UT07A UT07B testery do gniazdka elektrycznego

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 29 сен 2024
  • Wtyczkowe testery UT07A i UT07B poprawności podłączenia linii elektrycznych L N i uziemienia (przewodu zerującego) w gniazdu. Wynik testu jest sygnalizowany poprzez zapalenie się odpowiedniej sekwencji diod LED na panelu czołowym (na terenie Polski nie ma przyjętej normy wskazującej położenie przewodu L i N - są instalowane dowolnie).
    UT07B posiada dodatkową funkcją jest testowanie sprawności działania wyłączników różnicowo-prądowych RCD.
    UT07A: www.gotronik.pl...
    UT07B: www.gotronik.pl...
    pozdrawiam
    Piotr Godzik
    www.gotronik.pl/

Комментарии • 49

  • @tomaszwaslowicz9335
    @tomaszwaslowicz9335 7 лет назад +14

    Po której faza i neutralny to temat rzeka w Polsce... Prawda jest taka, że każdy szanujący się elektryk wykonuje instalację tak, że faza L jest po stronie lewej gdy zestyk ochronny PE jest na górze. nie będę wnikał dlaczego tak jest a mam na to kilka uzasadnień wykonawczych.... (piece gazowe, falowniki, filtry EMC) Fakt jest taki, że dla niedowiarków zapraszam do dowolnego sklepu elektrycznego i zakup dowolnego gniazdka, wtyczki lub listwy zasilającej i zobaczy tam, że rzeczywiście faza L jest po lewej stronie. Ta niejednoznaczność została, jak dobrze pamiętam, wprowadzona 1998 roku kiedy zaproponowano umieszczanie zestyku ochronnego PE z dołu do góry ale wtedy zapomnieli, że fazę L należy też przenieść na drugą stronę. Tym samy staliśmy się nielicznym krajem w Europie gdzie faza L jest po lewej stronie - w większości krajów jest po prawej stronie i teraz już raczej nikt tego nie odkręci Może dla większości to nieistotne ale dla osoby produkującej urządzenia wyposażone np. w falownik z wbudowanym filtrem EMC, możecie mi wierzyć, że jest to ogromne utrudnienie (prawidłowe podłączenie to upływność do PE rzędu 0,8mA a podłączenie w drugą stronę to 8mA).

    • @piotrl827
      @piotrl827 5 лет назад +5

      Nie zgodzę się ze stwierdzeniem, że szanujący się elektryk wykonuje instalację z fazą po lewej. Tak się robi tylko w Polsce. Pracuje na wyjazdach w Czechach, Austrii, Niemczech i Wielkiej Brytanii i na wyposażeniu mamy testery instalacji, z tym, że wyświetlają poprawność podłączenia instalacji tylko gdy faza jest po prawej stronie, a w przypadku fazy po lewej wyświetla zamianę fazy i każą nam to poprawiać. Z tego co wiem to tylko polscy elektrycy pracujący za granicą mają problem z dostosowaniem się do norm światowych i unijnych. Coś o włochach jeszcze szef wspominał, że podobnie lubią zamieniać jak my. Skoro światowe normy wyznaczają fazę po prawej to Polska dla własnego dobra też powinna się do tego stosować, tym bardziej, że większość sprzętu nie jest produkowana w Polsce do lewych gniazdek tylko pochodzi z importu. Odnośnie lewych polskich gniazdek - płyta sterownika z kotła gazowego została nieodwracalnie zniszczona bo faza nie popłynęła przez wewnętrzny bezpiecznik, własnie przez takie Polskie przekonanie, że faza po lewej. Proponuje korzystać z testerów i stosować się do światowych norm.

    • @tomaszwisniewski4797
      @tomaszwisniewski4797 4 года назад +1

      Jak masz gniazdo podwójne to jak zrobisz aby faza była zawsze z lewej? Przecież jak odwrócisz wtyczkę to fazę masz po drugiej stronie.

    • @PiotrRodziewicz
      @PiotrRodziewicz 4 года назад +1

      No wlasnie. W najpopularniejszym czyli podwójnie gniazda musiałyby isc po X-sie. Wiec jak nalezy robic?

    • @mateonana654
      @mateonana654 2 года назад

      @@PiotrRodziewicz nie ma to znaczenia praktycznie jak zrobisz, a ten kto podłącza urządzenie ma obowiązek je poprawnie podłączyć.

    • @mateonana654
      @mateonana654 2 года назад

      @@stefanmelmak jeżeli wszędzie jest po prawej stronie to jest to jak najbardziej poprawnie zrobione

  • @aquatronik_455
    @aquatronik_455 6 лет назад +11

    ...jedno małe sprostowanie - nie ma takiego urządzenia jak przełącznik róznicowoprądowy, jest wyłącznik różnicowoprądowy. W elektryce to spora róznica.

