Po kolei z Kuleckim - Odcinek 199 - Wąskotorowa z Rogowa
HTML-код
- Опубликовано: 27 ноя 2024
- Po kolei z Kuleckim - Odcinek 199 - Wąskotorowa z Rogowa
.
Motocyklowa wycieczka zawsze daje się zaplanować tak, aby zahaczyć o ciekawe, kolejowe miejsca. Przy okazji zlotu Royalisko 2024 odwiedzamy Rogów Towarowy Wąskotorowy, punkt styku Rogowskiej Kolei Dojazdowej z koleją normalną.
.
Koleżankom i Kolegom Uczestnikom zlotu Royalisko 2024 serdeczne LwG!
.
Kolej Wąskotorowa Rogów - Rawa - Biała
kolejrogowska.pl/
.
Odcinek zawiera elementy audiodeskrypcji.
.
Sklepik Po Kolei z Kuleckim: pkzk.cupsell.pl/
Facebook: / pokoleizkuleckim
Instagram: / jakubkulecki
Muzyka: morningwoodblu...
.
#pkzk #pokoleizkuleckim #kolej #rogow #rawamazowiecka #bialarawska #fpkw #royalenfield #royalisko2024
Wielki szacunek dla Pana, Panie Jakubie za kolejną niesamowitą podróż. Całkowicie prywatnie dziękuję za zarażenie pasją do kolejnictwa inżyniera okrętowca... niby inne światy a jednak jak podobne technikaliami i rozwojem przez lata. Obecna eksploracja startej, zamkniętej już linii kolejowej z Pruszcza Gdańskiego do Lęborka wiodącej przed malownicze Kaszuby potrafi zaskoczyć niesamowitymi budowlami infrastruktury kolejowej... polecam każdemu 👍. Pozdrawiam.
Miód dla ucha. Raj dla oka. Poezja dla duszy.
Dzięki za to wideo. Super. Na początku lat 90-tych wózki transportowe do wagonów normalnotorowych działały "pełną parą". Stałem nie raz na przejeździe kolejowym czekając na ich przetoczenie. Pozdrawiam
Dla mnie to już spojrzenie wstecz, byłem tutaj w 2017 roku. Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
Czolem. Moje ulubione klimaty.
Z tą linią wiążą się moje wspomnienia z dzieciństwa. Rawa Mazowiecka, to miasto moich przodków (3 pokolenia wstecz), a do lat 80-tych mieszkali tam jacyś dość odlegli moi krewni. Wraz z babcią i ciocią (siostrą babci) w 1957r jedyny raz ich tam odwiedziłem. Dość dobrze pozostała mi w pamięci podróż z Katowic, najpierw prawie całą noc osobowym do Rogowa i dalej do Rawy Maz. kolejką wąskotorową. Dosyć było tłoczno, bo to pora dojazdów do pracy, ale dało się znaleźć miejsca siedzące. Dopiero w latach 90-tych ponownie odwiedziłem to miasto, tym razem już samochodem, a po raz ostatni w roku ubiegłym. Zawsze zajrzałem na dworzec kolejki, w latach 90-tych był tam jeszcze rozkład jazdy przewidujący chyba dwa kursy, na dobę, a na dość licznych torach stały dwa biało-czerwone wagony i kilka towarowych. W roku ubiegłym mogłem - niestety - zobaczyć już tylko jeden tor, zamknięty budynek stacji i kartkę z informacją o przejazdach turystycznych. No cóż, zawsze to lepsze niż na linii Piotrków Tryb. - Sulejów, gdzie całą linię "przekuto" na ścieżkę rowerową, lub podobnie w Praszce (woj. opolskie), gdzie stoi pięknie odrestaurowany parowóz z jednym wagonem, ale na torze niezauważalnie przekraczającym długość tego składu i to w centrum miasta, a nie w miejscy dawnego dworca.
@@ludwikkowalski9003 - dziękuję za wspaniałe wspomnienia!
Oprócz tego, że filmy są niezwykle merytoryczne i ciekawe, prowadzone lekką narracją oraz piękną polszczyzną to mają na mnie niezwykle uspokajający wpływ. Jak zwykle świetna robota Panie Jakubie.
Kłaniam się z pokorą za te słowa. Dziękuję.
@@PokoleizKuleckim Nie nie, Panie Jakubie! Żadnych pokłonów. Za co? Zwyczajnie lubię Pana twórczość. Uwielbiam jak Pan opisuje słownie infrastrukturę stacji, a w szczególności architekturę budynków kolejowych. Przy okazji proszę pozdrowić Pana Jacka "F"F.Pozdrawiam serdecznie!!!
Porządny, elegancki, pierwszorzędny odcinek. Dlaczego? Kulecki sam. Kulecki w terenie.
Dziękuję ślicznie za film i fachowy komentarz!
Dziękuję bardzo za ten odcinek. Jako mieszkaniec Tomaszowa mam do Rogowa przysłowiowy "rzut beretem". Śledzę na bieżąco prace w Rogowie i staram się tam regularnie bywać. Widać, że od lat konsekwentnie ludzie z FPKW robią dobrą robotę. Regularne kursy w sezonie letnim są tutaj standardem choć najbardziej oczekiwane to te między Rawą Mazowiecką a Białą Rawską w wybrane weekendy.
