OD tygodnia oglądam rady i przysmaki nawet chlebek z synem zrobiliśmy z przepisu pani Dorotki bardzo fajnie tłumaczy spokojnie i dokładnie aby się nie pomylić pozdrawiamy a z uśmiechem pani do twarzy aby częściej
W Borach Tucholskich (i w ogóle na Pomorzu) jeszcze w "biednych latach" pokochałem wiejskie, szybkie rarytasy - kanie, węgorze, pstrągi, etc. Minęły dekady, mieszkam już daleko od Ojczyzny i... sponiewierała mnie Pani, Dorotko, tymi CHRUPIĄCYMI KANIAMI! Dziękuję!
Szukałam dziś ( tj 16 sierpnia 2021) różnic pomiędzy kanią a sromotnikiem..No i trafiłam na ten filmik. W mojej ocenie subiektywnego spojrzenia stwierdzam co następuje, jakie odnoszę wrażenie, otóż - profesjonalne ( a jakże :) ) i przystępne tłumaczenie..czyli pokazuję i wyjaśniam :) Dodatkowym bonusem jest oczywiście przepis na kotlety z grzybów. Ten filmik zachęcił mnie do subskrypcji tego kanału.
Piękna i mądra główka 🙂 Myślę że wiele osób korzysta praktycznie z rad Dorotki👍 zwlaszcza dla mnie ,samotnego taty te porady są bezcenne.Pozdrawiam i wszystkiego co najlepsze 🙂🌹☘️
Kanie są pyszne! Smakują jak, bardzo, bardzo delikatny kurczak (w panierce z mąką, jajkiem i bułką tartą) Pani Dorotka jest piękną kobietą z klasą, wielkim ładunkiem kobiecego, delikatnego wdzięku!
Niby znałam te składniki na panierce ale okazuje się ze nie znałam 4 sposobów panierowania tylko 2 no może 3. A teraz mi po tym filmie tak ślinka cieknie ze chyba nie zasnę. Dobrze ze mam w lodówce kani przygotowane do flaczkow.
Ostatnio zostawiłem w lesie takie piękne okazy 😞bo nie byłem pewien czy to napewno kanie. Ale dzięki temu filmikowi już wiem na co zwracać uwagę i jak odróżnić kanie od muchomora dziękuję i pozdrawiam
Warto dodać do tych wszystkich cech Pani Dorotko, że Kanie wyjątkowo i dość intensywnie pachną, sromotnik nie pachnie. Pozdrawiam i dziękuję za przepisy
Z przyjemnością mi się Panią oglądało i wysłuchało. Przekaz słowny merytoryczny z poprawną i piękną "Polszczyzną" - gratuluję ! / wpisuję się na listę Pani "fan-klubu"
O świetny film Pani Dorotko. Ja zawsze miałem obawy co do tych grzybów czy dobrze rozpoznam. Zawsze pomaga mi mój znajomy doświadczony grzybiarz. No i daje mi te kanie. Dzięki za tak fajne pokazanie i omówienie panierek i za fajny wykład na polanie. Jest teraz wysyp kań więc film jak znalazł.
Dziękuję za ten film!!! Znakomite propozycje panierowanie. Jeśli jeszcze w tym sezonie znajdę kanie sprawdzę, bo zawsze tylko tradycyjnie mąka, jajko, bułka!
Dziękuję za przepis. Kanie jadłem w Polsce, w takim wydaniu. Teraz jem Portabella Mushrooms. Podobne w smaku, ale są u mnie zamiennikiem w burgerze dla mięsa. Jem mięso, ale te grzyby są bardziej soczyste i przyprawione jak mięsny kotlet smakują idealnie. Polecam.
Ja zazwyczaj jajko i bulka tarta jako panierka. Ale za radą koleżanki która prowadziła fajną restaurację, wczesniej mocze kapelusze w mleku. Super smaczne :-)
Kanie najlepsze są z piecyka. Kładziesz na piecyk, posypujesz solą i czekasz aż się zagrzeje i śmiało można jeść. Najwięcej smaków wtedy jest z grzybka :)
Kanie znam od mojej babci . Dokładnie je czyści i smażymy jak ty Dorotko w tej pierwszej panierce. Natomiast mój tata usmażył nam kanie zupełnie bez niczego też pyszne.
