🤝 Rádi bychom vás požádali o vaši podporu! Pokud se vám naše videa líbí, prosíme, dejte nám lajk, odběr, sdílejte je a nezapomeňte na komentář. Tyto drobné činnosti nám skutečně pomáhají a podporují naši tvorbu. Chcete-li nás více podpořit, můžete se stát členem našeho kanálu přes odkaz ➡ www.youtube.com/@digladiorskolasermu/join Případně náš můžete podpořit na platformě HeroHero ➡ herohero.co/digladior Pokud máte jakékoliv otázky, nebojte se nám napsat. Rádi vám odpovíme. Děkujeme za vaši podporu!
Díky za skvělé video! Příjmu vaší výzvu k dotazu na konkrétní zbraně a zeptám se na v boji praktické použití zbraní typu řemdih, cep apod. Zkrátka cokoliv co má tu "údernou část" zbraně například na řetězu, nebo v případě toho okovaného cepu také pohyblivou. Často se tyto zbraně uvádí pod pojmem husitské zbraně a označeny jsou jako velmi obávané. Mě osobně přijde jejich použití v praktickém boji minimálně velmi náročné, a nebezpečné nejen pro soupeře ale zrovna tak pro jejich držitele.
To je o způsobu použití. můj názor je takový, že zbraň typu řemdih či cep je výborná v obraně například hradby či vozu, kdy obránce může být z velké části schován za hradbou či jinou překážkou a přesto silně udeřit na útočníka. A dále vidím vhodnost řemdihu jako jezdecké zbraně spojené ideálně s rychlostí koně, kdy efekt vůči pěšákovi by mohl být značný a přitom není třeba žádná extra technika. Ale tyto domněnky nemám čím podložit Zdenál
Jenže použití takovéhoto typu zbraně ze sedla koně proti pohybujícímu se cíli, je vlastně technikou sama o sobě. Zde bych si dovolil také domněnku: používání těchto zbraní má kořeny v islámském potažmo středoasijském prostoru. Žilo zde totiž mnoho kmenů, jejichž mužští příslušníci se od dětství učily zvládat biče z vplétanými kuličkami a háčky , k pohánění zvěře z tlustou kůží a hustou srstí- yaci, bůvoli atd. Odtud je jen krůček k osvojení si řetězové zbraně z jednou či vícero hlavami (?). Navíc jsou takové "hračičky" dosti účinné proti lehké kroužkové zbroji (celkem typické pro tuto oblast )avšak proti těžké či dokonce proti plátům již z těží obstojí. Jejich cesta do Evropy je na samostatný článek. Omlouvám se za poněkud delší úvahu (též nepodloženou) mimo obsah vašeho videa.@@digladior-cz
@@Tomasmartinek-q5z Ano to je možnost, podobná "nagajce" což je krátký bič s kuličkou na konci používaný kozáky k lovu vlků, podobným způsobem jako mohl být používaný řemdih
Skvělé video a upřímně osobně by se mi líbilo kdyby jste v tomhle stylu dlouho vydrželi. Tím myslím tohle období a předvádění technik z vašich osobních zkušeností - zdají se mi mnohem logičtější než ty z kodexů a tím že nejste omezeni pouze popisem / obrázky můžete techniku mnohem více rozvést a to je super.
Tohle je druhé video, co od vás vidím. První bylo o boji dlouhé zbraně proti dýce. Nevím, proč jste mi zase zničeho nic vyskočili, ale opět jsem se bavil.
Jako silvestrovský speciál by si mohli Borek a Zdenál prohodit role, že by Zdenál vysvětloval. 😄By mě zajímalo, jak velký nezvyk by to byl 😁 Jinak děkuji za opět skvělé video a vaši tvorbu. Jen tak dál! 💙
Krása střídá nádheru :-) Tohle se v divočině jen tak nevidí, neznám asi žádnou skupinu, která by při vystoupení se sekyrou dělala něco jiného než rozmáchlé velké seky, případně "body" .. díky za inspiraci. Mimochodem přes vánoční svátky jsme se dívali na pohádku Princ mamánek a už v úvodu mě zaujalo známé jméno a povědomá postava. I ten souboj, který tam je s p. Vetchým vypadal z mého pohledu pěkně a zajímavě nejen dívácky ... Je někde nějaký rozhovor nebo nějaké povídání o natáčení od Borka? Nebo měl by Borek chuť / prostor k tomu v některém videu říci alespoň pár slov? Nakolik do toho zasahovala produkce, kdo ten souboj postavil atp? takový, klidně malý rychlý rozbor? :-)
Naším plánem je pravý opak, tedy v budoucnu si o filmovém šermu a akčních scénách popovídat přímo s Ondřejem Vetchým, tak snad to v tomto novém roce vyjde.
Moc hezke. A chtel bych se zeptat. Co je pravdy na tom, ze pri seku na hlavu je lepsi sekat druhou,tupou stranou? Ze pry lepka pukne snaze a nehrozi ,,sjeti,, ostri treba po prilbe. Ikdyz i tak to musi byt slupka.
myslím, že zde mícháte 2 věci. Poškození hlavy ostrou sekerou je určitě větší než tupým koncem. Ale pokud má protivník na hlavě helmu je větší pravděpodobnost deformace helmy a přenesení větší energie z rány na hlavu při úderu tupým koncem než ostřím, což je důvod, proč některé bojové sekery měli hlavu sekery tvarovánu do hrotu, pávě kvůli zbroji.
O5 super video👌🤟, námět : jsem režisér (nejsem vlhké sny) a dám vám za úkol souboj trpaslíka(obouruč sekera) a obra (kyj) a trpaslík musí vyhrát. Jen tak dál hoši jste skvělí 😀
Bude potreba si ujasnit nekolik veci: KDO to bude sermovat (ja se Zdenalem nevypadame jako trpaslik ani jako obr) JAK jsou sikovni (herci) KOLIK je na to casu JAKY je scenar/atmosfera - vazne/nadsazka/humor/pohadka/realisticke/patos JEKE jsou zbrane a zbroje JAKA ma byt interakce s prostredim JAKA jsou mozna zraneni JAKA je vysledna stopaz ve filmu JAKE jsou charaktery postav pak muze zacit vznikat "nejaka" choreografie... ;-) Borek.
Dneska jste mi zničili veškeré představy o boji s velkou sekyrou 😀 Skvělé video, zajímala by mne jednoruční sekyra a štít, u toho si taky neumím představit boj. A hádám, že válečný kladivo bude fungovat stejně jako ta sekyra :)
ano válečné kladivo bude fungovat podobně jako obouruční sekera jak může například fungovat sekera a štít můžete shlédnout zde: ruclips.net/video/IS9AxBywrE0/видео.html
Zdravím, vaše videa se mi líbí, a zajímalo by mě, jak byste překonávali kruhový štít kopím, no a popravdě, by mě zajímala i obrácená situace- jak byste se vypořádali s kopím s kulatým štítem a jednoruční zbraní- a už je jedno, jestli s mečem, či sekerou.
Panové děkuji, jako vždy skvělé prezentace. Skvěle by jste se hodili jako postavy do nějakého historického filmu nebo hry a nebo i fantasy. Prostě ty archetypy tam ve vás vidím. ;) Otázka se zamyšlením: jestli se nepletu, nepoužívali se historicky sekerníci k prorážení? (nejen dostat se skrz dveře atd.) I když u Vikingů to byl i více praktický důvod co jsem tak kdysi četl. A dovedl bych si představit i velký nápřah sekerou pokud bojovník umí předvídat a u těch těžkých seker s dlouhou rukojetí tak si myslím že by to bojovníka s mečem-palcátem a štítem mohlo vyvést z rovnováhy v bitvě při steči? A případně lehčí štíty prorazit? Když se uvádí váha až 3kg. A ta kinetická energie na tom ostří sekery musí být obrovská. I když by tedy nejspíš o tu sekeru přišel a musel mít nějakou rezervní zbraň a asi i dost velké riziko, že by byl chvíli bezezbraně a tedy lehčeji zranitelný?
Problém je, že se toho o raně středověkém způsobu boje moc neví. Jediné zdroje jsou ságy, které popisují nějaký konkrétní boj a pak sem tam nějaký zápis z kroniky, při čemž hlavním zdrojem je tapisérie z bayeux a popis bitvy u Hastingsu, kde jsou sekerníci zmiňováni jako elitní válečníci. Takže většina technik "vikingského" boje a šermu je čirá spekulace založená na možnostech daných zbraní a znalostech boje. A to včetně tohoto našeho videa.
@@digladior-cz Aha děkuji za informace. Myslel jsem že nějakých historicky podložitelných informací bude víc. A já jsem řekněme jen fanoušek nebo mám rád některé věci a asi nejvíce se naučím a zapamatuji pozorováním a pohybem-nějakou praxí pokus omyl. A u těch Vikingů jsem vycházel z toho mála co jsem o nich viděl a něco málo četl. A jelikož byly ve své době řekl bych mistři obojživelného přesunu a jejich lodě se ve směs staly legendou. Když vezmu jejich řekněme obchodní výpady po řekách přes Kyjev, Moskvu a zastavil je tak nějak řekněme Ural? A nebo pozůstatky na západním pobřeží Kanady, kdy v Americe evidentně byly před Kolumbem. Tak vycházím z nějaké své logiky že - lesy, lodě, dřevěná opevnění/stavby tak mi vychází sekera jako dobré univerzum. Pro práci a dá využít i pro nějaké formy boje. A když si představím nějakou fyziku tak u sekery mi jednoznačně vychází průraznost a pokud neprorazím tak bych, řekl že je zde vysoká pravděpodobnost i kinetického šoku i když to protivník vykryje štítem. A při dobývání pak na rozštípání dřevěných vrat-dveří. A u Vikingů bych očekával i nějaké spoléhání se na vhodný moment překvapení co jim hrál do karet. Vlastně by se dalo říci takový Blitzkrieg. ;) Ale těžko říct koho v boji muž proti muži preferoval. Ale zde z videa bych preferoval Zdenála, protože má v podstatě dvě zbraně proti jedné. Takže by si mohl udělat štítem nějaký prostor pro bodání mečem. A pak tedy vítězí řekněme nějaká inteligence, zkušenost, taktika a řekněme štěstí či schopnost odhadnout protivníka co asi může udělat. ;) Ale jinak ještě jednou díky moc za vaše videa, jsou asi z oblasti historického šermu jedny z nejzajímavějších a moc dobře se na vás dívá.
