1890. Napelem🌞 rendszer napelem oldali DC⚡ védelem gyári szerelt dobozzal.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 фев 2023
  • Ebben a videóban megmutatok egy gyárilag szerelt DC oldali védelmemmel, DC kismegszakítóval, szakaszolóval és túlfeszültség védelemmel is ellátott komplett dobozt, ami hihetetlen áron beszerezhető az Aliexpresről, igaz 4 hónapba telt míg ideért Kínából. :-)
    Én innen rendeltem: www.aliexpress.com/item/10050...
  • НаукаНаука

Комментарии • 34

  • @petersimon978
    @petersimon978 Год назад +4

    Szia!
    Nem kötekedésből írom, de én nem mertem volna ezt beépíteni.
    1. Jobb esetben van a EATON-nak gyára kínában és onnan származik ez a kismegszakító átcímkézve. Rosszabb esetben már tudjuk honnan származnak a kismegszakító hamisítványok...
    2. Varisztor veszélyes jószág, szeret elöregedni és túlmelegedve felgyulladni, ezért plusz beépített védelem kell neki ami megszakítja az áramkörét. Elvileg ebben van SCI átkapcsoló, de kérdés a megbízhatósága. Másrészről mindig előnyösebb az Y kialakítás, itt csak 1-1 túlfesz egység véd a negatív és pozitív pólus és a föld között. Az Y kapcsolásnál a kettő rá van kötve még egy harmadik közös varisztorra és azon keresztül van földelve. Biztonságosabb.
    3. Elosztó UV-állóságáról, IP fokozatáról, anyagáról gondolom nincs infó. Így lehet hogy szabadban egy hónap múlva már beázik...
    4. Eltekintve a csatlakozóktól és a tömszelencéktől, szerintem az olvadókra csatlakozik először a sztringkábel. A kínai elgondolás alapján utána a túlfeszvédelem, majd egy kézi lekapcsolási lehetőség az inverter felé. Igaz, hogy így szállították, de én az elosztónál nem bajlódnék plusz MC4 csatlakozókkal. A kínai amúgy is csak egy másolat, valószínűleg az illeszkedés sosem lesz tökéletes és pár év múlva beázna kültéren. Amúgy meg hibalehetőség és plusz pénz. Ahol lehet direktbe érvéghüvellyel kötném (inverterbe is, ha nincs rajta csati).
    5. Felteszem a két sztring két teljesen különálló MPPT-re fog csatlakozni: Ez esetben a kismegszakítónak nincs védelmi funkciója, 12A munkaponti áram mellett rövidzárlatiba sem lesz soha 16A sem. Vagyis csak kézi kapcsolási, leválasztási lehetőségként van. (Remélem nem az olcsóbb 1P+N típus ráadásul, hanem a dupla megszakítós...).
    6. Az első DC elosztónál az inverter DC bemeneteinek védelme a fontos, ezért a túlfeszlevezetőket direktbe a bemenetekre szokták kötni. Itt most ugye közbe van iktatva egy kismegszakító, amit ha üzemi áram alatt kapcsolsz le (nem kizárt), akkor még túlfeszt is tud küldeni az inverter bemeneteire amit már csak jóesetben a beépített, gyengébb túlfesz (pl. nyákba ültetett) fog megfogni.
    Nem mellesleg ezekre a levezetőkre pólusonként 40kA van megadva, vagyis ezt a rövid idejű áramimpulzust káros melegedés nélkül bírnia kell mind a lötyögő foglalati érintkezőknek, mind a PE bekötővezetéknek, mint a PE hálózatnak egészen az épületföldelési pontig.
    7. Ha a sztringek függetlenül két MPPT-re csatlakoznak, akkor nincs is szükség az olvadóbiztosítókra. Az elsősorban párhuzamos sztringekhez kell, hogy több sztring ne hajtson ellentétes áramot a leggyengébben, ezzel túlmelegedést, hotspotot vagy tüzet okozva (használnak még bypass diódát helyette). A gyártók azért megadják a maximális visszáramot a napelemre, a gyakorlat az, hogy kettő párhuzamos sztringig sosem kell visszáram védelem, csak háromtól felfelé. Kvázi elegendő lenne neked egy kétpólusú leválasztó és utána az inverter bemenetén a túlfeszvédelem. A napelem áramgenerátoros, a körben létrejövő legnagyobb áramát a rövidzárásiból lehet kiszámolni a hőmérsékleti együtthatóval, általában 70 foknál. Az STC-re megadott Isc értéknél lényegesen nagyobb fizikailag sosem fog tudni létrehozni, ezért ha egyéb túláram-védelem kell, azt alaposabban illik kiszámolni. De ha már ott van a foglalatod: legyen az így kiszámolt áramnál nagyobb, soron következő áramértékű gPV 1000VDC 10x38mm-es olvadó.