Można ususzyć i potem zetrzeć na proszek i jako dodatek do jajecznicy np lub jako przyprawa albo ugotować flaki z kani zamiast flaków wołowych podsmażyć kanie na patelni i dodać do wywaru i zupka jak talala polecam delikatna i pyszna :)
Ja kanie jeszcze mocze kilka godzin w mleku wtedy sa idealne. Spróbuję sobie Pani pierw wymoczyc kanie w mleku pozniej upiec sa lepsze smaczniejsze. ;)
To prawda. We wrześniu ( Warmia ) trafiła mi się polana pełna kani ! Około 60 sztuk w polu widzenia !!! - a co ciekawe - w miejscu które trochę znam od kilkunastu lat - i tam kani nigdy nie było ! Ale chyba ten rok jest "Rokiem Kani" - bo wracając do domu i stojąc w korku na lesistym wjeździe do miasta słyszę żonę : widzę trzy kanie ! Z samochodu ! Zebrane.
Ja też mam taką "polanke " gdzie rosną kanie, jest ich bardzo dużo, więc można robić na wiele sposobów, ale w grubej panierce są najlepsze. Pozdrawiam serdecznie.
@@mapytv7250 a może jakaś podpowiedż, bo ja tylko suszę i smażę, ale można jeszcze je upiec w piekarniku, będą zdrowsze. Pidobno gitowane zamieniają się w gumę nie do pogryzienia, a ja lubię sosiki z grzybów.
Mi najbardziej smakują kanie czy muchomory czerwonawe ( polecam ) smarzone na masle tylko z odrobiną soli na świerzej kromce chleba z masłem. Złota kuchenna zasada, mniej znaczy więcej :) Bułka tarta czy jajko zabija smak grzyba.
jakbyś miała tego muchomora do porównania by było ciekawsze, ale i tak fajnie sobie potwierdzić własną wiedzę. Ja zawsze ściągam z kapelusza skórkę i to też jest cecha charakterystyczna, bo skorka schodzi a jak nie chce, to trzeba zdrapać te strupki i zaczyna schodzić.
Mmmm kanie, smak dzieciństwa . Wakacje u babci na wsi , ŚP Mama co rano chodziła na grzyby. Po przebudzeniu najbardziej cieszyłem się właśnie z kani , bo wiedziałem, że będzie mega śniadanie . P.S jak były kurki też bylem bardzo zadowolony 😛
Misiu, pewnie sam jesteś grzybem, dlatego tak ci smakują. Spróbuj jeszcze rydza, albo zielonkę, to staniesz się rudy, lub zzieleniejesz, taaakie pyszne.
