A COVID-19 járvány szimulációja különböző esetekben

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 10 сен 2024
  • FIGYELEM! A szimulációk nem tekinthetőek hiteles forgatókönyvnek, csupán vizuális célt szolgálnak, hogy egy kicsit felülnézetből is értsük, hogy hogyan terjednek a vírusok különböző körülmények között.
    Az algoritmus kizárólag az eddig megismert valós és publikus adatok alapján dolgozik de mivel kevés ilyen adat van, ezért az ismeretlen adatokat a szimuláció végén hangoltam be mindaddig, amíg pont olyan eredmények nem jöttek ki, amilyenek a való életben is. A betegség lefolyásáról is kevés információ van, ezért az erre vonatkozó adatokat beszámolók átolvasása után állítottam be nagy véletlen szám szórással.
    Később ezeket az adatokat már nem módosítottam, csak a körülményeket (lassabb mozgás, idősek otthonmaradása, gócpontok ritkítása, stb.).
    Célom, hogy egy nagyjából élethű de főleg látványos animáció szülessen a koronavírus járványról.

Комментарии • 17

  • @balcsiniki12
    @balcsiniki12 4 года назад +4

    A szimuláció már csak azért sem jó, mert a felépülés nem ilyen gyors, mindenhol több a fertőzött, mint a már meggyógyult, mivel mire meggyógyul, addig akár 10-20-30 embert is megbetegíthet. Ha a gyógyultra változás később következne be, teljesen máshogy nézne ki a szimuláció.

    • @blasterNOX
      @blasterNOX  4 года назад

      "Mindenhol több a fertőzött mint a már meggyógyult" ... Ezt hogy érted? Úgy érted, hogy most 2020 március végén a valóságban van több fertőzött mint gyógyult? Igen, most még ez a helyzet. A szimulációknak is vannak ilyen pillanatai az elején. De ahogy a szimulációban, a való életben is kb. 4-5 hét múlva lesz olyan állapot, amikor a gyógyultak száma iszonyatosan magas lesz és a fertőzöttek száma pedig nagyon alacsony. Szerintem egyébként egy beteg nem képes 5-nél több másik embert megfertőzni, a 20 és a 30 pedig tényleg a lehetetlen kategória, főleg ebben a helyzetben, hogy az emberek 99%-a tényleg betartja a szabályokat. Nem beszélve arról, hogyha egy fertőzött már érzi magán a tüneteket vagy ágynak esik vagy kórházba megy, ahol a fertőzések esélye nagyon a nullához közelít. (A szimuláció egy nagyon felgyorsított módban fut, egy piros színű ember itt is legalább 3 hétig beteg, de vannak akik 5 hétig is.)

    • @oroszis91
      @oroszis91 4 года назад +1

      @@blasterNOX és mi a helyzet a lappangási idővel. Azt hallottam, hogy ilyenkor is képes fertőzni, csak kisebb mértékben ami lehet 4-5 nap maximum 14. A vírushordozókról meg nem esett szó. Pedig ők is terjesztik a kórt, esetekben tudtukon kívűl is.

    • @balcsiniki12
      @balcsiniki12 4 года назад +1

      @@blasterNOX utána elolvastam, egy kommentedet, és több kérdés is világos már

  • @nyoooooo
    @nyoooooo 2 года назад +1

    Akkor most újra csináld meg, csak már tudjuk hogy újra elkapható.

  • @jeesdetriplek4588
    @jeesdetriplek4588 3 года назад

    Ez akkora rémhírkeltés, hogy majdnem reflexből jelentettem a videót miután hányingerem támadt.
    Csak aztán rájöttem, a platform melléd állna.

    • @nyoooooo
      @nyoooooo 3 года назад +1

      És milyen igaza volt..... lassan itt a 4. hullám

    • @jeesdetriplek4588
      @jeesdetriplek4588 3 года назад

      @@nyoooooo Azóta voltam covidos és még mindig feleslegesen rémhírkeltő a videó.

    • @nyoooooo
      @nyoooooo 3 года назад

      @@jeesdetriplek4588 Csakhogy sajnos újra fertőződhetsz, rosszabb tünetekkel. Az hogy voltál covidos szart se ér. Nem volt rémhírkeltő, hanem igenis elég korrekt adatokkal szuperál. Talán neked szerencséd volt, de több ezren meghaltak. Biztos hazudnak a hírek nem?

