Nová sada 105 alebo Ultegra? Shimano alebo Sram?

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 5 ноя 2024

Комментарии • 49

  • @pouzivatellinuxu9262
    @pouzivatellinuxu9262 2 года назад +3

    Ďakujem za výborne vysvetľujúce polopatistické video. Dobrá práca a veľa kvalitných informácií.

  • @pkrajnak
    @pkrajnak 9 месяцев назад +1

    pekne zhrnuté informácie, páčilo sa mi to, užitočné, ďakujem
    PS: keď bude Shimano hľadať nový názov pre novú ultra sadu, tak KRAKEN sa môže hodiť :)))

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  9 месяцев назад

      Dakujeme. Preco Kraken?:)

    • @pkrajnak
      @pkrajnak 9 месяцев назад

      lebo bola spomenutá sliepočka 😀, že sa tak volá @@MTBIKERSK

  • @romanko54321
    @romanko54321 Год назад +1

    Super video dakujem za vysvetlenie.

  • @luroshe
    @luroshe Год назад +2

    Otazka pre vsetky aky je rozdiel prevodnika shimano 105 fc 5800 a shimano 105 fc-r7000 dakujem za odpovede

  • @HlavnaDedina
    @HlavnaDedina 2 года назад +2

    Pekné video, sekol som sa o 300 gramov do plusu. Za mňa, ako povestnú konzervu, 105 mechanická sada 😉

  • @MrSmejci
    @MrSmejci 2 года назад +2

    Pěkné srovnání. A jinak jsem se sekl pouze o 0,4kg.

  • @petrsamek6613
    @petrsamek6613 2 года назад +2

    Dobrý den, odhadl jsem 8,20 kgZdravím a přeji nadále vytvářet tak zajímavá a poutavá a trefná videa
    PS