Zarąbiste oficerki!❤❤❤ A kotlety z kani miałem dzisiaj na obiad!😊 Oczywiście tylko szczypta soli i obtoczone w mące. No i smażone na żeliwnej, żeberkowanej patelni do befsztyków. Zasysają masła tylko tyle co trzeba. (Poprzednim razem wyszły mi z tego całkiem smaczne pół-chipsy😂)
Widzę że już mnie ktoś wyprzedził odnośnie tego mleka, ono nie jest konieczne ale mi jakoś lepiej smakuje :) :) a jeśli chodzi o panierkę to mi najbardziej smakuje ta bardzo chrupiąca może przez to że nie jadłem jeszcze innej, muszę kiedyś spróbować :) Pozdrawiam
Bardziej obawiałbym się pomyłki z jakąś czubajeczką niż z muchomorem. Dlatego z zasady zbieram tylko takie kanie, które nie chcą się zmieścić we wiaderku ;-) W zeszłym sezonie kani było bardzo dużo, więc po raz pierwszy w życiu ususzyłem kanie- mam teraz zupę kaniową, lub sos kaniowy (w proszku) :-D
Dorotko podałaś cechy, które opisują w zasadzie każdą czubajkę. Wyróżnikiem po którym najłatwiej rozpoznać kanię to charakterystyczny zygzak na trzonie, inne czubajki go nie mają. Kolejną rzeczą której zabrakło to że czubajki u podstawy trzony mają bulwę bez pochwy, a trujące muchomory wyrastają z pochwy. Poza tym jak zwykle fajny filmik. Kanie to grzyby które uwielbiam w każdej postaci, oczywiście jako kotlety ale robię też flaczki z kani a takie nie otwarte faszeruje mięsem, są pycha. Pozdrawiam
No tak wytłumaczone, że może bym się odważyła zerwać :D Kanie uwielbiam. Tata zbierał, mama robiła z nich kotlety. I u nas mówiło się na nie "taborety" :D Szkoda, że nie było sromotnika dla porównania. Ale wiele cech podałaś - najbardziej do mnie ten pierścień przemawia ;) Zazdroszczę też takiej pewności co do napotkanych kani :) Ja nawet jakbym zerwała to pewnie by mi stawało w gardle jakby mi ktoś dodatkowo nie potwierdził ;) Świetny film!
Ten pierścień to jedna z najgorszych cech kani, która jest w obiegu. Pierścień często jest ciasny, a trzon chropowaty, przez co nie da się nim poruszyć bez rozerwania go. A tak poza tym - nie da się pomylić kani z muchomorem. To jakiś głupi mit.
Bardzo dobry
Jasny ,
Przejrzysty film
Pani Doroto lepszej lekcji nie miałem . Dziękuję.
Pięknej Kobiecie nie potrzeba makijażu . Dużo zdrowia Pani Dorotko.🍀
OD tygodnia oglądam rady i przysmaki nawet chlebek z synem zrobiliśmy z przepisu pani Dorotki bardzo fajnie tłumaczy spokojnie i dokładnie aby się nie pomylić pozdrawiamy a z uśmiechem pani do twarzy aby częściej
Dziękuje za film pani Dorotko! Uwielbiam kanie i pani filmy. Pozdrawiam
W Borach Tucholskich (i w ogóle na Pomorzu) jeszcze w "biednych latach" pokochałem wiejskie, szybkie rarytasy - kanie, węgorze, pstrągi, etc. Minęły dekady, mieszkam już daleko od Ojczyzny i... sponiewierała mnie Pani, Dorotko, tymi CHRUPIĄCYMI KANIAMI! Dziękuję!
Szukałam dziś ( tj 16 sierpnia 2021) różnic pomiędzy kanią a sromotnikiem..No i trafiłam na ten filmik. W mojej ocenie subiektywnego spojrzenia stwierdzam co następuje, jakie odnoszę wrażenie, otóż - profesjonalne ( a jakże :) ) i przystępne tłumaczenie..czyli pokazuję i wyjaśniam :)
Dodatkowym bonusem jest oczywiście przepis na kotlety z grzybów.
Ten filmik zachęcił mnie do subskrypcji tego kanału.
Bardzo dobrze pani opisała i wytlumaczyla różnice charakterystyczne dla kani. Za to duży kciuk w górę.
Piękna i mądra główka 🙂 Myślę że wiele osób korzysta praktycznie z rad Dorotki👍 zwlaszcza dla mnie ,samotnego taty te porady są bezcenne.Pozdrawiam i wszystkiego co najlepsze 🙂🌹☘️
Kanie są pyszne! Smakują jak, bardzo, bardzo delikatny kurczak (w panierce z mąką, jajkiem i bułką tartą)
Pani Dorotka jest piękną kobietą z klasą, wielkim ładunkiem kobiecego, delikatnego wdzięku!
DLACZEGO TAKICH PIEKNYCH I MADRYCH PAŃ NIE MA W SEJMIE////
@@olisit289 Bo sejm, ostatnio, specjalizuje się we właściwościach przeciwnych. Brzydocie i głupocie.