Uwielbiam Ciebie .... Znakomity film REPORTAŻ ...jak zwykle, ALE TO PIĘKNE SENTYMENT , SENTYMENT I JESZCZ RAZ SENTYMENT ZA CZYMŚ CO JUŻ UTACIŁEM, JA UTRACIŁEM NA ZAWSZE .... I ŁZA W OKU SIĘ ZAKRECIŁA ...SUPER ...
Godzinka zleciała nawet niewiem kiedy...świetnie sie oglada zacny materiał ...zreszta jak ws ystkie w Twoim wydaniu Jakubie!
Dzień dobry
Jeszcze kilka lat wstecz można było sobie pojeździć tam drezyną, byłem kilka razy, miejsce do którego chce się wracać.
Niedaleko jest arboretum też godne polecenia.
Pozdrawiam.
17:20 wiesz jak w ZSRR bez kompasu określić kierunki stron świata? Wystarczy znaleźć linię kolejową i poczekać na pociąg, pełny jedzie na wschód, pusty na zachów
Jakubie wspaniały, super materiał, mało Ciebie dużo konkretów
Fajny odcinek 😊 mała ciekawostka: zaraz za stacją znajduje się zrujnowany posterunek dróżnika. Tor wąski krzyżował się tam z normalnotorową bocznicą do zakładów zbożowych (istnieje jeszcze mały fragment tej bocznicy). Dokładnie przy tym posterunku kręcono fragment teledysku do piosenki Grzegorza Ciechowskiego "Piejo kury piejo" 😉 pozdrawiam 😊
piękny materiał! bardzo klimatyczna i zadbana stacja👍 brawo gospodarze!
Na odcinek o kolei Rogowskiej czekałem bardzo, miałem nadzieję że się w końcu pojawi i że tak powiem czuję pewien niedosyt ;) Linia więcej niż bardzo zasługuje na taki odcinek typu "zwiedzanego", pokazanie po drodze stacji w Głuchowie, Rawie, mostu na Rawce, zabrakło mi też co napisałem już w innym komentarzu wspomnienia o tym które odcinki są przejezdne dla pasażerów. I ogólnie bardzo zapraszamy na kursy szczególnie z Rawy do Białej, myślę że mógłby z takiego przejazdu powstać ciekawy film. Ciężko mi mówić za zarząd fundacji, ale myślę że nikt nie miałby nic przeciwko by nagrać wnętrze hali, wnętrze nastawni gdzie można też opowiedzieć (włącznie z pokazaniem w terenie) o układaniu drogi przebiegu opartym na kluczach (nawiązuje tutaj też do tego że było już trochę odcinków poruszających ten temat)
Znowu uczta duchowa, dzięki
Jako łodzianin mam zaliczone odcinki tej linii, a pamiętam jeszcze czas gdy widywało się na tej (i na krośniewickiej także) kopcące Px-y. Wielki szacunek za wysiłek gospodarzy tej kolei. Warto tu też przyjechać właśnie pociągiem „Wiedenką”. 😊🚂
24:22. 101C - Przepięknie namalowany(rysowany) z zaciekami. Kiedyś rysowałem(malowałem) okręty i musiały być zacieki na blindklapach, pierścieniach bulajów i innych otworach technicznych na burtach. Pięknie Panie Jakubie. Jeszcze raz pozdrawiam!!!
I znowu zatraciłem się w ciekawej opowieści :-)
Świetny film Panie Jakubie😊 pozdrawiam serdecznie.
Jeden z nielicznych jutuberow że da sie ogladac x2
Tylko x 2 ? ;)
Jakie to piękne jest! Dziękuję!
Dzięki za film i odwiedzeniu tego miejsca. Mam nie daleko do Rogowa. Już myślałem że nigdy tu nie będzie relacji z tego miejsca. W Rogowie też jest fajnie arboretum. Polecam jeszcze konewki i jelonki. Tak też ciekawa infrastruktura kolejowa. Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz. Jeleń z Konewką już były, a jakże.
Kolej 600mm,to Żnin i Wyrzyska kolej powiatowa ,czynna na niewielkim odcinku w Białośliwiu pozdrawiam serdecznie
Dziękuję bardzo Jakubie, za kolejny doskonały materiał o Wąskotorówce. Kolei tych jest tak mało, a czynnych (przejazdy turystyczne) jeszcze mniej. A Rogów unikalne i przepiękne miejsce. Wspaniała podróż wstecz, oczami wyobraźni starałem się zobaczyć jak owo miejsce funkcjonowało w czasach swojej świetności, można popuścić tylko wodzę fantazji, bo to bez powrotnie przeminęło.
PS z ciekawością czekam na odcinek nr 200. Pozdrawiam.
Jak zwykle jest ciekawie, na takie tłuste filmy zawsze czekam oraz na pogadanki z Fink Finowieckim.
Witamy serdecznie Panie Jakubie w województwie łódzkim!!! Może pokusi się Pan na więcej odcinków z tego regionu (blisko, bo po sąsiedzku z "Pańskim" mazowszem).
