Bardzo pomocny filmik Dziękuję ci przyjacielu zwłaszcza dla współczesnej młodzieży która siedzi tylko w internecie i niewiele potrafi a chcieliby zarabiać po 5*6*8 "tysi" na miesiąc a nawet koła w samochodzie niektórzy nie potrafią zmienić widziałem na własne oczy Ponadto zirytował mnie też fakt iż chłopak 20 letni nie potrafi obsługiwać wiertarki nie wie w którą stronę ma kręcić się wiertło powiem wam szczerze że Ręce mi opadły nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać
A skąd ma umieć? Kto miał go tego nauczyć? Miał się nauczyć na warsztatach w szkole? Na jakich warsztatach? Nie nauczył go ojciec, to nie umie. Zachowujesz się tak, jakbyś umiał spawać tydzień po narodzinach, wielki pan wszystkowiedzący
B. ważne stałe trzymanie kąta ostrza! I korzystnie będzie rozpoczęcie MINIEJSZYM KĄTEM (np.22st) a potem - coraz większymi na kolejnych gradacjach. W ten sposób uzyskujemy 'łamany' przekrój ostrza i mniej stali do usunięcia. Anglosasi zwą to PRIMARY, SECONDARY, TERTIARY BEVELS - czyli pierwotne, wtórne, i trzecie ściny krawędzi tnącej.
Witam. Bardzo dobry film niema się czego czepić szacun no i na końcu stalka świetne narzędzie. Mam tylko poradę jak ostrzyć na stalce. Chwytamy lewą dłonią (dla praworęcznych ) stalka ku górze w wygodny pion i tak jak byśmy cieli raz z lewej raz z prawej z góry w dól szybko wyrobić sobie ruchy i się nie ciachnąć. I jeszcze jedna bardzo ważna zasada by stalkę i noże obsługiwała zawsze tylko jedna osoba, bo przy swej technice są te same ruchy wyuczone i kąty ostrza zostają. Pozdrawia. PEACE
A co zrobić jak nie masz kubka, ani osełki, jesteś w terenie lub na biwaku... Można użyć kamienia odpowiedniej wielkości lub naostrzyć z wykorzystaniem krawężnika drogowego. Sprawdzona metoda
Nawet jak tylko z użyciem kubka wygładzimy ostrze i nóż tnie, zamiast rozrywać, to w przypadku braku osełki można awaryjnie zastosować. :-). Wiadomo osełka to lepsze rozwiązanie, ale nie w każdej kuchni jest. Pozdrawiam :-)
@@TakeLook ceramiczny spodek kubka czy innego naczynia jest ostatecznnym rozwiązaniem ponieważ każdy posiada naczynia ceramiczne w swoim gospodarstwie domowym! Zgadzam się i ròwnież pozdrawiam! :)
Take Look obejrzyj jakiś filmik na temat profesjonaknwgo i zgodnego z noemami BHP trzymania pomidora podczas krojenia. Inaczej następnym razem, gdy się zamyślisz, możesz stracić opuszki palców i paznokcie. A było by szkoda.
Nie wiedziałem, że przepisy BHP regulują sposób trzymania pomidora - to ciekawe. A do palców i opuszków jestem bardzo przywiązany :) Pozdrawiam serdecznie :)
Jak to są norze ceramiczne np Kyocera to niestety tylko ostrzałką diamentową. Ręczną będzie to trudno zrobić jak nóż nie ma dużych uszczerbień to da radę. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać o kącie nachylenia ostrza ok 15 stopni.
Pełna zgoda - w kubku najlepiej pić herbatę. Co nie zmienia faktu, że w większości domów nie ma najprostszej osełki i wtedy awaryjne ostrzenie z użyciem kubka, przed wypiciem herbaty ratuje sytuację. Uwaga z mokrą ścierką bardzo dobra - rzeczywiście zapobiega przesuwaniu się osełki. Dziękuję! :-)
Panie te stalke to możesz wbić do ziemi i koze na niej polować Do końcowego naostrzenia noża powinna być stalka gładka Na diamecie możesz nóż renimowac i nie musisz za każdym razem używać oselki
Prawidłowo naostrzony nóż przetnie skórkę każdego pomidora przy lekkim nacisku, bez względu gdzie kupiony. Ale wypróbuje ostrość na pomidorach z tego sklepu 🙂
Tak, mój dziadek też tak ostrzył brzytwę. Ale to nie było ostrzenie, tylko polerowanie ostrza "z włosem", które wykonuje się przed każdym goleniem brzytwą. Mój dziadek ostrzył brzytwę na kamieniu o gradacji 12000 "pod włos". A przed goleniem skórzany pasek do polerowania. Stara dobra tradycja. Kto teraz używa brzytwy ....
Z brzytwą to są czary pasek zgoda ale jak popatrzymy co wyprawiają Japończycy z osełkami albo Rosjanie to kosmos.Belgowie mają swój kamień może go kupię.
Nie moczy się osełki żeby ta maź na niej pomagała ostrzyć! Ostrzy się noż spłukując osełkę pod bierzącą wodą celem wypłukania pozostałości odrobinek stali aby osełka nie zapchała się i po spłukaniu tej zawiesiny dalej spełniała swoją funkcję ostrzącą . Nóż pod włos ostrzymy w końcowej fazie po tylko żeby ściągnąć tzw drut i dla pewności ze dwa razy ostrzymy na kawałku drewna na koniec aby niewidoczne zadziory, skrawki stalowego włosa zostały w drewnnie , potem płuczemy nóż i jest gotowy do użycia.
Kiedyś ostrzylam błyskawicznie na doniczkach ceramicznych, ale zostawały nie fajne do zlikwidowania ślady Więc otrze swoje może na kubku lub innej ceramice, zawsze z włosem i trwa to moment, bo kika pociągnięć 🙂 Czemu więc tworzy się jakieś "profesjonalne stereotypy"? I często upierdliwe w stosowaniu.
Zapewne tym stereotypem jest ostrzenie pod włos :) Z mojego doświadczenia wynika, że ostrzenie pod włos powoduje, że ostrze się wolniej tępi... Pozdrawiam :)
Ostrzałka z "kółkami" przyda się do podostrzenia lekko tępego ostrza, ale nóż mocno stępiony wymaga osełki. Poza tym ostrzałka z "kółkami" musi być dobrej jakości i trzeba odpowiednio prowadzić ostrze noża, aby uzyskać odpowiedni efekt - więc jako podręczne narzędzie do szybkiego podostrzenia noża jest OK, nie wspominając o tym, że jest łatwa w uzyciu.
