Arduino 41: RADIO FM

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 9 июл 2023
  • O miniaturowych tunerach radiowych sterowanych przez I2C. O tym jak z Arduino zrobić radio.
    Kod, na którym bazuje odcinek, można pobrać stąd:
    adamsmialek.com/towary_prakty...
    Zapraszam do wsparcia mojego kanału:
    patronite.pl/smialekadam
    PayPal.Me/smialekadam
    oraz do subskrybowania:
    ruclips.net/user/AdamSmialek?...
    #Arduino #radio #RDA5807

Комментарии • 96

  • @jondzwon2616
    @jondzwon2616 3 месяца назад +1

    Dziękuję! Kapitalne filmy Pan robi! :)

    •  3 месяца назад +1

      Dziękuję ślicznie :)

  • @arturgorniak3741
    @arturgorniak3741 Год назад +5

    Oj, kto kiedyś nie budował radyjka. Jako większy maluch, upiekłem sobie kryształek galu i rozciągałem po ogrodzie
    kilometry drutu, a bateryjki były wtedy dla mnie w sferze marzeń. Takie rzeczy mieli tylko rodzice w latarce.
    Nocą słuchałem sobie cichutkiej audycji z wkładki telefonicznej.
    A jakiej audycji? Takiej, na którą pozwalał niesforny kryształek i propagacja :-D
    A potem technologia poleciała z górki na łeb, na szyję, i nikt dziś już nie potrafi zrobić odbiornika reakcyjnego.
    I to bez baterii :-)
    Pozdrawiam i dziękuję za kolejny ciekawy materiał 🍀👍

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Год назад +2

      kryształ galeny - siarczek ołowiu, PbS

    • @MultiKomentator
      @MultiKomentator Год назад

      Odbiornik reakcyjny potrzebuje zasilania. Dla 225kHz antena dłuższa niż 333m (1/4 fali) jest niewskazana, a antena 133m (1/10 długości fali) by byla mniej więcej o połowę gorsza od optymalnej.

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 Год назад

      ​@@MultiKomentatorale można było zasilać tzw. energią ogólnodostępną (opisy np. w książce "Nowoczesne zabawki ....." ). I to akurat działało. Albo, tylko że od lat 80. fotobaterią. Kilka tranzystorów mocy w metalowych obudowach że spiłowaną górną częścią odsłaniało strukturę. Załóżmy 8 szt. takich połączonych szeregowo-równolegle już wystarczało. Jasne, że tylko w dzień (ale pod lampą z mocną żarówką też). Marzeniem wtedy były akumulatorki... Co za czasy, a dzisiaj?

