Nezateplené, nebo zateplené včelí úly? Komorování/zmenšení prostoru včel.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 31 янв 2025

Комментарии • 10

  • @tiborjurista9124
    @tiborjurista9124 2 года назад +4

    Perfektne. Na úrovni vysvetlene a prezentovaný názor.

  • @petrbartonicek8568
    @petrbartonicek8568 2 года назад +3

    Já mám zkušenost jinou a myslím, že jako velkovčelař mám lepší pozorování,porovnání, protože mám víc jak 500 včelstev, z toho 160 v nezateplených a ten zbytek ve styroduru. Mohu říci, že v zateplených úlech mám větší výnosy medu a to dost oproti tenkostěnným- souhlas s tebou. Ale síla včel je prokazatelnější v zateplených oproti v tenkostěných. Byl jsem před mnoha lety propagátor tenkostěnných. Nyní zateplené úly nejsou o propagaci, ale o tom, že mám porovnání a spletl jsem se ohledně tenkostěnných. Ano je pravdou, že v zateplených se i logicky daří kleštíkovi, ale toho likviduji v pohodě bez varidolu a gabonu. Letos mám 0 úhyn. Hodně zdaru vašim včelám.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 года назад

      No díky za názor, jsem rád, že jsi toto napsal. Máš mnoho včeliček a je pravda, že tím i můžeš více porovnat (to je bez diskuze). Jen bych upřesnil, že co včelař to názor. Taky je potřeba říci, že každé stanoviště je jiné a jinak se včelám daří. Taky nevím kolik let porovnáváš třeba kleštíka a boj s ním v zateplených úlech? Moje zkušenosti jsou opravdu takové, že v zateplených úlech je jeho rozvoj veliký (nebo řekněme větší) než nezateplených... Prostě je náročnější kleštíka v zateplených úlech zvládnout, neříkám, že to nejde - nemyslím si, že kleštík VD je nejhorší co pro včely je, spíš málo potravy v oblasti je nejhorší co pro včelky v dnešní době.. A množství, no opět nemám tolik včelstev jako ty, ale každý rok se mi potvrzuje to samé, chované včelky v nezateplených úlech jsou opravdu v daleko větším počtu, oddělky nepočítám ty mám vždy v zateplených, zde to tedy nevidíme stejně... Za moji maličkost prostě cítím, že zateplení kmenových včel je spíše na škodu, ale 100% vede k daleko vyšším výnosům medu. Ale toto třeba lze trochu dohnat kombinací velikostí rámků.. (známá věc , neobjevil jsem tím Ameriku to vím (.-)), jen to potvrzuji)- Tedy medníky na menších rámcích než plodiště a medníky nad MM, vedou k rychlejšímu vysušení medu, lépe se vytáčí druhové medy... lépe se vůbec odebírá zralý med a rychleji.. Tím se částečně ztráta z výnosu v nezateplených úlech dá dohnat. Tvoje rekce je ale prospěšná hodně! Potvrzuješ (i když to bez potíží zvládáš jak píšeš) , to co jsem vypozoroval i já.. zateplené úly = rychlejší rozvoj kleštíka než v nezateplených. V zateplených (taky styrodur) se mi občas ještě objeví Nosema, rozhodně častěji než v nezateplených. prozatím nevím proč... ale opravdu znatelněji včely trpí průjmem hlavně v jarních měsících v zateplených styrodurových úlech.. Když testuji větší oddělky (/v podstatě včelstva) přezimovat v sytoduru (většinou dvě taková včelstva) u jednoho každý rok takový problém pozoruji.. Důvod nevím, ale v nezateplených to není... Přitom se říká, že na Nosemu teplo na jaře funguje (komorovat včelky, nebo předělat do zatepleného úlu)... Což nemohu potvrdit. Prostě je toho více... a si na dlooooouhé povídání.. (.-))

    • @petrbartonicek8568
      @petrbartonicek8568 2 года назад +2

      ​@@všichniPečinkovi včelařím v nadmořské výšce 230m. Před 7-8 lety jsem udělal nad 190matek. V tom roce polovinu matek(na stejném stanovišti) jsem dal do nezateplených a druhou polovinu do zateplených. Postupem času a porovnávání do dnešní doby se jasně ukázalo, že včelám a hlavně kmenovým( na těžbu medu) se daří lépe v zatepleným než v nezatepleným úlu. V zatepleném úlu nemusí včely řešit přehřátí a nebo víc topit. Ve stabilní tepelné pohodě včely věnují více času jiným činnostem, než ochlazování úlu a vytápění dává víc včel i medu a to rozdíl vidím. Také používám určitou metodiku, bez které to nejde dělat na max. Každé včelstvo si eviduji a porovnávám s dalšími. Zabere to moře času, ale je to pro mě důl. Chci i říci, že mám včely na živnost, takže se snažím z nich dojit med na max. Samozřejmě jsem lepší, jak ostatní, co by mě za toto těžení měli kritizovat :-D Do cukru přidávám probiotika, vše čisté přírodní, takže dám do cukru na zimu i něco navíc, abych nebyl tak hladovej:-D Kleštík je více v zateplených, to vím už dávno, ale díky zahraničním léčivům a kurzech v zahraničí, kde jsem dostal recepty na výrobu léčiv nepotřebuji živit nenažraný ústav a 90% včelařů, co čeká každý rok s nataženou rukou na Varidol a Gabon. Toto řadu let nepoužívám. Snažím se nezateplených úlů zbavovat s prodejem oddělků. Nedoporučuji zateplené palubkové, to koupí jen vůl:-) Super je styrodur s dřevěným rámem dole i nahoře. To si dělám sám. Komorování neřeším, pro mě zbytečnost a rušení včel.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 года назад