Skuteczne ostrzenie trwa nawet do 10minut? to gratuluje bo z noza nie duzo zostanie jak sie ma pojecie o ostrzeniu nozy to po 2 minutach bedzie golil a patrac na noz ktory pan ostrzy to raczej nie bardzo ma pan pojecie o tym co robi bo klinga nadaje sie do polerowania tak bardzo jest podrapana a to juz kilkanascie minut polerowania na gradacji powyzej 1600 w gore.
Czy ostrzyć można tylko "pod włos"? Mój Ojciec zawsze ostrzył w przeciwną stronę. Reszta wszystko tak jak mówisz. Czy to ma wpływ na ostrość czy szybkość ostrzenia?
Jeśli się ostrzy z włosem to na ostrzu powstaje grat (taki pas metalu) w efeckcie ostrze będzie trochę gorzej cięło, albo od razu, albo po kilku użyciach (jak tylko grat się zegnie). Więc to zła metoda
Ogólnie spoko, ale trochę niedopowiedzeń. Moczymy osełki kamienne - diamentowych już nie, diamentowe to nie tylko te pręciki, są też takie jak kamienne. Dla ostrości brzytwy nie ma znaczenia jakiej osełki użyję, tylko jej gradacja. Ja mam diamentowe 200 i 600. Jak byś nimi chciał naostrzyć nóż do ostrości brzytwy? Do tego potrzeba gradacji 2000 i wyżej, niezależnie od materiału osełki. Osobiście myślę że 30 razy na raz na stronę to za mało. Za duży drut wyjdzie po przeciwnej i sporo pracy stracisz na jego usuwanie. Lepiej zmieniać co 10 razy po kilka razy.
Z tego co zauważyłem są jakieś podziały ostrości chociażby na taką która od tak tnie kartkę ale jak osiągać ostrość katany czy brzytwy która tnie nawet zarost? by ją osiągnąć 50 powtórzeń wystarczy?
Aby przeciąć kartkę nożem wystarczy użyć do ostrzenia osełki pokazanej na filmie, ale aby osiągnąć ostrość brzytwy to musisz mieć kamień szlifierski o gradacji od 1000 do 2000. Niektórzy stosują nawet gradacje wyższe. Z tym, że takie kamienie to spory wydatek. Niektórzy ostrzą na kawałku płyty marmurowej mocno zwilżonej wodą.
Osełkę pokazaną w filmie kupiłem w jednym z dużych sieciowych hipermarketów, ale są do kupienia w sklepach z nożami, agd i tak jak wyżej koledzy podpowiedzieli. Ale uwaga - ceny niektórych osełek mogą zaszokować, są tak drogie. Osełka z filmu kosztowała między 35 a 45 zł. i taka do domu w zupełności wystarczy. Można też kupić osełkę za 5- 10 zł i taka też będzie dobra o ile ma gradację około 400 - 600. Pozdrawiam! :-)
To tez jest rozwiązanie z tym, że znacznie droższe. Poza tym celem filmu było pokazanie jak naostrzyć nóż awaryjnie nie mając nawet osełki i jak ostrzyć na zwykłej osełce.
Do tego typu noża kąt jest odpowiedni, ale jak zauważyłem, każdy mój widz ma w tej kwestii inne zdanie, tak jak w kwestii: ostrzyć z włosem, czy pod włos :) Pozdrawiam :)
@@TakeLook Ogólnie wszystko OK. Różne ostrza do różnej obróbki. Np brzytwa, ostrze gładkie, do chleba chropowate. Kąt ostrza noża kuchennego około 10 stopni.
Panowie kosa to nie nóż, kosę najpierw się klepie albo jak kto woli kuje ostrze po to żeby było ciekie i twarde i wystarczy później parę ruchów osełką i jest ostra jak brzytwa. A jeżeli chodzi o ostrzeżenie to ostrzymy pod włos czy to ręcznie czy na szlifierce, ostrzałce.mały kąt później wystarczy stalka do ostrzenia, taka jaka jest w zestawach z nożami.
Kiedyś ostrzyłem noże "z włosem", a od dobrych kilkunastu lat ostrzę "pod włos" i tak jest lepiej. Szybciej uzyskuje się wymaganą ostrość i nóż nie ulega tak łatwo stępieniu. To oczywiście moje subiektywne wrażenia. Na szczęście każdy może ostrzyć jak chce: '" z włosem", "pod włos", "na włos" czy jeszcze inaczej. Ważne aby na koniec ręce były nie pokaleczone, nóż był ostry i nie zniszczony... :-) Pozdrawiam :-)
Z takim podejściem do tematu nigdy się nie nauczysz ostrzyć. Przecież na tym filmiku jest bardzo dobrze pokazane jak to robić więc rada jest jak najbardziej pożyteczna dla tych, którzy tego nie potrafią. Wystarczy odrobina chęci, na początek wyciągnąć jakiś stary nóż z szuflady i próbować, próbować, próbować aż do skutku. No chyba, że ktoś woli tylko narzekać, że rada jest do niczego to niech dalej się męczy z tępymi nożami. A autorowi tego filmu dzięki za to, że podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem. Pozdrawiam Jarek. No i próbujcie, próbujcie, samo się nie zrobi.
