia, ma rozbudowaną trakcję dla trolejbusów, gdzie żywotność zespołu trakcyjnego to około 30 lat a zakupila jakies niemieckie padło od mana elektryczne oczywiście i już slychac że sa znimi problemy. W gdańsku niewiele lepiej
Kilka lat nie będą robili sylwestra miejskiego żeby się budżet zgrał i oooo. Pozdrawiam
Jaki jest średni koszt produkcji i dystrybucji sprężonego wodoru w Polsce? W jaki sposób ten wodór u nas jest otrzymywany? Ile średnio zanieczyszczeń powstaje przy produkcji wodoru w Polsce? Dlaczego tak mało jest w Polsce autobusów na CNG, przecież juz od dawna mogła to być konkurencja do Diesla?
Cena zamego autobusu jest ok 10 razy wyzsza niż ''normalnego''. Wodór pozyskuje sie z metanu, lub w procesie elektrolizy. Energia pochodzi z elektrowni konwencjonalnych. Zielony wodór jest tak drogi, że nie produkuje sie go na taką akalę. Wodór ma być drogo i ch*jowo.
@@stefankoslowski6050 Czyli jak zawsze chodzi o to by producent wyciągnął hajs z dofinansowań - czytaj z kieszeni podatnika?
@@stefankoslowski6050 Tutaj tylko dodam że produkcja zielonego wodoru jest opłacalna tak w zasadzie jedynie kiedy prąd pochodzi z nadwyżki produkcji, z elektrowni słonecznych czy wiatrowych. Są firmy które nadwyżkę produkcji używają np do zasilania farm serwerów więc nie było by to nic przełomowego. Niestety nie wiem jak opłacalne by to było ale taka opcja nie mniej istnieje.
Oczywiście problem najlepiej rozwiązać nie stwarzając go, czyli zamiast masy autobusów na wodór/baterie lepiej rozwinąć sieć tramwajową lub używać trolejbusów z napędem hybrydowym by nie traciły na swobodzie ruchu
@@stefankoslowski6050 Zatem też bilety na przejazd będą drogie i wielu nie będzie na to stać.
Ekologiczny koszt wytworzenia wodoru w Polsce, jest porównywalny z kosztem przejechanych kilometrów dieselem. Bowiem zasadniczo pochodzi ze spalania welgla kamiennego. Żeby nie było, to Germańcy spalają węgiel brunatny, który jest jeszcze mniej kaloryczny.
Produkcja wodoru ma sens, kiedy pochodzi z zielonej energii. Ale tutaj pojawia się inny problem. Żeby wyprodukować 1 kg wodoru, np potrzeba ok 900 kWh energii fotowoltaicznej. Czyli bardzo dużo.
Być może jest to słuszny kierunek rozwoju, ale czy jest już ku temu gotowa technologia???
"Ekolodzy" martwią się samochodami, węglem, a takie Camip Flegrei wyrzuca do atmosfery ziemskiej tysiące ton CO2, na dobę! A to tylko jeden z kilkudziesięciu czynnych wulkanów.
Proponuję, dyrektywą unijną zakazać wulkanom czynnej sprawczosci. Niech siedzą cicho i słuchają Von der Jeleń 🤣
Nie ma się co podniecac ,pierwszym wodorowcem był Ursus i to kilka lat wstecz . Efekt taki że prawie wszyscy o nim zapomnieli ,firma splajtowała a jedyny egzemplarz po wystawie w Hanowerze pozostał w Niemczech i tam był eksploatowany.
Nie ważne jest kto był pierwszy, ważne kto to pociągnie. Widocznie Ursus jako upadająca firma podjął się wyzwania, na które go nie było stać, no i też moment był inny.
Coś mi się wydaje, że schedę po Ursus Busie objął Arthur Bus
JEST SUPER!!!! polsat...powodzenia!!!!
Wodór się produkuje z wgla pod ziemią.. Polacy mamy dużo paliwa pod ziemią.. Polacy.. Brawo
Wodór jest potrzebny jako magazyn energii w sytuacji kiedy jest nadprodukcja z PV. Dlatego uważam że autobusy na wodór to jest idealne uzupełnienie dla całego ekosystemu z energią odnawialną.
