Konkretny film i bez ściemy, zresztą jak wszystkie na Twoim kanale. Kiedyś zastanawiałem się nad pracą pilarza, ale jak zrobiłem rozpoznanie jakie są zarobki odpuściłem. Niemniej lubię pracę z piłą i drzewem.
Mimo tego że lubiłem pracę w lesie, zrezygnowałem z powodu braku opłacalności. Najwięcej zarabiają zielone lenie którzy nic nie robią Pozdrawiam drwali!
Pracowałem taką Husqvarna 4ry lata nie było nigdy żadnych problemów teraz pracuje na Husqvarnie 562xp bardzo dobre maszyny.. super robisz filmy pozdrawiam
Takie czyszczenie późne to był swego rodzaju test dla początkujących pracowników.Przy tej robocie bardzo sprawdzała się zrywka konna, nawet przy ściąganiu zawieszonych drzewek.pozdrawia były zrywkarz.
Świetny materiał, jeszcze więcej o cenach i opłacalności, może wreszcie kogoś ruszy, da do myślenia jak obejrzy, a jak nie to może poprawi morale wyrobników.
HQV 560 XP po 2016 roku to już właściwie bezawaryjne pilarki. Do CP za ciężka, zdecydowanie polecam 535 FBX, dobrze sprawdza się też Stihl MS 200, a do CPP 550 XP plus 13". Jak zawsze wciągający materiał, super że ukazujesz przekrojowość prac leśnych, od pozyskania i zrywki przez hodowlę i zagospodarowanie lasu. Dla geeków polecam też zaznajomić się z obrączkowaniem rozpieraczy i ogławianiem, co by jeszcze zyskać na wydajności pracy.
Tak, bardzo wydajna. Świetnie sprawdzi się w CP, a nawet w CW, wszędzie tam, gdzie praca tasakiem to walka o przetrwanie z wszędobylską jeżyną, czeremchą amerykańską, brzozą. Poza nieporównywalnie większym komfortem pracy, nawet nieporównywalnie z wycinarkami jej wielką zaletą jest kontakt wzrokowy, efektywniej oceniamy pożądane zadrzewienie, zwarcie, dostrzegamy więcej wad biologicznych występujących na powierzchni, mniej jest gaf i niepotrzebnej eliminacji. O efektywności formowania nie wspominając.
Koszmar ZUL-owców trafnie wyjaśniony :) Tylko wszystko co w skali mikro nadaje się do tego, mała piła, mały harwesterek, mały ciągnik (najlepiej c-330) i modlić się, żeby obyło się bez poważnych awarii.
A gdzie tam leśnik.. logistyk :P Wiedza może i jakaś tam jest ale bardziej z praktyki i zainteresowania samym tematem lesnictwa. A pracujemy w okolicach Wrocławia :)
Przez to że od małego robiłem z ojcem w lesie te przecinki do dzisiaj mam uraz do lasu. Nawet gdy idę z dziewczyną na spacer czuję pewnego rodzaju niepokój.. Latem: gorąc, robactwo, pot płynący po dubgu, gałęzie, paprochy za koszulą no i moja ukochana żywica. Zimą: odejmij robactwo a dodaj śnieg za kurtką i odmrożenia (jestem bardzo podatny :( )
Bardzo użyteczny i dobrze wykonany film😁 posiadam właśnie kawałek lasu dębowego, w którym musze wykonać taki zabieg bo widzę że drzewka chorują. W jakiej porze roku najlepiej wykonać czyszczenie późne?
@@OkiemZULa ja pracuje u prywaciarza mamy forwardera John deera 1010 i valtre t 190 z kronos 150 bardzo fajna przyczepka można więcej pozrywać niż forwarderem Nie jest źle wiadomo widoczność słabą ale mi pasuje
Jesteś bardzo rzeczowy. Co do tego odcinka to szkoda pozostawionego drewna w tym młodniku. Leśnictwo powinno pozwolić ludziom je zabrać za free. Wiem,wiem u nas nie ma nic za darmo a wytłumaczenie jest takie,że wiara przy pozystaniu uszkadza inne drzewa.
