Po pierwsze to jak na warunki polskie to Lublin nie jest wcale takim małym miastem. Wraz z przyklejonym do niego Świdnikiem to aglomeracja 400 tysięczna. Odnośnie niewyremontowanych kamienic na starówce to powodem są nieuregulowane sprawy własnościowe. Na starówce było przed wojną sporo ludności żydowskiej i niektórych spadkobierców trudno odnależć. Jednak z upływem czasu miasto stara się te sprawy rozwiązywać, natomiast to nie jest efekt braku pieniędzy. Odnosnie zaborów, to do Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku Lublin był najpierw w zaborze austriackim, a potem w Księstwie Warszawskim. Zaletą starówki (w większosci z XVI w.) jest to, że jest autentyczna, bo w zasadzie nie była zniszczona, podczas gdy dużo innych starówek to w istocie repliki dawnych budowli.
Bawi mnie jak goście z Zachodu nieznający historii odwiedzają Lublin, a potem jadą do "Lviva" i zdziwieni mówią, że jest bardzo podobny do polskiego Lublina.
Dokładnie ruska dzicz myśli że się różnią od Rosji a mentalnie to oni niczym się nie różnią. Do tej pory ich polityka historyczna boi się mówić cokolwiek dobrego o Polsce. Polski lwów to u nich temat tabu... Jak pisał lem, jak sowieci wchodzili do Lwowa to krzyczeli że lwów jest sowiecki i później faktycznie taki był.
Bardzo ciekawy filmik - Lublin w oczach Ukrainki☺ A ja jestem z Lublina (teraz mieszkam w Niemczech). Mnie osobiście bardzo podoba się fakt, że Młodzieżowe Rady Miasta są bardzo aktywne i pokazują młodym Ukraińcom jak działają - "światełko idzie dalej"👍 Pamiętam, jak przed laty organizowałam Wymiany Młodzieży w województwie lubelskim. Młodzież z Anglii, która działała u siebie w takich młodzieżowych radach pokazywała młodym Polakom z mojego regionu, czym są takie rady i jak funkcjonują. Niedługo, po tej wymianie, zapalały się "pierwsze światełka" - zaczęły pojawiać się w polskich podlubelskich miasteczkach pierwsze rady młodzieżowe. Teraz czas na Ukrainę👍Niech się młodzi uczą👍👍👍Trzymamy za Was kciuki!👍👍👍
Lera, jako Ukrainka tego chyba nie wiesz, jeśli tak, to szkoda że nie uczą was tego w szkole. To w Lublinie została zawarta UNIA LUBELSKA w 1569 r i to 1 lipca - jesteś dokładnie w rocznicę tego wydarzenia w Lublinie (tj pełnego połączenia Litwy i Korony w jedno państwo) na skutek której Ukraina (właściwie Ruś i Ukraina) zostały włączone "administracyjnie" do "Korony" (tj. Polskiej części Rzeczpospolitej), oczywiście nie dotyczy to np. Lwowa i wielu innych pobliskich ziem, które od dawna już były w Polsce przed 1569 r. ale np. ówczesnej Ukrainy (tj. województw; Kijowskiego, Bracławskiego i Czernichowskiego). To wydarzenie miało później ogromny wpływ na ziemie obecnie znajdujące się na terenie państwa Ukraińskiego. Polecam ci np. wykłady Timothiego Snydera (są na you tubie). Snyder jest cenionym amerykańskim historykiem i ma w pełni obiektywne spojrzenie na historię tych ziem. Dużo możesz się też dowiedzieć z książek i "wykładów" prof. Andrzeja Nowaka z UJ (też są na you tube).
Timothy Snyder to ideowy bolszewik i propagandzista historyczny. Nikomu wysłuchania jego poglądów historycznych nigdy bym nie polecił. Po wygłoszeniu przez Nowaka homilii ukraińskiej, do tego stopnia trudno nazwać go obiektywnym, że tytuł doktorski powinien zostać mu odebrany. Oboje należą do grupy "ekspertów historycznych" na zamówienie.
Czy włączone ? Są pod tym względem bardzo poważne wątpliwości /pamiętam te starcia opinii na zajęciach 😀 po wykładach prof. Czaplińskiego i Kerstena/. Otóż w oryginale aktu Unii użyto słowa "incorporare", a ono może być tłumaczone i interpretowane bardzo różnie. I chyba autorom Unii Lubelskiej właśnie o to chodziło 😃
Fajna z ciebie dziewczynka😍bardzo mi miło ze tak dobrze mówisz po Polsku .Ja polecam w woj.świętokrzyskim stare miasto Sandomierz,przez które przepływa Wisła 😊.Polecam odwiedzić i poczytać bo miasteczko to ma bardzo bogatą historię.Współcześnie znane jest z filmu „Ojciec Mateusz” który to właśnie był kręcony na rynku w Sandomierzu 👍👍👍.Pozdrawiam serdecznie oczywiście łapka 👍
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
Lublin jest piękny i klimatyczny. Mnie zaskoczył swoim urokiem Kiedy byłam tam 2 lata temu przewodnik opowiadał nam, że niewyremontowane kamienice nie wynikają z powodu braku funduszy miejskich, a z powodu praw własności. One nie należą do miasta, część ma niewyjaśnioną sytuację prawną dot. własności, a właścicieli niektórych z nich nie stać na kosztowne remonty zabytków.
Tak. Wiele z tych kamienic w opłakanym stanie ma po prostu nieuregulowane prawa własności. w dużej mierze to pozostałość po wojnie. Ich właścicielami często byli Żydzi stanowiący ok 40% mieszkańców miasta. Teraz bywa problem z ustaleniem ich spadkobierców. To dotyczy nie tylko ścisłego starego miasta ale i okolic dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd ta część miasta nadal nie wygląda tak pięknie jak na to zasługuje.
Lera, dzięki Tobie odkrywam swój kraj na nowo... Wstyd się przyznać, że nie doceniałam i nie miałam pojęcia w jak pięknym kraju żyję... Życzę Tobie i Twojej Rodzince dużo szczęścia i do zobaczenia w kolejnym filmiku🥰🥰🥰
Ten okrągły portal z kamerą jest w Lublinie, a drugi w Wilnie na Litwie. Chodzi tu o Unię Polsko-Litewską, czyli Unię Lubelską. Czas powstania, to pandemia, a cel, to ponowne zbliżenie ludzi w trudnym czasie.
Mieszkałam w śródmieściu Lublina .Chodziłam na balet do Zamku .Wzgórza Zamku ,to moje piękne wspomnienia z dzieciństwa , sanki w zimie ,w lecie podchody . Wychodząc z mojego domu ,czy do sklepu spożywczego ,widziałam Zamek i Stare Miasto .Moje miasto tu się ,urodziłam i tu zostanę na zawsze ❤
@@marvju209Chyba tylko muzeum: z wystawa stałą i ciekawymi wystawami czasowymi. Najcenniejsza jest kaplica zamkowa, zabytek UNESCO, ze wzgledu - co mysle, ze zwlaszcza tu jest ciekawe - na to, ze to gotycka katolicka kaplica, ale z wschodnimi malowidlami, unikatowe polaczenie. Jagiello fundowal.
6 lat studiowałam w Lublinie. A pochodzę z zachodniej części Polski. Trochę się bałam tak dalekiej przeprowadzki do wschodniego miasta, ale zakochałam się. Bardzo chętnie wracam do Lublina i za każdym razem coraz bardziej mi się podoba.
Tez pochodze z zachodniej Polski i mam podobne odczucia chociaz w 1 pol. lat 80-tych miasto wygladalo koszmarnie. Ostatni raz bylem w nim w 17r i jedno mi niezmiernie przeszkadza - trolejbusy jezdzace co 30 minut......Na Dworcu kolejowym bylo czynne jedno okienko i zeby kupic bilet czekalem 40 minut, na szczescie pociag Rzeszow - Warszawa przez Lukow i Siedlce tez sie mocno spoznil. Pozdrawiam
Fajnie że moje miasto Ci się podoba. Nie wiem skąd ta opinia że Lublin to biedne miasto, niektóre domy na Starym Mieście są nie wyremontowane ponieważ należały do Żydów pomordowanych na Majdanku w czasie II wojny św. dlatego trudno ustalić spadkobierców. Cebularze to też kulinarna spuścizna po lubelskich Żydach..
Jak spojrzysz w statystyki, to w Lublinie są stosunkowo niskie płace w porównaniu do reszty dużych polskich miast. Nie jest przypadkiem w tym, że wielu ludzi po studiach wyjeżdża z tej miejscowości, np. do Warszawy. Brak perspektyw na dobrze płatną pracę.
Niskie płace to niekoniecznie biedne miasto, odkąd jesteśmy w UE miasto bardzo się zmieniło na plus. Mnóstwo środków unijnych pomogło rozwinąć infrastrukturę, są większe miasta które wyglądają miescami gorzej niż Lublin.. 😏
@@-Komes- Oczywiście, że dzięki UE się rozwinęliśmy, a także dostaliśmy ,,kopniaka'' finansowego na modernizację ośrodków miejskich. Natomiast - to nie idzie wszędzie parze ze wzrostem płac w stosunku do kosztów życia. Szczególnie widać to w takich województwach jak: Podlasie, Podkarpacie, Lubelskie, Lubuskie, Opolskie, Zachodniopomorskie, Warmińsko-Mazurskie.
