Wow , rozbujales moj umysl, przeciez do tematu pomp mozna podejsc w taki sposob jak Ty , juz wiem dlaczego w korporacjach jest robota dla ludzi tak zwanych od rozwiazywania problemow :)
Majster Zakladam juz pompy ciepla od 14 lat zaczynajac w uk to co dzis muwisz ma sens I troche w tym prawdy ale to okolo 25 % samo to ze zapotrzebowanie na dom mamy 6 kw a sprezarka jest mocy 4 rozumiem kazdy sie myli nikt nie jest omylny pozdrawiam zdrowia zycze
przed zakupem pompy ciepła lub jakiejkolwiek inne modernizacji urządzenia grzewczego należy zrobić termomodernizację budynku; budynek poprawnie zaprojektowany i wykonany albo budynek po termomodernizacji potrzebuje mało energii aby go ogrzać i w tym momencie nie mam sensu robić systemu grzewczego za kilkadziesiąt tysięcy złotych; w takim budynku prędzej należy się skupić na produkcji cwu bo to będzie pochłaniać więcej energii; w takim budynku nie potrzeba w ogóle chłodzenia (w Polskim klimacie); z innej beczki ja mam u siebie w ciekawy sposób wykorzystaną pompę ciepła bo śłuży tylko do cwu, pobiera powietrze z izolowanego strychu gdzie jest zawsze ciepło, przy okazji reguluje tam wilgotność oraz schładza mi izolowaną spiżarnię oraz w okresie ciepłym schładza mi dom - ciepła woda która idzie w kanał wyprowadza mi energię z domu; mam urządzenie automatyczne i bezobsługowe działające zawsze z wysokim COP bliskim 4 czyli mam tanie cwu, kosztowała niewiele ponad 6kzł czyli o 3k drożej niż boiler elektryczny z wężownicą (kupowałem jak najtańszą); za odrobinę prądu w lecie mam cwu głównie ze słońca w zimie z drewna, którym ogrzewam dom, mam 12m3 spiżarnię schłodzoną do 10-12 stopni, sucho i nie gorąco na strychu, i chłodzenie w lecie domu
Do obliczeń możesz jeszcze dodać, że można grzać w taniej taryfie za pomocą buforu ciepła, wtedy opłacalność inwestycji w pompę ciepła całkiem staje pod dużym znakiem zapytania. A jeszcze trzeba uwzględnić coroczne przeglądy! :-) Swoją drogą super pomysł na tą serię odcinków na temat pompy ciepła!
Pytanie: jak długo tania taryfa będzie tania? W Niemczech cena 'taniej'' taryfy nocnej w miejscowości gdzie mieszkam wyrosła do poziom taryfy normalnej. Różnica to zaledwie 3 centy w skali cen 35- 40/ kWh.
@@na_dobranoc156 Zobaczymy jak to się potoczy po 2024, docelowo i tak ma być rozliczanie godzinowe, gdzie w każdej godzinie cena prądu jest różna. W tej sytuacji chyba najlepiej się sprawdzi właśnie taki bufor, który można naładować na całą dobę w godzinkę czy dwie wtedy gdy prąd jest najtańszy. Ale próba przewidzenia przyszłości w dzisiejszych czasach to trochę wróżenie z fusów
Dla mnie nocna taryfa nie ma sensu, bo pracuję w domu i zużywam prąd w ciągu dnia, a przy taryfie nocnej za dnia jest droższy. Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy nie trwa cały rok, a w lecie klimę używa się bardziej za dnia, można ewentualnie wyjść na zero tylko przy ogrzewaniu/chłodzeniu podłogowym z dużą bezwładnością, a już przy powietrznym będzie strata.
@@robertj.2378 Można trochę analizować Kraje wyżej rozwinięte, bo idziemy zwykle podobną drogą. Przed 40 laty cena Energii grzewczej elektrycznej tutaj, to była 1/ 5 normalnej. Stąd tyle pieców akumulacyjnych. Myślę, że podstawą jest duży zbiornik energii cieplnej i zasilanie go w dogodnych warunkach. Rekuperacją czy pompą czy solarami. Niezależnie od ceny bo ta będzie się zmieniać. Ja jestem zwolennikiem dużego zbiornika/ów i łapanie ciepła latem solaramii. Nie wiem czy to technicznie możliwe, ale byłoby super.
A może by tak grzać w drugiej taryfie , przy pomocy pompy ciepła , niskotemperaturowy bufor ciepła ( ok 20 do 25 stopni) który w okresie wzmożonego zapotrzebowania na energię cieplną byłby " dolnym żródłem ". Uzyskalibyśmy w ten sposób kaskadę , używając tylko jedną pompę ?!
Ok i tutaj zaczynamy wchodzic My juz wiemy ze kopanie crypto bedzie ok jeszcze pewnie przez rok w praktyce wiecej. Urzadzenia typu pompa ciepła montujemy gdzies gdzie mamy swój warsztacik z akumulatorami koparkami itp. itd gdzie podczas normalnej pracy w zimie jest spokojnie 20 stopni i to tam montujemy nasza pompe czy to piwnica czy jakas dobodowka. Bo ciepło mamy z falownikow z akumulatorow z przetwornic i z koparek to są kilowaty energii. Jak tutaj było juz mówione panele pod kątem prostym na ogrodzenie lub sciane - ustawienie zimowe najlepiej tanie do tego wiartak 2 kw bank energii 4x 180 Ah calość na 48 V i ta nieszczęsna pompa - jak myślicie ? Koparki moge poinstalowac kazdemu teraz jest tanio a bedzie taniej do zimy. Wydac trzeba ale sa dostepne tanie panele a bedzie jeszcze taniej ilość firm co sie wypieprza teraz z fotowoltaiki jest makabryczna juz widze setki paneli na rynku reszta z chin i tylko skladac ekosystem a najwazniejsze ogrzewanie to jest odpad w tym ekosystemie on zarabia i po zimie przy takich cenach energii moze sie ladnie amortyzowac. dlaczego pompa cielpa bo jezeli ma wspolczynnik 5 a uzycie energii mam na poziomie 1500 W/h 1.5 kW na godzine to taka pompa powinna zrobic z tego 7.5 kW/h ciepła a tyle to juz kazdy dom sie ogrzeje. Takie ustawienie dodatkowo zarobi 1000-3000 zl miesiecznie z kopania Teraz w dniu pisania tego tasiemca jest to 500 usd na czysto. U mnie bedzie jeszcze podgrzewana podloga - znaczy juz jest ale podepne to pod panele i przy -20 bede miał pouchylane okna zeby powietrze było świeże.
To co mówisz to prawda, ale z tym COP 1.1 to w granicznych warunkach przy -25'C zewnątrz i zasilanie 55'C na grzejniki. Wtedy tak będzie. Ale pompy z założenia powinny pracować z ogrzewaniem niskotemperaturowy. A wtedy mamy np -7'C temp zewnątrz i temp zasilania 35'C. Wtedy COP w okolicach 3. To trzeba też wyjaśnić jeżeli już ludzie to oglądają.
@@andrzejwolder9819 PC wysokotemperaturowe powstały dlatego że jest zapotrzebowanie na wodę o wyższej temperaturze, a nie dlatego żeby jakoś znacznie poprawić COP.
@@andrzejwolder9819 A jak w podłogę, to nie da się wysiedzieć w takim domu. PC do nieocieplonego domu z kaloryferami które trzeba grzać na 50C i więcej, to nie będzie ekonomiczne rozwiązanie. Zgadzamy się.
Wlasnie sprawdzalem moja nowa pompe ciepla w postaci klimatyzacji z inwerterem. Moc grzewcza 4200w. Pobiera 560w przy grzaniu na maksa czyli 30 stopni. Na zewnatrz bylo 21 stopni. Zobaczymy zimą. Ogolnie zapowiada sie dobrze. Cop spada do 1 dopiero poniżej -14. Zobaczymy. Dam znać.
Mój kocioł atmosferyczny gazowy Viessmann Vitopend 100 działa wraz ze zbiornikiem 120l wody już 17 lat bezawaryjnie, jedynie naczynie przeponowe padło, koszty 400zł, ale kolega dał mi z jakiegoś kotła z demontażu i nic mnie nie kosztowało. Padł też zawór trójdrożny, który kosztuje 520zł, ale okazało się, że oring przepuszczał i woda z kamieniem zablokowała trzpień i się nie przemieszczał. Wymiana oringa za 1zł rozwiązała problem. Serwisowanie samodzielne co 2 lata czyszczę wymiennik za pomocą myjki ciśnieniowej, oraz zespół gazowy, to wszystko, ok. 1h pracy. Za kocioł ze zbiornikiem na cwu dałem 4500zł w 2005 roku, montaż ze 300zł i dwa przeglądy gwarancyjne po 100zł. Rachunki roczne za gaz to 3500zł +-150zł, w tym roku już widzę, że będzie więcej o 50%. Czy opłaca mi się wchodzić w pompy ciepła jak to wszystko działa? Ile taka pompka ciepła wytrzyma, ile kosztuje przegląd gwarancyjny, pogwarancyjny? Jakie są ceny części i usług wymiany tych części?
Na COP wpływa różnica temperatur (na zewnątrz i wewnątrz do której chcemy ogrzac). Dobra pompa nie załączy grzałek nawet poniżej -15stC. Przy doborze pompy sprawdzać parametr COP przy -7stC oraz -15stC ( tak podają producenci). Przy tych temperaturach parametr COP około 3, najlepiej powyżej 2,5. Tak jak jest to wytłumaczone na filmie nie interesuje nas parametr COP w temperaturach +20stC - filmik wszystko wyjaśnia. Podana w filmie pompa ma naprawdę słabe parametry, można się naciąć, szczególnie gdy ktoś nam dobiera pompę ciepła. Instalatorzy na rynku rosną jak grzyby po deszczu😉
Te przykłady COP zaprezentowane w tym odcinku traktujmy jako mocno teoretyczne, gdyż w rzeczywistości są dużo lepsze. Cop podaje się zazwyczaj przy temp. zewnętrznej +7st i zasilaniu CO 35stopni wynosi między 4-5. Dobre pompy(klimatyzatory również) nawet przy -15 mają COP ok 3. Wiadomo, im wyższy parametr na zasilanie CO tym COP spada.
