Całe życie czekałem na dzień, kiedy ludzie otworzą oczy, które zamknęli ponad sto lat temu, zaczynając erę czarnego złota. Nie mogę się doczekać auta na polskim rynku.
Super sprawa, jestem jak najbardziej za, ale biorąc pod uwagę cenę oraz ilość tych stacji bardzo się martwię o koszty. Wodór będzie wychodził np 5x drożej niż benzyna, przez co w ogóle nie trafi do masowych odbiorców :(. Niezwykle ciężko będzie wprowadzić nowy standard na całym świecie, ale mam nadzieję że się mylę i zmiany nastąpią szybko i bezproblemowo. Jednak porządne dopracowanie hybryd czyli zwiększanie wydajności akumulatorów, oraz ich wagi wydaje się tym co nas czeka w najbliższym czasie.
atur94 Zbiornik jest tak wytrzymały, że praktycznie nie ma takiej opcji. Prawdopodobnie do jego zniszczenia trzeba by użyć takiej energii, że wybuch wodoru to byłby mały misio ;)
Wodór w baku to nic innego jak dwuatomowy gaz wodoru (masa H=1u) czyli masa takiej cząsteczki wodoru wynosi 2 unity. Tlen ma swoją masę 16 unitów, a cząsteczka tlenu (dwuatomowa jak wodoru) ma masę 32 unitów. Jeden unit to dla zainteresowanych 1,66*10 (do potęgi -27) kg, ale z samej jednostki unitów wynika, że wodór jest nie 14 ale aż 32 razy lżejszy od powietrza. Benzyna w tym przypadku wypada dużo gorzej (przy wodorze jest jak kilogram do masy słońca) ponieważ składa się z długich łańcuchów węglowodorowych których masa może wynosić kilka tys unitów (nie znam wartości, dla zainteresowanych proponuje spojrzeć na budowę oktanu i związek z motoryzacją - między innymi ilość oktanów w paliwie równa 95 lub równa 98). Do eksperymentu z Miami się nie odniosę ponieważ nie znam się na ogniwach wodorowych a z chemii wiem tyle, że wodór jest najlżejszym gazem w przyrodzie i bardzo wybuchowym w warunkach dużego stężenia przed którymi eksperci tutaj się ustrzegli.
+Adrian Frost Nieeee.... EEEE.... NIE! Powietrze słada się: Azot 78% Tlen 20% pozostałe(CO2,Gazy szlachetne,h20 - 2%) Masa molowa tlenu cząsteczkowago to 32g/mol a Azotu 28g/mol. Jest coś takiego jak stała gazowa, która mówi, że 6,02*10(do potęgi 23) cząsteczek czyli 1 mol cząsteczek każdego gazu zajmuje w przestrzeni pod takim samym ciśnieniem i w tej samej temperaturze tę samą objętość. W warunkach normalnych jest to 22,4dm3. weźmy dla przybliżenia, że powietrze to 21%O2 i 79%N2. Liczymy: 0.79*28+0.21*32 14,42 --------------------------- = ------- 2 1 Jest 14 razy lrzejszy. Oczywiście nie wyszło nam dokładnie, bo wzięliśmy wszędzie ogromne przybliżenia.
+Adrian Frost A i węglowodory obecne w benzynie mają od 5 do 12 atomów węgla w łańcuchu. Czyli ich masy molowe wynoszą od około 72g/mol (masa cząsteczni 72u) do około 170g/mol(masa cząsteczki 170u). Czyli ich masa ma się do wodoru jak od 36-85 do 1. Więc ze słońcem bym tu nie kombinował. Wiesz... Słońce jest duuuuże ;D
No dobra przekombinowałem, fakt masa w węglowodorach jest mocno skumulowana w atomach węgla, a wodór jak sam napisałem ma masę 1 u tymczasem węgiel 12 u.
