Odc. 73 - uważność + trening uważności

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 8 сен 2024
  • O tym czym jest uważność i dlaczego jest ona tak ważna w naszym życiu opowiada Magdalena Widłak, psycholog. Podajemy również 2 ćwiczenia z treningu uważności, które każdy z nas może wykonywać samodzielnie.
    Strona Magdy Widłak:
    psychetee.pl/
    Pozostałe odcinki z udziałem Magdy:
    Psychosomatyka • Odc. 56 - psychosomaty...
    Wpływ przekonań na zdrowie • Odc. 60 - wpływ przeko...
    Terapia kwiatowa dr Bacha • Odc. 54 - Terapia kwia...
    Sponsorem programu jest Cintamani Poland - producent suplementów diety Citrosept citrosept.pl/
    Blog prowadzącej: lifemanagerka.pl/
    Polub ZdrowoManię na Facebooku :) / zdrowomaniatv
    Kontakt mailowy: kontakt@zdrowomania.pl

Комментарии • 37

  • @ivka3333
    @ivka3333 8 лет назад +3

    Jest Pani niesamowicie madra kobieta i potrafi Pani ta swoja wiedze pieknie przekazywac :)

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 7 лет назад

      ivka3333 Dziękuję bardzo za miłe słowa. Cieszę się, że film jest przydatny i wartościowy:)

  • @justynadp5260
    @justynadp5260 8 лет назад +4

    Wg mnie bardzo udany odcinek. Powiedziałabym nawet więcej - Dziewczyny świetna robota! Gratuluję! Bardzo podobało mi się, że temat został dość dokładnie przybliżony. Uważam, że temat uważności jest jednym z najważniejszych w życiu i ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie, równowagę i stan zdrowia - przynajmniej tak wynika z mojego doświadczenia 😉. Ze swojej strony polecam regularną praktykę jogi, która właśnie uczy nas omówionej uważności 😊. Pozdrawiam serdecznie!

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Justyna, bardzo dziękuję za miłe słowa. Informacja zwrotna jest bardzo potrzebna, bardzo ją cenię😊 Cieszę się, że podzieliłaś się swoją opinią. Zgadzam się z Tobą, uważność, która składa się z wielu czynników, jest w życiu bardzo potrzebna. W dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy narażeni na nadmiar bodźców, ciągłą ekspozycję społeczną, ocenę i presję, można powiedzieć, że potrzebujemy uważności zdecydowanie bardziej niż 50 lat temu...
      A tak jak napisałaś życie w duchu uważności poprawia samopoczucie, zdrowie (fizyczne i psychiczne), chroni przed zaburzeniami różnego rodzaju, a ogólnie rzecz ujmując podnosi jakość życia, a to jest to z czym pracuję z moimi klientami w gabinecie czy poprzez konsultacji przez skype. Jakość życia jest szalenie ważna😊 Warto o nią dbać każdego dnia.
      Wspomniana przez Ciebie joga jest jednym z elementów programu MBSR, z tym, że jest to nieco inna joga, zwana "uważną jogą"-w pozycjach tkwi się dłużej niż zazwyczaj, choć nie dłużej niż w yin yoga😊

  • @karolinajachimowicz9242
    @karolinajachimowicz9242 8 лет назад +5

    Bardzo ciekawy i pouczający wywiad :)

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Karolina, cieszę się, że rozmowa okazała się dla Ciebie wartościowa i wzięłaś z niej coś dla siebie. Dokładnie taki jest cel😊

  • @pyrlandia78
    @pyrlandia78 8 лет назад +2

    Świetna rozmowa. Mam podobne podejście.do wielu spraw poruszonych w materiale. Pozdrawiam obie Panie a Magdzie dziękuję za wspólne, sympatyczne Yogo-wanie w grupie:)

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Dziękuję bardzo za miłe słowa, cieszę się, że materiał się podoba. Gdzie miałyśmy szansę praktykować razem?:)

  • @masza102
    @masza102 8 лет назад +2

    na szkole rodzenia w panstwowym szpitalu mielismy skanowanie ciala :) moze podczas porodu mi to nie pomoglo ale czasem do tego wracam wieczorem przed snem zeby sie rozluznic po ciezkim dniu.