Pánové, super! Chtěl bych se zeptat ohledné rychlosti - předvádíte napřed pomalu a pak ve "středním" tempu. Zajímalo by mě, jak potom vypadá rychlé tempo a v jakém tempu si myslíte, že probíhaly reálné souboje ve středověku. Díky.
Dobrá otázka, to je těžko říci. Osobně si myslím, že ve všech. Tedy při osobním duelu s neznámým soupeřem se dá postupovat buď tak, že se na něj vrhnu se svou nejlepší akcí s max rychlostí a doufám, že to vyhraji, nebo naopak z počátku z dostatečné vzdálenosti útoky spíše naznačuji a to max střední rychlostí a zkoumám reakce soupeře a podle toho jak jsem si soupeře odhadl tak následně zaútočím plnou silo a rychlostí. Zdenál
@@digladior-cz Spíš mi šlo o to, jakou max. rychlostí asi dokázali nejlepší rytíři/mistři šermu ve středověku provádět techniky. V porovnání s běžným rváčem. Předpokládám, že by to mohlo vypadat jako když půjde Messi proti fotbalistovi amatérovi, protože šlechtici se to učili od malička a byl to jejich řekněme "hlavní sport". Proto si myslím taky byli rytíři hlavní vahou v bitvách - protože vidlák rytíře prostě nepřešermoval a když ho omylem zasáhl, tak rytíř měl dobrou zbroj a ustál to. Na druhou stranu je mi jasný, že není z čeho to zjistit - měřit to neměli jak a video se z tehdejší doby počítám žádné nedochovalo... :-) Nejblíž se tomu dokážete dostat vy, co to dobře umíte. Tak jestli byste třeba při popisu nějaké techniky mohli zkusit předvést v max rychlosti, abychom my neznalí získali reálnou představu. Mně už ta Borkovo "střední" rychlost přijde slušná... :-)
@@tomasschneider2553"moje" stredni rychlost je porad 100% ne kontrolovana rychlost, kdy zbran dokaze smerovat na cile kam potrebuji a dokazu ji zastavit (to myslim tou kontrolou)... pokud to ukazeme v "plne" rychlosti, znamena to, ze celou dobu seku budu aktivne pracovat na tom, abych zrychloval zbran, tzn i v momente kdy dopadne na Zdenala, tak ji budu "urychlovat" - to znamena, ze Zdenal bude zbytecne trpet a zrychly se to odhadem o cca 20%... potrebovali bychom na to kvalitni ochrane odeni a pokazde se do toho oblekat - vzhledem k tomu, ze je to "presentace" techniky, tak tyto veci pro nas v tomto podani nejsou dulezite... stejne tak, jako neresime, jak se do konkretni situace "dosermovat", nebo si ji "vinutit", stejne tak neresime moznou obranu proti te konkretni technice a taktez neresime proti komu/cemu je ta technika vhodna a proti jakym typum souperu naopak uplne nevhodna... Serm je "komplexni koláč" a my z nej na YT ukazujeme "jednu výseč" B.
Zdravím, velmi se mi líbí vaše videa. Velmi by mne zajímalo, jestli máte v arzenálu i nějaké techniky, které byly použity (by se dali použít) v boji ve formaci. Tedy ne souboj jeden na jednoho, ale v souboji disciplinované skupiny proti podobné skupině bojovníků.
Nějaké takové techniky v arzenálu máme, ale jsou to věci vycházející z našich vlastních zkušeností neboť zatím neznáme žádný středověký či ranně novověký manuskript, který by to řešil.
Promiňte jestli opakuju něčí otázku... zajímala by mě ta technika dýchání během úderů a seků,... Borkovo hua, huo, pff, tss se mi zdají vysilující než nějaké pravidelné dýchání (upozorňuju že jsem úplný lajk a neználek jakéhokoli bojového sportu). Děkuju za vysvětlení důvodu této techniky.
hlasite "agresivni" dychani ma proti vetsine lidi "paralizujici" charakter... tzn. hlasite dychani rozhodne neni na skodu (ale samozrejme, ve scenice byt musi, jinak to nebude "vypadat" jako boj :-) ) plus je tam dalsi dulezity aspekt, pri vydechu pracuje branice, bricho a mezizeberni svaly - vse se stahuje - tzn. dochazi ke zpevnovani trupu (coru) coz je vec, kterou pri boji tezsimi zbranemi opravdu "hodne" potrebujete, protoze potrebujete co nejvetsi energii a stabilitu, aby bylo mozne co nejrychleji zmenit drahu energie po doseku... Obecne, zadnou techniku dychane ze stredoveke EVROPY dochovanou nemame (nebo ja o ni nevim)... co se delo na "vychod" od nas, tak to nemam zmapovane... Borek.
Chlapi, kdysi jsem viděl nějaký film nebo dokument, kdy válečníci útočili sekerami až z druhé řady. V první řadě byl bojovník s mečem a štítem, který blokoval nepřítele před ním (který se chránil také štítem) a z druhé řady se toho samého protivníka pokoušel zasáhnout další s delší sekerou, normálně horním nápřahem. A ten protivník se nemohl krýt, protože když zvednul štít, aby se bránil té sekeře (a už vůbec ji nemohl zablokovat) tak mu na odkryté břicho okamžitě zaútočil ten první s mečem. Minimálně v tom filmu / dokumentu to vypadalo dost efektivně. Neslyšel jste o tom něco?
Skvělé video, 🙂 mě by přišel pravděpodobnější asi bod pod štítem na břicho a nebo ze spodu na krk, ale to jen proto že sem prostě takovej, bo spíš to bych udělal já. 😀 Je fakt že ta hlava je skoro vždycky nejpravděpodobnější cíl. Díky za vaše videa 🙂
to co popisujete je hodne o tom, KDE se nachazi mec pred utokem sekerou, pokud dole, bude to s nejvetsi pravdepodobnosti to, co popisujete vy... pokud je ale "nahore" a hrot miri "dozadu", pak to bude naopak s nejvetsi pravdepodobnosti ten sek, ktery provadi Zdenal... Serm (jakymikoliv) zbranemi je do znacne miry o zkusenostech a predikcich (casto podvedomich respektive natrenovanych) Borek.
Velice zajinave a poučné...jen by me zajímala takova technicka ??? Když dojde k prvnímu krytu a soupeř s mečem vede další úder, který bojovník se sekyrou odráží dřevěnou částí zbraně....nepřeťal by kvalitní meč sekyru ve dví, popřípadě minimálně vyvedl velice z rovnováhy bojovníka se sekyrou ????? Jen moje uvaha 😅😊
mám dotaz, do jaké míry by Zdenál situaci zkomplikoval, kdyby předpokládal blokování meče ratištěm a nasměroval sek tak, aby čepel meče sjela po topůrku přímo do sekerníkových rukou? dá se to účině udělat? prosím o volné pokračování videa
Dá se udělat lecos, na každou akci je proti akce, šerm je o reakci na soupeřovu akci a rekci na tu reakci a tak stále do kola dokud někdo nevyhraje 😁 takže, když Zdenál udělá nějakou protiakci, tak Borek na tu protiakci zareaguje nějakou svojí akcí.
Pánové, díky za ukázku. Jak dlouho mohlo vydržet ratiště zásahy mečem? Na bitvu asi nic moc. Na jeden souboj předpokládám, že vydrží. A ještě mě napadlo, kryt mezi ruce asi poškodí ratiště víc, než letmý kryt. Je to tak z Vaší zkušenosti? Děkuji.
To záleží na tom jaké zásahy, je to jak píšete, pevný kryt např. mezi ruce, poškodí ratiště více než letmý kryt. Ale i tak to není snadné přeseknout pevné vyschlé dřevo kolmou ranou, která odpruží v rukou. Tedy já věřím, že by v klidu ratiště vydrželo celou bitvu. Zdenál
Super video, musím přiznat, že mě vždy zajímal duel nějakého husara, Poláka se šavlí proti nějakému španělskému vojákovi s kordem či rapírem ať už s dýkou nebo bez. Jako neznalec vídám videa, kde lidé říkají šavle je nejlepší a pak zase videa stylu nejlepší jsou kordy, takže tahle konfrontace mě přirozeně zajímá. Sám bohužel nedokážu svými znalostmi posoudit kde je pravda.
Obávám se, že neexistuje univerzálně nejlepší zbraň, každá zbraň nebo kombinace zbraní má nějaké výhody a nějaké nevýhody a je tedy vhodnější pro určitý styl boje, např. na koni, ve zbroji, beze zbroje, ve skrumáži v duelu, a tak podobně.
Nepřijde mi to úplně reálný. Kdyby to tak bylo všichni zahodí meče a vezmou si sekery. Nevím jak by to vypadalo v reálu ale v předváděném souboji vysloveně čeká než dostane ránu. Opravdu tam není čas na obranu nebo protiútok? Nešlo by mečem odstrčit nebo vychýlit ten útok sekerou? Zkusím se zeptat u RKČ co mi na to řeknou až je uvidím.