Wyrażam szacunek wobec tak ciekawego filmu! Szczególnie wzbogaciłem się o wiedzę o przenoszone wąskotorowe koleje frontowe. Nie wiedziałem, że tak sensowne rozwiązanie było znane w przeszłości.
Lubię te wspomnienia o kolejach wąskotorowych, które zawsze bardziej mnie intrygowały niż te o szerokim torze. W dzieciństwie co roku miesiąc wakacji spędzałem w Gnieźnie u babci gdzie wiele godzin spędzałem na lokalnej stacji kolei wąskotorowej. Pracownicy znali.mnie już na tyle ,że mogłem wchodzić nawet do warsztatów. Odwiedzałem też rodzinę w miejscowości Pyzdry , gdzie na przełomie lat 50/60 jedynym środkiem komunikacji była wąskotorówka z Wrześni. Co ciekawe kiedy nastawał wieczór konduktor zapalał wewnętrzne oświetlenie zapałką. Niestety nikt nie jest mi dzisiaj w stanie powiedzieć jakie to było oświetlenie , gazowe , czy też świeczki w lampionach. Kiedyś , kiedy zostałem członkiem nieistniejącego dziś Koła Przyjaciół Kolei Wąskotorowych tłumaczono nam , że przejście z rozstawu 600 mm na 750 mm było koniecznością ze względu na wprowadzenie cięższego taboru i mniej ograniczeń i tak już niewielkich prędkości. Praktycznie z ruchu liniowego wycofano parowozy dwuosiowe a w ich miejsce weszły czteroosiowe, a te małe pozostały jedynie w lasach i zakładach pracy. Nie wiem ile w tym prawdy ale pewnie jest coś na rzeczy biorąc pod uwagę , że eksploatowane w Alpach koleje o rozstawie 1000 mm potrafią rozwijać prędkości rzędu 100 km/h
Piękny komentarz. Bardzo dziękuję. Wszystko prawda - na 1000 mm i na 1067 mm można jeździć z zupełnie normalnymi prędkościami, kwestia taboru i jakości nawierzchni.
W lipcu wybieram się na parę dni do Warszawy chcę zwiedzić muzeum Stacja Warszawa to przy okazji odwiedził bym jakieś miejsce które pan polecił. Dziękuję i pozdrawiam.
Jak zwykle - ciekawie i z kulturą o rzeczach nawet najprostszych, dzięki. Swoją drogą - dało by się zrobić coś o jednośladach w służbie kolei? Sam będąc kiedyś kolejarzem "radiowym" - jak mawiał znajomy mechanik - widziałem gdześ w jakiejś pakamerze wrak roweru z tabliczką PKP... a tak naprawdę to wyobrażam sobie smakowity odcinek w którym Pan opowiada o swoim motocykielu ;) ... piękna maszyna!
Dziękuję za dobre słowo! Motocykl pojawił się w odcinku 66 przy okazji (mocno uproszczonego) porównania dwusuwa z czterosuwem.
O jednoślady popytać muszę Jacka, który zna tabor niehandlowy jak mało kto.
Pozdrawiam serdecznie!
Wydaje mi się, że wspominając o nietypowym rozstawie, to przede wszystkim należałoby wspomnieć o największym systemie wąskotorowym czyli tym w GOP-ie 😉 Pozdrawiam!
30 cali pruskich :) .
@@PokoleizKuleckim 2 razy but rozmiaru 45. To jest właśnie rozstaw wąskotorowy śląski
@@PokoleizKuleckimbyłoby fantastycznie gdyby Pan zrobił (zapewne kilka odcinków) o wąskim torze w GOP-ie 🙂. W Gliwicach są nawet pozostałości po tramwaju parowym o tym samym rozstawie co cały system wąskotorowy. Zachęcam 🙂
Super! Panie Jakubie! Super!
Kilka krotnie tam byłem, ale Twój reportaż uświadomił mi o kilku ciekawostkach o których nie wiedziałem. Wielka różnica na plus od ostatniej mojej wizyty! Polecam wszystkim miłośnikom kolei wąskotorowych. BRAWO.
Świetna robota! Zarówno twoja z tym materiałem jak i ludzi z Rogowa. Pozdrawiam serdecznie
O proszę :D Pozdrowionka od rodowitego rogowianina :D
Komentarz w miarę słuchania:
- piękne ilustracje z makiet ... moje ulubione i (kiedyś) zajecie hobbystyczne
- Chyba typowe tory "patentowe" to taka - nie modna i droga w sumie metoda tymczasowa, stąd wiele kolejek lokalnych zlikwidowano .... skoro tymczasowe
Nie-potrzebne w większości, w części (na szczęście) nabrały charakteru trwałych, zastępowanych przez nowsze i trwalsze istnieją do dzisiaj (w śladzie)
- dlatego tak cenne są egzemplarze odnowione, przebudowane niewiele od oryginałów
dla mnie parowozy są całym urokiem
Podziwiam działania dokonane i oby przyszłe w Rogowie Wąsk.