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Wspaniale! Gdzie są takie szpitale w Polsce? Nie wiem dlaczego nie mówi się o tym głośno, to naprawdę jest powód do chwalenia i opowiadania o tym.
      Cieszę się, że podzieliłaś się swoją opinią. Świetnie, że wykorzystujesz skanowania ciała, pomimo tego, że jesteś już po porodzie. Warto wykorzystywać narzędzia, które znamy, a które jednocześnie nie są inwazyjne, do dbania o siebie😊

  • @peebee4533
    @peebee4533 4 года назад +2

    Dźwięk bardzo nierówny. Młoda pani psycholog mówi bardzo mądrze.

    • @Gerwazy4
      @Gerwazy4 Год назад

      Też zauważyłem problem z dźwiękiem, który trochę utrudnia słuchanie filmu. Zapewne wynika to z tego , że do wywiadu został użyty tylko jeden mikrofon, który przypięty był u osoby prowadzącej. Przez co odpowiedzi gościa były "zbierane" przez niego znacznie ciszej z treści odległości osoby od mikrofonu. Także głos pani psycholog jest tu trochę cichy natomiast osoby prowadzącej zbyt głośny.

  • @energiaspokoju8861
    @energiaspokoju8861 7 лет назад +1

    Bardzo dobry materiał. Zapodaję linka z większą ilością informacji na temat uważności. Pochodzi ze strony która właśnie się tym zajmuje. Jest tam też więcej przykładów prostych ćwiczeń. www.energiaspokoju.com/2017/09/czym-jest-uwagauwaznosc.html

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 6 лет назад

      Dziękuję za dobre słowa i polecenie! :)

  • @ktostaki4806
    @ktostaki4806 7 лет назад +3

    gdyby uwarznosci uczono w szkole .od 1 klasy podstawowki.swiat byłby lepszy.pozdrawiam.

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 7 лет назад

      puk puk W wielkiej Brytanii są szkoły, które cały program nauczania budują właśnie na mindfulness (czyli na uważności) - dzieci uczą się tam bardzo dokładnie czym są emocje, jak działają, czym jest psychosomatyka (o tym też jest film na kanale ZdrowoMania TV, gorąco polecam), a także dlaczego, niektóre emocje i stany sś tak silne, że "popychają nas" do działania niemal od razu, bez racjonalnego zastanowienia. Jednym z elementów, jaki jest zawarty w tym programie nauczania jest medytacja - czyli umiejętność bycia w ciszy ze sobą (z czym mamy obecnie bardzo duży problem; a klienci w moim gabinecie potwierdzają tę tendencję), umiejętność obserwowania swojego ciała, emocji, stanów. Bardzo boimy się dzisiaj słowa "medytacja" kojarząc je z religią, podczas gdy tak naprawdę, medytacja to jeden ze sposób poznania siebie...

    • @balonikwielki6072
      @balonikwielki6072 4 года назад

      gdyby uczono wiele innych wartościowych rzeczy .... ale tak nie jest, smutek straszny

  • @magorzataschulz6591
    @magorzataschulz6591 5 лет назад

    Na takie ćwiczenia nie ma warunków. W dzisiejszych czasach wszędzie jest hałas i stresujące sytuacje ze strony innych ludzi.

  • @adamonyx8247
    @adamonyx8247 8 лет назад +1

    Witam
    Mam pytania, na które nie potrafię znaleźć odpowiedzi. Co sie stanie jeśli przestane praktykować uważności po 8 tygodniowym programie? Czy cała moja praca pójdzie na marne? Czy po ukończeniu 8 tygodniowego kursu teraz zawsze bede musiał praktykować żeby utrzymać stan spokoju? Czy 8 tygodni uważności sprawi nieodwracalne zmiany w moim umyśle i czy wszystko wróci "do stanu z przed" jeśli zaprzestane praktykę? Dziekuje. Mam nadzieje, ze Państwo odpowiedzą na moje pytania.

