Akurat ten film mnie niczego nie nauczył - nie wyobrażam sobie by nie używać formatu RAW jeśli tylko jest dostępny! To powinna być obowiązkowa funkcja! Ciekawostka: swego czasu jeden z rosyjskich "magików" tworzył na aparaty kompaktowe Canon'a dodatek w formie pliku wgrywanego na kartę pamięci. Rozszerzało to niesamowicie funkcje nawet tanich, kieszonkowych aparacików między innymi o możliwość zapisu RAW! Dodatkowo były tam przeważnie rozszerzone ISO, histogramy a nawet kalendarz czy nawet proste gry! I dlatego jeśli kupowałem aparacik kompaktowy to zawsze to był Canon!
@@OldSchoolJunkie92 oczywiście, że jest różnica. Nie da się. Wstawianie zdjęcia RAW na FB to tak jak wyłożenie składników do ciasta w cukierni, zamiast samego ciasta. Jest to tylko zbiór informacji
Chyba w końcu trafiłam na kogoś, kto w mega klarowny sposób potrafi przekazywać swoją wiedzę. Jestem na etapie przejscia z telefonu na moją pierwszą lustrzankę w życiu...fascynuje mnie świat fotografii ,ale te wszystkie sprawy techniczne,to dla mnie jakaś totalnie czarna magia🤦♀️ Tymbardziej, że informatykę od zawsze omijałam z daleka,te wszystkie piksele,megabajty i inne hardware'y,software'y i jakieś tam pliki -no dramat! Ale okazuje się (sic!) żeby zrobić zdjęcie, nie wystarczy nacisnąć przycisk w aparacie.....trzeba ogarnąć temat techniczny żeby coś z tego było, tak więc szukam po internetach wiedzy i do tej pory cienko mi szło, aż w końcu trafiłam tu i teraz wiem co to raw,a co jpg. Ale to nie pierwszy film tego typu ,który odpaliłam...wczoraj np gość tak opowiadał o rawach i jpg,ze wyłączyłam yt po 7 minutach. Także-dziękuję!
Super info dla amatorów nie ocenione po serii co do czego w aparacie służy, powoli jak byś mógł wytłumaczyć i pokazać jak wywołać Rawy w jakimś prostym programie nie każdy może działać w Lightroomie dobre narzędzie, ale mnie przerasta. Ktrok po kroku jak wywołac potem cos troszke obrobic poznac znaczenie suwaków bo prawie wszystko po angielsku a uczyłem sie w szkole 35 lat temu rosyjskiego który tez już kiepsko z racji że był uczony na siłę.
bardzo mnie to cieszy ^^ Poszczególne narzędzia w Lightroom już tłumaczyłem na tym kanale, balans bieli, wyostrzanie zdjęć, HSL itp. Ale rozumiem o co chodzi, żeby tak od zera wytłumaczyć, zacząć pracę w tym programie i zacząć czuć co się robi, na pewno takie coś zrobię! :)
I po obejrzeniu tego dochodzimy do sedna problemu. Kupię sobie aparat za grube tysiaki a zależy mi najbardziej na naturalnym wyglądzie zdjęcia a to z całą pewnością może dać JPG z aparatu. Zależy mi na pięknych kolorowych kontrastowych zdjęciach a takie też może dać JPG z aparatu jeśli tylko włączę Vivid Colors albo coś w tym stylu. Ale nie, to nie zadowala, RAW-y dają więcej możliwości. No to ja ostatnio próbowałem wywoływać RAW-y w RawTherapee tak by zdjęcia wyglądały niemal identycznie jak te JPG z aparatu. Nie mam bladego pojęcia jakie ustawienia zastosować i czy w RT jest to w ogóle możliwe. Fajnie jest mówić o możliwościach, przyjdzie do realizacji efektu wedle ściśle ustalonych wymagań, to już tak kolorowo nie jest. A w przypadku amatorów to często może się okazać że JPG z aparatu i tak będą o niebo lepsze. Zabawa dla profesjonalistów z dużą wiedzą i odpowiednim sprzętem, albo amatorów ale świadomych amatorów, którzy wiedzą co robią i zależy im na innym efekcie a nie chcą być ograniczeni tym co fabryka dała.