Wiem, że dawno temu były plany budowy górki rozrządowej na wąskotorowej stacji Maciejkowice (GKW). Planu nigdy nie zrealizowano.
Jak zwykle - bardzo ciekawy materiał Panie Jakubie. 😎👍 Czekamy zatem na podobny o GKW w Bytomiu. Wspólnie z Panem Jackiem F-F. , który do nas już zawitał - stworzylibyście zapewne fascynującą opowieść o wąskim torze ( 30 calach pruskich ) na Górnym Śląsku. 🤓☝️ Serdecznie pozdrawiam.
Dodam jeszcze iż 1-go czerwca ( w sobotę ) odbędzie się "Industriada" - czyli święto zabytków techniki w woj. śląskim. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz innych obiektów na industriadowej mapie Śląska. 🤓👍
Jakubie, ślicznie to wygląda. Cieszy, że Rogów się trzyma i choć powolutku, to jednak, żyje, rozwija się i pięknieje. Chyba ze dwadzieścia lat temu zachęcony przez grupę wąskotorowych zapaleńców z Rogowa, wybrałem się z synem na zimową, całodzienną przejażdżkę na trasie Rogów-Rawa-Rogów. Przygoda była przewspaniała, bo była wtedy bardzo śnieżna, ale nie ekstremalnie mroźna zima. Bardzo śnieżna tzn, że "normalne" zaspy miały wys. ~0,5m. Te na torach, wyrastające ponad "normalne" często sięgały wysokości ~2m. Na takie ilości śniegu oczywiście przejazd musiał się odbywać z pługiem odśnieżnym na czele, tym niebieskim, który akurat demonstrowałeś. Trasa jest bardzo interesująca zarówno w zimie jak i w lecie. Biegnie ona przez podwarszawskie tereny ogrodniczo-sadownicze dość nietypowo wyglądające. Poza tym przez okolice Rogowa przebiega bardzo widoczna granica między Równiną Mazowiecką a Parkiem Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich, który w tej okolicy jest bardzo malowniczy. Plusem kolei Rogowskiej jest to, że można tam łatwo dojechać zwykłym pociągiem. Nie wiem jak dziś ale kiedyś z zaparkowaniem samochodu nie było problemu.
Dziękuję Ci za piękne wspomnienia. Opowiedziane tak plastycznie, że czułem się, jakbym tam był!
W końcu się Pan wybrał do Rogowa.
Pozdrawiam
No zawsze potęga , pozdrawiamy
Witaj Jakubie... Filmik jak zawsze ciekawy, ale wkradło się parę rzeczy, których już nie będę dublował ( w innym komentarzu juz zostało to bardzo skrupulatnie wypunktowane)...
A klimat jak zawsze
😁👍...
Pozdr "z pod nastawni" na Wschodniej Dalekiej ( obok miejsca gdzie stoi sobie EDK 1000😉),...
ps. wyjazd jak mniemam udany, nie tylko kolejowo😁
Zielonej na szlaku, Przemku!
... powiem tak..Kula się dalej kula..💪
Dokładnie! I to na dwóch kołach.
Za chwile dwieście! Łoo panie
To jest to! My tu mamy tramwaj też 1000 mm, a w parku wąskotorówkę dziecięcą 750 mm. W tym 4 wagony Pafawag. Kiedyś było 6.
Te dwaj zderzaki blisko siebie robią wrażenie.
Wiedziałem o hamowaniu ręcznym każdego wagonu, ale nie widziałem nigdy wagonów bezhamulcowych. To jest ciekawe. Pozdrawiam!
Trzymajcie się, nie dajcie się!
Jeszcze przyjdzie dzień, kiedy do Lwowa będziemy jeździć na odcinki, i to w ramach Schengen.
@@PokoleizKuleckim Dziękuję!
@@PokoleizKuleckim I na Krym też
@@PokoleizKuleckim Nie mam nic przeciwko możliwości podróżowania w ramach Schengen do Lwowa, a także na Krym, wręcz odwrotnie, bardzo chciałbym, ale pod warunkiem, że w takiej sytuacji dawałoby to również możliwość takiego podróżowania do Mińska, Moskwy, St. Petersburga i oczywiście Irkucka czy Władywostoku też. Podstawowy warunek; aby było to zgodne z wolą zdecydowanej większości ludności tych regionów, a nie narzucone przez jakiekolwiek siły polityczne.
Byłem tam 2 albo 3 lata temu, fajne miejsce, polecam.
Wąskotorówki to ciekawy temat od kolejek rolniczych (OPISYWANE W ŚK) po kolejki zakładowe pnace się po cukrowniach i zakładach produkcyjnych ulatwiajac transport dziś już zapomniane częściowo kolejki wąskotorowe wozily żołnierzy cegły żywność i towary teraz to już historia prawie że wymarla ile kolejek wąskotorowych jest bardzo mało wagony i lomotywy faur były zlomowane
Fajnie jakby wpadł kiedyś film o kolei nadzalewowej Elbląg-Frombork..dzisiaj nie czynna...niestety.Pozdrawiam z Elbląga
Myślę że spędził Pan w Rogowie dobre cztery, pięć godzin, ostatnio jak byłem to miałem tylko 35minut. A i tak żeby zrobić troszkę fotek to zeszło mi ponad godzinę. Z tego co pamiętam to jeszcze na torze normalnym był wyciąg linowy do wagonów, muszę zdjęcia przyjrzeć. Pozdrawiam serdecznie Pana i oglądających ,oraz gorąco polecam wizytę w Rogowie Wąskotorowym.