    • @flytothesky1910
      @flytothesky1910 Год назад

      Słowa które porównujesz napisałeś tak samo.

    • @aquatronik_455
      @aquatronik_455 Год назад +1

      @@flytothesky1910 przełącznik i wyłącznik, to nie to samo

  • @krzysztofkalinowski287
    @krzysztofkalinowski287 7 лет назад +19

    Ostatnie wskazanie 3 diody ... Ochronny PE jest zamieniony z przewodem uziemienia heh pełna profeska filmu :)

    • @HUDY147
      @HUDY147 5 лет назад +4

      Gość wyraźnie powiedział że nie jest elektrykiem więc się nie czepiaj :)

    • @meryrozklapicha1179
      @meryrozklapicha1179 4 года назад +13

      Jak nie jest elektrykiem to niech prezentuje kondomy albo lepiej się przygotuje do tematu.

    • @operatorkin
      @operatorkin 4 года назад +1

      Wczoraj kupiłem w Lidlu podobny tester i też w instrukcji napisali że jak się świecą skrajne diody to "OCHRONNY ZAMIENIONY Z UZIEMIENIEM"??? Produkcja Made in Germany. I jak tu żyć?

    • @tomaszkrzywdziak4833
      @tomaszkrzywdziak4833 3 года назад +1

      @@operatorkin W Niemczech, Austrii, Francji, Belgii (gniazdka French i Schuko) mają fazę z prawej strony, dlatego wszystkie testery gniazdek robione na rynek UE są tak wykonywane i takie wskazania uznają za prawidłowe. Nie wszyscy producenci sprzętu wiedzą ze Polska ma niestandardowe rozwiązania i też nie opłaca im się robić czegoś specjalnie dla nas. Słyszałem od dwóch starszych elektryków, że dawniej jak nie było gniazdek z bolcami a wtyczki były z nieizolowanymi kołkami to faza w Polsce była z prawej strony, miało to poprawić bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko porażenia prądem jak ludzie paluchami dotykali kołków na wtyczkach a zarówno kciuk jak i palec wskazujący dotykały przeważnie kołka wchodzącego do lewego bieguna gniazdka. Potem jak były gniazdka z bolcem na dole to przeniesiono fazę na lewą stronę, ale nikt nie wie dlaczego jak obrócono gniazdko bolcem na górę to nie przeniesiono fazy na prawą stronę tak jak jest w innych krajach

  • @angus8849
    @angus8849 3 года назад +3

    trzy diody świecą to L zamieniony z PE i dodatkowo PE jest niepodłączony

  • @hre490
    @hre490 7 лет назад +1

    a jaka to różnica przy jednofazowym zmiennym z której strony jest biegun? - ważne żeby ochrona z neutralnym nie była pomylona bo wtedy się z różnicówką dyskoteka robi - klik klik ;)

    • @KondzioNiko
      @KondzioNiko 6 лет назад +7

      joe joe taka różnica że niektóre urządzenia tego wymagają. Gacie czy bluzkę też da się założyć na lewą stronę i też może działać...

    • @andymarkowski8854
      @andymarkowski8854 5 лет назад

      @@KondzioNiko może i wymagają, ale co w takim razie z gniazdami podwójnymi?

    • @KondzioNiko
      @KondzioNiko 5 лет назад +4

      To z podwójnymi że niektóre serie Legranda np mają zrobione to poprawnie ;) druga sprawa piece gazowe mogą nie odpalić w momencie podłączenia ze złej strony gniazda podwójnego. (Czyli fazy ze złej strony). Jeśli urządzenia zawierają takie zabezpieczenia to logiczne że ma to znaczenie. Na drodze też są przypadki że możesz jechać lewym pasem co nie znaczy że możesz tak jedzic cały czas. ;)

    • @andymarkowski8854
      @andymarkowski8854 5 лет назад +1

      @@KondzioNiko no pięknie pięknie, tylko od kiedy piece gazowe łączy się do gniazdka? Większość urządzeń, które wymagaja fazy z konkretnej strony ma po prostu kostkę przyłączeniową albo złącze śrubowe.

