Digitális váltó és jelző állítás

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 дек 2024

Комментарии • 9

  • @Almond_Railroad
    @Almond_Railroad Год назад +1

    Nagyon jó kis videó, remekül elmagyarázod az alapokat. Annyit jegyeznék meg, hogy ez a fajta bekötés és üzemeltetés,kisebb, kézi vezérelt asztalokon szokásos és működőképes, ahol Te indítod, vezérled, majd állítod meg a vonato(ka)t és kézzel, egyenként állítod a váltókat és a jelzőket. Ha viszont tovább akarsz fejlődni, netalán automatizálnál, akkor egyrészt érdemes az eszköz dekódert a digitális (vágányokba menő) tápfeszültség helyett külön táppal megtáplálni (lehet gyári trafó jó drágán, de lehet fillérekért beszerezhető laptop táp (max 16V!!!). Gondolj bele, hogy egy vágányút beállítás 3-4 vagy mégt több váltót állít egyidejűleg. Ez komoly áramfelvétel lenne és néhány futó vonattal együtt a rendszer túláram miatti letiltását eredményezné (pl a Z21 (elvileg) 3A-rel terhelhető, 3-4 vonat, esetleg világító vagonokkal, az összes jelző, + még 4-5 váltó egyidejűleg egy vágányút beállításnál... Hamar összejön a 3A.) Másrészt a jelzőket érdemes direkt erre a célra kifejlesztett jelző dekóderrel vezérelni, mert egyfelől a váltó dekóderrel csak két fogalmú jelző vezérelhető (piros/zöld) másfelől sok egyéb beállítási lehetőség van (pl dimmelés a váltáskor, sokkal közelebb áll a prototípushoz) Az Általad használt váltó dekóder a Digitools terméke, lehet náluk kapni jelződekódert, ami tud magyar és német szabvány szerinti jelzőket vezérelni, de a piacon sok más ország jelzőjének megfelelő dekóder is létezik.
    Gratulálok a videóhoz, meg a küldetéshez! Várjuk a továbbiakat!

    • @ICE5731
      @ICE5731  Год назад

      Köszönöm szépen részletes válaszodat! Teljesen egyetértek valóban csak "kicsi pályákon" használható ez a fajta rendszer z21 betáppal, azonban nem akartam még hosszabbra nyújtani ezt a videót így is 8 perc hosszú lett. A továbbiakban haladunk a foglaltság érzékelés és jelző dekóderen át a teljes digitalizálás felé, így ezeket az általad említett információkat ott fogom elmondani / megmutatni. 🙂 Mégegyszer köszi a hozzászólást! Hamarosan folytatása következik 😉

  • @MrAtttesz
    @MrAtttesz Год назад

    Nagyon jól elmagyaráztad, sikerült beállítanom nekem is ma, pedig már többször nekiálltam, de nem állt össze a logika. Köszönöm a videót! A többi is nagyon király amúgy! ;)

    • @ICE5731
      @ICE5731  Год назад +1

      Nagyon szívesen 😊

  • @gyekosi8322
    @gyekosi8322 Год назад

    Szia Gergő! Köszi a videót! Azt kérdezném, hogy lehet digitalizált váltóállítást egyszerre mausra és kezelő panelre is irányíthatóvá tenni? Vagy ez amúgy teljesen felesleges? Szerintem mausról irányítani egy terepasztal váltó rendszert, elég körülményes, nem beszélve arról hogy folyamatosan tudni kell minden váltó címét, hogy állíthasd.
    Köszi

    • @ICE5731
      @ICE5731  Год назад +1

      Szia! :) Én úgy mondanám hogy nem "kell" külön figyelmet fordítani erre a funkcióra, onnantól fogva hogy egy váltó digitális a rendszer észre veszi a valtozást akár mausról akár számítógépről történik az állítás. Személyes tapasztalatom hogy a Traincontroller program mutatja nekem azt is ha mausról állítom át, és ugyan ez fordítva is. :)

  • @peterszonye8746
    @peterszonye8746 Год назад

    Szia Gergő. Jó kis videó lett, várom a folytatást. Tudnál mutatni 3 vagy 4 fényű + hívós jelző programozást is? Mert én egy ideje ezzel küzdök. De valahogy nem jutok vele előbbre. Köszi előre is.

    • @ICE5731
      @ICE5731  Год назад +1

      Szia Péter! Nagyon szívesen készítek arról is videót, ám jelenleg még nincs ilyen típusú eszközdekóderem amivel több fényű jelzőt lehetne kezelni, a következő videóban a foglaltság érzékelésről lesz szó, majd utána a Tarincontroller programról, és ezekre fog rá épülni a későbbiekben az általad említett eszközdekóder. :)

    • @peterszonye8746
      @peterszonye8746 Год назад

      Köszi a válaszod. Várom nagyon.