Cały plener to były jakieś dwie godziny, czyli ilość materiału do realizacji odniesiona do czasu bytowania wyszła bardzo treściwa :) .
@@PokoleizKuleckim
To się Pan streścił,ja jak bym miał czas to bym jeszcze z godzinkę lub dwie poszperał. To jeszcze w okolicach Łodzi zostało odwiedzić Zduńską Wolę Karsznice.
Pozdrawiam Panie Jakubie,a jak mnie kiedy los rzucił tam gdzie Pan nie był to się odezwę.
Do zobaczenia (muszę te Starachowice odwiedzić).
Kilka sieci kolejek publicznego użytku o szerokości toru 600 mm uniknęło jednak przekucia na 750; np. bydgosko-wyrzyska, jarocińska czy żnińska; poza tym na Pomorzu Zachodnim w ramach scalania wąskotorówek we wspólną sieć, kolej koszalińską przekuto (w stosunku do ogólnej tendencji na opak!) z 750 na 1000 mm dostosowując ją do pozostałych. Co do kolei rogowskiej, to chodzi mi po głowie (chyba gdzieś czytałem, ale może konfabuluję) że przed wojną planowano przekuć ją na 1000 mm i przedłużyć w obu kierunkach, tak by od zachodu połączyć ją w Brzezinach z planowaną linią podmiejską tramwaju łódzkiego (linia do Brzezin ostatecznie nie powstała) zaś od wschodu połączyć ją z kolejką grójecką w okolicach Belska. Zarówno tramwaje łódzkie jak kolej grójecka miały rozstaw szyn 1000 mm. Gdyby ten plan doszedł do skutku powstałoby wąskotorowe połączenie Warszawy z Łodzią!
A ja wciąż czekam na wizytę Pana Jakuba na wąskotorówce Przeworsk - Dynów! Cała trasa wytemontowana. Człowiek patrzy i myśli że to wczoraj zbudowali.
Wybieram się oj wybieram ale dopiero jak parowozik Px48 wróci do ruchu bo remontują - Muszę się czymś pochwalić. O tuż udało mi sie zrobić szybki wypad na pobliską stacyjke, leżącą na linii Katowice-Kraków zainspirowany twoimi filmikami - Pozdrawiam z Małopolski
Ciekawy materiał
Zdrówka Byczku ! Dobry lajt
Każdy ma jakiegoś bzika. Każdy jakieś hobby ma.
Ty byś chciała mieć chomika, ja wagonik albo dwa!!!
😊
Pozdrawiam 😉
Ciekawa opowieść, imponujący tabor.... Szkoda że władza nie dofinansuje takich miejsc. Nie docenia ich uroku i wartości .....
ale piękny anglik \m/
Pługi najlepsze, taki trochę klimat Mad Maxa :)
Muszę się jeszcze w jednej sprawie wypowiedzieć. Bardzo mi się podoba Pana Polszczyzna. Jest taka polska, soczysta, klarowna.
Bardzo dziękuję za te słowa. Wciaż się ćwiczę :) .
Kuba mieszkam w Łodzi i mogę Ci powiedzieć że łódzka komunikacja miejska czyli słynne MPK ŁÓDŹ upada połączenia są cięte i zlikwidowane Łódź ozorków Łódź Zgierz i wiele innych te trasy tramwajowe albo niszceją bądź jak jeszcze te trasy działają to ceny za taki przejazd są kosmiczne w autobusach i tramwaje h syf a ich stan techniczny wygląda jak by na bazie codzienne OC było robione w pamięci kiedyś jechałem konstalem i przy prędkości 40,km otwierały się drzwi!! Co gdyby ludzie stali na stopniach
i proszę pozostać przy wąskim torze :)
Jak zwykle świetny odcinek! Swoją drogą ciekawe co napędzało wózki kolejki wąskotorowej w cegielniach w Lidzbarku Warmińskim?🤔
Dziękuję!
Nie znam się, to się wypowiem: stawiam na trakcję owsianą lub kiełbasiano-piwną.
Nie wiem, czy Pan zauważył , Pani Jakubie, ale gdy ja byłem to jeszcze ten magazynek z cegły był budowany i w podłodze zasieku, w którym tu na filmie są staroużyteczne części toru, biegł po długości wzdłuż ogrodzenia tor, ja wiem, o rozstawie może 30-40 cm.
Dokładnie. Ok. 440 mm prześwitu. Już wszystkiego nie dało się upchnąć w odcinku. Stawiam na to, że była to mikrosieć do nawęglanai parowozów.
52:17 To nie renowacja a nowy budynek tylko stylizowany na dawny. To jest nowy zasiek węglowy bo w Rogowie będzie czynny parowóz.