Dziękuję za ładne pokazanie Lublina i wiele ciepłych słów o tym mieście! Jestem z Lublina, tu się urodziłem i tu teraz mieszkam. Ostatnie 10 lat spędziłem jednak w Krakowie, gdzie pracowałem i mieszkałem. Dlatego poznałem Panią na filmach z Krakowa i okolic, które również z przyjemnością oglądałem. Lublin mi się podoba, jednak chciałbym wrócić jeszcze do Krakowa i tam zamieszkać. Lubię klimat tamtego miasta. Pozdrawiam serdecznie! 😊
Nie ściemniaj, nie podobało ci się:( Co do tramwaju, w Lublinie są tzw. suche doliny, co wymagałoby budowy wytrzymałych wiaduktów, a to kosztuje. I z tego powodu nie powstały linie tramwajowe. Domy na Starym Mieście mają ściany, które są w dolnej części grubsze, ze względu na lessowe podłoże, trzeba było szerszych fundamentów, aby przenieść ciężar budynku. Co do cebularza, to jest w zasadzie żydowski pomysł, pszenny placek z cebulą. Taki do zjedzenia na szybko :)
Dziękuję za miłe słowa w stronę stolicy mojego regionu, województwa! Tutaj studiowałam na UMCS, często wpadam do rodziny. Zawsze podoba mi się starówka, Krakowskie, pl/ Litewski i tam dalej jest Ogród Saski, KUL i mój uniwerek :-)
Ja tez byłem pierwszy raz w Lublinie i bardzo mnie zauroczył 😊 Prawda ten parking pod zamkiem tylko oszpeca ta starówkę ! Tam powinna być ładna fontanna i może zieleni ławki! Lublin ma duża starówkę i bardzo potrzebuje remontu! Te restauracje maja bardzo dobre jedzenie super
Z tym parkingiem to faktycznie porażka, jest w tym miejscu jak wrzód, byłem w Lublinie dwa, może trzy razy, i zawsze mnie to porażało. To można pięknie zaaranżować i stworzyć wspaniałą przestrzeń, stosunkowo niewielkim kosztem.
Lublin nie ma starowki. no moze tylko te kilka kamienic na placu zamkowym. wybudowane zostaly w 1953-4 roku na wystawe krajowa. reszta to oryginalne stare miasto. Lublin mial wodociag juz w 1517 roku. rury byly drewniane
Starówka jest w Warszawie. Taką nazwę nosi dzielnica odbudowana współcześnie w miejscu oryginalnych ale wyburzonych budynków . Lublin ma prawdziwe stare miasto gdzie kamienice liczą sobie po kilkaset lat. Stąd też zawierają wiele naprawdę cennych elementów wystroju czy konstrukcji i do dziś podczas ich remontów natrafia się na różne skarby architektoniczne.
@@adamwilgosz9760 plac jest wykorzystywany na rozne atrakcje artystyczne i handlowe . Nie martwcie sie o ten parking . Jest wiele innych miejsc do omawiania...
Була минулого року один день в Любліні і мені теж дуже сподобалось... може навіть більше ніж Краків. А ще випадково натрапила на "Пузату хату" - це не їдальня, як у нас, а просто кафе. І там мене нагодували фантастичним борщем і хрумким хлібом і двома намазками. Борщ власне такий як я люблю, по-львівськи)
Hejka! Bardzo przyjemnie ogląda mi się twoje filmy i całkiem dobrze mówisz po polsku😅 Bardzo się cieszę że doceniłaś nasze polskie miasta i życie tutaj bo mimo wszystkich wad nie wyobrażam mieszkać sobie gdzieś indziej ❤
Pozdrowienia z Lublina. Mieszkam już od lat tutaj i tutaj urodziły sie moje dzieci i wnuki. Przez lata, które tu mieszkam, Lublin bardzo sie zmienił na korzyść. I teś staje się miedzynarodowym miastem a rosyjski czy ukraiński język często się słyszy na ulicy. Symbolem Lublina jest koziołek i takie małe koziołki coraz częściej widzi sie na ulicach. Miło było Cie zobaczyc i usłyszeć.
Hej Lera. Dobrze się Ciebie słucha, bo masz przyjemny ton głosu. Strasznie mi się też podoba jak, "tworzysz" nowe słowa. Zabawnie to brzmi i dodaje uroku twoim filmikom. "Otrujona woda" dziś była genialna 😂 . Dzięki piękne za kolejny filmik i łapki w górę 👌😍👍
"Strasznie mi się podoba..." - to nagłubsze sformuławanie w języku polskim. Odnosi się jedynie do sytuacji WYJĄTKOWO niekorzystnych, złych, trudnych i niechcianych. Na przykład poprawne jest powiedzenie STRASZNIE BOLI MNIE ZĄB, strasznie kogoś NIE LUBIĘ. Strasznie mi się COŚ NIE PODOBA. Stasznie dziś zimno. Ale na litość boską ==> nie STASZNIE MI SIĘ PODOBA. "Bo polska języka, to trudna języka..." Łapka w dół.
@@10kunegunda Nie prawda. Potocznie mówi się w Lublinie :) "strasznie lubię", "strasznie mi się podoba", co oznacza "bardzo, ogromnie lubię/podoba mi się".
Wlasnie mialam to napisac 😊 Ten duży żółty budynek na srodku Rynku to dawny Trybunal (sąd), ktory w tej chwili jest pieknym pałacem ślubów. Ale powiem Wam, ze czasem widuje w Lublinie takie autka, ze tez sie zastanawiam, kto na to jak zarobil 😂
Paskudna plaga. Niedawno się przyglądałam, jak nowo wybudowany blok mieszkalny jest otaczany murem, co w okolicy stadionów Cracovii i Wisły jest odmianą tablicy ogłoszeniowej.
To, że kamienice są zniszczone nie wynika z "biedy" miasta - miasto jest bardzo bogate. Wynika to z tego, że ich status prawny nie jest uregulowany, mają prywatnych właścicieli, albo nie wiadomo kto jest ich właścicielem. Takich kamienic miasto remonotować nie ma prawa!
W tym filmie jest pokazana tylko kropelka Lublina. Zamek, część starówki i kawałek deptaka. A pięknych miejsc i atrakcji do zwiedzania jest mnóstwo. Zapraszamy jeszcze raz, żeby zobaczyć więcej. I jeszcze dodam, że Lublin jest najbardziej słonecznym miastem w Polsce! 😊
Tak, to prawda, Chelm jest blizej, ale Przemysl, Rzeszow i chyba wlasnie Lublin byly najwieksze na pierwszej drodze ewakuacji po wybuchu wojny na pelna skale. Lublin ma lotnisko, ktore wtedy sluzylo jako ważny hub transportowy dla pomocy humanitarnej.
Lublin odwiedziłem kiedyś właśnie po to by mieć większe wyobrażenie o miastach, które dziś są... na Ukrainie czy innych ziemiach kiedyś należących do Polski (odnośnie historycznego centrum zwłaszcza) i trochę przekornie zderzyć się ze swoim nie za dobrym wyobrażeniem wschodniej Polski (w sensie turystycznym i w porównaniu np. do Pomorza); efekt był podobnie jak u Ciebie bardzo pozytywny. Miasto ma charakter bardzo wschodni (potężna u podstaw przysadzista ale nie przesadnie wysoka brama miejska przywodzi na myśl umocnienia miast wschodnich różniąc się totalnie od tego co mamy chociażby w Krakowie nie wspominając o zachodzie/północy i ogólnie klimat tego miasta jak dla mnie był świetną odmiana od tego co najczęściej zwiedzałem w kraju. Szczerze mówiąc myślałem, że dla Ciebie nie będzie to miasto aż takim zaskoczeniem jak było dla mnie (pozytywnym) choć oczywiście kultowe zabytki były mi gdzieś tam znane z netu czy widokówek. Dzięki za opowieść i Twoje ciekawe spojrzenie na to miasto, po tym filmie chętnie bym powrócił do Lublina :)
Starówka to czas I RP więc styl ala' włoskie miasteczko - Plac litewski i te okolice to czas zaboru rosyjskiego - paradoksalnie styl bardziej zachodni niż wschodni ponieważ wzorowano się na architekturze angielskiej np Grand hotel czy ogród w stylu angielskim więc raczej nietrafiona ocena.
Każda kamienica jest własnością prywatną i miasto nie może ich remontować. Czasem jest wielu właścicieli (spadkobierców) jednej kamienicy i są związane z tym problemy prawne.