@@digladior-cz Jen mi to přijde příliš jednoduché a trochu divoké. I když vlastně nevím jak dlouho probíhali souboje. Zajímalo by mě jestli to takhle reálně mohlo být ale to už se asi nedozvíme. Asi jsme příliš zblblí z TV :) možná taky trochu z šermířských vystoupení.
neukazujeme souboj, ukazujeme 1-nu konkretni techniku... a ano, kdyz ukazujeme techniku, musime ji ukazat tak, ze zafunguje/uspeje... nehledejte v tom souboj a nehledejte v tom universalnost, ta v sermu skoro neni... vetsina je o konkretni situaci a proti vsemu je protiakce B.
Mě by tedy zajímala jedna exotická zbraň, ale nemyslím, že budete vědět jak se s ní bojovalo, protože žádné manuskripty nejsou na této planetě (zatím) dostupné. Jde o klingonský Bat'leth 🙂 ... Ale teď doopravdy: Jak moc nesmyslné Vám tyto exotické sci-fi zbraně přijdou? Když děláte i s filmaři a přijdou za Vámi s tím, že s takovými zbraněmi potřebují bojové scény vymýšlíte je podle vlastní fantazie, nebo použijete styl boje něčeho podobného a známého z historie? Jak moc by podle Vás byl ten Bat'leth vůbec k něčemu dobrý, třeba proti dvouručnímu meči?
Ty zbraně obvykle vznikly v nějakém dobovém a prostorovém kontextu. Kdežto ty fantasy filmové mají daleko menší prostor pro promýšlení jejich praktičnosti, vzniku a vývoje. Starověké a středověké zbraně a kusy zbroje musel někdo vykonat, což bylo pracné, a musel na ně sehnat materiál, což bylo drahé. Na reálných historických zbraních má obvykle smysl každý detail, každý výstupek kovu, každý záhyb. Protože aby tam byl, musel ho tam někdo záměrně přidělat, na což by se vykašlal, kdyby to nebylo potřeba. Není to tak, jak jsem si i já představoval jako dítě, že se někde našel na smetišti kovový kýbl, a ten se nějak provrtal a byla z něj helma. Proč to říkám: zbraně jako ta klingonská z bližšího pohledu moc smysl nemají. Takhle veliký kus kovu by ve středověku kovář raději použil na více zbraní pro více lidí, kupříkladu. Udělat z toho dlouhý hrot kopí, se kterým bojovník dosáhne dál a odsune tím nebezpečí daleko od svého těla, to mi přijde logičtější. Vizme třeba to Japonsko, kde bylo železo tak vzácné, že než by jim plýtvali na kovové brnění, raději z něj udělali několik katan pro několik chlapů, a brnění muselo stačit kožené s jen pár kovovými drobnostmi. Zbraně z budoucnosti nebo fantasy světa jsou vzdy trochu úlet, ale musí být nějak uvěřitelné. Proč Klingonům v době úžasných technologií nestačí na boj laserová puška/pistole a v boji ne tělo nějaká dýka či tesák? To si říkám já. Jasně: nikdo by na to nekoukal :) Jsme diváci a chceme svou senzaci. Existují v Talhofferovi vyobrazené duelové obouruční štíty. Ohromné věci. Asi fungovaly pro zábavu znuděných diváků pri duelech, ale pochybuju že by je někdo bral do reálné bitvy.
Jedná se o kombinaci, tedy s neznámou smyšlenou zbraní si techniky vymýšlíme, ale vymýšlíme je na základě našich zkušeností znalostí boje s podobnými zbraněmi.
Zajímalo by mě, jestli vás napadá nějaká technika pro boj dvěma pádnými zbraněmi. Boj dvěma meči je celkem v pohodě, boj jednou pádnou zbraní a jedním mečem taky jde, ale dvě sekery/kladiva/palcáty - to mi přijde jako oříšek. (nezlobte se na mě, že to není zrovna historický styl boje - já rád fantasy) :-D
uprime, napadaji me hned 2 🙂 1 - jednu hned hodit zblizka po souperi a tou druhopu ho mlatit, kdyz uhyba, nebo kdyz ho trefila 🙂 2 - jednu si nechat za pasem a az tu prvni ztupim, tak si vzit tu druhou 🙂 vlastne, jeste 3-ti fantasy varianta, kdyz bude jedna "ledova" a druha "ohniva" - tak jednu proti "ohnivejm obrum" a druhou proti "lesnim elementalum" :-)))) a ted popravde: kdybych s necim takovym musel bojovat, tak bych pouzival primarne tu v prave ruce a levou bych pouzival pouze jako "stit" - pouzivat 2 padne/tezke zbrane bych se, vzhledem ke svemu vycviku, vubec nesnazil... Borek.
ja to skušal len amatersky zo sekerou som nad mečom a štítom vyhral len tak že som sa natlačil nanho tak že mu tie veci boli naprd a ten meč mu vzal :D rehot obaja jak to ale nič iné som nevymyslel.. + to boli tie mekčené zbrane a super mal tak o 40kg viac než ja so sekerou :D tu ma napadá jak sekera útočí->vykritie štítom meč útočí->vykritie sekerou tak mne príde žeby bolo lepšie bodať a jak ten meč vytahujem tak to urobím uskokom do zadu kde preruším celý boj prípadne.. ak je meč na rukoveti tej sekery je mega nebezpeční pre prsty :D čo ma doviedlo k tomu to nerobiť :D a tiež tým mečom po vyblokovani sekerou viem utočiť znovu možno v rovnakej dobe ako sekera nie ?
😁to je problém šermu a následných šermířských debat. Neexistuje dokonalá technika, a na každou akci je protiakce a většinou více než jedna. Tedy v každé situaci se dá dělat vícero akcí, které vedou k vítězství.
Chlapi s videom môžem len súhlasiť ja som začínal s mečom a prešiel som na dánsku sekeru nevýhoda je že nemáte výhodu štítu ale tá obratnosť a sila dvoch rúk mne vyhovuje viac. Mám na vás prosbičku či by ste neurobili video s kladivom Lucern.
Do budoucna určitě máme něco s válečnými kladivy v plánu, jen nevíme kdy.
10 месяцев назад
Prvně určitě chci pochválit video. 🙂 A poté by mě zajímala diskuze a Váš pohled na to do jaké míry byla "Dánka" zbraní. Z vlastních zkušeností několikaletého účinkování na reenacting scéně a studií pramenů jsem osobně došel k závěru že "Danax" nebyl příliš využíván jako zbraň. Vzhledem ke svému dobovému zařazení a praktičnosti v raně středověkém stylu boje je taková sekera celkem nepraktický nástroj. Spíše představoval reprezentativní funkci majitele, než aby byl plnohodnotnou zbraní na bojišti. (což v zásadě dokazuje i tapiserie z Bayeux). 🙂
Díky, ohledně seker v boji je to dost problém. osobně jsem přesvědčen, že většina středověkých seker jsou primárně pracovní nástroje. Ale "danax" je dle mého výjimka. Má zvláštní tvar a průřez čepele, tedy nejedená se o čepel čepel štípací sekery klínovitého průřezu, ale také to není sekera s rovnou čepelí vhodná na osekávání trámů a prken. Současně má na pracovní sekeru dost dlouhé toporo. Toto jsou zhruba nejdůležitější aspekty jež tuto sekeru vylučují z kategorie pracovního nástroje sekundárně použitého jako zbraň. Naopak, tenký list snižuje váhu hlavy sekery a zvyšuje její obratnost v případě změny směru seku a tím pádem v boji. To že je ostří sekery odskočeno do rozšíření zvyšuje úhel ostří a tím snižuje poškození čepele a pravděpodobnost jejího zničení při secích do tvrdých materiálů jako je železo či kosti. Toporo má podobnou délku jako se doporučuje i pro dlouhý meč či dlouhé rapíry, tedy délku do podpaží. Toto jsou moje hlavní argumenty pro to že by "danax" mohl být primárně zbraň. Reprezentativní funkci určitě mít mohla, stejně tak jako byli různé ceremoniální meče a podobně. Bohužel nemám argumenty proto jak dokázat ceremoniální funkci. Zdenál
@@digladior-cz Děkuji vám za dobré informace ohledně bojových seker. Ve vašem videu se bráníte pomocí ratiště sekery proti seku meče. Zajímá mě kolik toto dřevo je schopné vydržet záseků? Pochopitelně voják musí mít záložní zbraň po té co bude sekera neschopná boje.
Mě se to tedy naopak zdá jako poměrně praktická věc pro muže v druhé řadě k sekání v mezeře mezi řadou první. Primárně tedy spíš k srážení štítu. Ale nikdy jsme to nezkoušeli. Vy ano? V čem byl problém? Jakou zbraň měl mít ten seveřan bránicí Stemford bridge 1066, kterého angličan probodl zespodu mostu? Nikdy mě nenapadlo, že by to bylo něco jiného, než právě takováhle sekera. Ale že bych to teď našel, to asi ne.
10 месяцев назад
@@stMSklenik Sám takovou zbraň vlastním a na historických rekonstrukcích jsem ji používal a z vlastních zkušeností je zbraň na duel nepraktická svou délkou a naopak z druhé řady krátka. Danax dle nálezů nedosahoval vic jak po hrudník majitele. Spoustu lidi v historickém šermu používá takovou sekeru s velkou klidne dvou metrovou násadou což je nesmysl. Tehdejší hlavni a primární zbrani bylo téměř vzdy kopí, které hrálo hlavní roli v tehdejším stylu boje a válčení. U Stamford Bridge je otázkou do jake miry se jedna o legendu. Určitě šlo o zbraň pro majetnější ovšem do jaké míry a v jaké situaci mohl Danax být strategickou výhodou v boji nedokážu říct.