Chyba COP to sprawność termodynamiczna urządzenia Joula Thompsona natomiast źle zaprojektowane tzw centralne może zniszczyć cały efekt grzania i nikt o tym nie wspomina
@@edwardfrydryczek7895 COP to "coefficient of performance", a źle zaprojektowane centralne to np. grzejniki do pompy ciepła i mówią o tym prawie wszyscy
a propos pompy ciepła lepszym rozwiązaniem może być kolektor powietrzny( bo przy +15, + 7 wiosenno-jesienna temperatura często jest słońce ) (zrobiłby Pan o tym materiał :D bo chciałbym poznać opinię pana i ogólnie na yt są testy takich kolektorów czy to ma sens )
Problem polega na dostępności i cenie energii do zasilania urządzenia grzewczego , a nie na tym jakim urządzeniem ogrzewamy dom. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną pobieraną przeważnie z sieci , oraz energią cieplną z otoczenia. Na cenę i dostępnośc energii elektrycznej pobieranej z sieci nie mamy żadnego wpływu . Z kolei dostępność energi cieplnej pobieranej z otoczenia w niewielkim stopniu zależy od nas. ( zależy od sposobu jej pobierania) Korzystając z energii zawartej w powietrzu zewnętrznym możemy poprawić bilans cieplną kierując do pompy strumień powietrza wywiewanego z domu . W przypadku pobierania energii cieplnej z gruntu , jej dostępnoś zależy od pojemności cieplnej gruntu ( dolnego źródła) i poziomu regeneracj ( napełnienia) po poprzednim okresie grzewczym. Oba czynniki zależą od nas. Pierwszy w czasie budowy , a drugi w okresie eksploatacji dolnego źródła. Kożystając z wody studziennej , dostępność eneigi cieplnej zależy jedynie od konstrukcji tego typu dolnego żródła . Głębokość i wydajność studni oraz odległość między nimi , limitują dostępność energii cieplnej pobieranej przez pompę ciepła
Artur super cioekawe informacje dla mnie bo wlasnie sam bede zakladac pompe wlasnymi silami, kazda rada mi sie przyda, potrzebne mi informacje co mam zalorzyc do instalacji mo mojego juz istniejacego kopciucha , jakie filtry , bufory , zawory
Bardzo lubie Pana filmy, ale niestety wartości COP wziął Pan z czapki. Na swoim przykładzie mogę podać wartości dla np. 0°C na zewnątrz i 22-23°C w budynku, temp zasialania podłogóki 28-29°C Pompa zużywa wg elektroniczki 0,4kW (elektronika liczy tylko sprężarkę); a wg licznika energii 0,55kW (cała pobrana energia na wentylatory, elektroniczkę, pompki, zawory itp itd). Pompa informuje, że produkuje 2do2,4kW. Jest to wartość która z grubsza się zgadza z danymi charakterystyki energetycznej (5KW przy -18, czyli przy 0° będzie to mniej więcej połowa. COP=2kW/0,4kW=5 - Liczone dla danych z pompy i tylko dla sprężarki '''"COP=2kW/0,55kW=3,63 - liczone dla całego urządzenia włącznie z pompami do wody CO oraz wentylatorami, ten COP najbardziej pesymistycznie policzony i tak nie powinno się go liczyć, bo poboru prądu na pompki do wody grzewczej, elektroniczki, ślimaka oraz nadmuchu w piecu na ekogroszek też nikt nie liczy!!!"'''' Bardziej pesymistycznie podejść się nie da, więc te wartości mogą być tylko lepsze!!!! PS. pompa panasonic 7Kw gen. J jednofazowa
O akumulatorach i PV opowiadasz naprawdę super! Ale ostatnio widziałem odcinek o klimatyzacji, dzisiaj ten o PC i tutaj już słabo - zakładam że nie naciągasz faktów specjalnie, tylko wynika to (jeszcze) z niewiedzy. Nie będę żonglował parametrami, bo nie ma to sensu. Napiszę tylko że dom 150m2 przy -25C utrzymywała w cieple PC 1f o poborze 3,6kW. To co podajesz to mogłoby się odnosić do jakieś nierealnej rzeczywistości np. nieocieplony dom z pełnej cegły, który potrzebuje 60C na grzejniki - nikt przy takiej kombinacji nie będzie zakładał PC jako ogrzewania.
No nie do końca bo faktycznie patrzymy na temperaturę na zewnątrz ale również jest pytanie jaka temperaturę musimy dostarczyć do układu bo jak 55 stopni to cop może być nie raz zależy od pompy 1.5 ale jak dostarczamy 35 stopni to cop zostaję na poziomie 3.5
Dlatego można zrobić GWC płytowy ,które da nam przy -20 stopni około +2. Z tego GWC zasilić pomopę ciepła+centrale wentylacyjną. Pompa ciepła pociągnie cześć powietrza zużytego z centrali a większą cześć z GWC. Mamy zasilanie pompy na poziomie +5 stopni przy dużych mrozach. Przepływ wtedy dla centrali będziesz miał powiedzmy 150m3 a dla pompy: 150m3(od centrali)+350m3(z gruntu) = 500m3. Otrzymasz około 2,5kW mocy z COP na poziomie 2,5. Pompę jaką użyjesz to pompa tylko do CWU która posłuży Ci do CWU i CO, która kosztuje z 7000 tys. razem z zbiornikiem CWU 250 litrów. Wtedy jeśli nawet z czasem zniszczy się pompa ciepłą jest to 7000 tys. a nie 30 tys. Moc jaką możemy uzyskać do domu to 2,5kW (pompa) plus 1kW z gruntu dla centrali w sumie: 3,5kW mocy cieplnej. Dla domu 110m2 wystarczy. Przy -20 stopniach zapotrzebowanie może być na poziomie 4,4kW więc ten brak można dogrzać grzałką na te 5 nocy w roku. Przy tym rozwiązaniu temperatura nawiewana do pomieszczeń dzięki GWC płytowemu jest na poziomie 20 stopni (przy -20 stopni na zewnątrz)
No ale tyle teoria bez uwzględnienia wychładzania gruntu przy dłuższym okresie mrozów. Ciągnięcie powietrza przez pompę ciepła a nie tylko rekuperację o znacznie mniejszym przepływie, żeby miało sens, będzie wymagać naprawdę dużej powierzchni płyt, co znacznie wydłuży okres spłaty inwestycji i nie zmieści się pod płytą fundamentową. Na pociechę dodam, że przy połączeniu rekuperacji z pompą powietrze/powietrze, inaczej mówiąc z klimą kanałową, gdzie klima monoblok wewnętrzny (na zewnątrz tylko czerpania i wyrzutnia) część powietrza do ogrzania bierze z rekuperatora i współpracującego wymiennika płytowego, a większą część z wnętrza domu, przy dobrze ocieplonym budynku sprawdzi się bardzo dobrze. Ale na ten moment słyszałem tylko o jednym takim urządzeniu na rynku, które może to zrealizować.
@@mpGrafik Ale ja nie mówie o płycie fundamentowej. Po co robić to pod płyta. Standardowe (najtańsze) GWC płytowe ma 400 m3. Trzeba robić obok domu. Ale nie wydajemy na droga pompę która padnie po pewnym czasie a firmy co ja zakładała już dawno nie będzie w KRS
@@mpGrafik Rozwiązanie dla domu do 110m2 oczywiście centrala went. plus ocieplenie 2021. Płytowy nie zauważyłem aby wydajność spadała drastycznie , zawsze z GWC jest na plusie oczywiście o GWC odpowiedniej wielkości. 500m3 powietrza o temperaturze +5 stopni wystarcza dla pompy CWU aby zrobić 45 stopni przy mocy 2,5 kW. To łatwo policzyć.
@@grzegorzzubinski6951 wiesz, ja mam działkę 3,5 tys.m², to mi obojętne, ale moi znajomi mają 450 - 600m² - wcale nie takie małe działki w miastach. Jeden właśnie jest na etapie formalności. Z projektu wynika, że do rekuperacji starczy mu miejsca pod płytą na wymiennik, ale musi doprowadzić dodatkowo tam nawilżanie. I mowa wyłącznie o rekuperacji, gdzie przepływ powietrza jest wielokrotnie niższy, niż konieczny dla pompy ciepła. Ponadto wymiennik pod płytą fundamentową wyjdzie taniej, niż robienie płyty/fundamentów i odrębnie wymiennika płytowego.
@@mpGrafik Tak wyjdzie taniej i to jest tego ogromna zaleta. Natomiast ja wolałbym jednak mieć do tego GWC dostęp ,niby nic nie powinno się stać ale za tą cenę wolałbym mieć spokojna głowę że mogę to rozkopać. Zawsze można to zrobić pod jakąś wiata na samochód itp. Na tej płycie też może być wiele rzeczy ale z domem bym nie przesadzał aby leżał na płycie. Ceny prądu będą szły w górę bo rośnie jej popyt samochody elektryczne plus wszystkie nowe domy na pompy ciepła a w zimie nie ma produkcji z fotowoltaiki a potrzeby energii elektrycznej rosną
Pompa powietrze-woda jak najbardziej ale w okolicach Wrocławia, no może jeszcze do Warszawy ma jakiś sens. W okolicach Suwałk zdecydowanie pompa woda-woda 😊
Autor mocno zaniżył parametry pomp ciepła. Markowe PC powietrzne (Panas, Mitsubishi, Daikin, Samsung) mają deklarowany COP A-7W35 (przy -7*) pomiędzy 2,5 a ponad 3. Nie różni się to bardzo od rzeczywistości jak piszą na forach użytkownicy tych pomp. Warto poszukać takich informacji. Ja akurat mam gruntową PC, gdzie cop jest w przybliżeniu stały w ciągu sezonu a zużycie energii bardzo niskie w relacji do grzanej powierzchnii.
Dlatego, jeśli ktoś się dopiero zaczyna budować, koniecznie powinien przemyśleć założenie gruntowego wymiennika ciepła. Najlepiej płytowego, pod płytą fundamentową. Wtedy pompa ciepła ma sens przy każdej temperaturze zewnętrznej, a koszt inwestycyjny wzrośnie najmniej. Dla mnie akurat ma ekonomiczny sens klima kanałowa w połączeniu z rekuperacją, gdzie część powietrza doprowadzonego do klimy kanałowej pochodzi z wnętrza budynku, a część z gruntowego wymiennika ciepła, po dogrzaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora. Rozprowadzenie ciepła po domu kanałami wspólnymi dla rekuperacji i klimy. To przyniesie oszczędności zarówno zimą, przy ogrzewaniu jak i latem, przy schładzaniu. No i odchodzi koszt założenia instalacji ogrzewania podłogowego, czy niskotemperaturowych kaloryferów, a także redukcja kosztów przez wspólne elementy ogrzewania i rekuperacji. Na czas przejściowy, kiedy nie potrzebujemy grzania ani chłodzenia, robi się ominięcie klimy kanałowej bocznym kanałem.