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +1

      Tak to je dobry tip. Dakujeme

  • @lubistro
    @lubistro 2 года назад +3

    Díky za srozumitelný porovnávací video a na odpověď na Tvoji poslední otázku bych začal trochu zeširoka.
    Pokud jde vývoj systému řazení kupředu zdokonalováním jeho mechanických vlastností s ohledem na rychlost, spolehlivost výdrž, tichý chod... a elektrifikace se týká nezbytného vylepšení v tomto smyslu a ve prospěch komfortu ovládání, včetně propojení s aplikací v mobilu pro předvolby a snazší nastavení, přijde mi to od výrobců fajn, ale za poněkud nešťastné považuji snahy za každou cenu přecházet na bezdrát, i když to není úplně potřeba.
    Například top sada od Sramu je komplet bezdrátová (přehazovačka, přesmykač, sedlovka), nevím, o kolik je hmotnostně úspornější oproti kabelovému řešení, ale pro gramaře asi přínos, bohužel je toto vyváženo nutností neustálé péče o určitý počet akumulátorů ( i mimo sezonu, aby nebyly skladovány ve stavu vybití, ani ve stavu plného nabití, aby tyto stavy rapidně snižují jejich živostnost) a na delší výjezdy zapotřebí s sebou vozit náhradní accu nebo nabíječku s powerbankou.
    Například tento pseudo-bezdrát u Shimana 105 ve videu mi moc smysl nedává, neboť celá sada není z nejlehčích a těch pár desítek gramů za pár kabelů navíc s jedním centrálním akumulátorem, bez nutnosti řešit stav nabití článků v každé páce navíc, by bylo pro uživatele snesitelnější a systém tvořilo méně komplikovaným.
    Používám sadu GRX 815 Di2 (což je ultegra s jiným počtem zubů na převodech, pro zajímavost: obslouží v pohodě kazetu 40zubů místo katalogově udávaných 36 :-) ) , je to systém kabelový s jedním centrálním accu, který stačí nabíjet cca po 700km, podle profilu jízdy a počtu řazení a stav jeho nabití mi signalizuje pouze jedna položka na Edge.
    Přechodem na bezdrátové řazení s dalšími zdroji napájení nutnými pro jejich provoz, bych si život s kolem neusnadnil (na hmotnosti kola asi nepoznal) spíše ještě více zkomplikoval nutnou péčí od další zdroje napájení, případné obnovování synchonizace páček s centrální jednotkou pro aktualizacích firmware...
    Jedna flaška s pitím navíc nebo 2 energetický tyčky na hmotnosti přidají asi víc než bude úspora za absenci kabeláže bezdrátového řazení.
    Spočítejme, o kolik napájecích zdrojů se musíme/chceme ve spojení s výjezdem na bike starat a udržovat je v použitelné kondici, aby nám dělaly radost a ne starost:
    - mobilní telefon ? snad každý
    - hodinky - sporttester - používá skoro každý sportovně aktivní hobbík
    - cyklo Edge - někdo ano, někdo ne
    - přední světlo - snad povinně
    - zadní světlo - snad povinně - radar - volitelně
    - záložní zadní blikačka pro případ, že radar chcípne
    - powermetter - (garmin rally200, 2 kliky, 2 články) - volitelně
    - hrudní pás - ve spojení se sporttesterem dává smysl, neboť měření tepové frekvence ze zápěstí během aktivity není ideální
    - teplotní čidlo - volitelně, ale baví mě to
    - senzor otáček na ose předního kola - jako doplněk pro zlepšení přesnosti měření vzdálenosti v místech s horším příjmem GPS signálu má svoje opodstatnění
    - akumulátor elektronického řazení - viz dnešní téma
    Dalším aspektem v neprospěch jakéhokoliv bezdrátového přenosu je hustota signálů rádiového spektra kolem nás.
    Tyto bezdrátové sady jsou provozovány v bezlicenčních radiofrekvenčních pásmech, kde si každý může "rozsvítit, co chce" ( wifi routery, ovládání garážových vrat....).
    Povolené maximální výkony těchto zařízení jsou sice nízké, ovšem nikoliv nulové a při větším počtu v okolí dokáží zahltit vstupní obvody přijímače natolik, že signál z vašeho vysílače bude součástí této pro přijímač "nečitelné" směsice. Častou mantrou nezasvěcených prodejců je "digitální přenos, odolný proti rušení"., což je pouze část pravdy, digitálně kódovaná informace je fajn za předpokladu, že signál s ní bude úspěšně zpracován na vstupu přijímače a postoupen dál do zařízení. V opačném případě to dopadne například tak, jako s digitálním cyklocomputerem s bezdrátovým přenosem signálu z čidla od předního kola do přístroje na řidítkách Sigma 2003 ( z roku 2003), který mi ve skrumáži pelotonu a pravidelně v blízkosti vysílačů mobilních operátorů zobrazoval pouze "Too many signals" a ze 150km trasy asi 30km chybělo.
    Bezdrátový přenos je v oprávněných případech určitě přínosem, ovšem radiové spektrum není nafukovací a pozorujíc dynamiku vývoje požadavků na objem přenášených dat ve všech spektrech společnosti už asi 15 let tvrdím, že je budoucnost je v kabelech a optických vláknech, čímž jsem pro řadu lidí za kacíře a zpátečníka 🙂, ale mi to nevadí a čas ukáže.
    Tak asi tak...

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад

      Fuuu, dobry rozbor, to uz len pridas par fotiek a mozeme dat clanok. /cepo www.mtbiker.cz/clanky/10452/rad-a-jezdis-sledujes-deni-v-cyklistice-a-umis-tvorit-pridej-se-k-nam.html

    • @peterporubsky9364
      @peterporubsky9364 2 года назад

      Tiež sa mi prenos dát zdá byť rýchlejší cez kabel (shimano) než keď to ide cez bluetooth (Sram)🙂
      porovnaval som ultegru di2 a sram rival🙂je to iba stotinky sekundy, ale predsa...
      Keby shimano malo doriešené nabijanie nejak lepšie, (ako sram že vyberieš baterku a môžeš ju ísť nabiť hocikam bez potreby zobrať bike so sebou), tak by mali navrch aj v tomto🤔🙃
      Avšak, treba si uvedomiť, že nejde iba o ten prenos dát 🙂ale aj o praktickosť a výhody, ktoré bezkablovost prináša 🙂(napr. inštalácia sady; zistovanie pripadnych problemov,kde každý kablik je ďalšia možná príčina ; spomínané nabíjanie; čistejší dizajn; nutnosť otvorov pre vedenie kablikov....)

  • @radovanzelenc8736
    @radovanzelenc8736 2 года назад +3

    Cyklisti majú veľké možnosti výberu a kombinovania.

  • @petrsamek6613
    @petrsamek6613 2 года назад +2

    Opravdu Vás i s kolegou rád sledujiPS

  • @adrianvalenteje666
    @adrianvalenteje666 2 года назад +2

    stale mi pride onieco viac plusovo (ze ma viac + ) ta 105. subjektivne ✌️ inak dobre su taketo videjka, aj bajk vyzera celkom k svetu co stoji u vas tak jak ho vidime?