Jest sezon na kurki i zebrałam kilka kg. Dziś znazłam też pierwsza kanie ale i tak tu zajrzałam bo P.Dorotka jest nie zawodna w poradach👍
Kanie są fantastyczne.. Bardzo lubię zrobione na styl kotleta 👍 Pozdrawiam cieplutko.
Pani Dorotko z Panią to nie tylko gotować,jak się okazuje.Na grzyby (z dobrą wskazówką)też można się wybrać.Pozdrawiam ponownie i "łapka" w górę. 👍
Najlepsza informacja jaką napotkałam. Dziękuję
Jeden z moich najwięcej lubianych grzybów! Po zapoznaniu się z informacją z nagrania, teraz będę znacznie pewniej ten grzyb zbierał! Dzięki!
Piszę się najbardziej w tym kontekście zdania :D pozdrawiam i zycze milego wieczoru
Dziękuje za super film! Kto nie jadł kani nie wie co dobre 😊
Niby znałam te składniki na panierce ale okazuje się ze nie znałam 4 sposobów panierowania tylko 2 no może 3. A teraz mi po tym filmie tak ślinka cieknie ze chyba nie zasnę. Dobrze ze mam w lodówce kani przygotowane do flaczkow.
Ostatnio zostawiłem w lesie takie piękne okazy 😞bo nie byłem pewien czy to napewno kanie. Ale dzięki temu filmikowi już wiem na co zwracać uwagę i jak odróżnić kanie od muchomora dziękuję i pozdrawiam
Kiedyś mi moja ś.p. mama takie smażyła. Coś wspaniałego!
Martwi mnie to ś.p
Pani Dorotko wielkie dziękuję za ten film. Bardzo przydatne informacje!
mi najbardziej odpowiada panierka z jajka, mąki i bułki :) jeszcze ziemniaczki z koperkiem i buraczki :)
Znam je bardzo dobrze mogę wpaść do ciebie Dorotko
i skosić je kosą ...o...😉😘
Tydzień temu jadłem je pierwszy raz w życiu i muszę napisać, że są zajebiste, lepsze niż schabowe!
I O WIELE ZDROWSZE/////
Łapka w górę. Teraz już wiem czym te grzyby się różnią, bo wcześniej omijałam je z daleka. Pięknie dziękuję. 😍
dobrze by było gdyby pani nagrała film o tych muchomoroch pozdrawiam i bardzo dobry materiał dla ludzi nie znających grzybów
Taka kobieta to prawdziwy skarb i do tego bardzo piękna😊😊😊
Super przekaz, jesteś bardzo wiarygodna!!! I to wszystko tak jak uczono mnie od dziecka super i dziieki bardzo!!!!!!❤❤❤
Ja kiedyś dla eksperymentu zrobiłem "schabowe" z dorodnych opieniek i też były przepyszne 😋
Brawo Dorotko !! Mega super film. Fachowo merytorycznie przekazano informację w temacie bez zbędnej gadaniny.
Dziękuję za klarowne wyjaśnienia.
Pani Dorotko Jest pani cudowna Mam nadzieję że nigdy nie pomylę Kani z muchomorem Pozdrawiam
A ja właśnie lubię ten nadmiar tłuszczu 🤗
Mmmm coś pięknego 😍👌💪 uwielbiam Kanie 😍😍😍 Pozdrawiam Serdecznie miłą uroczą kucharkę ✋👊
Wczoraj zebrałem i zjadłem jako schabowe, no dobre!
bardzo ładne dłonie ma pani i nie tylko do kani,,
Super 👍👍👍👍👍 nikt tak dobrze nie opisal Kanie 👍👍👍👍👍Pozdrowienia
Warto dodać do tych wszystkich cech Pani Dorotko, że Kanie wyjątkowo i dość intensywnie pachną, sromotnik nie pachnie. Pozdrawiam i dziękuję za przepisy
Muchomor sromotnikowy, bo sromotnik wręcz przeciwnie;)
Z przyjemnością mi się Panią oglądało i wysłuchało. Przekaz słowny merytoryczny z poprawną i piękną "Polszczyzną" - gratuluję ! / wpisuję się na listę Pani "fan-klubu"
Super film jak ktos ma mala wiedze na ten temat,dziekuje i pozdrawiam serdecznie
Właśnie dzisiaj znalazłem całe siedlisko kani, w sumie 17 sztuk na jednej polanie. 😀
Bardzo dobrze opisane i powiedziane aż serce krwawi jak widzę w lesie zniszczone.
