Vždycky mám radost, když objevím přednášejícího, který mluví plynule a dokáže zaujmout. Pan Maták je po Samuelu Kováčikovi pro mě další příjemné překvapení ze Slovenska. Děkuji za pěkné povídání.
Přednáška je super, jen mi trošku vadí ta slovenština. Je s podivem, že leckdy i po velmi dlouhé době života v Česku, odmítají Slováci mluvit jinak než slovensky.
@@tomasbenda7172 Dobrý deň. Táto prednáška sa konala v Bratislave, v priestoroch prírodovedného múzea. Bolo by teda nezvyčajné prednášať v inom jazyku. Zrejme Vám unikol tento kontext. Na druhej strane, teší ma, že má nielen táto prednáška, ale i samotný youtubový kanál, nachádza publikum aj v zahraničí. Pekný deň Vám želám.
@@tomasbenda7172 To snad nemyslíte vážně? Když se setkávám s lidmi kteří mluví jiným jazykem, vždycky to beru jako přínos. Můžu si tak rozšířit svoje jazykové znalosti.
dekuju, moc hezka přednáška, realna veda, ale s vysvetlovanim a metaforami, zadny psychopaticke nesmysle ala zešílevší penrose/rak ... dekujju moc, jsou tu veci ktere jsem jeste od nikoho neslysel, resp. ne takhle hezky, resp je to z mnoha uhlu pohledu, moc prima, fakt ze jo, super :-)
Veškerá baryonová hmota je také vlna uvězněná v prostoročase co když temná hmota má tuto vlnu mnohem větší třeba stovky metrů. A k temné energii mám drobnou poznámku otočte šipku času a vše začne dávat smysl neboť "velký třesk" se promění v setrvačnou sílu při pádu vesmíru z jedné dimenze do druhé a nejen Webův dalekohled uvidí rudý posuv mnohem dál než doposud.
Dobrý deň. Keď atronómovia merajú červené posuny galaxií, tieto galaxie sú vo veľmi rôznych vzdialenostiach, a keďže rýchlosť svetla je konečná, každé takéto meranie hovorí o rýchlosti rozpínania v inom čase po veľkom tresku. Výsledkom dostatočného počtu meraní je preto takmer celá história rozpínanie vesmíru (okrem raného obdobia, kedy ešte neboli sformované hviezdy a galaxie) a z tejto histórie sa dá povedať, že vesmír sa dnes rozpína rýchlejšie a toto rozpínanie sa zrýchľuje.
Červený posun z veľmi vzdialených objektov nám poskytuje informáciu z pred pár miliárd rokov. Vieme podľa toho určiť aký červený posun (rýchlosť) je tam teraz ?
Dobrá zrozumiteľná prednáška, vďaka. Len by ma zaujímalo ktorá galaxia vo vesmíre má nejaké významné postavenie. Je na to nejaké kritérium ? Ak vezmem do úvahy, že zatiaľ dokázateľne existuje inteligentný život len v našej Galaxii MD, tak význam našej galaxie hneď poskočí vo vesmírnom význame na prvé miesto ?! Aj keď sme kdesi na okraji v " zapadákove..." 😁😁
Dobrý deň. Myslím, že z vedeckého hľadiska neexistuje galaxia, ktorej miesto vo vesmíre by bolo význačné. My žijeme v našej Galaxii a tá je pre nás význačná, ale nič nenasvedčuje tomu, že by taká bola aj z hľadiska fyzikálnych zákonov. Tie, zdá sa, platia všade rovnako. To je samozrejme extrapolácia (nevieme sa dostať do inej galaxie a urobiť tam všetky pozemské experimenty). S touto extrapoláciou však dostávame mimoriadne konzistentný obraz vesmíru.
