Źle liczycie czasu przejazdu! Nie bierzecie pod uwagę ani czasu na przyspieszenie i wyhamowanie wagonu, ani czasu na pośrednie przystanki. Np. to że pociąg między Katowicami a Warszawą jedzie 160km/h to nie oznacza że jego średnia prędkość na tej trasie wynosi tyle samo!
Zapomnieliście dodać, że nie istnieje obecnie technologia, która umożliwiałaby budowę tuneli próżniowych (lub niskociśnieniowych) długości setek kilometrów. Koszt energetyczny wytworzenia i utrzymania niskiego ciśnienia w jednym tunelu długości 500 km kilkakrotnie przekracza koszt zwykłej kolei naziemnej tej samej długości. Wszyscy, z Elonem na czele, fascynują się wagonikami, ale nikt nie potrafi przedstawić chociaż projektu tunelu, w którym będzie się poruszał. Dlatego Hyperloop jest nierealnym projektem, do czasu aż wymyślimy jakieś fantastyczne źródło energii elektrycznej.
Jak sprawić, żeby Europejczykom się chciało? Pokazać, że zostajemy w tyle za światem, że Chiny nas wyprzedają, wjechać Europejczykom na ambicje i zmotywować do przegonienia Chin co z racji ogromu Chin będzie działać bardzo długo, bo będzie to projekt długotrwały i wymagający mnóstwo pracy.
Jest jeszcze jedna wada hyperloopa - nie istnieje :) To jakies case study tego jak wygladalyby firmy gdyby jedynym dzialem byl marketing. Produktu nie ma, ale juz ma swietna cene, osiagniecia i marke.
Temat znany już od 30 lat. Już wtedy zaprojektowano taki pociąg i to z Paryża lub Londynu do Nowego Jorku w 52 minuty i prędkość miał osiągać około 5000km/h Praktycznie do połowy dystansu pociąg by się rozpędzał a drugą połowę hamował ze względu na komfort jazdy - przeciążenia grawitacyjne Nie podjęto się budowy tego podwodnego tunelu z powodu tego że jak twierdzili inżynierowie tamtych lat - "obecna" czyli z lat 90tych technologia wymagała 100 lat na zbudowanie tej konstrukcji. Przewidywali że w latach 2020-2030 taki projekt można będzie wykonać w 25 lat więc i tak wcześniej niż gdyby go zaczęto w 1990 Pozdrawiam
@@menlay2k Można ale to 5 razy dalej więc. Był też pomysł na połączenia wszystkich kontynentów tak aby można było samochodem przejechać dookoła Ziemi różnymi trasami ale to jeszcze bardziej odległy pomysł.
Ostatnio jechałem samochodem Francja - Polska 1700km 17 godzin i cena paliwa około 160e. Jakby była opcja w półtorej godziny za 50 - 100e na pewno bym skorzystał.
Watt nie wynalazł silnika parowego tylko go udoskonalił (skraplacze) silnik atmosferyczny Newcomena który jak najbardziej był silnikiem parowym którego podstawy teoretyczne powstały pod koniec XVII wieku , prototypy na początku XVIII wieku a od 1705 powstała kompania maszyn ognistych komercjalizująca maszynę Newcomena. Do 1735 gdy wygasł jej patent sprzedała około 100 maszyn.
Czy moglibyście zrobić odcinek o zamkniętych na chwile obecną trasach kolejowych między wieloma mniekszymi mistami Polski i czy jest szansa na ich modernizacje i ponowne uruchomienie. Czy takir połączenie infrastrukturalne byłoby opłacalne i jakie korzyści wynikały by z de facto połączenia ze sobą miast oddalonych o 50 czy 100 km
5:50 Samolot generuje jeżeli już 100 razy więcej CO2 niż samochód. Spalanie samolotów liczy się w TONACH paliwa na godzinę! W TONACH! A poza tym Lepszym pomysłem były by silniki lotnicze na Wodór. Tańszy od ropy i neutralny dla środowiska bo efektem spalania jest tylko Woda.
3 года назад
Ale typowe auto weźmie 4 osoby, autobus 50 a samolot 200. To wartości na osobę się nieco różnią
@ Takie pierdolenie o Chopinie pod tytułem samochody głównymi winowajcami globalnego ocieplenia podczas gdy samoloty i wielkie statki spalają tony paliwa i jakoś nikt z tym nic nie robi.