Jeżeli znajdzie się chętny to będzie mógł sobie wyrobić to drewno na opał za nieduże pieniążki. Jednak ostatnio ludzie wolą kupić sobie opał S4 niż szarpać się z gałęziami :)
A ja dostałem rok temu działkę po takim jak w ostatniej części filmu czyszczeniu i po 2 dniach zrezygnowałem. Moje koszty, czas, drewna tyle co nic... Bardziej chodziło o sprzątanie gdzie musialem wykupić jeszcze wyrobione drewno
Lepiej niech zgnije na lesie a nie dać ludziom na opał - nikt nie uszkadza innych drzew przy takiej robocie lecz maszyny niszczą miodniki znam to 30 lat wstecz robiłem zrywke c328 i c360 ładnych pare lat ,jak leśniczego można nazwać człowiekiem to można robić jeżeli jest h---m to lepiej nie zaczynać !!!!
Szacun dla ciężkiej pracy ZULusów. Zastanawia mnie tylko rachunek ekonomiczny użycia tej maszyny w takich zapałkach... Niemożliwe, żeby tam był jakiś zysk...???
@@OkiemZULa Czyli kicha... tyle, że Zielone Ludki zadowolone... Gdzie te czasy curwa, jak pilarze bili się o powierzchnie do czyszczeń, bo na nich robili wypłatę :)))
Witam i pozdrawiam!!! Nagrywasz bardzo ciekawie i z zaangażowaniem. Napisz mi proszę ile otrzymujecie za CW i CP. Jakie stawki macie w 2020. Napisz mi czy są to stawki po opodatkowaniu do ręki czy stawka brutto. Z góry dziękuję. I życzę powodzenia w nagrywaniu nowych filmów. Z chęcią obejrzę
560 bardzo przyjemna w pracy, szkoda że tak szybko się sypią :/ No i fakt, w czyszczenia to ona się nie nadaje, najlepsza według mnie w takie prace to 445
Swietna produkcja. Małe sprzęty jak najbardziej. Ja bardzo duzo, wrecz wiekszosc papierowki kroje MS 180 po tuningu a co grubsze sprawy czyli lepszy papier albo opały ms 251 i potrzeby na wiekszy sprzet nie mam
Nie powinno być pozyskania w Cp- nie tylko ze względu na brak ekonomii ale np. na wzgląd pozostawiania martwego drewna w lesie co ostatnio jest bardzo modne.Gdyby L.P miały to zrobić własnymi siłami zrobiłby CP a nie CP-P.
Ciekawy Film...Mam pytanie ..ogólnie mam 6h lasu młodego około 16lat.. teraz przecinka drzewo o grubości od 5 do15cm na co przeznaczyć? Warto kupić rebak czy rozdrabniacz?W lasach Państwowych widzę że zostawiają takie drzewo. Dzięki za odpowiedź...
Trochę po czasie, ale postaram się coś napisać. To zależy od tego czy masz co zrobisz z tym drewnem. I jakie to drzewa. Jeśli sosna to grubsze można na stempelki lub słupki ogrodzeniowe wykorzystać. Jeśli palisz w piecu drewnem, to rębak i w worki z oczkami i na opał jak wyschnie pod zadaszeniem. Sprzedać opał też można. Jeśli żadne z powyższych, to rozdrabniacz i jako ściółkę zostawić. Albo na przyczepkę i jako ściółkowanie można zrębki drzewne wykorzystać dla zwierząt lub do ogrodu jako osłona gleby. Również na handel. Pozdrawiam
@@OkiemZULa Tak zrobię, jest tego w sumie 10 ha, już kilka lat temu leśniczy od lasów prywatnych zalecił trzebieży, niestety trudno jest u mnie znaleźć pilarza do tej pracy, postanowiłem zrobić to własnoręcznie i stąd mój wgląd w Twój filmik:)
Widzę, że ładne leśnictwo macie u nas takie pozycje to bajka a stawki wcale nie większe :/ a o maszynie w czyszczeniach nie ma mowy. W następnym roku wszystkie pozycje na które można wejść w "normalnych" butach idą na pakiet maszynowy a tam gdzie trzeba wodoloty jest pakiet ręczny ... Myślałem, że maszyny są po to by pomagać ludziom ale nie ma co żalów tu pisać na LP ważne, że robi ktoś filmiki o tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Pozdrawiam
No ladnie wytlumaczone a takie pytanko czemu nie polecasz 560 xp bo powiem ci ze chcialem zakupic taka pilarke bo jest mocna no i xp niby professional dlugo nia pracowales?