54:24 Wagon nie jest wojskowy tylko pochodzi z cukrowni Żnin.
Bardzo dziękuję za sprostowania!
💪👍👍👍
10:10 Na wagonie widać chyba ślady drapania przez gałęzie krzewów rosnących blisko toru.
Dziekujemy za kolejny treściwy film. Bardzo proszę o realizację materiału z Mławskiej Kolei dojazdowej... byłoby co nagrywać bo to obszerny temat. Myślał Pan o tym?
O, jak najbardziej. Jest zakolejkowana (nomen omen).
@@PokoleizKuleckim jeśli byłby Pan zainteresowany w przyszłości realizacją takiego materiału (MKD), chętnie zdradzę Panu kilka nieznanych aspektów z nią związanych. Z radością pomogę:) życzę powodzenia i dalszego rozwoju kanału
Może zrobi Pan odcinek o pleszewskiej kolei. Jest tam ciekawy układ torów, składający się z trzech szyn.
Normalnotorowy połączony z wąskotorowym.
Planuję i o mały włos a już by było, ale czynniki zewnętrzne pokrzyżowały plany.
Pozdrawiam z Żyrardowa
11 10 to data moich urodzin pozdrawiam
Witam Jakubie serdecznie i pozdrawiam! Wydaje mi się , że wkradła się pewna nieścisłość ,mianowicie chodzi o 33 minutę .Otóż pierwszy tzw, letniak jest jednak nie tylko przewodem hamulcowym a jest wagonem hamującym ,Dlaczego? Dlatego .że jako były rewident taboru ,zauważyłem, że posiada odlużniacz hamulca i ,,wajchę" do włączenia i wyłączenia hamulca ,Jeśli coś takiego ma pod pudłem więc ma też zawór rozrządczy. Nie żebym się czepiał ale nieraz opis na pudle był błędny ,chociaż klocków hamulcowych nie zauważyłem ,Jeszcze raz pozdrawiam--dobra robota jak każdy film!!!
Może tak być! Miałem z nim pewien kłopot przy oględzinach. A czy możliwe, że odluźniacz jest reliktem po poprzedniej konfiguracji, za czasów "towarowości"?
@@PokoleizKuleckim Tak ,może tak być .Myślę .że po przeróbce pudła wagonu podwozie niekoniecznie było ruszane, Na wąskich torach nie ma wymogu przestawiania hamulca w tryb towarowy-osobowy,Pozdrawiam!
Ja to się tego odcinka o Tczewie chyba nigdy nie doczekam 😢
12:42 Zastanawiam się co działo się ze starym taborem 600mm po przekuciu danej kolei wąskotorowej na 750mm i jak szybko po przekuciu torów stawiano na nie nowy tabor 750mm. Mam wrażenie że wymiana taboru mogła być większym wyzwaniem niż zmiana rozstawu szyn.
To właśnie była zaleta jednego zarządu PKP. Tabor był przygotowany na dzień przekucia... w Rogowie po prostu dostarczono trochę taboru 750 (nie tylko nowego) zaś tabor z 600 jeszcze jakiś czas po przekuciu linii stał na prowizorycznych torach, do czasu sukcesywnego wywiezienia na inne koleje, które przekuwane miały być później.
🙂👍👍👍🙂🙂🙂
Rozczulające te podwójne zderzaki na tej starachowickiej chudzince "10", a Pdn przypomniał samochody z napisem "ŁACZNOŚĆ"
Co do tego że linia jest przejezdna fragmentami, to nie do końca, linia jest czynna fragmentami, są pociągi rozkładowe Rogów Osobowy - Jeżów i Rawa Mazowiecka - Biała Rawska, ale linia jest przejezdna na całej długości trasy, przy czym odcinek Jeżów - Rawa Mazowiecka nie jest dopuszczony do ruchu z pasażerami, ale mogą tam jechać wolontariusze i osoby zatrudnione do obsługi pociągów. Tak więc jest to w Polsce najdłuższa przejezdna linia wąskotorowa, ale z drugiej strony kolej przeworska jest o wiele dłuższa licząc czynny dla pasażerów szlak :)
Tak, w sobotę jezdzili z Rawy do Białej chyba?
@@vetrieska11 Dokładnie, w ostatnią sobotę miesiąca od maja do września są po 3 pary kursów Rawa-Biała
Bardzo dziękuję za to sprostowanie.
@@mateuszmkalinowski to najszybsza wąskotorówka jaką jechałem, wedle GPSa 48 km/h bo tory od Rawy do Białej są w dobrym stanie. zawsze fajne jest zdziwienie w Bialej jak pojawia sie pierwszy kurs w roku. jeszcze nie byłem w tym roku, ale na pewno się wybiorę.
Będzie coś o Jędrzejowskiej?
Nie mówię "nie".
Jestem ciekaw dlaczego wąskotorówki mają tylko jeden zderzako sprzeg
Ponieważ to najprostszy substytut Scharnfenberga
A ja z innej beczki: Co to za model kurtki na moto? Z uwagi na jasny kolor wygląda na całkiem poręczną na upały.