Wodor jest potrzebny bo duze koncerny samochodowe w Niemczech i Japoni plajtuja. Silnik elektryczny jest tani i nie mozna na nim zarobic. Jak pojdziesz do banku i wyciagniesz 40% tego co wplacisz do banku to przestaniesz uzywac ten bank zeby trzymac twoje pieniadze. Tak jest z wodorem. Baterie traca 1% Wkrotce wchodza w gre tanie baterie z soli. Kazdy dom niech sobie kupi na 72h akumulatorow i mozemy 100% naszych potrzeb zaspokojic wiatrakami z Baltyku. Nikomu nie musimy wciskac odpady z jedrowni. Starych Niemcow na emeryturze nie musimy tez utrzymywac.
@@oldfootage Tylko kolego nie zawsze wieje ... i co wtedy ?? np w nocy zima i co ??? myślisz że świat jest taki prosty jak włosy po prostownicy?
Dobry kierunek 😊jeszcze niech potania produkcję wodoru.i bendzie super.dasie.
Ta ekologia to tylko sposób na wyciągniecie kasy z kieszeni podatnika. Kiedy wszyscy będą już jeździć pojazdami zasilanymi wodorem przyjdzie ktoś i powie że ciepło które emitują te pojazdy rozpuszcza lodowce na Antarktydzie a globalne temperatury drastycznie rosną i że należy wymienić pojazdy napędzane wodorem na kolejny cudowny wynalazek.
Nie zesraj się
A ile energii trzeba by ten wodór wytworzyć i jakie materiały do zmagazynowania.
Ten autobus ma rurę wydechową w Bełchatowie
Ekologizm=komunizm
Świetny filmik. Jestem na sto procent pewien że Neso bus podbije cały świat i będzie liderem w historii transportu miejskiego.
Nie przesadzajmy. Niech najpierw zawojuje Polskę i potrem Europę.
Zobaczcie ze ogniwa wodorowe to patent Ballarda. To był taki kanadyjski przesiebiorca. Wykończono go także musiał sie sprzeddać jakiejś amerykańskiej firmie. Nazwa jest od nazwiska wynalazzy przesiebiorcy ale on juz tum nie zarządza i nie korzysta z zysków.
A wiec poczekajmy i zobaczymy. Życzę temu przedsiebiorstwu jak najlepiej ale jak zwykle chwalimy sie jeszcz zanim to jest gotowe do sprzedazy.
A co z polskim grafenem ?
Sprzedadzą jak Solarisa...
@@liscie3125 na sto procent tak.
@@marcinjoneczko3915 Oby nie sprzedawali właśnie, bo szkoda by było.
@@tomaszdziamaek1839na sto procent będzie nasze Polskie autobusy Polskiej produkcji.
Dałem "podobajkę" z mieszanymi uczuciami!
Od kiedy to dwutlenek węgla jest szkodliwy i komu szkodzi?
Bez dwutlenku węgla większość form życia na Ziemi po prostu by wyginęła.
nie "szkodzi" tylko "przeszkadza" globalistom w kontroli upraw/produkcji żywności resztę napewno wiesz ...
@@wdokwadratu7377dokładnie tak, obecnie w komorze normobarycznej jest 4 % a w atmosferze 0.04 % a ściema dalej płynie głównym nurtem 😅.
Mam nadzieje że uda sie Polakom włączyć do wyścigu motoryzacyjnego, a okazja jest bo tak trochę zmianiają się zasady gry
To nie jest polski autobus. Jest montowany w Polsce z chińskich podzespołów.
No proszę Rybnik ma swój Meksyk 😯
meksyk meksykiem. mają MAROKO
I dobrze oby nie Niemickie nigdy!!@
On jest tak ekologiczny jak każdy autobus napędzany silnikiem spalinowym. Otrzymywanie wodoru z gazu ziemnego jest bardziej energochłonne i powstaje więcej CO2 niż przy spaleniu tego samego gazu przez silnik spalinowy , dochodzą do tego specjalne zbiorniki na wodór który jest wredny w przechowywaniu . Jest to projekt dla ekooszołomów .
To tylko jedna z dostępnych metod. Konsekwentnie idziemy ku coraz lepszym rozwiazaniom, to niby dlaczego mielibyśmy polegać wyłącznie na najbardziej negatywnie ocenianej metodzie produkcji wodoru? "Szary" wodór produkowany z metanu mógłby częściowo zasilać gospodarkę np. zimą a latem i wiosną jego miejsce zastępowałaby produkcja słoneczna i wiatrowa. Do tego są już metody uzyskania wodoru z pomocą energii atomowej. Najgorzej wygląda właśnie to przechowywanie.
