Bakancs és spektrométer - Dr. Braun Mihály (MTA ATOMKI)

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 17 фев 2022
  • Kutatók éjszakája 2015-09-25
    Cím: Bakancs és spektrométer
    Előadó: Dr. Braun Mihály (MTA Atommagkutató Intézet)
    2014. aug. 25. és szept. 5. között kutató expedícióra került sor a Retyezát hegységben (Déli-Kárpátok, Románia), melyben az MTA Atomki kutatói és a Magyar Honvédség 5. Bocskai István Lövészdandár felderítő búvárai vettek részt. Az előadás felidézi az expedíció extrém körülményeit és legizgalmasabb eseményeit, továbbá bemutatja a begyűjtött tavi üledékminták elemzéséből levont eddigi tudományos következtetéseket.
    A gleccser által létrehozott, hideg vizű mély tóban összegyűlt üledék megőrzi a múlt emlékeit. Az üledékben talált növényi maradványokból az MTA Atomki kutatói radiokarbon kormeghatározásokat végeztek, melyből az üledék kora és a feltöltődés sebessége megállapítható. Az üledékben található kémiai elemek és izotópok vizsgálatával a tó vízgyűjtő területén végbemenő talajképződési folyamatok és emberi hatások (pl. legeltetés, ipari forradalom okozta globális környezetszennyezés) is kimutathatók. Ezek a vizsgálatok szintén az Atomki laboratóriumaiban folynak. A tavi üledékben a virágporok (pollenek) jól megőrződnek, ezek meghatározását az Eötvös Loránd Tudományegyetem munkatársai végzik. A virágpor analízissel képet kapunk az egykori növényzetről, a klíma változásairól (lehűlésekről és felmelegedésekről). A virágporok elemzésével egyidőben az üledékben található faszén és pernye szemcséket is meghatározzuk, ezek az erdőtüzek gyakoriságáról tájékoztatnak.
    A Retyezát Nemzeti Park egyike Európa legrégebbi védett területeinek. Növény- és állatvilága egyedülálló, sok olyan faj él ezen a területen, mely csak itt fordul elő. Az üledék sokrétű vizsgálatával 10-15 ezer évre visszamenőleg tudjuk rekonstruálni a tó és környezete állapotváltozásait. Ennek tükrében a jelenleg zajló környezeti folyamatok is jobban érthetővé válnak.
  • НаукаНаука

Комментарии •