Słusznie! A nawet bardzo słusznie! W takim przypadku polecam fotografowanie w JPG+RAW i próbować swoich sił na RAWach a w razie co zawsze dodatkowo był zrobiony JPG. Przy metaforze z jedzeniem - po pierwszym nieudanym naleśniku nie warto się demotywować. Czasami zajmie nam to 100 prób zanim jakością pokonamy lokalną restaurację i to czy gra jest warta świeczki zależy od oczekiwań kucharza/fotografa :D
@@PatrikHeliosz Bo to jest problem właśnie tego typu jak z naleśnikami które u producenta zawsze zostaną zrobione profesjonalnie, tak samo jak chleb zostanie wypieczony przez piekarnię profesjonalnie i niemal każdemu będzie smakowało, z wypiekiem po swojemu czy naleśnikami może już być inaczej. Mnie może posmakują, tylko czy posmakują innym? Tak samo i zdjęcia. Te się często udostępnia. Tak, robiłem w RAW+JPG ale w RT miałem zafałszowane kolory albo problem z odwzorowaniem detali i kontrastami. To nad czym pracuję to jakieś własne profile, zaczynałem od predefiniowanych domyślnych. To jest dopiero nie lada wyzwanie. Póki co to fotki JPG z aparatu i tak zawsze wychodzą lepsze.
@@robert8631 Zgadza się. Już to ćwiczyłem na dość kontrastowych krajobrazach. Fajnie się wyciąga szczegóły w chmurach, często aparat coś przepalał w JPG. To pewnie kwestia optymalizacji algorytmów bo aparat nie zawsze sobie dobrze radzi.
Przepraszam z góry za pytanie . Ale czy jest różnica w wyświetlaniu zdjęć na ekranie aparatu w zależności od tego czy jest w aparacie ustawiony RAW czy jpg ? Co daje nam możliwość ustawienia w aparacie zapisu i RAW i jpg razem ?
Oczywiście kolega poleca Ci płatne programy co jest trochę bez sensu. Dlatego ja proponuję bardzo rozbudowany, darmowy i po Polsku program Raw Therapy do ściągnięcia wszędzie. Jak nazwa wskazuje do obróbki właśnie zdjęć Raw.
Mam pytanie😉 robię zdjęcia lustrzanką głównie w formacie jpg, ale ostatnio z ciekawości zacząłem focic w formacie raw, ale.. Nie mam żadnego programu do obróbki raw na komputerze tylko wrzucam zdjęcie do apki w telefonie, która obsługuję format raw. Czy takie zdjęcie odpalane w apce będzie jakoś gorsze jakościowo po obróbce względem odpalonego na komputerze np. w Lightroomie? 🤔 Pozdrawiam😎📸
@@PatrikHeliosz TZN chodziło mi o porównanie że JPG ma się do RAW tak jak przestrzeń 2D do 3D Mialem na mysli ilość informacji zawartych w tych przestrzeniach.
Spoko.Tylko taki format RAW, można sobie robić koło domu, a w podróży już nie jest to praktyczne, gdyż potrzeba dużo miejsca w pamięci. Ale dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam
@@Podroze_bezrobotnych zgrywanie zdjęć w międzyczasie pomoże :) Nigdy bym nie zaryzykował tego żeby przez miesiące nie zgrywać zdjęć i nie robić z nich backup, tym bardziej podczas podróży, kiedy mogę utopić sprzęt, zgubić, rozbić, ktoś mi go ukradnie itp.