Ja co prawda nie jestem pracownikiem żadnego Z.u.l. z własnej chęci chodziłem na czyszczenia ponieważ u nas w leśnictwie doświadczeni pilarze nie chcą się tego podejmować. Co i tak ich nie omija bo jakąś powierzchnię i tak muszą zrobić. Wykonując czyszczenia w ok 20 letnim buku narobiłem masę drzewa na opał za samowyrób. Również tą zimą zgłaszam. Fakt nie ma lekko ale opału na 3 zimy ...
Do czyszczeń mogę polecić hqv 535 fbx. Naprawdę super maszynka stworzona własnie do tego celu. Oczywiście nie na CPP i przetrzymane CP. Jednak na CP robione w terminie i CW, wręcz wyśmienita. Ja już kilka lat nie pracuję na pozyskaniu, tylko robię czyszczenia. Pilarkę fakt - wożę w aucie ale w zasadzie używam jej tylko na CP do obrączkowania rozpieraczy lub wycinania wyjątkowo grubych jak na młodnik drzew. 85% roboty robię 535 fbx. Jeśli CW jest zarośnięte drobnicą a drzewa z głównego gatunku mają do 12 cm to używam 555 fx. W sosnowych CW i CP, gdzie trzeba rozluźnić zwarcie i wyciąć brzozę 100% 535 fbx.
@@OkiemZULa Powiem tak. Jeśli chodzi o pomysł samej maszyny do czyszczeń to rewelacja. Trzeba oczywiście się wprawić do pracy nią. Nie jest to demon mocy ale całodzienna praca jest jak najbardziej możliwa i nie daje tak w kość jak praca pilarką czy wycinarką. Poza tym, urobek nie leci na głowę. Ma dwie wady (moja ocena) Smarowanie łańcucha: olej nie jest podawany jak w większości pilarek tzn prosto z pompy w prowadnicę, lecz leci do pokrywy łańcucha i z niej dopiero do prowadnicy. Potrafi czasami uprzykrzyć parę chwil gdyż lubi się to zatkać. Jeśli dasz wydajność oleju na prawie max to braknie go wcześniej niż paliwa. Drugą wadą jest rozbieranie silnika z pokryw, do czyszczenia. Wiadomo - młodnik. Igły jak każda maszyna, są zasysane z powietrzem chłodzącym i oblepiają żeberka cylindra. Trzeba raz na początku czy końcu dnia wyczyścić. Pokrywy są poskręcane, jedna do drugiej a pokrywa rozrusznika, trzyma dodatkowo bak. W polowych warunkach potrafi wkurzyć składanie tego po czyszczeniu. Poza tym maszyna zajebista i wspaniale się nią pracuje. Po roku codziennego użytkowania zero napraw. Mogła by być trochę tańsza.
Mamy taką, już drugą bo pierwszą nam ukradziono. Wykorzystywana jest do cięcia grubych zrębów i pilarze są z niej zadowoleni. Bardzo duża moc i bezawaryjna praca. Generalnie na plus :)
Dwie sprawy. Pierwsza: jest to zabieg wykonywany do 20 roku życia drzewostanu, 21 to już jest TW. Druga: nie macie czegoś takiego jak dodatek powierzchniowy do CPP ?
Dane na temat wieku drzewostanu wziąłem ze strony www.wlin.pl a o dodatku nic nie wiem. W niektórych jednostkach jest tak, że mają płacone i z katalogu i za pozyskane drewno - tyle dowiedziałem się z rozmów z innymi ZULami.
Oni tam te definicje mają pomieszane. A co do stawek to warto się popytać inżyniera nadzoru odnośnie jakichś dodatków, bo to jest chore że trzeba zrobić hektar czyszczenia za które u mnie zulowcom się płaci nawet i 1000 zł a Wy robicie za jakieś grosze...
Nie ma za co, mogę Ci jeszcze powiedzieć że nawet na TW jest stosowany procentowy dodatek wyliczany z ha i płacony jako CP (bo np. jest bardzo dużo cienkich, tzw. bezpozyskaniowych sztuk) ;)
Ciekawe jak nadleśnictwa podchodzą do przyznawania takich dodatków. Zobaczymy przy najbliższej okazji bo już właściwie wszystko w tym roku mamy zrobione. Dziękuję dobry człowieku :)
Konkretny film i bez ściemy, zresztą jak wszystkie na Twoim kanale. Kiedyś zastanawiałem się nad pracą pilarza, ale jak zrobiłem rozpoznanie jakie są zarobki odpuściłem. Niemniej lubię pracę z piłą i drzewem.
Mimo tego że lubiłem pracę w lesie, zrezygnowałem z powodu braku opłacalności. Najwięcej zarabiają zielone lenie którzy nic nie robią
Pozdrawiam drwali!