Panowie, zwracajcie proszę uwagę na poziomy głośności na mikrofonach. Ten odcinek momentami schodzi do poziomu szeptu, aby za moment zagłuszyć wszystko muzyką. Pomijając to, dobra robota. Serdeczności.
I tak będzie …oczywiście pod samoloty nie trzeba budować infrastruktury ( tory ), ale to kwestia czasu 15-30 lat i transport samolotowy dostanie „nóż w plecy”
Najtańszym i najbardziej ekologicznym transportem jest transport wodny. Polska jest jedynym dużym krajem w Europie i jednym z niewielu na świecie bez wodnych dróg śródlądowych, choć możliwości są. To efekt rozbiorów, kiedy nasze tereny były pograniczem wielkich mocarstw i dlatego pozostały niezagospodarowane i dzikie, aby stanowić naturalną przeszkodę dla armii przeciwników.
W latach 60 i 70 tych do Kryzysu Paliwowego KPD miała się opierać na turbinach gazowych opartych na paliwach lotniczych. Więc z ekologią to miało mało wspólnego.
Ciekawa alternatywa dla transportu lotniczego. Myślę, że w Europie pomysł się przyjmie i w jakimś stopniu będzie realizowany ze względów ekologicznych. Tylko jeśli to faktycznie dojdzie do skutku i zmniejszy liczbę pasażerów linii lotniczych, ogólnie zainteresowanie podróżami drogą powietrzną spadnie to nasz CPK okaże się fatalną inwestycją.
Moim zdaniem nie stanie się tak co najmniej w ciągu następnych 30-50 lat. A dodatkowo należy dodać kolejne 20 lat na budowę sieci lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych. Moim zdaniem realne początki hyperloop w transporcie publicznym będę przypadać na lata 2050-2080. Jeśli będzie coś działać w latach 30ych będę w szoku
linia 140 km z łodzi do warszawy przez ten nowy port komunikacyjny będzie gotowa za 6 lat, to hyperloop jeśli powstanie za naszego życia to przejedziemy się nim na emeryturze, oczywiście ze swoimi oszczędnościami bo zusu już wtedy nie będzie i będziemy głodować w polsce jeśli ktoś nie będzie miał kapitału emerytalnego
Nie jest to clickbait ale zgadzam się że mało realne. Na pewno nie na taką skalę i nie teraz. Po pierwsze - nie ma jeszcze tego rozwiązania technologicznie. Przez to koszt budowy jest gigantyczny. Rozwiązanie to musiałoby być porządnie przetestowane. Naturalnym byłoby testować na towarach. Przesyłki w linii prostej pomiędzy dużymi miastami na średnim, srednio-krotkim dystansie. miałyby sens. Problem byłby taki że taka inwestycja z uwagi na eksperymentalny charakter byłaby raczej przez pierwsze x lat nieopłacalna i przynosiłaby straty. Moim zdaniem nie dojdzie do użytku masowego co najmniej do 2040-2050 roku.
Najpierw studium dotyczące dokładnego przebiegu trasy, potem projekt, potem studium oddziaływań środowiskowych, potem projekt budowlany, potem przetargi, odwołania itp. a na każdym z etapów może dojść do modyfikacji i konieczności powtórnego przejścia tych kroków.
Po pierwsze ludzie mają prawo wierzyć w tą koncepcje i po drugie czemu skam? Rozumiem można nie lubić tej koncepcji, ale jeżeli Elon Mask chcę ją zrealizować to fakt faktem pewnie coś z tego konceptu ma prawo powstać
Nie powstanie, zbudowanie tego jest praktycznie niemożliwe, ze względu na prawa fizyki, wytrzymałość czy rozszerzalność cieplną materiałów, wydajność pomp próżniowych itp. Elon Musk kłamie cały czas, połowa rzeczy, które mówi, to kłamstwa. Nikt nie poczynił w kierunku powstania Hyperloop żadnego kroku. Dlaczego? Bo to niemożliwe. To jest (hype)rloop, taka akcja marketingowa Muska.
