Oțelul Galați - HIT Gorica 4-2 ️📆 30 iulie 1997 ️

• Опубликовано: 12 сен 2024
  • 🏆 Cupa UEFA 1997/1998, turul 1
    Echipa antrenată atunci de Vasile Simionaş a a întâlnit formaţia slovenă NK Hit Gorica in turul preliminar. Partida tur s-a disputat pe 23 iulie 1997 in Slovenia şi a fost câstigată de Gorica cu 2-0. Gălăţenii au pregătit bine returul si cu un stadion plin erau dornici de revanşă. Echipa condusă din teren de Vali Ştefan a început excelent partida si in minutul 23 handicapul din meciul tur era de deja recuperat.
    Ambele goluri au fost marcate de Vali Stefan, cel de-al doilea din lovitură de pedeapsă. Ofensiva gazdelor a continuat şi in repriza secundă Adrian State şi Ion Viorel ducând scorul la 4-0. La acest scor gălătenii erau calificaţi şi se părea că nimic nu se mai poate întâmpla. Era minutul 89 si toată lumea de pe stadionul "Oţelul" aştepta finalul partidei. A venit însă golul lui Protega urmat de cel al lui Demirovic din minutul 90 şi echipa de la Dunăre era eliminată. Pentru Oţelul au evoluat in acea dublă manşă:Stelian Bordeianu, Marin Balint, Vasile Brătianu, Gigi Ion, Tudorel Pelin, Cătălin Tofan, Costin Maleş, Valentin Ştefan, Viorel Tănase, Viorel Ion, Adrian State, Emil Spirea, Constantin Bosânceanu şi Mircea Stanciu.