A wystarczy się uczyć i zarabiac tyle😁
@@sniady5835po 2004 roku ludzie mieli dyplomy i nic to nie dalo
Robisz bardzo profesjonalne filmy które się ogląda z przyjemnością. Życzę Ci rozwoju kanału i więcej tak wspaniałych materiałów.
Bardzo dobry materiał. Fanie się ogląda.
Dziękuję za to że prowadzisz kolego kanał i poświęcasz czas na kręcenie filmów są jak zawsze ciekawe pozdrawiam
Zajebisty odcinek więcej takich 💪💪👌
Kolejny zajebisty film zrobiony z pasji oby było takich więcej☺
wycinkaa drzew będzie więcej, pozdrawiam 😁
Bardzo ciekawe filmy! Można dowiedzieć się dużo ciekawych rzeczy! :D Pozdrawiam!
Kuba Raptor dobrze to słyszeć, pozdrawiam :)
profesjonalne filmy
Pracowałem taką Husqvarna 4ry lata nie było nigdy żadnych problemów teraz pracuje na Husqvarnie 562xp bardzo dobre maszyny.. super robisz filmy pozdrawiam
Z niecierpliwością czekam na odcinek o smarach.
jak zawsze dobra robota majstersztyk
łapka jak zawsze leci /pozdrawiam
Takie czyszczenie późne to był swego rodzaju test dla początkujących pracowników.Przy tej robocie bardzo sprawdzała się zrywka konna, nawet przy ściąganiu zawieszonych drzewek.pozdrawia były zrywkarz.
Świetny materiał, jeszcze więcej o cenach i opłacalności, może wreszcie kogoś ruszy, da do myślenia jak obejrzy, a jak nie to może poprawi morale wyrobników.
Czasem tylko zajrzę by czegoś nowego się dowiedzieć.
Wesołych świąt i wszystkiego dobrego w nowym roku😘😍
Fajnie sie ogląda
Kolejny bardzo dobry odcinek👍
Bardzo bobry, mówisz? :P dzięki!
Okiem ZULa 😉 korekta wykonana👍
Pozdrawiam :)
Jak mi leśniczy kiedyś powiedział: W LESIE NIKT NIE DA CI SIĘ DOROBIĆ.
HQV 560 XP po 2016 roku to już właściwie bezawaryjne pilarki. Do CP za ciężka, zdecydowanie polecam 535 FBX, dobrze sprawdza się też Stihl MS 200, a do CPP 550 XP plus 13". Jak zawsze wciągający materiał, super że ukazujesz przekrojowość prac leśnych, od pozyskania i zrywki przez hodowlę i zagospodarowanie lasu. Dla geeków polecam też zaznajomić się z obrączkowaniem rozpieraczy i ogławianiem, co by jeszcze zyskać na wydajności pracy.
Wczoraj oglądałem filmy z 535FBX. Miałeś okazję nią pracować? Rzeczywiście jest tak dobra jak wydaje się na pierwszy rzut oka?
Tak, bardzo wydajna. Świetnie sprawdzi się w CP, a nawet w CW, wszędzie tam, gdzie praca tasakiem to walka o przetrwanie z wszędobylską jeżyną, czeremchą amerykańską, brzozą. Poza nieporównywalnie większym komfortem pracy, nawet nieporównywalnie z wycinarkami jej wielką zaletą jest kontakt wzrokowy, efektywniej oceniamy pożądane zadrzewienie, zwarcie, dostrzegamy więcej wad biologicznych występujących na powierzchni, mniej jest gaf i niepotrzebnej eliminacji. O efektywności formowania nie wspominając.
Myślę, że w kolejnym roku zaopatrzymy się w przynajmniej jeden taki egzemplarz bo prezentuje się świetnie. Dzięki za informację i pozdrawiam :)
Ciekawy kanał zostawiam subskrybcje i dzwonek.
Koszmar ZUL-owców trafnie wyjaśniony :) Tylko wszystko co w skali mikro nadaje się do tego, mała piła, mały harwesterek, mały ciągnik (najlepiej c-330) i modlić się, żeby obyło się bez poważnych awarii.