A po cholere komu 1200, a nie wystarczy 200 km/h? Co z hasłem " tiry na tory", a tak mamy zapchane te ciasne i dziurawe drogi, szczególnie lokalne. Z dróg powinien zniknąć ciężki transport, zostać dostawczy i osobowy. Tylko kto i kiedy zbuduje tyle torowisk i miejsc przeładunku? A komu by się chciało, liczy się szybki biznes, tu i teraz a co potem...? To co tu pleciecie to czysta fantazja, chyba że już jakieś cwaniaki kombinują jak tu zarobić miliardy na naiwnych biedakach. Szerokiej drogi...
Kolej magnetyczna ,piękna idea, tylko co z polem elektromagnetycznym wokoło takiego toru,magistrali. Jaki wpływ na wszelkie organizmy źywe ma oddziaływanie pola elektromagnetycznego.??????? Nasuwa się jedno pytanie ????? Jakie spustoszenie to wywoła i czy nie zrobimy pustyni wokoło takich linii , bo uciekną ddźownice i wszelkie robale,które budują próchnice przetwarzając odpady bioorganiczne.Jak wiemy z biologii bez próchnicy i mikroorganizmów nie będzie zieleni i zrobi się pustynia.Serdecznie pozdrawiam.
Należałoby zrobić bilans zysków i strat. Sam wolałbym mieć możliwość zainstalowania fotowoltaiki po minimalnych kosztach niż mieć możliwość przejechać się kapsułą
absolutnie nie podoba mi się koncepcja Hyperloopa, już lepszym (i wraz bezpieczniejszym) pomysłem będzie podróż samolotem, niż tą beczką, która z tego co mi wiadomo nie będzie miała nawet okien!
Hydrostrup - nie lubię tego pomysłu. Nic nie wnosi - stwarza zamieszanie. Lepsze dobre pociægi, strzały, pociski z prędkością 500-600 km/godz. w następnym pokoleniu pokonać mogą samoloty krótkiego i średniego zasięgu. Trzeba polskiego działania, tylko obecni kadrowych PKP są słabiutcy. Dobrze ustawiony pociąg nocny z Warszawy do Paryża Londynu Madrytu. Przy dobrym składzie plus około 1000 km torów wielkiej prędkości. I samoloty mają konkurencję.
@@Polakipilot rozumiem i ja osobiście wielkim fanem samolotów nie jestem, ale w porównaniu do tego absurdu jakim jest hyperklop samolot to prawie kolejka
W 1900 w całej Europie było 23000 km linii kolejowych? Doprawdy? Coś wam się pozajączkowało! W 1898 roku to było 263 tys a w 1878 158 tys. Brytyjczycy 20000 km uzyskali w latach 50-tych. Natomiast 32 tys. lokomotyw w Europie to rok 1978. Poprawcie film bo mijacie się z prawdą!
Prędzej wodorowe. Same akumulatory są na tyle ciężkie że nie opłaca się to zbytnio na duza skale. Podobnie nie masz elektrycznych silników z akumulatorami na kolei - silnik jest na miejscu ale prąd idzie z sieci by pojazd był lżejszy. Podobnie testowano kiedyś samolot z reaktorem jądrowym. Ale wszystkie osłony były mega ciężkie
Chińczycy już mają technologię żeby jechać 2000 km/h swoją wersją hyperloopa jak zna się trochę chiński to można znaleźć materiały w necie o tym :) Elon jest tak naprawdę w tyle za Chinami z technologią ale o tym się nie mówi. Jak ktoś był w krzemowej dolinie Chin(Shenzhen) to wie o czym mówię. Europa i Stany już dawno są w tyle. Ale za rozwojem technologicznym podąża cyfryzacja(Cyfroza) i większa kontrola człowieka. Więc może i dobrze że tego nie mamy w takim stopniu co w Chinach. Pozdrawiam.