Bardzo lubie sluchac. Duzo przepisow skorzystalam . Dziekuje.
Dziękuję bardzo Pani Dorotko za wspaniałą naukę. Pozdrawiam
Pozdrawiam.
Coś pięknego . piękna Dorota na pięknej polanie 😉
O świetny film Pani Dorotko. Ja zawsze miałem obawy co do tych grzybów czy dobrze rozpoznam. Zawsze pomaga mi mój znajomy doświadczony grzybiarz. No i daje mi te kanie. Dzięki za tak fajne pokazanie i omówienie panierek i za fajny wykład na polanie. Jest teraz wysyp kań więc film jak znalazł.
Dziękuję za kulinarną inspirację. Smaczne były.
Dziękuję za ten film!!! Znakomite propozycje panierowanie. Jeśli jeszcze w tym sezonie znajdę kanie sprawdzę, bo zawsze tylko tradycyjnie mąka, jajko, bułka!
Urocza i zmysłowa piękność.
Wszystkie Panierki są Pyszne
Dziękuję za Przepis😊Dobrego Życze👍👋
Dziękuję za przepis. Kanie jadłem w Polsce, w takim wydaniu. Teraz jem Portabella Mushrooms. Podobne w smaku, ale są u mnie zamiennikiem w burgerze dla mięsa. Jem mięso, ale te grzyby są bardziej soczyste i przyprawione jak mięsny kotlet smakują idealnie. Polecam.
Bardzo ciekawe propozycje panierek.
Dzień Dobry ,miło się panią ogląda , Pozdrawiam
Pani Dorotko , dziękuję za przepis,ale moją uwagę zwróciła również piękna kuchnia.
Ja zazwyczaj jajko i bulka tarta jako panierka. Ale za radą koleżanki która prowadziła fajną restaurację, wczesniej mocze kapelusze w mleku. Super smaczne :-)
Drziekuje za wyjasnienie jak rozpoznac kanie.
Kanie najlepsze są z piecyka. Kładziesz na piecyk, posypujesz solą i czekasz aż się zagrzeje i śmiało można jeść. Najwięcej smaków wtedy jest z grzybka :)
gdzies Ty zabłądził XD dota stream dawaj xd
Kanie znam od mojej babci . Dokładnie je czyści i smażymy jak ty Dorotko w tej pierwszej panierce. Natomiast mój tata usmażył nam kanie zupełnie bez niczego też pyszne.
Jak zwykle precyzja i dokładność w przekazie.Dziękuję🍀
Ok super 💖
Pani Dorotko, jak pani pięknie opowiada
Wysoka klasa nagranego filmu.
Dziękuję bardzo za filmik.
Właśnie będę piekł, dziękuję za poradnik
Można ususzyć i potem zetrzeć na proszek i jako dodatek do jajecznicy np lub jako przyprawa albo ugotować flaki z kani zamiast flaków wołowych podsmażyć kanie na patelni i dodać do wywaru i zupka jak talala polecam delikatna i pyszna :)
Rewelacja! Wspaniały, dydaktyczny wykład + prezentacja. Jak "drzewiej bywało" doskonałe podsumowanie ( + prezentacja ). Brawo! No i wspaniała dziewczyna. Czego Wam więcej?
Więcej gazu!
@@amator1990 I czadu.