Wszystko małe, łącznie z zarobkiem 🙃
@@OkiemZULa Dokładnie tak :)
Te czyszczenia powinny kwalifikować się do samowyrębu :)
przed nastaniem pił spalinowych chyba było jeszcze gorzej - drzewka już trochę za duże na tasak a siekierą nie ma gdzie porządnego zamachu wziąć :)
Spoko kanał! Dobrze, że na niego trafiłem... ;) Też pracuję w szeroko rozumianej branży leśnej... :P
Witamy na pokładzie :)
Super filmik :) Dużo można się dowiedzieć z tych filmików :) Z wykształcenia pewnie leśnik ? Bo wiedza dużo widać :)
A gdzie tam leśnik.. logistyk :P Wiedza może i jakaś tam jest ale bardziej z praktyki i zainteresowania samym tematem lesnictwa. A pracujemy w okolicach Wrocławia :)
Przez to że od małego robiłem z ojcem w lesie te przecinki do dzisiaj mam uraz do lasu. Nawet gdy idę z dziewczyną na spacer czuję pewnego rodzaju niepokój..
Latem: gorąc, robactwo, pot płynący po dubgu, gałęzie, paprochy za koszulą no i moja ukochana żywica. Zimą: odejmij robactwo a dodaj śnieg za kurtką i odmrożenia (jestem bardzo podatny :( )
Bardzo użyteczny i dobrze wykonany film😁 posiadam właśnie kawałek lasu dębowego, w którym musze wykonać taki zabieg bo widzę że drzewka chorują. W jakiej porze roku najlepiej wykonać czyszczenie późne?
Ahh Husqvarna 560 to zło 😂 Blog w twoim wykonaniu może być ciekawy :) Czekam na kolejny odcinek ;) Pozdrawiam!
Już moja w tym głowa, żeby był ciekawy :D a na pewno ma być użyteczny dla nas, leśnych ludków. Pozdro!
Dobrze gadasz łapkę masz !!! Ja zrywam valtra z przyczepa kronos ale nieraz jeżdże na trzebionki masakra
Jestem ciekaw Twojej opinii na temat tego kronosa. Faktycznie jest taki dobry w zestawieniu z innymi markami?
@@OkiemZULa ja pracuje u prywaciarza mamy forwardera John deera 1010 i valtre t 190 z kronos 150 bardzo fajna przyczepka można więcej pozrywać niż forwarderem Nie jest źle wiadomo widoczność słabą ale mi pasuje
@@majster9430 Czy to ta valtra t190 która była w Mostkach?
@@255ferguson tak jest zielona
@@majster9430 To pozazdrościć sprzętu. Jak sprawuje się zaczep typu Y?
Kiedy odcinek o smarach?? :)
A miałem kupić sobie 560-tke, dzięki że otworzyłeś mi oczy 😁 A przy okazji we wnyki się nie wpakowałeś? Bo w takim gęstym to lubią zastawiać 😠
Jesteś bardzo rzeczowy. Co do tego odcinka to szkoda pozostawionego drewna w tym młodniku. Leśnictwo powinno pozwolić ludziom je zabrać za free. Wiem,wiem u nas nie ma nic za darmo a wytłumaczenie jest takie,że wiara przy pozystaniu uszkadza inne drzewa.
Jeżeli znajdzie się chętny to będzie mógł sobie wyrobić to drewno na opał za nieduże pieniążki. Jednak ostatnio ludzie wolą kupić sobie opał S4 niż szarpać się z gałęziami :)
Duża szansa ze ludzie zabierając za free wycięty towar trochę by sobie dorobili i uszkodzili to co zostało.
A ja dostałem rok temu działkę po takim jak w ostatniej części filmu czyszczeniu i po 2 dniach zrezygnowałem. Moje koszty, czas, drewna tyle co nic... Bardziej chodziło o sprzątanie gdzie musialem wykupić jeszcze wyrobione drewno
Robota takim harwesterem na takiej powierzchni to masakra robiłem dokładnie taki sam odział Timberjackiem 870B.
Dla większość nazw jest obca ale łapkę w górę zawsze zostawię :D
Pozdrawiam
Pisać co jest niejasne, będziemy tłumaczyć ;)
@@OkiemZULa no no co to jest młodnik :D
Trudno mi połapać o co chodzi
Z powodu młodego wieku ;)
Michalaxx 03 młodnik to nic innego jak młody las, wlasnie taki jak na filmie ;)
Lepiej niech zgnije na lesie a nie dać ludziom na opał - nikt nie uszkadza innych drzew przy takiej robocie lecz maszyny niszczą miodniki znam to 30 lat wstecz robiłem zrywke c328 i c360 ładnych pare lat ,jak leśniczego można nazwać człowiekiem to można robić jeżeli jest h---m to lepiej nie zaczynać !!!!