Mam Patryku pytanie. Może trochę dziwne ale cholernie mnie to ciekawi. Czy posiadając dwie zbliżone do siebie parametrami jakościowymi puszki DX i FX i jeden obiektyw FX przykladowo dobry nikor 24-70 2.8 obraz krajobrazu jakościowo na obu puszkach będzie dobry? pomijając oczywiście to że na DX będzie krop. Czy jednak na matrycy FX głębia krajobrazu i efekt trójwymiaru będzie bardziej widoczny. Pytanie moje kieruję pod kątem tego czy sens przesiadać się na FX czy poprostu lepiej kupić do dx lepsze szkła FX
Tak jak wszystko - należy to osobiście zadecydować. Ale mogę powiedzieć co zrobiłbym ja - przesiadł się w całości na system FF bo crop da zawsze trochę gorszą jakość w zdjęciach. Format ma znaczenie
mówisz że na zdjęcie w jpg nie masz najmniejszego wpływu i jest to gotowy produkt. To niezupełnie ścisłe. jpegi też można edytować, zmieniać kolory, tonacje i co tylko się chce, i z jednego jpega uzyskać tysiące różnych zdjęć. tak jak nie jest prawdą że z rawa można otrzymać wszystko co tylko się chce. jesteśmy ograniczeni liczbą informacji zapisanych w pliku raw. zawsze robię jednocześnie jpeg fine i duży raw, ale nie zawsze edytuję raw. Bardzo często zdarza się, że jpeg jest tak świetny, że tylko wystarczy mały retusz, albo nic nie trzeba robić. Nieraz prosiłem znajomych fotografów żeby rozpoznali które zdjęcie pochodzi z rawa a które z jpega. Nie ma możliwości rozpoznania, nawet przy bardzo dużym powiększeniu. Niekwestionowana wyższość rawów jest wtedy, gdy trzeba "ratować" zdjęcie niedoświetlone na przykład, jak to opisujesz w drugiej połowie filmu. Tak, wtedy raw jest lepszy, aczkolwiek cudów nie ma, jeżeli zdjęcie jest nieostre to nic z tym nie zrobimy., Krótko mówiąc: nie należy od razu przekreślać jpegów. dobry jpeg waży kilkanaście mega, ma fenomenalną kolorystykę i olbrzymią rozpiętość tonalną. Nowoczesne aparaty edytują jpegi delikatnie i całkiem sensownie, odszumiają, wyostrzają, nadają naturalny kolor skóry. Oczywiście, tak jak wspomniałem, najlepiej zapisywać w obu formatach, wtedy jesteśmy bezpieczni i mamy wybór. Pozdrawiam :)
zapomniałem jeszcze dodać, że rawy mają przewagę gdy chcemy się bawić w odrealnianie zdjęcia. można to robić też z jpega, ale raw daje więcej takich możliwości, to jasne, bo ma więcej informacji o kolorach, co oczywiście słusznie podkreśliłeś na początku filmu.
Coś pokręciłeś. W jednym bajcie, czyli na 8 bitach, można zapisać jedynie 256 kolorów = 2^8. Do zapisania 16mln kolorów potrzebne są 24bity, czyli 3 bajty = 2^24.
@@PatrikHeliosz Po prostu nieprawidlowo przekazales informacje mowiac o 8-bitach ktore daja 16 Mln kolorow. Trzeba powiedziec, ze mamy 8-bit/kanal czyli przy RGB wychodzi 8bit x 3 = 24 bity o ktorych jest mowa czyli wychodzi nieco ponad 16 Mln kolorow. W RAW-ie mamy przestrzen 16bit*3 ale zaden sensor nie przenosi takiej ilosci kolorow dlatego mamy 12 lub 14bit/kanal. Zreszta w zupelnosci wystarczy 12bit/kanal wiec 14-bit/kanal to nadwyzka z ktorej niewielu tak naprawde skorzysta ;)
Ja mam pytanie do ciebie zakupiłem aparat sony a 7 II chciałbym zaczac z fotografia , czy miales lub masz taki aparat czy mozesz mi podpowiedziec jakie ustawinia tego aparatu beda dobre do zdj ? jak np zrobic na tym aparacie zdj zamrozone czyl samochod w ruchu ostry a tlo rozmazane pozdrawiam bo na youtube nie ma po polsku jak ustawic taki aparat :)
Siemka, jest na polskim RUclips dużo tego, chociażby u mnie na kanale :) ta playlista ma wszystkie odpowiedzi, których szukasz, niezależnie od aparatu: ruclips.net/p/PLs89HHsIhCoyfgpmgH087BWbvG5JATrSv
@@Meqiz między Sony A7III a Sony A7II nie ma wielkich różnic więc nie ma potrzeby nagrywać tego samego dla każdego modelu, bo każdy model ma te same fundamentalne parametry
Mówienie o 16mln kolorów zapisanych na 8 bitach jest mylące. Dane z trzech(czterech de facto) sub-pixeli nie są też nigdzie "sumowane" - gdyby tak było nie mielibyśmy dostępu do trzech histogramów.
Dobre pytanie. Na początek zdjęcia trafiają do bufora i dopiero wtedy są przerzucane na kartę. Np. są takie z zapisem 1700 MB/s, wtedy jakieś 6 sekund udźwignie to serię w pełnej prędkości, po tym to spada do ok. 10-15 zdjęć na sekundę. Jeśli fotografujesz sport to dla jakiejś jednej konkretnej akcji te kilka sekund pełnej prędkości powinno wystarczyć :)
Tak z ciekawości tylko pytałem. Czyli że jak będę robił serię w RAW w D810, karta ma zapis 90mb/s, a jedno zdjęcie waży około 80mb. Czyli kilka sekund mogę robić serię ale one w tym czasie w buforze bendą?