OK. Zaczynam budowę. GWC bedzie płytowe 600m3/h (planowane pod rekuperację) czy taka przepustowośc wystarczy dla pompy ciepła powietrze woda 3,5KW? Zapotrzebowanie domu około 160m2 to 2300kWh/rok (dom planowany jest w standardzie pasywnym). Chce ogrzewać pompą bufor ciepła około 1000l, a z niego puszczać ciepło na poszczególne pokoje na maty kapilarne (około 28C). Ile powietrze na godzinię przerzuci pompa? Czy ktoś podaje takie parametry? Bo gdziekolwiek rozmawiałem, to wszyscy neguja sens podłączania GWC pod pompę, z tego powodu, że ilośc powietrze "przerzucanego" przez pompę, jest zbyt duża do wydajności GWC. Czy nie lepiej skierować na pompę wyrzut powietrza z rekuperatora?
@@sirgiol grzeję powietrzem i tylko pod tym kątem się interesowałem. Znajomy właśnie zaczyna budowę i procedura była taka, że wykonawca wymiennika płytowego i jednocześnie rekuperacji z dogrzewaniem, dostał konkretną ekspertyzę geologiczną oraz projekt domu z wyliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, po czym wyliczył konkretną powierzchnię płyt, z uwzględnieniem nawilżania. Ja pisałem o modyfikacji takiego układu, a nie tego, co planujesz. Przy takim sposobie ogrzewania z rekuperacją w jednym, Twoja wyliczona pod rekuperację powierzchnia płyt wystarczy, a jeśli chcesz dodać pompę osobno, to sama logika mówi, że to się raczej nie uda i możesz osiągnąć słaby efekt. Ps. Grzanie kapilarnie moim zdaniem, powinno być odrębnie, z pompą gruntową (taką rurową) bez wymiennika (kolejne straty), tylko ze sprężaniem czynnika krążącego od gruntu do bufora - wężownicy zbiornika 1000l, który będzie jednocześnie zbiornikiem CWU. Druga wężownica w tym zbiorniku do pompy obiegowej i kapilarów.
Czyli potrzebujemy podłączyć pompę ciepła pod GWC :D To takie proste! :D Obudować jednostkę zewnętrzną izolacją, podłączyć do rur gwc, puścić wiatraczek i jazda :P Ciekawe ile by to tak podziałało, zanim grunt by się wychłodził. Lub sterownikiem wyłączać pompę przy niskich temp, niech się nie męczy.
2:50 COP poniżej 2? To chyba jak się grzeje wodę do 65 stopni. Jak się grzeje podłogówką do 35stopni to przekroczy 3. Mówię o ok 6 letniej pompie którą użytkuję w praktyce. Ale przy COP poniżej 3 to i tak grzeję gazem bo jest taniej (dostałem 100% dofinansowania na pompę za zlikwidowanie kominka no to sobie wziąłem i zautomatyzowałem przełączanie piec-pompa ). Kiedy pompa jest tańsza? Kiedy cena 1kWh prądu podzielona przez COP nie przekracza ceny 1kWh gazu. Czyli np: Cena 1kWh prądu 66gr Cena 1kWh gazu 20gr To żeby pompa ciepła była tańsza COP musi być ponad 66/20=3.3. W mojej pompie i przy grzaniu wody do 35stopni będzie to powyżej 2-3 stopni.
Mocno zaniżyłeś COP. Przejrzałem wykresy rożnych pomp i przy -15 wychodzi 2.6 inne mniej lub podobnie. Ale nie COP 1. Za pewne cop producenci podają dla 35 stopni. Bo dla 55 stopni będzie dużo nisza. Np. -20 dla 35 COP 2,58 a dla 45 cop 1.87 a dla 55 cop 1.35. Także ważne jest aby mieć ogrzewanie płaszczyznowe np. podłogowe/ścienne.
nie ogladaj wykresów zażądaj warunków testu. myśl jak złodziej żeby złapać zlodzieja. jakbym pracował w marketingu to jak bym to zrobił żeby kristomen uwierzył w te cop z kosmosu😁
@@4nrgy a głupoty gadasz. Są firmy i jednostki które nadają certyfikaty energetyczne i kolega wyżej dobrze mówi. Zwykła jedna z tańszych klim -12 COP 2.4. mało tego te COP jest dla mocy nominalnej. Gdy pompa klima pracuje na niższej mocy niż moc nominalna COP jest trochę wyższy
@@4nrgy Dane z CEEB mówią o 350 tys PC zamontowanych w Polsce. Chłopie zastanów się, jakby PC tak źle działa jak to opisujesz to gdzie ci wszyscy ludzie skarżą się jakie to horrendalne ceny za ogrzewanie płacą? Te faktury po 1500-2500zł za ogrzewanie domu przez cały rok (z ciepłą wodą) to z kapelusza chyba wyciągają - ćwierć miliona Polaków się zmówiła.
Ciekawy filmik jak zreszą wszystkie które pan robi jednak dla mnie nie jest istotne COP, SCOP dla mnie liczy się fakura .Mam pompę monoblokową już drugi sezon i jestem zadwolony bez babrania się z węglem i popiołem koszt są porównywalne tylko nie tego szuflowania do i z kotła temperatra około 23 Pozdrawiam
Pamiętaj pompa pompie nie równa:) Bo inaczej działa pompa powietrzna a inaczej działa pompa gruntowa, dlatego warto się mocno zastanowić czy przy większych domach (powyżej 200 m 2) jednak nie zainwestować w pc gruntową i mieć wówczas nie tylko w październiku dużą różnicę w rachunku ale i również w grudniu, styczniu czy lutym. Przy pc gruntowej praktycznie COP jest stałe (bo zawsze jest dodatnia temperatura z ziemi) dlatego EFEKTYWNOŚĆ tej pompy jest o wiele wyższa niż powietrznej. Ale każdy na początku widzi tylko cenę takiego rozwiązania. A ja użytkuję taką pompę od 2012 i realny SCOP to ponad 4,2 (pewnie wiesz o czym piszę) dane z pompy i dane z podlicznika
Z tym, że aktualnie żeby zainstalować pompę ciepła powietrzną 12 - 15 można się zmieścić w 20 - 25 tys (jak braknie ciepła w zimniejsze dni dogrzeje się grzałką lub gazem). Przy pompie gruntowej same odwierty ok 240m na 12KW mocy będą kosztować ponad 30 tys. Teraz ile lat zejdzie zanim zwróci się taka inwestycja? Obstawiam, że 15 lub więcej
@@sebek6543210 - odwierty są dożywotnie (jak wszystko jest dobrze zrobione) pompa gruntowa pracuje w domu - czyli optymalne warunki nie jest narażona na czynniki atmosferyczne taka pompa jak jest dobrze dobrana i wykonana 25-30 lat może więcej dom ponad 250m2 budowany w 2012 gdzie obowiązywał wskaźnik WT2008 - 130 kWh/m2/rok a pompa na ogrzewanie (CO) pobiera z sieci 13-15 kWh/m/rok patrząc na czas - uważam, że pompa dawno mi się zwróciła porównując do źródeł które były dostępne w 2012 (bezobsługowe) nie mam gazu ziemnego miałem wyliczenia że przy gruntowej max zużycie do 5500 kWh na CO+CWU przy powietrznej do 8000 kWh rok (rok 2012) obecnie zużywam CO+CWU około 4500-4800 kWh (250m2)
cześć , prośba o objaśnienie wzoru pojawiającego się w 9 sek filmu. TH to temp zasilanie, Tc temp zewnętrzna a n to sprawność sprezarki danej pompy, bo w sumie mam to tak ogarnięte ale nie mam pewności że COP jest właściwe , nie uwzględnione są przepływy
Hmm. O jakiś bardzo kiepskich pompach ciepła mówisz. Mam dwie pompy ciepła powietrze powietrze, Mitsubishi kaiteki 6600. COP przy - 25 stopni to 2. Im cieplej tym lepiej co jest oczywiste. Chcę tylko zaznaczyć że to modele na skandynawie.
podaj dane standardowe czyli COP przy +7 i nawiewie+20 4,5? 4,8?. a potem pomyśl czy magia działa? lift 14⁰ i cop 4,5 a potem lift 45⁰ i COP 2? nie masz żadnych podejrzeń? że badania w -20 juz nie muszą byc zgodne z normami EU? BSmeter ci się nie włącza?
@@4nrgy przy plus 7 to jest 5,1. Pojemność cieplna przy +7 to max 6,6. Sprawdź sobie ten model. Nie jest on dostępny w Polsce ale w internecie znajdziesz dane. MITSUBISHI KAITEKI 6600.
Jeśli chodzi o COP - to jednak okresy przejściowe są w Polsce najdłuższe - mrozy to parę tygodni w roku. Dlatego warto mieć układ hybrydowy - pompa z buforem i do bufora jeszcze jakaś koza - aby w duże mrozy grzać drewnem. Warto chyba też podyskutować o czynnikach chłodząco/grzewczych.
nie warto dyskutować 😁 trzeba zmieniać. do pomp na r22 czy r32 leją propan(r290) bez przeróbek i to chodzi! koza/kominek na mróz to dobry pomysł bardzo. w razie awarii ratuje sytuację
@@4nrgy Koza nie, bo to wielki mostek, tylko kominek z kominem systemowym zamykanym, jak nie uzywanyt i szczelnym doprowadzeniem powietrza do paleniska, z zewnątrz a wkład musi mieć certyfikat na współpracę z rekuperacją, aby uniknąć wentylacji grawitacyjnej (kolejne straty ciepła). Problem w tym, że taka instalacja jest dość droga (wiem, bo mam), a nie wiesz w jakim momencie na twoim terenie wejdzie w życie całkowity zakaz palenia drewnem. Pomysł znakomity faktycznie, ale - jak to zwykle bywa - diabeł tkwi w szczegółach. Tu tymi szczegółami są politycy.
@@4nrgy R290 jest jedynym czynnikiem jaki należy brać pod uwagę . Co do energii cieplnej to tej nie brakuje . Problemem jest jej dostępność w czasie zwiększonego zapotrzebowania. Akumulacja energii (każdej energii) jest kluczowa.