Dobrý den, zmiňujete že konzistetní řešení poskytuje jen a pouze existence temné hmoty. Jak ? Jaký je ten ucelený model, myslíte ten který selhává ve větších měřítkách ? (Ano tak si řeknete upravíme kosmologickou konstantu) ale pak selhává v malých. Nemůžete říct že “ano některé sekce jsou řešit jinak ale komplet ne” když komplet neřeší ani ta vaše slavná rovnice. Mimochodem záležitosti momentu galaxií které tak zmiňujete je velmi jednoduché na výpočet i bez temné hmoty a s ní právě nedává smysl jelikož to není centrický systém jako např. sluneční soustava. Jak můžete říct že velikost úhlové oblasti reliktního záření specifikuje kolik je energie a hmoty ve vesmíru. To je jako z množství trenek co mám v bytu hádat kolik lidí zde žije. Neříkám že je to špatně ale momentálně o tom mluvíte jako by to bylo ověřené což není !! Je to na základě Friedmanova modelu, který sám o sobě obsahuje některé nyní již vyvrácené dedukce. Navíc řekněte mi jaká je hodnota kosmologické konstanty pro lokální cruiser, určitě nebudete vědět a proč protože to nikdo neví, nikdo nezná ani jednu jednotku kosmologické konstanty a ona je hlavním členem. Polsední věc zde: DOI: 10.1093/mnras/stae1836 je článek který otevřeně na základě pozorování přímo ukazuje na chyby tohoto modelu. Říkám ano může to být správně ale proboha nemůžete o tom mluvit že je to jasné a pŕedkládat hypotézy jako jako jediné řešení když si jste sám dobře vědom nesrovnasostí. Nepřikrad rozpínání vesmíru může být způsobeno kvantovými fluktuacemi a je to v celku jednoduché, více prostoru více fluktuace a tadá máte zrychlující expanzi. Pokud by zde byly galaxie příliš blízko jejich rozdíl sil s grav interakci by se vyrovnal nebo třeba i zmenšil. Napište názor zatím
Dobrý deň. Budem sa snažiť odpovedať aj na Váš komentár. Blíži sa však konferencia, na ktorej mám príspevok, a musím sa teraz venovať tomu. Bude mi to teda trvať niekoľko málo týždňov. Prepáčte.
Rychlost rozpinania vesmíru sa zväčšuje zo vzdialenosťou od bodu pozorovania. Tomu rozumiem. Ale keď pozorujeme objekt vzdialený napr. 10 miliárd rokov dopplerov efekt nám ukáže akú rýchlosť mal pred 10 miliardami rokov. Čo bolo pred 10 miliardami rokov nemusí byť dnes. Ako zistíme ako sa správa objekt dnes , keď nám informáciu o sebe poslal pred 10 miliardármi rokov ?? Ja viem že logika bežného života je ďaleko od spravania mikro a makro vesmíru , no bez logiky by sme stále žili v jaskyniach a nestávali by sme si obydlia.
Treba si počkať ďalších 10 miliárd rokov. V skutočnosti bude treba čakať ešte viac, pretože sa objekt vzďaľuje. Komplikáciou môže byť aj to, že nebude existovať Slnko a ani Zem.
môžem to zhrnúť tak že, zem drží na obežnej dráhe s oseminútovým oneskorením, že hviezdy drží temná hmota a vesmír rozpína temná energia? a čo je najlepšie, ako tvrdí Samko Kováčik, že je to fakt a o faktoch sa nediskutuje. -každý fyzik to tu donekonečna omiela, už poznám naspamäť Viera Rubinová aj štandardné sviečky, ale či to je vieryhodné, neviem. idem si ešte vypočuť dačo o veľkom tresku...
Dobrý deň. Tých osem minút je zrejme čas, za ktorý svetlo prekoná vzdialenosť od Slnka na Zem držanú jeho gravitáciou. Ak správne rozumiem druhej časti Vašej otázky, je to asi takto. Aj keby vo vesmíre nebola tmavá hmota, mohli by sa sformovať nejaké galaxie, ale vyzerali by inak a hviezdy v nich by okolo ich jadier obiehali inými rýchlosťami. Taktiež, aj keby neexistovala tmavá energia, vesmír by sa mohol rozpínať a to dokonca nekonečne dlho. To, či sa vesmír rozpína alebo stláča závisí od viacerých parametrov - pomeru chladnej a horúcej látky v tom ktorom štádiu a tiež od krivosti vesmíru. Nám príroda prichystala vesmír s takmer nulovou krivosťou (zatiaľ ani nevieme, či vôbec nejakou) a dnešným pomerom chladnej látky k tmavej energii približne 3:7 (horúca látka je dnes zanedbateľná). Prečo to stále omieľame? Myslím že preto, lebo nie je tak veľa vecí, ktoré by sa na túto tému dali povedať širšiemu publiku. To bolo totiž moje zadanie. Ak Vás zaujíma niečo z fyziky, čo tento základný rámec presahuje, odporúčam pozrieť tento kanál: www.youtube.com/@SabineHossenfelder Zaujímavá je i otázka, do akej miery možno vyššie spomenuté pokladať za fakty. Myslím, že vierohodnosť všetkého, čo vieme, je viac či menej obmedzená. Sme konečné bytosti a nikto z nás nemá ku skutočnosti priamy prístup, ale iba taký, ktorý je sprostredkovaný našimi zmyslami. Tie možno "predĺžiť" prístrojmi (ďalekohľady, mikroskopy, urýchľovače,...), čo je myšlienka tzv. inštrumentálneho realizmu známa vo filozofii vedy (odporúčam knižku Inštrumentálny realizmus od L. Kvasza, hoci je viac o matematike). Čo sú teda vedecké fakty? Myslím, že v tomto kontexte by mohlo ísť o konsenzuálne výroky zjednodušujúce výsledky vedeckého výskumu. V prípade kozmológie obsahujú veľa extrapolácie a možno ich chápať len ako dôsledok snahy o konzistetný opis vesmíru. Samozrejme, o takto chápaných faktoch možno pochybovať. Fyzici a fyzičky o nich aj neustále pochybujú. Tieto pochybnosti si však vyžadujú kvalifikáciu, ktorú je pomerne náročné získať.