    • @KondzioNiko
      @KondzioNiko 5 лет назад +2

      Od wtedy od kiedy producenci tych piecy gazowych dają normalnie przewód z wtyczką. Wtyczek nie stosuje się np przy kuchenkach ale nie ze względów konieczności zachowania poprawności podłączenia a obciążalności tych urządzeń. W piecach gazowych poprawne podłączenie jest ważne dla utrzymania poprawnej jonizacji gazów. (Oraz stosowanych zabezpieczeń). Dodatkowo pytanie z innej beczki. Skoro to takie mało ważne to dlaczego zabezpieczeń nadmiarowo prądowych nie daje się na przewodzie neutralnym tylko fazowym? Jeśli dasz fazę po niewłaściwej stronie zmniejszysz ochronę niektórych urządzeń które na płytce drukowanej lub gnieździe mają zabezpieczenie (bezpiecznik szklany) przygotowane na fazę po lewej. Analogicznie podłączając fazę z prawej sprawiasz że bezpiecznik jest założony na neutralnym czyli tak jakbyś nadmiarowo-pradowego dał na neutralnym. Gacie też możesz nosić na odwrotnej stronie jednak jeśli ktoś wymyślił jak jest je zakładać poprawnie to lepiej chyba stosować się do tego zalecenia żeby nie wyjść na debila. (To że chyba to Ci nie przeszkadza)

  • @lion4x4x18
    @lion4x4x18 2 года назад +1

    Tester jest wykonany w ogólnie przyjętym na świecie standardzie dla gniazd CEE a gniazdko z bolcem do nich należy (CEE 7/5). Normy IEC od których wywodzą się też niektóre Polskie normy, mówią, że kolejność styków gniazd CEE ma być zgodna z ruchem wskazówek zegara a styk fazowy ma być po styku PE, styk N jest po stykach fazowych patrząc na przód gniazda. Dla gniazdka z bolcem na godzinie 12 faza powinna być po prawej stronie a nie po lewej jak niektórzy sugerują. Za PRL faza była po lewej i z bolcem na górze i z bolcem na dole. Najlepiej zweryfikować biegunowość samemu na wtyczkach unischuko - 7/10 posiada styk fazowy po stronie która odpowiada prawemu stykowi gniazda. Część wtyczek nowych urządzeń posiada już literowe oznaczenia L i N styków gdzie L zawsze odpowiada prawemu stykowi gniazda. Jest to inicjatywa z Brukseli i Paryża i wcześniej czy później wszyscy się do tego będą stosować o ile UE się nie rozpadnie. Kto kiedyś kupił listwę zasilającą lub urządzenie z jednotorowym wyłącznikiem ten wie dlaczego faza w gniazdku powinna być z prawej strony a nie z lewej. Świadomie bądź nie sami sobie szkodzicie tradycyjnym sposobem podłączania - wprowadzacie bałagan w standardach a wasze urządzenia z tego powodu najczęściej mają fazę na niebieskiej żyle odpowiadającej N i pomijają wewnętrzne zabezpieczenia jak bezpieczniki i filtry oraz wyłączniki jeśli są jednotorowe

  • @mateonana654
    @mateonana654 2 года назад +1

    można zrobić prosty test podłączenia tutaj żadnego pomiaru nie zrobisz

  • @ITGuyinaction
    @ITGuyinaction 4 года назад

    Też pokusiłem się o mini test podobnego urządzenia (ale mój test to raczej taki dla początkujących): youtu.be
    /9htjMmxo5oY

  • @szynus5514
    @szynus5514 2 года назад

    ku ciekawości niektórych elektryków nawet w książkach dla elektryków jest wyraźnie napisane Faza po Lewej stronie, fakt nie jest to unormowane, jedynie umowne, aczkolwiek jest to w 95 procentach stosowane ( FAZA PO LEWEJ STRONIE )

  • @jaraskania520
    @jaraskania520 3 года назад

    A jeśli uziemienie jest w porządku i działa, to co sie pali? Lub nie pali?

  • @clamp9779
    @clamp9779 3 года назад +1

    Ludzie, przewód fazowy L w gniazdku zawsze po lewej stronie, neutralny N po prawej, przewód ochronny PE do zacisku uziemienia gniazdka elektrycznego w instalacjach trój-przewodowych układ sieci TN-S. W starych instalacjach układ sieci TN-C gdzie mamy dwa przewody tak samo przewód zasilający po lewej, a przewód neutralny w myśl zasady najpierw zabezpieczamy później zasilamy podpinamy do zacisku uziemienia i robimy mostek do zacisku przewodu neutralnego z prawej strony.

    • @tomaszkrzywdziak4833
      @tomaszkrzywdziak4833 3 года назад +2

      Trochę gryzie się to zasadą alfanumerycznej kolejności zacisków - faza nie może być po lewej stronie gniazda jednofazowego gdy styk uziemienia jest na górze. Powielasz bzdury z pseudoporadników opierających się na rysunkach gniazd z czasów komuny i wielkiego chaosu

    • @clamp9779
      @clamp9779 3 года назад

      @@tomaszkrzywdziak4833 bzdury to ty piszesz człowieku!!!!