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Adam, z badań wynika, że jeśli chcesz zachować stan jaki osiągasz po codziennym, ośmiotygodniowym stosowaniu ćwiczeń zalecanych w treningu uważności, konieczna jest ich regularna kontynuacja.
      Oczywiście, jeśli po ośmiu tygodniach zaprzestaniesz wykonywania ćwiczeń, nie oznacza to, że z dnia na dzień stracisz wszystko co wypracowałeś, jednak stopniowo będziesz to tracić, bo to trochę jak z tym powiedzenim, że narząd, który nie jest używany zanika. Konieczna jest regularna praca. To dokładnie tak jak w rozwoju, w pracy nad sobą...jeśli przestaniesz pracować efekty nie znikną z dnia na dzień, jednak będą coraz mniejsze, będą "zanikać".
      Badania przeprowadzone na młodzieży pokazują jednak, że osoby, które w dzieciństwie przeszły trening MBSR lepiej radzą sobie ze stresem i funkcjonowaniem społecznym, w porównaniu do rówieśników, którzy przez ten trening nie przeszli. Mam nadzieje, że pomogłam. Jeśli masz jeszcze pytania śmiało pisz😊

    • @adamonyx8247
      @adamonyx8247 8 лет назад +1

      Dziekuje bardzo

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 8 лет назад

      Proszę bardzo😊

  • @ardiansuchy9743
    @ardiansuchy9743 7 лет назад

    Zmagam sie z nerwica lekowa i chciałem zapytać czy trenowanie uwaznosi czy ogólnie medytacji,jest wstanie pomoc wyjść z moich zaburzen?

    • @crownsith
      @crownsith 7 лет назад +2

      Adrian Suchy Trzeba poprosić Agnieszkę ażeby się pani psycholog spytała o jej doświadczenie w tej dziedzinie. Od siebie, a jestem pilnym studentem tego tematu od wielu lat, mogę dodać tyle: Istnieje koncepcja zrozumienia wszystkich schorzeń ciała i umysłu jako wywodzących się, biorących początek, w naszym stanie emocjonalnym. W tym rozumieniu nasz stan bytu, nasze emocje to rodzaj zaprogramowania który steruje całą resztą. Takie podejście np tłumaczy dlaczego ludzie żyjący zdrowo: nie palą nie piją itd. i tak zapadają na poważne choroby. Problem polega na tym iż ten emocjonalny program który według tej teorii steruje naszym zdrowiem leży głęboko w naszej podświadomości która nie jest zawsze łatwo dostępna. W tym właśnie pomaga uważności i medytacja, czyli samoobserwacja bez oceny. Ta przerwa o której pani psycholog mówi - pomiędzy akcją a reakcją - to właśnie przestrzeń w której możemy zaobserwować a potem zrozumieć jaki podświadomy program nami steruje i starać się go potem zmienić co w ostatecznym rezultacie na pewno poprawi nasze zdrowie. Moim zdaniem ma to sens szczególnie w tematach nerwicy itp. Ale jak to mój nauczyciel i przewodnik po tych tematach zwykł mawiać: "Problem z gotowymi rozwiązaniami jest taki że na każdego działają inaczej, więc nie bądź papugą albo małpą która tylko powtarza i naśladuje innych, szukaj własnej autentycznej drogi, przetestuj i sprawdź co i jak działa a potem może napiszesz własną książkę" ;-). Inaczej mówiąc: Jeżeli chodzi o medytację i uważności więcej się dowiesz jak sam spróbujesz.
      W tematach książek polecam taką: "Biologia Przekonań" ona nie daje zbyt wielu rozwiązań ale świetnie i dość naukowo zgłębia temat. Jest napisana przez naukowca, co ciekawe wieloletniego wykładowcę genetyki na uniwersytecie, genetyka która w bardzo deterministyczny sposób próbuje udowodnić iż odpowiedź na wszelkie choroby jest tylko w biologii czyli jedynie w naszym ciele czyli komórkach. Dr. Lipton fantastycznie i w prosty sposób tłumaczy i podważa błędne według niego podstawy naszej współczesnej medycyny. Gorąco polecam.