@PeterMaták-f8x ja vás fyzikov usilovne sledujem, aj sa snažím z každej prednášky niečo odniesť - do tej miery čo mi závit dovolí pochopiť - a baví ma to. Fandím vám, ktorí sa snažíte. Tým tmavým hmotám a pod., sa mi však mozog usilovne bráni. To omieľanie mi v tom nejak nepomáha. Treba to vysvetliť starostivejšie, krok po kroku: ak by bolo v celom vesmíre len jedno teleso, aká by existovala fyzika, čo by sa dalo merať, existoval by časopriestor? čo ak by telesá boli dva? atď. Existuje hybnosť jedného jediného telesa? koľko tých telies musí byť aby vznikol priestor? Musí sa s tým telesom niečo diať aby bol čas? stačí vzájomný pohyb na to aby už bol čas? Prečo padajúce teleso naberá na hybnosti inak voči oproti letiacemu telesu a inak voči telesu ktoré letí vedľa neho. Čo za zázrak je tá rýchlosť v tomto časopriestore, ktorá drží mesiac nad zemou?To všetko sa pýta vysvetliť, ale nie tak ako sa to robilo pred 30r: deti zapamätajte si že vo vesmíre je 70% temnej energie, ktorá poháňa rozpínanie vesmíru. Prvé decko sa spýta: čo ak sa my zmenšujeme a zmenšujeme smerom k najbližším čiernym dieram? A je to meranie pomocou spektrálnych posuvov spoľahlivé vo fyzike kde rýchlosť svetla je referencia (a je na všetkých škálach vobec?) kde tá "rýchlosť" je dráha za čas v krivom časopriestore... baví ma to, vysvetľujte ďalej, ja vás počúvam. ďakujem za to...
@@samuelkovacik6062 Samko, vo vedátorovi v apke. Mne tam strašne chýba diskusia, je to môj názor, ty máš iný. ...že by sme sa ťa vypytovali blbosti. Že odkiaľ vieš že je zem guľatá atď.
mne s SOU textilným s maturitou - bežný človek; po zemi chodia aj väčší blbci, niektorí sú dokonca vo vysokej politike - viem že zem je guľatá a že mesiac sa tam drží, lebo má na to rýchlosť, Einsteinove riešenie tohoto problému pokladám za elegantné, do tej miery ako ho vládzem pochopiť, a nejakým spôsobom mu proste verím. S chýbajúcou hmotou mám však problém a dovolím si tvrdiť že nie som sám. Nezanedbali ste niečo? Dá sa našiť naše lokálne chápanie gravitácie na tak veľké škály? Nemajú tie hviezdy v galaxii proste rýchlosť 200km/s lebo to bola ich počiatočná rýchlosť? Sú susedné galaxie, voči ktorým sa tá rýchlosť meria, natoľko blízko aby ich ovplyvnili? kde by sa mali rozletieť ak je časopriestor zakrivený? Ak vysvetlíme gravitáciu silou, je táto sila rovnaká na všetkých škálach? Mne, alebo poviem nám, lebo NÁS je tiež veľa😅 - sa vidí že tá dodatočná hmota je do modelu vsunutá príliš umelo. taký mám z toho pocit...