    • @clamp9779
      @clamp9779 3 года назад +1

      @@tomaszkrzywdziak4833 Nie bzdury tylko informacje z fachowych książek

    • @piotrl827
      @piotrl827 3 года назад +2

      Od 2002 roku nie ma obowiązku przyłączania fazy do lewego styku. Miałeś taki wymóg za komuny, której już nie ma, a dziś jesteśmy w Unii Europejskiej. Wszystkie kraje używające gniazd CEE 7/5 i CEE 7/3, które mają znormalizowaną polaryzację gniazd mają neutralny po lewej i fazowy po prawej. Polska takiej normalizacji nie ma, dlatego jest co jest i takie głupie gadanie że faza tylko po lewej, gdy 7 na 10 urządzeń w domu ma wtyczki zaprojektowane dla prawej fazy. Tak jest w całej zachodniej Europie. Nie wiem z jakich poradników korzystasz, ale radze zmienić, na coś bardziej aktualnego. W moim poradniku nie ma nic o lewej fazie w gniazdku, tylko o tym, że uziemienie do bolca a faza i neutralny do styków prądowych

    • @clamp9779
      @clamp9779 3 года назад

      @@piotrl827 Władysław Orlik - egzamin kwalifikacyjny elektryka. Polecam zajrzeć do lektury.

  • @faust7163
    @faust7163 3 года назад

    zakladam ze tem bajer smiga na napieciu ac gniazdka i nie wymaga zadnych baterii skoro zaraz po wyjecu z pudleka i wpieciu do gniazdka robi pomiar.
    niektore chinskie odpowiedniki jak 'aneng' wymagają 2 baterii aa lub aaa

    • @mateonana654
      @mateonana654 2 года назад

      tutaj nie ma nic pokazanego co robi jakiś pomiar.

  • @HUDY147
    @HUDY147 5 лет назад

    Czy owe 18mA wystarczy do zadziałania róźnicówki?

    • @mateonana654
      @mateonana654 2 года назад

      zależy jaką masz dla 10mA tak dla 30mA nie

  • @pawelzolsztyna9940
    @pawelzolsztyna9940 6 лет назад +2

    POLSKA NORMA opisuje gdzie ma być przewód P a gdzie N i PE. Instalator nie znał Polskiej Normy

    • @lion4x4x18
      @lion4x4x18 5 лет назад +5

      Nie ma czegoś takiego jak polska norma po której stronie ma być faza i neutralny. W polsce faza może być zarówno po prawej jak i po lewej, a w wielkim świecie USA, UK itd. zawsze po prawej i tak są oznaczone zaciski w gniazdach!

    • @tomaszkrzywdziak4833
      @tomaszkrzywdziak4833 3 года назад +2

      @@lion4x4x18 Jest polska norma alfanumerycznej kolejności oznaczania zacisków: L1-L2-L3-N-PE i spełnia swoją kolejność w gniazdach przemysłowych i zaciskach urządzeń, maszyn..., jednak gdyby ją zastosować do domowych gniazdek z bolcem na górze faza musiała by się znajdować po prawej stronie bolca, by tą zasadę kolejności spełnić. Francuska norma NF C 15-100 się na tym opiera i nakazuje tą kolejność stosować dla gniazdek domowych jak i wszystkich urządzeń domowych. Czasami zazdroszczę im takiego uporządkowania spraw. U nas chaos i wybiórcze traktowanie przepisów i norm, jedne gniazdka z fazą na lewo drugie z fazą na prawo i włączniki z włączaniem na górze i z włączaniem na dole choć normy dokładnie to określają

  • @kiepskiferdynand9939
    @kiepskiferdynand9939 7 лет назад +8

    Zasada lewej ręki przewód fazowy ma być zawsze po lewej stronie (co to za pierdolenie że nie ma normy)

    • @PiotrGodzikGOTRONIK
      @PiotrGodzikGOTRONIK  7 лет назад +4

      Jak przystało na Ferdka poziom komentarza utrzymany :)

    • @axk721
      @axk721 7 лет назад +2

      A po lewej jak stoimy na nogach czy na głowie?

    • @adajurek
      @adajurek 7 лет назад +5

      jak stoimy twarzą do gniazda czy plecami do gniazda

    • @aquatronik_455
      @aquatronik_455 6 лет назад +1

      ...twarzą do gniazdka. Niech ktoś przytoczy tę normę, nie mogę jej odszukać...

    • @tomaszkrzywdziak4833
      @tomaszkrzywdziak4833 3 года назад +2

      Zasada lewej ręki / dłoni dotyczy elektrodynamiki. Bardzo słaby argument. W wielu krajach powiedzą ci też że faza nie może być po stronie lewej ręki i serca np Niemcy, i jak najrzadziej powinno się w lewej ręce trzymać przewody fazowe np miernika, czy próbnika, bo taki przewód może być uszkodzony w niewidoczny dla oka sposób. Nie bez powodu próbniki i kable mierników mają czarny i czerwony kolor a w czerwonym jest element trzymany prawą ręką

  • @krisgmail6956
    @krisgmail6956 Год назад

    Huba lepiej zrozumieć jak sam przeczytam