Witaj, byłem w Lublinie pierwszy raz w zyciu na początku czerwca tego roku. Co prawda tylko na jeden dzień, ale miałem dwie cudowne przewodniczki z Odessy, które mieszkają w Lublinie od ponad roku i całkiem dobrze poznały to miasto. Jestem ze Szczecina. Pozdrawiam 😁👍💪❤️
Lublin jeszcze przed wojną był w centrum Polski ! Ciekawy materiał pozwolę sobie uzupełnić : 1. Lublin nie ma tramwajów nie z powodu wzgórz - na początku XX wieku miasto nie dogadało się z firmą Siemens, która miała dostarczyć tramwaje - sieć ulic była projektowana pod tramwaje dlatego powstały 3 mosty żelbetowe na Lubartowskiej, Kalinowszczyźnie i Zamojskiej, ponadto tunel na Kunickiego miał odpowiednia wysokość i szerokość specjalnie dla tramwaju 2. Kamienice są prywatne miasto nie może ich remontować 3. Nieprawdą jest, że podczas zaboru Brama Krakowska była zrujnowana ba była nawet po remoncie z 1782 (o ile pamiętam) mury miejskie nie zostały rozebrane tylko "wchłonięte" przez powstałe kamienice - w latach 40-50 XIX wieku pojawił się pomysł wyburzenia bramy Grodzkiej i Krakowskiej w celu jak to piszą w kronikach przewietrzenia miasta z tego pomysły wyburzono tylko brame Świętoduską podczas zaborów Rosyjskich Lublin bardzo się rozwinął. 4. Cebularze i placki ziemniaczane sprzedawały żydówki przed wojną 5. Jak bytliscie w Ratuszu z radnym Jurkowskim powinien wam pokazac piekny obraz 1826 roku , ktory jest w gabinecie prezydenta - Wjazd genereala Zajączka 6. 13:50 kamienica, o ktorej pani mowi powstala w miejscu zabytkowej kamienicy bedacej w ruinie ktora to zostala podpalona 7. Lublin jest i był miastem bardzo przyjaznym dla wielu narodowosci odsylam na cmentarz na Lipową 8. to prawda Lublin jest bardzo biednym zadłużonym na 1 700 000 000 zł miastem :(
Zalujr, ze nigdy nie mialem okazji byc w Lublinie, pochodze z zachodniej czesci Polski, z Opola, ale od pewnego czasu mieszkam w Toronto Masz swoje zdanie i ka to doceniam, pozdrawiam
To jest poważny temat dla poważnych i doświadczonych historyków. Nie jestem regularnym widzem tego tutaj kanału, ale nawet jeśli taka młoda osoba studiuje historię to jest zbyt mało aby poruszać taki temat.
Kruszyniany i Bohoniki na Podlasiu - to zdecydowanie jedne z bardziej urokliwych miejscowości, które trzeba odwiedzić. :) W dodatku w Kruszynianach jest jedna z najbardziej znanych restauracji tatarskich w Polsce (w przeszłości był w niej nawet obecny król Wielkiej Brytanii - Karoll III). 😎👊
@@marekjozwiak5390 W ciągu 40 lat dużo się może zmienić. :) Polecam poczytać historię rodziny Bogdanowiczów, którzy specjalnie przeprowadzili do Kruszynian, żeby zrealizować wizję budowy restauracji tatarskiej. Jest to poniekąd wzruszająca historia, ale zarazem pokazująca, że upór w dążeniu do celu popłaca. Chociaż później wiele mieli przygód związanych z tą restauracją - w tym spalenie części Tatarskiej Jurty i później jej odbudowa. :)
@@kubchpoland6680 Wiem ze 40 lat to cala epoka. Zwiedzilismy drewniany meczet, bylismy na muzulmanskim cmentarzu mizarze.....Starsi ludzie siedzieli na werandach przed swoimi domami i rozmawiali sobie chyba po bialorusku. Autobus PKS do Bialegostoku " wypadl " na szczescie przyjechal ostatni w ciagu dnia do Sokolki. Po drodze mijalismy Krynki Sokrata Janowicza - tez bym tam pobyl przynajmniej jeden dzien. A do Kruszynian doszlismy z pociagu od Walil-stacji przez Puszcze Knyszynska i wyszlismy z lasow idealnie na poludniowy-zachod Kruszynian.....Ech, zizn....Pozdrawiam serdecznie
@@marekjozwiak5390, Ciekawe wspomnienia lat gnuśnych i smutnych lat 80. :) Warto sobie pospisywać. Może jakiegoś bloga założyć, żeby zacząć o tym opowiadać. Natomiast, co do Tatarskiej Jurty, to widać, że próbuje dojść do siebie po pożarze, pandemii, kryzysie na granicy BY-PL )w wyniku którego biznesy restauracyjne ucierpiały). Jak wyjdzie już całkowicie na prostą, to wówczas będzie szansa na jakiś dynamiczniejszy rozwój, który stworzy swoisty kompleks - jeszcze bardziej reprezentacyjny niż teraz. I pozwoli na ściągniecie większej liczby turystów. W miesiącach od wiosny do jesieni - warto tam się wybrać. :)
@@kubchpoland6680 Fakt, lata 80-te byly smutne i dla czesci ludzi gnusne ale nie dla wszystkich. Z tym ze zawsze nalezy miec jakis pomysl - w moim przypadku zorganizowalem oboz studencki na trasie Tykocin, Bohoniki, Kruszyniany, Bialowieza z wizyta z przewodnikiem po rezerwacie scislym do rzeczki Hwoznej - bajka, akurat byl sloneczny dzien i cudowne wrzesniowe zapachy i swiatlo a na koniec pojechalismy do Drohiczyna gdzie weszlismy na kopiec Niepodleglosci z 1928r skad mielismy cudowny widok na prawie pol Podlasia. Natomiast restauracje srednio mnie pociagaja - cos trzeba zjesc ale wtedy radzilismy sobie kuchenkami spirytusowymi.....Pozdrawiam
Poza Katedrą to jednak Szczecin właściwie został po wonie zbudowany od nowa, więc trochę trudno porównywać do Lublina, ale fakt, że Szczecin niebrzydki ;)))
Właśnie: cebularze mozna tez sobie kupic po prostu w piekarni albo nawet w marketach, co uważam za urocze: ze to zywa tradycja, a nie tylko dla turystow. Pamietam swoje zdziwienie, ze to taka tylko nasza potrawa :)
Lena moje miasto rodzinne, szkoda, że nie zwiedziłaś Muzeum Wsi Lubelskiej, oraz obóz koncentracyjny na Majdanku. to wszystko w swej piosence utrwalił wielki kompozytor Romuald Lipko - Budka Suflera. Pieśń się nazywa : "Martwe Morze". Twórca tej Piosenki obserwował właśnie wieś, obóz zagłady i nowoczesność, z jego czasów. A i tak ciągle społeczeństwo stoi w bezruchu na otaczające je bodźce, czego dowodem był covid i obecna wojna na Ukrainie. Żal że ludzie są tak płytcy, że dbają tylko o to, gdzie ich wzrok sięga.
Oj tak - skansen to świetna atrakcja. Niewiele jest takich miejsc w Polsce. A w letnią pogodę to super miejsce na długi spacer. Lera - koniecznie musisz wrócić do Lublina by odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej, a i kilka innych ciekawych miejsc poza Starym Miastem się jeszcze znajdzie :)
Lublin jest bardzo ważnym miastem w historii Polski i można powiedzieć w historii Ukrainy również. Należy wspomnieć tu o Unii Lubelskiej która zapoczątkowała czasy Rzeczpospolitej w której skład wchodziły ziemie Korony, Księstwa Litewskiego oraz Ruś Halicka czyli Ruś Czerwona (dzisiejsza zachodnia Ukraina), a później w zasadzie całą Ukraina. Był to miasto w którym podpisano manifest PKWN kończący w zasadzie działanie II Rzeczpospolitej co powodowało powrót Ukrainy pod panowanie Moskwy i Polski też oczywiście. Po II wojnie światowej był pomysł, żeby przenieść stolicę do Lublina ponieważ Warszawa była tak zrujnowana, że zastanawiano się czy nie zostawić jej jako miasta pomnika i nie odbudowywać. Pozdrawiam.
Ach, rower miejski :) No Kraków był pierwszym miastem (2008) w Polsce z takim systemem wypożyczalni, ale po latach jednak nie ogarnął (trudno pojąć, jak, chyba głównie brak woli zajmowania się tematem) i zrezygnował z niego bodajże ok. 2019 roku.
W Lublinie ludzie jezdza na rowerach miejskich raczej poza scislym centrum: miedzy praca lub uczelnia a domem albo na wycieczki nad zalew. Bo trzeba tez pamietac, ze na 340k mieszkancow Lublina mamy tez bodajze 50k (nie jestem pewna ale jakies takie proporcje) studentow!! Z czego bardzo duzo studentow zagranicznych, rowniez z Ukrainy, ale po prostu z calego świata.
Co jakiś czas bywam w Lublinie i mam podobne odczucia do Twoich. Bardzo lubię Lublin :) ze względu na architekturę, pagórkowate położenie, ludzi i klimat miasta. Będąc tam ostatnio zadałem sobie podobne pytanie...dlaczego na starówce lubelskiej jest tyle niewyremontowanych kamienic? Próbowałem znaleźć odpowiedź - bo to naprawdę przedziwne zjawisko - i prawdopodobnie chodzi o sprawy właścicielskie. Trudno te kamienice sprzedać, a więc nie mając właścicieli stoją i niszczeją. Być może chodzi o własność pożydowską... Mam nadzieję że w drodze powrotnej do Krakowa odwiedziliście mój Sandomierz...jeżeli nie to odwiedź koniecznie. Mamy tu w okolicy wiele winnic, a więc własne dobre lokalne wino, cydr i piwo. Jeżeli chciałabyś przyjechać do Sandomierza, mógłbym zorganizować Ci objazd po winnicach. Jak by co , to daj znać pod spodem.
Sandomierz polecam kazdemu - podobnie jak Kazimierz Dolny. Pozdrawiam i Twoja czesc Polski bardzo lubie. Sandomierz znam ale np. nigdy nie bylem w Opatowie i miejscowosciach pld. Kielecczyzny jak Pinczow czy Wislica.
@@marekjozwiak5390 Warto tu przyjechać i odwiedzić okolice. Jest tu wiele unikatowych zabytków. W wielu okolicznych miastach, a nawet wsiach są zabytki romańskie ( np. Opatów Koprzywnica, Sandomierz). Niedaleko zamek Ujazd, czy piękne miasteczko Szydłów. Jest co zwiedzać, co zjeść i czego się napić.
