Japánban dohányzásért akár több százezres bírság?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 окт 2024
  • Egy korábbi téma folytatása ez a mostani videó, ugyanis nemrég történt néhány változás, ezt frissítettem. Akit érdekel az előzmény videó, itt tudja megnézni: • Dohányzási szabályok J...
    Akit pedig részletesebben érdekel a téma, itt található a jogszabály: elaws.e-gov.go...
    A Japán Egészségügyi Minisztérium pedig itt tett közzé tájékoztatókat: www.mhlw.go.jp...
    Kicsit felhasználóbarátabb információs anyagok pedig itt találhatók: jyudokitsuen.m...

Комментарии • 20

  • @rinakuran1890
    @rinakuran1890 4 года назад +3

    Nagyon hasznos, tárgyilagos és közvetlen. Köszönjük szépen! :)

  • @istvangre7778
    @istvangre7778 4 года назад +2

    Szia!
    Tudnál beszélni arról is, hogy külföldi urak/hölgyek hogyan tudnak ismerkedni/randizni japán hölgyekkel/urakkal? Miket szabad, azokat is hogyan illetve miket nem szabad és mi illetlen?

  • @01Hmmmm
    @01Hmmmm 4 года назад +1

    Közel tíz éve letettem a cigit, azóta nem gyújtottam rá. Az első két hét nem volt könnyű, aztán napról napra könnyebb. Ma nem értem, mért kezdtem cigizni?

  • @marcimarci5061
    @marcimarci5061 4 года назад

    Szia! Azt szeretném megkérdezni, hogy tudnál-e olyan oldalt belinkelni ahol a level N5 kanji list van, DE a kanjikra ha rányomsz mellette, nagyba, lerajzólja neked. A japán nyelvlecke csatorna linkelt egy ilyet. Olyat és in találtam ahol csak a kanjik vannak, de olyat nem amit ő küldött, hogy mellette lerajzolja. Tudnál kérlek ilyet linkelni?Nagyon köszönöm

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      Oldalt nem tudok így külön, ami az N5 kanjikra koncentrál, de van egy telefonos alkalmazás, a Kanji Study, aminek egy részét magyarra is lefordították. Ott van olyan funkció, hogy JLPT szintek szerint csolortosítva meg tudod nézni, hogy melyiknek mi a vonássorrendje. Sőt, még gyakorlási lehetőség is van benne.

    • @marcimarci5061
      @marcimarci5061 4 года назад

      @@japannaplo2281 köszönöm!!!

  • @marcimarci5061
    @marcimarci5061 4 года назад

    Szia! Egy olyan kérdésem lenne, hogy vannak a hiraganában és a katakanában a "ra, ri, ru, re, ro". A "ra, re, ro" - nál nem úgy hallom hogy "ra, re, ro" hanem hogy "la, le, lo". A "ri, ru" - nél pedig "di, du". Ezt így is kell hivatalosan ejteni? És ha a "ra, re, ro" egy szóban van benne akkol "la, le, lo" - nak kell ejteni vagy "ra, re, ro-nak? És ugyanugy ez a kérdésem a" ri, ru"-re. Nagyon köszönöm ha válaszolsz. Nagyon szeretem a videóidat❤️👍