@@Arzdnej Dlatego że jest to metoda wydajna , przemysłowa i oczywiście wykonywana poza eurokołchozem a pozostałe czyli elektroliza to zabawa . Przecież widać że jest to bzdura która pochłania więcej energii niż zamiana nasnika na pracę bezpośrednio.
zielona energia z wiatraków? Może poinformowałby pan, ile kosztuje wyprodukowanie, zainstalowanie, eksploatacja i utylizacja takiego wiatraka i jaki jest koszt środowiskowy takiej fanaberii? Śmiało!
Ten temat jest niestety przez.wszystkich pomijany, ciekawe dlaczego?? 🤔🤔🤔
Jak się w to mocniej zagłębić to ta cała "ekologia" to jedna wielka hipokryzja i służy tylko do rozwoju gospodarki państw które produkują te wiatraki, samochody elektryczne, pompy ciepła, solarny itd.
Dlaczego węgiel sprowadzamy od ruskich? Bo nasz jest już tak głęboko, że nie opłaca się fedrować. To samo będzie za kilka lat z węglem ruskim, australijskim i każdym innym. Podobnie ropa, będzie coraz droższa w wydobyciu. Czasy Lukasiewicza kiedy ropa sama sobie wypływała na powierzchnię już dawno się skończyły. Kiedyś trzeba zacząć rozwijać OZE zanim obudzimy się z ręką w nocniku. Nawet jak jest to jeszcze obecnie nie do końca opłacalne.
@@rafalpawel5876 Nasz węgiel jest bardzo głęboko ale opodatkowany. Jak już to potrzebny nam atom.
Ja chce Nesobusa w Płocku 😩
nie mogę się doczekać aż kanar mnie złapie w takiej maszynie!
a ty mu zagrozisz zapalniczką, żeby cię puścił ...! ha! ha!
Jesli fotowoltaiki i farm wiatrowych bedzie przybywac to mozna sie spodziewac nadwyzek z tych zrodel przynajmniej w niektorych sezonach roku, pytanie ile wodoru da sie zgromadzic na zapas... w skali miesiecy przynajmniej? wodor w duzych ilosciach mozna gromadzic w postaci amoniaku lub metanolu jednak to troche komplikuje caly proces. Na skale przemyslowa chyba mogloby to dzialac (nawet kosztem dodatkowych strat energii). Pomimo kosztow technologi wodorowej w transporcie ciezkim, mozna wziac pod uwage zmiennosc cen paliw tradycyjnych i wogole ich dostepnosc w sytuacjach kryzysow swiatowych. Mozliwosc samodzielnego produkowania paliwa w pewnych sytuacjach moze byc bardzo wazna.
To teraz proszę cos o ARTHUR BUS i jego powiązaniach z URSUS BUS
Wszystko cacy tylko jedna rzecz jest pominięta milczeniem. Że H2 niesłychanie łatwo wycieka a jego mieszanka z powietrzem jest piekielnie wybuchowa. Ciekaw jestem co będzie po pierwszym wybuchu (a kiedyś on będzie musiał nastąpić) jak zniknie z tego Świata nie tylko autobusik, wszyscy jego pasażerowie, ludzie z okolicy i jeszcze pół dzielnicy? W tym przypadku, jedyna korzyść to będzie zaoszczędzenie na kosztach pogrzebu całkiem sporej ilości osób.
🤣czasem lepiej milczeć
Z tą wybuchowością bym nie przesadzał. Jest bardzo lekki i natychmiast ucieka do góry, więc jest mała szansa by się zgromadził w większych ilościach.
Ale autobus to nie jest sterowiec Hindenburg, nie ma w nim aż takich ilości wodoru
Ludzie. To nie jest tak że Polak nie potrafi bo potrafi. Problemem jest że to wszystko zamiast zostać w Polsce i ją rozwijac to wypływa za granicę.
No widzisz? Musisz stworzyć grupę kapitałową i inwestować w Polskie przesiębiorstwa.
okay! to pomyśl, kto by chciał zabrać polsce "HINDENBURG", no kto ...???
Piękna idea gdyby nie wysoka ponad miarę emisyjność i energochłonność produkcji wodoru.