Jak nie tępić noży - żeby ich potem nie ostrzyć. Moje rady: To i owo o krojeniu - kuchennym. O nożach kuchennych i desce. Poradnik dla drobnych kuchennych eksperymentatorów i majsterkowiczów. Ta metoda jest od dawna przeze mnie stosowana i zdaje praktyczny egzamin. Nóż, to jedno z podstawowych narzędzi kuchennych. Sprawność tego narzędzia jest jednym z podstawowych warunków, decydujących o komforcie i satysfakcji kuchennego majsterkowicza. Jak sprawnie wojować nożem w kuchni? - Oprzemy się na poradniku internetowym, który jednak w kwestii noży nie o wszystkim nas informuje. Pomijam to co jest tam napisane a dodaję to, co jest moim zdaniem - ważne. Rady dotyczą raczej gospodarstw domowych, gdzie z reguły są trudności z utrzymaniem noży w odpowiedniej ostrości. W kuchniach komercyjnych zawsze znajdzie się "ktoś" - kto noże fachowo naostrzy. /Tępe noże są paradoksalnie bardzo niebezpieczne/. W kuchniach domowych niestety jest inaczej. A więc do rzeczy: Oprócz klasycznego podziału, noże możemy sklasyfikować pod względem kształtu podłużnego ostrza. Mamy noże o linii prostej, wypukłej i wklęsłej. Noże "wypukłe" na przykład "nóż szefa kuchni" nadają się do zgrubnego krojenia - w zasadzie wszystkiego. Zalecam jednak używanie noża prostego i wklęsłego,. W czym rzecz? Chodzi o przestrzeganie podstawowej zasady: Nie kroimy deski - to podstawowy błąd, a sam produkt który mamy pokroić. Do krojenia nie używamy żadnych desek drewnianych czy plastikowych a wyłącznie płytę szklaną, którą umownie możemy nazwać deską. Ostrze nie ma prawa dotykać podłoża. Należy zachować kąt około 30 stopni. Czubek noża przesuwa się po szklanej tafli samym końcem, który z czasem ukształtuje się jako tępa, płaska stopka, przesuwająca się podczas krojenia po szkle, nie rysując go. Dlaczego szkło? Bo nie przyjmuje żadnych zanieczyszczeń i łatwo jest utrzymać go w sterylnej czystości. Ma tylko jedną wadę - może ulec stłuczeniu. - Warto o tym pamiętać. Jeśli używamy deski drewnianej - przykładowo, to po krojeniu ryb, drobiu czy surowego mięsa - nie użyjmy jej do krojenia artykułów spożywanych na zimno, nieprzeznaczonych do obróbki cieplnej jak: wędliny, sery, pieczywo ...ogórki, pomidory, owoce ... itp/itd. Deska drewniana nigdy już nie będzie wystarczająco wyjałowiona - a przecież w kuchni należy utrzymywać niemalże sterylną czystość. Jeżeli ktoś nie wierzy, niech delikatnie zdrapie nożem powierzchnię "czystej" deski i tę treść obejrzy pod mikroskopem. To co zobaczy - spowoduje szok. Tam jest istny mini ogród zoologiczny z bogatą fauną i florą. A więc do krojenia używamy płyty szklanej w cenie około kilkunastu złotych oraz noże proste i wklęsłe, które przez stosunkowo długi okres użytkowania nie będą wymagać ostrzenia. Wystarczy raz na kilka dni skorygować ostrze, przesuwając dwa noże, ostrzem jednego po tępej stronie drugiego, pod odpowiednim kątem. Metoda łatwa i wystarczająco skuteczna. Życzę miłego, skutecznego i bezpiecznego krojenia.
10 min ostrzenie noża??? a po co? w ten sposób szybciej się zużywa, poza tym pod włos? raczej nie, myślę, że to może spowodować nierówności ostrza, ja ostrzę na mokrym kamieniu dosłownie parę ruchów w jedną i drugą stronę i to całkowicie wystarcza, poza tym zbyt ostry nóż jest niebezpieczny i można łatwo się skaleczyć, w warunkach turystycznych można ostrzyć na mokrym kamieniu okrąglaku
Naostrzenie tępego noża zajmie około 10 minut. Nie da się krócej. Ale jeśli noże "serwisuje" się regularnie, czyli nie dopuszcza do mocnego stępienia, tylko co tydzień lub 2 tygodnie przeciągnie się ostrze po kamieniu lub ostrzałce to rzeczywiście wystarczy 1-2 minuty. A w filmie pokazano jak naostrzyć tępy zaniedbany nóż, a nie lekko stępiony. A to zasadnicza różnica :-). A co do ostrzenia z włosem lub pod włos.... Ilu widzów tyle opinii... Każdy ma swój sposób, a na końcu liczy się tylko czy nóż jest ostry...
Ilu ludzi tyle opinii - kiedyś ostrzyłem "z włosem", a od kilkunastu lat tylko "pod włos" bo moja praktyka wieloletnia pokazuje, że tak jest lepiej, szybciej i ostrze dłużej trzyma ostrość :). Ale można ostrzyć też "z włosem" - nikt nie zabrania :) Pozdrawiam serdecznie :)
Wiem że to wydaje się błędne ale naprawdę nóż ostrzy się wlasnie w ten sposób, pod wlos. Oglądałem filmy instruktażowe zagranicznych profesjonalnych szefów kuchni i każdy z nich ostrzy noże pod włos. Pozdrawiam.
PICCOLO szlifierka może ci tylko krawędź wyrobić ale samą szlifierką nie naostrzysz tak jak osełką czy ostrzałką wiem bo sam robiłem w warsztacie nóż i był tępy np nie ciął gładko kartki
PICCOLO pomagał mi w tym mój ojciec który całe swoje życie spędził na szlifierce tokarce itp. Więc mamy pojęcie i prawda jest taka że najlepszą ostrość uzyskasz ręcznie
Za słownikiem PWN: "Niektóre rzeczowniki mają biernik oboczny: burak lub buraka, pomidor lub pomidora, kalafior lub kalafiora. Formy podane na drugim miejscu są raczej potoczne. Można powiedzieć „Zjedz pomidora”, ale w książce kucharskiej przeczyta się: „Pokroić pomidor w plasterki”." I tyle w kwestii pomidora :) Pozdrawiam serdecznie :)
Super metoda na stępienie ostrza,proszę nie słuchać tych rad,gdyż Pan kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi.A karteczka to pewnie recepta na nie wykupione leki.noże ZAWSZE ostrzy się ostrą krawędzią od siebie,nigdy do siebie.
Są różne szkoły ostrzenia noży :) więc nie wydawałbym tak mocnych opinii tylko dlatego, że nie ostrzy Pan "pod włos". Też kiedyś ostrzyłem z włosem, ale uważam, że takie ostrzenie jak pokazałem jest skuteczniejsze i lepsze i tyle :) Pozdrawiam :)
Współczuję żonie Pana, ostrzy się :pociągając do siebie i drugą stroną od siebie na przemian lewa-prawa.A nie to Ca Pan pokazuje.Na kubku i talerzu to Pan sobie ostrz to 0-ówka,możnasamochód szlifować po szpachlowaniu, a nie noże ostrzyć.Najlepsze do ostrzenia jest szlifierka kątowa flex:)
Każdy ma swój sposób na ostrzenie noży. Są różne szkoły - ja ostrzę "pod włos". Niektórzy z włosem. Proszę sobie przetestować co jest skuteczniejsze - dla mnie "pod włos: :-). A ostrzenie na kubku lub talerzyku to rozwiązanie "ratunkowe", kiedy nie ma osełki w domu a nóż tępy. I na pewno skuteczne - proszę spróbować choćby z ciekawości :-)
Dziekuje przydal mi sie filmik
Cieszę się 🙂
Skutecze jest też tarcie nóż o nóż choć krótko trwałe Ale zapewniam SKUTECZNE
@@TakeLook 7
- i to jest filmik! WIELKIE DZIĘKI ZA NAGRYWKĘ! :)
Miło :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Bardzo przydatna, klarowna instrukcja
Jak zwykle.
Dzięki za filmik.Przydało się prze świętami. Wesołego zająca.
:-)
Przydatny filmik! Dziękuję.
Dziękuję :)
Pozdrawiam :)
Wielkie dzięki naostrzylem wszystkie noże
Miło nam :)
Pozdrawiam ciepło :)
Dzięki, przydało się!