Popravde mi toto prišlo viac akčnejšie a cinematickejšie než väčšina akcie v historických filmoch. Inak chcel by som sa opýtať, nemám v šerme(práve skôr v takomto historickom) žiadne praktické skúsenosti, ale chcel by som to zmeniť. Je v Brne nejaká šermiarska škola alebo krúžok, kde by prijali aj úplného amatéra? A ak ešte môžem, akú techniku by ste odporučili skôr statickým a pomalým jedincom? Možno aj niečo čo ste spracovali vo videách predtým
V Brně je vícero uskupení zabývajících se šermem, jde o to co vás více zajímá, zda chcete šermovat jen pro zábavu, nebo chcete bojovat v HEMA turnajích, či vás zajímá reenactment, a pod. Pomalým statickým jedincům bych doporučil kvalitní obranu a odvety, ideálně používat akce které přeberou iniciativu jako jsou aktivní či ofenzivní kryty, mistrovské seky.
Valašku ve zbrojnici nemáme, neb je to mimo náš záběr, a boj s ní by mohl probíhat velmi podobně. Samozřejmě záleží na tom, proti jaká zbrani byste s valaškou bojoval.
On je trochu ironické, že podobně to funguje i u sekání dřeva. Mnohem rychlejší, efektivnější a bezpečnější je sekat z kratší vzdálenosti než nějakým rozmachem 180 stupňů nad hlavou si dát sekeru za hlavu a doufat, že přesně do toho polena člověk trefí ostří hlavice. Přitom při správném úderu se dřevo rozštípne v obou případech.
Chlapi skvělé,jako vždy.Mam dotaz co kdybych naznačil na hlavu ale šel po nohách.Takový zásah by nepřítel asi moc nečekal i by se mu špatně kryl.Při zásahu nohy je už vlastně taky mimo hru.
Když to soupeř nečeká, je to dobrá akce. No a naopak když to čeká, je to rychlý konec 😁 Problém šermu je, že na každou akci je proti akce a žádná akce nezaručí 100% vítězství.
Ja nie som uplne presvedceny o vyhodnosti prezentovaneho pouzitia tej velkej sekery. Velka sekera je preto velka aby ked ju chyti chlap ako Borek rozrubala vsetko vsetko co jej stoji v ceste alebo ked by to stit vydrzal, tak chlap ktory ho drzal bol minimalne vyvedeny z rovnovahy. Bud padne na zem alebo sa zacne potacat. Pochybujem, ze by openent - trenovany chlap mal s takymi kratymi sekmi problem. Robit kruzive velmi dynamicke seky s tazkou sekerou musi byt pre chlapa ako Borek vycerpavajuce a rychlo by sa v realnom boji unavil.
Je to přesně obráceně než říkáš, pane. Trénovaný - ehm - chlap naopak nebude mít problém proti velkým a silným sekům, které tak doporučuješ. Protože k nim jsou potřeba velké a silné nápřahy, do kterých se dá vlítnout rychlou zbraní nějakým předsekem. A pokud, ne tak stačí uhnout první ráně a pak si chudáka se sekerou podat jak libo. Velké a silné seky jsou dobré na kácení stromů, které neuhnou. Nebo na popravu. Ne na pohyblivého protivníka se zbraní v ruce.
Tentokrat nepresvedcive. Na sceniku by to bolo super, ale v realnom strete by Borek musel byt minimalne speedy Gonzales aby vsetky tie pohyby stihol. Co je vidiet aj z toho, ze uz pri polovicnej rychlosti Borek zabudol na uder poriskom do hlavy (ktory ma logiku ale v rychlosti ho nikto robit nebude, pokial sekvenciu netrenuje do divadla/filmu). Hned prvy utok kryty stitom je do urcitej miery pochybny. Podla rekonstrukcii s ostrou sekerou hrozi, ze pri takto vedenom utoku sa do stitu zasekne, co v principe celu dalsiu nacvicenu katu znemozni. Nasledny utok mecom na hlavu ide ocividne do miest kde je sekera, logicky by mal/mohol ist do odkrytu dole. A hlavne nemal byt nasledny, ale susledny s krytim. Tu dalsiu cast ked sa Zdenal odkryje a skloni stit na stranu ani velmi nema zmysel komentovat. Dalo by sa polemizovat aj viac, ale uz takto som prehnane dlhy.
uff... v necem mate pravdu, v necem ne... uz jsem to tu odpovidal nekolikrat a vzdycky to bylo dlouhe... asi nam nezbude, nez to zpracovat v nejakem Q&A a pak na to odkazovat... - toto je "predvedeni" techniky, ne jeji bojova aplikace - vsechny techniky je mozne branit, zadna neni "universalni" - kazda technika ma nejake "predpoklady", pokud nam je vezmete, nebude vhodna a bude vhodna nejaka jina - my v ukazkach utocime na "pripraveneho" soupere, jestli a co udelate pred touto technikou, aby souper nebyl pripraven, ale idealne "nejak" zamestnan je na vas a na "prisermovani" - ve videu se potrebujeme vejit do nejakeho "normalniho" casoveho ramce a potrebujeme to podat tak, aby to pochopil lajk (tyto vide jsou popularizacni, sermovat se z nich nikdo nenauci, maximalne si osvezi techniku a nebo sermire privedeme na "zajimavou/dobovou" myslenku), kdyz budeme v kazdem videu mluvit o tempovani, vzdalenosti, souperovych polohach a nasich protipolohach - tak to bude video pro velice uzkou cast lidi a ti co s nami nebudou souhlasit bysme museli presvedcovat v telocvicne, ne v komentarich pod videem Kazdopadne, dekujeme za komentar i za nazor, protoze to nebyl hate, ale konstruktivni oponentura ! Borek.
Obouruční sekera je moje primární zbraň, takže tady bych si vám troufl poradit vylepšení techniky: Ten kryt/odražení meče a útok toporem na hlavu může (a měl by být) jeden pohyb. .-)
🤝 Rádi bychom vás požádali o vaši podporu! Pokud se vám naše videa líbí, prosíme, dejte nám lajk, odběr, sdílejte je a nezapomeňte na komentář. Tyto drobné činnosti nám skutečně pomáhají a podporují naši tvorbu. Chcete-li nás více podpořit, můžete se stát členem našeho kanálu přes odkaz ➡ www.youtube.com/@digladiorskolasermu/join
Případně náš můžete podpořit na platformě HeroHero ➡ herohero.co/digladior
Pokud máte jakékoliv otázky, nebojte se nám napsat. Rádi vám odpovíme.
Děkujeme za vaši podporu!
Tedy opravdu jste mě v tomto videu překvapili. Skvěle zvolená modelová situace i práce sekerou. Jen tak dále :)
Děkujeme. Jsme rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Perfektně předvedená zajímavá ukázka. Ráda vidím se sekerou techniku, která není o zběsilém máchání. Navíc s logickým vysvětlením. Super!
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Díky za skvělé video! Příjmu vaší výzvu k dotazu na konkrétní zbraně a zeptám se na v boji praktické použití zbraní typu řemdih, cep apod. Zkrátka cokoliv co má tu "údernou část" zbraně například na řetězu, nebo v případě toho okovaného cepu také pohyblivou. Často se tyto zbraně uvádí pod pojmem husitské zbraně a označeny jsou jako velmi obávané. Mě osobně přijde jejich použití v praktickém boji minimálně velmi náročné, a nebezpečné nejen pro soupeře ale zrovna tak pro jejich držitele.
To je o způsobu použití.
můj názor je takový, že zbraň typu řemdih či cep je výborná v obraně například hradby či vozu, kdy obránce může být z velké části schován za hradbou či jinou překážkou a přesto silně udeřit na útočníka.
A dále vidím vhodnost řemdihu jako jezdecké zbraně spojené ideálně s rychlostí koně, kdy efekt vůči pěšákovi by mohl být značný a přitom není třeba žádná extra technika. Ale tyto domněnky nemám čím podložit
Zdenál
Jenže použití takovéhoto typu zbraně ze sedla koně proti pohybujícímu se cíli, je vlastně technikou sama o sobě.
Zde bych si dovolil také domněnku: používání těchto zbraní má kořeny v islámském potažmo středoasijském prostoru. Žilo zde totiž mnoho kmenů, jejichž mužští příslušníci se od dětství učily zvládat biče z vplétanými kuličkami a háčky , k pohánění zvěře z tlustou kůží a hustou srstí- yaci, bůvoli atd. Odtud je jen krůček k osvojení si řetězové zbraně z jednou či vícero hlavami (?).
Navíc jsou takové "hračičky" dosti účinné proti lehké kroužkové zbroji (celkem typické pro tuto oblast )avšak proti těžké či dokonce proti plátům již z těží obstojí.
Jejich cesta do Evropy je na samostatný článek.
Omlouvám se za poněkud delší úvahu (též nepodloženou) mimo obsah vašeho videa.@@digladior-cz
@@Tomasmartinek-q5z Ano to je možnost, podobná "nagajce" což je krátký bič s kuličkou na konci používaný kozáky k lovu vlků, podobným způsobem jako mohl být používaný řemdih
Super video, děkuji. V každé ukázce bez helmy, jsem trnul kdy to Borkovi ujede 😮😅
Nemusíte se bát Borek bravurně ovládá dané zbraně dokáže zastavit na centimetr přesně.
Skvělé video a upřímně osobně by se mi líbilo kdyby jste v tomhle stylu dlouho vydrželi. Tím myslím tohle období a předvádění technik z vašich osobních zkušeností - zdají se mi mnohem logičtější než ty z kodexů a tím že nejste omezeni pouze popisem / obrázky můžete techniku mnohem více rozvést a to je super.
děkujeme, snad si ještě někdy najdeme chvilku na podobné akce.
Tohle je druhé video, co od vás vidím. První bylo o boji dlouhé zbraně proti dýce. Nevím, proč jste mi zase zničeho nic vyskočili, ale opět jsem se bavil.
