Ötéves no-till tábla a Vajdaságban - Takarónövény-terminálás és direktvetés talajmegújító gazdákkal

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 28 авг 2024
  • Farkas Flórián közepes minőségű meszes csernozjom talajokon gazdálkodik 630 mm éves csapadékátlagok mellett. Itt érte el, hogy az 5 éves no-till tábláján hemzsegnek a giliszták.
    De nemcsak, hogy él a talaj a no-till területen, annak vízháztartása is jelentősen javult, amit be is bizonyítottak a szakmai napon. Egy-egy gödröt ástak ugyanis a szántott és a no-till táblarészbe, amikbe aztán egységes mennyiségű vizet öntöttek. Míg a bolygatatlan talajban fokozatosan elszivárgott a víz, addig a fogatással kezelt esetében még a szakmai nap végén is több liter pangó folyadékot lehetett látni.
    A takarónövény-terminálási bemutatón elsőként egy aprítóhenger dolgozott, ami talajmegújító szempontból a legjobb munkát végezte a bemutatottak közül. A feladatot gyorsan végezte el, a talajt nem bolygatta, míg a takarónövényt hatékonyan elfektette. Ugyancsak kíméli a felszínt a szárzúzó, az viszont túl kicsire aprítja a szármaradványt, ami így túl gyorsan bomlik le, csökkentve ezzel a talajtakarást. A hagyományos technológiához leginkább a sekélyen művelő hullámostárcsa hasonlít, ám itt nagyjából 3 centiméter mélyen van bolygatás, tehát a no-till rendszerbe nem feltétlenül illethető be.
    A terminálási bemutató után a gazdálkodók megismerkedhettek a TMG Egyesületen belül fejlesztett RAD no-till vetőgéppel, de az eseményen egy gyakorlati dirketvetés is zajlott méghozzá egy középkategóriás török vetőgéppel. Az eszköz a strip-till részen is megmutathatta tudását. Farkas Flórián egyébként már évekkel ezelőtt felhagyott a sávműveléssel is, de saját maga által összeállított gépe még mindig megvan - és azt be is mutatta nekem, illetve a HEKTÁR Vlog nézőinek.
    A Talajmegújító Gazdák Egyesületének márciusi rendezvényére egyébként több mint száz magyarországi és szerbiai termelő volt kíváncsi, akik között akadtak még szántásos technológiával termelők, de olyanok is, akik elindultak a regeneratív mezőgazdaság útján.
    A bajmoki rendezvény sikerén felbuzdulva pedig már jön is a folytatás, április 11-én ugyanis a TMG Kiskunmajsán tart direktvetési bemutatót, méghozzá Szabó Zoltán regeneratív szemléletű szemléletű termelő gazdaságában. Ennek részletei már elérhetők a tmg.hu holnapon.

Комментарии • 14

  • @MultiPokemongod
    @MultiPokemongod Год назад +10

    Végre ahol nem csak több száz milliós gépeket hanem a kisebb gazdáknak is mutatnak és látni akiknek még nem telik nagy értékű gépekre azok is látják hogy el lehet ilyen gépparkal is indulni ezen az utón!!!! Szuper!!

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  Год назад +6

      Igen, ez nagyon fontos cél volt a bemutatón. Mi is örültünk neki. :)

  • @kisalma2285
    @kisalma2285 4 месяца назад +2

    A hangok a műsorvezető hangján kívül katasztrófa a zene a bal hangfalon a beszed meg a jobb hangfalon jön ki, fülesen hallgatva észrevehető !

  • @tamasmatyiku6802
    @tamasmatyiku6802 10 месяцев назад +1

    Radnó-till vetőgép 😅 Miklós is benne ült egykor,jól muzsikàl a géppark,további sikeres munkàt a gazdáknak!🎉

  • @robertnagy2491
    @robertnagy2491 Год назад +2

    A Flori ha jol tudom mezogazdasagi mernok, vagy hasonlo, de mindig is foglakoztak mezogazdasaggal. Ismerem az egesz csaladot nagyon rendes nepek.

  • @tiborgintner5294
    @tiborgintner5294 7 месяцев назад +1

    Milyen eredmények voltak idén?

  • @Adam-bw4lw
    @Adam-bw4lw Год назад +5

    Vegre valami rendeseb bemutato,nem draga dolgokal

  • @nemetigabor
    @nemetigabor Год назад +2

    Nekem is hasonló gépem van (mtz82) segítségedet szeretném kérni hogy lehet elindulni a no-till gazdálkodás irányába. Mikro gazdaságom van 3 hektár földdel. Köszönöm előre is. Üdv Gábor

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  Год назад +2

      Az megfelel, ha a következő HEKTÁR Nagyágyúkban rákérdezünk Berend Ferencnél, ő milyen tippet adna? ;)
      De javasoljuk, hogy hallgasd meg a HEKTÁR podcast adásainkat, sok szó esik benne a no-tillről, így az indulásról.is.

  • @ruszki82
    @ruszki82 Год назад +2

    Ilyen 30-40 tonna istálló trágya/hektár hogyan lehet be munkálni a talajba?

    • @hektarpodcast
      @hektarpodcast  Год назад +7

      Ez mindig érdekes kérdés no-tillben. Az ukrán No-Tillert kérdeztem ezügyben, megtalálod vele a podcastot itt a csatornán. Ő azt mondja, ki kell szórni, és kész. Ilyen élő talajoknál, ami ezzel kárba vész, az arányaiban nem olyan sok. Illetve szerinte a legjobb megoldás a takarónövény állományba beszórni, és aztán amikor azt termináljuk pl. egy talajt nem bolygató hengerrel, akkor a szármaradvány be is takarja a trágyát. A többit pedig a talajlakók intézik. :)

  • @kisalma2285
    @kisalma2285 4 месяца назад

    🤣🤣🤣🤣🤣