Ok. Pamiętaj tylko, że wodór jako gaz ma masę cząsteczkową 2u. Występuje tylko w cząsteczkach dwuatomowych tak jak tlen czy azot. W postaci wolnych pierwiastków występują tylko gazy szlachetne, które bez tworzenia wiązań mają oktet elektronowy. Katjony H+ o masie atomowej 1u mogą niby wystepować w roztworze np. wodnym, chociaż wtedy są połączone wiązaniem koordynacyjnym z pierwiastkiem innej cząsteczki, więc suma sumarum nie występują ;o (jedynie przejściowo). Nie czepiam się ciebie jakoś strasznie jakby co. Po prostu tak jest i nic z tym nie zrobię.
Tzn pytanie, ile będzie kosztował w Polsce, jest czysto hipotetyczne. Być może do tego czasu, jak w Polsce będą takie stacje, to będzie po 2 zł za kilogram. Wróżenie z fusów ;)
Aleksander Wilkowski Nie będzie. Polska jest sporym producentem wodoru, jest on wykorzystywany w przemyśle. To tylko kwestia postawienia stacji. A produkcja wodoru będzie drożeć wraz z rosnącym kosztem energii.
Produkcja wodoru nie musi się opierać o elektrolizę wody. Są alternatywne sposoby wytwarzania i to właśnie one będą teraz intensywnie rozwijane. Więc nie wiadomo.
Technologia czysta i fajna, samochód nie emituje zanieczyszczeń, ale czy ktoś w ogóle zastanawia się w jaki sposób wodór się wytwarza? sposoby są dwa, oba wymagają kosmicznych ilości energii. Pierwszy to elektroliza wody, do tego potrzeba dużo prądu (także albo en. atomowa albo trujemy świat paląc węgiel), w drugiej metodzie wykorzystuje się gaz lub ropę. Robiąc bilans energetyczny wychodzi, że dużo sprawniej jest spalać paliwa płynne w pojeździe lub ładować akumulatory niż produkować czyste paliwo. To tyle jeśli chodzi o samochody wodorowe - zwykła ideologia, zero praktyczności.
Zgadzam się. Od dawna to powtarzam, a ludzie się pidniecają jakby prąd i wodór rosły na polu. Wytworzenie tego odbywa się ogromnym nakładem energii, że już o utylyzacji akumulatorów nawet nie wspomne.
+MichuB 48% obecnej produkcji wodoru pochodzi z reformingu metanu przy pomocy pary wodnej w ceramicznych rurkach na katalizatorze niklowym. Oczywiście duża część tego metanu jest teraz pozyskiwana z paliw kopalnych, jednak metan może być równie dobrze produkowany przez bakterie z biomasy. Jak od zarania dziejów wiadomo buraki, ziemniaki, czy cokolwiek są w 100% odnawialne. Sam reforming metanu jest mało energochłonny. Boom! Wodór jak najbardziej może być paliwem przyszłości!
2-4-6-trinitrotoluen Z biomasy można także produkać paliwo. Natomiast zgodzę się co do wodoru, natomiast prąd raczej nie jest rozwiązaniem ekologicznym.
troche bez sensu to. Skoro to jest w zasadzie auto elektryczne to prosciej jest po prostu dac wieksza baterie i ja tanio ladowac niz bawic sie w produkcje wodoru a potem zamiany go z powrotem w prad co jest bardziej kosztowne jak i auto w produkcji bedzie drozsze. nie widze sensu takiego rozwiazania.
A co potem z zużytymi bateriami? Produkcja i utylizacja ogromnych ogniw baterii nie ma nic wspólnego z ekologią. Nie wspominając o kosztach wymiany baterii na nowe.
16:16 ludzie z Instytutu Transportu Samochodowego chcą budować infrastrukturę dla Rosjan? Rosja ich opłaca? przecież pierwsze stacje tankowania wodoru powinny powstać w miastach gdzie jest największy smog, czyli głównie Kraków, Wrocław, Warszawa i wszystkie wojewódzkie miasta. Bezmyślny PiS znowu dał się nabrać? chcą budować stacje w Poznaniu i Warszawie za unijną kasę najpierw LOL szkoda słów !!!