    •  9 месяцев назад

      Gondolom ezek miatt ég ki kínában minden percben egy elosztó... Ja mégsem. :) Van élet az Eaton, Schneider, Legrand szentháromságon is túl. :D csak egy példa az gagyizott Chint márka, az egyik legnagyobb installációs cuccokat gyártó cég. Enjoy!

  • @01qfar62
    @01qfar62 Месяц назад

    Üdv érdemes lett volna felülről is filmezni nem csak ebből a alsó oldalsó szem szögből + 1kép ami jó, a értékekről ami az előlapokon szerepel . De amúgy jó volt . Köszi

  • @kristofsule
    @kristofsule Год назад +8

    Üdvözletem. Vélenményem szerint, mivel a napelem táblákon MC4-es csatlakozó van szerintem ebbe a biztosító dobozba is az MC4-es csatlakozón kell be vinni a napelem feszültségét és a tömbszelencén keresztül a méretre vágott és keresztmetszetű kábelen vinni az inverterig továbbítani a delejt. Én így látom :) hozzá teszem még eggyszer ez az én véleményem. További szép napot.

    • @Piciz0917
      @Piciz0917 Год назад +5

      Szerintem is az MC4-en megy be a delej

    • @kissdajka
      @kissdajka Год назад +2

      Szerintem se teljesen jó a videó szakszerűsége!
      Én is most akarok össze rakni egy ilyen dobozt. De nem így kell szerintem bekötni, mint ahogyan mutatod.
      Figyelj oda, hogy kezdő napelemesek (mint én) is nézik a videóidat. Azért ez felelőség.

    • @ribbear81
      @ribbear81 Год назад +1

      Szia! Amatör vagyok a kérdésben, de az előszerelt Solar kábeleket úgy szerelik, hogy egyik oldalán MC4 csatlakozó, a másikon pedig érvéghüvely van. A napelem oldalán MC4-et használsz nem kérdés, tehát marad a másik fele ebbe a dobozba. De mondom nem értek hozzá, inkább kérdezem hogy igazam van e. Már csak azért is így kell lennie, hogy a gégecsövön át lehessen tuszkolni. Ebből a dobozból pedig megint ugyanaz a helyzet, mintha ez lenne a napelem, tehát solar kábel kell belőle az inverterbe, az MC4 így a doboz felé esik, és mivel az inverteren sincsen mc4 csatlakozási lehetőség, így oda is marad az érvéghüvelyezett kábelvég.

    • @sempron1001
      @sempron1001 4 месяца назад +1

      Szerintem is ebben az esetben az mc4 van a bemenő deljnek... A szelencéken ki az iverterbe....szerintem.

    • @gaborhorvath2097
      @gaborhorvath2097 2 месяца назад

      Pontosan

  • @mma6175
    @mma6175 11 месяцев назад +2

    Fordítva mondod bátyja a bekötést! Mc4 be másikon ki!

  • @user-ee7qv1dm4o
    @user-ee7qv1dm4o 9 месяцев назад

    Szia! Használtam hasonló szettet, sztem is praktikus.
    Máshoz kapcsolódik a kérdésem, de mc4 csatik miatt kérdezem: milyen méretű (mm2) solar kábelig lehet az mc4-be behelyezni? Továbbá neked hány méteres solar kábel kellett a psnelektől az inverterig, és azt mekkora kábelmérettel oldottad meg?
    Nekem 15 m-kellene kis fesz veszteséggel megoldanom.
    Köszi.

  • @ladislavbanyi8525
    @ladislavbanyi8525 9 месяцев назад

    jo napot,,,a vedofoldet hova kapcsoljuk olyan esetben ha a bojler nincs villanyfeszultsegre kotve,,,idaig csak gazkazannal volt biztositva a melegviz,,,

  • @macsekimacsekov1073
    @macsekimacsekov1073 10 месяцев назад

    ...kérdésem...ha van olvadó biztosíték, meg késöbb tűzvédelmi főkapcsoló, akkor a kismegszakító minek kell? ...hisz a túláramvédelmet az olvadó biztosítja...avagy akkor az olvadóra miszükség a kismegszakító mellett?
    Őszinte a kiváncsiságom.