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Díky!
děkujeme za vaši finanční podporu
Perfektní a velmi propracovaná ukázka. Moc dík a jen tak dál 👏👍
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Zdravím pánové, díky za video. Narazili jste na nějaké techniky boje se srpem nebo kosou ?
Ano, Paulus Hektor Mair ruclips.net/video/Jv662IAcWoA/видео.html
ve svém rozsáhlém díle má také techniky boje se srpem a s kosou
Jako silvestrovský speciál by si mohli Borek a Zdenál prohodit role, že by Zdenál vysvětloval. 😄By mě zajímalo, jak velký nezvyk by to byl 😁 Jinak děkuji za opět skvělé video a vaši tvorbu. Jen tak dál! 💙
zajímavý nápad
Ahoj, já jsem moc PRO!!! 🙂
Jakože by Zdenál přežil? 😂😂😂😂😂😂😂
Konečně něco, co můžeme vyzkóšet s chlapama v hospodě
😁😁😁
Když se u nás chlapy poperou
Tak jenom mečem a nebo sekerou
V zimě tam dlouhý noci sou a tuhej mráz
😁😁😁
😅
Krása střídá nádheru :-) Tohle se v divočině jen tak nevidí, neznám asi žádnou skupinu, která by při vystoupení se sekyrou dělala něco jiného než rozmáchlé velké seky, případně "body" .. díky za inspiraci.
Mimochodem přes vánoční svátky jsme se dívali na pohádku Princ mamánek a už v úvodu mě zaujalo známé jméno a povědomá postava. I ten souboj, který tam je s p. Vetchým vypadal z mého pohledu pěkně a zajímavě nejen dívácky ... Je někde nějaký rozhovor nebo nějaké povídání o natáčení od Borka? Nebo měl by Borek chuť / prostor k tomu v některém videu říci alespoň pár slov? Nakolik do toho zasahovala produkce, kdo ten souboj postavil atp? takový, klidně malý rychlý rozbor? :-)
Naším plánem je pravý opak, tedy v budoucnu si o filmovém šermu a akčních scénách popovídat přímo s Ondřejem Vetchým, tak snad to v tomto novém roce vyjde.
@@digladior-cz tak to by byla velká paráda :-) budu doufat, že se podaří :-)
Veľmi pekné video. Za seba by som poprosil viac techník s vikingskou sekerou.
díky, uvidíme co dá dělat
Moc hezke. A chtel bych se zeptat. Co je pravdy na tom, ze pri seku na hlavu je lepsi sekat druhou,tupou stranou? Ze pry lepka pukne snaze a nehrozi ,,sjeti,, ostri treba po prilbe. Ikdyz i tak to musi byt slupka.
myslím, že zde mícháte 2 věci.
Poškození hlavy ostrou sekerou je určitě větší než tupým koncem.
Ale pokud má protivník na hlavě helmu je větší pravděpodobnost deformace helmy a přenesení větší energie z rány na hlavu při úderu tupým koncem než ostřím, což je důvod, proč některé bojové sekery měli hlavu sekery tvarovánu do hrotu, pávě kvůli zbroji.
Super akce.
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
O5 super video👌🤟, námět : jsem režisér (nejsem vlhké sny) a dám vám za úkol souboj trpaslíka(obouruč sekera) a obra (kyj) a trpaslík musí vyhrát. Jen tak dál hoši jste skvělí 😀
Bude potreba si ujasnit nekolik veci:
KDO to bude sermovat (ja se Zdenalem nevypadame jako trpaslik ani jako obr)
JAK jsou sikovni (herci)
KOLIK je na to casu
JAKY je scenar/atmosfera - vazne/nadsazka/humor/pohadka/realisticke/patos
JEKE jsou zbrane a zbroje
JAKA ma byt interakce s prostredim
JAKA jsou mozna zraneni
JAKA je vysledna stopaz ve filmu
JAKE jsou charaktery postav
pak muze zacit vznikat "nejaka" choreografie... ;-)
Borek.
Dneska jste mi zničili veškeré představy o boji s velkou sekyrou 😀 Skvělé video, zajímala by mne jednoruční sekyra a štít, u toho si taky neumím představit boj.
A hádám, že válečný kladivo bude fungovat stejně jako ta sekyra :)
ano válečné kladivo bude fungovat podobně jako obouruční sekera
jak může například fungovat sekera a štít můžete shlédnout zde:
ruclips.net/video/IS9AxBywrE0/видео.html
Zdravím, vaše videa se mi líbí, a zajímalo by mě, jak byste překonávali kruhový štít kopím, no a popravdě, by mě zajímala i obrácená situace- jak byste se vypořádali s kopím s kulatým štítem a jednoruční zbraní- a už je jedno, jestli s mečem, či sekerou.
zajímavý námět na techniky, snad se k tomu někdy v budoucnu dostaneme
Než překonat štít kopím a s velkou šanci přijít o zbraň je účinnější útočit na nohy a ruce
Panové děkuji, jako vždy skvělé prezentace. Skvěle by jste se hodili jako postavy do nějakého historického filmu nebo hry a nebo i fantasy. Prostě ty archetypy tam ve vás vidím. ;)
Otázka se zamyšlením: jestli se nepletu, nepoužívali se historicky sekerníci k prorážení? (nejen dostat se skrz dveře atd.) I když u Vikingů to byl i více praktický důvod co jsem tak kdysi četl. A dovedl bych si představit i velký nápřah sekerou pokud bojovník umí předvídat a u těch těžkých seker s dlouhou rukojetí tak si myslím že by to bojovníka s mečem-palcátem a štítem mohlo vyvést z rovnováhy v bitvě při steči? A případně lehčí štíty prorazit? Když se uvádí váha až 3kg. A ta kinetická energie na tom ostří sekery musí být obrovská. I když by tedy nejspíš o tu sekeru přišel a musel mít nějakou rezervní zbraň a asi i dost velké riziko, že by byl chvíli bezezbraně a tedy lehčeji zranitelný?
Problém je, že se toho o raně středověkém způsobu boje moc neví. Jediné zdroje jsou ságy, které popisují nějaký konkrétní boj a pak sem tam nějaký zápis z kroniky, při čemž hlavním zdrojem je tapisérie z bayeux a popis bitvy u Hastingsu, kde jsou sekerníci zmiňováni jako elitní válečníci.
Takže většina technik "vikingského" boje a šermu je čirá spekulace založená na možnostech daných zbraní a znalostech boje. A to včetně tohoto našeho videa.
@@digladior-cz Aha děkuji za informace. Myslel jsem že nějakých historicky podložitelných informací bude víc. A já jsem řekněme jen fanoušek nebo mám rád některé věci a asi nejvíce se naučím a zapamatuji pozorováním a pohybem-nějakou praxí pokus omyl. A u těch Vikingů jsem vycházel z toho mála co jsem o nich viděl a něco málo četl. A jelikož byly ve své době řekl bych mistři obojživelného přesunu a jejich lodě se ve směs staly legendou. Když vezmu jejich řekněme obchodní výpady po řekách přes Kyjev, Moskvu a zastavil je tak nějak řekněme Ural? A nebo pozůstatky na západním pobřeží Kanady, kdy v Americe evidentně byly před Kolumbem.
Tak vycházím z nějaké své logiky že - lesy, lodě, dřevěná opevnění/stavby tak mi vychází sekera jako dobré univerzum. Pro práci a dá využít i pro nějaké formy boje. A když si představím nějakou fyziku tak u sekery mi jednoznačně vychází průraznost a pokud neprorazím tak bych, řekl že je zde vysoká pravděpodobnost i kinetického šoku i když to protivník vykryje štítem. A při dobývání pak na rozštípání dřevěných vrat-dveří. A u Vikingů bych očekával i nějaké spoléhání se na vhodný moment překvapení co jim hrál do karet. Vlastně by se dalo říci takový Blitzkrieg. ;)
Ale těžko říct koho v boji muž proti muži preferoval. Ale zde z videa bych preferoval Zdenála, protože má v podstatě dvě zbraně proti jedné. Takže by si mohl udělat štítem nějaký prostor pro bodání mečem. A pak tedy vítězí řekněme nějaká inteligence, zkušenost, taktika a řekněme štěstí či schopnost odhadnout protivníka co asi může udělat. ;)
Ale jinak ještě jednou díky moc za vaše videa, jsou asi z oblasti historického šermu jedny z nejzajímavějších a moc dobře se na vás dívá.
Pánové, super! Chtěl bych se zeptat ohledné rychlosti - předvádíte napřed pomalu a pak ve "středním" tempu. Zajímalo by mě, jak potom vypadá rychlé tempo a v jakém tempu si myslíte, že probíhaly reálné souboje ve středověku. Díky.
Dobrá otázka,
to je těžko říci.
Osobně si myslím, že ve všech. Tedy při osobním duelu s neznámým soupeřem se dá postupovat buď tak, že se na něj vrhnu se svou nejlepší akcí s max rychlostí a doufám, že to vyhraji, nebo naopak z počátku z dostatečné vzdálenosti útoky spíše naznačuji a to max střední rychlostí a zkoumám reakce soupeře a podle toho jak jsem si soupeře odhadl tak následně zaútočím plnou silo a rychlostí.
