Én még Baumgartnerről is alig tudtam, valami rémlett. Amúgy meg érdekes epizód volt ez is! Kíváncsi leszek a következő rekorder ki lesz és milyen magasból. Már hővédő borítású ruhában életfenntartó készülékekkel? Akkor már nem űrhajónak lehetne nevezni? Namajd a jövő megmondja 😁
Emlékszem én is élőben követtem Felix Baumgartner ugrását. Nagyon izgi volt, bár nekem úgy rémlett, hogy forgás közben még az eszméletét is elvesztette.
Ismét egy összeszedett, precíz, lényegre törő, mellébeszéléstől mentes videó, amiből ismét rengeteget tanultunk! Ebben te vagy a legjobb Gergő, nálad sosem kell áttekerni az üresjáratokat, mert nincsenek. Remélem még sok-sok évig hallhatjuk tőled a régi űr- (és repülés-) történelmi sztorikat, és kommentálod nekünk az új űr-hőskorszak eseményeit, mert a következő pár évtizedben az emberiség feljebb fog jutni azon a Kardasov (Kardashev) skálán, és meghódítja a Naprendszert.
Annyira, de annyira jó adás volt, hogy sokkal jobban élveztem, mint anno, mikor élő egyenesben néztem (igen, Gergő, én is😊), és pontosan azért, mert rendkívül informatív és átfogó ez az adás, hihetetlenül izgalmas az adatokkal és a történésekkel. VÉR PROFI, NAGYON SZERETTEM, KÖSZÖNJÜK GERGŐ!
Baumgartnert én is élőben néztem akkor. Ha jól emlékszem előtte többször is elhalasztották az ugrást a kedvezőtlen időjárás miatt. Az utána következőről én sem tudtam. A RedBull azért tudja, hogyan kell bármilyen extrém dolognak kellő hírverést csinálni. Én bírom őket, hogy szponzorként beállnak minden ilyen extrém "hülyeség" mellé.
@@urkutatasmagyarul Pedig Eustace akkor állítólag a Google valamilyen fővezetője volt, a Google nem egy sufni valahol a hegyekben, el tudnák érni a világot, ha akarják.
Ismét nagyon jó lett a videó, csak ezúttal kicsit hirtelen lett vége. Kellett volna még valami jövőbe tekintés. Például készül-e valaki mostanában hasonló ugrásra, várhatóan meddig feszegethetőek a határok, a dicsőségen kívül milyen haszna van ezeknek a kísérleteknek.
Izgalmas volt. Amikor soroltad a halmozódó problémákat, éreztem, ahogy elkezdek aggódni az ugróért. :-) Én azt hittem, hogy ilyen nagy sebességnél a ritka levegőben is hatással van a mozgásra, ha az illető kiteszi a kezét. Persze lehet, hogy van is hatása, csak kontrollálhatatlan. Annak idején az itt is megemlített Chuck Yeager is megtapasztalhatta egy kísérleti repülésén, hogy olyan magasra ment, ahol a repülőgép kormányfelületei teljesen hatástalanok voltak, forgathatta a kormányt, hiába. Ezután kezdték az extrém magasságba induló repülőgépeket rakétafúvókákkal felszerelni, hogy legalább durván irányba tudják fordítani a gépet. Furcsa, hogy míg Felix Baumgartner kísérletéről viszonylag sokat olvashattam akkoriban a napi sajtóban, Alan Eustace ugrásáról mintha sosem hallottam volna. Utánakerestem, egy apró hírt láttam összesen. Pedig a magasság sokkal nagyobb, a hírérték mégsem érte el a szerkesztők ingerküszöbét ahhoz, hogy ünnepeljék a hőst.
Az ugrók elég jól viselték a sebességből adódó problémákat. Érdekes hogy elfelejtették a stabilizáló ernyőt egyesek:) A net tele van olyan emberekkel akik azt hiszik hogy le lehet ugrani az űrállomásról biztonságosan. Csak sokáig tartana:) Az emberek azt hiszik hogy a a nemzetközi űrállomást nem húzza a gravitáció. És azt is hogy a gravitáció csak 100 kilométerig hat. Az emberek nagyon keveset tudnak a világról ami kőrül veszi őket. Inkább egymás megöléséről tudnak sokat. Egy uralkodó 1000 éve, megölethetett több millió embert úgy hogy nem tudott semmit a világűr létezéséről.