Świetnie pani to robi , do tej pory smażyłem chrupiącą i zbyt długo , polecają dodać mleko do jajka ja dodawałem maślankę
Ja kanie jeszcze mocze kilka godzin w mleku wtedy sa idealne. Spróbuję sobie Pani pierw wymoczyc kanie w mleku pozniej upiec sa lepsze smaczniejsze. ;)
Super, kanie są przepyszne :) pozdrawiam ! :)
-''i jest to grzyb ktory ,urosnie w domu-' wlozony jak kwiat do wody pieknie się rozwinie🌷pozdrawiam
To prawda. We wrześniu ( Warmia ) trafiła mi się polana pełna kani ! Około 60 sztuk w polu widzenia !!! - a co ciekawe - w miejscu które trochę znam od kilkunastu lat - i tam kani nigdy nie było ! Ale chyba ten rok jest "Rokiem Kani" - bo wracając do domu i stojąc w korku na lesistym wjeździe do miasta słyszę żonę : widzę trzy kanie ! Z samochodu ! Zebrane.
Ja też mam taką "polanke " gdzie rosną kanie, jest ich bardzo dużo, więc można robić na wiele sposobów, ale w grubej panierce są najlepsze. Pozdrawiam serdecznie.
I to tyle co z kani można zrobić.....oprócz suszenia do zupy ale tego nie wiesz bo nic nie wiesz na temat grzybów
@@mapytv7250 a może jakaś podpowiedż, bo ja tylko suszę i smażę, ale można jeszcze je upiec w piekarniku, będą zdrowsze. Pidobno gitowane zamieniają się w gumę nie do pogryzienia, a ja lubię sosiki z grzybów.
@@annanowak4896 magiciem z gothica jesteś....
@@mapytv7250 ???
@@annanowak4896 ja tylko smaze kanie na panierce badz susze a ty czarujesz magia istna ......
Mi najbardziej smakują kanie czy muchomory czerwonawe ( polecam ) smarzone na masle tylko z odrobiną soli na świerzej kromce chleba z masłem. Złota kuchenna zasada, mniej znaczy więcej :) Bułka tarta czy jajko zabija smak grzyba.
Kania ma przyjemny specyficzny "orzechowy" zapach, co wyróżnia ją zdecydowanie od innych grzybów ! Jestem osobą obdarzoną dobrym węchem !
Ja niestety tego zapachu nie czuję.
Ja nie zabieram kani, jeśli nie mają tego zapachu 😀
mnie najbardziej smakowała... Pani Dorotka :-)) mniam mnam... Dziękuję i pozdrawiam :-))
Uwielbiam smazone kanie, sa naprawde pyszne.
Dziękuję i smacznego
jakbyś miała tego muchomora do porównania by było ciekawsze, ale i tak fajnie sobie potwierdzić własną wiedzę. Ja zawsze ściągam z kapelusza skórkę i to też jest cecha charakterystyczna, bo skorka schodzi a jak nie chce, to trzeba zdrapać te strupki i zaczyna schodzić.
Uwielbiam kanie. U mnie pojawiły się dopiero teraz. Pozdrawiam
Pieknie smacznie i pieknie przekazane
Mmmm kanie, smak dzieciństwa . Wakacje u babci na wsi , ŚP Mama co rano chodziła na grzyby. Po przebudzeniu najbardziej cieszyłem się właśnie z kani , bo wiedziałem, że będzie mega śniadanie .
P.S jak były kurki też bylem bardzo zadowolony 😛
Misiu, pewnie sam jesteś grzybem, dlatego tak ci smakują. Spróbuj jeszcze rydza, albo zielonkę, to staniesz się rudy, lub zzieleniejesz, taaakie pyszne.
....fantazja Dorotko.....juz wiem jak rozpoznac kanie.....a traktowalem je rzeczywiscie jak sromotniki
Pani Dorotko wypróbował em.zrobilem krok po kroku. Dzięki..... zwłaszcza pierwsza opcja... pozdrawiam....
