Szájensz Szeánsz: A Nagy Szabad Akarat Vita

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 21 окт 2024
  • Szabadságunk alapvető élményünk, azonban súlyos filozófiai kérdéseket is felvet. Akaratunk szabadsága talán csak egy praktikus illúzió, amivel megérthetőbbé és megélhetőbbé tesszük a világunkat? A filozófia és a tudomány néha egyáltalán nem ismeri el a szabad akarat létezését, ami komoly kihívás elé állítja az embereket. Felkelhet-e valaki úgy reggelente, hogy deterministaként éli életét, és nem hisz saját szabad akaratában? Mik szükségesek ahhoz, hogy legyen vagy ne legyen szabad akarat? Ha nincs szabad akarat, hogyan alapozható meg a felelősség? Gyere el, hallgasd meg, ahogy két filozófus vitázik erről, fejtsd ki véleményed, és vitázz velünk!
    Beszélgető felek: Bernáth László és Márton Miklós
    Moderál: Litványi Bence
    _
    A Szájensz Szeánsz a Bánkitó Fesztivál közéleti-tudományos programsorozata, mely évközben havonta jelentkezik az Aurórából. Ezt a szezont az első pár alkalommal klasszikus filozófiai nézetek ütköztetésével indítjuk, filozófusaink segítségével közérthető formában tárgyalunk alapvető filozófiai kérdéseket

Комментарии • 3

  • @Mark_Kereder
    @Mark_Kereder 2 года назад +1

    A szabad akarat problémája feloldható egy panteisztikus istenkép bevezetésével? Hisz akkor kvázi “én” vagyok a világ, mint projekcio. Én döntök magamról. Ilyenkor nincs az a kifogásolt “isteni semmiből teremtő”aspektus az akarattal kapcsolatban, mely kívülről jön. Pontosabban az van, csak belülről. Mit gondoltok erről?

    • @istvancsomor8591
      @istvancsomor8591 11 месяцев назад

      A vallás nem kapcsolható ehhez a témához.

    • @danianimaciosstudio3115
      @danianimaciosstudio3115 2 месяца назад

      ​​@@istvancsomor8591 Azért valamelyest mégis csak kapcsolható, még ha nem is szükségszerűen. A teológia és filozófia sokszor átfedi egymást (pl. Aquinói Szent Tamás Arisztotelész filozófiáját használta a Katolikus vallás magyarázatához.) A szabad akarat különösen is fontos kérdés vallásügyi témában, hiszen a morális ítélethozatal és a felelősség (s az ebből fakadó túlvilági megfizetés) alapja az, hogy az ember tud választani a jó és rossz között.