@@MrOprawca1978 To zalezy jak sobie taką kozę skonfigurujesz/ulepszysz - to ma być awaryjne rozwiązanie,a nie piec mega wydajny bo używany non stop 3-4 miesiące co roku. Wtedy już trzeba konkretnie kasą sypnąć na sam piec.
Ja też wierzyłem, w dane na tabliczce ale przy minus 22st C to jakoś tak temperatura nie rosła, a zużycie było bardzo duże. Nie wiem może są nowocześniejsze konstrukcje, ale w praktyce to chyba nie wiele się zmieniło.
@@4nrgy Ja chłodnie robię od 1989 roku i jak obecni super fachowcy pod stołem srali to ja robiłem już pompy ciepła ze sprężarek przemysłowych a sama nazwa pompa ciepla była tak EGZOTYCZNYM OKREŚLENIEM jak smartfon w 1990 roku Masz dany czynnik masz tabele parowania i skraplania i z tego obliczasz ile kg czynnika musisz wyparować i skroplić aby przenieść daną ilość energii ! Tu żadnej filozofii nie ma tylko fizyka Jedynym problemem w pompach o niskim parowaniu jest twardy lód ale na to tez jest sposób Skoro masz chłodnie które mrożą bez problemu do -45 i odbierają ciepło to gdzie ty widzisz problem w pompie ciepła Pompy ciepła które wpycha się na Polski rynek nie sa przystosowane i zaprojektowane do parowania przy -25 i stąd macie COP 1
@@rekawek6 Panie ! kochany Żeby odebrac ciepło od otoczenia które ma -25 czynnik musi parować przy -45 i masz kolego te 20 * różnicy JAk czynnik w pompie przestaje parować przy -25 to masz pan 0 produkcji i możliwość zalania sprężarki cieczą z ewentualną możliwością wysadzenia głowicy lub połamania korbowodów lub blokady i spalenia silnika jak niepoprawnie zabezpieczony . Pompa ciepła to nic innego jak lodówka czy chłodnia Jak kolego chcesz mieć w chłodni -50 *C to nie może czynnik parować na temp -25 a musi parować na co najmniej 10 -20 *C mniej niż zadana temperatura
@@4nrgy witam mam nowy dom parterowy 100 m 2 + garaż 27 ogrzewany poddasze nieużytkowy i zastanawiam jakie ogrzewanie wybrać gaz + klimatyzator z grzaniem czy pompa ciepła zaznaczę ze dom jest bardzo dobrze ocieplony , posiada rekuperacje
wariują trochę, wiem bo próbuję dyskutować o dostosowaniu do propanu(ciensze rurki i zawory rozprężne) i normalnie mają mnie gdzieś- mamy zbyt nie bedziemy nic zmieniać
Budynek 2 poziomy i garaż. Jaki efekt dałoby zamontowanie pompy powietrznej w garażu w którym przez zimę jest ok 12stopni, a kanały wentylacyjne idą aż na dach?
hej super filmy dzięki. Pytanko , mam mały domek 50 mkw. ogrzewanie z pieca ekogroch. Niedawno robione na rurach pex i kilku grzejnikach płytowych stalowych i małych boiler 50L, z grubsza policzyłem objętość wody w tym układzie to wychodzi +-60 litrów. Opłaca się do tego pompę montować?? Czy zastosować tego bufory elektryczne? czy jak to się nazywa.... Zasobnik ciepłej z grzałką.... i jakaś taryfa dla prądu... Może coś takiego dla małego układu...???
Nie wiem jaką masz temperaturę wody w grzejnikach, ale jak więcej niż 40st C to bym się mocno zastanowił, nad pompą powietrze woda. Bo co prawda będzie ciepło, ale nie będzie tanio.
@@VEKYR900 Tu dużo zależy od izolacji, i od materiału domu, bo może da się to "oblecieć" 2 - 3 "klimatyzatorami" nawet na off-grid, czy hybrydzie. A grzejniki i groszek zostawić jako rezerwa.
@@rekawek6 no dom starszy , ocieplony, jak piec chodzi na 45 st , to temp może być, lepiej jak jest na 50 st. trzeba śledzić i myśleć do następnego sezonu. też mi ofgrid chodzi po głowie ale na razie za mało funduszy :)
Wentylator takiej typowej PC ma przemiał ~2000m3 na godzinę. Jak chcesz zagrzać CWU i pompa popracuje do 1h to może mieć sens, później to w tej szklarni zacznie robić się chłodniej niż na zewnątrz. Idąc tym tropem, trzeba by ewentualnie pomyśleć o jakieś automatyzacji otwierania szklarni gdy temperatura wewnątrz spadnie poniżej zewnętrznej...robi się zabawa.
Ciepło właściwe powietrza to ~0.32Wh/m^3 K, czyli żeby zagrzać (mały) 80 litrowy zbiornik wody od 20C do 50C, musiałbyś obniżyć temperaturę w szklarni o jakieś...70C x-D
Ja widzę rozwiązanie w pompie powietrze woda która jest zasilana powietrzem zużytym z rekuperacji. Wtedy pompa dostaje w zimę powietrze 15 stopni cały czas. Można się wspomóc GWC i mamy temat zamknięty z tym że na start ze 40 tys na system grzewczy trzeba wydać.
Tylko problem w tym, że z powietrza z rekuperacji wytworzysz jakieś 1-1,5 kWh (w zależności od przepływu powietrza), to może być spoko rozwiązanie na jesień/wiosnę, ale na zimę już może być zbyt mało wydajne
Wiesz jakich ilości powietrza potrzebuje pompa ciepła? W domu miałbyś tornado... Robią niektórzy taki wywiew/nawiew na wentylator pompy jako dodatkowe wspomaganie, o kilka procent może to zmniejszy zużycie
czesc, a co gdyby zamontować pompę ciepla w takiej małej szklarence, ktora zawsze utrzymuje wiecej ciepla w zimę. stwarzamy jej lepsze warunki temperaturowe. co o tym myslisz?
Jeśli dobrze zrozumiałem, pompa ciepła działa tylko do -10 stopni. Nadal będę potrzebował dodatkowego systemu ogrzewania poniżej -10 w zimie. Po co mi pompa ciepła, skoro mam system, który grzeje i jest poniżej -10 stopni?
ano z pomiarów irl a nie danych z listka marketingowego. Niestety poza pomiarem +7 do +20 ktrory musi być przeprowadzony zgodnie z normami EU reszta to już tylko marketing i ściema
To byś oszukał system. I to byłby hit... A na poważnie to by zadziałało jak klima w lecie, a po kilku godzinach żona by ci powiedziała. Weź ty Janusz już nie eksperymentuj bo w kuchni rosół w garnku zamarzł 😂.
@@4nrgy a jak mam piwnice o powierzchni ok. 60m2 i wysokości 2m to są się tam zamontować pompę ciepła? Częściowo jest w gruncie tylko 1m nad ziemią, nieogrzewana, ale w największe mrozy temperatura nie spada poniżej 10*C.
Jeżeli chce pan nakręcać filmiki to proszę być obiektywnym. COP to nie tylko temperatura na zewnątrz. To jeszcze różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem. Tak ze to co pan opowiada to totalne bzdety.
Wow , rozbujales moj umysl, przeciez do tematu pomp mozna podejsc w taki sposob jak Ty , juz wiem dlaczego w korporacjach jest robota dla ludzi tak zwanych od rozwiazywania problemow :)
Majster Zakladam juz pompy ciepla od 14 lat zaczynajac w uk to co dzis muwisz ma sens I troche w tym prawdy ale to okolo 25 % samo to ze zapotrzebowanie na dom mamy 6 kw a sprezarka jest mocy 4 rozumiem kazdy sie myli nikt nie jest omylny pozdrawiam zdrowia zycze
przed zakupem pompy ciepła lub jakiejkolwiek inne modernizacji urządzenia grzewczego należy zrobić termomodernizację budynku; budynek poprawnie zaprojektowany i wykonany albo budynek po termomodernizacji potrzebuje mało energii aby go ogrzać i w tym momencie nie mam sensu robić systemu grzewczego za kilkadziesiąt tysięcy złotych; w takim budynku prędzej należy się skupić na produkcji cwu bo to będzie pochłaniać więcej energii; w takim budynku nie potrzeba w ogóle chłodzenia (w Polskim klimacie); z innej beczki ja mam u siebie w ciekawy sposób wykorzystaną pompę ciepła bo śłuży tylko do cwu, pobiera powietrze z izolowanego strychu gdzie jest zawsze ciepło, przy okazji reguluje tam wilgotność oraz schładza mi izolowaną spiżarnię oraz w okresie ciepłym schładza mi dom - ciepła woda która idzie w kanał wyprowadza mi energię z domu; mam urządzenie automatyczne i bezobsługowe działające zawsze z wysokim COP bliskim 4 czyli mam tanie cwu, kosztowała niewiele ponad 6kzł czyli o 3k drożej niż boiler elektryczny z wężownicą (kupowałem jak najtańszą); za odrobinę prądu w lecie mam cwu głównie ze słońca w zimie z drewna, którym ogrzewam dom, mam 12m3 spiżarnię schłodzoną do 10-12 stopni, sucho i nie gorąco na strychu, i chłodzenie w lecie domu
Do obliczeń możesz jeszcze dodać, że można grzać w taniej taryfie za pomocą buforu ciepła, wtedy opłacalność inwestycji w pompę ciepła całkiem staje pod dużym znakiem zapytania. A jeszcze trzeba uwzględnić coroczne przeglądy! :-) Swoją drogą super pomysł na tą serię odcinków na temat pompy ciepła!
Pytanie: jak długo tania taryfa będzie tania? W Niemczech cena 'taniej'' taryfy nocnej w miejscowości gdzie mieszkam wyrosła do poziom taryfy normalnej. Różnica to zaledwie 3 centy w skali cen 35- 40/ kWh.
@@na_dobranoc156 Zobaczymy jak to się potoczy po 2024, docelowo i tak ma być rozliczanie godzinowe, gdzie w każdej godzinie cena prądu jest różna. W tej sytuacji chyba najlepiej się sprawdzi właśnie taki bufor, który można naładować na całą dobę w godzinkę czy dwie wtedy gdy prąd jest najtańszy. Ale próba przewidzenia przyszłości w dzisiejszych czasach to trochę wróżenie z fusów
Dla mnie nocna taryfa nie ma sensu, bo pracuję w domu i zużywam prąd w ciągu dnia, a przy taryfie nocnej za dnia jest droższy. Biorąc pod uwagę, że sezon grzewczy nie trwa cały rok, a w lecie klimę używa się bardziej za dnia, można ewentualnie wyjść na zero tylko przy ogrzewaniu/chłodzeniu podłogowym z dużą bezwładnością, a już przy powietrznym będzie strata.