Czy ten filmik Ciebie czegoś nauczył?
Wszystkiego co w nim zawarte :D
@@martynan716 hahaha to się cieszę! :D
Akurat ten film mnie niczego nie nauczył - nie wyobrażam sobie by nie używać formatu RAW jeśli tylko jest dostępny! To powinna być obowiązkowa funkcja!
Ciekawostka: swego czasu jeden z rosyjskich "magików" tworzył na aparaty kompaktowe Canon'a dodatek w formie pliku wgrywanego na kartę pamięci. Rozszerzało to niesamowicie funkcje nawet tanich, kieszonkowych aparacików między innymi o możliwość zapisu RAW! Dodatkowo były tam przeważnie rozszerzone ISO, histogramy a nawet kalendarz czy nawet proste gry!
I dlatego jeśli kupowałem aparacik kompaktowy to zawsze to był Canon!
👌 Dzięki:)
@@OldSchoolJunkie92 oczywiście, że jest różnica. Nie da się. Wstawianie zdjęcia RAW na FB to tak jak wyłożenie składników do ciasta w cukierni, zamiast samego ciasta. Jest to tylko zbiór informacji
Autor, bardzo ładnie i czysto wytlumaczył zagadnienie ,lącznie z trafnymi analogiami, dzięki.
Bardzo fajne treści dajesz, krótko, na temat oraz motywująco jak dla mnie amatora 🙂 ❤️
Mega! Cieszę się ogromnie :)
znacie? znamy! ale chętnie posłuchamy!
Bardzo mi miło! :)
Chyba w końcu trafiłam na kogoś, kto w mega klarowny sposób potrafi przekazywać swoją wiedzę.
Jestem na etapie przejscia z telefonu na moją pierwszą lustrzankę w życiu...fascynuje mnie świat fotografii ,ale te wszystkie sprawy techniczne,to dla mnie jakaś totalnie czarna magia🤦♀️
Tymbardziej, że informatykę od zawsze omijałam z daleka,te wszystkie piksele,megabajty i inne hardware'y,software'y i jakieś tam pliki -no dramat!
Ale okazuje się (sic!) żeby zrobić zdjęcie, nie wystarczy nacisnąć przycisk w aparacie.....trzeba ogarnąć temat techniczny żeby coś z tego było, tak więc szukam po internetach wiedzy i do tej pory cienko mi szło, aż w końcu trafiłam tu i teraz wiem co to raw,a co jpg.
Ale to nie pierwszy film tego typu ,który odpaliłam...wczoraj np gość tak opowiadał o rawach i jpg,ze wyłączyłam yt po 7 minutach.
Także-dziękuję!
Ogromnie się cieszę! Dziękuję serdecznie za tak miły komentarz! 😀
Fajny super film wszystko wytłumaczone dzięki😉
Proszę bardzo!
SUPER!!
Dziki za wytłumaczenie tematu ;)
Nie ma za co! :D pozdrawiam :)
Dobrze się Ciebie słucha
A dziękuję bardzo :) mega mi miło! :D
Super info dla amatorów nie ocenione po serii co do czego w aparacie służy, powoli jak byś mógł wytłumaczyć i pokazać jak wywołać Rawy w jakimś prostym programie nie każdy może działać w Lightroomie dobre narzędzie, ale mnie przerasta. Ktrok po kroku jak wywołac potem cos troszke obrobic poznac znaczenie suwaków bo prawie wszystko po angielsku a uczyłem sie w szkole 35 lat temu rosyjskiego który tez już kiepsko z racji że był uczony na siłę.
bardzo mnie to cieszy ^^ Poszczególne narzędzia w Lightroom już tłumaczyłem na tym kanale, balans bieli, wyostrzanie zdjęć, HSL itp. Ale rozumiem o co chodzi, żeby tak od zera wytłumaczyć, zacząć pracę w tym programie i zacząć czuć co się robi, na pewno takie coś zrobię! :)
Polecam darktabke jako darmową alternatywę. Ma też polską wersję językową.
No i teraz mam ochotę na naleśniki haha
ups :P
Bardzo dobry film
Bardzo dobry materiał dla początkującego!