Lublin - miasto założone na siedmiu wzgórzach, jak Rzym ;))) Być może dlatego wybrano trojelbusy a nie tramwaje. Przez jakiś czas trolejbusy funkcjonowały też w Dębicy, ale po jakimś czasie stało się z nimi to, co z rowerami miejskimi w Krakowie. Na Lublin, we względu na jego wielkość, bardzo mocno wpływa brać studencka - to około 50-60 tysięcy ludzi z 340 tys całości ludności Lublina.
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
Polecam zrobić filmiki o Sandomierzu i Bielsku Białej. Bardzo przyjemnie mi się je ogląda. Myślę, że ciekawe byłoby wplecenie w opowieść więcej ciekawostek historycznych. Przynajmniej dla mnie ;-) Pozdrawiam Cię serdecznie (hehe) i dziękuję za Twoje filmiki.
Witaj Lera. Nie byłem dotąd w Lublinie. Z tym większą ciekawosci a ogladałem Twój film. Miesskam w Gorzowie Wielkopskim. Miasto liczy jaakieś 120 tysięcy mieskańców. Są u nas tramwaje, nie ma trolejbusów. Mówisz po polsku bardzo ładnie i ciekaawie opowiadasz. :)
Pewnie już wiesz od przewodnika, że teren gdzie jest parking pod Zamkiem i przylegające uliczki był dzielnicą żydowską. Rzeczywiscie parking jest paskudny (w tym miejscu).
Tak. Te kamienice przy placu i parking to zamysł architektów odbudowujących Lublin po wojnie. W latach pięćdziesiątych projektowano tę okolicę tak by ukryć ślady po dzielnicy żydowskiej. Ten plac to jeden z elementów, ale dzielnica zajmowała znaczny teren po obu stronach zamku tam gdzie teraz jest targowisko, błonia czy stary dworzec PKS. Na filmie 2:57 widać przez chwilę taką świecącą latarnię - ona ma przypominać o zniszczonej dzielnicy żydowskiej.
wokol zamku byly tereny zamieszkale przez biednych zydow, Gminy zydowskie nie zawsze umialy lub chcialy dostac od bogatych zydow troche pieniedzy dla tych biednych ,,,krawcow, szewcow i innych zawodow nie licujacych ....w okropnych warunkach stawiane byly domy .Slamsy . Tu mieszkalo prawie 40 000 zydow , biednych zydow . W pobliskich kamienicach mieszkali bogaci zydzi , ul Lubartowska , Ruska itd
żeby była jasność, nic nie mam do ukraińców ale te miniaturki to już przeginka... was wszystko szokuje, każde miasto... nie lećcie do japonii bo jeszcze zawału się nabawici z tego zszokowania... ludzieeee dajcie spokój z tymi bite'owymi miniaturkami
Witaj Lero miło się Ciebie słucha i ogląda. Myślę, że jesteś świetną przewodniczką po polskich miastach. Mieszkam nad morzem ale oczywiście, że byłem w Lublinie. Fajne miasto.
Ja osobiście zapraszam do odwiedzenia Zamościa jest to mniejsze miasto w województwie lubelskim. Moje ukochane, oraz do Kielc. Oba kocham bo z nim związane jest moje życie. Dzięki za ciekawy film o Lublinie i Twe spostrzeżenia o tym mieście i o Twoich odczuciach. Pozdrawiam
W Lublinie PRyL, na starówce osiedlał głównie lumpenproletariat. Proszę mi uwierzyć, że starówka w 91roku przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy (pomijając same położenie i historyczną substancję)
@@grzegorzwysokcontramundum1784 Bylo; minelo, nie chce sie rozpisywac bo lubie Lublin a od 91 do 17r miasto zmienilo sie nie do poznania....Tylko trolejbusy co 30 minut....Pozdrawiam jako sympatyk Lublinianki i Motoru. Motor awansowal a Lublinianka niestety spadla. Pamietam sezon 73/74 i mecze Lublinianki z Warta w grupie polnocnej owczesnej 2 ligi - Lublinianka spadla w 74 a Warta w 75r. Bylo to dawno temu ale cos sie pamieta.....Pozdrawiam
Po pierwsze to jak na warunki polskie to Lublin nie jest wcale takim małym miastem. Wraz z przyklejonym do niego Świdnikiem to aglomeracja 400 tysięczna. Odnośnie niewyremontowanych kamienic na starówce to powodem są nieuregulowane sprawy własnościowe. Na starówce było przed wojną sporo ludności żydowskiej i niektórych spadkobierców trudno odnależć. Jednak z upływem czasu miasto stara się te sprawy rozwiązywać, natomiast to nie jest efekt braku pieniędzy. Odnosnie zaborów, to do Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku Lublin był najpierw w zaborze austriackim, a potem w Księstwie Warszawskim. Zaletą starówki (w większosci z XVI w.) jest to, że jest autentyczna, bo w zasadzie nie była zniszczona, podczas gdy dużo innych starówek to w istocie repliki dawnych budowli.
Bawi mnie jak goście z Zachodu nieznający historii odwiedzają Lublin, a potem jadą do "Lviva" i zdziwieni mówią, że jest bardzo podobny do polskiego Lublina.
Lwów to Polska kultura i polskie zabytki.
Dokładnie ruska dzicz myśli że się różnią od Rosji a mentalnie to oni niczym się nie różnią. Do tej pory ich polityka historyczna boi się mówić cokolwiek dobrego o Polsce. Polski lwów to u nich temat tabu... Jak pisał lem, jak sowieci wchodzili do Lwowa to krzyczeli że lwów jest sowiecki i później faktycznie taki był.
Bardzo ciekawy filmik - Lublin w oczach Ukrainki☺ A ja jestem z Lublina (teraz mieszkam w Niemczech). Mnie osobiście bardzo podoba się fakt, że Młodzieżowe Rady Miasta są bardzo aktywne i pokazują młodym Ukraińcom jak działają - "światełko idzie dalej"👍 Pamiętam, jak przed laty organizowałam Wymiany Młodzieży w województwie lubelskim. Młodzież z Anglii, która działała u siebie w takich młodzieżowych radach pokazywała młodym Polakom z mojego regionu, czym są takie rady i jak funkcjonują. Niedługo, po tej wymianie, zapalały się "pierwsze światełka" - zaczęły pojawiać się w polskich podlubelskich miasteczkach pierwsze rady młodzieżowe. Teraz czas na Ukrainę👍Niech się młodzi uczą👍👍👍Trzymamy za Was kciuki!👍👍👍
Lera, jako Ukrainka tego chyba nie wiesz, jeśli tak, to szkoda że nie uczą was tego w szkole. To w Lublinie została zawarta UNIA LUBELSKA w 1569 r i to 1 lipca - jesteś dokładnie w rocznicę tego wydarzenia w Lublinie (tj pełnego połączenia Litwy i Korony w jedno państwo) na skutek której Ukraina (właściwie Ruś i Ukraina) zostały włączone "administracyjnie" do "Korony" (tj. Polskiej części Rzeczpospolitej), oczywiście nie dotyczy to np. Lwowa i wielu innych pobliskich ziem, które od dawna już były w Polsce przed 1569 r. ale np. ówczesnej Ukrainy (tj. województw; Kijowskiego, Bracławskiego i Czernichowskiego). To wydarzenie miało później ogromny wpływ na ziemie obecnie znajdujące się na terenie państwa Ukraińskiego. Polecam ci np. wykłady Timothiego Snydera (są na you tubie). Snyder jest cenionym amerykańskim historykiem i ma w pełni obiektywne spojrzenie na historię tych ziem. Dużo możesz się też dowiedzieć z książek i "wykładów" prof. Andrzeja Nowaka z UJ (też są na you tube).
👍
Czernihowskiego, przez dźwięczne h.
Timothy Snyder to ideowy bolszewik i propagandzista historyczny. Nikomu wysłuchania jego poglądów historycznych nigdy bym nie polecił. Po wygłoszeniu przez Nowaka homilii ukraińskiej, do tego stopnia trudno nazwać go obiektywnym, że tytuł doktorski powinien zostać mu odebrany. Oboje należą do grupy "ekspertów historycznych" na zamówienie.
Czy włączone ? Są pod tym względem bardzo poważne wątpliwości /pamiętam te starcia opinii na zajęciach 😀 po wykładach prof. Czaplińskiego i Kerstena/. Otóż w oryginale aktu Unii użyto słowa "incorporare", a ono może być tłumaczone i interpretowane bardzo różnie. I chyba autorom Unii Lubelskiej właśnie o to chodziło 😃
@@adamslodowy888 incorporare oznacza włączone. Nie wiem po co doszukiwać się wątpliwości w czymś co jest klarowne.
Nie byłem w Lublinie ale dzięki za tę wycieczkę po mieście. :) Po polsku mówisz bardzo ładnie :)
Byłam kilka razy w Lublinie,piękne miasto.Cebularze najlepiej smakują w lubelskim❤
Byłem i bardzo mi się podobało.
Bardzo dziękuję za ten film. Lublin to piękne miasto.
Fajna z ciebie dziewczynka😍bardzo mi miło ze tak dobrze mówisz po Polsku .Ja polecam w woj.świętokrzyskim stare miasto Sandomierz,przez które przepływa Wisła 😊.Polecam odwiedzić i poczytać bo miasteczko to ma bardzo bogatą historię.Współcześnie znane jest z filmu „Ojciec Mateusz” który to właśnie był kręcony na rynku w Sandomierzu 👍👍👍.Pozdrawiam serdecznie oczywiście łapka 👍
super, że opowiadasz o różnych polskich miastach. sama nigdy nie byłam w Lublinie i po Twoich opowieściach doszłam do wniosku, że trzeba się wybrać :)
Trzeba się wybrać i sprostować wyobrażenie o nim
Przyjedź w czasie carnivalu. Chyba koniec lipca
Przy okazji zapraszam do Chełma, no i Zamościa.