Choć, po głosie, do końca wydawało mi się, że instrukcji udziela mi Donald Tusk :P
A mnie skojarzył sie głos syna BOLKA z Gdańska,- tego od spowodowania wypadku na motocyklu przy predkości 196km/godz
Ile ludzi tyle opinii - ale to tylko głos Take Look :-)
@@bozenao54 A ja myślałem, że to dyktator Jarosław z Żoliborza. Ach, przecież on nie nosi obrączki.
Dzieki za super fimik 👍 pozdrawiam 🌷
Miło :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Od dawna na kamionkowych naczyniach ostrzono noże.
Dziadek na progu domu nóż ostrzył lub na kamieniu jakieś 50 lat temu
Bardzo pomocny filmik Dziękuję ci przyjacielu zwłaszcza dla współczesnej młodzieży która siedzi tylko w internecie i niewiele potrafi a chcieliby zarabiać po 5*6*8 "tysi" na miesiąc a nawet koła w samochodzie niektórzy nie potrafią zmienić widziałem na własne oczy Ponadto zirytował mnie też fakt iż chłopak 20 letni nie potrafi obsługiwać wiertarki nie wie w którą stronę ma kręcić się wiertło powiem wam szczerze że Ręce mi opadły nie wiedziałem czy się śmiać czy płakać
Dzięki! :-)
A skąd ma umieć? Kto miał go tego nauczyć? Miał się nauczyć na warsztatach w szkole? Na jakich warsztatach? Nie nauczył go ojciec, to nie umie. Zachowujesz się tak, jakbyś umiał spawać tydzień po narodzinach, wielki pan wszystkowiedzący
Plakac. Tylko plakac. Moze taty w domu nie bylo.
B. ważne stałe trzymanie kąta ostrza! I korzystnie będzie rozpoczęcie MINIEJSZYM KĄTEM (np.22st) a potem - coraz większymi na kolejnych gradacjach. W ten sposób uzyskujemy 'łamany' przekrój ostrza i mniej stali do usunięcia. Anglosasi zwą to PRIMARY, SECONDARY, TERTIARY BEVELS - czyli pierwotne, wtórne, i trzecie ściny krawędzi tnącej.
Dziękuję za ten film ❤
Miło :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Witam.
Bardzo dobry film niema się czego czepić szacun no i na końcu stalka świetne narzędzie. Mam tylko poradę jak ostrzyć na stalce. Chwytamy lewą dłonią (dla praworęcznych ) stalka ku górze w wygodny pion i tak jak byśmy cieli raz z lewej raz z prawej z góry w dól szybko wyrobić sobie ruchy i się nie ciachnąć. I jeszcze jedna bardzo ważna zasada by stalkę i noże obsługiwała zawsze tylko jedna osoba, bo przy swej technice są te same ruchy wyuczone i kąty ostrza zostają.
Pozdrawia. PEACE
Dzięki za konstruktywny komentarz :)
Pozdrawiam serdecznie :)
bardzo praktyczne! dziękuję!
O rany, dziękuję bardzo! Cenne informacje, nie miałam o tym wszystkim pojęcia! Dziękuję bardzo😀 SUB!
Dzięki i pozdrawiam :)
Dokładnie tak osrzę noże na kamiennych schodach :-)
Trzeba mieć odpowiednie schody :)
Pozdrawiam :)
Ja świetnie ostrzę na betonowym schodku i przesuwam nożem w odwrotną stronę. Moje nożyki są wtedy ostre właśnie jak brzytwa.
To żeś ładne zarysowania zrobił na nożu, gratulacje... 👔
dziękuję,na pewno skorzystam
Pozdrawiam :-)
A co zrobić jak nie masz kubka, ani osełki, jesteś w terenie lub na biwaku... Można użyć kamienia odpowiedniej wielkości lub naostrzyć z wykorzystaniem krawężnika drogowego. Sprawdzona metoda
Super
Spodek kubka nie ostrzy tyko gładzi ostrze! Z osełką się zgadzam...na sucho i mokro pod włos!👍
Nawet jak tylko z użyciem kubka wygładzimy ostrze i nóż tnie, zamiast rozrywać, to w przypadku braku osełki można awaryjnie zastosować. :-). Wiadomo osełka to lepsze rozwiązanie, ale nie w każdej kuchni jest. Pozdrawiam :-)
@@TakeLook ceramiczny spodek kubka czy innego naczynia jest ostatecznnym rozwiązaniem ponieważ każdy posiada naczynia ceramiczne w swoim gospodarstwie domowym! Zgadzam się i ròwnież pozdrawiam! :)
SUPER SPRAWDZE
Polecam :)
Dobre, zagraniczne kamienie są pioruńsko drogie . Około 1000 zł za sztukę . Będę na razie ostrzyć na kubku albo sposobem " nóż o nóż".
To prawda, że te kamienie są drogie, ale na szczęście są skuteczne tańsze sposoby :)
Pozdrawiam :)
Dziękuję ci przydało się Batman nie ma szans 😈
Dzięki :)
Pozdrawiam :)
Dobry film
Miło :)
Dziękuję i pozdrawiam :)
Ja ostrzę odwrotnie z dobrym skutkiem🤔
Take Look obejrzyj jakiś filmik na temat profesjonaknwgo i zgodnego z noemami BHP trzymania pomidora podczas krojenia. Inaczej następnym razem, gdy się zamyślisz, możesz stracić opuszki palców i paznokcie.
A było by szkoda.
Nie wiedziałem, że przepisy BHP regulują sposób trzymania pomidora - to ciekawe. A do palców i opuszków jestem bardzo przywiązany :)
Pozdrawiam serdecznie :)
extra!!!
Super Tipps 🌹❤️💖🐞👍😻☕🥂
Miło :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Donek wziął się za ostrzenie?
Mam noz z bialym ostrzem jakby z plastyku.Jak ostrzyc czy tez tak jak pokazano w filmie .dziekuje
Ostrzenie takich noży jest bardzo trudne i praktycznie w domu niemożliwe... :)
Pozdrawiam :)
Jak to są norze ceramiczne np Kyocera to niestety tylko ostrzałką diamentową. Ręczną będzie to trudno zrobić jak nóż nie ma dużych uszczerbień to da radę. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość. Należy pamiętać o kącie nachylenia ostrza ok 15 stopni.
Dzieki tobie mam zarysowany nóż dzieki
Ostrzy się tylko krawędź tnącą - jak się trzyma właściwy kąt, to głownia nie będzie porysowana.
Pozdrawiam :)
Kubek do herbaty. A do noza oselka polozona na mokrej ścierce to nie ucieka po stole.