Zdenál
@@digladior-cz Spíš mi šlo o to, jakou max. rychlostí asi dokázali nejlepší rytíři/mistři šermu ve středověku provádět techniky. V porovnání s běžným rváčem. Předpokládám, že by to mohlo vypadat jako když půjde Messi proti fotbalistovi amatérovi, protože šlechtici se to učili od malička a byl to jejich řekněme "hlavní sport". Proto si myslím taky byli rytíři hlavní vahou v bitvách - protože vidlák rytíře prostě nepřešermoval a když ho omylem zasáhl, tak rytíř měl dobrou zbroj a ustál to. Na druhou stranu je mi jasný, že není z čeho to zjistit - měřit to neměli jak a video se z tehdejší doby počítám žádné nedochovalo... :-) Nejblíž se tomu dokážete dostat vy, co to dobře umíte. Tak jestli byste třeba při popisu nějaké techniky mohli zkusit předvést v max rychlosti, abychom my neznalí získali reálnou představu. Mně už ta Borkovo "střední" rychlost přijde slušná... :-)
@@tomasschneider2553"moje" stredni rychlost je porad 100% ne kontrolovana rychlost, kdy zbran dokaze smerovat na cile kam potrebuji a dokazu ji zastavit (to myslim tou kontrolou)... pokud to ukazeme v "plne" rychlosti, znamena to, ze celou dobu seku budu aktivne pracovat na tom, abych zrychloval zbran, tzn i v momente kdy dopadne na Zdenala, tak ji budu "urychlovat" - to znamena, ze Zdenal bude zbytecne trpet a zrychly se to odhadem o cca 20%... potrebovali bychom na to kvalitni ochrane odeni a pokazde se do toho oblekat - vzhledem k tomu, ze je to "presentace" techniky, tak tyto veci pro nas v tomto podani nejsou dulezite... stejne tak, jako neresime, jak se do konkretni situace "dosermovat", nebo si ji "vinutit", stejne tak neresime moznou obranu proti te konkretni technice a taktez neresime proti komu/cemu je ta technika vhodna a proti jakym typum souperu naopak uplne nevhodna...
Serm je "komplexni koláč" a my z nej na YT ukazujeme "jednu výseč"
B.
Zdravím, velmi se mi líbí vaše videa. Velmi by mne zajímalo, jestli máte v arzenálu i nějaké techniky, které byly použity (by se dali použít) v boji ve formaci. Tedy ne souboj jeden na jednoho, ale v souboji disciplinované skupiny proti podobné skupině bojovníků.
Nějaké takové techniky v arzenálu máme, ale jsou to věci vycházející z našich vlastních zkušeností neboť zatím neznáme žádný středověký či ranně novověký manuskript, který by to řešil.
Určite by bolo zaujímavé ich vidieť. Čokoľvek od vás ma poteší chlapi. Len tak ďalej
Perfektní, jako ostatně vždy. Požádal bych o ukázku té naší husitské klasiky ,hákovnice, cep, sudlice (ušatá).......
možná na to dojde, jen ne hned, tedy asi s výjimkou hákovnice,
tam se vystřelí a je vyřešeno 😁
pokud tedy nemáte na mysli, techniky nabíjení a pod.
@@digladior-cz Ano právě to povědomí o jednotlivých krocích při použití by mohlo být zajímavé.
Promiňte jestli opakuju něčí otázku... zajímala by mě ta technika dýchání během úderů a seků,... Borkovo hua, huo, pff, tss se mi zdají vysilující než nějaké pravidelné dýchání (upozorňuju že jsem úplný lajk a neználek jakéhokoli bojového sportu). Děkuju za vysvětlení důvodu této techniky.
hlasite "agresivni" dychani ma proti vetsine lidi "paralizujici" charakter... tzn. hlasite dychani rozhodne neni na skodu (ale samozrejme, ve scenice byt musi, jinak to nebude "vypadat" jako boj :-) )
plus je tam dalsi dulezity aspekt, pri vydechu pracuje branice, bricho a mezizeberni svaly - vse se stahuje - tzn. dochazi ke zpevnovani trupu (coru) coz je vec, kterou pri boji tezsimi zbranemi opravdu "hodne" potrebujete, protoze potrebujete co nejvetsi energii a stabilitu, aby bylo mozne co nejrychleji zmenit drahu energie po doseku...
Obecne, zadnou techniku dychane ze stredoveke EVROPY dochovanou nemame (nebo ja o ni nevim)... co se delo na "vychod" od nas, tak to nemam zmapovane...
Borek.
Отлично! спасибо
Мы очень рады, что вам нравится наша работа.
Parádní video i technika, jen tak dál. Díky
👍👍👍díky 👍👍👍
BOMBA!!!!!!!!!
👍👍👍díky 👍👍👍
Chlapi, kdysi jsem viděl nějaký film nebo dokument, kdy válečníci útočili sekerami až z druhé řady. V první řadě byl bojovník s mečem a štítem, který blokoval nepřítele před ním (který se chránil také štítem) a z druhé řady se toho samého protivníka pokoušel zasáhnout další s delší sekerou, normálně horním nápřahem. A ten protivník se nemohl krýt, protože když zvednul štít, aby se bránil té sekeře (a už vůbec ji nemohl zablokovat) tak mu na odkryté břicho okamžitě zaútočil ten první s mečem. Minimálně v tom filmu / dokumentu to vypadalo dost efektivně.
Neslyšel jste o tom něco?
toto je taktika známá až z 15. století, a nepoužívali se "klasické" sekery, ale sudlice či halapartny.
@@digladior-cz jo, to je možné, ono už je to strašná doba, co jsem to viděl. Díky...
Skvělé video, 🙂 mě by přišel pravděpodobnější asi bod pod štítem na břicho a nebo ze spodu na krk, ale to jen proto že sem prostě takovej, bo spíš to bych udělal já. 😀 Je fakt že ta hlava je skoro vždycky nejpravděpodobnější cíl. Díky za vaše videa 🙂
to co popisujete je hodne o tom, KDE se nachazi mec pred utokem sekerou, pokud dole, bude to s nejvetsi pravdepodobnosti to, co popisujete vy...
pokud je ale "nahore" a hrot miri "dozadu", pak to bude naopak s nejvetsi pravdepodobnosti ten sek, ktery provadi Zdenal...
Serm (jakymikoliv) zbranemi je do znacne miry o zkusenostech a predikcich (casto podvedomich respektive natrenovanych)
Borek.
Velice zajinave a poučné...jen by me zajímala takova technicka ???
Když dojde k prvnímu krytu a soupeř s mečem vede další úder, který bojovník se sekyrou odráží dřevěnou částí zbraně....nepřeťal by kvalitní meč sekyru ve dví, popřípadě minimálně vyvedl velice z rovnováhy bojovníka se sekyrou ?????
Jen moje uvaha 😅😊
topůrko by určitě nepřesek jedinou ranou
mám dotaz, do jaké míry by Zdenál situaci zkomplikoval, kdyby předpokládal blokování meče ratištěm a nasměroval sek tak, aby čepel meče sjela po topůrku přímo do sekerníkových rukou? dá se to účině udělat? prosím o volné pokračování videa
Dá se udělat lecos, na každou akci je proti akce, šerm je o reakci na soupeřovu akci a rekci na tu reakci a tak stále do kola dokud někdo nevyhraje 😁
takže, když Zdenál udělá nějakou protiakci, tak Borek na tu protiakci zareaguje nějakou svojí akcí.
@@digladior-cz no, jen jsem se ptal kvůli tomu, že ruce na sekyře jsou v podstatě bez ochrany...
Pánové, díky za ukázku. Jak dlouho mohlo vydržet ratiště zásahy mečem? Na bitvu asi nic moc. Na jeden souboj předpokládám, že vydrží. A ještě mě napadlo, kryt mezi ruce asi poškodí ratiště víc, než letmý kryt. Je to tak z Vaší zkušenosti? Děkuji.
To záleží na tom jaké zásahy, je to jak píšete, pevný kryt např. mezi ruce, poškodí ratiště více než letmý kryt. Ale i tak to není snadné přeseknout pevné vyschlé dřevo kolmou ranou, která odpruží v rukou.
Tedy já věřím, že by v klidu ratiště vydrželo celou bitvu.
Zdenál
Super video, musím přiznat, že mě vždy zajímal duel nějakého husara, Poláka se šavlí proti nějakému španělskému vojákovi s kordem či rapírem ať už s dýkou nebo bez. Jako neznalec vídám videa, kde lidé říkají šavle je nejlepší a pak zase videa stylu nejlepší jsou kordy, takže tahle konfrontace mě přirozeně zajímá. Sám bohužel nedokážu svými znalostmi posoudit kde je pravda.
Sice trocho sportovněji laděné :ruclips.net/video/vhB-HQK28GY/видео.html&ab_channel=AkademiaSzermierzy
Obávám se, že neexistuje univerzálně nejlepší zbraň, každá zbraň nebo kombinace zbraní má nějaké výhody a nějaké nevýhody a je tedy vhodnější pro určitý styl boje, např. na koni, ve zbroji, beze zbroje, ve skrumáži v duelu, a tak podobně.
@@digladior-cz Díky za odpověď, trochu jsem si to myslel, jen když do toho člověk nevidí a slyší názory jednou tak a jednou tak, nevyzná se v tom.
👏👏👏👏úžasné diky👍
Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Já nevím omlouvám se jsm laik ale myslíte, že by to ratiště ten kryt, proti meči, vydrželo?. Nevím z čeho či jak byly tyto vyrobeno.
Děkuji za odpověď
ano to ratiště by to vydrželo, není tak snadné jej přeseknout.
6:48 dá se z velké vařečky udělat zbraň?
bohužel netuším o čem hovoříte
@@digladior-cz už nic
Já bych se chtěl zeptat jak dlouhá je ta sekera?
to je dost různorodé cca po prsa, ale tato je kratší s délkou lehce nad pas
Parádní video 👍👍👍
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Nepřijde mi to úplně reálný. Kdyby to tak bylo všichni zahodí meče a vezmou si sekery. Nevím jak by to vypadalo v reálu ale v předváděném souboji vysloveně čeká než dostane ránu. Opravdu tam není čas na obranu nebo protiútok? Nešlo by mečem odstrčit nebo vychýlit ten útok sekerou? Zkusím se zeptat u RKČ co mi na to řeknou až je uvidím.