Dalej lepsze to niż elektryki których baterie po kilku latach idą w kubeł
@@wojciechmarynarz jeśli wybierać mniejsze zło, to tak. Produkcja baterii eksploatuje znacznie środowisko naturalne, żywotność elektryków i ich realne zasięgi pozostawiają wiele do życzenia... Miasta korzystające z trolejbusów bardzo je sobie chwalą....😉
@@wojciechmarynarzTo przecież, też "elektryk".
Tyle, że sam sobie produkuje prąd.😊
@krzysztofejsmont73
Dlatego Niemcy chcieli wodór kupować od ruskich. U siebie eko, a w Rosji... Kogo to obchodzi! Udają, że to nie jest to samo powietrze, co w Europie!🤑
@@wojciechmarynarz Grafenowe akumulatory zmienią radykalnie postać rzeczy!
Wytwarzanie wodoru w dzisiejszych warunkach nie jest wcale ekologiczne ze względu na energochłonność. Poza tym jedna z metod to produkcja wodoru z gazu ziemnego...
Ty to potrafisz wlać optymizm w serce polaka. Siedźmy na dupie i nic nie róbmy. Solary tanieją. Gdyby była zmodernizowana się energetyczna i jakieś nowe technologie magazynowania energi. Żyć nie umierać.
Brawo!
Widziałem jak jeździł na liniach w Krakowie
Wreście coś nowego! I to polskiego. Mam dosyć niby ekologicznych elektryków, a to jest idealna odpowiedź na dzisiejsze potrzeby. Oby ten projekt rozwijał się dalej.
W jakim programie montujesz filmy?
NO DOBRZE, chyba Cie kocham.
Ciekawe jak długo będzie tak ładnie wyglądał do pierwszych wandali
Super 😊
Jeżeli chcesz ciekawy temat na odcinek to przyjrzyj się właśnie autobusom w Rybniku bo jest firma kmr komunikacja miejską Rybnik i oni przyznają się na swojej stronie tylko do nowoczesnych autobusów a nie przyznają się do starych mercedesów i sor city
Szczecin czeka na Neso Busa :D Ps. Skoro mowa o produkcji na eksport... TO nie lepiej fabryke postawić np w Szczecinie? - Bezpośredni dostęp do portów oraz bliskość Niemiec i bogatej Skandynawii z pewnością byłaby ogromnymi atutami; Do tego tanszy iomport czesci po jest znacznie blizszy i latwiejszy import niz na sam koniec kraju.
oj chyba "nie bajdzio"... niemcy już mieli "HINDENBURG" i chyba więcej nie chcą, a skandynawia jest na krawędzi bankructwa od kiedy "naukowcy rakietowi" z mena ich najechali! ha! ha!
To już w Świnioujściu: W Świnioujściu może być każdy Statek bo Zatoka Szczecińska jest za ciasna i płytka. Albo Gdańsk
200m wpłynie, z 400m byłby problem. Natomiast w Świnoujsciu 10 x mniej mieszkancow niz w Szczecinie (Mniejsze miasto) , a Gdańsk jest dalej niz Dania czy Niemcy a Szczecin jednak o te 250km blizej. @@katastrofy_seriayt
@@kajobecha Ale wiele fabryk leży w mniejszych miastach a Świnioujście to 10 największe miasto względem powierzchni w Polsce
Ale Świnoujscie czy Szczecin czy ogolnie ten region to najbardziej stategiczne miejsce dla tego kraju. 1. Tutaj jest Terminal LNG , 2. Tutaj idzie Baltic pipe - a to juz okolo 80% zapotrzebowania calej Polski na gaz. 3. Tutaj odbywa się 1/3 przeładunkow towarów morskich dla czy z całego kraju. 4. Tutaj są główne szlaki handlowe spotykające się razem wschod - zachod i północ - południe. 5. Obok są bogate Niemcy czy sam Berlin a niedaleko bogata Dania, Szwercja czy Norwegia. Kazda inwestycja na eksport w tym miejscu zwyczajnie zmniejsza nam koszty transportu i zwiększa zyski, bo mamy wiecej potencjalnych bogatych nabywców. Polecam przelsedzic jak Szczecinowi wzroslo wynagrodzenie w ost latach, szczegolnie w czasie kryzysu. - Tam gdzie innym spadalo tutaj roslo :) - Lokalna gospodarka dzieki mocnej dywersyfikacji branz i dobrej lokalizacji gwarantuję mocną stabilność. @@katastrofy_seriayt
Jak się to rozwinie to przyjdzie ktoś z zewnątrz i przejmie. Jak wszystko co do tej pory zrobiono w państwie z tektury. My nawet nie potrafimy ochronić swojego rynku żywności a co dopiero coś takiego.