Pełna zgoda - w kubku najlepiej pić herbatę. Co nie zmienia faktu, że w większości domów nie ma najprostszej osełki i wtedy awaryjne ostrzenie z użyciem kubka, przed wypiciem herbaty ratuje sytuację. Uwaga z mokrą ścierką bardzo dobra - rzeczywiście zapobiega przesuwaniu się osełki. Dziękuję! :-)
Chyba Take a Look
To jest polska angielszczyzna haha :D
Hej mam pytanie po ile ta osełka i gdzie ją mogę kupić)
Osełka firmy Fackelmann, kupić można w sklepie lub na allegro, cena około 30-40 zł.
Pozdrawiam serdecznie :)
Panie te stalke to możesz wbić do ziemi i koze na niej polować
Do końcowego naostrzenia noża powinna być stalka gładka
Na diamecie możesz nóż renimowac i nie musisz za każdym razem używać oselki
Dzięki za konstruktywny komentarz :)
Pozdrawiam :)
Kocham internet.
:)
Pozdrawiam :)
Ciekawe bo pomidor z biedry ma czsami taka skore twarda ,jak by to byla cytryna...
Prawidłowo naostrzony nóż przetnie skórkę każdego pomidora przy lekkim nacisku, bez względu gdzie kupiony. Ale wypróbuje ostrość na pomidorach z tego sklepu 🙂
Pod warunkiem ze kubek ani talerzyk nie jest porcelanowy.
całe życie żle ostrzyłam noże odwrotnie teraz wiem
Miło, że film się przydał :)
Pozdrawiam :)
potwierdzam ! co ja teraz z noża zrobiłem to nie mam pytań
Niczym samurajski miecz! Serio !
Cieszę się :)
Tylko teraz ostrożnie z ostrzem :)
Pozdrawiam serdecznie :)
A w czym to przeszkadza że ostrzy się z włosem?
Nic.
Moje tak ostrzone są ostre jak brzytwa a do tego w moment 🙂
no to chłopie błysnąłeś wiedzą !!!
;-)
Gdzie można kupić taką osełkę?
W marketach budowlanych lub większych sklepach agd - cena to około 35-40 zł.
Na pewno są do kupienia w internecie :)
Pozdrawiam :)
@@TakeLook Dziękuję
A dlaczego kiedyś fryzjerzy ostrzyli brzytwy na skórzanym pasku?
Tak, mój dziadek też tak ostrzył brzytwę. Ale to nie było ostrzenie, tylko polerowanie ostrza "z włosem", które wykonuje się przed każdym goleniem brzytwą. Mój dziadek ostrzył brzytwę na kamieniu o gradacji 12000 "pod włos". A przed goleniem skórzany pasek do polerowania. Stara dobra tradycja. Kto teraz używa brzytwy ....
Bo nie mieli kubków i talerzy
Z brzytwą to są czary pasek zgoda ale jak popatrzymy co wyprawiają Japończycy z osełkami albo Rosjanie to kosmos.Belgowie mają swój kamień może go kupię.
Mk
Brzytwę ostrzy się na "marmurku"" a na pasku poleruje.
Nie moczy się osełki żeby ta maź na niej pomagała ostrzyć! Ostrzy się noż spłukując osełkę pod bierzącą wodą celem wypłukania pozostałości
odrobinek stali aby osełka nie zapchała się i po spłukaniu tej zawiesiny dalej spełniała swoją funkcję ostrzącą . Nóż pod włos ostrzymy w końcowej fazie po tylko żeby ściągnąć tzw drut i dla pewności ze dwa razy ostrzymy na kawałku drewna na koniec aby niewidoczne zadziory, skrawki stalowego włosa zostały w drewnnie , potem płuczemy nóż i jest gotowy do użycia.
Dzięki za trafne uwagi - przydadzą się widzom :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Kiedyś ostrzylam błyskawicznie na doniczkach ceramicznych, ale zostawały nie fajne do zlikwidowania ślady
Więc otrze swoje może na kubku lub innej ceramice, zawsze z włosem i trwa to moment, bo kika pociągnięć 🙂
Czemu więc tworzy się jakieś "profesjonalne stereotypy"?
I często upierdliwe w stosowaniu.
Zapewne tym stereotypem jest ostrzenie pod włos :)
Z mojego doświadczenia wynika, że ostrzenie pod włos powoduje, że ostrze się wolniej tępi...
Pozdrawiam :)
To čo tu ukazuješ je ešte ďaleko do ostreho noža...
Ale ani on má ďaleko od tupého noža
@@TakeLook to je pravda ale suste kameň 2000/5000 a na koniec to vyleštiť na koži. Už mám dorezané všetky handry na riad....
Może być teściowa?
ojej ojej wiecej gadania.
Moze
A takie ostrzałki z takimi kółeczkami w środku to czy są Uzupełnień bezużyteczne czy mają jakieś swoje zalety
Ostrzałka z "kółkami" przyda się do podostrzenia lekko tępego ostrza, ale nóż mocno stępiony wymaga osełki. Poza tym ostrzałka z "kółkami" musi być dobrej jakości i trzeba odpowiednio prowadzić ostrze noża, aby uzyskać odpowiedni efekt - więc jako podręczne narzędzie do szybkiego podostrzenia noża jest OK, nie wspominając o tym, że jest łatwa w uzyciu.
Można o schody na klatce.
Jasne - to też możliwe, ale nadal tylko awaryjne rozwiązanie i to pod warunkiem, że mieszka się w bloku :-).
Skuteczne ostrzenie trwa nawet do 10minut? to gratuluje bo z noza nie duzo zostanie jak sie ma pojecie o ostrzeniu nozy to po 2 minutach bedzie golil a patrac na noz ktory pan ostrzy to raczej nie bardzo ma pan pojecie o tym co robi bo klinga nadaje sie do polerowania tak bardzo jest podrapana a to juz kilkanascie minut polerowania na gradacji powyzej 1600 w gore.
Z ostrzeniem noży jest jak z leczeniem - każdy się na tym zna :)
Pozdrawiam :)
Czy ostrzyć można tylko "pod włos"? Mój Ojciec zawsze ostrzył w przeciwną stronę. Reszta wszystko tak jak mówisz. Czy to ma wpływ na ostrość czy szybkość ostrzenia?
Moim zdaniem ostrzenie "pod włos" pozwala uzyskać szybciej pożądaną ostrość. Powodzenia w ostrzenie 🙂
Jeśli się ostrzy z włosem to na ostrzu powstaje grat (taki pas metalu) w efeckcie ostrze będzie trochę gorzej cięło, albo od razu, albo po kilku użyciach (jak tylko grat się zegnie). Więc to zła metoda
Jakby ktoś miał karambita tak jak ja to to wszystkie sposoby działają :)
Ogólnie spoko, ale trochę niedopowiedzeń. Moczymy osełki kamienne - diamentowych już nie, diamentowe to nie tylko te pręciki, są też takie jak kamienne.