Cienkie Taichi na lato jak znalazł - jestem z niej bardzo zadowolony:
4bikes.pl/p/574/117277/kurtka-tekstylna-rs-taichi-mesh-rsj265-tekstylne-kurtki-buty-i-odziez.html
43:48 kolor minia
1000mm Bydgoszcz!!!
Oczywiście.
Żałosne było i jest to oznaczanie masy wagonu po przecinku za pomocą litery "o" zamiast cyfry "0" :)
Oglądałem filmy dziewczyny z Holandii, która Royal Enfieldem zjechała pół świata Zaczynając z Indii, do Malezji, potem od Omanu przez ZEA Iran Ruskie Stany (Turk, Kirgi Kaza Tadży) do Rosji Gruzji Armenii i przez Turcję do siebie do Holandii. W UE nie dało się jej przerejestrować Royal Enfield Himalaya wersji indyjskiej. Producent wtedy, wymienił jej ten motor na nowy już kompatybilny z UE. Ciekawe czy na zjeździe royalistów woedzą o kogo by chodziło?
Znają temat. Dzięki wielkie, LwG.
@@PokoleizKuleckim a czym się różnią te Royal Enfield w wersji oryginalnej do tej EU? Tylko biurokracją?
żeby tak krośniewicką kolej wyremontowali...
Pasjonaci tam ostro działają. Ile ona ma kilometrów?
Niestety, tam akurat unosi się duch pewnej łódzkiej sprawy sprzed 22 lat.
Zabrakło więcej informacji o przebiegu całej linii, czy chociaż wspomnienia paroma słowami o - skądinąd kiedyś bardzo ruchliwej - stacji w Rawie Mazowieckiej.
A bo to taki odcinek w marszu, czy raczej: w drodze. W Białej byłem, W Rogowie byłem, czas na Rawę...
@@PokoleizKuleckim Jak mnie kiedyś w końcu będzie stać na narzucenie tematu odcinka w ramach wygranej w licytacji WOŚP, to sam tam Pana wyślę, że tak sobie pozwolę zażartować ;)
@@dominikbasek5339 - to ma sens :) .
1000 mm jest w grudziądzu i bydgoszczy.
Dokładnie. Dziękuję za uzupełnienie.
Szybka seria sprostowań:
5:49 - A aby standardem austriackim nie było 760 mm?
8:30 - No jednak zupełnie pierwotnie jako bardzo bliskie zaplecze frontu
12:55 - z tym, że Marecka to z 800 mm na 750 mm... choć o tym później jest w napisach
18:18 - masowo to się produkuje guziki ewentualnie samochody... choć np. w przypadku FSO należałoby mówić o produkcji wielkoseryjnej, zaś parowozy czy ogólnie tabor kolejowy to jednak jest produkowano jednostkowo czy małoseryjnie... ewentualnie seryjnie - jak np. Px48, 105N, EN57, ST44...
20:28 - Parowóz tendrowy czyli z tendrem
34:24 - h = ma hamulec... ręczny. Zespolony jest oznaczany literką "p", zaś "i" oznacza przejścia międzywagonowe
40:06 - łożyska ślizgowe... niestety
40:27 - pamiętam czas gdy był jeszcze w ruchu turystycznym dla przewozu ekwipunku ogniskowego
44:15 - cysterna Borman-Szwede czyli z Warszawskiej Woli dokładnie z ulicy Srebrnej - zgadnijmy jaka spółka ma chęć wyburzenia jedynego ocalałego reliktu...
47:18 - a jakże... jest - pługowy stał w centralnej części i wystając od pasa w górę na mróz i śnieg, obsługiwał to ustrojstwo
52:17 - świeża... budowa - to nie renowacja lecz nowy obiekt wykonany wedle dawnego sznytu
54:25 - wagon z cukrowni Żnin
PS. Polecam teledysk do "Piejo kury piejo"
Sprostowanie zamieszcza zazwyczaj autor. To co napisałeś to uwagi .
@@Marek-ri1eq chyba masz rację... nigdy się nad tym dłużej nie zastanawiałem.
Choć zwrot "pozwól że sprostuję" słyszałem nie raz.
Widać ogrom wiedzy. Podziwiam i szanuję
Widać ogrom wiedzy. Podziwiam i szanuję
Nie ma chyba wśród komentujących osoby o większej, szczegółowej wiedzy o tej kolei od Jacka F-F. Dzięki Ci, Wspólniku :) .
Świetne okulary. Materiał jak zwykle ciekawy.
Dziękuję. To Solano korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną. Bardzo praktyczna rzecz.
@@PokoleizKuleckimDokładnie praktyczna rzecz też mam takie i tej firmy :)
Pierwszy
Pierwsi będą ostatnimi. Czy warto? 🤔😂😂😂
…przynajmniej sprostujesz to i owo.
@@NorbertTkaczykbr44ty4tkt48 I jestem zaiste ostatni... ileż trzeba scrollować by dojechać na dół ;)
Zaś całość zobaczyłem, gdy na liczniku było już 2,1 k widzów.
Bxi nie chamowaty, to po co odluźniacz w nim ?