@@robertj.2378 Można trochę analizować Kraje wyżej rozwinięte, bo idziemy zwykle podobną drogą. Przed 40 laty cena Energii grzewczej elektrycznej tutaj, to była 1/ 5 normalnej. Stąd tyle pieców akumulacyjnych. Myślę, że podstawą jest duży zbiornik energii cieplnej i zasilanie go w dogodnych warunkach. Rekuperacją czy pompą czy solarami. Niezależnie od ceny bo ta będzie się zmieniać. Ja jestem zwolennikiem dużego zbiornika/ów i łapanie ciepła latem solaramii. Nie wiem czy to technicznie możliwe, ale byłoby super.
A może by tak grzać w drugiej taryfie , przy pomocy pompy ciepła , niskotemperaturowy bufor ciepła ( ok 20 do 25 stopni) który w okresie wzmożonego zapotrzebowania na energię cieplną byłby " dolnym żródłem ". Uzyskalibyśmy w ten sposób kaskadę , używając tylko jedną pompę ?!
Komentarz 😁 pomocny koledze akurat . Przesłałem .
dzienks
W końcu dobrze wytłumaczone . dzięki.to było potrzebne
Firmy sprzedające pompy na pewno są zadowolone z tego filmu:) pozdrawiam
Ok i tutaj zaczynamy wchodzic My juz wiemy ze kopanie crypto bedzie ok jeszcze pewnie przez rok w praktyce wiecej. Urzadzenia typu pompa ciepła montujemy gdzies gdzie mamy swój warsztacik z akumulatorami koparkami itp. itd gdzie podczas normalnej pracy w zimie jest spokojnie 20 stopni i to tam montujemy nasza pompe czy to piwnica czy jakas dobodowka. Bo ciepło mamy z falownikow z akumulatorow z przetwornic i z koparek to są kilowaty energii. Jak tutaj było juz mówione panele pod kątem prostym na ogrodzenie lub sciane - ustawienie zimowe najlepiej tanie do tego wiartak 2 kw bank energii 4x 180 Ah calość na 48 V i ta nieszczęsna pompa - jak myślicie ? Koparki moge poinstalowac kazdemu teraz jest tanio a bedzie taniej do zimy. Wydac trzeba ale sa dostepne tanie panele a bedzie jeszcze taniej ilość firm co sie wypieprza teraz z fotowoltaiki jest makabryczna juz widze setki paneli na rynku reszta z chin i tylko skladac ekosystem a najwazniejsze ogrzewanie to jest odpad w tym ekosystemie on zarabia i po zimie przy takich cenach energii moze sie ladnie amortyzowac. dlaczego pompa cielpa bo jezeli ma wspolczynnik 5 a uzycie energii mam na poziomie 1500 W/h 1.5 kW na godzine to taka pompa powinna zrobic z tego 7.5 kW/h ciepła a tyle to juz kazdy dom sie ogrzeje. Takie ustawienie dodatkowo zarobi 1000-3000 zl miesiecznie z kopania Teraz w dniu pisania tego tasiemca jest to 500 usd na czysto. U mnie bedzie jeszcze podgrzewana podloga - znaczy juz jest ale podepne to pod panele i przy -20 bede miał pouchylane okna zeby powietrze było świeże.
To co mówisz to prawda, ale z tym COP 1.1 to w granicznych warunkach przy -25'C zewnątrz i zasilanie 55'C na grzejniki. Wtedy tak będzie. Ale pompy z założenia powinny pracować z ogrzewaniem niskotemperaturowy. A wtedy mamy np -7'C temp zewnątrz i temp zasilania 35'C. Wtedy COP w okolicach 3. To trzeba też wyjaśnić jeżeli już ludzie to oglądają.
a pompy wysokotemperaturowe? nie zapominaj o nich one dają do 80st na wyjście
A co z klimatyzatorami? One podają stałą temperaturę do wnętrza? Jaki mają COP przy np -15 lub -20
@@andrzejwolder9819 PC wysokotemperaturowe powstały dlatego że jest zapotrzebowanie na wodę o wyższej temperaturze, a nie dlatego żeby jakoś znacznie poprawić COP.
@@mabakay ja nie mówię o cop lecz o tym że jak puścisz 45st na grzejniki to alaska w salonie.
@@andrzejwolder9819 A jak w podłogę, to nie da się wysiedzieć w takim domu. PC do nieocieplonego domu z kaloryferami które trzeba grzać na 50C i więcej, to nie będzie ekonomiczne rozwiązanie. Zgadzamy się.
Wlasnie sprawdzalem moja nowa pompe ciepla w postaci klimatyzacji z inwerterem. Moc grzewcza 4200w. Pobiera 560w przy grzaniu na maksa czyli 30 stopni. Na zewnatrz bylo 21 stopni. Zobaczymy zimą. Ogolnie zapowiada sie dobrze. Cop spada do 1 dopiero poniżej -14. Zobaczymy. Dam znać.
Dodam jeszcze ze ogrzalo mi to jakies 60 m2. Nominalna moc klimatyzatora to 3200 przy chlodzeniu. Przy grzaniu ma wiekszą/ sprawność.
Mój kocioł atmosferyczny gazowy Viessmann Vitopend 100 działa wraz ze zbiornikiem 120l wody już 17 lat bezawaryjnie, jedynie naczynie przeponowe padło, koszty 400zł, ale kolega dał mi z jakiegoś kotła z demontażu i nic mnie nie kosztowało. Padł też zawór trójdrożny, który kosztuje 520zł, ale okazało się, że oring przepuszczał i woda z kamieniem zablokowała trzpień i się nie przemieszczał. Wymiana oringa za 1zł rozwiązała problem.
Serwisowanie samodzielne co 2 lata czyszczę wymiennik za pomocą myjki ciśnieniowej, oraz zespół gazowy, to wszystko, ok. 1h pracy. Za kocioł ze zbiornikiem na cwu dałem 4500zł w 2005 roku, montaż ze 300zł i dwa przeglądy gwarancyjne po 100zł. Rachunki roczne za gaz to 3500zł +-150zł, w tym roku już widzę, że będzie więcej o 50%.
Czy opłaca mi się wchodzić w pompy ciepła jak to wszystko działa? Ile taka pompka ciepła wytrzyma, ile kosztuje przegląd gwarancyjny, pogwarancyjny?
Jakie są ceny części i usług wymiany tych części?
Na COP wpływa różnica temperatur (na zewnątrz i wewnątrz do której chcemy ogrzac). Dobra pompa nie załączy grzałek nawet poniżej -15stC. Przy doborze pompy sprawdzać parametr COP przy -7stC oraz -15stC ( tak podają producenci). Przy tych temperaturach parametr COP około 3, najlepiej powyżej 2,5. Tak jak jest to wytłumaczone na filmie nie interesuje nas parametr COP w temperaturach +20stC - filmik wszystko wyjaśnia. Podana w filmie pompa ma naprawdę słabe parametry, można się naciąć, szczególnie gdy ktoś nam dobiera pompę ciepła. Instalatorzy na rynku rosną jak grzyby po deszczu😉
Te przykłady COP zaprezentowane w tym odcinku traktujmy jako mocno teoretyczne, gdyż w rzeczywistości są dużo lepsze. Cop podaje się zazwyczaj przy temp. zewnętrznej +7st i zasilaniu CO 35stopni wynosi między 4-5. Dobre pompy(klimatyzatory również) nawet przy -15 mają COP ok 3. Wiadomo, im wyższy parametr na zasilanie CO tym COP spada.
Chyba COP to sprawność termodynamiczna urządzenia Joula Thompsona natomiast źle zaprojektowane tzw centralne może zniszczyć cały efekt grzania i nikt o tym nie wspomina
@@edwardfrydryczek7895 COP to "coefficient of performance", a źle zaprojektowane centralne to np. grzejniki do pompy ciepła i mówią o tym prawie wszyscy
a propos pompy ciepła lepszym rozwiązaniem może być kolektor powietrzny( bo przy +15, + 7 wiosenno-jesienna temperatura często jest słońce ) (zrobiłby Pan o tym materiał :D bo chciałbym poznać opinię pana i ogólnie na yt są testy takich kolektorów czy to ma sens )
Problem polega na dostępności i cenie energii do zasilania urządzenia grzewczego , a nie na tym jakim urządzeniem ogrzewamy dom. Pompa ciepła zasilana jest energią elektryczną pobieraną przeważnie z sieci , oraz energią cieplną z otoczenia. Na cenę i dostępnośc energii elektrycznej pobieranej z sieci nie mamy żadnego wpływu . Z kolei dostępność energi cieplnej pobieranej z otoczenia w niewielkim stopniu zależy od nas.
( zależy od sposobu jej pobierania)
Korzystając z energii zawartej w powietrzu zewnętrznym możemy poprawić bilans cieplną kierując do pompy strumień powietrza wywiewanego z domu . W przypadku pobierania energii cieplnej z gruntu , jej dostępnoś zależy od pojemności cieplnej
gruntu ( dolnego źródła) i poziomu
regeneracj ( napełnienia) po poprzednim okresie grzewczym. Oba czynniki zależą od nas. Pierwszy w czasie budowy , a drugi w okresie eksploatacji dolnego źródła.
Kożystając z wody studziennej , dostępność eneigi cieplnej zależy jedynie od konstrukcji
tego typu dolnego żródła . Głębokość i wydajność studni oraz
odległość między nimi , limitują dostępność energii cieplnej pobieranej przez pompę ciepła
Artur super cioekawe informacje dla mnie bo wlasnie sam bede zakladac pompe wlasnymi silami, kazda rada mi sie przyda, potrzebne mi informacje co mam zalorzyc do instalacji mo mojego juz istniejacego kopciucha , jakie filtry , bufory , zawory
Bardzo lubie Pana filmy, ale niestety wartości COP wziął Pan z czapki.
Na swoim przykładzie mogę podać wartości dla np. 0°C na zewnątrz i 22-23°C w budynku, temp zasialania podłogóki 28-29°C
Pompa zużywa wg elektroniczki 0,4kW (elektronika liczy tylko sprężarkę); a wg licznika energii 0,55kW (cała pobrana energia na wentylatory, elektroniczkę, pompki, zawory itp itd).
Pompa informuje, że produkuje 2do2,4kW. Jest to wartość która z grubsza się zgadza z danymi charakterystyki energetycznej (5KW przy -18, czyli przy 0° będzie to mniej więcej połowa.