A kdyby vyhrál pán s mečem, tak všichni zahodí sekery používají jen meče? 😁
Na každou akci existuje protiakce. 😁
@@digladior-cz Jen mi to přijde příliš jednoduché a trochu divoké. I když vlastně nevím jak dlouho probíhali souboje. Zajímalo by mě jestli to takhle reálně mohlo být ale to už se asi nedozvíme. Asi jsme příliš zblblí z TV :) možná taky trochu z šermířských vystoupení.
@@rumorum máme doklady soubojů co byli o jedné úspěšné akci a také téměř celodenní měření sil, tedy bylo to dost individuální
neukazujeme souboj, ukazujeme 1-nu konkretni techniku... a ano, kdyz ukazujeme techniku, musime ji ukazat tak, ze zafunguje/uspeje... nehledejte v tom souboj a nehledejte v tom universalnost, ta v sermu skoro neni... vetsina je o konkretni situaci a proti vsemu je protiakce
B.
Mě by tedy zajímala jedna exotická zbraň, ale nemyslím, že budete vědět jak se s ní bojovalo, protože žádné manuskripty nejsou na této planetě (zatím) dostupné. Jde o klingonský Bat'leth 🙂
... Ale teď doopravdy: Jak moc nesmyslné Vám tyto exotické sci-fi zbraně přijdou? Když děláte i s filmaři a přijdou za Vámi s tím, že s takovými zbraněmi potřebují bojové scény vymýšlíte je podle vlastní fantazie, nebo použijete styl boje něčeho podobného a známého z historie? Jak moc by podle Vás byl ten Bat'leth vůbec k něčemu dobrý, třeba proti dvouručnímu meči?
Ty zbraně obvykle vznikly v nějakém dobovém a prostorovém kontextu.
Kdežto ty fantasy filmové mají daleko menší prostor pro promýšlení jejich praktičnosti, vzniku a vývoje.
Starověké a středověké zbraně a kusy zbroje musel někdo vykonat, což bylo pracné, a musel na ně sehnat materiál, což bylo drahé.
Na reálných historických zbraních má obvykle smysl každý detail, každý výstupek kovu, každý záhyb. Protože aby tam byl, musel ho tam někdo záměrně přidělat, na což by se vykašlal, kdyby to nebylo potřeba.
Není to tak, jak jsem si i já představoval jako dítě, že se někde našel na smetišti kovový kýbl, a ten se nějak provrtal a byla z něj helma.
Proč to říkám: zbraně jako ta klingonská z bližšího pohledu moc smysl nemají. Takhle veliký kus kovu by ve středověku kovář raději použil na více zbraní pro více lidí, kupříkladu. Udělat z toho dlouhý hrot kopí, se kterým bojovník dosáhne dál a odsune tím nebezpečí daleko od svého těla, to mi přijde logičtější.
Vizme třeba to Japonsko, kde bylo železo tak vzácné, že než by jim plýtvali na kovové brnění, raději z něj udělali několik katan pro několik chlapů, a brnění muselo stačit kožené s jen pár kovovými drobnostmi.
Zbraně z budoucnosti nebo fantasy světa jsou vzdy trochu úlet, ale musí být nějak uvěřitelné.
Proč Klingonům v době úžasných technologií nestačí na boj laserová puška/pistole a v boji ne tělo nějaká dýka či tesák? To si říkám já.
Jasně: nikdo by na to nekoukal :) Jsme diváci a chceme svou senzaci.
Existují v Talhofferovi vyobrazené duelové obouruční štíty. Ohromné věci.
Asi fungovaly pro zábavu znuděných diváků pri duelech, ale pochybuju že by je někdo bral do reálné bitvy.
Jedná se o kombinaci, tedy s neznámou smyšlenou zbraní si techniky vymýšlíme, ale vymýšlíme je na základě našich zkušeností znalostí boje s podobnými zbraněmi.
Zajímalo by mě, jestli vás napadá nějaká technika pro boj dvěma pádnými zbraněmi. Boj dvěma meči je celkem v pohodě, boj jednou pádnou zbraní a jedním mečem taky jde, ale dvě sekery/kladiva/palcáty - to mi přijde jako oříšek. (nezlobte se na mě, že to není zrovna historický styl boje - já rád fantasy) :-D
uprime, napadaji me hned 2 🙂
1 - jednu hned hodit zblizka po souperi a tou druhopu ho mlatit, kdyz uhyba, nebo kdyz ho trefila 🙂
2 - jednu si nechat za pasem a az tu prvni ztupim, tak si vzit tu druhou 🙂
vlastne, jeste 3-ti fantasy varianta, kdyz bude jedna "ledova" a druha "ohniva" - tak jednu proti "ohnivejm obrum" a druhou proti "lesnim elementalum" :-))))
a ted popravde:
kdybych s necim takovym musel bojovat, tak bych pouzival primarne tu v prave ruce a levou bych pouzival pouze jako "stit" - pouzivat 2 padne/tezke zbrane bych se, vzhledem ke svemu vycviku, vubec nesnazil...
Borek.
@@digladior-cz Jasný, však jsem si taky říkal, že to moc nejde. Díky za odpověď.
ja to skušal len amatersky zo sekerou som nad mečom a štítom vyhral len tak že som sa natlačil nanho tak že mu tie veci boli naprd a ten meč mu vzal :D rehot obaja jak to ale nič iné som nevymyslel.. + to boli tie mekčené zbrane a super mal tak o 40kg viac než ja so sekerou :D tu ma napadá jak sekera útočí->vykritie štítom meč útočí->vykritie sekerou tak mne príde žeby bolo lepšie bodať a jak ten meč vytahujem tak to urobím uskokom do zadu kde preruším celý boj prípadne.. ak je meč na rukoveti tej sekery je mega nebezpeční pre prsty :D čo ma doviedlo k tomu to nerobiť :D a tiež tým mečom po vyblokovani sekerou viem utočiť znovu možno v rovnakej dobe ako sekera nie ?
😁to je problém šermu a následných šermířských debat.
Neexistuje dokonalá technika, a na každou akci je protiakce a většinou více než jedna.
Tedy v každé situaci se dá dělat vícero akcí, které vedou k vítězství.
Bomba pecka
díky
Chlapi s videom môžem len súhlasiť ja som začínal s mečom a prešiel som na dánsku sekeru nevýhoda je že nemáte výhodu štítu ale tá obratnosť a sila dvoch rúk mne vyhovuje viac. Mám na vás prosbičku či by ste neurobili video s kladivom Lucern.
Do budoucna určitě máme něco s válečnými kladivy v plánu, jen nevíme kdy.
Prvně určitě chci pochválit video. 🙂 A poté by mě zajímala diskuze a Váš pohled na to do jaké míry byla "Dánka" zbraní. Z vlastních zkušeností několikaletého účinkování na reenacting scéně a studií pramenů jsem osobně došel k závěru že "Danax" nebyl příliš využíván jako zbraň. Vzhledem ke svému dobovému zařazení a praktičnosti v raně středověkém stylu boje je taková sekera celkem nepraktický nástroj. Spíše představoval reprezentativní funkci majitele, než aby byl plnohodnotnou zbraní na bojišti. (což v zásadě dokazuje i tapiserie z Bayeux). 🙂
Díky, ohledně seker v boji je to dost problém.
osobně jsem přesvědčen, že většina středověkých seker jsou primárně pracovní nástroje. Ale "danax" je dle mého výjimka.
Má zvláštní tvar a průřez čepele, tedy nejedená se o čepel čepel štípací sekery klínovitého průřezu, ale také to není sekera s rovnou čepelí vhodná na osekávání trámů a prken. Současně má na pracovní sekeru dost dlouhé toporo.
Toto jsou zhruba nejdůležitější aspekty jež tuto sekeru vylučují z kategorie pracovního nástroje sekundárně použitého jako zbraň.
Naopak, tenký list snižuje váhu hlavy sekery a zvyšuje její obratnost v případě změny směru seku a tím pádem v boji. To že je ostří sekery odskočeno do rozšíření zvyšuje úhel ostří a tím snižuje poškození čepele a pravděpodobnost jejího zničení při secích do tvrdých materiálů jako je železo či kosti. Toporo má podobnou délku jako se doporučuje i pro dlouhý meč či dlouhé rapíry, tedy délku do podpaží.
Toto jsou moje hlavní argumenty pro to že by "danax" mohl být primárně zbraň.
Reprezentativní funkci určitě mít mohla, stejně tak jako byli různé ceremoniální meče a podobně. Bohužel nemám argumenty proto jak dokázat ceremoniální funkci.
Zdenál
@@digladior-cz Děkuji vám za dobré informace ohledně bojových seker. Ve vašem videu se bráníte pomocí ratiště sekery proti seku meče. Zajímá mě kolik toto dřevo je schopné vydržet záseků? Pochopitelně voják musí mít záložní zbraň po té co bude sekera neschopná boje.
@@visno88 to se dá těžko odhadnout a záleží to dost na úhlech a síle úderu, ale určitě jich bude vícero.
Mě se to tedy naopak zdá jako poměrně praktická věc pro muže v druhé řadě k sekání v mezeře mezi řadou první. Primárně tedy spíš k srážení štítu.
Ale nikdy jsme to nezkoušeli. Vy ano? V čem byl problém?
Jakou zbraň měl mít ten seveřan bránicí Stemford bridge 1066, kterého angličan probodl zespodu mostu? Nikdy mě nenapadlo, že by to bylo něco jiného, než právě takováhle sekera. Ale že bych to teď našel, to asi ne.
@@stMSklenik Sám takovou zbraň vlastním a na historických rekonstrukcích jsem ji používal a z vlastních zkušeností je zbraň na duel nepraktická svou délkou a naopak z druhé řady krátka. Danax dle nálezů nedosahoval vic jak po hrudník majitele. Spoustu lidi v historickém šermu používá takovou sekeru s velkou klidne dvou metrovou násadou což je nesmysl.