Witam. Super materiał piła trochę za ciężka, ja pracuję na ms 260 tylko młodniki mam gęste że palca nie wciśniesz 😞.
Piła ciężka ale za to bicki rosną 😂 nie zazdroszę takich młodników. Pozdrawiam!
Jak zwykle świetny materiał. Wysłany e-mail,czekam na odpowiedź.Milej niedzieli.
A na jaką skrzynkę wysłałeś? Nic nie otrzymałem jeszcze.
Okiemzula o2
kontakt@okiemzula.pl
Szacun dla ciężkiej pracy ZULusów. Zastanawia mnie tylko rachunek ekonomiczny użycia tej maszyny w takich zapałkach... Niemożliwe, żeby tam był jakiś zysk...???
Jeżeli nie ma awarii to wychodzisz na zero :) ewentualnie zostaje na przysłowiową flaszkę.
@@OkiemZULa Czyli kicha... tyle, że Zielone Ludki zadowolone... Gdzie te czasy curwa, jak pilarze bili się o powierzchnie do czyszczeń, bo na nich robili wypłatę :)))
Obawiam się, że te czasy już nie wrócą :) Pamiętam opowieści starych drwali ile to nie zarabiali na takich pracach. A dziś? Daj pan spokój.
Witam i pozdrawiam!!! Nagrywasz bardzo ciekawie i z zaangażowaniem. Napisz mi proszę ile otrzymujecie za CW i CP. Jakie stawki macie w 2020. Napisz mi czy są to stawki po opodatkowaniu do ręki czy stawka brutto. Z góry dziękuję. I życzę powodzenia w nagrywaniu nowych filmów. Z chęcią obejrzę
u nas w tym roku 1500 zł netto za 1ha
Prosiłbym może coś więcej o awaryjności husqvarna 560 xp bo też taką posiadam i jeszcze służy czego mogę się po niej spodziewać w usterkach?
Bardzo ciężki kawałek chleba,bo tak płacą w polskich lasach że śmiech na sali.
560 bardzo przyjemna w pracy, szkoda że tak szybko się sypią :/ No i fakt, w czyszczenia to ona się nie nadaje, najlepsza według mnie w takie prace to 445
Bez urazy ale takie czyszczenia sadzonych upraw to pikuś 😉 pokaż czyszczenia np buka z samoodnowy😉😎
Albo powierzchnie gdzie jest jeżyna wysoka na 3 metry, nie? To jest zabawa :D Niestety ale nie zawsze wszystko mogę nagrać :)
Okiem ZULa no bywa i tak 😉
Dokładnie 100000000 patyczków do wycinania i położenia
Usmiechnalem się przez łzy jak to przeczytałem ... jak nie przewrócisz na jeżyny drzewka to dalej nie przejdziesz😀
Swietna produkcja. Małe sprzęty jak najbardziej. Ja bardzo duzo, wrecz wiekszosc papierowki kroje MS 180 po tuningu a co grubsze sprawy czyli lepszy papier albo opały ms 251 i potrzeby na wiekszy sprzet nie mam
U nas uznanie zdobył MS 362, mocy nigdy nie brakuje. Chociaż do czyszczenia faktycznie lepiej by sie sprawdziło cos mniejszego. Pozdrawiam!
Polecam echo.
Nie powinno być pozyskania w Cp- nie tylko ze względu na brak ekonomii ale np. na wzgląd pozostawiania martwego drewna w lesie co ostatnio jest bardzo modne.Gdyby L.P miały to zrobić własnymi siłami zrobiłby CP a nie CP-P.
Ciekawy Film...Mam pytanie ..ogólnie mam 6h lasu młodego około 16lat.. teraz przecinka drzewo o grubości od 5 do15cm na co przeznaczyć? Warto kupić rebak czy rozdrabniacz?W lasach Państwowych widzę że zostawiają takie drzewo. Dzięki za odpowiedź...