      JJ jak říkám částečně nádherně potvrzuješ co jsem i já vypozoroval. Včelaříš ve větším teple než já.. je možné, že proto pár věcí vnímáš jinak, ale díky moc za komentáře a zkušenosti. Myslím si, že je to super. Co se týká léčení, tak asi všichni hledáme tu správnou cestu. A to je dobře, ale neodsuzoval bych naše ústavy a léčení, hledal bych problém v tomto ohledu u včelařů (jak a kdy aplikují a jak často a jak moc). Chemii ale také omezuji, jen s rozumem, tedy neodsuzuji a nevylučuji použití... Spíš je potřeba se zamyslet nad místním použitím, tedy dle oblasti a ne plošně období.. U tebe je jinak dnes než u mě na stanovištích, tedy i léčení jinak zabere u tebe a u mě.. Toto vím 100% protože mám dvě stanoviště od sebe cca55km a rozdíl NV je 250m , věř to má velký vliv.. Typy úlů... no viděl bych to takhle: Co včelař to názor, pravda je, že i v krabicích od banánů včelky byly a dařilo se jim... (.-)) Hlavně ať máme zdravé včelky, ať nám dají co je potřeba.. I tvůj přístup je Ok, med je základ pro 90% včelařů, proto to dělají, tebe to živí, tak musíš a chápu to. Ale v tomto se lišíme, já med beru opravdu jako doplněk.. protože ho chce žena a děti.. ).-))) každopádně je dobře, že jsi a pracuješ v tomto oboru a moc moc moc ti přeju úspěch a ať se ti daří! Je potřeba aby bylo více takových podnikatelů... není důležité, že nemáme 100% stejný pohled na věc, ale včelky chceme oba (ne jen my dva ale asi každý kdo kouká na tento kanál) zdravé silné a chceme je živé a mít je.. (.-)).

    • @VčelařstvíJežek
      @VčelařstvíJežek 4 месяца назад

      @@všichniPečinkovi ono záleží i na technice včelaření jak v dřevěném tak v zatepleném úlu, třeba v dřevěné za použití komorovaček v předjaří a jaře jsem schopen dosáhnout obdobného výsledku jako v zatepleném úle (ale je to pracnější), na druhou stranu když si vezmeme polystyrenový úl od Lysoně tak na zimu lze vyndat síto očka dát na větrání a ve strupkové desce otevřít všech 7 otvorů a otevřít větrací otvory ve střeše a tímto docílit přes zimu ochlazení včelstva tak aby přes zimu neplodovalo a na jaře ho zase uteplit pro lepší rozvoj. Skrátka u obou úlů lze dosáhnout obdobného výsledku v nezatepleném úlu je to asi trochu pracnější.

  • @jirigrandpa
    @jirigrandpa 2 года назад +1

    Nedá mi to - z jakého důvodu by mělo být min včel v zateplenem úlu vs. nezateplenem?
    Ja mam obojí a rozdíl v síle teda nepozoruji.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  2 года назад +1

      Já to nevím, prostě to tak je.. Po cca dvou letech pozoruji rozdíl cekem znatelný. Ale jak říkám vždy co včelař to názor. A jak i říkám jak zateplené úly, tak nezateplené mají své.. Je nesporné, že v zateplených je rychlejší jarní rozvoj, v zateplených je ale i rychlejší rozvoj kleštíka... A opět je to u mých včel a na mých stanovištích, tedy nemohu posuzovat vaše. Třeba když v sezóně použiji "protirojové" nástavky (místo jedné stěny mají otvor zasíťovaný) je až zajímavé, jak toto včelstvo zesílí. Přitom i plní ten účel pro který jsou asi vytvořené, brání přehřátí včel.. ale včelstva v nich celoročně chovaná jsou početnější celkem znatelně. V zateplených úlech (já tedy mám jen styrodur na větší včelstva, jinak jen oddělky) je druhý rok poznat opravdu rozdíl, včelky "jako by" se více spoléhaly na zateplení "bydliště". Ale zas naopak, nezateplené úly a odělky, to znamená jen řešit potíže s rozvojem po prvním vyzimování, takže zateplené plemenáče, te je opravdu základ...

    • @janmiklanek7403
      @janmiklanek7403 Год назад +1

      Ak posilujete oddelkami v jeseni i na jar, tak máte 3 rodiny v 1 úle. Potom je úľ vyhriaty a komorovanie netreba.
      Tak mi to vychádza. Neviem. Ozvite sa. Zaujímavý je aj uzatvorený včelín.Alebo dvojitý úľ.

    • @všichniPečinkovi
      @všichniPečinkovi  Год назад

      No je li úl plný včel (silné včelky) tak samo sebou vůbec nekomoruji, nebo jen dám komorovačku z jedné strany a tu na jaře nahradím stavebním rámkem.