Dla ostrości brzytwy nie ma znaczenia jakiej osełki użyję, tylko jej gradacja. Ja mam diamentowe 200 i 600. Jak byś nimi chciał naostrzyć nóż do ostrości brzytwy? Do tego potrzeba gradacji 2000 i wyżej, niezależnie od materiału osełki.
Osobiście myślę że 30 razy na raz na stronę to za mało. Za duży drut wyjdzie po przeciwnej i sporo pracy stracisz na jego usuwanie. Lepiej zmieniać co 10 razy po kilka razy.
Ile dni trzeba tak nożem machać by zaostrzyć?
Na tępy nóż trzeba przeznaczyć około 10 minut. Czyli niezbyt to czasochłonna praca... a efekt jest wart poświęconego czasu!
W przypadku ostrzenia o naczynia to tyle samo?
Ostrzenie na kubku/talerzu to rozwiązanie awaryjne - można trochę podostrzyć, ale polecam osełkę.
Z tego co zauważyłem są jakieś podziały ostrości chociażby na taką która od tak tnie kartkę ale jak osiągać ostrość katany czy brzytwy która tnie nawet zarost? by ją osiągnąć 50 powtórzeń wystarczy?
Aby przeciąć kartkę nożem wystarczy użyć do ostrzenia osełki pokazanej na filmie, ale aby osiągnąć ostrość brzytwy to musisz mieć kamień szlifierski o gradacji od 1000 do 2000. Niektórzy stosują nawet gradacje wyższe. Z tym, że takie kamienie to spory wydatek. Niektórzy ostrzą na kawałku płyty marmurowej mocno zwilżonej wodą.
Ja posiadam jeden taki nòż szefa kuchni ktòrym kroje pomidora na grubość plastròw 1mm.
Dodaj do wody płynu do naczyn
gdzie taką osełkę kupić można?
W sklepie kamieniarskim
W sklepie przemysłowym,ogrodniczym,w markecie budowlanym!
Osełkę pokazaną w filmie kupiłem w jednym z dużych sieciowych hipermarketów, ale są do kupienia w sklepach z nożami, agd i tak jak wyżej koledzy podpowiedzieli. Ale uwaga - ceny niektórych osełek mogą zaszokować, są tak drogie. Osełka z filmu kosztowała między 35 a 45 zł. i taka do domu w zupełności wystarczy. Można też kupić osełkę za 5- 10 zł i taka też będzie dobra o ile ma gradację około 400 - 600. Pozdrawiam! :-)
@@TakeLook dziekuje serdecznie za podpowiedź Panu i wszystkim;-) poszukam takiej i kupię sobie:-) dziekuję;-)
@@marekmarecki7416 Ja ostrzeżenie nóż o nóż i zawsze jest ostry 😃
bagnet z wermachtu tez mozna?
Można ale po co?
pod warunkiem ze noz nie jest ze stali harowanej
Od la tak ostrze🤔🤔🤔
Kąt jest uzależniony od grubości noża.
Można kupić sprzęt "Lansky" i po zawodach.
To tez jest rozwiązanie z tym, że znacznie droższe. Poza tym celem filmu było pokazanie jak naostrzyć nóż awaryjnie nie mając nawet osełki i jak ostrzyć na zwykłej osełce.
A jak ostrzyć nóż z piłką?
piłkę dajesz koledze aby sobie pokopał a ty ostrzysz nóż
Proszę pana morze być stopień 45 nawet 50 dziękuję za filmik
Ładnie, tylko, że... kłania się teoria skrawania i teoria ostrza. Nie taki kąt.
Do tego typu noża kąt jest odpowiedni, ale jak zauważyłem, każdy mój widz ma w tej kwestii inne zdanie, tak jak w kwestii: ostrzyć z włosem, czy pod włos :)
Pozdrawiam :)
@@TakeLook Ogólnie wszystko OK. Różne ostrza do różnej obróbki. Np brzytwa, ostrze gładkie, do chleba chropowate. Kąt ostrza noża kuchennego około 10 stopni.
Warto by powiedzieć, że nóż po ostrzeniu trzeba porządnie wytrzeć xD
Film miał pokazać domowe sposoby ostrzenia, a po macoszemu potraktowano temat, prezentując talęźyk i kubek ...
A co to jest talężyk?????
@@violettaiks3048 błąď słownika, oczywiście chodzi o yależyk
Tależyk 🤣
W 5 minucie w 28 sekundzie pokazałeś, jak zrobić sobie dużą krzywdę, duży , ostrym nożem :(
Będąc nieostrożnym, niestety tak...
Pozdrawiam :)
to chyba przez całe życie źle ostrzyłem nożne ponieważ zawsze ostrzyłem z włosem a później ściągałem
"drut"
Też kiedyś ostrzyłem z włosem, ale pod włos jest szybciej, trwalej i lepiej :)
Pozdrawiam :)
Glos Tuska 😁
Nie wiem czy to komplement ;)
Pozdrawiam :)
Czy ten kanał prowadzi Tusk?
Jeszcze nie, na razie wynajmuje się jako lektor ;)
Pozdrawiam :)
Zuzia jest fajna
Nóż ostrzy się pod włoś
Dokładnie kolego masz rację więc film jest nic nie wart .!!
Jeśli "pod włoś" to się zgadzam - szkoda czasu na oglądanie ;-)
Jak pamiętam kosy rolnicy ostrzyli z tzw włosem , a była ostra kosa jak brzytwa , a ty pokazujesz ostrzenie pod włos
Trzeba wziąć poprawkę na długość ostrza kosy. Rolnicy ostrzą kosy małą osełką i sprawnie mogą to robić tylko z włosem. Na polu nie da się inaczej.
Panowie kosa to nie nóż, kosę najpierw się klepie albo jak kto woli kuje ostrze po to żeby było ciekie i twarde i wystarczy później parę ruchów osełką i jest ostra jak brzytwa. A jeżeli chodzi o ostrzeżenie to ostrzymy pod włos czy to ręcznie czy na szlifierce, ostrzałce.mały kąt później wystarczy stalka do ostrzenia, taka jaka jest w zestawach z nożami.
Zgadza się , pod włos to nawet kot nie lubi być głaskany .
Nie mówi się dotchniemy, lecz dotkniemy.
Z pewnością :)
Pozdrawiam :)
Taki, szczegół się czepiasz
No ja widzę niebieską osełkę nie szarą
No właśnie - urok kolorów. Wiadomo o jaką stronę chodzi :)
Nie "pod włos" tylko właśnie "z włosem".