Ogólnie miło się Ciebie słucha i ogląda. Przyjemna dykcja, intonacja i gestykulacja 😊
Nasuwa mi nie do głowy jedno:) Dlaczego znalazłam ten kanał dopier teraz:( Super zostawiam Subskrypcje i czekam na więcej !
Ojaa! Dzięki! No ja sam nie wiem :D może algorytmy YT sprawdzają jaką mam determinację zanim zaczną coś podsuwać szerszej publice :)
@@PatrikHeliosz No właśnie 🙌 także działaj 💪 trzymam kciuki za dalszy rozwój ❤️
@@karolinaderen2564 Dzięki wielkie!
I po obejrzeniu tego dochodzimy do sedna problemu. Kupię sobie aparat za grube tysiaki a zależy mi najbardziej na naturalnym wyglądzie zdjęcia a to z całą pewnością może dać JPG z aparatu. Zależy mi na pięknych kolorowych kontrastowych zdjęciach a takie też może dać JPG z aparatu jeśli tylko włączę Vivid Colors albo coś w tym stylu. Ale nie, to nie zadowala, RAW-y dają więcej możliwości. No to ja ostatnio próbowałem wywoływać RAW-y w RawTherapee tak by zdjęcia wyglądały niemal identycznie jak te JPG z aparatu. Nie mam bladego pojęcia jakie ustawienia zastosować i czy w RT jest to w ogóle możliwe. Fajnie jest mówić o możliwościach, przyjdzie do realizacji efektu wedle ściśle ustalonych wymagań, to już tak kolorowo nie jest. A w przypadku amatorów to często może się okazać że JPG z aparatu i tak będą o niebo lepsze. Zabawa dla profesjonalistów z dużą wiedzą i odpowiednim sprzętem, albo amatorów ale świadomych amatorów, którzy wiedzą co robią i zależy im na innym efekcie a nie chcą być ograniczeni tym co fabryka dała.
Słusznie! A nawet bardzo słusznie! W takim przypadku polecam fotografowanie w JPG+RAW i próbować swoich sił na RAWach a w razie co zawsze dodatkowo był zrobiony JPG. Przy metaforze z jedzeniem - po pierwszym nieudanym naleśniku nie warto się demotywować. Czasami zajmie nam to 100 prób zanim jakością pokonamy lokalną restaurację i to czy gra jest warta świeczki zależy od oczekiwań kucharza/fotografa :D
@@PatrikHeliosz Bo to jest problem właśnie tego typu jak z naleśnikami które u producenta zawsze zostaną zrobione profesjonalnie, tak samo jak chleb zostanie wypieczony przez piekarnię profesjonalnie i niemal każdemu będzie smakowało, z wypiekiem po swojemu czy naleśnikami może już być inaczej. Mnie może posmakują, tylko czy posmakują innym? Tak samo i zdjęcia. Te się często udostępnia. Tak, robiłem w RAW+JPG ale w RT miałem zafałszowane kolory albo problem z odwzorowaniem detali i kontrastami. To nad czym pracuję to jakieś własne profile, zaczynałem od predefiniowanych domyślnych. To jest dopiero nie lada wyzwanie. Póki co to fotki JPG z aparatu i tak zawsze wychodzą lepsze.
Proponuję robić zdjęcia w RAW+jpg i potem spróbować uratować zdjęcia, które chcesz zachować. Szybko zauważysz, że różnica jest kolosalna.
@@robert8631 Zgadza się. Już to ćwiczyłem na dość kontrastowych krajobrazach. Fajnie się wyciąga szczegóły w chmurach, często aparat coś przepalał w JPG. To pewnie kwestia optymalizacji algorytmów bo aparat nie zawsze sobie dobrze radzi.
mega
Jak zawsze super materiał! Tylko, proszę, bez tego pokażę "tobie" - wystarczy: pokaże Ci ;)
To nuż nagrywałem trochę temu :P teraz mam nadzieję, że już lepiej się wysławiam :D
@@PatrikHeliosz ogólnie merytorycznie jest extra! A ja się czepiam :P
@@susanita_er nigdy nie jest tak dobrze, żeby nie można było zrobić to lepiej :D hehe
Przepraszam z góry za pytanie . Ale czy jest różnica w wyświetlaniu zdjęć na ekranie aparatu w zależności od tego czy jest w aparacie ustawiony RAW czy jpg ? Co daje nam możliwość ustawienia w aparacie zapisu i RAW i jpg razem ?