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 Год назад +1

    Znakomity odcinek, jak zresztą wszystkie. To się nazywa prawdziwa pasja, wymagająca poświęcenia.
    Nostalgia chwyta w sieć nas, wspominać, wspominać nadszedł już czas…
    A oto w 1973 r. jesienią będąc w ósmej klasie podstawówki zrobiłem to radio z Młodego Technika, jakie Pan na wstępie zobrazował i byłem zachwycony, ponieważ odbierało stacje FM z odległości kilkudzie-sięciu km. W takiej odległości od najbliższych stacji FM wtedy na wsi mieszkałem. Wadą były bardzo silne zniekształcenia sygnału, ale to była wina prymitywnego demodulatora.
    Mogłem to zrobić, ponieważ miałem tanie jak na tamte czasy zestawy „Radiokonstruktor Kijev”. Polskie były zbyt drogie, by mnie było stać.
    Co do radia z układem RDA5807, to nie sprawdzałem go (moduł jest bardzo tani), ale zainteresowałem się układem TEF6686 z uwagi na jego wyjątkową czułość a przede wszystkim selektywność i odpor-ność na modulację skrośną. Chodzi o odbiór słabej stacji leżącej obok silnej na osi częstotliwości. Tu Vox FM z Katowic (95,5 MHz, 0,5 kW) w odległości ok. 40 km, obok silnej stacji Radio Zet z Wisły (95,7 MHz, 10 kW). Odbiera bardzo dobrze, chociaż na razie to tylko próby. Wadą jest cena. Jest naj-lepszy do DX FM.
    Odnośnie układów radiowych DSP, to zwróciłem uwagę na kilka wstępnie: w radiu Retekess V115 sie-dzi ACK6951(5). Ten układ też to potrafi, co sprawdziłem, zaś samo radio jest niezwykle tanie jak na możliwości. Poza tym układy z serii SI 473x też są warte uwagi. Firma Beken produkuje dobre układy, nawet TX/RX z pasmem lotniczym włącznie. BK4819 jest w ostatnio bardzo popularnym radiotelefonie UV-K5. Np. układ BK1198 jest bardzo tanim i prostym układem DSP, który stroi się w FM bez mikro-kontrolera (analogowo). W latach 90-tych podobały mi się układy FM serii TDA7xxx (np. TDA7021). Były oryginalne, gdy chodzi o sposób odbioru FM.
    Gdy chodzi o wybór mikrokontrolera, to może w przyszłości ESP8266 (polecam np. w wersji D1 Mini) w cenie niższej niż Arduino Nano i z pełną implementacją WiFi. Ma on wiele dedykowanych modułów, np. wyświetlacz Oled 0,66‘’. Ma mniej pinów do dyspozycji, ale do wielu zastosowań jest wystarczający.
    Także następca - ESP32 - jest godny uwagi. To najtańsze potężne układy na rynku z WiFi (ESP32 ma dod. Bluetooth, dotyk, więcej pamięci, dwa rdzenie, więcej pinów, itp.).

  • @KrystianPilot
    @KrystianPilot Год назад +3

    Jest Pan pierwszy który zniekształcenia podaje w promilach🙂 Świetny materiał👍 Pozdrawiam!

    • @lordlogan3308
      @lordlogan3308 Год назад +3

      bo to Polak, to w czym ma podawac? XDDD

    • @robertregua5140
      @robertregua5140 Год назад +3

      @@lordlogan3308 nie wygłupiaj się Pan. Wiele ekspertUF klepie (zupełnie jakby mówili co najmniej w mandaryńskim) na przykład - "ooo proszę pana, ten bank to ma moc! dwadzieścia tysięcy miliamperogodzin". Zamiast jak normalny wykształcony człowiek powiedzieć po prostu dwadzieścia amperogodzin.
      Z innej beczki - wszystko jest mega. a czemu nie tera, albo kilo? a bo te przedrostki są gorsze? (no jeden niby gorszy, no ale dr
      Ludzie plotą co im ślina na język przyniesie , nie mając pojęcia o tym, co tak naprawdę wymiotują swoimi otworami gębowymi w postaci fal dźwiękowych, no to się człowiek cieszy, jak materiał wysokiej klasy merytorycznej napotka.
      Pozdrawiam :-)

  • @adik6528
    @adik6528 Год назад +1

    Zajefajne! 👍
    Zawsze cierpie na brak dobrych pomysłów na moje mikrokontrolerowe zabawy. Ten jest rewelacyjny! Właśnie przeglądam PDFa od RDA5807M w temacie komunikacji z tym małym potworem 😁
    Proszę o więcej ‼

  • @BartekEVH
    @BartekEVH Год назад +6

    To mnom wszczonsło po prostu! 😮😮 Wierzyć się nie chce, że to już takie maleństwo, a przecież wiem ile siedzi w tunerze. Szok! 😳

    • @generatortonu4645
      @generatortonu4645 Год назад +2

      To co by się stało gdybyś się dowiedział jak się robi współczesne profesjonalne odbiorniki komunikacyjne. Cząsł byś się tydzień bez przerwy ;-)

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Год назад +2

      @@generatortonu4645 znam się na tym, ale kwestia tunera to trochę co innego

    • @generatortonu4645
      @generatortonu4645 Год назад +2

      @@BartekEVH Taa, wszystko w dziedzinie cyfrowej, odbiera się szerokopasnowo wszystkie śmieci, potem to wszystko w cyfrę i dalej wszelkie demodulacje selektywności i inne niezbedne dobroci w dziedzinie cyfrowej. Byłem w szoku, tak to jest jak się przez parę lat nie sledzi prasy branzowej na bieżąco. 😁

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Год назад +2

      @@generatortonu4645 to fakt, Nie śledzę już :)

    • @BartekEVH
      @BartekEVH Год назад

      @@generatortonu4645 ale zaraz, on nie odbiera przecież cyfrowego sygnału, tylko analogowy, jak rozumiem, czy nie? Jeśli cyfrowy, to sprawa jest jasna i oczywista. Ja myślę cały czas, że to pełny analog jest.