Kiedyś ostrzyłem noże "z włosem", a od dobrych kilkunastu lat ostrzę "pod włos" i tak jest lepiej. Szybciej uzyskuje się wymaganą ostrość i nóż nie ulega tak łatwo stępieniu. To oczywiście moje subiektywne wrażenia.
Na szczęście każdy może ostrzyć jak chce: '" z włosem", "pod włos", "na włos" czy jeszcze inaczej. Ważne aby na koniec ręce były nie pokaleczone, nóż był ostry i nie zniszczony... :-)
Pozdrawiam :-)
ada las ja ostrząc z włosem się zajechałem a pod włos pare minut i kartkę jak gorący nóż masło bardziej polecam pod włos
5:05 - 4 Etap matematyka Cię przerosła :D
To prawda, jest tam błąd. Ale jak się jest jednocześnie operatorem, reżyserem, montażystą to czasami wpadki się zdarzają. Dziękuję za uwagę :-)
Pod włos napewno naostrzysz powodzenia
Kolego, ostrzy się tylko pod włos. Z włosem ostrzą amatorzy :)
Pozdrawiam :)
a ja mam noze ostrzone laserowo
Nie ma czegoś takiego jak noże ostrzone laserowo😂😂😂
@@piotrzbanowany4991 ale na taki chwyt reklamowy nabiera się nie jeden 😀 wszak laserowo MUSI BYC LEPSZE 😂😂
A ja nóż o nóż ostrzę i też jest ostry
To również dobry sposób :)
Pozdrawiam :)
Moja babcia ostrzyła o próg przed drzwiami
Stary dobry sposób - działa o ile próg był kamienny :)
Pozdrawiam serdecznie :)
@@TakeLook mieszkalismy na wsi w budynku poniemieckim
Ja noza nie uzywam.
Oczywiście :)
Pozdrawiam :)
Czesc szara, czyli niebieska.
A dlaczego jest szara?
Bo jest niebieska. 😉🙂
Zgadza się :)
Z określeniem kolorów i z nagrywaniem na żywo tak bywa...
Pozdrawiam :)
@@TakeLook to nie zarzut. Zwyczajnie, zabawnie wyszlo.
Ja ostrzyłem na języku
Gratuluję języka... ;-)
A ja gratuluje zonie
@@agatakrenz8559 spoko... Żona juz nie musi sluchać: "podaj piwo kobieto"
@@cichy00711 dlatego ten nick "cichy". Tak wiec wspolczuje zonie.
nie umiem ostrzyc na oselce wiec rada jest do niczego
Z takim podejściem do tematu nigdy się nie nauczysz ostrzyć. Przecież na tym filmiku jest bardzo dobrze pokazane jak to robić więc rada jest jak najbardziej pożyteczna dla tych, którzy tego nie potrafią. Wystarczy odrobina chęci, na początek wyciągnąć jakiś stary nóż z szuflady i próbować, próbować, próbować aż do skutku. No chyba, że ktoś woli tylko narzekać, że rada jest do niczego to niech dalej się męczy z tępymi nożami. A autorowi tego filmu dzięki za to, że podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Pozdrawiam Jarek.
No i próbujcie, próbujcie, samo się nie zrobi.
Pełna zgoda 🙂
Gizocan52 ......zamykam oczy ....tak prosta czynnosc....odwagi.
@@jarekkozlik3576 0
teraz nóż przyda mi sie do zabijania rosjan
Jak nie tępić noży - żeby ich potem nie ostrzyć. Moje rady:
To i owo o krojeniu - kuchennym. O nożach kuchennych i desce. Poradnik dla drobnych kuchennych eksperymentatorów i majsterkowiczów. Ta metoda jest od dawna przeze mnie stosowana i zdaje praktyczny egzamin. Nóż, to jedno z podstawowych narzędzi kuchennych. Sprawność tego narzędzia jest jednym z podstawowych warunków, decydujących o komforcie i satysfakcji kuchennego majsterkowicza. Jak sprawnie wojować nożem w kuchni? - Oprzemy się na poradniku internetowym, który jednak w kwestii noży nie o wszystkim nas informuje. Pomijam to co jest tam napisane a dodaję to, co jest moim zdaniem - ważne. Rady dotyczą raczej gospodarstw domowych, gdzie z reguły są trudności z utrzymaniem noży w odpowiedniej ostrości. W kuchniach komercyjnych zawsze znajdzie się "ktoś" - kto noże fachowo naostrzy. /Tępe noże są paradoksalnie bardzo niebezpieczne/. W kuchniach domowych niestety jest inaczej. A więc do rzeczy: Oprócz klasycznego podziału, noże możemy sklasyfikować pod względem kształtu podłużnego ostrza. Mamy noże o linii prostej, wypukłej i wklęsłej. Noże "wypukłe" na przykład "nóż szefa kuchni" nadają się do zgrubnego krojenia - w zasadzie wszystkiego. Zalecam jednak używanie noża prostego i wklęsłego,. W czym rzecz? Chodzi o przestrzeganie podstawowej zasady: Nie kroimy deski - to podstawowy błąd, a sam produkt który mamy pokroić. Do krojenia nie używamy żadnych desek drewnianych czy plastikowych a wyłącznie płytę szklaną, którą umownie możemy nazwać deską. Ostrze nie ma prawa dotykać podłoża. Należy zachować kąt około 30 stopni. Czubek noża przesuwa się po szklanej tafli samym końcem, który z czasem ukształtuje się jako tępa, płaska stopka, przesuwająca się podczas krojenia po szkle, nie rysując go. Dlaczego szkło? Bo nie przyjmuje żadnych zanieczyszczeń i łatwo jest utrzymać go w sterylnej czystości. Ma tylko jedną wadę - może ulec stłuczeniu. - Warto o tym pamiętać. Jeśli używamy deski drewnianej - przykładowo, to po krojeniu ryb, drobiu czy surowego mięsa - nie użyjmy jej do krojenia artykułów spożywanych na zimno, nieprzeznaczonych do obróbki cieplnej jak: wędliny, sery, pieczywo ...ogórki, pomidory, owoce ... itp/itd. Deska drewniana nigdy już nie będzie wystarczająco wyjałowiona - a przecież w kuchni należy utrzymywać niemalże sterylną czystość. Jeżeli ktoś nie wierzy, niech delikatnie zdrapie nożem powierzchnię "czystej" deski i tę treść obejrzy pod mikroskopem. To co zobaczy - spowoduje szok. Tam jest istny mini ogród zoologiczny z bogatą fauną i florą. A więc do krojenia używamy płyty szklanej w cenie około kilkunastu złotych oraz noże proste i wklęsłe, które przez stosunkowo długi okres użytkowania nie będą wymagać ostrzenia. Wystarczy raz na kilka dni skorygować ostrze, przesuwając dwa noże, ostrzem jednego po tępej stronie drugiego, pod odpowiednim kątem. Metoda łatwa i wystarczająco skuteczna. Życzę miłego, skutecznego i bezpiecznego krojenia.