Én másképp tudom. 1978-ban mutattak be egy filmben egy fickót, aki azért repült Föld körüli pályára, hogy visszafordítsa az időt. És neki nem volt szüksége semmiféle hókusz-pókuszra, mint a nyomást fenntartó ruha vagy a sisakfűtés. Egy szál piros-kék overallban kavirnyált a világűrben. Azt hiszem valami Supeman-nak hívták vagy mi volt a neve :)
Ja, és annyi esze sem volt, mint egy porcelánkakasnak a vitrinben. Például a piros alsógatyáját a nadrágján kívül viselte... Ez csak jelent valamit? :DD
Ultrakönnyű kisrepülőkbe, be szoktak épiteni egy pirotechnkával nyitható ejtőernyőt. Mondjuk azzal nem nagyon röpködnek 100 km magasan.😆 Az űrállomásokról való szkafanderes ugáson én is sokat gondolkodtam, de most megkaptam a kielégitő választ. Köszönöm a munkádat!👍
Ők 1783 szeptemberében egy pilóta nélküli tesztrepülést hajtottak végre, az első emberes repülés pedig egy hónappal később Jean-Francois Pilatre de Rozier utazásával valósult meg.
Azért megnéztem volna a 10-20ezer méter között repülő nagygépes pilóták arcát is, amikor a "dzsípíeszen" megjelent nekik egy aktív DZ figyelmeztetés, ami nekik is szólt! 😁😁😁
Roland lehet, hogy úgy értetted, hogy "Ezzel 342...", pedig Gergő "1342"-t mondott. És végül 1357,6 lett, milyen durva, hogy egy ember jármű nélkül átlépte a hangsebességet, és hangrobbanást okozott :), bár az olyan nagy magasságban nem okozhatott túl nagy lökéshullámot..
10:1717:32 Ez valami RUclipson terjedő kórság, mert a felületen megjelenő videóknál egyre gyakrabban megfigyelhető, hogy a számok nem stimmelnek. Kittinger másodpercenként két fordulattal 20 G-nek volt kitéve, míg Baumgartner több, mint két fordulattal csak 10-nek. Na persze, hiszen az egyikük egy 2,5 méteres óriás, másikuk pedig csak 120 cm. Hát ezt erősen kétlem, inkább a megadott adatokban lehet a hiba. Mindenesetre kiszámoltam: a legnagyobb G terhelés másodpercenként két fordulatnál nagyjából 7,9*testmagasság (méterben). 7:46 Egy 101 km magas létránál sokkal egyszerűbb megoldás a Blue Origin féle űrugráshoz hasonlóan feljutni és a pályája csúcspontján kiszállni a járműből. Azon gondolkodtam el, hogy több különböző méretű/kialakítású ernyőt egymás után használva meg lehetne-e oldani a problémát? Orbitális sebességről lelassulni elégés nélkül nyilván irreális, de éppen csak 100 km felettről álló helyzetből szabadesve akár a túlzott felgyorsulást megelőzni valami óriási ernyővel az elején, akár a visszalassulás mértékét egyenletesebbé tenni különböző méretű ernyők megfelelően időzített váltogatásával már nem tűnik annyira irreálisnak. Végülis a 4500 km/h nem olyan elképesztő sebesség, ráadásul ez az adat se hihető, lévén légellenállással nem számolva is nagyjából 80 km zuhanás alatt lehetne ezt elérni, márpedig már 30 km-es magasságban is 2000 km/h körül lehet az emberi test végsebessége, úgyhogy 20 km-es magasságig biztosan nem gyorsulna érdemi légellenállás nélkül. Inkább 3500-4000 km/h közé tehető az ilyen magasból kiugrással elérhető maximális sebesség, amit 40 km körüli magasságon érhet el az ember, ez pedig nagyjából az a sebesség, magasságban még kicsit több is, mint amire az SR-71 katapultját tervezték és annak is túlélhetőnek kell lennie, szóval ekkora sebességnél és magasságnál el még biztos nem égne a delikvens, csak az optimális lassulási ütemet kell tudni kivitelezni, hogy az ne legyen halálos.