Aż sprawdzę przy najbliższej okazji jak to było z jego modernizacją z Btx do ... no właśnie jakie powinno być oznaczenie to wyjdzie ;)
Wagon ma poprawne oznaczenie Bxi, bo nie jest w żaden sposób hamowany. W trakcie naprawy mial jednak zabudowany pod pudlem układ pneumatycznego hdmulca zespolonego, jednak konczy się on na cylindrze hamulcowym, którego tłok nie jest do niczego dołączony. Brak jest cięgien, wieszaków i klocków. To jest plan na przyszłość aby wykonać część mechaniczną tego układu. Na razie jednak jest jsk jest.
Stawiam na to, że to pozostałość oryginalnego towarowego wagonu z hamulcem zespolonym, która została po przebudowie na letniak jako niefunkcjonalny relikt.
@@PokoleizKuleckim to byl oryginalnie wagon kryty serii Kddxz, bez jakiegokolwiek hamulca. Plan najprościej mówiąc jest taki aby mu wymienić kiedyś wózki na takie z układem hamulca, plus dorobienie cięgien do ich połączenia z cylindrem hamulcowym który już jest pod wagonem. Podczas przebudowy z oryginalnego wagonu zostały jedynie rama, dach, no i te wózki. Zmianie uległ całkowicie układ słupków podtrzymujących dach. Są one teraz rozłożone równomierne między cofniętymi ścianami czołowymi. Oryginalne słupki, w tym w narożnikach, zostały usunięte. Zostało wykonane nowe deskowanie ścian, podłogi i podbitka sufitu. Wagon letni, który był pokazany że jest w trakcie prac, przechodzi dokładnie taką samą przebudowę z takiego samego wagonu bazowego, jednak nie jest planowane w nim już instalowanie układu hamulca.
Przez moją wioskę biegła kiedyś linia wąskotorowa, była nawet mijanka i bocznica towarowa. Tą linią dowożono do GSów we wioskach na tej linii węgiel, wapno luzem i inne materiały. W drugą stronę wywożono buraki podczas kampanii buraczanych. Załadunek i rozładunek na ciężarówki, traktory z przyczepami i wozy konne, oczywiście ręczny. Wagony najczęściej były normalnotorowe (kryte i węglarki) na transporterach, ale w składzie zawsze był wagon pasażerski (taki w poziome pasy) i można było sobie pojechać gdy pekaesy zamarzały. Dziś zamiast linii jest ścieżka rowerowa, takie czasy
Dzień Dobry Panie Jakubie! Dawno się nie odzywałem, ale mam nadzieję, że choć trochę Pan mnie pamięta. Słyszałem, że był Pan, co prawda już jakąś ponad dekadę temu w Ostrowie Wielkopolskim, ale nie wiedziałem wtedy (proszę wybaczyć) o Pana istnieniu. Z Pana materiałów dowiedziałem się, że w gruncie rzeczy jest Pan lotnikiem, więc może jakiś połączony film o Aeroklubie ostrowskim i kolei? Pozdrawiam serdecznie Pana, Pańską Rodzinę i Pana rodzinny Olsztyn!!!
Reportaż pokazuje to co pozostalo po ciuchciach . Przy takiej ciuchci " eksresie do Marek " spędziłem swoje młode lata , może dzięki bliskości do st. Wwa Wilenska 1km , została zaszczepiona mi miłość do kolei . A teraz mała uwaga - słup aowy w energetyce i łączności, służył do skręcenie linii , jedna noga stała w kierunku przyjścia linii a druga w kierunku odejścia linii , prawa fizyki - podobnież. Chyba że teraz są inne teorie .
Dziękuję za komentarz.
Wedle mojej amatorskiej wiedzy popartej obserwacją wszelkie formy słupów mocnych (w tym aowych) występują tam, gdzie mamy albo załom linii, albo podział sieci, albo koniec linii (np. transformator lub zejście pod ziemię).
Szczerze? od odcinka o orient expresie ... który moim zdaniem jest najlepszy, to jest od dawna najlepszy. nie za długi, nie za krótki, ciekawy, interesujący i fascynujący (jaki jeszcze czesiu? - zaje****sty 😁) A tak szczerze? Powinieneś więcej robić występów na żywo, bo to jak dałeś czadu z orient expresem, to było po ludziach widać, jak z każdą minutą wgryzali się w Twą opowieść. Jakbyś chciał przybyć na Podkarpacie, to daj znać wcześniej, coś ciekawego się zorganizuje, jest Pogórzanin - świeżo po remoncie kapitalnym (trasa), jest także Bieszczadzka kolejka Leśna. Tu jest możliwość przejazdu z parowozem.
Kłaniam się za dobre słowo!
Proszę przyjechać do Gniezna. Może uda się przywrócić połączenie do Anastazewa?
Byłoby pięknie... dziękuję!
Czy te kształtowki to dzialający sprzęt czy atrapy , czy pozostalosci po latach świetności? .
Albo atrapy, albo nastawiane z gruntu, bo pędni już nie ma.
@@PokoleizKuleckimraczej "bo pędni jeszcze nie ma" - to są elementy pozyskane ponad dekadę temu i stopniowo są one ustawiane i uruchamiane