Zapraszam do Lublina na sztukmistrzów to coś co trzeba przeżyć samemu 👍
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
Dziękuję Lera za twoje spojrzenie na polskie miasto, bardzo ladnie o nim opowiedzialaś 🥰
Lera jak jesteś w Lublinie to zajrzyj jeszcze do Zamościa na pewno ci się spodoba jest na liście Unesco i jest niedaleko ;)
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
Nie, najpiękniejszy jest Lwów. No i Wrocław, ale umówmy się, że jednak w dzisiejszej wersji zbudowali go Niemcy.
Lublin jest piękny i klimatyczny. Mnie zaskoczył swoim urokiem
Kiedy byłam tam 2 lata temu przewodnik opowiadał nam, że niewyremontowane kamienice nie wynikają z powodu braku funduszy miejskich, a z powodu praw własności.
One nie należą do miasta, część ma niewyjaśnioną sytuację prawną dot. własności, a właścicieli niektórych z nich nie stać na kosztowne remonty zabytków.
Tak. Wiele z tych kamienic w opłakanym stanie ma po prostu nieuregulowane prawa własności. w dużej mierze to pozostałość po wojnie. Ich właścicielami często byli Żydzi stanowiący ok 40% mieszkańców miasta. Teraz bywa problem z ustaleniem ich spadkobierców. To dotyczy nie tylko ścisłego starego miasta ale i okolic dawnej dzielnicy żydowskiej. Stąd ta część miasta nadal nie wygląda tak pięknie jak na to zasługuje.
Lera, dzięki Tobie odkrywam swój kraj na nowo... Wstyd się przyznać, że nie doceniałam i nie miałam pojęcia w jak pięknym kraju żyję... Życzę Tobie i Twojej Rodzince dużo szczęścia i do zobaczenia w kolejnym filmiku🥰🥰🥰
Lera bardzo Ciebie i Twoją Mamę lubię.Miło Ciebie słuchać.Pozdrawiam👍🌹🌹🌹😘
Ten okrągły portal z kamerą jest w Lublinie, a drugi w Wilnie na Litwie.
Chodzi tu o Unię Polsko-Litewską, czyli Unię Lubelską. Czas powstania, to pandemia, a cel, to ponowne zbliżenie ludzi w trudnym czasie.
Mieszkałam w śródmieściu Lublina .Chodziłam na balet do Zamku .Wzgórza Zamku ,to moje piękne wspomnienia z dzieciństwa , sanki w zimie ,w lecie podchody . Wychodząc z mojego domu ,czy do sklepu spożywczego ,widziałam Zamek i Stare Miasto .Moje miasto tu się ,urodziłam i tu zostanę na zawsze ❤
@@bozenastepien6552 A co dziś jest w zamku? Poza muzeum oczywiście
@@marvju209Chyba tylko muzeum: z wystawa stałą i ciekawymi wystawami czasowymi.
Najcenniejsza jest kaplica zamkowa, zabytek UNESCO, ze wzgledu - co mysle, ze zwlaszcza tu jest ciekawe - na to, ze to gotycka katolicka kaplica, ale z wschodnimi malowidlami, unikatowe polaczenie. Jagiello fundowal.
@@mikicionekk3554 No tak, ta kaplica jest słynna.
Ale żeby lekcje baletu? Tam był jakiś miejski ośrodek kultury?
6 lat studiowałam w Lublinie. A pochodzę z zachodniej części Polski. Trochę się bałam tak dalekiej przeprowadzki do wschodniego miasta, ale zakochałam się. Bardzo chętnie wracam do Lublina i za każdym razem coraz bardziej mi się podoba.
Tez pochodze z zachodniej Polski i mam podobne odczucia chociaz w 1 pol. lat 80-tych miasto wygladalo koszmarnie. Ostatni raz bylem w nim w 17r i jedno mi niezmiernie przeszkadza - trolejbusy jezdzace co 30 minut......Na Dworcu kolejowym bylo czynne jedno okienko i zeby kupic bilet czekalem 40 minut, na szczescie pociag Rzeszow - Warszawa przez Lukow i Siedlce tez sie mocno spoznil. Pozdrawiam
@@marekjozwiak5390 a wasze zachodnie poniemieckie mista jak wyglądały? lublin to polskie miasto inczej niż miast zachodnie
też jestem zakochany ;) mieszkam w Poznaniu i strasznie tęsknię za klimatem Lublina ;)
@@szymonbartosik2308 Poznan nie jest miastem poniemieckim - doksztalc sie.
@@marekjozwiak5390 a gdzie ja piszę o Posen?
Hi Lera,
nic nie wiem o Lublinie ale teraz pokazala mi naprwade sliczne miasto.
Thank you.🙂
Fajnie że moje miasto Ci się podoba. Nie wiem skąd ta opinia że Lublin to biedne miasto, niektóre domy na Starym Mieście są nie wyremontowane ponieważ należały do Żydów pomordowanych na Majdanku w czasie II wojny św. dlatego trudno ustalić spadkobierców. Cebularze to też kulinarna spuścizna po lubelskich Żydach..
To prawda Lublin jest pieknym Miastem , rowniez moim .👍Pozdrawiam
Jak spojrzysz w statystyki, to w Lublinie są stosunkowo niskie płace w porównaniu do reszty dużych polskich miast. Nie jest przypadkiem w tym, że wielu ludzi po studiach wyjeżdża z tej miejscowości, np. do Warszawy. Brak perspektyw na dobrze płatną pracę.
Niskie płace to niekoniecznie biedne miasto, odkąd jesteśmy w UE miasto bardzo się zmieniło na plus. Mnóstwo środków unijnych pomogło rozwinąć infrastrukturę, są większe miasta które wyglądają miescami gorzej niż Lublin.. 😏
@@-Komes- Oczywiście, że dzięki UE się rozwinęliśmy, a także dostaliśmy ,,kopniaka'' finansowego na modernizację ośrodków miejskich.
Natomiast - to nie idzie wszędzie parze ze wzrostem płac w stosunku do kosztów życia. Szczególnie widać to w takich województwach jak: Podlasie, Podkarpacie, Lubelskie, Lubuskie, Opolskie, Zachodniopomorskie, Warmińsko-Mazurskie.
Ten parking przy kamienicach to katastrofalna wtopa :) Szarpnicie swoimi wladzami zeby pozbyc sie blachy z tak reprezentacyjnego miejsca.
Dziękuję za ładne pokazanie Lublina i wiele ciepłych słów o tym mieście! Jestem z Lublina, tu się urodziłem i tu teraz mieszkam. Ostatnie 10 lat spędziłem jednak w Krakowie, gdzie pracowałem i mieszkałem. Dlatego poznałem Panią na filmach z Krakowa i okolic, które również z przyjemnością oglądałem. Lublin mi się podoba, jednak chciałbym wrócić jeszcze do Krakowa i tam zamieszkać. Lubię klimat tamtego miasta. Pozdrawiam serdecznie! 😊
Nie ściemniaj, nie podobało ci się:( Co do tramwaju, w Lublinie są tzw. suche doliny, co wymagałoby budowy wytrzymałych wiaduktów, a to kosztuje. I z tego powodu nie powstały linie tramwajowe.
Domy na Starym Mieście mają ściany, które są w dolnej części grubsze, ze względu na lessowe podłoże, trzeba było szerszych fundamentów, aby przenieść ciężar budynku.
Co do cebularza, to jest w zasadzie żydowski pomysł, pszenny placek z cebulą. Taki do zjedzenia na szybko :)
W Nowym Jorku cebularze sprzedawane są pod nazwą 'bialy', od Białegostoku.
Ale fajny film! Lublin jest piękny.Ma fajny zamek i starówkę, ciekawy skansen.I prężnie działający klub fantastyki. Chomik
Ma oryginalne stare miasto tak jak Kraków.
Dziękuję za miłe słowa w stronę stolicy mojego regionu, województwa! Tutaj studiowałam na UMCS, często wpadam do rodziny. Zawsze podoba mi się starówka, Krakowskie, pl/ Litewski i tam dalej jest Ogród Saski, KUL i mój uniwerek :-)
Ja tez byłem pierwszy raz w Lublinie i bardzo mnie zauroczył 😊 Prawda ten parking pod zamkiem tylko oszpeca ta starówkę ! Tam powinna być ładna fontanna i może zieleni ławki! Lublin ma duża starówkę i bardzo potrzebuje remontu! Te restauracje maja bardzo dobre jedzenie super
Z tym parkingiem to faktycznie porażka, jest w tym miejscu jak wrzód, byłem w Lublinie dwa, może trzy razy, i zawsze mnie to porażało. To można pięknie zaaranżować i stworzyć wspaniałą przestrzeń, stosunkowo niewielkim kosztem.
Lublin nie ma starówki tylko Stare Miasto, starówkę ma Warszawa
Lublin nie ma starowki. no moze tylko te kilka kamienic na placu zamkowym. wybudowane zostaly w 1953-4 roku na wystawe krajowa. reszta to oryginalne stare miasto. Lublin mial wodociag juz w 1517 roku. rury byly drewniane
Starówka jest w Warszawie. Taką nazwę nosi dzielnica odbudowana współcześnie w miejscu oryginalnych ale wyburzonych budynków . Lublin ma prawdziwe stare miasto gdzie kamienice liczą sobie po kilkaset lat. Stąd też zawierają wiele naprawdę cennych elementów wystroju czy konstrukcji i do dziś podczas ich remontów natrafia się na różne skarby architektoniczne.
