ΠΑΟΚ-ΑΕΚ 0-4 (13.04.2008). Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ επί του ΠΑΟΚ.

01:13 20΄ 0-1 Παπασταθόπουλος
    02:08 23΄ 0-2 Μπλάνκο
    03:11 25΄ 0-3 Λυμπερόπουλος
    06:14 82΄ 0-4 Καλόν
    Κυριακή 13 Απριλίου 2008. Πρωτάθλημα, Β΄ Γύρος, 29η αγωνιστική. Η μεγαλύτερη εκτός έδρας νίκη της ΑΕΚ εναντίον του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα.
    Πραγματοποιώντας ίσως την καλύτερή της εμφάνιση, η ΑΕΚ σκόρπισε τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα με 4-0, για την 29η αγωνιστική και παρέμεινε ζωντανή στο κόλπο του τίτλου, αφού εξακολουθεί να υπολείπεται του Ολυμπιακού κατά δύο βαθμούς. Ο Παπασταθόπουλος άνοιξε τον χορό των γκολ στο 20ο λεπτό, ο Μπλάνκο στο 23’ έκανε το 2-0, ο Λυμπερόπουλος στο 25’ το 3-0 και ο Καλόν στο 82’ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.
    ΗΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων μέσα στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας από νωρίς στον ΠΑΟΚ, ποιος είναι το αφεντικό. Στο 19' ο Ριβάλντο εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, ο Λυμπερόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι του Φερνάντες.
    Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μπούρμπος έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Παπασταθόπουλος, πήδηξε πιο ψηλά απ' όλους και με δυνατή κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πορτογάλου τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ.
    Τρία λεπτά αργότερα (23’) ο Εντίνιο, έκανε την παράλληλη σέντρα από δεξιά, βρίσκοντας τον Μπλάνκο μόνο μέσα στην περιοχή και αυτό με ψύχραιμο πλασέ, νίκησε για δεύτερη φορά τον Φερνάντες.
    Στο 25’ ο Λυμπερόπουλος βρέθηκε έξω από την περιοχή, έκανε τις προσποιήσεις, σούταρε και η μπάλα κατέληξε για τρίτη φορά μέσα σε διάστημα πέντε λεπτών στα δίχτυα του ΠΑΟΚ.
    Τα επιθετικό κρεσέντο της ΑΕΚ συνεχίστηκε για αρκετή ακόμη ώρα με την μία ευκαιρία να διαδέχεται την άλλη. Η Ένωση, έκανε ό,τι ήθελε μέσα στο γήπεδο, με τον «δικέφαλο του βορρά» να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό των παικτών του Κωστένογλου.
    Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ένωση να μην έχει αφήσει το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στον ΠΑΟΚ.
    *Μετά το 3-0 της ΑΕΚ, όλο το γήπεδο άρχισε να αποδοκιμάζει έντονα τον ΠΑΟΚ. Οι οπαδοί κατέβασαν τα πανό και αρκετοί από αυτούς άρχισαν αποχωρούν από το γήπεδο.
    *Στο 51ο λεπτό, όταν και αντικαταστάθηκε ο Γιώργος Γεωργιάδης, γνώρισε το ζεστό χειροκρότημα από τους οπαδούς του ΠΑΟΚ.
    *Ζεστό ήταν το χειροκρότημα των οπαδών του ΠΑΟΚ και στον Ριβάλντο, όταν αυτός έδωσε τη θέση του στον Κονέ στο 83ο λεπτό.
    Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν και να απειλήσουν την εστία της Ένωσης. Στο 58’ ο Κονσεϊσάο βρέθηκε απέναντι στον Μάχο, τον πλάσαρε, όμως ο Αυστριακός τερματοφύλακας ακουμπώντας λίγο την μπάλα την έστειλε να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του.
    Οι όποιες προσπάθειες των παικτών του Φερνάντο Σάντος να πετύχουν κάποιο τέρμα, έπεφταν στο κενό, αφού οι αμυντικοί των «κιτρινόμαυρων» ήταν σε εξαιρετική μέρα, μην αφήνοντας να δημιουργηθεί η παραμικρή εστία κινδύνου.
    Στο 82ο λεπτό, ο Καλόν πέτυχε ένα σπάνιας ομορφιάς τέρμα. Χωρίς φόρα έξω από την μεγάλη περιοχή, έσκαψε την μπάλα και κρέμασε τον Φερνάντες, κάνοντας με αυτόν τον τρόπο το 4-0 για την ομάδα του.
    Κάπου εκεί η σεμνή τελετή έλαβε τέλος, με το τριπλό σφύριγμα του διαιτητή Κύρκου, να βρίσκει την ΑΕΚ θριαμβεύτρια σε ακόμη ένα παιχνίδι το τελευταίο διάστημα.
    Διαιτητής: Κύρκος
    Βοηθοί: Γούκος, Τάτσης