To nie kupuj u zagranicznych i przestań narzekać zarabiaj kasę oszczędzaj inwestuj bądź bogaty.
oj jesteś "w mylnym błędzie" czy słyszałeś żeby ktoś "przejął" produkcję "HINDERBURG"??? ha! ha!
Ok. kupię sobie kilka niech stoją w ogródku@@Niebo999
Wszystko pięknie ładnie ale spalanie 8kg na 100km to około 550zł. Gdzie oleju napędowego autobus spali ~24L/100km czyli jakieś 150zł. A już teraz się mówi że miejskie spółki komunikacyjne w Polskich miastach muszą być dofinansowywane przez urzędy bo nie da się pokryć kosztów z biletów. Coś mi się wydaje dziurawy ten plan, chociaż trochę mi się w głowie nie zgadza przy skali zainwestowanych pieniędzy w ten projekt. Ciekawe jak to finalnie wyjdzie.
Dobrze powiedziane, że ekologia to MODA a nie racjonalne myślenie.
W Polsce 1kg szarego wodoru na stacji kosztuje 69PLN. I tu się zalety wodoru wywalają na twarz. Co szkodzi wrócić do trolejbusów?
no właśnie, ale taka Mirai zużywa 0,7 kg/100 km i ma moc 154 KM
A jak wygląda jazda zima takim autobusem?Woda + mróz.
Przynajmniej Świdnik pod Lublinem będzie miał pracę jak będziecie kupować te autobusy:).
zapewne powtórzy sukces o ile wcześniej nie zostanie sprzedany
Jestem dumny jak na to patrzę
Pięknie, tylko jak to się sprawdzi w miastach i czy fotele wytrzymają wandali i bezdomnych?
W Polsce nie ma wandali i bezdomnych.
Jakoś ponad 100000 innych autobusów jakoś sobie radzi i fotele w nich mają się dobrze. Problemem o którym się nie mówi, jest to, że jeżdżą niesprawne technicznie. Ale to już zależy od przewoźnika / właściciela.
Jaki jest koszt przejechania np. 100km? Jak wygląda porównanie kosztów paliwa autobusu spalinowego z auobusem zasilanym ogniwem wodorowym? O elektrycznie nie pytam ponieważ technologia akumulatorów jest daleko za technologią silników elektrycznych.
Jeden do jeden
Jazda na wodorze jest ok. 2,5x droższa niż na oleju napędowym. Stosunek ten jest jeszcze gorszy przy porównaniu do elektryków.
@@Jonas_BroNie bierzesz pod uwagę cenę elektryka . na dzień dzisiejszy jest trzy razy droższy od diesla. Jak by podatnik nie dopłacał 70 - 80% ceny nikt by tego nie kupił.
@@Diora56 Elektryk może się teoretycznie zwrócić po czasie. Pojazd wodorowy nie zwróci się nigdy, a również będzie zauważalnie droższy od zwykłego spalinowego. Toyota Mirai jest droższa od mocnej Tesli.
Autobusy, czemu nie busy na trasy do max. 100 km? Bo przy SCT to miałoby większy sens. Wiem że autobus ma mniejszą konkurencję i jest łatwiej zbywalny. Mimo wszystko jednak warto byłoby pomyśleć krok naprzód.
700 barów? To już można z tego prętami do wozów opancerzonych strzelać 😮
700 barów??? rozpijanie narodu to nowa taktyka kontroli obywateli ...! ha! ha!
@@LabNr8 Dobre 🙂👍
Zrobisz film o MAN NG313 ?
😊 Kabina kierowcy powinna być tak oddzielona od pasażerów, aby ci nie rozpraszali kierwcy.
z taką ilością wodoru nad głowami? to będzie moment, nie zdąży się rozproszyć! ha! ha!
Nie dosłyszałem komu jest dedykowana fabryka ? Matce Boskiej ?
To jest lepsze rozwiązanie niż elektryczne gnioty nazywane autobusami.
Autobus super, tylko jedno pytanie - dlaczego drzwi otwierane do środka?
a jak maja byc otwierane?
@@Ostry2695 na zewnątrz...
To taki żart?
Fajny tylko czy będzie zgoda z RZESZY na produkcję ?
