Šta je pokazala studija o „Subotica-transu”?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • TV Subotica na društvenim mrežama:
    / tvsubotica
    / tvsubotica
    Uvođenje dve nove linije u gradu, redukcija nekoliko postojećih, postizanje optimalne starosti voznog parka od oko 14 do 16 godina, kao i novi visamo su neke od preporuka studije o reinženjeringu gradskog i prigradskog prevoza koju je za potrebe Grada izradio Saobraćajni fakultet u Beogradu.
    Kako će u budućnosti izgledati javni gradski i prigradski prevoz u Subotici? Da li će se putnici voziti u solo, zglobnom ili mini autobusu , ali i u kom vremenskom periodu će dolaziti prevoz, na kojoj liniji, kao i koje treba prorediti a koje dodatno uvesti - odgovore na ova pitanja dali su stručnjaci u studiji koja je sagledala trenutno stanje u „Subotica-transu“ ali i dala konkretne mere i preporuke. Među njima su i uvođenje dve nove linije - broj 5 i 13, obe ka Industrijskoj zoni „Mali Bajmok“.
    „Linija 5 bi pokrila Aleksandrovo, išla bi Ulicom braće Radić i Mali Bajmok, a kod linije 13 bi bilo pokrivanje Makove sedmice, Lifke i Malog Bajmoka. Kao što vidimo, uzeli su u obziro Industrijsku zonu ka kojoj gravitira veliki broj putnika. Svakako da su dali pred za redukciju određenih linija, da li korz prolaske ili stanice koje nisu potrebne. To su linije 1a, 2, 4 i 8. U svakom slučaju, oni predlažu da taj deo sagleda saobraćajna struka u Subotica-transu, predlažu i nove terminu i stajališta,“ objašnjava Radoslav Vukelić, sekretar Sekretarijata za komunalne delatnosti u Gradskoj upravi.
    Iako studija ne predlaže ukidanje ni jedne linije, pojedine bi čekala ozbiljna restrikcija.
    „To je kao što je linija 8a i 10 gde pokriva deo Željezničkog naselja, Jadrana i Lifke. Kad pogledaju hod, pošto su blizu određene stanice, misle da nema dovoljno potencijala što se tiče korisnika,“ dodaje Vukelić.
    Kada je u pitanju vozni park, studija se nije bavila unificiranjem voznog parka, niti kupovinom određene marke autobusa, već je fokus bio na tipu vozila, kao i na podmlađivanju vozila.
    „Dali su dinamiku i predlog da bi u narednom periodu trebalo, ukoliko je moguće, nabavljati vozila između sedam i devet godina i sa takvim kontinutetom bi se kroz nekoliko godina, uz zanavljanja koja prate rashodovnje postojećih, doći do optimalne starosti voznog parka od 14 do 16 godina,“ ističe Vukelić.
    Saobraćajni fakultet bavio se i tarifnim sistemom koji je ocenjen kao dobar uz uveđenje nove usluge, poput satne karte, dalje kaže naš sagovornik.Ono čime se nisu bavili jeste oblik vlasništva, odnosno način upravljanja.

Комментарии •