3:00 No nie, to nie jest do końca prawda. Przecież mamy linie między Warszawą a Krakowem. 200km/h, przy początku było to jeście jakoś uznawane jako szybkie. Wiem, że teraz już nie, ale wtedy jednak. Największy kraj w Europie bez sieci KDP to jest Wielka Brytania. No i hyperloop nie będzie w Europie. A Polska ma teraz akurat bardzo dobry koncept w kraju. Maglev zintegrowany do normalnych pojazdów szynowych. 5:30 Bardzo słabo argument. Znów takie apelowanie do głupot. Co w ogóle kogo interesuje zielone idioctwo? A te plany UE to tak i tak zostaną tylko na papierze. Zanim coś się z tym stanie, to się rozpadnie. Chociaż mam takie nadzieje, bo oni powoli przejmują władze, co nie powinno być i nikt ich nie wybierał. 7:35 No nie prawda. Pierwsze Shinkansen nie miały takiego nosa, tylko były bardziej nazwani jako "Bullet train". 8:30 Należy przypomnieć, że Chińczycy sobie to ukradli od Niemców.
Mogłem napisać, że jak PiS będzie długo rządził to nadrukuje pieniędzy tak dużo że wybuduje najszybszą kolej na świecie, którą będziemy za darmo jeździć.
Piszcie jakie megaprojekty chcecie zobaczyć na kanale (za tydzień odcinek o wpływie EURO 2012 na Polskę) :)
Źle liczycie czasu przejazdu! Nie bierzecie pod uwagę ani czasu na przyspieszenie i wyhamowanie wagonu, ani czasu na pośrednie przystanki. Np. to że pociąg między Katowicami a Warszawą jedzie 160km/h to nie oznacza że jego średnia prędkość na tej trasie wynosi tyle samo!
A Chińczycy maja budować kolej próżniową na 4000 km/h, ech...
6:04 Nie, największy jest Boeing (z USA), a Airbus jest drugi.
Fajnie, tumczasem odcinek torów między grudziądzem a malborkiem jest remontowany i ma 5 letnie opóźnienie w oddaniu
Zapomnieliście dodać, że nie istnieje obecnie technologia, która umożliwiałaby budowę tuneli próżniowych (lub niskociśnieniowych) długości setek kilometrów. Koszt energetyczny wytworzenia i utrzymania niskiego ciśnienia w jednym tunelu długości 500 km kilkakrotnie przekracza koszt zwykłej kolei naziemnej tej samej długości.
Wszyscy, z Elonem na czele, fascynują się wagonikami, ale nikt nie potrafi przedstawić chociaż projektu tunelu, w którym będzie się poruszał. Dlatego Hyperloop jest nierealnym projektem, do czasu aż wymyślimy jakieś fantastyczne źródło energii elektrycznej.
Jak sprawić, żeby Europejczykom się chciało? Pokazać, że zostajemy w tyle za światem, że Chiny nas wyprzedają, wjechać Europejczykom na ambicje i zmotywować do przegonienia Chin co z racji ogromu Chin będzie działać bardzo długo, bo będzie to projekt długotrwały i wymagający mnóstwo pracy.
Ten uczuć kiedy zaprojektowałeś pociąg magnetyczny w wieku 6 lat na podobnych zasadach co w życiu ale nie mając o tym pojęcia...
Sie nie zesraj
Jest jeszcze jedna wada hyperloopa - nie istnieje :) To jakies case study tego jak wygladalyby firmy gdyby jedynym dzialem byl marketing. Produktu nie ma, ale juz ma swietna cene, osiagniecia i marke.
Temat znany już od 30 lat. Już wtedy zaprojektowano taki pociąg i to z Paryża lub Londynu do Nowego Jorku w 52 minuty i prędkość miał osiągać około 5000km/h
Praktycznie do połowy dystansu pociąg by się rozpędzał a drugą połowę hamował ze względu na komfort jazdy - przeciążenia grawitacyjne
Nie podjęto się budowy tego podwodnego tunelu z powodu tego że jak twierdzili inżynierowie tamtych lat - "obecna" czyli z lat 90tych technologia wymagała 100 lat
na zbudowanie tej konstrukcji. Przewidywali że w latach 2020-2030 taki projekt można będzie wykonać w 25 lat więc i tak wcześniej niż gdyby go zaczęto w 1990
Pozdrawiam
Na chuj budować podwodny tunel? Można przez Rosję.
@@menlay2k Można ale to 5 razy dalej więc. Był też pomysł na połączenia wszystkich kontynentów tak aby można było samochodem
przejechać dookoła Ziemi różnymi trasami ale to jeszcze bardziej odległy pomysł.
Ostatnio jechałem samochodem Francja - Polska 1700km 17 godzin i cena paliwa około 160e. Jakby była opcja w półtorej godziny za 50 - 100e na pewno bym skorzystał.
