Zmniejszanie napięcia w instalacji fotowoltaicznej. Łukasz Roj i Luksiu Elektryk o Zamel PNM-10.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 авг 2022
  • Do rozmowy na temat wyłączeń inwerterów instalacji fotowoltaicznych spowodowanych zbyt wysoki napięciem w sieci energetycznej zaprosiliśmy ‪@Luksiuelektryk‬.
    Panowie rozmawiają o tym jaka jest geneza tego problemu i jaki jest pomysł firmy Zamel na czasowe obniżanie napięcia.
    O problemie i propozycji rozwiązania możecie przeczytać również w naszym centrum prasowym pod adresem zamel.com/pl/centrum-prasowe/...
    Jak zamontować oraz uruchomić przekaźnik PNM-10 opowiada także film: • Montaż przekaźnika nap...
  • НаукаНаука

Комментарии • 19

  • @illitum
    @illitum Год назад +3

    Dobrze że nie padało słowo "wysokie napięcie" tylko "wartość powyżej" czekamy na pełny filmik

  • @krism3151
    @krism3151 Год назад +1

    👍

  • @Pawel54757
    @Pawel54757 Год назад +2

    Dzieki za material. A co z przekaznikiem PNM-31? Nie bedzie lepszy z tego wzgledu ze invertery sa trojfazowe na wyjsciu?

    • @studentluk
      @studentluk Год назад +2

      Bardzo dobre pytanie! PNM-31 niestety nie będzie lepszym rozwiązaniem ponieważ nie rozpozna on z którą fazą mamy problem - urządzenie reaguje od razu gdy tylko jest kłopot na którejkolwiek z faz i przełącza pojedynczy styk NO/NC. Można go oczywiście zastosować wraz z grzałką 3-fazową i stycznikiem - np. STM-40-40, ale w takim układzie po prostu dociążamy symetrycznie wszystkie trzy fazy i w rezultacie owszem, inwerter się nie wyłączy, ale tak naprawdę całą energię pochodzącą z systemu fotowoltaicznego skonsumujemy na grzanie CWU... Lepiej zatem sprawdzić z którą fazą mamy zazwyczaj problem i zabezpieczyć właśnie te fazy lub też zastosować np. 3xPNM-10 + 3xPCM-04 + grzałkę przystosowaną do zasilania z 3 faz niesymetrycznie (raz działa 1, raz 2 a raz 3 fazy, całość jest odpowiednio izolowana i dobezpieczona).

    • @Pawel54757
      @Pawel54757 Год назад +2

      @@studentluk dzieki za odpowiedz, o to mi wlasnie chodzilo.

  • @solota8422
    @solota8422 Год назад +3

    Czy wy jesteście poważni? Jak nie mam potrzeby to mam grzać wodę tylko po to by utworzyć obciążenie? Przecież to jest absurd i bezsens! A jak woda już jest gorąca to może mam oświetlenie ulic w południe włączyć? To wszystko to o kant d..y rozbić. Kolejna inwestycja która g..o daje. Energetyka, która pobiera pieniądze, za "przechowywanie" energii tego...nie robi więc trzeba ich kopnąć w... tam gdzie słońce nie dochodzi i utworzyć własny magazyn energii. Jedyne logiczne rozwiązanie tylko nieekonomiczne.

    • @studentluk
      @studentluk Год назад

      Można nic nie robić i mieć wydajność 50% wartości nominalnej + wodę grzać normalnie energia pobrana z sieci. Pewnie! :) Kto bogatemu zabroni :) Ale ekonomiczniej jest jednak zastosować przekaźnik napięciowy, wyprodukować energię + częściowo ja skonsumować na krótkotrwałe dogrzanie wody. Energia z pozostałych 2 faz także trafi do sieci, wiec przy idzie zysk. Kiedy to robimy? Wtedy gdy, jak to omówiono na filmie, energetyka nie usunęła problemu, a dotyczył on np. pojedynczej fazy. Wówczas ma to sens.

  • @andrzejandrzejewski8556
    @andrzejandrzejewski8556 3 месяца назад

    Pierdu... Pierdu...
    U mnie w słoneczne dni w instalacji o 10 rano jest 256V !!!
    Więc Nie ma mowy o auto konsumpcji bo falowk wogule się nie włączyła do godziny 15 ☹️😢😭...

    • @zamel6009
      @zamel6009  2 месяца назад

      Proszę się nie załamywać. Polecamy rozwiązanie zamel.io/eko-oze-pv które wyzwoli obciążenie zanim dojdzie do wyłączenia.

    • @andrzejandrzejewski8556
      @andrzejandrzejewski8556 2 месяца назад

      @@zamel6009 Nic to nie da!!! Bo o 8:30 w śieci energetycznej jest jest 253V wiec falownik się nie włączyła do godziny +/- 16:30 wasze urządzenie nie obniża napiecia w sieci energetycznej! TYLKO w śieci domowej! Tutaj problem jest po stronie ZE ale nic z tym Nie Mają zamiaru zrbić bo trzeba by było transformator za 2.000.000zł wymienić. Ale dyrekcja w Bełchatowie nie przewiduje takiej inwestycji Nigdy ☹️😢😭 A przynajmniej w ciągu najbliższych Dziesięciu Lat więc problem jest Nierozwiązywalny.Amen!

  • @advancedadvanced3814
    @advancedadvanced3814 Год назад +3

    Dokładnie tylko Off grid! Oddawanie energii do sieci to idiotyzm;) Kupiliście fotowoltaikę za grube dziesiątki tysięcy po to żeby płacić za prąd od energetyki? Tylko off grid!

    • @kkarol0
      @kkarol0 Год назад +1

      Ja kupiłem 2 lata temu za 20 tysięcy (po dotacji i odpisie podatku realnie 10 tys) i sieci używam jako bezobsługowego, nie zajmującego miejsca magazynu energii, o sprawności 80%, za który płacę 20-40 zł co 2 miesiące. Falownik 4.5kW, mocy paneli nie pamiętam w tej chwili. U mnie działa i wychodzi dużo taniej niż lokalny magazyn energii.

    • @advancedadvanced3814
      @advancedadvanced3814 Год назад

      @@kkarol0 4.5kw falownik to co to za zużycie energii? Spawarki 5.5kw już nie podłączysz, do tego czajnik 2kw i jakies oswietlenie...

    • @kkarol0
      @kkarol0 Год назад +1

      @@advancedadvanced3814 W zeszłym roku wyprodukowało się 4.5MWh energii co niemal idealnie pokryło roczne zużycie przez dom (z uwzględnieniem sprawności 80% magazynu w sieci). On-grid oczywiście i jestem ciekaw plusów off-grid w porównaniu z on-grid

    • @advancedadvanced3814
      @advancedadvanced3814 Год назад +1

      @@kkarol0 Plusy off grid to 100% odcięcie od rosnących opłat za energie elektryczną i niezależność prądowa we własnym domu

    • @kkarol0
      @kkarol0 Год назад +1

      @@advancedadvanced3814 Czy offgrid jest w stanie zasilać typowy dom mieszkalny przez cały rok bez zasilania z zewnątrz? Stawiam panele i magazyn, wyłączam bezpieczniki przedlicznikowe od sieci i nie włączam cały rok - da się tak?