Tak hmota a onaká hmota či energia, všelijaké teorie, ale ak sa nemýlim nikto neodhalil podstatu, kde a prečo sa to tu všetko nabralo? Stvoril to stvoriteľ? A kde sa tan tu nabral? Vzniklo to celé z BigBangu? A ten sa tu kde nabral?
Ako to je vlastme s tým.rozpínaním vesmíru ? Prečo sa napr. nezväčsujú vzdialenosti medzi objektmi v rámci slnečnej sústavy , ale galaxie sa od seba vzdaľujú ?
Při výbuchu neletí veškerá odmrštěná hmota přímočarou neměnnou dráhou z bodu výbuchu. Ale jednotlivé segmenty a části odmrštěného materiálu na sebe během tohoto pohybu působí pod vlivem hustoty a hmotnosti.
Dobrý deň, ak správne rozumiem Vašej otázke, je to takto. Einsteinove rovnice majú, kvalitatívne a hrubo povedané, na jednej strane hustotu látky (energie, hybnosti) a na druhej zakrivenie časopriestoru. Ak teda na prvú stranu dáme, že látka vo vesmíre je rozmiestnená rovnomerne, dostaneme v závislosti od jej hustoty rozpínanie, resp. zmršťovanie vesmíru. Na menších škálach (ako správne poznamenal spoludiskutujúci martinefenberger3724) je rozloženie látky nehomogénne. Máme Slnko a okolo neho planéty. Riešenie Einsteinových rovníc je potom s veľkou presnosťou ekvivalentné riešeniu Newtonovských pohybových rovníc, a to dá obiehanie planét okolo Slnka po eliptických dráhach. Od tohto riešenia sú pozorovateľné iba malé odchýlky, ako napríklad posun perihélia Merkúra. A to je asi všetko, čo viem rýchlo napísať.
Dobrý deň, je to v skutočnosti 231*sqrt(17). Chcel som iba nejaké náhodné iracionálne číslo na ilustráciu niečoho zásadne nového v danej postupnosti...
Nie je mi celkom jasne, pre koho je prednaska urcena. Vzhladom na extremne vysoky podiel odbornych terminov, ako aj vysoku rychlost prezentovania/vyjadrovania sa mi pripada ako keby bola urcena vyhradne odbornikom na casticovu fyziku. Co asi nebol vcelku ciel prezentacie.. Do buducna odporucam aby sa prezentacia nesnazila pokryt tak siroku oblast, bola vysvetlena pomalsim tempom s iba nutnym pouzitim odbornych terminov, ktore sa divak nemal kedy naucit. Nepochybujem ze p. Matak je fakt odbornik, ale popularizacna prednaska by nemala predpokladat, ze divak sedi s notesom, zastavuje si prednasku aby si znacil pojmy.. Treba ubrat z plynu, vypustit z prezentacie menej podstastne aspekty, a pod.
Riesit veci ktore ma len Boh na starosti a clovek ich nikdy nepochopi nema zmysel , dolezite je sa dostat do raja a nato staci zit podla svedomia a sluzit Bohu
Toto bola velmi dobra prednaska. Dakujem
Konečne aj nejaký Slovák čo popularizuje vesmír. Palec hore.
kvalitne po vsetkych strankach. bravo
Vďaka!
Co povedal takeho dôležitého?
@@JanJan-mq4kv nic ale povedal to dobre. nieco ako kral albert tu nebude kazdy tyzden
@@punkhard 🤣🤣🤣🤣 nic , takto sa ludstvo nezdokonali pre raj ked bude flakat poznanie stvorenia , vsetko je tu pominutelne , lebo Boh tak chce 😉
@@JanJan-mq4kv ale netaraj
Vždycky mám radost, když objevím přednášejícího, který mluví plynule a dokáže zaujmout. Pan Maták je po Samuelu Kováčikovi pro mě další příjemné překvapení ze Slovenska. Děkuji za pěkné povídání.
Ďakujem.
Přednáška je super, jen mi trošku vadí ta slovenština. Je s podivem, že leckdy i po velmi dlouhé době života v Česku, odmítají Slováci mluvit jinak než slovensky.
@@tomasbenda7172 Dobrý deň. Táto prednáška sa konala v Bratislave, v priestoroch prírodovedného múzea. Bolo by teda nezvyčajné prednášať v inom jazyku. Zrejme Vám unikol tento kontext. Na druhej strane, teší ma, že má nielen táto prednáška, ale i samotný youtubový kanál, nachádza publikum aj v zahraničí. Pekný deň Vám želám.