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +1

      Dakujeme. Odkaz na cestacik je pod videom.

  • @jirimata
    @jirimata 2 года назад +1

    Preferuji původní Ultergru Di2 oproti nové 105, přesto že jsem vždy říkal že 105ka je bezva 😀

  • @adinoadino459
    @adinoadino459 2 года назад +1

    Cau. Hmotnosti som typoval priblizne rovnako skor az 9kg Lebo teraz vyrobcovia moc negramaria, ked su tam hlinnikove rafky a 2x12 pohon. 2x12 je dobra, ak ma niekto este mtb s 12sp pohonom. Vtedy moze kupovat len 1 druh retazi a 1 druh rychlospojek a nehrozi, ze omylom pribali k 11sp pohonu 12sp spojku a zistil by to az v terene a musel by pri rozthhnutej retazi pracne zlozito nitovat. Dalsia vyhoda pri 2x12 pohone su mensie skoky na pastorkoch, aj ked je tento pohon drahsi nez 2x11 a citlivejsi na rozladenie. U tychto top sad sa ale netreba toho rozledenia bat, ako je to v pripade keby si dal niekto 12sp sora, ci altus, tourney na mtb.

  • @jaromirsmolinsky
    @jaromirsmolinsky 2 года назад

    ... otázka na okraj, čo je to za bundu? Vyzerá fajn 👍

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад

      Bunda je super, sice je urcena na bezky, ale nosim ju civilne, je mi luto ju nicit pri sporte:) /cepo www.mthiker.sk/shop/outdoor/bezecke-lyzovanie/oblecenie-na-bezecke-lyzovanie/bundy-a-vesty/zateplene-bundy/sportful-xplore-thermal-bunda-modra-matna.html#342074

  • @prepelickacibilova7633
    @prepelickacibilova7633 2 года назад +2

    Super👍😐

  • @tomasvystrcil4736
    @tomasvystrcil4736 4 месяца назад

    Ahoj moc prosim o tvuj osobni nazor Sram Force nebo Shimano Ultegra na mou prvni silnicku. Doted jsem jezdil na XC.
    Dekuju a zdravim na Slovensko

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  4 месяца назад +1

      Ahoj, Sram je tiez dobra alternativa. Osobne tam nevidim jeden silny dovod pre alebo proti, vyberal by som podla ceny a sympatii. V neprospech Sram hovori castejsie nabijanie a pre mna menej pohodlne prehadzovanie vpredu. Ale zas si uplne bez kablov, brzdy tolko neodvzdusnujes a prijemnejsia je appka... /cepo

  • @TheLubek
    @TheLubek 2 года назад +7

    A Campagnolo už prestalo existovať v srdciach cyklistov? Trošku mi vadí ignorácia tejto značky u obchodníkov, príde mi to ako tabu a ja som nikdy v živote na inšom ani nejazdil.

    • @lubistro
      @lubistro 2 года назад +3

      Nebude to ignorací a nějaké zášti ke značce směrem od obchodníků k výrobci, naopak problém "úpadku" Campagnola vidím v opačném směru, od výrobce přes obchodníky k zákazníkům, bohužel jim ujel vlak v masových sadách a značka nenabízí široké veřejnosti to, co si v současnosti žádá a co je ochotna přijmout a používat. Je to trend samotné značky a logická reakce distribučního a spotřebitelského řetězce na její aktuální sortiment.

  • @plzenaak
    @plzenaak 2 года назад

    Tip jsem měl 8,5kg. Mám mechanickou Ultegru 6800. Kdybych musel měnit sadu, tak to bude mechanický Record od Campy.

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад

      Pan je klasik:)

    • @plzenaak
      @plzenaak 2 года назад

      @@MTBIKERSK vím, že po technické stránce bude Sram i Shimano asi lepší, ale Campa probudí emoce. To ty dvě masovky nikdy nedokážou.

  • @lubomirkasala3984
    @lubomirkasala3984 2 года назад +3

    Keby si mám vybrať medzi ultegrou Di2 11 rýchlostnou a 105kou Di2 12 rýchlostnou, tak by som siahol po 11 rýchlostnej ultegre. Za mňa sú tieto 12 rýchlostné sady len marketingový ťah a dorovnanie campy a sramu 12 rýchlostnou sadou. Veď ani Sagan 12 rýchlostnú sadu nejazdí.