@@andrasrevesz1374 A minimális légellenállás miatt tulajdonképpen soha. Persze, ha mélyebb rétegekbe süllyed, ott már a légkör fogja felemészteni ezt a sebességet, akárcsak egy visszatérő űrhajó esetén.
Egy keringő űrhajónak már csak vízszintes sebessége van, több is valamivel ennél a 27 ezer km/h nagyságnál, a felszálláskor a függőleges mozgásból ebbe a keringő mozgásba kell eljutni. Amikor az űrhajó visszatérni készül, rakétahajtóművel fékezik le egy keveset, ettől lassan magasságot veszít, becsúszik a légkör kicsit sűrűbb tartományába, és ott a légellenállás kezdi tovább fékezni. Azért kell az űrhajókra hővédő pajzs, hogy ezt a fékeződést, a vele járó, a levegő súrlódása miatt keletkező 1000 fok feletti hőmérsékletet károsodás nélkül elviselje a szerkezet és az utasai. Ezért látunk a visszatért űrkabinok alján és oldalán égésnyomokat, kormozódást. A folyamatos lassulás közben a pályája a vízszintesből egyre meredekebbé megy át, egyre sűrűbb a levegő, még jobban fékeződik, aztán már sűrű légkörben nyitják ki az ejtőernyőt. Ha annyi üzemanyagot vihetnénk magunkkal, amennyit csak akarunk, a fennmaradáshoz kötelező vízszintes 27 ezer km/h-ról hajtóművel is lefékezhetnék magukat az űrhajók, mint a sci-fi filmekben, és elegánsan, puhán beereszkedhetnének a légkörbe. Ám míg a filmekben az űrhajóknak sosincs üzemanyagproblémájuk, egy Cadillac méretű űrjárgánnyal Obi wan Kenobi úgy röpdös a bolygó körüli térben össze-vissza, mint a madár, a valóságban ahhoz, hogy üzemanyagot vigyünk magunkkal az űrbe, plusz üzemanyag kell, amit szintén további üzemanyagba kerül magunkkal vinni, ez keservesen behatárolja a lehetőségeket, ezt már Ciolkovszkij felismerte a múlt század hajnalán. Egyszerűen nem jön ki a matek, az űrhajó tömege a végtelenbe tart, és ez lehetetlenség.
@@tamaskaracsony Ezek ballonok nem nagyon képesek 40 km-es magasság fölé emelkedni, ezen kívül a gerjesztett hőt kell még elviselni és akkor igazából nincs korlát.
Nem is mondta senki hogy űrugrás volt. Sehol nem szerepelt ez a meghatározás. Amúgy Baumgartner Kitinger felé tiszteletből nem döntötte meg az összes rekordot.
@@urkutatasmagyarulA 43 éves ejtőernyős az első ember, akinek sikerült szabadesés közben átlépnie a hangsebességet, annak 1,24-szeresével, 1342,8 km/h-val is haladt zuhanása során. Sikerült megdönteni a magasságrekordot is, 39 km magasról ugrott ki, igaz a túl gyors zuhanás eredménye az lett, hogy a leghosszabb szabadesés rekordját nem szárnyalta túl, alig 4 perc után nyitnia kellett az ernyőt. Kittinger 4.36. De ezt szerintem csak véletlenül. Mondjuk ha Kittinger magasabbra jut akkor hosszabb ideig is zuhant volna.
@attilavizi7039 Valóban kevesebb volt a szabadesése, de ahogy a videóban is elhangzik, a bejegesedett sisak miatt legalább 20 másodperccel korábban nyitott ernyőt, mert nem látta, meddig várhat vele.
De bizonyára mondtak/mondott ilyesmit a tudatlan emberek, és a - szintén hipertudatlan - mainstream média. "Sehol nem szerepelt ez a meghatározás." Hm, hm. Nem lennék oly biztos benne, hogy nem...