Tehdejší hlavni a primární zbrani bylo téměř vzdy kopí, které hrálo hlavní roli v tehdejším stylu boje a válčení.
U Stamford Bridge je otázkou do jake miry se jedna o legendu. Určitě šlo o zbraň pro majetnější ovšem do jaké míry a v jaké situaci mohl Danax být strategickou výhodou v boji nedokážu říct.
Popravde mi toto prišlo viac akčnejšie a cinematickejšie než väčšina akcie v historických filmoch.
Inak chcel by som sa opýtať, nemám v šerme(práve skôr v takomto historickom) žiadne praktické skúsenosti, ale chcel by som to zmeniť. Je v Brne nejaká šermiarska škola alebo krúžok, kde by prijali aj úplného amatéra?
A ak ešte môžem, akú techniku by ste odporučili skôr statickým a pomalým jedincom? Možno aj niečo čo ste spracovali vo videách predtým
V Brně je vícero uskupení zabývajících se šermem, jde o to co vás více zajímá, zda chcete šermovat jen pro zábavu, nebo chcete bojovat v HEMA turnajích, či vás zajímá reenactment, a pod.
Pomalým statickým jedincům bych doporučil kvalitní obranu a odvety, ideálně používat akce které přeberou iniciativu jako jsou aktivní či ofenzivní kryty, mistrovské seky.
Jelikož bojuji převážně s pěstním držením štítu a jednoručním zbraní, tak bych uvítal opět něco ve Vikingském stylu boje. :-)
díky ta tip, zkusíme někdy do budoucna pár akcí natočit
Vždyť by ten protivnik tím mečem, násadu té sekery presekl, ne ?
ne nepřesekl
@@digladior-cz aha, já si myslel že tím mečem tu nasadu u sekery mečem prerazi?
Dobrý deň mal bi som dotas na Valaškou . mate ju v zbrojnici a ako bi fungovala obrana .
Valašku ve zbrojnici nemáme, neb je to mimo náš záběr, a boj s ní by mohl probíhat velmi podobně.
Samozřejmě záleží na tom, proti jaká zbrani byste s valaškou bojoval.
Does anyone know of a version with English subtitles by chance
Hang on for a day or two and bou and English subtitles.
I'm sorry, but during the Christmas holidays we're in a big rush and we didn't make it.
Čo tak Assassinský štýl 1 meč v každej ruke?
bohužel, nic takového neplánujeme
On je trochu ironické, že podobně to funguje i u sekání dřeva.
Mnohem rychlejší, efektivnější a bezpečnější je sekat z kratší vzdálenosti než nějakým rozmachem 180 stupňů nad hlavou si dát sekeru za hlavu a doufat, že přesně do toho polena člověk trefí ostří hlavice. Přitom při správném úderu se dřevo rozštípne v obou případech.
Chlapi skvělé,jako vždy.Mam dotaz co kdybych naznačil na hlavu ale šel po nohách.Takový zásah by nepřítel asi moc nečekal i by se mu špatně kryl.Při zásahu nohy je už vlastně taky mimo hru.
Když to soupeř nečeká, je to dobrá akce. No a naopak když to čeká, je to rychlý konec 😁 Problém šermu je, že na každou akci je proti akce a žádná akce nezaručí 100% vítězství.
bylo by super když by jste ukázali i jak štít a meč porazí sekeru
snad na tuto eventualitu také někdy dojde
to nejde... jo, jako ze bychom si vymenili zbrane ? tak to by nekdy slo :-))))
Borek.
no myšleno tak že ukázat i jak sekera porazí štít a pak jak štít porazí sekeru :) @@digladior-cz
5:36 to mi připomíná Achilla a tu jeho odloženou ruku.
😁😁😁akorát, že Zdenál je větší fešák 😁😁😁
jinak máte pravdu
😁 tak to jo
šlo by i udělat video že nevyhraje pravě sekera ale štit a meč popřipadě proti velke sekeře se štítem a malou sekerou
jasně že šlo, ale zda ho reálně uděláme vám bohužel nemůžeme 100% slíbit
@@digladior-cz cajk jen že by to bylo zajímavé skrze vikingi
Prosím rozbor Vinenou filmy boj tomahavk.
Děkujeme za tip, ale tohle není typ akční scény co bychom chtěli rozebírat.
@@digladior-cz Mňa napadlo keď videl sekeru to je na vás čo nie.
jasne súper bude útočiť na hlavu keď môže seknúť do nôh alebo brucha
Děkujeme za váš názor.
jasne ze muze a pak bude vysledna technika se sekerou jina 🙂
vysvetlujeme to snad pod kazdym videem - ukazujeme konkretni techniku, ne souboj
Borek.
Ja nie som uplne presvedceny o vyhodnosti prezentovaneho pouzitia tej velkej sekery. Velka sekera je preto velka aby ked ju chyti chlap ako Borek rozrubala vsetko vsetko co jej stoji v ceste alebo ked by to stit vydrzal, tak chlap ktory ho drzal bol minimalne vyvedeny z rovnovahy. Bud padne na zem alebo sa zacne potacat. Pochybujem, ze by openent - trenovany chlap mal s takymi kratymi sekmi problem. Robit kruzive velmi dynamicke seky s tazkou sekerou musi byt pre chlapa ako Borek vycerpavajuce a rychlo by sa v realnom boji unavil.
Děkujeme za váš názor.
Naše zkušenosti přesto hovoří o tom, že je v boji mnohem úspěšnější protivník, který je rychlý a přesný než ten který je silný.
Je to přesně obráceně než říkáš, pane. Trénovaný - ehm - chlap naopak nebude mít problém proti velkým a silným sekům, které tak doporučuješ. Protože k nim jsou potřeba velké a silné nápřahy, do kterých se dá vlítnout rychlou zbraní nějakým předsekem. A pokud, ne tak stačí uhnout první ráně a pak si chudáka se sekerou podat jak libo.
Velké a silné seky jsou dobré na kácení stromů, které neuhnou. Nebo na popravu.
Ne na pohyblivého protivníka se zbraní v ruce.
Tentokrat nepresvedcive. Na sceniku by to bolo super, ale v realnom strete by Borek musel byt minimalne speedy Gonzales aby vsetky tie pohyby stihol. Co je vidiet aj z toho, ze uz pri polovicnej rychlosti Borek zabudol na uder poriskom do hlavy (ktory ma logiku ale v rychlosti ho nikto robit nebude, pokial sekvenciu netrenuje do divadla/filmu). Hned prvy utok kryty stitom je do urcitej miery pochybny. Podla rekonstrukcii s ostrou sekerou hrozi, ze pri takto vedenom utoku sa do stitu zasekne, co v principe celu dalsiu nacvicenu katu znemozni. Nasledny utok mecom na hlavu ide ocividne do miest kde je sekera, logicky by mal/mohol ist do odkrytu dole. A hlavne nemal byt nasledny, ale susledny s krytim. Tu dalsiu cast ked sa Zdenal odkryje a skloni stit na stranu ani velmi nema zmysel komentovat. Dalo by sa polemizovat aj viac, ale uz takto som prehnane dlhy.
Děkujeme za váš názor.
uff... v necem mate pravdu, v necem ne... uz jsem to tu odpovidal nekolikrat a vzdycky to bylo dlouhe... asi nam nezbude, nez to zpracovat v nejakem Q&A a pak na to odkazovat...
- toto je "predvedeni" techniky, ne jeji bojova aplikace
- vsechny techniky je mozne branit, zadna neni "universalni"
- kazda technika ma nejake "predpoklady", pokud nam je vezmete, nebude vhodna a bude vhodna nejaka jina
- my v ukazkach utocime na "pripraveneho" soupere, jestli a co udelate pred touto technikou, aby souper nebyl pripraven, ale idealne "nejak" zamestnan je na vas a na "prisermovani"
- ve videu se potrebujeme vejit do nejakeho "normalniho" casoveho ramce a potrebujeme to podat tak, aby to pochopil lajk (tyto vide jsou popularizacni, sermovat se z nich nikdo nenauci, maximalne si osvezi techniku a nebo sermire privedeme na "zajimavou/dobovou" myslenku), kdyz budeme v kazdem videu mluvit o tempovani, vzdalenosti, souperovych polohach a nasich protipolohach - tak to bude video pro velice uzkou cast lidi a ti co s nami nebudou souhlasit bysme museli presvedcovat v telocvicne, ne v komentarich pod videem
Kazdopadne, dekujeme za komentar i za nazor, protoze to nebyl hate, ale konstruktivni oponentura !
Borek.
Já být Zdenálem, tak útočím na přední nohu.
Děkujeme za váš pohled na tuto akci.
toto isteeee...ale namiesto sekery KLADIVO .. poriadne ako z warhammeru
😁 i to by šlo
mám problém nebo spíš handicap jsem levák XD
😁😁😁
to není problém, to je jen otázka vhodného výběru technik a tréninku
Obouruční sekera je moje primární zbraň, takže tady bych si vám troufl poradit vylepšení techniky: Ten kryt/odražení meče a útok toporem na hlavu může (a měl by být) jeden pohyb. .-)
děkujeme za vaši radu
Samuraj(weebové) vs. Rytíř
+Souboj a vysvětlení proč je to kravina
netuším co tím chcete sdělit
Chalani tak vám to pekne jebe..
bohužel netušíme co nám chcete sdělit
Qui se ho criticato l'altro video in questo caso ottima combinazione di attacco e contrattacco con l'ascia! nulla da dire👍
Děkujeme. Jsme moc rádi, že se vám naše tvorba líbí.
Díky!
moc děkujeme za vaši finanční podporu