  • @kubek7712
    @kubek7712 Год назад

    fajny film

  • @Informatykwakcji
    @Informatykwakcji Год назад +2

    🤘👍👍👍🎥💥 Za 40 lat widzowie oglądający kanał Adam Bis, jakiegoś innego Adama, ale o urządzeniach retro z lat 2020-2030, będą się zastanawiać, jak to możliwe, że wtedy były takie duże moduły radiowe... 😜 Poważniej fajny film! I całkiem duże możliwości, jak na takie małe cuś...

    • @KH-lg3xc
      @KH-lg3xc Год назад

      Raczej będą się zastanawiać nad tym, po co to komu potrzebne..

    • @Informatykwakcji
      @Informatykwakcji Год назад

      @@KH-lg3xc Może...

  • @Jawnuta_z_Niemierzy
    @Jawnuta_z_Niemierzy Год назад

    Witam i pozdrawiam

  • @dh7733
    @dh7733 Год назад

    Panie Adamie proszę o więcej...hd44780 i RDS... Serdecznie pozdrawiam i dziękuję!

  • @dktr2
    @dktr2 Год назад +5

    A jak ktoś chce zrobić sobie radyjko jeszcze lepsze to polecam TEF6686. Zrobiłem sobie takie i wbudowałem w obudowę po uszkodzonym denonie z wypalonym wyświetlaczem, więc ze starego tunera została tylko obudowa. Tu se można popatrzeć jak działa v=mCnqeWEcjCU

  • @marekchudy8893
    @marekchudy8893 Год назад

    Dziękuję i pozdrawiam

  • @lordlogan3308
    @lordlogan3308 Год назад +9

    Adam Slodowy XXI wieku, jestes Pan Genialny !!!!! daje 3 lapki w gore :)

  • @marcinnowak777
    @marcinnowak777 Год назад

    Ten moduł jest niesamowity jak na swoją wielkość. Rozebrałem radioodtwarzacz kuchenno - przenośny szacownej "marki" manta, żeby zobaczyć jak całość jest zrobiona i znalazłem tam podobny moduł. Nie ma zaskoczenia co do selektywności ale, że takie małe coś tyle potrafi to byłem zaskoczony. Niestety ta manta nie ma obsługi RDS choć układ na to pozwala i to mnie rozczarowało. Fajnie by było, jakbyś zrobił odcinek jak wykorzystać w pełni możliwości takiego modułu, we współpracy z arduino. Swego czasu bardzo mnie intrygował radioodtwarzacz samochodowy Blaupunkt Berlin RCM 303A, mający, chyba 5 tunerów i układ sumujący sygnał. Oczywiście po ustawieniu zgodnej fazy wszystkich. Nie mieli do dyspozycji takich rozwiązań bo to był chyba 94-5rok. Ciekawe jak by to było, zrobić współczesną inkarnację takiego sprzętu. Nadal mnie ta konstrukcja intryguje i bardzo ciekawi. Sam tuner to była pokaźnych rozmiarów stalowa, pełna elektroniki skrzynka. Do montażu gdzieś w aucie.