Oczywiście kolega poleca Ci płatne programy co jest trochę bez sensu. Dlatego ja proponuję bardzo rozbudowany, darmowy i po Polsku program Raw Therapy do ściągnięcia wszędzie. Jak nazwa wskazuje do obróbki właśnie zdjęć Raw.
Mam pytanie😉 robię zdjęcia lustrzanką głównie w formacie jpg, ale ostatnio z ciekawości zacząłem focic w formacie raw, ale..
Nie mam żadnego programu do obróbki raw na komputerze tylko wrzucam zdjęcie do apki w telefonie, która obsługuję format raw. Czy takie zdjęcie odpalane w apce będzie jakoś gorsze jakościowo po obróbce względem odpalonego na komputerze np. w Lightroomie? 🤔
Pozdrawiam😎📸
Czy takie porównaniew skrócie jest poprawne :
~format JPG to informacja 2D
~format RAW to informacja 3D
no nie :P z 3D to ma akurat mało wspólnego :P
@@PatrikHeliosz TZN chodziło mi o porównanie że JPG ma się do RAW tak jak przestrzeń 2D do 3D
Mialem na mysli ilość informacji zawartych w tych przestrzeniach.
@@ELIAN0612 a to pod tym względem to racja :D
Spoko.Tylko taki format RAW, można sobie robić koło domu, a w podróży już nie jest to praktyczne, gdyż potrzeba dużo miejsca w pamięci. Ale dzięki za wyjaśnienia. Pozdrawiam
no właśnie dlatego lepiej mieć większe karty pamięci i wtedy z tych podróży przynosić zdjęcia najwyższej możliwej jakości :D
@@PatrikHeliosz A jaka karta wystarczyła by na 10 miesięcy podroze_bezrobotnych?
@@Podroze_bezrobotnych zgrywanie zdjęć w międzyczasie pomoże :) Nigdy bym nie zaryzykował tego żeby przez miesiące nie zgrywać zdjęć i nie robić z nich backup, tym bardziej podczas podróży, kiedy mogę utopić sprzęt, zgubić, rozbić, ktoś mi go ukradnie itp.
Czy RAW można przenieść do formatu płaskiego?
Mam Patryku pytanie. Może trochę dziwne ale cholernie mnie to ciekawi. Czy posiadając dwie zbliżone do siebie parametrami jakościowymi puszki DX i FX i jeden obiektyw FX przykladowo dobry nikor 24-70 2.8 obraz krajobrazu jakościowo na obu puszkach będzie dobry? pomijając oczywiście to że na DX będzie krop. Czy jednak na matrycy FX głębia krajobrazu i efekt trójwymiaru będzie bardziej widoczny. Pytanie moje kieruję pod kątem tego czy sens przesiadać się na FX czy poprostu lepiej kupić do dx lepsze szkła FX
Tak jak wszystko - należy to osobiście zadecydować. Ale mogę powiedzieć co zrobiłbym ja - przesiadł się w całości na system FF bo crop da zawsze trochę gorszą jakość w zdjęciach. Format ma znaczenie
@@PatrikHeliosz Dzięki za odpowiedź 🙂
@@Garminn--070 luzik ;)
Posiadam prosty pc gdzie mamy podstawowe parametry jak swiato kontrast przejzystosc wineta.Czy mozna na tym obrabiac RAW.
Oczywiście :)
Czemu nie mówisz o programie Raw therapy ? ! Darmowym ! Tylko o płatnych ?