Czy wodór lub prąd ogranicza możliwości projektantów? Czemu te auta myszą być tak ochydne. Nie liczę Tesli, bo to wyjątek potwierdzający regułę. Patrząc na te auta mam ochotę kupić sobie bilet miesięczny na MPK. Wolałbym stać w deszcz na przystanku niż mieć takie ochydztwo w garażu. Jak tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji, to ja już podziękuję.
Moze dla tego ze gdyby byly ladne i tanie to ludsie nie kupowaliby zwyklych samochodow co zaa tym idzie koncerny naftowe/ palilowewe oraz same samochodowe tracilyby ogromnepieniadze?
Enjoyy SiedemSiedem Myślisz, że ktoś wyginałby się i wkładał kupę pracy i wysiłku po to, żeby potem sztucznie ograniczać sprzedaż swojego produktu przy jednoczesnym podniecaniu się nową technologią w nim zastosowaną?
+vertilozyska myślę, że koncerny motoryzacyjne wychodzą z założenia, że nowa technologia zastosowana w środku powinna w jakiś sposób iść w parze z wyglądem zewnętrznym. mnie osobiście np. porsche mission e niezbyt się podoba, niemniej rozumiem, że ktoś może tam wychodzić z założenia, że jeśli proponować coś świeżego technicznie, to także w zestawie z odświeżonym/oryginalnym wzornictwem.
vertilozyska vertilozyska Tu nie chodzi o wyglad a o technologie. Ciesz sie ze ta technologia jest dostepna i mozna ja zapakowac w co kolwiek. Auto moze i nie jest piekne ale ma sie wyrozniac bo jest inne od wszystkich
Czyli idac dalej.. Jak zobaczysz miraja na ulicy to bedziesz wiedziec ze to ten na wodor. Auto ma byc kontrowersyje i wzbudzac emocje. Taki sam zabieg jak z priusem. Kazdy wiedzial ze to auto to hybryda mniej wiecej zapadal w pamiec za wyglad. Dzis masz hybrydy dostepne w kazdej marce! Nie przdjmuj sie wygladem najwazniejsze ze jest technologia
A co w momencie gdy zabraknie paliwa? Nie skoczymy już na stacje po kanister z benzyną. Ciekawe jest też ile takie auta zrobią w swoim życiu kilometrów.
SAMOCHODY NA WODÓR I PRĄD TO LIPA !!!! ZBIORNIK PALIWA NA WODÓR POMIMO 3 ŚCIANEK BLACHY UCHODZI I PO JAKIMŚ CZASIE ZNOWU TRZEBA TANKOWAĆ, TO SAMO JEST Z SAMOCHODEM NA PRĄD, POMIMO ŻE ZOSTAWI SIĘ NAŁADOWANE AKUMULATORY PO JAKIMŚ CZASIE POSTOJU BĘDZIE TRZEBA ZNOWU NAŁADOWAĆ I ZAPŁACIĆ ZA ŁADOWANIE CZY PRĄDEM CZY WODOREM.
+Wes Kolodziej Tylko że wycyckana do zera Toyota pojedzie ponownie w dłuższą trasę za 3 min a Ty po wyczerpaniu baterii będziesz stał i czekał kolejne 30 ;) I powtórka będzie za jakieś 300km, a Toyota będzie jechała dalej :)
Nigdy sie nie spotkalem z wiekszym kitem, fajne bajki opowida pan w okularach...... . Iphone, tesla, itp firmy niezle bzykaja osiolkow, ale misraj chce rznac po calosci. Kpina nie samochod.