@@adamwilgosz9760 plac jest wykorzystywany na rozne atrakcje artystyczne i handlowe . Nie martwcie sie o ten parking . Jest wiele innych miejsc do omawiania...
Була минулого року один день в Любліні і мені теж дуже сподобалось... може навіть більше ніж Краків. А ще випадково натрапила на "Пузату хату" - це не їдальня, як у нас, а просто кафе. І там мене нагодували фантастичним борщем і хрумким хлібом і двома намазками. Борщ власне такий як я люблю, по-львівськи)
Hejka!
Bardzo przyjemnie ogląda mi się twoje filmy i całkiem dobrze mówisz po polsku😅 Bardzo się cieszę że doceniłaś nasze polskie miasta i życie tutaj bo mimo wszystkich wad nie wyobrażam mieszkać sobie gdzieś indziej ❤
Na posiedzeniach rady miasta można być każdy obywatel, który chce. Posiedzenia nie są tajne.:-)
Pozdrowienia z Lublina. Mieszkam już od lat tutaj i tutaj urodziły sie moje dzieci i wnuki. Przez lata, które tu mieszkam, Lublin bardzo sie zmienił na korzyść. I teś staje się miedzynarodowym miastem a rosyjski czy ukraiński język często się słyszy na ulicy. Symbolem Lublina jest koziołek i takie małe koziołki coraz częściej widzi sie na ulicach. Miło było Cie zobaczyc i usłyszeć.
Hej Lera. Dobrze się Ciebie słucha, bo masz przyjemny ton głosu. Strasznie mi się też podoba jak, "tworzysz" nowe słowa. Zabawnie to brzmi i dodaje uroku twoim filmikom. "Otrujona woda" dziś była genialna 😂 . Dzięki piękne za kolejny filmik i łapki w górę 👌😍👍
"Strasznie mi się podoba..." - to nagłubsze sformuławanie w języku polskim. Odnosi się jedynie do sytuacji WYJĄTKOWO niekorzystnych, złych, trudnych i niechcianych. Na przykład poprawne jest powiedzenie STRASZNIE BOLI MNIE ZĄB, strasznie kogoś NIE LUBIĘ. Strasznie mi się COŚ NIE PODOBA. Stasznie dziś zimno.
Ale na litość boską ==> nie STASZNIE MI SIĘ PODOBA.
"Bo polska języka, to trudna języka..." Łapka w dół.
@@10kunegunda Nie prawda. Potocznie mówi się w Lublinie :) "strasznie lubię", "strasznie mi się podoba", co oznacza "bardzo, ogromnie lubię/podoba mi się".
Cze Lera. No proszę, byłaś w moim rodzinnym, ukochanym Lublinie. Cieszę się, że Ci się spodobał. Dzięki za film. Marek.
Byliśmy na wiosnę ostatnio. Piękne miasto, Jak wyremontują wszystkie kamienice na starówce, to będzie perełka. Lero, dziękujemy za kolejny fajny film.
4:33 ten Royls-Royce to na pewno służbowo, bo na środku Rynku w budynku Trybunału,
mieści się Miejski Pałac Ślubów.
takich nie widziano w Ukrainie
Wlasnie mialam to napisac 😊
Ten duży żółty budynek na srodku Rynku to dawny Trybunal (sąd), ktory w tej chwili jest pieknym pałacem ślubów.
Ale powiem Wam, ze czasem widuje w Lublinie takie autka, ze tez sie zastanawiam, kto na to jak zarobil 😂
Lublin to miejsce narodzemia takich zespolow jak: Bajm, Vox, Budka Suflera, i Urszula. Miejsce zawiazania Unii Lubelskiej.
Bardzo ciekawy film, gratulacje!
Świetny film. Podziwiam Twój ogromny optymizm i energię! :)
Lera uwielbiam Twoje filmiki. Nie byłam w Lublinie ale z przyjemnością poznaję to miasto dzięki Tobie
Lera uwielbiam Twoje ... >>> Lero! Uwielbiam Twoje ...
Bardzo podobają mi się pani programy.Chętnie je oglądam.I czekam na następne.😊
Z Lublina niedaleko jest do Zamościa, a Zamość trzeba obowiązkowo odwiedzić.
to prawda
A jak już sie będzie w Zamościu, to warto skoczyć do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce ;)
To co mi się podoba w Lublinie że prawie nie ma graffiti - obsmarowane ściany są plagą Krakowa.
... , bo do Krakowa ciągną masy turystów i PSEUDO turystów, a właśnie tacy nie szanują wielu rzeczy.
Niestety jest dużo graffiti
Paskudna plaga. Niedawno się przyglądałam, jak nowo wybudowany blok mieszkalny jest otaczany murem, co w okolicy stadionów Cracovii i Wisły jest odmianą tablicy ogłoszeniowej.
Za grafitti bym karal i to dosc surowo - kazdy moze kupic sobie blok rysunkowy. Jeszcze jedna glupia moda ktora niestety zaakceptowano.
Moim zdaniem Lublin jest spokojniejszy od Krakowa, jest tutaj też mniej Ukraińców.
Jak zwykle bardzo miło jest Ciebie posłuchać.
Rowery były często używane jeszcze nie tak dawno. Dzisiaj ich miejsce zajęły hulajnogi elektryczne
To, że kamienice są zniszczone nie wynika z "biedy" miasta - miasto jest bardzo bogate. Wynika to z tego, że ich status prawny nie jest uregulowany, mają prywatnych właścicieli, albo nie wiadomo kto jest ich właścicielem. Takich kamienic miasto remonotować nie ma prawa!
Piękne, historyczne miasto😊
W tym filmie jest pokazana tylko kropelka Lublina. Zamek, część starówki i kawałek deptaka. A pięknych miejsc i atrakcji do zwiedzania jest mnóstwo. Zapraszamy jeszcze raz, żeby zobaczyć więcej. I jeszcze dodam, że Lublin jest najbardziej słonecznym miastem w Polsce! 😊
To nie miasto na granicy,do granicy 100 km,a mój Chełm tylko ok.25 km.
Tak, to prawda, Chelm jest blizej, ale Przemysl, Rzeszow i chyba wlasnie Lublin byly najwieksze na pierwszej drodze ewakuacji po wybuchu wojny na pelna skale.
Lublin ma lotnisko, ktore wtedy sluzylo jako ważny hub transportowy dla pomocy humanitarnej.
Dla niektórych to już prawie ukraina 😈
Pochodzę z Lublina i kocham to miasto. Ma niezwykły, oryginalny urok. Uwielbiam tam wracać.
Lublin to legenda czarciej łapy. Na pewno ci się spodoba.
Bo już nie ma restauracji "Czarcia łapa" przy Bramie Krakowskiej :/
Jakie miasto na granicy?
Lublin odwiedziłem kiedyś właśnie po to by mieć większe wyobrażenie o miastach, które dziś są... na Ukrainie czy innych ziemiach kiedyś należących do Polski (odnośnie historycznego centrum zwłaszcza) i trochę przekornie zderzyć się ze swoim nie za dobrym wyobrażeniem wschodniej Polski (w sensie turystycznym i w porównaniu np. do Pomorza); efekt był podobnie jak u Ciebie bardzo pozytywny. Miasto ma charakter bardzo wschodni (potężna u podstaw przysadzista ale nie przesadnie wysoka brama miejska przywodzi na myśl umocnienia miast wschodnich różniąc się totalnie od tego co mamy chociażby w Krakowie nie wspominając o zachodzie/północy i ogólnie klimat tego miasta jak dla mnie był świetną odmiana od tego co najczęściej zwiedzałem w kraju. Szczerze mówiąc myślałem, że dla Ciebie nie będzie to miasto aż takim zaskoczeniem jak było dla mnie (pozytywnym) choć oczywiście kultowe zabytki były mi gdzieś tam znane z netu czy widokówek.
Dzięki za opowieść i Twoje ciekawe spojrzenie na to miasto, po tym filmie chętnie bym powrócił do Lublina :)
Starówka to czas I RP więc styl ala' włoskie miasteczko - Plac litewski i te okolice to czas zaboru rosyjskiego - paradoksalnie styl bardziej zachodni niż wschodni ponieważ wzorowano się na architekturze angielskiej np Grand hotel czy ogród w stylu angielskim więc raczej nietrafiona ocena.
@@Rolando95 dzięki za garść ciekawostek, hotel faktycznie świetny.
Każda kamienica jest własnością prywatną i miasto nie może ich remontować. Czasem jest wielu właścicieli (spadkobierców) jednej kamienicy i są związane z tym problemy prawne.
Witaj, byłem w Lublinie pierwszy raz w zyciu na początku czerwca tego roku. Co prawda tylko na jeden dzień, ale miałem dwie cudowne przewodniczki z Odessy, które mieszkają w Lublinie od ponad roku i całkiem dobrze poznały to miasto. Jestem ze Szczecina. Pozdrawiam 😁👍💪❤️
Lublin jeszcze przed wojną był w centrum Polski ! Ciekawy materiał pozwolę sobie uzupełnić :
1. Lublin nie ma tramwajów nie z powodu wzgórz - na początku XX wieku miasto nie dogadało się z firmą Siemens, która miała dostarczyć tramwaje - sieć ulic była projektowana pod tramwaje dlatego powstały 3 mosty żelbetowe na Lubartowskiej, Kalinowszczyźnie i Zamojskiej, ponadto tunel na Kunickiego miał odpowiednia wysokość i szerokość specjalnie dla tramwaju
2. Kamienice są prywatne miasto nie może ich remontować
3. Nieprawdą jest, że podczas zaboru Brama Krakowska była zrujnowana ba była nawet po remoncie z 1782 (o ile pamiętam) mury miejskie nie zostały rozebrane tylko "wchłonięte" przez powstałe kamienice - w latach 40-50 XIX wieku pojawił się pomysł wyburzenia bramy Grodzkiej i Krakowskiej w celu jak to piszą w kronikach przewietrzenia miasta z tego pomysły wyburzono tylko brame Świętoduską podczas zaborów Rosyjskich Lublin bardzo się rozwinął.
