Fajny filmik, prośpa o podobna wersję filmiku dla PC monoblock (z opcja glikol) oraz drugim żródlem Ciepła (piec gazowy) dla instalacji z kaloryferami.
Jestem użytkownikiem prawdziwego pustego bufora o pojemności 1800l. Nie ma żadnego problemu z mieszaniem wody, grzeje się od góry i od góry zasila obieg CO. Przy okazji jak myślicie czy do zasilania lepszy będzie gazowy piec kondensacyjny czy podgrzewacz przepływowy kondensacyjny. Instalacja jest typu otwartego a gaz ma być alternatywnym (awaryjnym) paliwem.
Cześć, dzięki za film, mam pytanie. W filmie mówisz "Bufor ma przegrodę aby wytworzona przez pompę ciepła woda szybciej trafiała do instalacji". A gdyby ciepłą wodę od razu wprowadzić do instalacji, a zwykły bufor bez przegrody zainstalować na rurze z wodą powracającą z instalacji. Czy można to zrobić w ten sposób?
W opisie produktu podajecie informację, że "Korpus zbudowany z grubej, 4 mm blachy pokrytej powłoką antykorozyjną". Można przybliżyć dokładniej co to za powłoka antykorozyjna?
Wewnętrzna przegroda w buforze ABT 50 nie jest wykonana z blachy perforowanej. Jest stałym elementem zbiornika. Patrząc od góry po lewej stronie jest mała szczelina, która ma za zadanie utrudnić mieszanie a umożliwiać wysprzęglenie instalacji.
Wasze bufory są fizycznie zbudowane tak, żeby zasilano z nich grupy pompowe. Jednak jak zaaranżować kotłownię z buforem 50l , żeby bufor umieścić szeregowo na powrocie?
Witam, Panie Tomku mam wasz bufor 160 l , buwory mają czujnik tem.gornej i dolnej. Wasz bufor ma dwa miejsca na czujniki na tym samym poziomie / górny czujnik ok. Gdzie prawidłowo zamontować czyjnik dolny bufora ? Pozdrawiam.
czemu projekt zawiera błąd, jednostka zewnętrzna stoi na ziemi zamiast min.2,5m nad ziemią, temperatura rośnie ok.1st/1m czyli przy gruncie -4St. to pod dachem 0 jeśli by montowano na balkonach lub dachu o ile płaski lub bud.gospodarczym różnica wyniesie ok.5st co poprawi sprawność o ok.15%
Dziękujemy za cenny komentarz. Przedstawiony materiał to nie projekt, tylko poglądowy schemat. Producenci pomp ciepła dopuszczają oba warianty montażu jednostek zewnętrznych: fundament przy gruncie albo elewacja budynku.
Tak, tu jest więcej błędów projektowych, wynikających z braku prawidłowych obliczeń. Sprawność całego układu jest liczona jako iloczyn sprawności poszczególnych jego elementów. Co do „poprawiania” sprawności, to nie dajmy się tu zwariować. Przykładowo, producent kondensacyjnego kotła gazowego podaje jego sprawność powyżej 100%, co jest kompletnym idiotyzmem…
Proszę nie wprowadzać w błąd. Można kupić bufor bez przegrody a wykonać poprawnie instalacje. Słyszał Pan o połączeniu 3 rurowym? W takiej instalacji ciepło z pompy kierowane jest bezpośrednio na podłogówkę/ grzejniki a nadwyżka dopiero kierowana jest na bufor.
Nie zostało powiedziane, że bufor bez przegrody jest błędny. Został wybrany system 2 rurowy ponieważ taki jest najpopularniejszy, a skupiliśmy się na uniwersalności podczas tworzenia schematu kotłowni z pompą ciepła.