@@Kevely978 Ez sem jó megoldás, egyrészt ki lehet számolni, mire beér a légkörbe talán már 10 000 km/h-nál is gyorsabban zuhanna, a Föld pedig már gyorsabban keringene, ahogy lejebb érkeznénk, szóval több sebből vérzik a dolog.
@@urkutatasmagyarul és az sem elhanyagolható szempont, hogy a geostacionárius pályáról elég nehéz leugrani.. :D Erő, ellen erő.. meg ezek a fránya fizikai dolgok.. nem véletlen marad ott a műhold :)
F B egy hülye. Meg az összes ejtőernyős is kicsit he... Mert ép gépből, ép ésszel én soha nem ugranák ki! 😉Anno én is követtem ezt a hm... űrugrást. Akkor is ez volt a véleményem! De köszönet ezért profi összeállításért és a roppant fontos tényezők bemuatásáért! 😘👍❤❤
nem tudom kitől kaptam a csatorna tagságot de ezer köszi! popcorn bekészítve🍿
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Én azt hittem még mindig Baumgartner a rekorder. De hát ezért követlek, hogy tanuljak.
Érdekes téma, köszönjük a videót. Baumgartnerről tudtam, de az utána következő csúcsdöntésről már nem.
Én még Baumgartnerről is alig tudtam, valami rémlett.
Amúgy meg érdekes epizód volt ez is! Kíváncsi leszek a következő rekorder ki lesz és milyen magasból. Már hővédő borítású ruhában életfenntartó készülékekkel? Akkor már nem űrhajónak lehetne nevezni? Namajd a jövő megmondja 😁
Emlékszem én is élőben követtem Felix Baumgartner ugrását. Nagyon izgi volt, bár nekem úgy rémlett, hogy forgás közben még az eszméletét is elvesztette.
Ismét egy összeszedett, precíz, lényegre törő, mellébeszéléstől mentes videó, amiből ismét rengeteget tanultunk!
Ebben te vagy a legjobb Gergő,
nálad sosem kell áttekerni az üresjáratokat, mert nincsenek.
Remélem még sok-sok évig hallhatjuk tőled a régi űr- (és repülés-) történelmi sztorikat, és kommentálod nekünk az új űr-hőskorszak eseményeit,
mert a következő pár évtizedben az emberiség feljebb fog jutni azon a Kardasov (Kardashev) skálán, és meghódítja a Naprendszert.
@@szabolcsjobbagy30
Köszönöm, hogy töretlenül követed a csatornát ezen a különleges utazáson át! ;)
Annyira, de annyira jó adás volt, hogy sokkal jobban élveztem, mint anno, mikor élő egyenesben néztem (igen, Gergő, én is😊),
és pontosan azért, mert rendkívül informatív és átfogó ez az adás, hihetetlenül izgalmas az adatokkal és a történésekkel.
VÉR PROFI, NAGYON SZERETTEM, KÖSZÖNJÜK GERGŐ!
Ez tök jó és érdekes volt ezer köszönet 🎉
Baumgartner ugrását én is élőben néztem itt a RUclips-on! Nagy élmény volt ☺️
Informatív videó. Tetszett. 🙂
Baumgartnert én is élőben néztem akkor. Ha jól emlékszem előtte többször is elhalasztották az ugrást a kedvezőtlen időjárás miatt.
Az utána következőről én sem tudtam. A RedBull azért tudja, hogyan kell bármilyen extrém dolognak kellő hírverést csinálni. Én bírom őket, hogy szponzorként beállnak minden ilyen extrém "hülyeség" mellé.
Kizárólag a RedBull-nak köszönhető, hogy Baumgartner ugrásáról milliók tudnak, Alan Eustace ugrásáról meg alig.
@@urkutatasmagyarulIgen. Ezt nagyon jól csinálják.
@@urkutatasmagyarul Pedig Eustace akkor állítólag a Google valamilyen fővezetője volt, a Google nem egy sufni valahol a hegyekben, el tudnák érni a világot, ha akarják.
Húú ez tök jó volt!