COP=2kW/0,4kW=5 - Liczone dla danych z pompy i tylko dla sprężarki
'''"COP=2kW/0,55kW=3,63 - liczone dla całego urządzenia włącznie z pompami do wody CO oraz wentylatorami, ten COP najbardziej pesymistycznie policzony i tak nie powinno się go liczyć, bo poboru prądu na pompki do wody grzewczej, elektroniczki, ślimaka oraz nadmuchu w piecu na ekogroszek też nikt nie liczy!!!"''''
Bardziej pesymistycznie podejść się nie da, więc te wartości mogą być tylko lepsze!!!!
PS. pompa panasonic 7Kw gen. J jednofazowa
To na silne mrozy albo kominek, a jak nie mamy to z gruntu ta da rade w minusowych temperaturach.
O akumulatorach i PV opowiadasz naprawdę super! Ale ostatnio widziałem odcinek o klimatyzacji, dzisiaj ten o PC i tutaj już słabo - zakładam że nie naciągasz faktów specjalnie, tylko wynika to (jeszcze) z niewiedzy. Nie będę żonglował parametrami, bo nie ma to sensu. Napiszę tylko że dom 150m2 przy -25C utrzymywała w cieple PC 1f o poborze 3,6kW. To co podajesz to mogłoby się odnosić do jakieś nierealnej rzeczywistości np. nieocieplony dom z pełnej cegły, który potrzebuje 60C na grzejniki - nikt przy takiej kombinacji nie będzie zakładał PC jako ogrzewania.
No nie do końca bo faktycznie patrzymy na temperaturę na zewnątrz ale również jest pytanie jaka temperaturę musimy dostarczyć do układu bo jak 55 stopni to cop może być nie raz zależy od pompy 1.5 ale jak dostarczamy 35 stopni to cop zostaję na poziomie 3.5
Dlatego można zrobić GWC płytowy ,które da nam przy -20 stopni około +2. Z tego GWC zasilić pomopę ciepła+centrale wentylacyjną. Pompa ciepła pociągnie cześć powietrza zużytego z centrali a większą cześć z GWC. Mamy zasilanie pompy na poziomie +5 stopni przy dużych mrozach. Przepływ wtedy dla centrali będziesz miał powiedzmy 150m3 a dla pompy: 150m3(od centrali)+350m3(z gruntu) = 500m3. Otrzymasz około 2,5kW mocy z COP na poziomie 2,5. Pompę jaką użyjesz to pompa tylko do CWU która posłuży Ci do CWU i CO, która kosztuje z 7000 tys. razem z zbiornikiem CWU 250 litrów. Wtedy jeśli nawet z czasem zniszczy się pompa ciepłą jest to 7000 tys. a nie 30 tys. Moc jaką możemy uzyskać do domu to 2,5kW (pompa) plus 1kW z gruntu dla centrali w sumie: 3,5kW mocy cieplnej. Dla domu 110m2 wystarczy. Przy -20 stopniach zapotrzebowanie może być na poziomie 4,4kW więc ten brak można dogrzać grzałką na te 5 nocy w roku. Przy tym rozwiązaniu temperatura nawiewana do pomieszczeń dzięki GWC płytowemu jest na poziomie 20 stopni (przy -20 stopni na zewnątrz)
No ale tyle teoria bez uwzględnienia wychładzania gruntu przy dłuższym okresie mrozów. Ciągnięcie powietrza przez pompę ciepła a nie tylko rekuperację o znacznie mniejszym przepływie, żeby miało sens, będzie wymagać naprawdę dużej powierzchni płyt, co znacznie wydłuży okres spłaty inwestycji i nie zmieści się pod płytą fundamentową.
Na pociechę dodam, że przy połączeniu rekuperacji z pompą powietrze/powietrze, inaczej mówiąc z klimą kanałową, gdzie klima monoblok wewnętrzny (na zewnątrz tylko czerpania i wyrzutnia) część powietrza do ogrzania bierze z rekuperatora i współpracującego wymiennika płytowego, a większą część z wnętrza domu, przy dobrze ocieplonym budynku sprawdzi się bardzo dobrze.
Ale na ten moment słyszałem tylko o jednym takim urządzeniu na rynku, które może to zrealizować.
@@mpGrafik Ale ja nie mówie o płycie fundamentowej. Po co robić to pod płyta. Standardowe (najtańsze) GWC płytowe ma 400 m3. Trzeba robić obok domu. Ale nie wydajemy na droga pompę która padnie po pewnym czasie a firmy co ja zakładała już dawno nie będzie w KRS
@@mpGrafik Rozwiązanie dla domu do 110m2 oczywiście centrala went. plus ocieplenie 2021. Płytowy nie zauważyłem aby wydajność spadała drastycznie , zawsze z GWC jest na plusie oczywiście o GWC odpowiedniej wielkości. 500m3 powietrza o temperaturze +5 stopni wystarcza dla pompy CWU aby zrobić 45 stopni przy mocy 2,5 kW. To łatwo policzyć.
@@grzegorzzubinski6951 wiesz, ja mam działkę 3,5 tys.m², to mi obojętne, ale moi znajomi mają 450 - 600m² - wcale nie takie małe działki w miastach. Jeden właśnie jest na etapie formalności. Z projektu wynika, że do rekuperacji starczy mu miejsca pod płytą na wymiennik, ale musi doprowadzić dodatkowo tam nawilżanie. I mowa wyłącznie o rekuperacji, gdzie przepływ powietrza jest wielokrotnie niższy, niż konieczny dla pompy ciepła. Ponadto wymiennik pod płytą fundamentową wyjdzie taniej, niż robienie płyty/fundamentów i odrębnie wymiennika płytowego.
@@mpGrafik Tak wyjdzie taniej i to jest tego ogromna zaleta. Natomiast ja wolałbym jednak mieć do tego GWC dostęp ,niby nic nie powinno się stać ale za tą cenę wolałbym mieć spokojna głowę że mogę to rozkopać. Zawsze można to zrobić pod jakąś wiata na samochód itp. Na tej płycie też może być wiele rzeczy ale z domem bym nie przesadzał aby leżał na płycie. Ceny prądu będą szły w górę bo rośnie jej popyt samochody elektryczne plus wszystkie nowe domy na pompy ciepła a w zimie nie ma produkcji z fotowoltaiki a potrzeby energii elektrycznej rosną
pozdrawiam serdecznie łapa
Pompa powietrze-woda jak najbardziej ale w okolicach Wrocławia, no może jeszcze do Warszawy ma jakiś sens.
W okolicach Suwałk zdecydowanie pompa woda-woda 😊
Szwecja jedzie powietrze woda
Autor mocno zaniżył parametry pomp ciepła. Markowe PC powietrzne (Panas, Mitsubishi, Daikin, Samsung) mają deklarowany COP A-7W35 (przy -7*) pomiędzy 2,5 a ponad 3. Nie różni się to bardzo od rzeczywistości jak piszą na forach użytkownicy tych pomp. Warto poszukać takich informacji. Ja akurat mam gruntową PC, gdzie cop jest w przybliżeniu stały w ciągu sezonu a zużycie energii bardzo niskie w relacji do grzanej powierzchnii.
Dlatego, jeśli ktoś się dopiero zaczyna budować, koniecznie powinien przemyśleć założenie gruntowego wymiennika ciepła. Najlepiej płytowego, pod płytą fundamentową. Wtedy pompa ciepła ma sens przy każdej temperaturze zewnętrznej, a koszt inwestycyjny wzrośnie najmniej.
Dla mnie akurat ma ekonomiczny sens klima kanałowa w połączeniu z rekuperacją, gdzie część powietrza doprowadzonego do klimy kanałowej pochodzi z wnętrza budynku, a część z gruntowego wymiennika ciepła, po dogrzaniu przez wymiennik ciepła rekuperatora. Rozprowadzenie ciepła po domu kanałami wspólnymi dla rekuperacji i klimy. To przyniesie oszczędności zarówno zimą, przy ogrzewaniu jak i latem, przy schładzaniu. No i odchodzi koszt założenia instalacji ogrzewania podłogowego, czy niskotemperaturowych kaloryferów, a także redukcja kosztów przez wspólne elementy ogrzewania i rekuperacji. Na czas przejściowy, kiedy nie potrzebujemy grzania ani chłodzenia, robi się ominięcie klimy kanałowej bocznym kanałem.
OK. Zaczynam budowę. GWC bedzie płytowe 600m3/h (planowane pod rekuperację) czy taka przepustowośc wystarczy dla pompy ciepła powietrze woda 3,5KW? Zapotrzebowanie domu około 160m2 to 2300kWh/rok (dom planowany jest w standardzie pasywnym). Chce ogrzewać pompą bufor ciepła około 1000l, a z niego puszczać ciepło na poszczególne pokoje na maty kapilarne (około 28C).
Ile powietrze na godzinię przerzuci pompa? Czy ktoś podaje takie parametry? Bo gdziekolwiek rozmawiałem, to wszyscy neguja sens podłączania GWC pod pompę, z tego powodu, że ilośc powietrze "przerzucanego" przez pompę, jest zbyt duża do wydajności GWC.
Czy nie lepiej skierować na pompę wyrzut powietrza z rekuperatora?
@@sirgiol grzeję powietrzem i tylko pod tym kątem się interesowałem. Znajomy właśnie zaczyna budowę i procedura była taka, że wykonawca wymiennika płytowego i jednocześnie rekuperacji z dogrzewaniem, dostał konkretną ekspertyzę geologiczną oraz projekt domu z wyliczonym zapotrzebowaniem na ciepło, po czym wyliczył konkretną powierzchnię płyt, z uwzględnieniem nawilżania.
Ja pisałem o modyfikacji takiego układu, a nie tego, co planujesz. Przy takim sposobie ogrzewania z rekuperacją w jednym, Twoja wyliczona pod rekuperację powierzchnia płyt wystarczy, a jeśli chcesz dodać pompę osobno, to sama logika mówi, że to się raczej nie uda i możesz osiągnąć słaby efekt.
Ps. Grzanie kapilarnie moim zdaniem, powinno być odrębnie, z pompą gruntową (taką rurową) bez wymiennika (kolejne straty), tylko ze sprężaniem czynnika krążącego od gruntu do bufora - wężownicy zbiornika 1000l, który będzie jednocześnie zbiornikiem CWU. Druga wężownica w tym zbiorniku do pompy obiegowej i kapilarów.