Witam, mam pytanie odnośnie sterowania pompą ciepła i pompą obiegową wbudowanej na instalacji grzejnikowej. (w domu jest instalacja mieszana) Mianowicie, źródłem ciepła jest pompa ciepła Daikin typu Split. (8 kW, czynnik R32). Następnie zamontowany jest zbiornik buforowy ABT160, dwie grupy pompowe Primotherm: - jedna z zaworem mieszającym i regulatorem stałotemperaturowym ACT343, obsługuje pomieszczenia na parterze gdzie jest instalacja podłogówki. Sterowawnie wielostrefowe Floor Control, która steruje również pompa obiegową - druga grupa pompowa obsługuje trzy pomieszczenia na poddaszu gdzie mam instalacje grzejnikową (zawory termostatyczne na grzejnikach - 6 grzejników), nie ma zaworu mieszającego. Grzejniki dobrane na temperaturę zasilania 45 C Zastanawiam się jak najlepiej sterować pompą obiegową obsługującą instalację grzejnikową??? Z tego co wiem głowicę termostatyczne przy grzejnikach nie zamykają się do końca i pozostawiają jakiś minimalny przepływ. (przynajmniej tak jest w budownictwie wielorodzinnym, z którym mam do czynienia) W takim przypadku można ręcznie załączać pompę obiegową np. z bezpiecznika bo cały czas będzie przepływ chociaż to prymitywne i nieenergooszczędne...... Pompą ciepła Daikin można sterować: - temperaturą wody zasilającej niezależnej od pogody lub zależnej od pogody - termostatem pokojowym niezależnym od pogody luz zależnym od pogody Którą powyższych opcji Panowie byście zalecili w moim przypadku bo wg mnie powinno być to sterowanie temperaturą wody zbiornika buforowego (= powrotu wody do pompy) zależna od pogody, chociaż takie opcji nie ma..... Z góry dziękuję za podpowiedź, i dodam, że Wasze filmiki są naprawdę pomocne:) Pozdrawiam
Opcji mamy wiele. Pompę możemy włączyć od termostatu pokojowego, spiąć jej włączanie z włączaniem się źródła ciepła. wysterować jej pracę od termostatu przylgowego BRC lub zanurzeniowego TC2. Istnieje również możliwość ręcznego zasilania urządzenia.
A czy nie powinno być zaworu mieszającego na grupie do podłogówki (sama podłogówka)? Przecież zawór przełączający po zagrzaniu zasobnika puści wyższy parametr.
Nie ma takiej potrzeby. Są 2 grupy bezpośrednie, ponieważ pompa ciepła umożliwia nastawę temperatury czynnika na zasilaniu. Po wygrzaniu zasobnika źródło ciepła obniża temperaturę wody zasilającej instalację. W przedstawionym schemacie zakres temperatury czynnika zasilającego to 27 - 35 st. C.
Jakiś żart? Bufor 50L? To jest większe sprzęgło hydrauliczne - faktycznie po to zeby instalator nie dał ciała. Wielkość energi zakumulowanej z pompy ciepla dla 50l wody to tylko 1,5kWh a dla kotła gazowego lub stałopalnego to coś ponad 3kWh. I to przy max zapełnieniu zbiornika. Więc jak zamierzacie mowic o buforze, to zacznynajcie od 300L. Bo to wtedy ma sens.
@@JanKowalski-qb8te pomylenie z poplątaniem.W każdej klasycznej (grawitacyjnej) instalacji C.O. naczynie przeponowe montuje się dodatkowo, oprócz naczynia wzbiorczego?
To zależy od przeznaczenia bufora ciepła w instalacji. Wszystkie wady i zalety poszczególnych konfiguracji zostały tutaj opisane: ruclips.net/video/8aFbWHf-uio/видео.html
Ot "mistrz" instalatorstwa i projektowania instalacji się znalazł. Będzie budował 200 litrowe "magazyny" ciepła, przewymiarował pompę i krytykował inżynierów, którzy skonstruowali dobry produkt do zastosowania w 90% domowych i prawidłowo zaprojektowanych instalacjach. Na pewno nie zdążyłeś pomyśleć zanim napisałeś, że czasami kotłowanie mogą mieć ograniczone miejsce na "MAGAaaaZYN" energii?
@@gabrielmaciej5377 ograniczone, czy nie, to zawsze można wykorzystać zasobnik c.w.u.z wężownicą lub płaszczem, jako przydatne miejsce na magazyn energii.
No i mam problem.Mam juz ten bufor abt-50 i potrzebuje rozdzielacz ksv90 z czteroma obiegami bo na a ksv125 mam za malo miejsca i sie nie zmiesci. Niestety Afriso takowego nie produkuje. I jak ja teraz podlacze czwarty obieg podlogowki w piwnicy ? Mozna podlaczyc sie do ktoregos wejscia i wyjscia drugie alternatywnego zrodla ciepla bezposredni albo przez trujnik ? Albo wykorzystac tez to miejsce na grzalke i wejsc tam z powrotu obiegu rozdzielacza ? Ma ktos jakis pomysl i rade na ten problem ?
W tym przypadku pozostaje jedynie dodanie odbiorników do istniejących obiegów. Proszę pamiętać, aby odbiorniki były tego samego typu (odpowiednia charakterystyka pompy) oraz aby obiegi pompowe i rozdzielacz były w stanie zapewnić odpowiednią wydajność (KSV 90 to max. 2,5m3/h).