Ismét nagyon jó lett a videó, csak ezúttal kicsit hirtelen lett vége. Kellett volna még valami jövőbe tekintés. Például készül-e valaki mostanában hasonló ugrásra, várhatóan meddig feszegethetőek a határok, a dicsőségen kívül milyen haszna van ezeknek a kísérleteknek.
Szemeket a mélybe? Meglepett ez a felvezetés :)
Izgalmas volt. Amikor soroltad a halmozódó problémákat, éreztem, ahogy elkezdek aggódni az ugróért. :-) Én azt hittem, hogy ilyen nagy sebességnél a ritka levegőben is hatással van a mozgásra, ha az illető kiteszi a kezét. Persze lehet, hogy van is hatása, csak kontrollálhatatlan. Annak idején az itt is megemlített Chuck Yeager is megtapasztalhatta egy kísérleti repülésén, hogy olyan magasra ment, ahol a repülőgép kormányfelületei teljesen hatástalanok voltak, forgathatta a kormányt, hiába. Ezután kezdték az extrém magasságba induló repülőgépeket rakétafúvókákkal felszerelni, hogy legalább durván irányba tudják fordítani a gépet.
Furcsa, hogy míg Felix Baumgartner kísérletéről viszonylag sokat olvashattam akkoriban a napi sajtóban, Alan Eustace ugrásáról mintha sosem hallottam volna. Utánakerestem, egy apró hírt láttam összesen. Pedig a magasság sokkal nagyobb, a hírérték mégsem érte el a szerkesztők ingerküszöbét ahhoz, hogy ünnepeljék a hőst.
Az egész marketing kérdése. A Red Bull valószínű elég sokat fizetett azért, hogy sok címlapon megjelenjen az eset.
Érdekes volt, köszi! 🙏🏻
Én ezt előben néztem végig.
Én is
Szemeket a mélybe hehe
:)
köszönjük ismét a remek munkádat!
Nagyon érdekes videó volt! Köszönöm! 👍
Nem semmi egy epizód! Köszi!
Az ugrók elég jól viselték a sebességből adódó problémákat. Érdekes hogy elfelejtették a stabilizáló ernyőt egyesek:) A net tele van olyan emberekkel akik azt hiszik hogy le lehet ugrani az űrállomásról biztonságosan. Csak sokáig tartana:) Az emberek azt hiszik hogy a a nemzetközi űrállomást nem húzza a gravitáció. És azt is hogy a gravitáció csak 100 kilométerig hat. Az emberek nagyon keveset tudnak a világról ami kőrül veszi őket. Inkább egymás megöléséről tudnak sokat. Egy uralkodó 1000 éve, megölethetett több millió embert úgy hogy nem tudott semmit a világűr létezéséről.
Én másképp tudom. 1978-ban mutattak be egy filmben egy fickót, aki azért repült Föld körüli pályára, hogy visszafordítsa az időt. És neki nem volt szüksége semmiféle hókusz-pókuszra, mint a nyomást fenntartó ruha vagy a sisakfűtés. Egy szál piros-kék overallban kavirnyált a világűrben. Azt hiszem valami Supeman-nak hívták vagy mi volt a neve :)
Az utolsó mondattal elrontottad. Túl szájbarágós lett, de egyébként jó.
Ja, és annyi esze sem volt, mint egy porcelánkakasnak a vitrinben. Például a piros alsógatyáját a nadrágján kívül viselte... Ez csak jelent valamit? :DD
Ultrakönnyű kisrepülőkbe, be szoktak épiteni egy pirotechnkával nyitható ejtőernyőt. Mondjuk azzal nem nagyon röpködnek 100 km magasan.😆 Az űrállomásokról való szkafanderes ugáson én is sokat gondolkodtam, de most megkaptam a kielégitő választ.
Köszönöm a munkádat!👍
Köszi!
Nem a Mongolfiers-fivérek voltak az első hölégballonosok?
Ők 1783 szeptemberében egy pilóta nélküli tesztrepülést hajtottak végre, az első emberes repülés pedig egy hónappal később Jean-Francois Pilatre de Rozier utazásával valósult meg.