@@tomasbenda7172 To snad nemyslíte vážně? Když se setkávám s lidmi kteří mluví jiným jazykem, vždycky to beru jako přínos. Můžu si tak rozšířit svoje jazykové znalosti.
Dobrý deň. Prednáška sa konala v Bratislave, v prírodovednom múzeu. Nejde teda o prípad, o akom hovoríte. Pekný deň Vám želám.
Super!
Ďakujem!
dekuju, moc hezka přednáška, realna veda, ale s vysvetlovanim a metaforami, zadny psychopaticke nesmysle ala zešílevší penrose/rak ... dekujju moc, jsou tu veci ktere jsem jeste od nikoho neslysel, resp. ne takhle hezky, resp je to z mnoha uhlu pohledu, moc prima, fakt ze jo, super :-)
👍
Otázky mohli byť súčasťou videa
Skoda ze prednaska nepokracuje dalej, kde su otazky z publika.
Veškerá baryonová hmota je také vlna uvězněná v prostoročase co když temná hmota má tuto vlnu mnohem větší třeba stovky metrů. A k temné energii mám drobnou poznámku otočte šipku času a vše začne dávat smysl neboť "velký třesk" se promění v setrvačnou sílu při pádu vesmíru z jedné dimenze do druhé a nejen Webův dalekohled uvidí rudý posuv mnohem dál než doposud.
Prečo téma o tmavej hmote začína až tým čo je fyzika? Dalo sa narozprávať aj o veciach pred fyzikou.
Prečo si fyzici myslia že vesmír sa dnes rozpína rýchlejšie? Keby sa v rozpínal v minulosti rýchlejšie vyšli by pozorovania inak? 🤔
Dobrý deň. Keď atronómovia merajú červené posuny galaxií, tieto galaxie sú vo veľmi rôznych vzdialenostiach, a keďže rýchlosť svetla je konečná, každé takéto meranie hovorí o rýchlosti rozpínania v inom čase po veľkom tresku. Výsledkom dostatočného počtu meraní je preto takmer celá história rozpínanie vesmíru (okrem raného obdobia, kedy ešte neboli sformované hviezdy a galaxie) a z tejto histórie sa dá povedať, že vesmír sa dnes rozpína rýchlejšie a toto rozpínanie sa zrýchľuje.
Červený posun z veľmi vzdialených objektov nám poskytuje informáciu z pred pár miliárd rokov. Vieme podľa toho určiť aký červený posun (rýchlosť) je tam teraz ?
Dobrá zrozumiteľná prednáška, vďaka. Len by ma zaujímalo ktorá galaxia vo vesmíre má nejaké významné postavenie. Je na to nejaké kritérium ? Ak vezmem do úvahy, že zatiaľ dokázateľne existuje inteligentný život len v našej Galaxii MD, tak význam našej galaxie hneď poskočí vo vesmírnom význame na prvé miesto ?! Aj keď sme kdesi na okraji v " zapadákove..." 😁😁
No, buďme radi že sme na okraji v zapadákove😂
Kde v tejto galaxii dokazatelne existuje inteligentny zivot?
@@amadeusbmdelfíny napr.
Dobrý deň. Myslím, že z vedeckého hľadiska neexistuje galaxia, ktorej miesto vo vesmíre by bolo význačné. My žijeme v našej Galaxii a tá je pre nás význačná, ale nič nenasvedčuje tomu, že by taká bola aj z hľadiska fyzikálnych zákonov. Tie, zdá sa, platia všade rovnako. To je samozrejme extrapolácia (nevieme sa dostať do inej galaxie a urobiť tam všetky pozemské experimenty). S touto extrapoláciou však dostávame mimoriadne konzistentný obraz vesmíru.