4. Cebularze i placki ziemniaczane sprzedawały żydówki przed wojną
5. Jak bytliscie w Ratuszu z radnym Jurkowskim powinien wam pokazac piekny obraz 1826 roku , ktory jest w gabinecie prezydenta - Wjazd genereala Zajączka
6. 13:50 kamienica, o ktorej pani mowi powstala w miejscu zabytkowej kamienicy bedacej w ruinie ktora to zostala podpalona
7. Lublin jest i był miastem bardzo przyjaznym dla wielu narodowosci odsylam na cmentarz na Lipową
8. to prawda Lublin jest bardzo biednym zadłużonym na 1 700 000 000 zł miastem :(
Bardzo fajnie opowiadasz. I bardzo przyjemnie się Ciebie słucha.
Polecam Kazimierz Dolny, Zamość, Sandomierz, Łańcut.
Oj tak.
Zamość to nudy !
Dołóż Kozłówkę a będę usatysfakcjonowany 😃 / a jak Kazimierz Dolny to i Janowiec /
@@EA00000Zamość to zajob 😁👍Nudy? kwestia organizacji czasu i towarzystwa 😁
Fajnie ze Nas odwiedzilaś❤
Zalujr, ze nigdy nie mialem okazji byc w Lublinie, pochodze z zachodniej czesci Polski, z Opola, ale od pewnego czasu mieszkam w Toronto Masz swoje zdanie i ka to doceniam, pozdrawiam
Mogłabyś zrobić jakiś film o Wołyniu? Młoda Ukrainka interesująca się historią.
Wielkie dzięki, Kochana. Popieram z całych sił. Lera, Kochana, kiedy to zrobisz?
@@RuchIVRzeczpospoliLera jest ze wschodu, a tam Bandera miał nikłe poparcie.
@@wincentywiewiorczak4114 Tym bardziej może ukazać straszliwą prawdę.
To jest poważny temat dla poważnych i doświadczonych historyków. Nie jestem regularnym widzem tego tutaj kanału, ale nawet jeśli taka młoda osoba studiuje historię to jest zbyt mało aby poruszać taki temat.
Dziękuję Ci. Moja ciocia wiele lat mieszkała w Lublinie. Ale tylko raz byłam w Lublinie, na ślubie cioci. Zamku nie widziałam.
Bywam często w Lublinie i miasto ma swój urok
Kruszyniany i Bohoniki na Podlasiu - to zdecydowanie jedne z bardziej urokliwych miejscowości, które trzeba odwiedzić. :) W dodatku w Kruszynianach jest jedna z najbardziej znanych restauracji tatarskich w Polsce (w przeszłości był w niej nawet obecny król Wielkiej Brytanii - Karoll III). 😎👊
W Kruszynianach bylem we wrzesniu 83r - nie bylo zadnej restauracji ale cala wies byla jeszcze z drewna. Pamietam nawet wielki, wysoki zuraw.
@@marekjozwiak5390 W ciągu 40 lat dużo się może zmienić. :) Polecam poczytać historię rodziny Bogdanowiczów, którzy specjalnie przeprowadzili do Kruszynian, żeby zrealizować wizję budowy restauracji tatarskiej.
Jest to poniekąd wzruszająca historia, ale zarazem pokazująca, że upór w dążeniu do celu popłaca. Chociaż później wiele mieli przygód związanych z tą restauracją - w tym spalenie części Tatarskiej Jurty i później jej odbudowa. :)
@@kubchpoland6680 Wiem ze 40 lat to cala epoka. Zwiedzilismy drewniany meczet, bylismy na muzulmanskim cmentarzu mizarze.....Starsi ludzie siedzieli na werandach przed swoimi domami i rozmawiali sobie chyba po bialorusku. Autobus PKS do Bialegostoku " wypadl " na szczescie przyjechal ostatni w ciagu dnia do Sokolki. Po drodze mijalismy Krynki Sokrata Janowicza - tez bym tam pobyl przynajmniej jeden dzien. A do Kruszynian doszlismy z pociagu od Walil-stacji przez Puszcze Knyszynska i wyszlismy z lasow idealnie na poludniowy-zachod Kruszynian.....Ech, zizn....Pozdrawiam serdecznie
@@marekjozwiak5390, Ciekawe wspomnienia lat gnuśnych i smutnych lat 80. :) Warto sobie pospisywać. Może jakiegoś bloga założyć, żeby zacząć o tym opowiadać.
Natomiast, co do Tatarskiej Jurty, to widać, że próbuje dojść do siebie po pożarze, pandemii, kryzysie na granicy BY-PL )w wyniku którego biznesy restauracyjne ucierpiały). Jak wyjdzie już całkowicie na prostą, to wówczas będzie szansa na jakiś dynamiczniejszy rozwój, który stworzy swoisty kompleks - jeszcze bardziej reprezentacyjny niż teraz. I pozwoli na ściągniecie większej liczby turystów.
W miesiącach od wiosny do jesieni - warto tam się wybrać. :)
@@kubchpoland6680 Fakt, lata 80-te byly smutne i dla czesci ludzi gnusne ale nie dla wszystkich. Z tym ze zawsze nalezy miec jakis pomysl - w moim przypadku zorganizowalem oboz studencki na trasie Tykocin, Bohoniki, Kruszyniany, Bialowieza z wizyta z przewodnikiem po rezerwacie scislym do rzeczki Hwoznej - bajka, akurat byl sloneczny dzien i cudowne wrzesniowe zapachy i swiatlo a na koniec pojechalismy do Drohiczyna gdzie weszlismy na kopiec Niepodleglosci z 1928r skad mielismy cudowny widok na prawie pol Podlasia. Natomiast restauracje srednio mnie pociagaja - cos trzeba zjesc ale wtedy radzilismy sobie kuchenkami spirytusowymi.....Pozdrawiam
❤Pięknie pokazałaś Lublin. Pozdrawiam. Dalej poznawaj Polskę 😊
Odwiedź: Zamość, Zakopane, Sandomierz i Baranów Sandomierski, Gorlice małopolska, Lubaczów.
Fajnie opowiadasz o miejscach które odwiedzasz..
Byłam w Lublinie dwa lata temu. Bardzo miło wspominam ten czas
Ja przez 13lat i nie zbyt miło wspominam
Dobra robota
Zapraszamy do Szczecina! Równie piekne jak Lublin , a może i ładniejsze.
nie może !
Szczecin poza Walami Chrobrego i klimatem miasta portowego to niestety poniemiecka rudera.
@@marekjozwiak5390 I obrzydliwy kościół z dachem dokładnie jak wieko trumny (bo tam chyba pieczę sprawują zakonnicy kameduli, którzy śpią w trumnach).
Poza Katedrą to jednak Szczecin właściwie został po wonie zbudowany od nowa, więc trochę trudno porównywać do Lublina, ale fakt, że Szczecin niebrzydki ;)))
@@tomaszkutrzuba4930 Zbudowany od nowa? Chyba nie byłeś w Szczecinie.
Cebularz normalnie kosztuje mniej niż 2 złote ale na Starym Mieście zdzierają z turystów
Właśnie: cebularze mozna tez sobie kupic po prostu w piekarni albo nawet w marketach, co uważam za urocze: ze to zywa tradycja, a nie tylko dla turystow.
Pamietam swoje zdziwienie, ze to taka tylko nasza potrawa :)
W dodatku jakiś taki mały dostała...
Cała Lubelszczyzna jest piękna...pochodzę stamtąd, ale mieszkam w Zachodniej Polsce...samo życie:)
Skoszona to może być trawa lub zboże a ściana jest pod skosem
Głupoty gadasz
Lena moje miasto rodzinne, szkoda, że nie zwiedziłaś Muzeum Wsi Lubelskiej, oraz obóz koncentracyjny na Majdanku. to wszystko w swej piosence utrwalił wielki kompozytor Romuald Lipko - Budka Suflera. Pieśń się nazywa : "Martwe Morze". Twórca tej Piosenki obserwował właśnie wieś, obóz zagłady i nowoczesność, z jego czasów. A i tak ciągle społeczeństwo stoi w bezruchu na otaczające je bodźce, czego dowodem był covid i obecna wojna na Ukrainie. Żal że ludzie są tak płytcy, że dbają tylko o to, gdzie ich wzrok sięga.