@@urkutatasmagyarul Aha értem. További szép estét!🤣🤣🤣
Azért megnéztem volna a 10-20ezer méter között repülő nagygépes pilóták arcát is, amikor a "dzsípíeszen" megjelent nekik egy aktív DZ figyelmeztetés, ami nekik is szólt! 😁😁😁
Na ezt aztán jól meg aszonnntam! 😁
16:52 342km/h volt a maximális sebessége?
@rolandf9206
Egész pontosan 1357,6 km/h, csak az élő adásban még az előző rekord megdöntésér írták ki.
Nem m/sec?
Roland lehet, hogy úgy értetted, hogy "Ezzel 342...", pedig Gergő "1342"-t mondott.
És végül 1357,6 lett,
milyen durva, hogy egy ember jármű nélkül átlépte a hangsebességet, és hangrobbanást okozott :),
bár az olyan nagy magasságban nem okozhatott túl nagy lökéshullámot..
10:17 17:32 Ez valami RUclipson terjedő kórság, mert a felületen megjelenő videóknál egyre gyakrabban megfigyelhető, hogy a számok nem stimmelnek. Kittinger másodpercenként két fordulattal 20 G-nek volt kitéve, míg Baumgartner több, mint két fordulattal csak 10-nek. Na persze, hiszen az egyikük egy 2,5 méteres óriás, másikuk pedig csak 120 cm. Hát ezt erősen kétlem, inkább a megadott adatokban lehet a hiba. Mindenesetre kiszámoltam: a legnagyobb G terhelés másodpercenként két fordulatnál nagyjából 7,9*testmagasság (méterben).
7:46 Egy 101 km magas létránál sokkal egyszerűbb megoldás a Blue Origin féle űrugráshoz hasonlóan feljutni és a pályája csúcspontján kiszállni a járműből. Azon gondolkodtam el, hogy több különböző méretű/kialakítású ernyőt egymás után használva meg lehetne-e oldani a problémát? Orbitális sebességről lelassulni elégés nélkül nyilván irreális, de éppen csak 100 km felettről álló helyzetből szabadesve akár a túlzott felgyorsulást megelőzni valami óriási ernyővel az elején, akár a visszalassulás mértékét egyenletesebbé tenni különböző méretű ernyők megfelelően időzített váltogatásával már nem tűnik annyira irreálisnak. Végülis a 4500 km/h nem olyan elképesztő sebesség, ráadásul ez az adat se hihető, lévén légellenállással nem számolva is nagyjából 80 km zuhanás alatt lehetne ezt elérni, márpedig már 30 km-es magasságban is 2000 km/h körül lehet az emberi test végsebessége, úgyhogy 20 km-es magasságig biztosan nem gyorsulna érdemi légellenállás nélkül. Inkább 3500-4000 km/h közé tehető az ilyen magasból kiugrással elérhető maximális sebesség, amit 40 km körüli magasságon érhet el az ember, ez pedig nagyjából az a sebesség, magasságban még kicsit több is, mint amire az SR-71 katapultját tervezték és annak is túlélhetőnek kell lennie, szóval ekkora sebességnél és magasságnál el még biztos nem égne a delikvens, csak az optimális lassulási ütemet kell tudni kivitelezni, hogy az ne legyen halálos.
Hát az új rekordról nem hallottam, ahogy látom mindjárt 4 éve támogatlak :)
mit jelent az, hogy 27 ezer Km/h val repül vizszintesen, ezt a sebességet mikor veszti el?
@@andrasrevesz1374
A minimális légellenállás miatt tulajdonképpen soha. Persze, ha mélyebb rétegekbe süllyed, ott már a légkör fogja felemészteni ezt a sebességet, akárcsak egy visszatérő űrhajó esetén.