    • @lordlogan3308
      @lordlogan3308 Год назад

      jak dla mnie to ten modul jest zdecydowanie za duzy. 20 lat temu mialem duzo mniejszy do odbierania radia miescil sie w zegarku na reke takiej wielkosci jak zacne zegarki na komunie ;) i chyba nadal mam ten zegarek

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 Год назад

      ​@@lordlogan3308racja. Jak można się dziwić możliwościom mikroelektroniki cyfrowej wiedząc, że gęstość upakowania wynosi co najmniej kilka milionów na 1 cm². X lat temu w popularnej sieci dyskontów można było kupić chińskie mini radio FM, dosłownie za kilka zł. Obudowa 2-częściowa z tworzywa, srebrna część górna, a dolna czarna. Do tego potencjometr z włącznikiem, dwa chromowane przyciski, wyjście słuchawkowe. Rozmiary obudowy to ~50×50×15 mm, zasilanie 3V 2×AAA. Nie miało żadnej skali, ale pokrywało cały zakres stereo 88-108 MHz. A moduł dużo mniejszy niż pokazany na filmie. Oczywiście słuchawki jako "antena", głównie w budynkach trzeba było znaleźć odpowiednie miejsce odbioru. Ale przy wykorzystaniu z dobrą anteną to podstawa do zbudowania ciekawego odbiornika.

  • @izy24plus
    @izy24plus 11 месяцев назад +1

    Czy do tego modułu można podłączyć zewnętrzna antenę, kablem koncentrycznym? Potrzebne są dodatkowe elementy dopasowania?

    •  11 месяцев назад

      Można, ale trzeba by to dokładnie zaprojektować. Jakieś filtry pasmowo-dopasowujące. Trudno rzec co z tego wyjdzie.

  • @grzegorzbrzeczyszczykiewic437
    @grzegorzbrzeczyszczykiewic437 Год назад

    Zrobiłem sobie taki przed chwilką, działa fajnie :) Zastanawiam się teraz co trzeba by dopisać aby wyświetlała się obecna częstotliwość w serial monitorze, tak abym mógł później dorobić sobie wyświetlacz. Jakieś Rady?

    •  Год назад

      Za tydzień :)

  • @thecriss88
    @thecriss88 Год назад +11

    Czegoś brakuje w tym filmie. Ten mały układ to tak na prawdę SDR (Software Defined Radio) gdzie tor analogowy to tylko wzmacniacz (LNA) , kwadradura (IQ / RF Mixer) i może filtry. Cała magia to rdzeń DSP który za pomocą matematyki obrabia dane wejściowe i dekoduje FM i RDS. I ten mały komputerek ma pewnie 10x większą moc obliczeniową niż to Arduino, co widać po tym ile pobiera prądu. Na podobnej zasadzie, jednak z nadawaniem działa popularna krótkofalówka Baofeng.
    Brakowało mi wspomnienia tego w pana filmie, gdzie dużo lepiej było by zaciekawić młodych widzów tematyką SDR niż tym jak podłączyć małą kostkę do większej. A już w ogóle ciekawie było by pokazanie na przykładzie jak działa taka cyfrowa obróbka fal radiowych, podobnie jak omawiane są tutaj schematy analogowe.

    •  Год назад +6

      Niestety dużo bardziej interesuje widzów jak to podłączyć, a nie co siedzi w środku. Na to też przyjdzie czas, ale w innym odcinku, bo musiałbym zrezygnować ze spania, przekraczając założone czasy trwania filmów.

    • @kamilsordyl3906
      @kamilsordyl3906 Год назад +1

      To czekamy na Twój dużo ciekawszy film !

    • @Wrublos212
      @Wrublos212 Год назад +1

      Super info, dzięki za chociaż pobieżne wyjaśnienie :)

  • @pathfinderpolska
    @pathfinderpolska Год назад +2

    Na ESP można zrobić cyfrową gałkę i jak potencjometr będzie miał przycisk to podczas używania można zmieniać głośność a po kliknięciu przechodzi się na skalę strojenia.

    •  Год назад +5

      Nie potrzeba do tego ESP, na zwykłym Arduino też tak można.

    • @rekonekcik
      @rekonekcik Год назад

      Chociażby jako menu na switch case'ach liczący ilość kliknięć i resetujący go po przekroczeniu zakresu, takie zapętlone menu.

  • @interproservice
    @interproservice Год назад +1

    Czy da sie zrobic router na 4 karty sim, aby nie przelaczaly sie przy słabym sygnale bo takie sa, ale taki router co laczy 4 niezalezne sygnaly LTE w 1?