A TERAZ JAK SZMALCOWNIKI będą rządzić to może być ciężko.
W Szczecinie wodór był testowany
Autobus jest petarda naprawdę ale jeśli chodzi o dystrybucję wodoru nad tym właśnie trzeba popracować
Dwutlenek węgla nie jest szkodliwym gazem. Bez niego umarło by wszystko, co zielone.
Jest w nadmiarze
jak wyglda porownanie autobusow elektrycznych i wodorowych bo wydaje sie ze elektryczne nie maja szans w porownaniu a jednak jest ich duzo wiecej na rynku, dlaczego?
Mam nadzieje, ze Polsat, pan Solarz, nie sprzeda tego fantastycznego projektu za granice !!
Ciekawe jak się będzie sprawował przy minusowych temperaturach.
rewelacyjnie - jak wszystko "eko"
super
Oby znowu nie sprzedali tego komuś z zagranicy
zasięg zimą i w trudnych warunkach, nawet mino wykorzystania ogniw, na pewno będzie dużo niższy, ale w porównaniu z BEV wystarczy zatankować na którejś krańcówce i można ruszać w kolejny kurs
BEV można podładować na pętli i efekt jest tak sam jak z wodorem, ale znacznie taniej.
@@kossaKSF to trzeba by na każdej pętli robić infrastrukturę i dostosować rozkłady do postojów albo dokupić więcej pojazdów, żeby stały jedną "zmianę", a nie ruszały od razu w dalszą trasę
@@Z4KIUS Za jedną stację ładowania wodoru o wydajności tankowania 25 autobusów na dzień wybudujesz około 50 szybkich ładowarek. Ekonomicznie autobusy wodorowe nie mają żadnego uzasadnienia.
Dosłownie Solaris 2.0😊
Trzymam kciuki za ten projekt. W Oslo byly pezez pewien czas autobusy wodorowe firmy Van Hool ,niestety okazaly sie klopotliwe i problematyczne, w koncu zostaly wycofane z uzytku.
Polska produkuje dużo autobusów bo ma tania siłę roboczą a do produkcji autobusów nie używa się robotów . Co innego w samochodach osobowych gdzie koszty robotów w Polsce czy we Włoszech są takie same wiec Fiat wraca do Włoch . Bielsko zostanie zamknięte przyszłym roku a Tychy za dwa lata.
Parę lat temu powstal projekt koncepcyjny samochodu napędzanego Torem (thorium concept car).Pojazd ma ponoć jezdzić 100 lat na jedynie 8 gramach tego pierwiastka.
Syper tylko coś innowacyjnego ma przyszłość👍
Problem taki że wodór do napędzania takiego autobusu pochodzi albo z elektrolizy wody albo z reformowania gazu ziemnego czy innych produktów przemysłu naftowego, pojazd może zielony ale paliwo już nie do końca. Przyszłościowym rozwiązaniem są tramwaje które nie wymagają paliwa czy baterii lub trolejbusy z tych samych powodów, oczywiście jeszcze lepsze są rowery czy chodzenie ale nie zawsze jest to praktyczne czy przyjemne.
Wszystko gra tylko dlaczego nie mowicie ze ogniwa sa z firmy Balard z Vancouver Canada. Maly szczegol.
Ale moze konkretnie bez bla bla ile pali wodoru na 100km i ile on kosztuje?
Wiesbaden, Montpellier i kilka innych miast spuscily do kanalu projekty wodorowych autobusow (sa zwyczajnie znacznie drozsze od elektrykow), projekt na niemieckiej koleji tez do kosza, a polaki swoje.
Ja poprosze kombi na wodor albo miniwana
A sydobus będzie?
czekamy na wodór :D
On jeździ w Rybniku w KMR
A skąd wiadomo że wodór do tankowania jest zielony? Na czarnym nie pojedzie? To trochę tak jakby powiedzieć że autobus tradycyjny napędza się tylko dieslem z Orlenu.
Posiadanie technologi jest godne pochwaly. Czy sa jednak potencjaly produkcyjne, kapital inwestycyjny? Bo to, ze zbuduje sie 100 pojazdow nie ma znaczenia dla rynku. Tak jak z Solarisem, gdy wlasciciele sprzedawali go nie bylo w kraju inwestora, kapitalu na kontynuacje. Hiszpanie kupili i powiedzieli bye, bye... . Jacys naiwniacy w Polsce liczyli na "biura rozwojowo-konstrukcyjne" Solarisa w Polsce. Za dlugo mieszkam na "Zachodzie" by wierzyc w takie banialuki i odrazu skomentowalem, ze Hiszpanie kupili poto by robic mamone a nie rozwoj. Oby wiec znalazl sie kapital inwestycyjny na ten autobus.
