Jiří Horáček - Nové modely fungování lidské mysli (ÚMKP, NUDZ 17.9.2018)
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Záznam úvodní přednášky nového cyklu Národního ústavu duševního zdraví LABORATOŘ MYSLI, kterou proslovil 17. 9 . 2018 ve velkém sále Ústřední knihovny MK v Praze prof. MUDr. Jiří Horáček, Ph.D. na téma Nové modely fungování lidské mysli.
Vzájemné spojení mezi fyziologickou funkcí mozku a mentálními prožitky představuje jednu z největších záhad současného poznání. Přednáška shrne současné neurovědní poznatky a teorie o vzájemném vztahu vědomí a jeho hmotného substrátu, tedy mozku (tzv. psychofyzický problém).
Budeme vycházet z předpokladu, že mozek představuje soubor vzájemně propojených neuronálních sítí, jejichž činnost může odpovídat fyziologickým korelátům vědomí člověka. Vztah mezi těmito koreláty a vlastním obsahem naší mysli pak řeší několik hlavních teorií. Jedná se například o teorii entropického mozku, teorii integrované informace nebo koncept prediktivního kódování. Tyto hlavní teorie budou vysvětleny s ohledem na základní předpoklad, že vědomí vzniklo evolučně jako nástroj k adaptaci na prostředí a jeho změny. Rovněž se budeme zabývat tím, jak se může i malá změna parametrů nastavení popisovaných mechanismů podílet na vzniku změněného obrazu světa, tedy na příznacích duševní nemoci.
Jiří Horáček absolvoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Výzkumně se zaměřuje na funkční zobrazení mozku pomocí magnetické rezonance, EEG a pozitronové emisní tomografie. Dále se zabývá neurobiologií schizofrenie a deprese, mechanismem účinku antipsychotik a psychedelik, modelováním aktivity nervové tkáně a behaviorálním efektem psychoaktivních látek.
Pracuje v Národním ústavu duševního zdraví (NUDZ) a na 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Působil jako předseda výboru České neuropsychofarmakologické společnosti (ČNPS). Je autorem nebo spoluautorem několika monografií a více nežli 200 článků v odborných periodicích. Nejvýznamnější publikace profesora Horáčka byly věnovány neurobiologii léčby sluchových halucinací, neurobiologií schizofrenie, mechanismu účinku psychedelik a souvislostí mezi náladou, aktivitou serotoninu v mozku a citlivostí k inzulínu.
(zdroj anotace: web MK)
Další informace:
www.nudz.cz/
/ nudzcz
/ events
/ iniciativanarovinu
festivalnahlavu...
www.mlp.cz/cz/akce
Možná by byla zajímavá studie, zkoumající strach ze smrti a příklon k monistickým, či dualistickým teoriím vzniku vědomí. Protože posmrtnou existenci připouští jenom ten dualistický pohled.
Proc ma neustale oprenou bradu o mikrofon? :-)
Relativizace pohledu nabízí vysvětlení:)
funguje jak ozvučná deska
Protoze je mikrofon porad ve stejne vzdalenosti a je slyset. Nekdy je slyset sum jak se dotyka...
Protože je to pohodář ;))
Ona teorie vědomí skládající se z dále nedělitelných "konceptu" ...by se mela spolu s psychologii a kritickým myslenim učit na ZŠ
Svobodna vule: Princip neurčitosti a nemožnost přesně spočítat k čemu v mozku dochází (extrémně nelineární funkce v extreme velkych prostorech) naznačuje ze odpověď ano existuje či ne neexistuje nedava smysl.
Už pojem "lidská mysl" je neobjektivní. Pokud přednášející neumí ani nadefinovat název své přednášky, nemá cenu jeho přednášku poslouchat. Celé je to o neschopnosti české vědy, kdy každý je tu profesorem a celé je to o ničem. Neurovědy jsou tradičně vysoce neobjektivní disciplíny, kde jde jen o to vyrazit ze společnosti peníze a záměrně šířit bludy. I psychotronik by uměl přednášet objektivněji 😊