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +3

      Vazne? To je pre mna nova informacia. Nemal 11tku len na Paris-Roubaix? Ak mas nejaky link na Saganov bike z nejakych poslednych pretekov, rad si to pozriem. /cepo

    • @koudy8069
      @koudy8069 2 года назад

      @@MTBIKERSK ano cepo nejazdil celu sezonu 11ku ako aj napr. israel z WT teamov

    • @lubistro
      @lubistro 2 года назад

      Jemnější odstupňování převodů a tím snazší řízení průběhu wattové zátěže ve více stupních bude při použití 12speed systému oproti 11speed nejspíš nezpochybnitelnou fyzikou, nikoliv marketingovým tahem. Ale můžu se samozřejmě mýlit. Když tak mě oprav 🙂. Dík...

    • @tomasdolak4244
      @tomasdolak4244 2 года назад

      @@MTBIKERSK Co jsem si všimnul tak MS gravel jel na 11 mechanice

  • @adamgersic5135
    @adamgersic5135 2 года назад +2

    Like za Krakena :D

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +4

      Uz nemam energiu prerusit natacanie pri kazdom kotkodakani. Radsej vas zoznamim a bude:) /cepo

  • @PATRIKSIMKO
    @PATRIKSIMKO 2 года назад +1

    Dura-Ace má najväčšie prevodníky 54x40, 53x39 nie je v ponuke

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +1

      Ano, dik za doplnenie, to mi uplne utiekol. /cepo

  • @MrSofokles
    @MrSofokles 2 года назад

    Mojtyp bol 8 kg skoro som sa trafil :D

  • @michalkus509
    @michalkus509 Год назад

    Ta hmotnost je tragédie 😂 8,3 kg na karbonové žiletce. Měl jsme hliníkový Cannondale Caad 12 a komplet s pedály měl 7,3 kg přičemž se dali stavět sestavy i pod 6kg.

  • @jozef6663
    @jozef6663 2 года назад

    Tour sa na 105 nedá vyhrať, etapa áno.

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад

      Preco? /cepo

    • @jozef6663
      @jozef6663 2 года назад

      Lebo tých cca 600g ti spraví na etape ako Alpe d'Huez desiatky sekúnd. Zrátaj všetky alpské a pyrenejské etapy a výsledok bude väčší ako rozdiel medzi prvým a druhým miestom za posledné roky.

    • @jozef6663
      @jozef6663 2 года назад

      Bude to ale na ukor aerodynamiky (kolesa, ram...), co pri rychlostiach, ktore dosahuju tito borci aj v horskych etapach, bude signifikantne.
      Velmi zjednodusene tu: ruclips.net/video/4X9vg6EEXNA/видео.html

    • @milanreznicek7335
      @milanreznicek7335 2 года назад

      Takovou otázku si jistě většina hobíku klade každý den 🙈

  • @koudy8069
    @koudy8069 2 года назад +2

    shimano je vsade preto lebo sram je shit :)

    • @MTBIKERSK
      @MTBIKERSK  2 года назад +2

      A nech nie sme ako v materskej, tak by bolo dobre pridat aj nejake argumenty;)/cepo

    • @peterporubsky9364
      @peterporubsky9364 2 года назад +2

      Keby si jazdil nové sady sram axs etap, určite by si takto nehovoril 🙂 stačí aj tú najnižšiu-rival 2*12.
      • Čo sa týka montáže, shimano sa zdaleka nechytá na ňu (shimanacke kabliky,baterku riesit do sedlovky-uchyt, atd...sram ma napr.na spravne nastavenie v skatulkach presmyku a prehadzovacky priložne plastové makety pre urychlenie spravnej montáže)
      • Mikroštelovanie zadného prehadzovača Sram je možné aj počas jazdy, taktiež prepínať jazdné módy (automat. prehadzovanie presmyku atď)
      • sram je sparivatelny aj s chytrými cyklopočitačmi,kde napr. ukazuje zaradené prevody.
      •vyhoda sramu je aj odnimatelnost bateriek z presmyku a prehadzovacky , čím to úplne vyhrali : vieš nezávisle nabíjať baterky od biku- nemusíš mať bike pri zástrčke, stačí zobrať len baterky z neho
      Za mňa určite Sram🙂 Shimano trošku zaspalo dobu v tomto, resp.Sram má viacej praktických výhod 🙂