Obecny unijny fundusz odbudowy to tak naprawdę unijny fundusz zadłużenia.To wielka unijna pułapka.
Watt nie wynalazł silnika parowego tylko go udoskonalił (skraplacze) silnik atmosferyczny Newcomena który jak najbardziej był silnikiem parowym którego podstawy teoretyczne powstały pod koniec XVII wieku , prototypy na początku XVIII wieku a od 1705 powstała kompania maszyn ognistych komercjalizująca maszynę Newcomena. Do 1735 gdy wygasł jej patent sprzedała około 100 maszyn.
Prototyp turbiny parowej pochodzi od Herona ze Starożytnej Grecji.
Zobaczył bym coś o windzie kosmicznej mianowicie czy jest sens budowy jakie koszty i jakie korzyści by z tego wynikały
Super jak zawsze łapka w Górę !
Na wakacje wybieram rower 😂😂😂
Mam nadzieje że dożyje takich czasów na trasach wschód - zachód europy
Świetny film
Czy moglibyście zrobić odcinek o zamkniętych na chwile obecną trasach kolejowych między wieloma mniekszymi mistami Polski i czy jest szansa na ich modernizacje i ponowne uruchomienie. Czy takir połączenie infrastrukturalne byłoby opłacalne i jakie korzyści wynikały by z de facto połączenia ze sobą miast oddalonych o 50 czy 100 km
O jak ja was lubię!!
Was o klimatyzacja Katowice mi
5:50 Samolot generuje jeżeli już 100 razy więcej CO2 niż samochód. Spalanie samolotów liczy się w TONACH paliwa na godzinę! W TONACH! A poza tym Lepszym pomysłem były by silniki lotnicze na Wodór. Tańszy od ropy i neutralny dla środowiska bo efektem spalania jest tylko Woda.
Ale typowe auto weźmie 4 osoby, autobus 50 a samolot 200. To wartości na osobę się nieco różnią
@ Takie pierdolenie o Chopinie pod tytułem samochody głównymi winowajcami globalnego ocieplenia podczas gdy samoloty i wielkie statki spalają tony paliwa i jakoś nikt z tym nic nie robi.
@ Poza tym Hyperloop to gówno bo taki tunel próżniowy może się... uszkodzić.
@@mst1717 Samoloty spalają 3 litry na osobę na 100 km. To nie tak dużo.
Panowie, zwracajcie proszę uwagę na poziomy głośności na mikrofonach. Ten odcinek momentami schodzi do poziomu szeptu, aby za moment zagłuszyć wszystko muzyką. Pomijając to, dobra robota. Serdeczności.
Z samolotu takie widoki 😎
Z berlina do Paryża w 4 godziny... Adolf by się ucieszył😁
Mówią że 50 min
@@salomsam7544 Ale mu chodzi o tą pierwszą 300km a nie 1200km
przy predkosciach hyperloop , samoloty poszly by w niebyt jesli chodzi o transport na kontynecie .
I tak będzie …oczywiście pod samoloty nie trzeba budować infrastruktury ( tory ), ale to kwestia czasu 15-30 lat i transport samolotowy dostanie „nóż w plecy”
Najtańszym i najbardziej ekologicznym transportem jest transport wodny. Polska jest jedynym dużym krajem w Europie i jednym z niewielu na świecie bez wodnych dróg śródlądowych, choć możliwości są. To efekt rozbiorów, kiedy nasze tereny były pograniczem wielkich mocarstw i dlatego pozostały niezagospodarowane i dzikie, aby stanowić naturalną przeszkodę dla armii przeciwników.
Transport wodny jest tani ale dużo wolniejszy
W latach 60 i 70 tych do Kryzysu Paliwowego KPD miała się opierać na turbinach gazowych opartych na paliwach lotniczych. Więc z ekologią to miało mało wspólnego.
A na ch..j się tak spieszyć?
Bo to jest męczące jechać pociągiem 10h przez całą Polskę a co dopiero kilka dni między Azją a Europą
Ciekawa alternatywa dla transportu lotniczego. Myślę, że w Europie pomysł się przyjmie i w jakimś stopniu będzie realizowany ze względów ekologicznych. Tylko jeśli to faktycznie dojdzie do skutku i zmniejszy liczbę pasażerów linii lotniczych, ogólnie zainteresowanie podróżami drogą powietrzną spadnie to nasz CPK okaże się fatalną inwestycją.