Dobrý den, zmiňujete že konzistetní řešení poskytuje jen a pouze existence temné hmoty. Jak ? Jaký je ten ucelený model, myslíte ten který selhává ve větších měřítkách ? (Ano tak si řeknete upravíme kosmologickou konstantu) ale pak selhává v malých. Nemůžete říct že “ano některé sekce jsou řešit jinak ale komplet ne” když komplet neřeší ani ta vaše slavná rovnice. Mimochodem záležitosti momentu galaxií které tak zmiňujete je velmi jednoduché na výpočet i bez temné hmoty a s ní právě nedává smysl jelikož to není centrický systém jako např. sluneční soustava. Jak můžete říct že velikost úhlové oblasti reliktního záření specifikuje kolik je energie a hmoty ve vesmíru. To je jako z množství trenek co mám v bytu hádat kolik lidí zde žije. Neříkám že je to špatně ale momentálně o tom mluvíte jako by to bylo ověřené což není !! Je to na základě Friedmanova modelu, který sám o sobě obsahuje některé nyní již vyvrácené dedukce. Navíc řekněte mi jaká je hodnota kosmologické konstanty pro lokální cruiser, určitě nebudete vědět a proč protože to nikdo neví, nikdo nezná ani jednu jednotku kosmologické konstanty a ona je hlavním členem. Polsední věc zde: DOI: 10.1093/mnras/stae1836 je článek který otevřeně na základě pozorování přímo ukazuje na chyby tohoto modelu. Říkám ano může to být správně ale proboha nemůžete o tom mluvit že je to jasné a pŕedkládat hypotézy jako jako jediné řešení když si jste sám dobře vědom nesrovnasostí. Nepřikrad rozpínání vesmíru může být způsobeno kvantovými fluktuacemi a je to v celku jednoduché, více prostoru více fluktuace a tadá máte zrychlující expanzi. Pokud by zde byly galaxie příliš blízko jejich rozdíl sil s grav interakci by se vyrovnal nebo třeba i zmenšil. Napište názor zatím
Dobrý deň. Budem sa snažiť odpovedať aj na Váš komentár. Blíži sa však konferencia, na ktorej mám príspevok, a musím sa teraz venovať tomu. Bude mi to teda trvať niekoľko málo týždňov. Prepáčte.
Rychlost rozpinania vesmíru sa zväčšuje zo vzdialenosťou od bodu pozorovania. Tomu rozumiem. Ale keď pozorujeme objekt vzdialený napr. 10 miliárd rokov dopplerov efekt nám ukáže akú rýchlosť mal pred 10 miliardami rokov. Čo bolo pred 10 miliardami rokov nemusí byť dnes. Ako zistíme ako sa správa objekt dnes , keď nám informáciu o sebe poslal pred 10 miliardármi rokov ?? Ja viem že logika bežného života je ďaleko od spravania mikro a makro vesmíru , no bez logiky by sme stále žili v jaskyniach a nestávali by sme si obydlia.
Treba si počkať ďalších 10 miliárd rokov. V skutočnosti bude treba čakať ešte viac, pretože sa objekt vzďaľuje. Komplikáciou môže byť aj to, že nebude existovať Slnko a ani Zem.
prišiel som na to 231! som dobrý!:)
môžem to zhrnúť tak že, zem drží na obežnej dráhe s oseminútovým oneskorením, že hviezdy drží temná hmota a vesmír rozpína temná energia? a čo je najlepšie, ako tvrdí Samko Kováčik, že je to fakt a o faktoch sa nediskutuje.
-každý fyzik to tu donekonečna omiela, už poznám naspamäť Viera Rubinová aj štandardné sviečky, ale či to je vieryhodné, neviem. idem si ešte vypočuť dačo o veľkom tresku...
Dobrý deň. Tých osem minút je zrejme čas, za ktorý svetlo prekoná vzdialenosť od Slnka na Zem držanú jeho gravitáciou. Ak správne rozumiem druhej časti Vašej otázky, je to asi takto. Aj keby vo vesmíre nebola tmavá hmota, mohli by sa sformovať nejaké galaxie, ale vyzerali by inak a hviezdy v nich by okolo ich jadier obiehali inými rýchlosťami. Taktiež, aj keby neexistovala tmavá energia, vesmír by sa mohol rozpínať a to dokonca nekonečne dlho. To, či sa vesmír rozpína alebo stláča závisí od viacerých parametrov - pomeru chladnej a horúcej látky v tom ktorom štádiu a tiež od krivosti vesmíru. Nám príroda prichystala vesmír s takmer nulovou krivosťou (zatiaľ ani nevieme, či vôbec nejakou) a dnešným pomerom chladnej látky k tmavej energii približne 3:7 (horúca látka je dnes zanedbateľná).