Trochę po czasie, ale postaram się coś napisać. To zależy od tego czy masz co zrobisz z tym drewnem. I jakie to drzewa. Jeśli sosna to grubsze można na stempelki lub słupki ogrodzeniowe wykorzystać. Jeśli palisz w piecu drewnem, to rębak i w worki z oczkami i na opał jak wyschnie pod zadaszeniem. Sprzedać opał też można. Jeśli żadne z powyższych, to rozdrabniacz i jako ściółkę zostawić. Albo na przyczepkę i jako ściółkowanie można zrębki drzewne wykorzystać dla zwierząt lub do ogrodu jako osłona gleby. Również na handel. Pozdrawiam
co można powiedzieć o produktach Oregon jest spory wybór łańcuchów tnących i innych materiałów eksploatacyjnych
Pilarki polecam jak najbardziej 😊
💪👍🌲
Fajny filmik, mam lasek 14 letni, w którym nie robiłem jeszcze trzebieży, gąszcz i jelenie, muszę się za to wziąć i nie mam ni pojęcia ni pomysłu...
Polecam skontaktować się z miejscowym leśniczym, być może posłuży radą :)
@@OkiemZULa Tak zrobię, jest tego w sumie 10 ha, już kilka lat temu leśniczy od lasów prywatnych zalecił trzebieży, niestety trudno jest u mnie znaleźć pilarza do tej pracy, postanowiłem zrobić to własnoręcznie i stąd mój wgląd w Twój filmik:)
2:50 czy mozesz powiedziec mi ile mniej wiecej lat maja te drzewka?
Pewnie z 15-20
Widzę, że ładne leśnictwo macie u nas takie pozycje to bajka a stawki wcale nie większe :/ a o maszynie w czyszczeniach nie ma mowy. W następnym roku wszystkie pozycje na które można wejść w "normalnych" butach idą na pakiet maszynowy a tam gdzie trzeba wodoloty jest pakiet ręczny ...
Myślałem, że maszyny są po to by pomagać ludziom ale nie ma co żalów tu pisać na LP ważne, że robi ktoś filmiki o tej ciężkiej i niebezpiecznej pracy. Pozdrawiam
No ladnie wytlumaczone a takie pytanko czemu nie polecasz 560 xp bo powiem ci ze chcialem zakupic taka pilarke bo jest mocna no i xp niby professional dlugo nia pracowales?
Te nasze wytrzymały około roku. Z tym, że podobno pierwszy ich wypust był do bani. Teraz zostały poprawione więc powinny być okej :)
A no to dzieku wielkie za info a ze sthila co polecasz tak w granicy 5 km ? Macie jakis godny model?
Ja co prawda nie jestem pracownikiem żadnego Z.u.l. z własnej chęci chodziłem na czyszczenia ponieważ u nas w leśnictwie doświadczeni pilarze nie chcą się tego podejmować. Co i tak ich nie omija bo jakąś powierzchnię i tak muszą zrobić. Wykonując czyszczenia w ok 20 letnim buku narobiłem masę drzewa na opał za samowyrób. Również tą zimą zgłaszam. Fakt nie ma lekko ale opału na 3 zimy ...
Tak powinno być, bo takie drewno jest świetnym opałem, a i LP pracę mają wykonaną
Do czyszczeń mogę polecić hqv 535 fbx. Naprawdę super maszynka stworzona własnie do tego celu. Oczywiście nie na CPP i przetrzymane CP. Jednak na CP robione w terminie i CW, wręcz wyśmienita. Ja już kilka lat nie pracuję na pozyskaniu, tylko robię czyszczenia. Pilarkę fakt - wożę w aucie ale w zasadzie używam jej tylko na CP do obrączkowania rozpieraczy lub wycinania wyjątkowo grubych jak na młodnik drzew. 85% roboty robię 535 fbx. Jeśli CW jest zarośnięte drobnicą a drzewa z głównego gatunku mają do 12 cm to używam 555 fx. W sosnowych CW i CP, gdzie trzeba rozluźnić zwarcie i wyciąć brzozę 100% 535 fbx.
Słyszałem o tych maszynach duzo dobrego. Chyba trzeba bedzie wypróbować :)
@@OkiemZULa Powiem tak. Jeśli chodzi o pomysł samej maszyny do czyszczeń to rewelacja. Trzeba oczywiście się wprawić do pracy nią. Nie jest to demon mocy ale całodzienna praca jest jak najbardziej możliwa i nie daje tak w kość jak praca pilarką czy wycinarką. Poza tym, urobek nie leci na głowę. Ma dwie wady (moja ocena) Smarowanie łańcucha: olej nie jest podawany jak w większości pilarek tzn prosto z pompy w prowadnicę, lecz leci do pokrywy łańcucha i z niej dopiero do prowadnicy. Potrafi czasami uprzykrzyć parę chwil gdyż lubi się to zatkać. Jeśli dasz wydajność oleju na prawie max to braknie go wcześniej niż paliwa. Drugą wadą jest rozbieranie silnika z pokryw, do czyszczenia. Wiadomo - młodnik. Igły jak każda maszyna, są zasysane z powietrzem chłodzącym i oblepiają żeberka cylindra. Trzeba raz na początku czy końcu dnia wyczyścić. Pokrywy są poskręcane, jedna do drugiej a pokrywa rozrusznika, trzyma dodatkowo bak. W polowych warunkach potrafi wkurzyć składanie tego po czyszczeniu. Poza tym maszyna zajebista i wspaniale się nią pracuje. Po roku codziennego użytkowania zero napraw. Mogła by być trochę tańsza.