Moim zdaniem nie stanie się tak co najmniej w ciągu następnych 30-50 lat. A dodatkowo należy dodać kolejne 20 lat na budowę sieci lokalnych, ogólnokrajowych i międzynarodowych. Moim zdaniem realne początki hyperloop w transporcie publicznym będę przypadać na lata 2050-2080. Jeśli będzie coś działać w latach 30ych będę w szoku
linia 140 km z łodzi do warszawy przez ten nowy port komunikacyjny będzie gotowa za 6 lat, to hyperloop jeśli powstanie za naszego życia to przejedziemy się nim na emeryturze, oczywiście ze swoimi oszczędnościami bo zusu już wtedy nie będzie i będziemy głodować w polsce jeśli ktoś nie będzie miał kapitału emerytalnego
Niestety to clickbait. Takie rozwiązanie jest bardzo mało realne. Coraz więcej kanałów fantazjuje, nie zajmuje się realem.
Nie jest to clickbait ale zgadzam się że mało realne. Na pewno nie na taką skalę i nie teraz. Po pierwsze - nie ma jeszcze tego rozwiązania technologicznie. Przez to koszt budowy jest gigantyczny. Rozwiązanie to musiałoby być porządnie przetestowane. Naturalnym byłoby testować na towarach. Przesyłki w linii prostej pomiędzy dużymi miastami na średnim, srednio-krotkim dystansie. miałyby sens. Problem byłby taki że taka inwestycja z uwagi na eksperymentalny charakter byłaby raczej przez pierwsze x lat nieopłacalna i przynosiłaby straty. Moim zdaniem nie dojdzie do użytku masowego co najmniej do 2040-2050 roku.
0:04 czy to nie utwór z World Adrift? Gra która zapowiadała się obiecująco ale zamknięto projekt. Chyba przez małe zainteresiwanie
Czyli zarobią na tym Niemcy i Francuzi a to nowość...😅😂
Może zróbcie odcinek o nowym jedwabnym szlaku
O co kaman w tym, że budowa 1km wymaga aż 16 lat?
Najpierw studium dotyczące dokładnego przebiegu trasy, potem projekt, potem studium oddziaływań środowiskowych, potem projekt budowlany, potem przetargi, odwołania itp. a na każdym z etapów może dojść do modyfikacji i konieczności powtórnego przejścia tych kroków.
@@AiA_S też tak podejrzewałem. Dzięki
@@AiA_S "budowa 1km wymaga aż 16 lat?" - Czyli 10 km- 160 lat, a 100 km- 1600 lat? ;) Po co objaśniać wyraźny błąd w opisie?! :D
Na ostatnie pytanie odpowiadam: wybieram wlasny samochod bo zarowno w samolotach jak i w ultra pociagach beda wymagane maseczki
A gdzie jest kapsula ktora z wroclawia do warszawy miala w 20 minut dojezdzac?
To smutne, że tyle lat już toczy się ta bajka o Hyperloop, a w komentarzschc widzę, że ludzie wierzą w ten zwyczajny SCAM.
Czemu skam?
Po pierwsze ludzie mają prawo wierzyć w tą koncepcje i po drugie czemu skam? Rozumiem można nie lubić tej koncepcji, ale jeżeli Elon Mask chcę ją zrealizować to fakt faktem pewnie coś z tego konceptu ma prawo powstać
Nie powstanie, zbudowanie tego jest praktycznie niemożliwe, ze względu na prawa fizyki, wytrzymałość czy rozszerzalność cieplną materiałów, wydajność pomp próżniowych itp. Elon Musk kłamie cały czas, połowa rzeczy, które mówi, to kłamstwa. Nikt nie poczynił w kierunku powstania Hyperloop żadnego kroku. Dlaczego? Bo to niemożliwe. To jest (hype)rloop, taka akcja marketingowa Muska.