    • @ZdrowoManiaTV
      @ZdrowoManiaTV  7 лет назад +1

      Poprosiłam panią psycholog o wypowiedź, jak znajdzie chwilę, na pewno napisze.

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 7 лет назад +1

      Adrian Suchy Dzień dobry, dziękuję za pytanie. Treningi uważności czy medytacja (oddechowa i inne) są stosowane w przypadku nerwicy lekowej i dają dobre efekty. Ważne jest jednak, szczególnie na samym początku, by robić to pod okiem specjalisty, który dobrze zna Pana przypadłość i potrafi dobrze przeprowadzić pogłębiony wywiad. Dobrze by taki specjalista miał doświadczenie w prowadzeniu treningów uważności czy medytacji z osobami, które zmagają się z podobnymi trudnościami jak Pan. Trening uważności czy medytacje różnego rodzaju są bardzo dobrym działaniem wspierającym w poradzeniu sobie z nerwicą. Nie wiem czy Pan jest już czy w trakcie terapii. To co bym zalecała, to skorzystanie ze wsparcia psychologicznego i w tym samym czasie lub w późniejszym okresie (w zależności w jakim stanie Pan jest) właśnie z treningów uważności, medytacji oddechu oraz praktyki wdzięczności. Bardzo dobrze sprawdzają się także treningi relaksacyjne. Jeżeli ma Pan jeszcze jakieś pytania zapraszam do ich zadania tutaj lub u mnie na FB: @Psyche Tee.

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 7 лет назад +1

      Alex Trefall Bardzo dziękuję za wzbogacająca wypowiedź. Zgadzam się z Pana nauczycielem, który mówi o tym, że warto poszukiwać, sprawdzać, zagłębiać siebie by odnaleźć metodę, która dla nas będzie najbardziej odpowiednia.

    • @ardiansuchy9743
      @ardiansuchy9743 7 лет назад +1

      To kolejne pytanie brzmi,jak znaleźć takiego specjalistę? nauczyciel uwaznosci dla znerwicowanych?.Wydaje mi sie,ze sam z samozaparciem,dyscypliną i systematycznoscia dojde do tego.Dzisiaj to już tragedia i dramat pogadać o tym normalnie i zeby cie ktoś,150zl za godzinę nie policzyl. Będę szukał dalej sam.To przykre,ze zyjemy w 21wieku a podobnie jak jaskiniowcy,dalej możemy liczyć tylko na siebie.O diecie przy nerwicy,psychiatra wogole nie wspomniał,bo po co.Spore braki w magnezie,wszystkie witaminy z grupy b witamina d,cynk i wapń.To samo odnosnie ziol,ktore podluzszym czasie stosowania,również lagodza obiawy nerwicy.Zastosowalem sam przez książkę terapie poznawczo-behawioralna.Jeszcze mi tego brak,zeby zaciagac kredyt na nowe auto psychiatry.

  • @przemkoo10
    @przemkoo10 6 лет назад +2

    Dziękuję za ten pouczający film i zapraszam do siebie na bloga, gdzie uczę jak krok po kroku zacząć medytować i ćwiczyć uważność :) jak-medytowac.pl

    • @PsycheTee
      @PsycheTee 6 лет назад +1

      Proszę bardzo:) Po więcej treści psychologicznych zapraszam na bloga: www.psychetee.pl Chętnie Cię odwiedzę na Twojej stronie:)

    • @przemkoo10
      @przemkoo10 6 лет назад

      Super :) Pozdrawiam!