mówisz że na zdjęcie w jpg nie masz najmniejszego wpływu i jest to gotowy produkt. To niezupełnie ścisłe. jpegi też można edytować, zmieniać kolory, tonacje i co tylko się chce, i z jednego jpega uzyskać tysiące różnych zdjęć. tak jak nie jest prawdą że z rawa można otrzymać wszystko co tylko się chce. jesteśmy ograniczeni liczbą informacji zapisanych w pliku raw. zawsze robię jednocześnie jpeg fine i duży raw, ale nie zawsze edytuję raw. Bardzo często zdarza się, że jpeg jest tak świetny, że tylko wystarczy mały retusz, albo nic nie trzeba robić. Nieraz prosiłem znajomych fotografów żeby rozpoznali które zdjęcie pochodzi z rawa a które z jpega. Nie ma możliwości rozpoznania, nawet przy bardzo dużym powiększeniu. Niekwestionowana wyższość rawów jest wtedy, gdy trzeba "ratować" zdjęcie niedoświetlone na przykład, jak to opisujesz w drugiej połowie filmu. Tak, wtedy raw jest lepszy, aczkolwiek cudów nie ma, jeżeli zdjęcie jest nieostre to nic z tym nie zrobimy., Krótko mówiąc: nie należy od razu przekreślać jpegów. dobry jpeg waży kilkanaście mega, ma fenomenalną kolorystykę i olbrzymią rozpiętość tonalną. Nowoczesne aparaty edytują jpegi delikatnie i całkiem sensownie, odszumiają, wyostrzają, nadają naturalny kolor skóry. Oczywiście, tak jak wspomniałem, najlepiej zapisywać w obu formatach, wtedy jesteśmy bezpieczni i mamy wybór. Pozdrawiam :)
zapomniałem jeszcze dodać, że rawy mają przewagę gdy chcemy się bawić w odrealnianie zdjęcia. można to robić też z jpega, ale raw daje więcej takich możliwości, to jasne, bo ma więcej informacji o kolorach, co oczywiście słusznie podkreśliłeś na początku filmu.
Coś pokręciłeś. W jednym bajcie, czyli na 8 bitach, można zapisać jedynie 256 kolorów = 2^8. Do zapisania 16mln kolorów potrzebne są 24bity, czyli 3 bajty = 2^24.
Nie, te 16 milionów bierze się z przemnożenia tych 256*256*256 bo na każdy kanał wpada informacja o 8 bitach i te kanały są sumowane :)
@@PatrikHeliosz Po prostu nieprawidlowo przekazales informacje mowiac o 8-bitach ktore daja 16 Mln kolorow. Trzeba powiedziec, ze mamy 8-bit/kanal czyli przy RGB wychodzi 8bit x 3 = 24 bity o ktorych jest mowa czyli wychodzi nieco ponad 16 Mln kolorow. W RAW-ie mamy przestrzen 16bit*3 ale zaden sensor nie przenosi takiej ilosci kolorow dlatego mamy 12 lub 14bit/kanal. Zreszta w zupelnosci wystarczy 12bit/kanal wiec 14-bit/kanal to nadwyzka z ktorej niewielu tak naprawde skorzysta ;)
Ja mam pytanie do ciebie zakupiłem aparat sony a 7 II chciałbym zaczac z fotografia , czy miales lub masz taki aparat czy mozesz mi podpowiedziec jakie ustawinia tego aparatu beda dobre do zdj ? jak np zrobic na tym aparacie zdj zamrozone czyl samochod w ruchu ostry a tlo rozmazane pozdrawiam bo na youtube nie ma po polsku jak ustawic taki aparat :)
Siemka, jest na polskim RUclips dużo tego, chociażby u mnie na kanale :) ta playlista ma wszystkie odpowiedzi, których szukasz, niezależnie od aparatu: ruclips.net/p/PLs89HHsIhCoyfgpmgH087BWbvG5JATrSv
@@PatrikHeliosz ale czy masz akurat do tego modelu filmy? Bo Ty masz tu na filmie 3 a ja mam 2 pozdrawiam
@@Meqiz między Sony A7III a Sony A7II nie ma wielkich różnic więc nie ma potrzeby nagrywać tego samego dla każdego modelu, bo każdy model ma te same fundamentalne parametry
Mówienie o 16mln kolorów zapisanych na 8 bitach jest mylące.
Dane z trzech(czterech de facto) sub-pixeli nie są też nigdzie "sumowane" - gdyby tak było nie mielibyśmy dostępu do trzech histogramów.
A skąd ludzie biorą karty dla Z9 który robi 30 raw / s? Żadna karta tego nie uciągnie
Dobre pytanie. Na początek zdjęcia trafiają do bufora i dopiero wtedy są przerzucane na kartę. Np. są takie z zapisem 1700 MB/s, wtedy jakieś 6 sekund udźwignie to serię w pełnej prędkości, po tym to spada do ok. 10-15 zdjęć na sekundę. Jeśli fotografujesz sport to dla jakiejś jednej konkretnej akcji te kilka sekund pełnej prędkości powinno wystarczyć :)
Tak z ciekawości tylko pytałem. Czyli że jak będę robił serię w RAW w D810, karta ma zapis 90mb/s, a jedno zdjęcie waży około 80mb. Czyli kilka sekund mogę robić serię ale one w tym czasie w buforze bendą?