  • @janekpradera291
    @janekpradera291 Год назад +1

    Super, do tego płytka odbiornika do kupienia na alledrogo za mniej, niż 6 zyla. Przyznaję, że bardziej podobały mi się te odcinki, gdy Pan Adam nie korzystał z płytki edukacyjnej i składał obwody jak człowiek, tłumacząc przy okazji co i jak. Można się było wtedy sporo nauczyć również o hardware. Niemniej, rozumiem sytuację. BTW - kupiłem sobie kilka układów CD40106 (NOT z przerzutnikiem Schmitta) na potrzeby "przytyczków", tylko pytanie: czy w takim układzie również należy zewrzeć do masy niepodłączone wejścia, jak w klasycznej cyfrówce?

    •  Год назад +4

      Przecież tak naprawdę nie ma znaczenia czego się tutaj używa. Wszystko wchodzi na zdublowane wejścia Uno, a klawiaturka to już naprawdę podstawy - używam w co drugim projekcie, więc nie ma sensu za każdym razem tłumaczyć od początku jak działa. Jeśli chodzi o niewykorzystane wejścia, zawsze obowiązuje zasada, że muszą być do czegoś podłączone - do masy albo zasilania, jak wygodniej w danym przypadku (dobra zasada każe używać rezystorów w przypadku podciągania do zasilania).

  • @dziku878
    @dziku878 Год назад

    👍👍

  • @eremas
    @eremas 10 месяцев назад +1

    A radio AM?

  • @robsonicam
    @robsonicam Год назад +1

    mozna jeszcze ekranik lcd podpiac :P

  • @DzikiSlonZSeremZamiastGlowy
    @DzikiSlonZSeremZamiastGlowy Год назад +1

    Drugi i witam serdecznie!

  • @terminus_666
    @terminus_666 11 месяцев назад +1

    Ok.

  • @patrykpat8900
    @patrykpat8900 Год назад +1

    Czy można też zrealizować radio DAB+ ?

    • @wozus
      @wozus Год назад +2

      Nie na tym układzie, ponieważ ten układ jest analogowy, a radio DAB+ jest cyfrowe

    • @lordlogan3308
      @lordlogan3308 Год назад +1

      @@wozus Nie ma znaczenia na wejsciu i na wyjsciu dzwiek jest zawsze analogowy.

  • @marekrawluk
    @marekrawluk Год назад

    4:30 i chwilę dalej, dynamika (S/N) na poziomie ~55dB, THD (

    •  Год назад

      Tylko że nikt tak nie nadaje, więc te parametry są czysto teoretyczne. Podwójna częstotliwość w FM jest także teoretyczna, bo ja z takim tunerem nie spotkałem się.

    • @marekrawluk
      @marekrawluk Год назад

      @ Dobry koder stereo i moduator FM przy cyfrowym, niekompresowanym źródle sygnału lub przy nadawaniu koncertu na żywo nie wnosi zniekształceń większych niż te, które powstają w czasie odczytu nośników cyfrowych, poza tym dyskutujemy o parametrach tunerów - drugiej strony, czyli demodulacji FM i dekodowania stereo.
      A to że się Pan z takim tunerem nie spotkał nie ma nic do rzeczy, ja mam dwa takie tunery, o parametrach takich jak napisałem. I z podwójną przemianą częstotliwości pośredniej, z dekoderem stereo na układach próbkujących, bez mikroprocesorów w układzie demodulacji FM i dekodowania stereo.
      "Podwójna częstotliwość w FM jest także teoretyczna, bo ja z takim tunerem nie spotkałem się" - zaiste brak mi słów.
      Pasmo od góry w rzeczywistym nadawaniu FM się trzeba ograniczyć do maks. 18 kHz (z powodu modulacji AM syganłu różnicowego L-R wokół tonu nośnego 38 kHz), co nie odbiega mocno od ograniczenia pasma płyt CD.
      Faktycznie jednak w wielu krajach ograniczano pasmo stereo kanałów L i R do 15 kHz, ale w niektórych pozwalano na więcej.
      Piszę w czasie przeszłym, ponieważ niestety z transmisji FM wycofują się niektórzy nadawcy.
      Pozostawiam Panu przyjemność znalezienia w sieci opisów takich tunerów, dodam, że nie są aż tak egzotyczne, zdarzają się oferty na allegro.

