Podziemny Muranów. Wykład prof. Jacka Leociaka

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 30 сен 2024
  • 5 września w Księgarni Czarnego na Muranowie odbył się wykład profesora Jacka Leociaka pt. „Podziemny Muranów”. Spotkanie było częścią cyklu Tematy warszawskie.
    Podziemny Muranów to szczególny obszar miejsca-po-getcie warszawskim, mianowicie jego rejony podziemne, to co jest zakryte przed wzrokiem, co jest pod powierzchnią ulic, placów i podwórek dzisiejszego Muranowa.
    Muranów: od arkadii do apokalipsy.
    Od pejzażu arkadyjskiego (stawy, ogrody, rzeczki) - przez okres degradacji zieleni, naziemne i podziemne terytoria nędzy dzielnicy nalewkowsko-muranowskiej - po zagładę getta.
    Ludzie pod ziemią.
    Budowa bunkrów w getcie - etapy ukrywania się w bunkrach od wielkiej akcji likwidacyjnej 1942 aż do 1945 roku.
    Rzeczy pod ziemią
    Wielkim szaber i muranowska gorączka złota - Muranów jako archiwum zagłady i podziemny depozyt getta - rzeczy pożydowskie wykopane z ziemi.
    Muranów jako wyzwanie.
    Czy i jak chronić podziemny Muranów dzisiaj - opłakiwanie Gęsiej 33.
    Jacek Leociak - prof. dr hab., kierownik Zakładu Badań nad Literaturą Zagłady w Instytucie Badań Literackich PAN, członek założyciel Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, redaktor rocznika „Zagłada Żydów. Studia i Materiały”. Opublikował: „Tekst wobec Zagłady. O relacjach z getta warszawskiego”, „Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście” (wspólnie z Barbarą Engelking), „Doświadczenia graniczne. Studia o dwudziestowiecznych formach reprezentacji”, „Ratowanie. Opowieści Polaków i Żydów”, „Spojrzenia na warszawskie getto”, „Młyny boże. Zapiski o Kościele i Zagładzie” (książka była nominowana do Nagrody Literackiej Nike), „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę” (za którą otrzymał Nagrodę Klio w kategorii varsaviana), „Wieczne strapienie. O kłamstwie, historii i Kościele”, „Zapraszamy do nieba. O nawróconych zbrodniarzach” oraz „Warszawski trójkąt zagłady” (wspólnie z Zofią Waślicką-Żmijewską i Arturem Żmijewskim; książka była nominowana do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy). Wydał także (wraz z Martą Janczewską) „Antologię Archiwum Ringelbluma”. Zajmuje się różnymi formami zapisu doświadczeń granicznych (w tym doświadczenia Zagłady). Razem z Barbarą Engelking przygotował koncepcję galerii Zagłada w Muzeum POLIN. Był także pomysłodawcą i współscenarzystą zorganizowanej tam wystawy czasowej Tu Muranów. W 2019 roku został uhonorowany prestiżową Nagrodą im. Kazimierza Wyki przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie eseistyki oraz krytyki literackiej i artystycznej.
    Wydawnictwo Czarne sp. z o. o. jest beneficjentem programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni”.

Комментарии • 3

  • @ElaRudniak
    @ElaRudniak Год назад +3

    Bardzo ciekawy wykład. Pogłębiłam swoją wiedzę na ten temat, a bonus... zupełnie dla mnie nowy :). Dziękuję za możliwość obejrzenia w online.

  • @grazynagocka586
    @grazynagocka586 4 месяца назад

    Świetny wykład. Dziękuję Panie Profesorze. Dziękuję za transmisję online i pozdrawiam z Odrzanii

  • @martishaaa2009
    @martishaaa2009 3 месяца назад

    Fascynujący wykład