Czyli potrzebujemy podłączyć pompę ciepła pod GWC :D To takie proste! :D Obudować jednostkę zewnętrzną izolacją, podłączyć do rur gwc, puścić wiatraczek i jazda :P Ciekawe ile by to tak podziałało, zanim grunt by się wychłodził. Lub sterownikiem wyłączać pompę przy niskich temp, niech się nie męczy.
2:50 COP poniżej 2? To chyba jak się grzeje wodę do 65 stopni. Jak się grzeje podłogówką do 35stopni to przekroczy 3. Mówię o ok 6 letniej pompie którą użytkuję w praktyce. Ale przy COP poniżej 3 to i tak grzeję gazem bo jest taniej (dostałem 100% dofinansowania na pompę za zlikwidowanie kominka no to sobie wziąłem i zautomatyzowałem przełączanie piec-pompa ).
Kiedy pompa jest tańsza? Kiedy cena 1kWh prądu podzielona przez COP nie przekracza ceny 1kWh gazu.
Czyli np:
Cena 1kWh prądu 66gr
Cena 1kWh gazu 20gr
To żeby pompa ciepła była tańsza COP musi być ponad 66/20=3.3. W mojej pompie i przy grzaniu wody do 35stopni będzie to powyżej 2-3 stopni.
brawo!
Mocno zaniżyłeś COP. Przejrzałem wykresy rożnych pomp i przy -15 wychodzi 2.6 inne mniej lub podobnie. Ale nie COP 1. Za pewne cop producenci podają dla 35 stopni. Bo dla 55 stopni będzie dużo nisza. Np. -20 dla 35 COP 2,58 a dla 45 cop 1.87 a dla 55 cop 1.35. Także ważne jest aby mieć ogrzewanie płaszczyznowe np. podłogowe/ścienne.
nie ogladaj wykresów zażądaj warunków testu. myśl jak złodziej żeby złapać zlodzieja. jakbym pracował w marketingu to jak bym to zrobił żeby kristomen uwierzył w te cop z kosmosu😁
@@4nrgy a głupoty gadasz. Są firmy i jednostki które nadają certyfikaty energetyczne i kolega wyżej dobrze mówi. Zwykła jedna z tańszych klim -12 COP 2.4. mało tego te COP jest dla mocy nominalnej. Gdy pompa klima pracuje na niższej mocy niż moc nominalna COP jest trochę wyższy
@@4nrgy Dane z CEEB mówią o 350 tys PC zamontowanych w Polsce. Chłopie zastanów się, jakby PC tak źle działa jak to opisujesz to gdzie ci wszyscy ludzie skarżą się jakie to horrendalne ceny za ogrzewanie płacą? Te faktury po 1500-2500zł za ogrzewanie domu przez cały rok (z ciepłą wodą) to z kapelusza chyba wyciągają - ćwierć miliona Polaków się zmówiła.
@@mabakaytakie rachunki to maja ci co oprócz pompy maja jeszcze 10 kWp paneli foto w starym prosumencie 😁
albo w szczycie zimy dogrzać węglem kilka dni w roku. Np, temp < -15 można palić węglem, > 25 tylko elektrycznie.
na dzień czy dwa nie będzie warto odpalać
Hit malina😀👍
Ciekawy filmik jak zreszą wszystkie które pan robi jednak dla mnie nie jest istotne COP, SCOP dla mnie liczy się fakura .Mam pompę monoblokową już drugi sezon i jestem zadwolony bez babrania się z węglem i popiołem koszt są porównywalne tylko nie tego szuflowania do i z kotła temperatra około 23 Pozdrawiam
no to teraz pomyslcie co sie stanie z starą siecią elektryczna w polsce jak wszyscy przejdą na pompy cieple a co raz wiecej ich widze.
bez urazy chyba trochę odbiegasz od parametrów jakie mówisz, jedno pytanie masz pompę ciepła ?
Pamiętaj pompa pompie nie równa:)
Bo inaczej działa pompa powietrzna a inaczej działa pompa gruntowa,
dlatego warto się mocno zastanowić czy przy większych domach (powyżej 200 m 2)
jednak nie zainwestować w pc gruntową i mieć wówczas nie tylko w październiku dużą różnicę w rachunku
ale i również w grudniu, styczniu czy lutym.
Przy pc gruntowej praktycznie COP jest stałe (bo zawsze jest dodatnia temperatura z ziemi)
dlatego EFEKTYWNOŚĆ tej pompy jest o wiele wyższa niż powietrznej.
Ale każdy na początku widzi tylko cenę takiego rozwiązania.
A ja użytkuję taką pompę od 2012 i realny SCOP to ponad 4,2 (pewnie wiesz o czym piszę)
dane z pompy i dane z podlicznika
Z tym, że aktualnie żeby zainstalować pompę ciepła powietrzną 12 - 15 można się zmieścić w 20 - 25 tys (jak braknie ciepła w zimniejsze dni dogrzeje się grzałką lub gazem). Przy pompie gruntowej same odwierty ok 240m na 12KW mocy będą kosztować ponad 30 tys. Teraz ile lat zejdzie zanim zwróci się taka inwestycja? Obstawiam, że 15 lub więcej
@@sebek6543210 - odwierty są dożywotnie (jak wszystko jest dobrze zrobione)
pompa gruntowa pracuje w domu - czyli optymalne warunki nie jest narażona na czynniki atmosferyczne
taka pompa jak jest dobrze dobrana i wykonana 25-30 lat może więcej
dom ponad 250m2 budowany w 2012 gdzie obowiązywał wskaźnik WT2008 - 130 kWh/m2/rok
a pompa na ogrzewanie (CO) pobiera z sieci 13-15 kWh/m/rok
patrząc na czas - uważam, że pompa dawno mi się zwróciła porównując do źródeł które były dostępne
w 2012 (bezobsługowe) nie mam gazu ziemnego
miałem wyliczenia że przy gruntowej max zużycie do 5500 kWh na CO+CWU
przy powietrznej do 8000 kWh rok (rok 2012)
obecnie zużywam CO+CWU około 4500-4800 kWh (250m2)
cześć , prośba o objaśnienie wzoru pojawiającego się w 9 sek filmu. TH to temp zasilanie, Tc temp zewnętrzna a n to sprawność sprezarki danej pompy, bo w sumie mam to tak ogarnięte ale nie mam pewności że COP jest właściwe , nie uwzględnione są przepływy
Hmm. O jakiś bardzo kiepskich pompach ciepła mówisz. Mam dwie pompy ciepła powietrze powietrze, Mitsubishi kaiteki 6600. COP przy - 25 stopni to 2. Im cieplej tym lepiej co jest oczywiste. Chcę tylko zaznaczyć że to modele na skandynawie.
podaj dane standardowe czyli COP przy +7 i nawiewie+20 4,5? 4,8?. a potem pomyśl czy magia działa? lift 14⁰ i cop 4,5 a potem lift 45⁰ i COP 2? nie masz żadnych podejrzeń? że badania w -20 juz nie muszą byc zgodne z normami EU? BSmeter ci się nie włącza?
@@4nrgy przy plus 7 to jest 5,1. Pojemność cieplna przy +7 to max 6,6. Sprawdź sobie ten model. Nie jest on dostępny w Polsce ale w internecie znajdziesz dane. MITSUBISHI KAITEKI 6600.
Jeśli chodzi o COP - to jednak okresy przejściowe są w Polsce najdłuższe - mrozy to parę tygodni w roku. Dlatego warto mieć układ hybrydowy - pompa z buforem i do bufora jeszcze jakaś koza - aby w duże mrozy grzać drewnem. Warto chyba też podyskutować o czynnikach chłodząco/grzewczych.
nie warto dyskutować 😁 trzeba zmieniać. do pomp na r22 czy r32 leją propan(r290) bez przeróbek i to chodzi!
koza/kominek na mróz to dobry pomysł bardzo. w razie awarii ratuje sytuację
@@4nrgy No właśnie też podobnie kombinuję tylko czy przypadkiem wymiennik od propanu się za mocno nie zamrozi jak lamelki są blisko siebie?
@@4nrgy Koza nie, bo to wielki mostek, tylko kominek z kominem systemowym zamykanym, jak nie uzywanyt i szczelnym doprowadzeniem powietrza do paleniska, z zewnątrz a wkład musi mieć certyfikat na współpracę z rekuperacją, aby uniknąć wentylacji grawitacyjnej (kolejne straty ciepła). Problem w tym, że taka instalacja jest dość droga (wiem, bo mam), a nie wiesz w jakim momencie na twoim terenie wejdzie w życie całkowity zakaz palenia drewnem.
Pomysł znakomity faktycznie, ale - jak to zwykle bywa - diabeł tkwi w szczegółach. Tu tymi szczegółami są politycy.
@@4nrgy R290 jest jedynym czynnikiem jaki należy brać pod uwagę . Co do energii cieplnej to tej nie brakuje . Problemem jest jej dostępność w czasie zwiększonego zapotrzebowania.
Akumulacja energii
(każdej energii) jest kluczowa.
@@MrOprawca1978 To zalezy jak sobie taką kozę skonfigurujesz/ulepszysz - to ma być awaryjne rozwiązanie,a nie piec mega wydajny bo używany non stop 3-4 miesiące co roku. Wtedy już trzeba konkretnie kasą sypnąć na sam piec.
COP 1 to ma pompa przy -25 ale przy minus 20 ma już powyżej 2 przy -15 musi przekroczyć 3
co ty w ogóle ... weź i spytaj pana Carnota jak to jest że 4,5 przy +7 ale 3 przy -15???? myśl człowieku, myśl
Ja też wierzyłem, w dane na tabliczce ale przy minus 22st C to jakoś tak temperatura nie rosła, a zużycie było bardzo duże. Nie wiem może są nowocześniejsze konstrukcje, ale w praktyce to chyba nie wiele się zmieniło.
@@4nrgy Ja chłodnie robię od 1989 roku i jak obecni super fachowcy pod stołem srali to ja robiłem już pompy ciepła ze sprężarek przemysłowych a sama nazwa pompa ciepla była tak EGZOTYCZNYM OKREŚLENIEM jak smartfon w 1990 roku
Masz dany czynnik masz tabele parowania i skraplania i z tego obliczasz ile kg czynnika musisz wyparować i skroplić aby przenieść daną ilość energii !