    •  Год назад

      Ale to jest film o odbieraniu legalnego radia FM w Polsce, a nie jakichś eksperymentalnych teoretycznych systemach, które oficjalnie nigdzie nie istnieją. Tutaj ani nie ma pasma, ani dynamiki, zniekształcenia są duże, a do tego wszystko idzie ze skompresowanej cyfry, bo tak jest taniej dystrybuować sygnał po nadajnikach i to słychać wyraźnie. Jakiekolwiek tunery ponad to, co oferuje ta płytka, nie mają sensu, bo nic się nie zyska.

    • @marekrawluk
      @marekrawluk Год назад

      @ Koncerty w Trójce i Dwójce, tu jakość jest bardzo dobra. A ja nie piszę o "jakichś eksperymentalnych teoretycznych systemach, które oficjalnie nigdzie nie istnieją" tylko o tych właśnie dobrych stacjach nadawczych i jak najbardziej normalnie, seryjnie produkowanych (kiedyś) tunerach FM stereo. I nie mam nic przeciwko tej płytce - zabawce, którą Pan przedstawia, ale ona nijak nie ma szans do porządnych tunerów, analogowych (to że częstotliwości wyświetlane są cyfrowo i stosowana jest cyfrowa synteza częstotliwości nie zmienia zasady - analogowej demodulacji FM i dekodowania stereo). Zostawmy zniekształcenia, kompresję, pasmo.
      "Jakiekolwiek tunery ponad to, co oferuje ta płytka, nie mają sensu, bo nic się nie zyska.." - hmm, doprawdy?
      Ponad to co oferuje taka płytka - mamy choćby słyszalny szum, różnica pomiędzy ~55dB (tuner Arduino) a około 90dB - 100dB jest kolosalna! I nawet tunery analogowe z pojedynczą pośrednią, z S/N=~74dB szumią ~100 razy słabiej od płytki tunera Arduino.
      Podejrzewam, że dałoby się wycisnąć jeszcze lepsze parametry z systemów FM stereo przy stosowaniu całkowicie cyfrowej demodulacji FM i dekodowania stereo za pomocą DSP, moc przetwarzania już osiąga taki poziom, ten projekt już ten kierunek pokazuje (w jeszcze mało doskonały sposób) - ale nikt tego już nie będzie robił, piękny, doskonały, analogowy sposób nadawania FM stereo może przejść do historii, zastępowany przez nadawanie w pełni cyfrowe i streaming. Do moich tunerów będę musiał zbudować sobie mały nadajnik. Miałem taki w stanie wojennym, czasem puszczałem muzykę z magnetofonu i chodziłem niedaleko swojego bloku słuchając swojej playlisty.
      Pozdrawiam i życzę dalszego rozwoju kanału!

    •  Год назад

      Oczywiście, że koncerty w Trójce i Dwójce mają dobrą jakość, tylko zapakowaną w te 55 dB/15 kHz i pewno dziesiąte procenty zniekształceń. Po prostu tak działa infrastruktura, której od lat nikt nie poprawia, bo jest na wymarciu, do tego spaskudzona procesorami broadcastowymi i posłana w świat łączami 128kbps. O decybele to można walczyć przy nagrywaniu 24-bitowym, a nie przy odtwarzaniu radia publicznego, pamiętającego jeszcze Gierka :)
      Można oczywiście zbudować sobie w domu nadajnik o wyśrubowanych parametrach, a metr obok postawić odpowiadający mu odbiornik tylko czy nie lepiej użyć kabla za złotówkę? Bądźmy rozsądni :)

  • @foka2701
    @foka2701 Год назад +1

    I znów nic nie rozumiem 😲Ale pytanie zadam: czy dostępne są płytki obsługujące częstotliwości lotnicze?