Egy keringő űrhajónak már csak vízszintes sebessége van, több is valamivel ennél a 27 ezer km/h nagyságnál, a felszálláskor a függőleges mozgásból ebbe a keringő mozgásba kell eljutni. Amikor az űrhajó visszatérni készül, rakétahajtóművel fékezik le egy keveset, ettől lassan magasságot veszít, becsúszik a légkör kicsit sűrűbb tartományába, és ott a légellenállás kezdi tovább fékezni. Azért kell az űrhajókra hővédő pajzs, hogy ezt a fékeződést, a vele járó, a levegő súrlódása miatt keletkező 1000 fok feletti hőmérsékletet károsodás nélkül elviselje a szerkezet és az utasai. Ezért látunk a visszatért űrkabinok alján és oldalán égésnyomokat, kormozódást. A folyamatos lassulás közben a pályája a vízszintesből egyre meredekebbé megy át, egyre sűrűbb a levegő, még jobban fékeződik, aztán már sűrű légkörben nyitják ki az ejtőernyőt. Ha annyi üzemanyagot vihetnénk magunkkal, amennyit csak akarunk, a fennmaradáshoz kötelező vízszintes 27 ezer km/h-ról hajtóművel is lefékezhetnék magukat az űrhajók, mint a sci-fi filmekben, és elegánsan, puhán beereszkedhetnének a légkörbe. Ám míg a filmekben az űrhajóknak sosincs üzemanyagproblémájuk, egy Cadillac méretű űrjárgánnyal Obi wan Kenobi úgy röpdös a bolygó körüli térben össze-vissza, mint a madár, a valóságban ahhoz, hogy üzemanyagot vigyünk magunkkal az űrbe, plusz üzemanyag kell, amit szintén további üzemanyagba kerül magunkkal vinni, ez keservesen behatárolja a lehetőségeket, ezt már Ciolkovszkij felismerte a múlt század hajnalán. Egyszerűen nem jön ki a matek, az űrhajó tömege a végtelenbe tart, és ez lehetetlenség.
@@urkutatasmagyarul ha jól értem, akkor a jégkör is kb ezzel a sebességel forog a földel megegyezően és ezért nincs ebből probléma...
@@andrasrevesz1374
Ha a légkör nem forogna a Földdel együtt, konsrans 1000 km/h-ás szembeszelünk lenne itt, Magyarországon.
Egyenlítőnél pedig 1670Km/h körüli. Ilyen szelek vihara a Jupiteren, a nagy, szem. @@urkutatasmagyarul
Nagyon köszi, hááát igazán bátrak voltak a fiúk
... pedig mennyivel egyszerűbb volna egyszerűen csak kiugrani az ISS-ről, ha az éppen ég. 😅
AzonosíTATLANt☝️ ,nem azonosítHATATLANt jelent az U az U.F.O.szó elején!
Jogos, nyelvbotlás volt, köszi!
@urkutatasmagyarul joggal írtam az észrevételt 🙂🙃 volt rá jogalapom...🙈😁🤭
jó a csatorna,csak így tovább!! 💪💪💪
🙏😇
🌹
Újra felkészül Sandra Bullock... 😂
Nem "franszisz", hanem "franszoá". Zsan-franszoá piletr dö rozié
Köszi a kiegészítést, sajnos az autentikus francia kiejtésem épp olyan gyatra, mint a délpekingi!
@@urkutatasmagyarul Nem baj, ezert vagyunk itt, hogy osszedobjuk a tudast! :) Nagyon koszi a videot, szuper lett!
Ez a fajta mentési ötlet benne volt egy filmben az Ad Astra - Út a csillagokba-n, ha gondolod nézd meg és készíts róla egy videót :)
Üdv 2024.11.07. Köszönet 🙏
🙄😉👍
Szemeket a mélybe
Amúgy azok ballonok hol landoltak?
Tuti jó lehet még valamire.
Ezek nagyon vékony fóliák, elég sérülékenyek, a landolásnál biztosan kiszakadtak.
@@urkutatasmagyarul Hallottál valamit arról, hogy, mondjuk, Baumgartner szkáfja mennyi idő múlva ért földet valahol?
Nem, de a kabin ki van állítva egy műzeumban jelenleg is.
😊
Mi vajon az a legnagyobb magasság, ahonnan még le lehet jönni ejtőernyővel?
@@tamaskaracsony
Ezek ballonok nem nagyon képesek 40 km-es magasság fölé emelkedni, ezen kívül a gerjesztett hőt kell még elviselni és akkor igazából nincs korlát.