Fizykę można oszukać, nie bój się są sposoby 😂
A po cholere komu 1200, a nie wystarczy 200 km/h? Co z hasłem " tiry na tory", a tak mamy zapchane te ciasne i dziurawe drogi, szczególnie lokalne. Z dróg powinien zniknąć ciężki transport, zostać dostawczy i osobowy. Tylko kto i kiedy zbuduje tyle torowisk i miejsc przeładunku? A komu by się chciało, liczy się szybki biznes, tu i teraz a co potem...? To co tu pleciecie to czysta fantazja, chyba że już jakieś cwaniaki kombinują jak tu zarobić miliardy na naiwnych biedakach. Szerokiej drogi...
6:04 Nie, największy jest Boeing (z USA), a Airbus jest drugi.
Już nie, Airbus pobił Boeinga pod względem wielkości dostaw i zamówień. Wszystko przez MAXy.
@@MateuszHh Aha, zdziwiłem
Jak Europa jest mniejsza to wyjdzie taniej
Elon Musk jak by mógł to by własną planetę przyszłości zbudował
7:41 ...OTWARTA została...
Biorę lupa 😁
elektryczne samoloty rozwiążą problem
Przykro mi, ale hyperloop to żart.
Koszalin - Mielno 1,5h :)
Kolej magnetyczna ,piękna idea, tylko co z polem elektromagnetycznym wokoło takiego toru,magistrali. Jaki wpływ na wszelkie organizmy źywe ma oddziaływanie pola elektromagnetycznego.??????? Nasuwa się jedno pytanie ????? Jakie spustoszenie to wywoła i czy nie zrobimy pustyni wokoło takich linii , bo uciekną ddźownice i wszelkie robale,które budują próchnice przetwarzając odpady bioorganiczne.Jak wiemy z biologii bez próchnicy i mikroorganizmów nie będzie zieleni i zrobi się pustynia.Serdecznie pozdrawiam.
a ile zajmie od lizbony do władywostoku?
13 600km. Obecnie koleją to 10dni. Hyperloopem jadac 1200km/h +przestoje np w Berlinie i Moskwie to wyszłoby 13-14h
Samolotem jest 17h :D
Brzmi zajebiście, tylko niech budowa tego nie trwa teraz 20 lat lub więcej przez biurokrację, jak to w Europie jest zwyczaj XD
Coś głos buczy
Strata pieniędzy. Niech lepjej te pieniądze wezmą is elektrykę ludziom zrobią tanią. Wtedy wszyscy będą więcej kasy mieli
Należałoby zrobić bilans zysków i strat. Sam wolałbym mieć możliwość zainstalowania fotowoltaiki po minimalnych kosztach niż mieć możliwość przejechać się kapsułą
Miałem nauczyciela w latach 60 opowiadał na lekcji fizyki ze elektryke będzie za darmo i prawie się sprawdziło ! Pozdrawiam z Paryża pamiętam
absolutnie nie podoba mi się koncepcja Hyperloopa, już lepszym (i wraz bezpieczniejszym) pomysłem będzie podróż samolotem, niż tą beczką, która z tego co mi wiadomo nie będzie miała nawet okien!
Hydrostrup - nie lubię tego pomysłu. Nic nie wnosi - stwarza zamieszanie.
Lepsze dobre pociægi, strzały, pociski z prędkością 500-600 km/godz. w następnym pokoleniu pokonać mogą samoloty krótkiego i średniego zasięgu.
Trzeba polskiego działania, tylko obecni kadrowych PKP są słabiutcy.
Dobrze ustawiony pociąg nocny z Warszawy do Paryża Londynu Madrytu. Przy dobrym składzie plus około 1000 km torów wielkiej prędkości. I samoloty mają konkurencję.
@@michakj4994 zgadzam się, również jestem zdania, że należy rozwijać kolej s z y n o w ą
Tak tylko powiem, że są projekty samolotów gdzie też nie ma O K I E N
@@Polakipilot rozumiem i ja osobiście wielkim fanem samolotów nie jestem, ale w porównaniu do tego absurdu jakim jest hyperklop samolot to prawie kolejka
A po co okna w tunelu?
W 1900 w całej Europie było 23000 km linii kolejowych? Doprawdy? Coś wam się pozajączkowało! W 1898 roku to było 263 tys a w 1878 158 tys. Brytyjczycy 20000 km uzyskali w latach 50-tych. Natomiast 32 tys. lokomotyw w Europie to rok 1978. Poprawcie film bo mijacie się z prawdą!