"Auto wodorowe podczas jazdy nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a z rury wydechowej wydobywa się jedynie para wodna." Te "jedyne" to najgorszy gaz cieplarniany! Woda ma ogromną pojemność cieplną! Także autami na wodór podniesiemy sobie wilgotność i temperaturę na Ziemi, a chyba nie o to chodziło z zastąpieniem paliw kopalnych?
Całe życie czekałem na dzień, kiedy ludzie otworzą oczy, które zamknęli ponad sto lat temu, zaczynając erę czarnego złota. Nie mogę się doczekać auta na polskim rynku.
Zobacz również test Toyoty Mirai - ruclips.net/video/pD28m6Q0u68/видео.html
ta prowokacja była genialna !
Tytuł jak temat pracy magisterskiej :)
Super sprawa, jestem jak najbardziej za, ale biorąc pod uwagę cenę oraz ilość tych stacji bardzo się martwię o koszty. Wodór będzie wychodził np 5x drożej niż benzyna, przez co w ogóle nie trafi do masowych odbiorców :(. Niezwykle ciężko będzie wprowadzić nowy standard na całym świecie, ale mam nadzieję że się mylę i zmiany nastąpią szybko i bezproblemowo. Jednak porządne dopracowanie hybryd czyli zwiększanie wydajności akumulatorów, oraz ich wagi wydaje się tym co nas czeka w najbliższym czasie.
Ludziom się ta Toyota nie podoba ale ja osobiście chętnie bym zobaczył ją nieco krótszą w coupe.
Ta prowokacja zmusza do obejrzenia :)
No :)
Wszystko pięknie tylko co z tego skoro w Polsce do 2030 roku powstanie może 30 stacji , nowa toyota to tylko fajna ciekawostka
Ciagle więcej niż ładowarek tesli ;)
Brawo Toyota, mam nadzieje ze szybko swiat uwolni sie od potrzeby pozyskiwania ropy
Pozdrawiam serdecznie
a co jesli do baku dostanie sie tlen? Ewentualnie samochod zostanie uszkodzony w wypadku i zostanie przedziurawiony bak?
atur94 Zbiornik jest tak wytrzymały, że praktycznie nie ma takiej opcji. Prawdopodobnie do jego zniszczenia trzeba by użyć takiej energii, że wybuch wodoru to byłby mały misio ;)
Zachar nie miałeś pokusy żeby wypowiedz Pana o biezpiecznym paliwie wodorowym przerwać filmem z katastrofy sterowca Hindenburg?
Glinek sie palił w sterowcu nieuku,a nie wodor
Ciekawe jakie bydze podatek
Ciekawe ile będzie kosztować wodór za litr
Wodór w baku to nic innego jak dwuatomowy gaz wodoru (masa H=1u) czyli masa takiej cząsteczki wodoru wynosi 2 unity. Tlen ma swoją masę 16 unitów, a cząsteczka tlenu (dwuatomowa jak wodoru) ma masę 32 unitów. Jeden unit to dla zainteresowanych 1,66*10 (do potęgi -27) kg, ale z samej jednostki unitów wynika, że wodór jest nie 14 ale aż 32 razy lżejszy od powietrza. Benzyna w tym przypadku wypada dużo gorzej (przy wodorze jest jak kilogram do masy słońca) ponieważ składa się z długich łańcuchów węglowodorowych których masa może wynosić kilka tys unitów (nie znam wartości, dla zainteresowanych proponuje spojrzeć na budowę oktanu i związek z motoryzacją - między innymi ilość oktanów w paliwie równa 95 lub równa 98).
Do eksperymentu z Miami się nie odniosę ponieważ nie znam się na ogniwach wodorowych a z chemii wiem tyle, że wodór jest najlżejszym gazem w przyrodzie i bardzo wybuchowym w warunkach dużego stężenia przed którymi eksperci tutaj się ustrzegli.