@@yarisotto8368 Zgadza się. Należy pamiętać o odpowiednim zrównoważeniu hydraulicznym instalacji i odpowiednio mocnej pompie (wydajność i wysokość podnoszenia).
@@AFRISOpl a montaz trujnika za buforem a przed rozdzielaczem i wyprowadzenie z tamtad obiegow prosto do szafki z grupą mieszajaca też jest nie zalecane ?
Panie Tomku, rewelacyjne wytłumaczenie tego tematu. Dziękuję za przekazaną wiedzę. Pozdrawiam
Dziękujemy!
Fajny filmik, prośpa o podobna wersję filmiku dla PC monoblock (z opcja glikol) oraz drugim żródlem Ciepła (piec gazowy) dla instalacji z kaloryferami.
Jestem użytkownikiem prawdziwego pustego bufora o pojemności 1800l. Nie ma żadnego problemu z mieszaniem wody, grzeje się od góry i od góry zasila obieg CO.
Przy okazji jak myślicie czy do zasilania lepszy będzie gazowy piec kondensacyjny czy podgrzewacz przepływowy kondensacyjny. Instalacja jest typu otwartego a gaz ma być alternatywnym (awaryjnym) paliwem.
Dobrze wytlumaczone👍
Dzięki!
Po co promujecie coś czego wiecznie nie macie na magazynie ???
Fajna sprawa pozdrawiam 😉
Cześć, dzięki za film, mam pytanie. W filmie mówisz "Bufor ma przegrodę aby wytworzona przez pompę ciepła woda szybciej trafiała do instalacji". A gdyby ciepłą wodę od razu wprowadzić do instalacji, a zwykły bufor bez przegrody zainstalować na rurze z wodą powracającą z instalacji. Czy można to zrobić w ten sposób?
Można tak zrobić, charakterystyka takiego podłączenia została przedstawiona w filmie ruclips.net/video/8aFbWHf-uio/видео.html
W opisie produktu podajecie informację, że "Korpus zbudowany z grubej, 4 mm blachy pokrytej powłoką antykorozyjną".
Można przybliżyć dokładniej co to za powłoka antykorozyjna?
Blacha z zewnątrz jest pokryta standardową antykorozyjną powłoką malarską.
Przegroda to zapewne jakaś "blacha" perforowana lub z wieloma otworami, które zapewnią przepływ???
Wewnętrzna przegroda w buforze ABT 50 nie jest wykonana z blachy perforowanej. Jest stałym elementem zbiornika. Patrząc od góry po lewej stronie jest mała szczelina, która ma za zadanie utrudnić mieszanie a umożliwiać wysprzęglenie instalacji.
Wasze bufory są fizycznie zbudowane tak, żeby zasilano z nich grupy pompowe. Jednak jak zaaranżować kotłownię z buforem 50l , żeby bufor umieścić szeregowo na powrocie?
Omówiliśmy to zagadnienie w tym filmie: ruclips.net/video/8aFbWHf-uio/видео.html
Witam,
Panie Tomku mam wasz bufor 160 l , buwory mają czujnik tem.gornej i dolnej.
Wasz bufor ma dwa miejsca na czujniki na tym samym poziomie / górny czujnik ok.
Gdzie prawidłowo zamontować czyjnik dolny bufora ?
Pozdrawiam.
Czujnik dolnej temperatury może Pan wpiąć do króćca spustowego bufora ABT lub zamontować na przewodzie powrotnym.
@@AFRISOpl dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.
czemu projekt zawiera błąd, jednostka zewnętrzna stoi na ziemi zamiast min.2,5m nad ziemią, temperatura rośnie ok.1st/1m czyli przy gruncie -4St. to pod dachem 0 jeśli by montowano na balkonach lub dachu o ile płaski lub bud.gospodarczym różnica wyniesie ok.5st co poprawi sprawność o ok.15%
Dziękujemy za cenny komentarz. Przedstawiony materiał to nie projekt, tylko poglądowy schemat. Producenci pomp ciepła dopuszczają oba warianty montażu jednostek zewnętrznych: fundament przy gruncie albo elewacja budynku.
Tak, tu jest więcej błędów projektowych, wynikających z braku prawidłowych obliczeń.
Sprawność całego układu jest liczona jako iloczyn sprawności poszczególnych jego elementów.
Co do „poprawiania” sprawności, to nie dajmy się tu zwariować.
Przykładowo, producent kondensacyjnego kotła gazowego podaje jego sprawność powyżej 100%, co jest kompletnym idiotyzmem…
Proszę nie wprowadzać w błąd. Można kupić bufor bez przegrody a wykonać poprawnie instalacje. Słyszał Pan o połączeniu 3 rurowym? W takiej instalacji ciepło z pompy kierowane jest bezpośrednio na podłogówkę/ grzejniki a nadwyżka dopiero kierowana jest na bufor.