    • @jakszu4736
      @jakszu4736 Год назад +1

      Ten układ robi radio FM. O ile kojarzę, to komunikacja lotnicza jest AM.

    • @thecriss88
      @thecriss88 Год назад

      Tak, rtl-sdr

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 Год назад

      ​@@thecriss88pod Twoim wpisem stoi: "Przetłumacz na polski" i tłumaczy, że "Nie" :) Ten translator to nowa rozrywka w sieci.😊😂

  • @zadzwon112
    @zadzwon112 Год назад

    Ostrzeżenie na podstawie własnych doświadczeń: kilka dni męczyłem się szukając błędu we własnym kodzie - niby działał, ale nie udawało mi się uaktualniać lub czytać niektórych rejestrów. Okazało się, że układ był albo uszkodzony, albo podróbką albo egzotyczną wersją z ograniczonymi funkcjami.

    •  Год назад

      No niestety, to dość powszechne obecnie.

  • @erdna7373
    @erdna7373 11 месяцев назад

    Czy będzie odcinek o radiu internetowym na arduino ?

    •  11 месяцев назад

      Jak rozegram temat. Tutaj raczej Arduino musiałoby być sterownikiem takiego radia.

  • @PENelektronik
    @PENelektronik Год назад +1

    No dobra, ale jak to działa? Właściwie jak działają wszystkie współczesne odbiorniki?
    A gdyby tutaj, na wejściu tej płytki zastosować elegancki filtr pasmowy, albo elegancki wzmacniacz?
    Tak, to działa przyzwoicie, ale mnie się w głowie nie mieści pomijanie tych stopni wejściowych.
    Pozdrawiam.

    •  Год назад

      Ależ tam jest jedno i drugie, tyle że wykonane w nowoczesnych technikach, pracujących na częstotliwościach radiowych już wprost. Jedyne co ma tu sens, to dorobienie odpowiedniego dopasowania anteny w przypadku użycia czegoś bardziej ambitnego od kawała druta (do druta także wypada zrobić prosty układ dopasowujący)

    • @PENelektronik
      @PENelektronik Год назад

      @
      Ale ja nadal nie wiem jak to działa.
      Pamiętam że jakiś czas temu rozważano stosowanie filtrów ceramicznych, umożliwiając wzmocnienie bezpośredniego sygnału, ale to się nie przyjęło.
      Jakim cudem wzmacniacz wejściowy nie zatyka się zakłóceniami, nawet nie ma ARW.
      I co robią kolejne stopnie? Odbieramy sygnał radiowy analogowy, potem robi się z niego cyfrowy, i na powrót analogowy.
      Ale jak się to dzieje?

  • @gawd35
    @gawd35 Год назад +2

    Czekamy na info ze ten chip odpali Doom-a :-)

  • @otoja87
    @otoja87 Год назад

    Witam

  • @Bender-Rodriguez
    @Bender-Rodriguez Год назад +1

    Szkoda, że w telefonach komórkowych nie ma radia FM. (tzn. miałem kiedyś telefon pewnej japońskiej firmy który miał radio + gniazdo minijack) Skoro to jest tak maleńki układ, to co za problem go osadzić na płycie głównej...

    •  Год назад

      Nie ma dziś sensu, zakłóceń mnóstwo, a streaming daje sygnał czysty i jest tani.

    • @lechoo
      @lechoo Год назад

      Telefony które mają gniazdko słuchawkowe wciąż mają wbudowane radio FM. Słuchawki pełnią jednocześnie funkcję anteny, więc telefony które nie mają gniazdka słuchawkowego nie są w stanie odbierać radia FM.

    • @Bender-Rodriguez
      @Bender-Rodriguez Год назад +1

      @ Owszem, daje albo i nie daje - zero jedynkowo. Mam jednoznacznie złe doświadczenia z internetem gdzieś poza miastem :/ Analog mógł se trochę poszumieć, ale działał...