Jest Pani tak piękna że nie mogę wzroku oderwać
Koniobijca!!! 😂🤣:-)
Zawsze robię wszystkie 4 panierki plus tylko na maśle - mój ulubiony smak.
Zarąbiste oficerki!❤❤❤ A kotlety z kani miałem dzisiaj na obiad!😊
Oczywiście tylko szczypta soli i obtoczone w mące. No i smażone na żeliwnej, żeberkowanej patelni do befsztyków. Zasysają masła tylko tyle co trzeba. (Poprzednim razem wyszły mi z tego całkiem smaczne pół-chipsy😂)
Widzę że już mnie ktoś wyprzedził odnośnie tego mleka, ono nie jest konieczne ale mi jakoś lepiej smakuje :) :) a jeśli chodzi o panierkę to mi najbardziej smakuje ta bardzo chrupiąca może przez to że nie jadłem jeszcze innej, muszę kiedyś spróbować :) Pozdrawiam
Bardziej obawiałbym się pomyłki z jakąś czubajeczką niż z muchomorem.
Dlatego z zasady zbieram tylko takie kanie, które nie chcą się zmieścić we wiaderku ;-) W zeszłym sezonie kani było bardzo dużo, więc po raz pierwszy w życiu ususzyłem kanie- mam teraz zupę kaniową, lub sos kaniowy (w proszku) :-D
Pani Doroto ja jeszcze lekko przycinam ten wystający czubek na górze kapelusza, jest bardziej płaska i lepiej się piecze, pycha, pozdrawiam 😉
Dorotka jest bardzo CHARAKTERYSTYCZNA ;)
;)
Super wytłumaczone 👍
Dziękuję.
Głos cudowny, który delikatnie się słucha...uroda...no cóż..jeśli ktokolwiek spyta mnie, jaki jest synonim piękna?...pokażę Twoją twarz..buźka
Świetne kotlety , też je uwielbiam :)
Brałby😅
Super materiał 👍👍👍👏👏👏
Cudowny I Pouczający Odcinek Pozdrawiam Serdecznie Pozdrawiam Serdecznie Elik Mniam Mniam 😊😊🌞🌞💗💗🤤🤤🍀🍀
Bardzo charakterystyczna elegancka Pani, która jest tak piękna jak niejedna kania. Pozdrawiam gorąco!!!
Ale bym wpierdzielil! Ech w dzieciństwie pamiętam, mama robiła. Cudna potrawa!
Dorotko podałaś cechy, które opisują w zasadzie każdą czubajkę. Wyróżnikiem po którym najłatwiej rozpoznać kanię to charakterystyczny zygzak na trzonie, inne czubajki go nie mają. Kolejną rzeczą której zabrakło to że czubajki u podstawy trzony mają bulwę bez pochwy, a trujące muchomory wyrastają z pochwy. Poza tym jak zwykle fajny filmik. Kanie to grzyby które uwielbiam w każdej postaci, oczywiście jako kotlety ale robię też flaczki z kani a takie nie otwarte faszeruje mięsem, są pycha. Pozdrawiam
Świetny materiał!
No tak wytłumaczone, że może bym się odważyła zerwać :D Kanie uwielbiam. Tata zbierał, mama robiła z nich kotlety. I u nas mówiło się na nie "taborety" :D Szkoda, że nie było sromotnika dla porównania. Ale wiele cech podałaś - najbardziej do mnie ten pierścień przemawia ;) Zazdroszczę też takiej pewności co do napotkanych kani :) Ja nawet jakbym zerwała to pewnie by mi stawało w gardle jakby mi ktoś dodatkowo nie potwierdził ;) Świetny film!
Ten pierścień to jedna z najgorszych cech kani, która jest w obiegu. Pierścień często jest ciasny, a trzon chropowaty, przez co nie da się nim poruszyć bez rozerwania go. A tak poza tym - nie da się pomylić kani z muchomorem. To jakiś głupi mit.
Bardzo lubię grzybki, świetne nagranie Dorota 👍😈🙂
Śmiertelnie pyszne kotlety.
Super, profesionalnie