Nie zostało powiedziane, że bufor bez przegrody jest błędny. Został wybrany system 2 rurowy ponieważ taki jest najpopularniejszy, a skupiliśmy się na uniwersalności podczas tworzenia schematu kotłowni z pompą ciepła.
Jeżeli dodamy inhibitor korozji do bufora to czy może on sie dostać do zbiornika CWU?
Nie, przy poprawnie wykonanej i nieuszkodzonej instalacji nie ma takiej możliwości.
Witam,
mam pytanie odnośnie sterowania pompą ciepła i pompą obiegową wbudowanej na instalacji grzejnikowej. (w domu jest instalacja mieszana)
Mianowicie, źródłem ciepła jest pompa ciepła Daikin typu Split. (8 kW, czynnik R32). Następnie zamontowany jest zbiornik buforowy ABT160, dwie grupy pompowe Primotherm:
- jedna z zaworem mieszającym i regulatorem stałotemperaturowym ACT343, obsługuje pomieszczenia na parterze gdzie jest instalacja podłogówki. Sterowawnie wielostrefowe Floor Control, która steruje również pompa obiegową
- druga grupa pompowa obsługuje trzy pomieszczenia na poddaszu gdzie mam instalacje grzejnikową (zawory termostatyczne na grzejnikach - 6 grzejników), nie ma zaworu mieszającego. Grzejniki dobrane na temperaturę zasilania 45 C
Zastanawiam się jak najlepiej sterować pompą obiegową obsługującą instalację grzejnikową???
Z tego co wiem głowicę termostatyczne przy grzejnikach nie zamykają się do końca i pozostawiają jakiś minimalny przepływ. (przynajmniej tak jest w budownictwie wielorodzinnym, z którym mam do czynienia) W takim przypadku można ręcznie załączać pompę obiegową np. z bezpiecznika bo cały czas będzie przepływ chociaż to prymitywne i nieenergooszczędne......
Pompą ciepła Daikin można sterować:
- temperaturą wody zasilającej niezależnej od pogody lub zależnej od pogody
- termostatem pokojowym niezależnym od pogody luz zależnym od pogody
Którą powyższych opcji Panowie byście zalecili w moim przypadku bo wg mnie powinno być to sterowanie temperaturą wody zbiornika buforowego (= powrotu wody do pompy) zależna od pogody, chociaż takie opcji nie ma.....
Z góry dziękuję za podpowiedź, i dodam, że Wasze filmiki są naprawdę pomocne:)
Pozdrawiam
Opcji mamy wiele. Pompę możemy włączyć od termostatu pokojowego, spiąć jej włączanie z włączaniem się źródła ciepła. wysterować jej pracę od termostatu przylgowego BRC lub zanurzeniowego TC2. Istnieje również możliwość ręcznego zasilania urządzenia.
A czy nie powinno być zaworu mieszającego na grupie do podłogówki (sama podłogówka)? Przecież zawór przełączający po zagrzaniu zasobnika puści wyższy parametr.
Nie ma takiej potrzeby. Są 2 grupy bezpośrednie, ponieważ pompa ciepła umożliwia nastawę temperatury czynnika na zasilaniu. Po wygrzaniu zasobnika źródło ciepła obniża temperaturę wody zasilającej instalację. W przedstawionym schemacie zakres temperatury czynnika zasilającego to 27 - 35 st. C.
👍
👉 Opowiadajcie o swoich doświadczeniach z instalacjami z pompami ciepła. Czekamy!
3:30 - Chyba chodziło o pompę...?
Czy taki zbiornik z przegroda w środku można łączyć szeregowo ?
Tak, jak najbardziej.
Jakiś żart? Bufor 50L? To jest większe sprzęgło hydrauliczne - faktycznie po to zeby instalator nie dał ciała. Wielkość energi zakumulowanej z pompy ciepla dla 50l wody to tylko 1,5kWh a dla kotła gazowego lub stałopalnego to coś ponad 3kWh. I to przy max zapełnieniu zbiornika. Więc jak zamierzacie mowic o buforze, to zacznynajcie od 300L. Bo to wtedy ma sens.
jak ten bufor ma przegrodę, to już nie pełni roli sprzęgła?
a tam jest przelot w przegrodzie tak?
Dobre pytanie.Co pełni jaką rolę.A co ze współczynnikiem sprawności takiego układu?
Pełni. Przegroda jest perforowana, przepływ medium między górną a dolną częścią bufora jest zapewniony
@@AFRISOpl bzdura kompletna.Jeszcze raz ponawiam pytanie o przedstawienie wyliczeń współczynnika sprawności takiego układu!