+Adrian Frost Nieeee.... EEEE.... NIE! Powietrze słada się: Azot 78% Tlen 20% pozostałe(CO2,Gazy szlachetne,h20 - 2%) Masa molowa tlenu cząsteczkowago to 32g/mol a Azotu 28g/mol. Jest coś takiego jak stała gazowa, która mówi, że 6,02*10(do potęgi 23) cząsteczek czyli 1 mol cząsteczek każdego gazu zajmuje w przestrzeni pod takim samym ciśnieniem i w tej samej temperaturze tę samą objętość. W warunkach normalnych jest to 22,4dm3. weźmy dla przybliżenia, że powietrze to 21%O2 i 79%N2. Liczymy:
0.79*28+0.21*32 14,42
--------------------------- = -------
2 1
Jest 14 razy lrzejszy. Oczywiście nie wyszło nam dokładnie, bo wzięliśmy wszędzie ogromne przybliżenia.
+Adrian Frost A i węglowodory obecne w benzynie mają od 5 do 12 atomów węgla w łańcuchu. Czyli ich masy molowe wynoszą od około 72g/mol (masa cząsteczni 72u) do około 170g/mol(masa cząsteczki 170u). Czyli ich masa ma się do wodoru jak od 36-85 do 1. Więc ze słońcem bym tu nie kombinował. Wiesz... Słońce jest duuuuże ;D
No dobra przekombinowałem, fakt masa w węglowodorach jest mocno skumulowana w atomach węgla, a wodór jak sam napisałem ma masę 1 u tymczasem węgiel 12 u.
Ok. Pamiętaj tylko, że wodór jako gaz ma masę cząsteczkową 2u. Występuje tylko w cząsteczkach dwuatomowych tak jak tlen czy azot. W postaci wolnych pierwiastków występują tylko gazy szlachetne, które bez tworzenia wiązań mają oktet elektronowy. Katjony H+ o masie atomowej 1u mogą niby wystepować w roztworze np. wodnym, chociaż wtedy są połączone wiązaniem koordynacyjnym z pierwiastkiem innej cząsteczki, więc suma sumarum nie występują ;o (jedynie przejściowo). Nie czepiam się ciebie jakoś strasznie jakby co. Po prostu tak jest i nic z tym nie zrobię.
No raczej. Tyle, że ja tą wiedzę mam z gimnazjum - liceum. Teraz studiuję kierunki techniczne bardzo dużo matematyki i fizyki technicznej
Nic tylko otwierać mój biznes - budować stację ;p
Moment jest rok 2021 i cisza ups
ile zachar kosztuje wodor kg???
Test mirai musisz oglądnąć to się dowiesz. :p
Szkoda, że się tak wolno rozwija.
Ciekawe ile będzie kosztował kilogram wodoru na stacji :D
+1996piotrable Zachar pisał - kosztuje ok. 10 €.
+1996piotrable Póki co taniej jeździć na ropie.
Tzn pytanie, ile będzie kosztował w Polsce, jest czysto hipotetyczne. Być może do tego czasu, jak w Polsce będą takie stacje, to będzie po 2 zł za kilogram. Wróżenie z fusów ;)
Aleksander Wilkowski Nie będzie. Polska jest sporym producentem wodoru, jest on wykorzystywany w przemyśle. To tylko kwestia postawienia stacji. A produkcja wodoru będzie drożeć wraz z rosnącym kosztem energii.
Produkcja wodoru nie musi się opierać o elektrolizę wody. Są alternatywne sposoby wytwarzania i to właśnie one będą teraz intensywnie rozwijane. Więc nie wiadomo.
Strasznie irytująco ten drugi Pan stopniowo obniżał głos :P
+TheLogeer
zgadzam sie
Ten Pan na żywo był bardzo sympatyczny. Chyba trochę się speszył.
