Muzeum Zamkowe w Pszczynie jako trzecie miejsce. Prawda czy wyzwanie?!

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 7 мар 2024
  • Kolejne spotkanie w ramach cyklu - "Teoretycznie praktyczne spotkania o zarządzaniu kulturą".
    Koncepcja trzeciego miejsca została zaprezentowana w 1989 r. przez amerykańskiego socjologa Ray’a Oldenburga i odnosi się do idei stworzenia przestrzeni społecznych poza domem (pierwsze miejsce) i miejscem nauki/pracy (drugie miejsce), gdzie ludzie mogą się spotykać, integrować i wymieniać myśli w sposób nieformalny i przyjazny. Chociaż w pierwotnych założeniach Oldenburg nie wymienia wśród trzecich miejsc muzeów, to należy docenić potencjał współczesnych, nowocześnie zarządzanych muzeów do pełnienia funkcji społecznych zgodnych z założeniami idei. Takim miejscem jest Muzeum Zamkowe w Pszczynie, w którym od 2014 roku z powodzeniem wykorzystywana jest koncepcja trzeciego miejsca do projektowania i realizacji licznych programów edukacyjno-animacyjnych skierowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Webinar pt. „Muzeum Zamkowe w Pszczynie jako trzecie miejsce. Prawda czy wyzwanie?!” to próba opisu działań Muzeum mających na celu realizację swojej nowej roli.
    Studium przypadku Muzeum Zamkowego w Pszczynie w duchu koncepcji trzeciego miejsca zostało zaprezentowane w pracy badawczej dr Katarzyny Żak (Żak, K. 2020. Implementing sustainable development through the prism of social inclusion as illustrated by the Castle Museum in Pszczyna. Cultural Management: Science and Education, 4 (2), 39-57. doi:10.30819/cmse.4-2.03)
    Prelegentka: Małgorzata Wójcik
    O ile nie jest to stwierdzone inaczej, wszystkie materiały z „Teoretycznie praktycznych spotkań o zarządzaniu kulturą” są dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa - Na tych samych warunkach 4.0 (CC BY-SA). Pewne prawa zastrzeżone na rzecz autorów i Stowarzyszenia Instytut Badań Organizacji Kultury - IBOK. creativecommon...

Комментарии •