Ile można by było kupić tych autobusów za jednego💲 (sasina)?
Jak dużą temperaturę emituje taki wóz?
A kto nam wciska nasza miernotę ? Pewnie, ze Polak potrafi...zrobić to co dobre !
Chiński autobus montowany w Polsce. Kolejny pic na wodę. To montownia, a nie fabryka.
Wogle ciekawe jak będą wyglądać te białe siedzenia po tygodniu XD
Ja się pytam, dlaczego trolejbusy nie są bardziej popularne.
ciekawe jak szybko by się wywrócił w teście łosia z tym całym ciężarem i wysoko umieszczonym środkiem ciężkości
to nie problem, jeszcze kilka baniek z wodorem i będzie PRAWDZIWY "HINDENBURG"! ha! ha!
Z tego co słyszałam Częstochowa myśli nad zakupem takich nesobusów
Kraków też, ale najpierw mają przetarg ogłosić
Ciekawe ile on zabiera z atmosfery powietrza?
Moznaby pozyskiwac wodor z wody
życzę powodzenia przy Chińskim lobby.
Przez pół filmu powtarzanie o tym, jaka to wspaniała zielonablabla energia, a mało o samym autobusie i technikaliach... A pytanie podstawowe, to dlaczego ktoś ma wybrać ten autobus, a nie Solarisa, czy używanego Mercedesa?
I tak ma zepsute drzwi😢
Otwierane do srodka
Zero emisyjność dla idiotów to może i tak. Jak na razie prawie 90 procent wodoru jest produkowane przy wykorzystaniu gazu ziemnego. Gdyby ustawowo zmuszono farmy wiatrowe i fotowoltaiczne do produkcji wodoru, zamiast narażać na koszty wszystkich podatników to może i by była zero emisyjność. Trwa narażanie nas na koszty, bo za rozbudowę infrastruktury elektrycznej pod potrzeby tzw. energetyki odnawialnej i budowanie/trzymanie elektrowni buforowych płacimy w podatkach i rachunkach za prąd
Po pierwsze na pewno koszt zakupu tego autobusu jest dużo wyższy.
Stacja wodoru gdzieś daleko jeśli jedna w mieście a pojazdów więcej to kolejka ktoś musi pokryć koszty pracy kierowcy który tam pojedzie i poczeka
Zasięg 450? Diesel 700
Cena wodoru w porównaniu do diesel w przeliczeniu na 100 na pewno dużo drożej to wychodzi.
Ludzie ile tych minusów trzeba przełknąć dla tego eko biznesu i dlaczego przeciętny pasażer ma za to płacić niech wyskakują z kasy ekobiznesmeni
Fajne, ale i tak sprzedadzą tak jak solarisa..
Poznań ma Solarisa Hydrogen 12IV
Pieknie vbyloby osobówki miec na wodor
Ekologicznie jest jezdzic w "kunia" i do tego dojdzie w rezultacie...gdy wszystko pierdyknie i zaczniecie od nowa
Konkretne pytanie wodór Szprotawie gdzie zatankujesz ? Kupię ty tylko tylko daj mi dotacje nie z panstwa . O kiwa z całego świata kto no z chłopie do pracy
Produkcja wodoru nie ma sensu, bo energia wydana na jego produkcję o wiele efektywniej mogłaby być wykorzystana w produkcję baterii i ich zasilanie.
Dzisiejszy wodór nie jest produkowany w zielony sposób - z użyciem energii odnawialnych. Produkawanie go z użyciem energii z paliw kopalnych czyni go gorszym od spalinówek. Jeśli ten materiał zmieni moje zdanie, to zmienię komentarz, jeśli nie, to go pozostawię. Mój werdykt na temat wodoru na dziś to - wielki hype - słabe rezultaty. Stracone pieniądze.
Michasosnowski, nie zmienisz zdania bo właśnie jest tak jak napisałeś, ja też tak uważam.
i zrobią wszystko, żeby nie weszło do masowej produkcji. CHCĘ SIĘ MYLIĆ. (jeździłem nim po Rybniku - zaje... rozwojwe)
❤❤