Prečo to stále omieľame? Myslím že preto, lebo nie je tak veľa vecí, ktoré by sa na túto tému dali povedať širšiemu publiku. To bolo totiž moje zadanie. Ak Vás zaujíma niečo z fyziky, čo tento základný rámec presahuje, odporúčam pozrieť tento kanál: www.youtube.com/@SabineHossenfelder
Zaujímavá je i otázka, do akej miery možno vyššie spomenuté pokladať za fakty. Myslím, že vierohodnosť všetkého, čo vieme, je viac či menej obmedzená. Sme konečné bytosti a nikto z nás nemá ku skutočnosti priamy prístup, ale iba taký, ktorý je sprostredkovaný našimi zmyslami. Tie možno "predĺžiť" prístrojmi (ďalekohľady, mikroskopy, urýchľovače,...), čo je myšlienka tzv. inštrumentálneho realizmu známa vo filozofii vedy (odporúčam knižku Inštrumentálny realizmus od L. Kvasza, hoci je viac o matematike). Čo sú teda vedecké fakty? Myslím, že v tomto kontexte by mohlo ísť o konsenzuálne výroky zjednodušujúce výsledky vedeckého výskumu. V prípade kozmológie obsahujú veľa extrapolácie a možno ich chápať len ako dôsledok snahy o konzistetný opis vesmíru. Samozrejme, o takto chápaných faktoch možno pochybovať. Fyzici a fyzičky o nich aj neustále pochybujú. Tieto pochybnosti si však vyžadujú kvalifikáciu, ktorú je pomerne náročné získať.
@PeterMaták-f8x ja vás fyzikov usilovne sledujem, aj sa snažím z každej prednášky niečo odniesť - do tej miery čo mi závit dovolí pochopiť - a baví ma to. Fandím vám, ktorí sa snažíte.
Tým tmavým hmotám a pod., sa mi však mozog usilovne bráni. To omieľanie mi v tom nejak nepomáha. Treba to vysvetliť starostivejšie, krok po kroku: ak by bolo v celom vesmíre len jedno teleso, aká by existovala fyzika, čo by sa dalo merať, existoval by časopriestor? čo ak by telesá boli dva? atď.
Existuje hybnosť jedného jediného telesa? koľko tých telies musí byť aby vznikol priestor? Musí sa s tým telesom niečo diať aby bol čas? stačí vzájomný pohyb na to aby už bol čas? Prečo padajúce teleso naberá na hybnosti inak voči oproti letiacemu telesu a inak voči telesu ktoré letí vedľa neho. Čo za zázrak je tá rýchlosť v tomto časopriestore, ktorá drží mesiac nad zemou?To všetko sa pýta vysvetliť, ale nie tak ako sa to robilo pred 30r: deti zapamätajte si že vo vesmíre je 70% temnej energie, ktorá poháňa rozpínanie vesmíru. Prvé decko sa spýta: čo ak sa my zmenšujeme a zmenšujeme smerom k najbližším čiernym dieram? A je to meranie pomocou spektrálnych posuvov spoľahlivé vo fyzike kde rýchlosť svetla je referencia (a je na všetkých škálach vobec?) kde tá "rýchlosť" je dráha za čas v krivom časopriestore... baví ma to, vysvetľujte ďalej, ja vás počúvam. ďakujem za to...
Kde som také niečo tvrdil? :) Tuším si ma pletiete so ZKH, aj ona to povedala len v rámci istého kontextu.
@@samuelkovacik6062 Samko, vo vedátorovi v apke.
Mne tam strašne chýba diskusia, je to môj názor, ty máš iný.
...že by sme sa ťa vypytovali blbosti. Že odkiaľ vieš že je zem guľatá atď.
mne s SOU textilným s maturitou - bežný človek; po zemi chodia aj väčší blbci, niektorí sú dokonca vo vysokej politike - viem že zem je guľatá a že mesiac sa tam drží, lebo má na to rýchlosť, Einsteinove riešenie tohoto problému pokladám za elegantné, do tej miery ako ho vládzem pochopiť, a nejakým spôsobom mu proste verím. S chýbajúcou hmotou mám však problém a dovolím si tvrdiť že nie som sám. Nezanedbali ste niečo? Dá sa našiť naše lokálne chápanie gravitácie na tak veľké škály? Nemajú tie hviezdy v galaxii proste rýchlosť 200km/s lebo to bola ich počiatočná rýchlosť? Sú susedné galaxie, voči ktorým sa tá rýchlosť meria, natoľko blízko aby ich ovplyvnili? kde by sa mali rozletieť ak je časopriestor zakrivený? Ak vysvetlíme gravitáciu silou, je táto sila rovnaká na všetkých škálach? Mne, alebo poviem nám, lebo NÁS je tiež veľa😅 - sa vidí že tá dodatočná hmota je do modelu vsunutá príliš umelo. taký mám z toho pocit...