Oj tak - skansen to świetna atrakcja. Niewiele jest takich miejsc w Polsce. A w letnią pogodę to super miejsce na długi spacer. Lera - koniecznie musisz wrócić do Lublina by odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej, a i kilka innych ciekawych miejsc poza Starym Miastem się jeszcze znajdzie :)
Lublin jako miasto ma swój klimat ja mieszkam tu od urodzenia i odkrywam go od nowa na każdym spacerze pozdrawiam
W opowieść o Lublinie wplotłaś zdjęcia z Kazimierza
Lublin jest bardzo ważnym miastem w historii Polski i można powiedzieć w historii Ukrainy również. Należy wspomnieć tu o Unii Lubelskiej która zapoczątkowała czasy Rzeczpospolitej w której skład wchodziły ziemie Korony, Księstwa Litewskiego oraz Ruś Halicka czyli Ruś Czerwona (dzisiejsza zachodnia Ukraina), a później w zasadzie całą Ukraina. Był to miasto w którym podpisano manifest PKWN kończący w zasadzie działanie II Rzeczpospolitej co powodowało powrót Ukrainy pod panowanie Moskwy i Polski też oczywiście. Po II wojnie światowej był pomysł, żeby przenieść stolicę do Lublina ponieważ Warszawa była tak zrujnowana, że zastanawiano się czy nie zostawić jej jako miasta pomnika i nie odbudowywać. Pozdrawiam.
troche pokreciles. Lublin byl stolica pol roku. a przeniesc chcieli do Lodzi. manifest ogloszono w Chelmie
Korona i Wielkie Księstwo Litewskie
Ach, rower miejski :) No Kraków był pierwszym miastem (2008) w Polsce z takim systemem wypożyczalni, ale po latach jednak nie ogarnął (trudno pojąć, jak, chyba głównie brak woli zajmowania się tematem) i zrezygnował z niego bodajże ok. 2019 roku.
W Lublinie ludzie jezdza na rowerach miejskich raczej poza scislym centrum: miedzy praca lub uczelnia a domem albo na wycieczki nad zalew.
Bo trzeba tez pamietac, ze na 340k mieszkancow Lublina mamy tez bodajze 50k (nie jestem pewna ale jakies takie proporcje) studentow!! Z czego bardzo duzo studentow zagranicznych, rowniez z Ukrainy, ale po prostu z calego świata.
Ok i? Gdzie puenta
Trzeba odwiedzić Zamość :-)
Co jakiś czas bywam w Lublinie i mam podobne odczucia do Twoich. Bardzo lubię Lublin :) ze względu na architekturę, pagórkowate położenie, ludzi i klimat miasta. Będąc tam ostatnio zadałem sobie podobne pytanie...dlaczego na starówce lubelskiej jest tyle niewyremontowanych kamienic? Próbowałem znaleźć odpowiedź - bo to naprawdę przedziwne zjawisko - i prawdopodobnie chodzi o sprawy właścicielskie. Trudno te kamienice sprzedać, a więc nie mając właścicieli stoją i niszczeją. Być może chodzi o własność pożydowską... Mam nadzieję że w drodze powrotnej do Krakowa odwiedziliście mój Sandomierz...jeżeli nie to odwiedź koniecznie. Mamy tu w okolicy wiele winnic, a więc własne dobre lokalne wino, cydr i piwo. Jeżeli chciałabyś przyjechać do Sandomierza, mógłbym zorganizować Ci objazd po winnicach. Jak by co , to daj znać pod spodem.
Sandomierz polecam kazdemu - podobnie jak Kazimierz Dolny. Pozdrawiam i Twoja czesc Polski bardzo lubie. Sandomierz znam ale np. nigdy nie bylem w Opatowie i miejscowosciach pld. Kielecczyzny jak Pinczow czy Wislica.
@@marekjozwiak5390 Warto tu przyjechać i odwiedzić okolice. Jest tu wiele unikatowych zabytków. W wielu okolicznych miastach, a nawet wsiach są zabytki romańskie ( np. Opatów Koprzywnica, Sandomierz). Niedaleko zamek Ujazd, czy piękne miasteczko Szydłów. Jest co zwiedzać, co zjeść i czego się napić.
Lublin - miasto założone na siedmiu wzgórzach, jak Rzym ;))) Być może dlatego wybrano trojelbusy a nie tramwaje. Przez jakiś czas trolejbusy funkcjonowały też w Dębicy, ale po jakimś czasie stało się z nimi to, co z rowerami miejskimi w Krakowie. Na Lublin, we względu na jego wielkość, bardzo mocno wpływa brać studencka - to około 50-60 tysięcy ludzi z 340 tys całości ludności Lublina.
To trochę inaczej jest
340 tyś. to Polacy mieszkający na stałe w Lublinie
A studenci to dodatkowa ludność, bo przecież nikt ich nie melduje
Wiele razy byłam w Lublinie moje ulubione miasto .☺
❤
To najpiękniejsze miasto w Polsce. Trzeba przejsc tez ulicą Podwale- co za urokliwe miejsce. I to słońce, jak we Włoszech. A najpiękniej na świecie pachną lipy na ul. Chopina i Lipowej. I te skarpy porośnięte burzanami koło katedry, i schody na nich. Przepiękny zamek i zaułki na starym mieście i w nich targ rybny.
Polecam zrobić filmiki o Sandomierzu i Bielsku Białej.
Bardzo przyjemnie mi się je ogląda.
Myślę, że ciekawe byłoby wplecenie w opowieść więcej ciekawostek historycznych. Przynajmniej dla mnie ;-)
Pozdrawiam Cię serdecznie (hehe)
i dziękuję za Twoje filmiki.
Ciężko jezdzi się po Lublinie rowerem, bo co chwilę pod górę 😅
09:48 Kazimierz Dolny
Zapraszamy do Zamościa !!!❤
Fajny materiał. Kilka razy byłem w Lublinie. Duże, ładne miasto studenckie. 🇵🇱❤️
Na herbie jest roślina zwana chmiel a nie winogron.
Witaj Lera. Nie byłem dotąd w Lublinie. Z tym większą ciekawosci a ogladałem Twój film. Miesskam w Gorzowie Wielkopskim. Miasto liczy jaakieś 120 tysięcy mieskańców. Są u nas tramwaje, nie ma trolejbusów. Mówisz po polsku bardzo ładnie i ciekaawie opowiadasz. :)
Pewnie już wiesz od przewodnika, że teren gdzie jest parking pod Zamkiem i przylegające uliczki był dzielnicą żydowską. Rzeczywiscie parking jest paskudny (w tym miejscu).
Tak. Te kamienice przy placu i parking to zamysł architektów odbudowujących Lublin po wojnie. W latach pięćdziesiątych projektowano tę okolicę tak by ukryć ślady po dzielnicy żydowskiej. Ten plac to jeden z elementów, ale dzielnica zajmowała znaczny teren po obu stronach zamku tam gdzie teraz jest targowisko, błonia czy stary dworzec PKS. Na filmie 2:57 widać przez chwilę taką świecącą latarnię - ona ma przypominać o zniszczonej dzielnicy żydowskiej.
wokol zamku byly tereny zamieszkale przez biednych zydow, Gminy zydowskie nie zawsze umialy lub chcialy dostac od bogatych zydow troche pieniedzy dla tych biednych ,,,krawcow, szewcow i innych zawodow nie licujacych ....w okropnych warunkach stawiane byly domy .Slamsy .
Tu mieszkalo prawie 40 000 zydow , biednych zydow . W pobliskich kamienicach mieszkali bogaci zydzi , ul Lubartowska , Ruska itd
Z Lublina do granicy jest jeszcze ok 100 km. Nie jest to miasto na granicy.
Film sztos!
Super, że coraz lepiej, mówisz po polsku ☕☕
Piona za język polski. Takich przybyszów szanuję.
Lera, oglądam Pani filmiki od kilku lat - Pani polski za rok lub dwa będzie nie do odróżnienia od native ;) Cieszę się i gratuluję! 😂
Jakiej granicy? Na granicy czego?
żeby była jasność, nic nie mam do ukraińców ale te miniaturki to już przeginka... was wszystko szokuje, każde miasto... nie lećcie do japonii bo jeszcze zawału się nabawici z tego zszokowania... ludzieeee dajcie spokój z tymi bite'owymi miniaturkami
Witaj Lero miło się Ciebie słucha i ogląda. Myślę, że jesteś świetną przewodniczką po polskich miastach. Mieszkam nad morzem ale oczywiście, że byłem w Lublinie. Fajne miasto.
Siemka!! przechodzołaś obok Trybunału tutaj przyjeżdżali polscy królowie, Unia Lubelska powstała w tym mieście, pozdrawiam Damian 👍🥰💯💋
Ja osobiście zapraszam do odwiedzenia Zamościa jest to mniejsze miasto w województwie lubelskim. Moje ukochane, oraz do Kielc. Oba kocham bo z nim związane jest moje życie. Dzięki za ciekawy film o Lublinie i Twe spostrzeżenia o tym mieście i o Twoich odczuciach. Pozdrawiam
Świetnie mówi Pani po polsku pozdrawiam serdecznie od M
W Lublinie PRyL, na starówce osiedlał głównie lumpenproletariat. Proszę mi uwierzyć, że starówka w 91roku przedstawiała obraz nędzy i rozpaczy (pomijając same położenie i historyczną substancję)
Pamietam Starowke z jesieni 84r - nie chce sie rozpisywac.
@@marekjozwiak5390 Strach tam było wejść nawet w dzień
@@grzegorzwysokcontramundum1784 Bylo; minelo, nie chce sie rozpisywac bo lubie Lublin a od 91 do 17r miasto zmienilo sie nie do poznania....Tylko trolejbusy co 30 minut....Pozdrawiam jako sympatyk Lublinianki i Motoru. Motor awansowal a Lublinianka niestety spadla. Pamietam sezon 73/74 i mecze Lublinianki z Warta w grupie polnocnej owczesnej 2 ligi - Lublinianka spadla w 74 a Warta w 75r. Bylo to dawno temu ale cos sie pamieta.....Pozdrawiam
Lublin and Swidnik is one metropolitan area 400k
Podróże kształcą...🏵🏵🌹🌺🌻🌼🌷Pozdrawiam