Technologia czysta i fajna, samochód nie emituje zanieczyszczeń, ale czy ktoś w ogóle zastanawia się w jaki sposób wodór się wytwarza? sposoby są dwa, oba wymagają kosmicznych ilości energii. Pierwszy to elektroliza wody, do tego potrzeba dużo prądu (także albo en. atomowa albo trujemy świat paląc węgiel), w drugiej metodzie wykorzystuje się gaz lub ropę. Robiąc bilans energetyczny wychodzi, że dużo sprawniej jest spalać paliwa płynne w pojeździe lub ładować akumulatory niż produkować czyste paliwo. To tyle jeśli chodzi o samochody wodorowe - zwykła ideologia, zero praktyczności.
Zgadzam się. Od dawna to powtarzam, a ludzie się pidniecają jakby prąd i wodór rosły na polu. Wytworzenie tego odbywa się ogromnym nakładem energii, że już o utylyzacji akumulatorów nawet nie wspomne.
+MichuB 48% obecnej produkcji wodoru pochodzi z reformingu metanu przy pomocy pary wodnej w ceramicznych rurkach na katalizatorze niklowym. Oczywiście duża część tego metanu jest teraz pozyskiwana z paliw kopalnych, jednak metan może być równie dobrze produkowany przez bakterie z biomasy. Jak od zarania dziejów wiadomo buraki, ziemniaki, czy cokolwiek są w 100% odnawialne. Sam reforming metanu jest mało energochłonny. Boom! Wodór jak najbardziej może być paliwem przyszłości!
2-4-6-trinitrotoluen Z biomasy można także produkać paliwo. Natomiast zgodzę się co do wodoru, natomiast prąd raczej nie jest rozwiązaniem ekologicznym.
Moim zdaniem auta akumulatorowe to jeden wielki niewypał. Skutki produkcji i utylizacji akumulatorów są straszne dla środowiska. Wodór to przyszłość.
Hey how's it going? You've Got It. tenuous sun What's your opinion about that, guys !!!
troche bez sensu to. Skoro to jest w zasadzie auto elektryczne to prosciej jest po prostu dac wieksza baterie i ja tanio ladowac niz bawic sie w produkcje wodoru a potem zamiany go z powrotem w prad co jest bardziej kosztowne jak i auto w produkcji bedzie drozsze. nie widze sensu takiego rozwiazania.
+ga21351 Ładowanie trwa za długo.
A co potem z zużytymi bateriami? Produkcja i utylizacja ogromnych ogniw baterii nie ma nic wspólnego z ekologią. Nie wspominając o kosztach wymiany baterii na nowe.
Czymu nie produkujom wodór z chłodno kominowych i tak jest to energia odpadowa i była by kasa
16:16 ludzie z Instytutu Transportu Samochodowego chcą budować infrastrukturę dla Rosjan? Rosja ich opłaca? przecież pierwsze stacje tankowania wodoru powinny powstać w miastach gdzie jest największy smog, czyli głównie Kraków, Wrocław, Warszawa i wszystkie wojewódzkie miasta. Bezmyślny PiS znowu dał się nabrać? chcą budować stacje w Poznaniu i Warszawie za unijną kasę najpierw LOL szkoda słów !!!
Czy wodór lub prąd ogranicza możliwości projektantów?
Czemu te auta myszą być tak ochydne. Nie liczę Tesli, bo to wyjątek potwierdzający regułę. Patrząc na te auta mam ochotę kupić sobie bilet miesięczny na MPK. Wolałbym stać w deszcz na przystanku niż mieć takie ochydztwo w garażu. Jak tak ma wyglądać przyszłość motoryzacji, to ja już podziękuję.
Moze dla tego ze gdyby byly ladne i tanie to ludsie nie kupowaliby zwyklych samochodow co zaa tym idzie koncerny naftowe/ palilowewe oraz same samochodowe tracilyby ogromnepieniadze?
Enjoyy SiedemSiedem Myślisz, że ktoś wyginałby się i wkładał kupę pracy i wysiłku po to, żeby potem sztucznie ograniczać sprzedaż swojego produktu przy jednoczesnym podniecaniu się nową technologią w nim zastosowaną?