    • @jeesdetriplek4588
      @jeesdetriplek4588 3 года назад

      @@nyoooooo Miért hazudna minden sajtó, édesapám 60+ kis híján belehalt. Kösz a további rémhírkeltést ha vérhasam lesz tőle felkereslek hogy együtt pánikoljunk.

  • @AndroidHoneybee
    @AndroidHoneybee 4 года назад +2

    Ez NAGYON jó!!!!! 😮🤗 Gratula!!!!

  • @CIX688
    @CIX688 4 года назад +4

    Remélem megnézhetem ezt a videót 2030-ban is majd...

  • @ravezed
    @ravezed 4 года назад

    szuper lett!

    • @blasterNOX
      @blasterNOX  4 года назад

      ÁÁhh! Üdv itt RaveZed!! :D és Köszi szépen!

  • @Adam.Netuddmeg
    @Adam.Netuddmeg 4 года назад +2

    Mire alapoztad az egy ember által megfertőzött személyek számát? Milyen gyakran és hány emberrel találkoznak? Mennyi idő a felépülés/elhalálozás? Mi van a gócpontokkal, gyakran látogatott helyekkel, mint például élelmiszerüzletek? Ez mind-mind jelentősen befolyásolja a terjedést és a végkimenetlt. Ez így nagyon nem tűnik ennyi információ alapján hitelesnek és inkább csak riogatásra jó.

    • @blasterNOX
      @blasterNOX  4 года назад +11

      Minden ilyen tényezőt átgondoltam. Minden ember rengeteg adatot tartalmaz, amit az algoritmus minden egyes pillanatban vizsgál és ha kell, dinamikusan módosítja. Mozgási szokások, kor, a betegség lezajlása, stb. Egy idő után hiába vittem fel még több adatot (pl. szájmaszk viselése, tüsszentés gyakoriság), egy idő után már nem változott a szimuláció futása, csak lassította a számítógépet. Ezért úgy gondoltam, hogy a lényeg kevés adatból is megmutatkozik. Az algoritmusban az egy ember által megfertőzött személyek számát kezdetben végtelenre állítottam (azaz nem korlátoztam manuálisan), de a szimulációban azonnal láttam, hogy ez nem életszerű. Ezután arra gondoltam, hogy ennek a tényezőnek a finomhangolását a végére hagyom és majd addig addig hangolom ezt az értéket, amíg a valós adatokkal azonos nem lesz a szimuláció kimenetele. A spanyolnátha szimulációban pl. figyelembe vettem, hogy az emberek még nehezen tudtak rövid idő alatt nagy távolságokat megtenni, ezért szándékosan vittem bele vastagabb határvonalakat, melyeket az emberek csak nagyon nehezen tudtak átlépni. (A szimulációban látható is, hogy a határok mentén nehezebben is jutott át a járvány.)
      A koronavírusból történő felépülést 1 hónapra állítottam be, majd véletlen szám generálással (+ / - 2 héttel) megfűszereztem. Kb. ilyen beszámolókat olvastam, hogy a betegség átlagosan 1 hónapra jött ki. Azt is beállítottam, hogy ha egy fertőzött beteg már 1 hete fertőzött, biztos kijönne rajta valami tünet és karanténba vonulna, ott pedig nem tud több embert megfertőzni, ezt végül nem raktam bele.
      A gócpontok láthatóak a szimulációban, ezek a sűrűbben összetömörült emberek helyei reprezentálják. A szimulációban is pont ezeken a helyeken ugrik meg folyton a fertőzésszám.
      Nem riogatásnak szántam, hiszen a gyógyultak és az elhalálozottak száma pontosan úgy jön ki, ahogy az a való életben is történik.
      Az, hogy hiteles-e vagy sem, hát természetesen nem! Nincs az a szuperszámítógép-farm, ami valóban minden egyes tényezőt figyelembe vesz és kiszámolja előre az egész forgatókönyvet. Ez csak egy vizuális szimuláció a járvány terjedéséről.