Tak hmota a onaká hmota či energia, všelijaké teorie, ale ak sa nemýlim nikto neodhalil podstatu, kde a prečo sa to tu všetko nabralo? Stvoril to stvoriteľ? A kde sa tan tu nabral? Vzniklo to celé z BigBangu? A ten sa tu kde nabral?
Ako to je vlastme s tým.rozpínaním vesmíru ? Prečo sa napr. nezväčsujú vzdialenosti medzi objektmi v rámci slnečnej sústavy , ale galaxie sa od seba vzdaľujú ?
Ale len na veľkej škále, niektoré sa k sebe aj približujú -napr: Androméda a Mliečna cesta a niektoré sa aj zrazia.
Při výbuchu neletí veškerá odmrštěná hmota přímočarou neměnnou dráhou z bodu výbuchu. Ale jednotlivé segmenty a části odmrštěného materiálu na sebe během tohoto pohybu působí pod vlivem hustoty a hmotnosti.
Dobrý deň, ak správne rozumiem Vašej otázke, je to takto. Einsteinove rovnice majú, kvalitatívne a hrubo povedané, na jednej strane hustotu látky (energie, hybnosti) a na druhej zakrivenie časopriestoru. Ak teda na prvú stranu dáme, že látka vo vesmíre je rozmiestnená rovnomerne, dostaneme v závislosti od jej hustoty rozpínanie, resp. zmršťovanie vesmíru. Na menších škálach (ako správne poznamenal spoludiskutujúci martinefenberger3724) je rozloženie látky nehomogénne. Máme Slnko a okolo neho planéty. Riešenie Einsteinových rovníc je potom s veľkou presnosťou ekvivalentné riešeniu Newtonovských pohybových rovníc, a to dá obiehanie planét okolo Slnka po eliptických dráhach. Od tohto riešenia sú pozorovateľné iba malé odchýlky, ako napríklad posun perihélia Merkúra. A to je asi všetko, čo viem rýchlo napísať.
Gravitace...
Ano moze to kolisat zalezi ci Boh povie ci posunut alebo nie alebo celkom znicit ak ludia nebudu respektovat a dodrziavat prirodne cize Bozie zakony
0:03:35 Jen taková drobnost sqr(231) - sqr(16) = 53105 a ne 952.4373. V čem je ten zakopaný pes? Chyba v mém pamatování si základů matematiky?
Dobrý deň, je to v skutočnosti 231*sqrt(17). Chcel som iba nejaké náhodné iracionálne číslo na ilustráciu niečoho zásadne nového v danej postupnosti...
@@PeterMaták-f8x Děkuji za doplnění.
Od určitej doby sa mi začalo zdať že rozpráva po Čínsky. 😅
Nokia Tune musí byť.
Kozmologia je náboženstvo,nie veda!!!!
Nie je mi celkom jasne, pre koho je prednaska urcena. Vzhladom na extremne vysoky podiel odbornych terminov, ako aj vysoku rychlost prezentovania/vyjadrovania sa mi pripada ako keby bola urcena vyhradne odbornikom na casticovu fyziku. Co asi nebol vcelku ciel prezentacie.. Do buducna odporucam aby sa prezentacia nesnazila pokryt tak siroku oblast, bola vysvetlena pomalsim tempom s iba nutnym pouzitim odbornych terminov, ktore sa divak nemal kedy naucit. Nepochybujem ze p. Matak je fakt odbornik, ale popularizacna prednaska by nemala predpokladat, ze divak sedi s notesom, zastavuje si prednasku aby si znacil pojmy.. Treba ubrat z plynu, vypustit z prezentacie menej podstastne aspekty, a pod.
Pokud si připustíme, že galaxie se rozpínají, nepotřebujeme tmavou hmotu k vysvětlení pohybu hvězd v nich. [dr. Vavryčuk]
Riesit veci ktore ma len Boh na starosti a clovek ich nikdy nepochopi nema zmysel , dolezite je sa dostat do raja a nato staci zit podla svedomia a sluzit Bohu
Bůh chce ovce, které se o nic nezajímají?
@@borisnavratilPodle pana Jana jsme měli zůstat v jeskyních 😁
@@Decadics ne on se jen bojí jít dál za dědinu aby nespadl do pekla z té placaté Země