KRAKKÓ; AUSCHWITZ I. - Lengyelország II.
HTML-код
- Опубликовано: 10 дек 2024
- Lengyelország jövünk!
Lengyel túránk második napját a korábbi fővárosban, Krakkóban, azon belül is a Barbakánnál kezdjük. Az Óvárosban álló bástyát, amely egykor a város erődítményrendszerének része volt, I. János uralkodása idején az 1490-es években építették. Falainak vastagsága több, mint 3 m, körülötte 3,5 m mély vizesárkot alakítottak ki, ami fölött felvonóhídon keresztül lehetett közlekedni. Az erődítményrendszert a 19. században az osztrákok elbontották, de a Barbakán maradhatott.
Következő megállónk a Posztócsarnok, melynek építését III. Kázmér rendelte el, annak érdekében, hogy a téren álló bódék helyett megfelelelő kereskedelmi épület kerüljön kialakításra. A csarnok 108 m hosszú és 18 m széles, gótikus oromzata a mai napig megmaradt. Az évek során többször került felújításra, így például az 1555-ös tűzvészt követően, az 1870-es években amikor is kialakították az árkádsorokat és a 2000-es évek elején amikor lift és légkondicionáló került az épületbe. A Posztócsarnok ma is nyitva áll, az alsó szinten szuveníreket vásárolhatunk, míg az emeleti rész a Nemzeti Múzeumnak ad otthont.
A Posztócsarnokkal szemben áll a Mária templom, amely egy XIII.századi templom maradványaira épült és megszentelésére 1320-ban került sor. Belsejének különlegessége a kék csillagos mennyezet és a fából készült szárnyas oltár.
A tér másik oldalán találjuk a Rynek Underground földalatti múzeumot, mely 4000 négyzetméteren mutatja be Krakkó múltját. Létrejötte egy 2005-ös régészeti feltárásnak köszönhető, mely során számos középkori tárgyra, érmére, ékszerre, alagútra, vízvezetékrendszerre és egy temető romjaira bukkantak.
Az Óváros nevezetességeinek megtekintése után, a holokauszt előkészítésében adminisztratív szerepet játszó Auschwitz I. nevezetű koncentrációs tábor felé vesszük az irányt.
Rögzítve: 2022. május