Gyengébbek kedvéért ,ezért ( magasság ) volt RED BULL S T R A T O JUMP a neve az akciónak
4:50 parcialis nyomasa...
Alan Eustace, sisakon belüli szájmaszkja vajon már okulás volt az osztrák kollega jegesedésére?
Ismeretlen?
Dehát alatta volt egy lakható bolygó.
A mélység volt ismereteln, nem a mélység alján lévő talaj.
Te még a Bosch-nál dolgozol?
Ki?
Most őszintén, van aki azt hiszi, hogy az a kép valódi?
El sem tudod képzelni, mennyien...
@@urkutatasmagyarul ez igencsak szomorú!
@@vezertrojai
Na, de itt ez a remek csatorna, hogy felnyissa a szemeket! ;)
@urkutatasmagyarul az biztos!👌
A "Made it with my own hand" kommentszekció🙄
Ki*szott profi! Folyamatosan keletkeznek a fejemben kérdések a beszámoló alatt és rá 3 másodperc múlva már kapom is a választ! Hihetetlen! :-)
Nem is mondta senki hogy űrugrás volt. Sehol nem szerepelt ez a meghatározás.
Amúgy Baumgartner Kitinger felé tiszteletből nem döntötte meg az összes rekordot.
@@attilavizi7039
Baumgartner az összes rekordját megdöntötte Kittingernek.
@@urkutatasmagyarulA 43 éves ejtőernyős az első ember, akinek sikerült szabadesés közben átlépnie a hangsebességet, annak 1,24-szeresével, 1342,8 km/h-val is haladt zuhanása során. Sikerült megdönteni a magasságrekordot is, 39 km magasról ugrott ki, igaz a túl gyors zuhanás eredménye az lett, hogy a leghosszabb szabadesés rekordját nem szárnyalta túl, alig 4 perc után nyitnia kellett az ernyőt.
Kittinger 4.36.
De ezt szerintem csak véletlenül.
Mondjuk ha Kittinger magasabbra jut akkor hosszabb ideig is zuhant volna.
@@urkutatasmagyarul Baumgartner 4.18-nál nyitott.
Kittinger végig ott volt velük.
Végig izgultam az egész közvetítést!
Hihetetlen volt!
@attilavizi7039
Valóban kevesebb volt a szabadesése, de ahogy a videóban is elhangzik, a bejegesedett sisak miatt legalább 20 másodperccel korábban nyitott ernyőt, mert nem látta, meddig várhat vele.
De bizonyára mondtak/mondott ilyesmit a tudatlan emberek, és a - szintén hipertudatlan - mainstream média.
"Sehol nem szerepelt ez a meghatározás." Hm, hm. Nem lennék oly biztos benne, hogy nem...
geostációnárius pályáról kell indítani és akkor nincs az a fránya oldalirányú sebesség.
igaz ehhez 35 786 kilométeres magasság kell 😁😃
@@Kevely978
Ez sem jó megoldás, egyrészt ki lehet számolni, mire beér a légkörbe talán már 10 000 km/h-nál is gyorsabban zuhanna, a Föld pedig már gyorsabban keringene, ahogy lejebb érkeznénk, szóval több sebből vérzik a dolog.
@@urkutatasmagyarul és az sem elhanyagolható szempont, hogy a geostacionárius pályáról elég nehéz leugrani.. :D
Erő, ellen erő.. meg ezek a fránya fizikai dolgok.. nem véletlen marad ott a műhold :)
Én szeretném azt mondani ózongenerátorok
@@verosika166
Kérem?
Az oxigén helyettesíthető ózon szmoggal már évek óta használom és beteg sem vagyok!. 🤔
F B egy hülye. Meg az összes ejtőernyős is kicsit he... Mert ép gépből, ép ésszel én soha nem ugranák ki! 😉Anno én is követtem ezt a hm... űrugrást. Akkor is ez volt a véleményem! De köszönet ezért profi összeállításért és a roppant fontos tényezők bemuatásáért! 😘👍❤❤
Én ejtőernyőztem, és megerősíthetem a szavaidat 😁
.
Az intro oda b..z
Köszönjük!
Én is köszönöm!
Köszönjük!
Én is köszönöm!