Byłem kiedyś trochę nie rewelacja praca bardzo ciężka wiem o o chodzi a zarobek? Masakra poleci Pan jakiś dobry model husgwarna?
Najlepszy na dzisiaj model husqvarna to Stihl MS462cm :)))))))))))
@@krzysztofpopioek3601 Super.
słabo placą w tych naszych lasach , pozdrawiam
Po to się przecina żeby miejsce zrobić pozostałym drzewom.
Najgorsze są jeżyny. Ile razy się zaczepiłem i próbowałem wydostać czasami 10/15min potem wbite kolce tragedia
Coś o tym wiem ;) Dzięki za komentarz!
Kiedyś nie włączałem hamulca no i se machnołem piłą w nogę przez przypadek
I przecięło co spodnie antyprzecieciowe?
Jaka stawka za 1ha w CP????
Siema co sądzisz o husqvarna 572xp?
Mamy taką, już drugą bo pierwszą nam ukradziono. Wykorzystywana jest do cięcia grubych zrębów i pilarze są z niej zadowoleni. Bardzo duża moc i bezawaryjna praca. Generalnie na plus :)
Stihl ms 261 niedozajehania
Najgorzej to chyba z gałęzi obcinać za dużo gałęzi mają takie drzewa ja bym tego nie chciał robić.
Nieatety niema nic za darmo każdy musi sobie radzic
Siema
Kamil Majchrzak siema 💪
Chłopie żeby u nas takie stawki były to ja bym był milionerem u nas stawka za taką robotę jest 19 zł a za zrywkę 18
Na powierzchni sosnowe robiliśmy stihl ms 180 xd mała lekka dobrze taka się pracuje 😄
Złe obcinasz gałązjki zbyt dalekie obcięcie powoduje długie gojenie się ran dlatego drzewko rośnie wolniej
Tymczasem w Szwecji:
ruclips.net/video/6C6YGPmxatc/видео.html
Najlepiej pracowało by wam się pilarkami stihl są lekkie. Jak do czyszczen super
Dwie sprawy. Pierwsza: jest to zabieg wykonywany do 20 roku życia drzewostanu, 21 to już jest TW. Druga: nie macie czegoś takiego jak dodatek powierzchniowy do CPP ?
Dane na temat wieku drzewostanu wziąłem ze strony www.wlin.pl a o dodatku nic nie wiem. W niektórych jednostkach jest tak, że mają płacone i z katalogu i za pozyskane drewno - tyle dowiedziałem się z rozmów z innymi ZULami.
Oni tam te definicje mają pomieszane. A co do stawek to warto się popytać inżyniera nadzoru odnośnie jakichś dodatków, bo to jest chore że trzeba zrobić hektar czyszczenia za które u mnie zulowcom się płaci nawet i 1000 zł a Wy robicie za jakieś grosze...
Dobrze wiedzieć, dzięki wielkie za cenne uwagi!
Nie ma za co, mogę Ci jeszcze powiedzieć że nawet na TW jest stosowany procentowy dodatek wyliczany z ha i płacony jako CP (bo np. jest bardzo dużo cienkich, tzw. bezpozyskaniowych sztuk) ;)
Ciekawe jak nadleśnictwa podchodzą do przyznawania takich dodatków. Zobaczymy przy najbliższej okazji bo już właściwie wszystko w tym roku mamy zrobione. Dziękuję dobry człowieku :)
ciężko być zulem?
.
Do hu....ta robota.
jakie stawki są u was?? u nas 1500 zł za 1ha
W naszej okolicy od 1800 do nawet 2600 za hektar przeszło
jakie stawki są u was?? u nas 1500 zł za 1ha
A od 1m3 pozyskanego drewna 115 zł 1m3 to jest cena za pozyskanie i zrywke cena netto