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 Год назад

      ​@@Bender-Rodriguezmam kilkumiesięczną Motorolkę i jak najbardziej posiada radio (oczywiście z wejściem słuchawkowym mały Jack). Jeszcze nie miałem smartfona bez radia ;)

    • @Mariusz521
      @Mariusz521 Год назад +1

      ​@radio jest przydatne np. w samochodzie, głównie info, komunikaty drogowe, o korkach, wypadkach czy nt. pogody, regionalne. To, czy stałe brzęczy "Radio w kółko te same przeboje" jest mniej ważne. Sam preferuję ciszę podczas jazdy.

  • @indianajons8680
    @indianajons8680 Год назад +1

    Czyli te radio to układ elektroniczny, który ma wgrany taki jakby program albo soft

  • @G12GilbertProduction
    @G12GilbertProduction Год назад

    Gdyby dało się skonstruować nadajnik pozwalający na przekazywanie streama z Icecasta i Shoutcasta jako przekaz w dolnym przekazie FM.

    • @dktr2
      @dktr2 Год назад

      A w czym problem?

    • @mieszkogulinski168
      @mieszkogulinski168 Год назад

      Są takie mikronadajniki FM które podłącza się do źródła dźwięku, więc można takie coś podłączyć do Raspberry z uruchomionym odbiornikiem streamów

    • @endij6933
      @endij6933 Год назад +1

      Da się coś takiego zrobić na kilka sposobów:
      1. Raspberry Pi jako odbiornik radia Icecast/Shoutcast i jednocześnie jako nadajnik FM. Istnieje program dostępny na platformę raspbian o nazwie "PiFmRds". Program ten potrafi z dowolnego źródła dźwięku nadawać sygnał FM nawet z własnym ustalonym RDS'em. Zakres częstotliwości jest dosyć duży, bo potrafi nadawać od kilku MHz po nawet kilkaset MHz (w przypadku użycia programu PiFmAdv). Oczywiście, taki nadajnik w postaci Raspberry Pi ma niewielką moc nadawczą (rzędu kilku mW) oraz puszcza w eter mnóstwo zakłóceń, gdyż płytka ta sama w sobie nie zawiera modulatora FM, a jest to hakersko realizowane poprzez manipulacje zegarem GPU tej płytki, ale efekt jest całkiem zacny, jakość dźwięku bardzo dobra.
      2. Układ scalony z modulatorem/samochodowy transmitter FM podłączony do źródła dźwięku w postaci starego telefonu/komputera. Taki stary telefon może odbierać stream icecast/shoutcast a następnie na swoje wyjście liniowe przekazywać do transmittera samochodowego. Transmiter taki można zasilić ze zwykłego zasilacza 12V, również osiągnie się dźwięk ze streamu w odbiorniku FM.
      Oba powyższe sposoby realizowałem w praktyce i działają.

  • @kaem3
    @kaem3 Год назад +1

    Za stary jestem na takie cuda na kiju. Tak samo nie rozumiem technologii RTL-SDR. Co to daje, oprócz tego, że na ekranie można zobaczyć jakieś oczojebne wykresy?

    • @RadOGuitar
      @RadOGuitar Год назад

      ale że co postawienie radia na przedpotopowym mikrokontrolerze ?

    • @thecriss88
      @thecriss88 Год назад +1

      To rtl-sdr pozwala pisać komentarze na YT podczas siedzenia w WC bo na tej zasadzie działa również Wi-Fi i LTE w telefonie, więc trochę szacunku proszę. Sama idea jest prosta, matematyka która za tym stoi już niekoniecznie

  • @shrimper0311
    @shrimper0311 Год назад

    gatka pisze sie przez"d" - od gadac.

    •  Год назад +2

      Ale ja tu nie widzę gatki ani gadki.

    • @shrimper0311
      @shrimper0311 Год назад +1

      @ at 8.41. "Zamiast gatki - komendy."

    •  Год назад +3

      Gałki, nie gatki :)

    • @shrimper0311
      @shrimper0311 Год назад

      @ To jest "eu"? moja wina, czlowiek sie cale zycie uczy, a glupi umiera. Jako ze nie uzywamy polskich liter, myslalem ze zamiast gatki beda komendy. to eu wyglada prawie jak te.
      Pozdrawiam.