  • @peterklinga5306
    @peterklinga5306 8 месяцев назад

    Szia! Azt szeretném kérdezni, hogy szerinted az Easun SV IV 5,6kW tud 60V-tal tölteni és 40V-ig engedni meríteni a targonca akkut? Akkus-szaki azt javasolta, hogy olyan invertert vegyek, ami ilyet tud, de ennek a leírásában csak a max 120A-t láttam max.töltésnél. Köszi

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  8 месяцев назад +1

      Ezt így innen nem tudom megmondani. Ismernem kellene az inverter menüjét, hogy mit lehet beállítani. A 60 Volt is jó, de szerintem mind tudja a 62 Voltot is, ez a feszültség kiegyenlítéshez kell. A 40 Volt pedig terhelve az nagyon alacsony már! Szerintem addig nem szabad elmenni. Nincs is értelme.
      Ha valós, gyakorlati információk alapján akarsz dönteni, akkor beszéljünk inkább. 70 / 6 125 - 521

  • @csakchaky5447
    @csakchaky5447 Год назад +2

    Azért az elgondolkodtató, hogy ez minőségi anyagokból cirka száz ezer. Ez véd egy bő fél millás invertert. Gondolom se CE se semmilyen minősítés.

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Год назад +3

      Ezt most nem nagyon értem. :-) Szerinted a közel százezres itthon kapható "minőségi" cuccok nem Kínában készülnek? Lehet, pont ez a cég gyártja azt is.
      Pont az lepett meg, hogy ez a cucc sokkal minőségibb látványra is, mint az itthon kaphatók.
      A CE minősítés nem sokat jelent sajnos, mert azt csak beadják, hogy megfelel annak a termék és ennyi. Nem egy TÜV minősítéssel egyenértékű. :-) Hány lengőkábelen látom a CE minősítést és a vezetékeknek köze sincs a 16 amper elviseléséhez, pedig az van ráírva. :-)

    • @csakchaky5447
      @csakchaky5447 Год назад

      @@nepazarolj igen kína gyárt minőséget is meg gagyit is de ugye azt nem gondoljuk hogy a filléres cuccok olyanok, vagy jobbak mint a 10x drágább márkás eszközök. Azt hogyan lehet látni hogy az olcsó túlfeszültség levezető sokkal minőségibb mint a márkás? 😂
      Nem az én dolgom de én biztos nem bíznám egy többszázezres inverter védelmét filléres cuccokra. Az egyik napelemes videódban mondtad( asszem a tetőtartó kapcsán) hogy minőségi anyagokat hasznàljatok. Ez némiképp ellentmond.
      A szekrény IP besorolását is megnézném.

  • @gyulafarkas6382
    @gyulafarkas6382 Год назад

    Gyanús hogy a túlfesz nem 3 modulos Y. Üdv!

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Год назад

      Tekintve, hogy a napelemtől csak két vezeték jön le, plusz és mínusz, nem is tudnék harmadik kábelt bekötni. :-) Amire Te gondolsz az az AC túlfeszültség levezető szerintem.

    • @gyulafarkas6382
      @gyulafarkas6382 Год назад

      @@nepazarolj Nem keverem,A DC túlfeszek csillagba vannak kötve,így túlfesz esetén két modulon keresztül,hamarabb kialszik az ív.Szia!

    • @Piciz0917
      @Piciz0917 Год назад

      @@nepazarolj Jaa most nézem ennek az alján van a földelés bekötő pontja azt mindenképp kösd be

    • @petersimon978
      @petersimon978 Год назад +1

      Biztos, hogy nem Y. De talán nem fogja felgyújtani a házat, mivel van benne: "Short-circuit interruption (SCI) overcurrent protection". Bár a PE bekötésre így is illene legalább 6mm2-es vezetéket bekötni és az a lötyögő foglalat sem bizalomgerjesztő a 20kA-es levezetési áramhoz...

  • @Sanyi1978
    @Sanyi1978 Год назад

    Vámot, Áfát fizettél a Postának?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Год назад

      Igen, ez az ár már mindent tartalmazott.

    • @Szopjalle6szor
      @Szopjalle6szor Год назад

      VAT included - az pont ezt jelzi. :) Vamot es mindent tartalmaz.

    • @Sanyi1978
      @Sanyi1978 Год назад +1

      @@Szopjalle6szor Sajnos azt a Posta nem veszi figyelembe.

    • @Szopjalle6szor
      @Szopjalle6szor Год назад

      @@Sanyi1978 igy en is jartam mar.vissza is kuldettem a csomagot. De csak kis ertekuvel jartam igy (5ezer ft alatti). Ennel dragabb csomagoknal meg sosem volt gondom.

    • @Szopjalle6szor
      @Szopjalle6szor Год назад

      @@Sanyi1978 en inkabb arra gyanakszom hogy az olcso vackokra az eladok kinaban cseszik rautni a VAT/TAX pecsetet.

  • @richardnemet7683
    @richardnemet7683 Год назад

    Mi a Dc és az Ac?

    • @nepazarolj
      @nepazarolj  Год назад +3

      Nos, ha itt kellene kezdenünk a témát, akkor felesleges belekezdenem elmagyarázni itt, mert nagyon sok alapismeretet kellene megosztanom.