A co z naczyniem przeponowym dla cwu? Powinno byc tak jak tu na grupie bezpieczeństwa czy moze przeplywowe na trójniku???
Na trójniku? A jaki to ma sens?
@@marekwiese1951 taki, ze zbiorniki przeplywowe nie montuje sie na grupie a na trojniku lub szybkozlaczu przeplywowym
@@JanKowalski-qb8te pomylenie z poplątaniem.W każdej klasycznej (grawitacyjnej) instalacji C.O. naczynie przeponowe montuje się dodatkowo, oprócz naczynia wzbiorczego?
@@marekwiese1951 o czym ty gadasz, bo ja pytam o jedno o ty pytasz o drugie i o jakimś poplataniu bredzisz🤪🤪🤪
@@JanKowalski-qb8te bredzę o ogrzewaniu wodnym grawitacyjnym i ogólnie o wykonawstwie instalacji grzewczych przez takich mistrzów jak ty.
Będzie ten bufor dostępny z stali nierdzewnej
Z czego to zrobione ze zwykłej stali czy nierdzewka, bo jak zwykła to średnio się to opłaca?
Bufory wykonane są ze stali z zewnętrzną powłoką antykorozyjną.
Niektórzy montują buforem ciepła szeregowo a inni równolegle : dlaczego ???
To zależy od przeznaczenia bufora ciepła w instalacji. Wszystkie wady i zalety poszczególnych konfiguracji zostały tutaj opisane: ruclips.net/video/8aFbWHf-uio/видео.html
@@AFRISOpl Dzień dobry wieczór :) Bardzo dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam Andy :) 😀
50 litrowy bufor 😂efektywnie pewnie jakieś 48, ciekawe, magazyn ciepła z około 5 wiaderek wody, mistrzowie marketingu!
Przerośli samych siebie.Jak to czyta Tadek Gasinski, to się w grobie przewraca!
No co, zawsze mogli zaoferować bufor 20L...
Chodzi o to ze zwiększamy zlad wody aby kocioł gazowy lub pompa ciepła nie traktowała czyli włączanie się i gaszenie.U mnie to pomogło
Ot "mistrz" instalatorstwa i projektowania instalacji się znalazł. Będzie budował 200 litrowe "magazyny" ciepła, przewymiarował pompę i krytykował inżynierów, którzy skonstruowali dobry produkt do zastosowania w 90% domowych i prawidłowo zaprojektowanych instalacjach. Na pewno nie zdążyłeś pomyśleć zanim napisałeś, że czasami kotłowanie mogą mieć ograniczone miejsce na "MAGAaaaZYN" energii?
@@gabrielmaciej5377 ograniczone, czy nie, to zawsze można wykorzystać zasobnik c.w.u.z wężownicą lub płaszczem, jako przydatne miejsce na magazyn energii.
No i mam problem.Mam juz ten bufor abt-50 i potrzebuje rozdzielacz ksv90 z czteroma obiegami bo na a ksv125 mam za malo miejsca i sie nie zmiesci. Niestety Afriso takowego nie produkuje. I jak ja teraz podlacze czwarty obieg podlogowki w piwnicy ? Mozna podlaczyc sie do ktoregos wejscia i wyjscia drugie alternatywnego zrodla ciepla bezposredni albo przez trujnik ? Albo wykorzystac tez to miejsce na grzalke i wejsc tam z powrotu obiegu rozdzielacza ? Ma ktos jakis pomysl i rade na ten problem ?
W tym przypadku pozostaje jedynie dodanie odbiorników do istniejących obiegów. Proszę pamiętać, aby odbiorniki były tego samego typu (odpowiednia charakterystyka pompy) oraz aby obiegi pompowe i rozdzielacz były w stanie zapewnić odpowiednią wydajność (KSV 90 to max. 2,5m3/h).
@@AFRISOpl to znaczy podpiąć rozdzielacz podlogowki z piwnicy pod któryś obieg za grupami pompowymi podlogowki parteru albo pietra ?
@@yarisotto8368 Zgadza się. Należy pamiętać o odpowiednim zrównoważeniu hydraulicznym instalacji i odpowiednio mocnej pompie (wydajność i wysokość podnoszenia).
@@AFRISOpl a montaz trujnika za buforem a przed rozdzielaczem i wyprowadzenie z tamtad obiegow prosto do szafki z grupą mieszajaca też jest nie zalecane ?
@@yarisotto8368 Nie zalecamy. Możliwe problemy z podbieraniem czynnika (niezrównoważenie hydrauliczne układu).