Skrót od tysiąca, tysięcy to "tys." a nie "tyś."
@@NoName-dc7js Witam polonistę. Poprawiłem. Jednak nadal się nie zgadzają się informacje o kolei panów ekonomistów.
W Polsce to moze za 100 lat
to czemu nie zrobic samolotow elektrycnych
Prędzej wodorowe. Same akumulatory są na tyle ciężkie że nie opłaca się to zbytnio na duza skale. Podobnie nie masz elektrycznych silników z akumulatorami na kolei - silnik jest na miejscu ale prąd idzie z sieci by pojazd był lżejszy.
Podobnie testowano kiedyś samolot z reaktorem jądrowym. Ale wszystkie osłony były mega ciężkie
Pie in the sky...
Stać mnie 1:50 a mnie nie. Xd
Hyperloop
#teamhyperloop :)
nie stać mnie
Chińczycy już mają technologię żeby jechać 2000 km/h swoją wersją hyperloopa jak zna się trochę chiński to można znaleźć materiały w necie o tym :) Elon jest tak naprawdę w tyle za Chinami z technologią ale o tym się nie mówi. Jak ktoś był w krzemowej dolinie Chin(Shenzhen) to wie o czym mówię. Europa i Stany już dawno są w tyle. Ale za rozwojem technologicznym podąża cyfryzacja(Cyfroza) i większa kontrola człowieka. Więc może i dobrze że tego nie mamy w takim stopniu co w Chinach. Pozdrawiam.
#teamflixbus (:
6:30 Alstom i Siemens to gówno. Transmashholding i metrowagonmasz najlepsze!
Budowa 1 km trasy trwa 16lat?🤔 Chyba coś pomyliłeś. To polska żeby zbudować 100km potrzebuje 1600 lat?😁
To średni czas budowy trasy :) prostu odcinek będzie szybciej, tunel/estakada dłużej. Średnio 16 lat ;)
👍🔔😉
Czyżbym. był pierwszy :)
Haiperlup
Pierwszy prototyp w Polsce hyperloopa miał powstać w Jaworznie (Śląsk) a skonczylo się jak zwykle 🙃🙃 na gadaniu🤷🏼♂️
Hyperloop nigdy nie powstanie. Nie dlatego, "bo to Polska" tylko dlatego, że jest nierealny z technologicznego i energetycznego punktu widzenia.
Ja hiperlupa
Kogo to interesuje !
3:00
No nie, to nie jest do końca prawda.
Przecież mamy linie między Warszawą a Krakowem. 200km/h, przy początku było to jeście jakoś uznawane jako szybkie. Wiem, że teraz już nie, ale wtedy jednak.
Największy kraj w Europie bez sieci KDP to jest Wielka Brytania.
No i hyperloop nie będzie w Europie.
A Polska ma teraz akurat bardzo dobry koncept w kraju. Maglev zintegrowany do normalnych pojazdów szynowych.
5:30 Bardzo słabo argument. Znów takie apelowanie do głupot. Co w ogóle kogo interesuje zielone idioctwo?
A te plany UE to tak i tak zostaną tylko na papierze. Zanim coś się z tym stanie, to się rozpadnie. Chociaż mam takie nadzieje, bo oni powoli przejmują władze, co nie powinno być i nikt ich nie wybierał.
7:35 No nie prawda. Pierwsze Shinkansen nie miały takiego nosa, tylko były bardziej nazwani jako "Bullet train".
8:30 Należy przypomnieć, że Chińczycy sobie to ukradli od Niemców.
Było wiele różnych pomysłów na "lepszą kolej". Jakoś żadna nie działa.
Zwykłe pierdolento
łapa w dół, nie nagrywaj mordy
ale głupoty
Stek bzdur.
kanał 1:1 z Globalistą hmmmm
Ja bym wybrał rządy Pisowskie bez końca ich kadencji.
Współczuję
@@polskapolska6276 Nie rozumiesz mojej aluzji nie jestem pisowcem
A to ...... Dobrze
Mogłem napisać, że jak PiS będzie długo rządził to nadrukuje pieniędzy tak dużo że wybuduje najszybszą kolej na świecie, którą będziemy za darmo jeździć.