10 min ostrzenie noża??? a po co? w ten sposób szybciej się zużywa, poza tym pod włos? raczej nie, myślę, że to może spowodować nierówności ostrza, ja ostrzę na mokrym kamieniu dosłownie parę ruchów w jedną i drugą stronę i to całkowicie wystarcza, poza tym zbyt ostry nóż jest niebezpieczny i można łatwo się skaleczyć, w warunkach turystycznych można ostrzyć na mokrym kamieniu okrąglaku
@@mariusztomasz9016 dzisiaj chłopy to niestety nie znają się na niczym czego mamy przykład😊 żeby nóż ostrzyć 10 minut?
Naostrzenie tępego noża zajmie około 10 minut. Nie da się krócej. Ale jeśli noże "serwisuje" się regularnie, czyli nie dopuszcza do mocnego stępienia, tylko co tydzień lub 2 tygodnie przeciągnie się ostrze po kamieniu lub ostrzałce to rzeczywiście wystarczy 1-2 minuty.
A w filmie pokazano jak naostrzyć tępy zaniedbany nóż, a nie lekko stępiony. A to zasadnicza różnica :-).
A co do ostrzenia z włosem lub pod włos.... Ilu widzów tyle opinii... Każdy ma swój sposób, a na końcu liczy się tylko czy nóż jest ostry...
przesuwasz w nie tą stronę rób odwrotnie kto cię nauczył przesuwać pod włos to tępi a nie ostrzy nóż
Ilu ludzi tyle opinii - kiedyś ostrzyłem "z włosem", a od kilkunastu lat tylko "pod włos" bo moja praktyka wieloletnia pokazuje, że tak jest lepiej, szybciej i ostrze dłużej trzyma ostrość :). Ale można ostrzyć też "z włosem" - nikt nie zabrania :)
Pozdrawiam serdecznie :)
Wiem że to wydaje się błędne ale naprawdę nóż ostrzy się wlasnie w ten sposób, pod wlos. Oglądałem filmy instruktażowe zagranicznych profesjonalnych szefów kuchni i każdy z nich ostrzy noże pod włos. Pozdrawiam.
No tak moja baba tego nie ogarnia
Może jak obejrzy ten film to ogarnie...
Ale w gruncie rzeczy ostrzenie noży to męskie zajęcie.
W domu ja ostrzę noże 🙂
Pozdrawiam
A to nie Tusk to prowadzi :) ???
Jeszcze nie, ale wszystko przed nim :)
Zbyt głośna muzyka.
najlepsza jest szyba w samochodzie
Dobra uwaga! To z pewnością też jest jakieś awaryjne rozwiązanie podobnie jak kubek, tylko nieco kłopotliwe bo wymaga spaceru z nożem do garażu :)
Ludzie jeżeli nie macie szlifierki to idźcie do kogoś kto ma i umie ostrzyć bo was popierdoli przy tym ostrzeniu.
Na tym kanale nie używamy takich słów na "p..."! A szlifierka nie zawsze jest konieczna jak to pokazuje film :-)
PICCOLO szlifierka może ci tylko krawędź wyrobić ale samą szlifierką nie naostrzysz tak jak osełką czy ostrzałką wiem bo sam robiłem w warsztacie nóż i był tępy np nie ciął gładko kartki
@@micharosik8037 no to chyba o ostrzeniu nie masz za dużo pojęcia
PICCOLO pomagał mi w tym mój ojciec który całe swoje życie spędził na szlifierce tokarce itp. Więc mamy pojęcie i prawda jest taka że najlepszą ostrość uzyskasz ręcznie
Profesjonalnie nie ostrzy się na szlifierce bo to niszczy nóż , idealne są kamienie do ostrzenia i cierpliwość
Nie w ta stronę przesuwasz nóż
Ilu widzów tyle opinii... Każdy ma swój sposób, a na końcu liczy się tylko czy nóż jest ostry...
Ociec - "Bierzemy (kogo? Co?) - POMIDOR a nie pomidora.
Za słownikiem PWN: "Niektóre rzeczowniki mają biernik oboczny: burak lub buraka, pomidor lub pomidora, kalafior lub kalafiora. Formy podane na drugim miejscu są raczej potoczne. Można powiedzieć „Zjedz pomidora”, ale w książce kucharskiej przeczyta się: „Pokroić pomidor w plasterki”."
I tyle w kwestii pomidora :)
Pozdrawiam serdecznie :)
@@TakeLook Wg prof Miodka: dopuszcza się dopełniacz w wyrazach pochodzenia obcego przykład: gram w tenisa, trzymam w ręku ... penisa.
Pozdr
Super metoda na stępienie ostrza,proszę nie słuchać tych rad,gdyż Pan kompletnie nie ma pojęcia o czym mówi.A karteczka to pewnie recepta na nie wykupione leki.noże ZAWSZE ostrzy się ostrą krawędzią od siebie,nigdy do siebie.
Są różne szkoły ostrzenia noży :) więc nie wydawałbym tak mocnych opinii tylko dlatego, że nie ostrzy Pan "pod włos". Też kiedyś ostrzyłem z włosem, ale uważam, że takie ostrzenie jak pokazałem jest skuteczniejsze i lepsze i tyle :)
Pozdrawiam :)
5+5=20 xD
Dzięki za działanie matematyczne :)
Pozdrawiam :)
Współczuję żonie Pana, ostrzy się :pociągając do siebie i drugą stroną od siebie na przemian lewa-prawa.A nie to Ca Pan pokazuje.Na kubku i talerzu to Pan sobie ostrz to 0-ówka,możnasamochód szlifować po szpachlowaniu, a nie noże ostrzyć.Najlepsze do ostrzenia jest szlifierka kątowa flex:)
Każdy ma swój sposób na ostrzenie noży. Są różne szkoły - ja ostrzę "pod włos". Niektórzy z włosem. Proszę sobie przetestować co jest skuteczniejsze - dla mnie "pod włos: :-). A ostrzenie na kubku lub talerzyku to rozwiązanie "ratunkowe", kiedy nie ma osełki w domu a nóż tępy. I na pewno skuteczne - proszę spróbować choćby z ciekawości :-)
szlifierka stołowa ,z kamieniem chłodzonym wodą (można się golić)
@@leszekmagda4296 by buty ko Bhutan
z 。
Nie masz racji. Noże profesjonalnie ostrzy się tylko i wyłącznie pod włos. Na przemian to możesz starą po żylakach głaskać....