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      Fontos, hogy ha egy nyelvet tanulunk, akkor meg kell tanulni valamennyire elvonatkoztatni a saját nyelvünktől. Ugyanúgy, ahogy az angol, német és francia nyelvben egyedi hangzása van az "r"-nek, a japánban sem úgy kell ejteni, ahogy a magyar nyelvben szokás. Egy új nyelvvel az ember új hangképzést is tanul. (Ugyanígy pl. az orosz nyelvben a Ы sem szimplán ü, ahogy azt nemes egyszerűséggel a szocializmusban tanították a magyar nebulóknak)
      A japán nyelvben a latin betűs átírással jelölt "r" a standard japán nyelvben a mi értelmünkben vett "r" és "l" hang keveréke. Felfoghatjuk úgy is, hogy egy lágyabb "r" hang.
      Mivel a japánoknak "r" és az "l" nem számít külön hangnak, ezért ha valaki kicsit keményebben, vagy lágyabban ejti, az még nekik ugyanaz a hang. Ezért nehéz a japánoknak az európai nyelvek tanulása közben az "r" és "l" megkülönböztetése, mert nekik ez a két hang nincs elválasztva.
      A legáltalánosabb a japán "r" kiejtésekor az, amikor a mi szemszögünkből nézve az "r" és "l" hang harmonikusan összeolvad, de van mozgástér. Van, aki kicsit lágyabban ejti, és van, aki kicsit keményebben. Tiszta L és tiszta R mint véglet ritkán, de előfordulhat persze. Mint ebben a videóban: ruclips.net/video/SKE8V6QDdqk/видео.html

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      Kicsit hosszúra sikeredett a kommentem, de a lényeg röviden: fő szabály szerint se nem "r", se nem "l" hanem a kettő között. ☺️

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      Ohh, azt kifelejtettem a magyarázatból, hogy a "d" hang kihallása se véletlen, mert a japán "r" hang képzésének az alapja némileg hasonlít a "d" vagy az angol nyelvben bizonyos helyzetekben kiejtett "t" hang képzéséhez.
      De ne aggódj ezen sokat. Próbálj a japán "r"-re úgy tekinteni, mint egy új hang, és a szavak tanulása közben egyre jobban el fogod sajátítani, ha el tudsz rugaszkodni a magyar hangoktól.

    • @marcimarci5061
      @marcimarci5061 4 года назад

      @@japannaplo2281 szia, lehet hogy kicsit értetlen vagyok, de akkor nem csak a ri, ru-t kell d-sen ejteni, és a többít rl-hangban? Egyépk~nt nagyon köszönöm a segítségedet, nagyon hálás vagyol.

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      @@marcimarci5061 alapvetően nincs ilyen szabály, hogy melyiket kell jobban így vagy jobban úgy ejteni a "r" sorban. Ha több és több különböző japántól hallgatod meg, hallani fogod, hogy hol kicsit jobban ilyen vagy hol kicsit jobban olyan. Az is fontos, hogy ne csak külön-külön, hanem szavakban is próbálgassuk ezeket a szótagokat. Egy idő után rá fogsz érezni, és kialakul a saját kiejtésed is.

  • @addisonfan9263
    @addisonfan9263 4 года назад +2

    Szia japán napló!
    Én Japánban élek azonbelül Yamagatában.

  • @imregyozo8241
    @imregyozo8241 4 года назад +6

    ilyen törvényt itthon is bevezethetnének..

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад +5

      Magyarországon is elég szigorú a szabályozás, és itthon még a kis kocsmák sem számítanak kivételnek. Igaz, a tiltott helyen dohányzók bírsága "csak" 20 000 Ft-tól 50 000 Ft-ig terjedhet, de pl. az üzemeltetőkre kiszabható maximális bírság nálunk jelenleg magasabb, mint Japánban: akár 2 500 000 Ft is lehet.

    • @PaulusdeKenezy
      @PaulusdeKenezy 4 года назад

      Legalább ekkora büntetéssel. ;-)

    • @QuixonDnB
      @QuixonDnB 4 года назад

      Szerintem itthon még szigorúbb is, főleg a dohányboltokkal, és az 5m-es körzettel. És nem lehet zárt térben sem kijelölt dohányzóhely úgy tudom, vagy legalábbis nem találkoztam még olyannal.

    • @japannaplo2281
      @japannaplo2281  4 года назад

      @@gyenisviktor6895 Elsődlegesen az Nvt. (azaz a nemdohányzók védelméről szóló 1999. évi XLII. törvény), de rengeteg egyéb jogszabály van, ami érintőlegesen valahogyan kapcsolódik a dohányzáshoz. Szép kis listát lehetne belőlük írni, de átfogóan az Nvt. szabályozza Magyarországon.