+vertilozyska myślę, że koncerny motoryzacyjne wychodzą z założenia, że nowa technologia zastosowana w środku powinna w jakiś sposób iść w parze z wyglądem zewnętrznym.
mnie osobiście np. porsche mission e niezbyt się podoba, niemniej rozumiem, że ktoś może tam wychodzić z założenia, że jeśli proponować coś świeżego technicznie, to także w zestawie z odświeżonym/oryginalnym wzornictwem.
vertilozyska vertilozyska
Tu nie chodzi o wyglad a o technologie. Ciesz sie ze ta technologia jest dostepna i mozna ja zapakowac w co kolwiek. Auto moze i nie jest piekne ale ma sie wyrozniac bo jest inne od wszystkich
Czyli idac dalej.. Jak zobaczysz miraja na ulicy to bedziesz wiedziec ze to ten na wodor. Auto ma byc kontrowersyje i wzbudzac emocje. Taki sam zabieg jak z priusem. Kazdy wiedzial ze to auto to hybryda mniej wiecej zapadal w pamiec za wyglad. Dzis masz hybrydy dostepne w kazdej marce! Nie przdjmuj sie wygladem najwazniejsze ze jest technologia
A co w momencie gdy zabraknie paliwa? Nie skoczymy już na stacje po kanister z benzyną. Ciekawe jest też ile takie auta zrobią w swoim życiu kilometrów.
SAMOCHODY NA WODÓR I PRĄD TO LIPA !!!! ZBIORNIK PALIWA NA WODÓR POMIMO 3 ŚCIANEK BLACHY UCHODZI I PO JAKIMŚ CZASIE ZNOWU TRZEBA TANKOWAĆ, TO SAMO JEST Z SAMOCHODEM NA PRĄD, POMIMO ŻE ZOSTAWI SIĘ NAŁADOWANE AKUMULATORY PO JAKIMŚ CZASIE POSTOJU BĘDZIE TRZEBA ZNOWU NAŁADOWAĆ I ZAPŁACIĆ ZA ŁADOWANIE CZY PRĄDEM CZY WODOREM.
Nic się z baku nie może ulatniać, gdyby się ulatnialo to nastąpiłby wybuch. A co do elektryków akumulatorowych to jest prawda
technologia OK , ale auto okropne;((
TESLA stacja paliw w kazdym gniazdku ..... Ta Toyota to newypal !!!!
+Wes Kolodziej Tylko że wycyckana do zera Toyota pojedzie ponownie w dłuższą trasę za 3 min a Ty po wyczerpaniu baterii będziesz stał i czekał kolejne 30 ;)
I powtórka będzie za jakieś 300km, a Toyota będzie jechała dalej :)
+Muzio jasne a stacje z wodorem na kazdej wsi .... Wycyckana do zera Toyota pojedzie dalej??????
+Wes Kolodziej a no tak bo stacje ładowania na nich sa xD
Chwila, trochę trzeba poczekać ;)
+Wes Kolodziej Tylko, zeby wyprodukowac prąd trzeba złozyc duzo energii ;)
Tak i kilka godzin ładowania.
FOOL CELL :)
Nigdy sie nie spotkalem z wiekszym kitem, fajne bajki opowida pan w okularach...... . Iphone, tesla, itp firmy niezle bzykaja osiolkow, ale misraj chce rznac po calosci. Kpina nie samochod.
"Auto wodorowe podczas jazdy nie wydziela żadnych szkodliwych substancji, a z rury wydechowej wydobywa się jedynie para wodna."
Te "jedyne" to najgorszy gaz cieplarniany! Woda ma ogromną pojemność cieplną! Także autami na wodór podniesiemy sobie wilgotność i temperaturę na Ziemi, a chyba nie o to chodziło z zastąpieniem paliw kopalnych?