Tu żadnej filozofii nie ma tylko fizyka
Jedynym problemem w pompach o niskim parowaniu jest twardy lód ale na to tez jest sposób Skoro masz chłodnie które mrożą bez problemu do -45 i odbierają ciepło to gdzie ty widzisz problem w pompie ciepła
Pompy ciepła które wpycha się na Polski rynek nie sa przystosowane i zaprojektowane do parowania przy -25 i stąd macie COP 1
@@rekawek6 Panie ! kochany Żeby odebrac ciepło od otoczenia które ma -25
czynnik musi parować przy -45 i masz kolego te 20 * różnicy JAk czynnik w pompie przestaje parować przy -25 to masz pan 0 produkcji i możliwość zalania sprężarki cieczą z ewentualną możliwością wysadzenia głowicy lub połamania korbowodów lub blokady i spalenia silnika jak niepoprawnie zabezpieczony .
Pompa ciepła to nic innego jak lodówka czy chłodnia Jak kolego chcesz mieć w chłodni -50 *C to nie może czynnik parować na temp -25 a musi parować na co najmniej 10 -20 *C mniej niż zadana temperatura
Super filmy, chciałbym kupić 3 splity czy mógłbyś coś doradzić może z chin. Będę bardzo, bardzo wdzięczny pozdrawiam :)
poczekaj tydzień plizzzz
@@4nrgy witam mam nowy dom parterowy 100 m 2 + garaż 27 ogrzewany poddasze nieużytkowy i zastanawiam jakie ogrzewanie wybrać gaz + klimatyzator z grzaniem czy pompa ciepła zaznaczę ze dom jest bardzo dobrze ocieplony , posiada rekuperacje
Mam w domu 3 klimy z grzaniem i do 0-5 stopni one ciągle chodzą a jak ma być temp poniżej to włączam piec na pellet.
O! i brawo i dokladnie o tym chciałbym opowiedzieć. Że jak się pomyśli to można! super
miał być odcinek dlaczego jeszcze nie kupić PC oraz dlaczego nie tą najnowszą ? w którym o tym mówisz ?
a basenowe pompy są dużo tańsze,
akurat do podłogówki 32 stopnie
troche ten cop zanizyles. u mnie przy minus 10 wychodzi 2,5 do 2,8 i to samorobka
A gdyby tak przed pompą ciepła w wersji powietrznej umieścić wylot zużytego powietrza z Rekuperacji?
Skąd masz takie dane?
Panasonic t-cap podaje przy - 7 temperatura na zasilaniu 40 cop 2.49? Ty podajesz iż jest bliskie 1 🤔
A gdzie kupić takie tanie pompy jak pokazujesz - bo ceny na Ali obecnie wyższe niż na Allegro gdzie towar jest od ręki
wariują trochę, wiem bo próbuję dyskutować o dostosowaniu do propanu(ciensze rurki i zawory rozprężne) i normalnie mają mnie gdzieś- mamy zbyt nie bedziemy nic zmieniać
Budynek 2 poziomy i garaż. Jaki efekt dałoby zamontowanie pompy powietrznej w garażu w którym przez zimę jest ok 12stopni, a kanały wentylacyjne idą aż na dach?
a czemu akurat tam? przecież pompa ciepła tylko przepompowuje ciepło. jak go odbierze z garażu to temp spadnie i go dalej?
Super wyjaśnienie, a jakby zamontować ją w piwnicy stara kamienica zima trzyma zawsze ok 8 c lato ok 15 - to piwnica zamarznie taka zamrazarka?
wychłodzi ci piwnicę do tego stopnia, że cop spadnie dużo poniżej tego niż jakby stała na zewnątrz
Będziesz mieć lód na ścianach i szron na otworze wentylacyjnym. Z jakiegoś powodu chroni się ściany i fundamenty przed zamarzaniem...
hej super filmy dzięki. Pytanko , mam mały domek 50 mkw. ogrzewanie z pieca ekogroch. Niedawno robione na rurach pex i kilku grzejnikach płytowych stalowych i małych boiler 50L, z grubsza policzyłem objętość wody w tym układzie to wychodzi +-60 litrów. Opłaca się do tego pompę montować?? Czy zastosować tego bufory elektryczne? czy jak to się nazywa.... Zasobnik ciepłej z grzałką.... i jakaś taryfa dla prądu... Może coś takiego dla małego układu...???
Nie wiem jaką masz temperaturę wody w grzejnikach, ale jak więcej niż 40st C to bym się mocno zastanowił, nad pompą powietrze woda. Bo co prawda będzie ciepło, ale nie będzie tanio.
@@rekawek6 no właśnie, czytam i się zastanawiam , bo tą zimę jeszcze oblecę węglem, ale za rok trzeba coś wymyśleć...
@@VEKYR900 Tu dużo zależy od izolacji, i od materiału domu, bo może da się to "oblecieć" 2 - 3 "klimatyzatorami" nawet na off-grid, czy hybrydzie. A grzejniki i groszek zostawić jako rezerwa.
@@rekawek6 no dom starszy , ocieplony, jak piec chodzi na 45 st , to temp może być, lepiej jak jest na 50 st. trzeba śledzić i myśleć do następnego sezonu. też mi ofgrid chodzi po głowie ale na razie za mało funduszy :)
A czy umieszczenie pompy ciepła w szklarni ma sens ? Szklarnia ma na grubo jakieś 20 x3 x 2 czyli objętość to 120 m3 wstępnie ogrzanego powietrza
Wentylator takiej typowej PC ma przemiał ~2000m3 na godzinę. Jak chcesz zagrzać CWU i pompa popracuje do 1h to może mieć sens, później to w tej szklarni zacznie robić się chłodniej niż na zewnątrz. Idąc tym tropem, trzeba by ewentualnie pomyśleć o jakieś automatyzacji otwierania szklarni gdy temperatura wewnątrz spadnie poniżej zewnętrznej...robi się zabawa.
Ciepło właściwe powietrza to ~0.32Wh/m^3 K, czyli żeby zagrzać (mały) 80 litrowy zbiornik wody od 20C do 50C, musiałbyś obniżyć temperaturę w szklarni o jakieś...70C x-D
Ja widzę rozwiązanie w pompie powietrze woda która jest zasilana powietrzem zużytym z rekuperacji. Wtedy pompa dostaje w zimę powietrze 15 stopni cały czas. Można się wspomóc GWC i mamy temat zamknięty z tym że na start ze 40 tys na system grzewczy trzeba wydać.
Tylko problem w tym, że z powietrza z rekuperacji wytworzysz jakieś 1-1,5 kWh (w zależności od przepływu powietrza), to może być spoko rozwiązanie na jesień/wiosnę, ale na zimę już może być zbyt mało wydajne
Wiesz jakich ilości powietrza potrzebuje pompa ciepła? W domu miałbyś tornado... Robią niektórzy taki wywiew/nawiew na wentylator pompy jako dodatkowe wspomaganie, o kilka procent może to zmniejszy zużycie
Jest inny problem, powietrze z rekuperacji jest wilgotne a pompa ciepła nie lubi wilgoci. Będzie ci szybciej zamarzał wymiennik
@@ArtKon82 Jak ma zamarzać wymiennik który jest w domu?
@@robertj.2378 Chodzi o wymiennik pompy ciepła
czesc, a co gdyby zamontować pompę ciepla w takiej małej szklarence, ktora zawsze utrzymuje wiecej ciepla w zimę. stwarzamy jej lepsze warunki temperaturowe. co o tym myslisz?
amerykanie tak robią i nie w malej bo policz ile ciepła jest w 20-30m3 podgrzanych o 10st? jak Ty potrzebujesz zagrzać dom o kubaturze 400m3
@@4nrgy ale dla 120 m2 to już jest jakieś usprawnienie...
@@jarosawgrabowski2587 Jak ta szklarnia będzie miała 10m wysokości, to można zacząć coś kombinować.
Jeśli dobrze zrozumiałem, pompa ciepła działa tylko do -10 stopni. Nadal będę potrzebował dodatkowego systemu ogrzewania poniżej -10 w zimie.
Po co mi pompa ciepła, skoro mam system, który grzeje i jest poniżej -10 stopni?
pompa gruntowa dział bez problemów przy minus 25 stopniach
U nas nie ma silnych mrozów
Przy dzisiejszej cenie prądu, pompa się nie opłaca. Zwrot inwestycji za 40 lat.
Ona tyle nie wytrzyma.
Skąd Ty wziąłeś COP 1.8 przy +2? Minimum 3 wynosi w każdej z pomp.
ano z pomiarów irl a nie danych z listka marketingowego. Niestety poza pomiarem +7 do +20 ktrory musi być przeprowadzony zgodnie z normami EU reszta to już tylko marketing i ściema
Zastanawiałem się czy warto dołożyć pompę ciepła, koszt 5kw to 15 tysięcy, mam dom 150m2 , chyba zostanę z gazem i kominkiem z płaszczem.
Kup klimatyzator przeznaczony do grzania w zimę.
Jak można się z Panem skontaktować
arekderlukiewicz@gmail.com
A jakby to co jest na zewnątrz montowane zamontował w domu?
no to skąd będziemy odbierać energię? bo przez sciany ciagle nam ucieka
Świetny pomysł . Pod warunkiem że w domu dysponujemy żródłem energii cieplnej o odpowiedniej pojemności i temperaturze.
To byś oszukał system. I to byłby hit... A na poważnie to by zadziałało jak klima w lecie, a po kilku godzinach żona by ci powiedziała. Weź ty Janusz już nie eksperymentuj bo w kuchni rosół w garnku zamarzł 😂.
@@4nrgy a jak mam piwnice o powierzchni ok. 60m2 i wysokości 2m to są się tam zamontować pompę ciepła?
Częściowo jest w gruncie tylko 1m nad ziemią, nieogrzewana, ale w największe mrozy temperatura nie spada poniżej 10*C.
Jeżeli chce pan nakręcać filmiki to proszę być obiektywnym. COP to nie tylko temperatura na zewnątrz. To jeszcze różnica temperatur pomiędzy zasilaniem i powrotem. Tak ze to co pan opowiada to totalne bzdety.
To czym ogrzewać panie premierze
Pierwszy ;)
500 zł miesięcznie to nadal się opłaca zważając na komfort (brak noszenia węgla, dokładania, wynoszenia popiołu itd itp)....
W Polsce pierwszy dom budujesz dla wroga, a potem mieszkasz w nim całe życie.
Spłacasz*
drugi dla kolegi xD, a trzeci dla siebie.
COP 1.8 przy 0*C to raczej najtańszy chińczyk.
A pompom powietrze powietrzem to jeden ciort
Materiał zrobiony pod tezę. Generalnie dno i szukanie sensacji.