Kilka przykładów bezsensownych ograniczeń prędkości.

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 3 дек 2024

Комментарии • 447

  • @UsuńZnak
    @UsuńZnak  Год назад +49

    W 6:26 wkradł się drobny błąd. Zakreślam przepis dotyczący znaku D-42 (początek obszaru zabudowanego) a nie D-43 (koniec). Ale znak D-43 (koniec obszaru zabudowanego) również powinien być ustawiony po prawej stronie, zgodnie z przytoczonym w 6:26 rozporządzeniem:
    _Znak D-43 umieszcza się po prawej stronie drogi, w tym samym przekroju co D-42 zastosowany do kierunku przeciwnego._

    • @TymexComputing
      @TymexComputing Год назад +6

      Wiele razy widzialem zebry bez znaku pionowego przejście dla pieszych. Czyli nie ma tam przecież przejścia,tylko takie pasy Cracovii
      A nagrania wyglądają jak że Śląska:)

    • @mateuszg.2144
      @mateuszg.2144 Год назад +1

      9:19 - przepis podnoszący prędkość do 60 km/h(chyba art.20 pkt 1a) jeszcze obowiązuje?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +5

      @@mateuszg.2144 nie, chyba od 2021 już nie

    • @sawomirsiwek7558
      @sawomirsiwek7558 Год назад +5

      @@UsuńZnak skoro w 5:45 nie działa znak D-43, który jest tylko po lewej stronie to chyba konsekwentnie nie powinien działać w 4:29? Czyli może zostaje odwołane ale nie wyjeżdżamy z obszaru zabudowanego?

    • @RunaurufuOfficial
      @RunaurufuOfficial Год назад

      @@TymexComputing To jest ciekawy casus.. bo zebry (znak poziomy) wyznaczają obszar przejścia dla pieszych... więc przejście jest... choć fakt zarządzający powinien postawić również znak pionowy (bo tak wynika z przepisów - tyle, że brak znaku pionowego nie oznacza, że znak poziomy przestaje obowiązywać 😅)

  • @aro8000
    @aro8000 Год назад +240

    Jedno jest pewne, ktoś kto produkuje znaki dla polskich administratorów robi na tym wspaniałe pieniądze.

    • @Destroy666x
      @Destroy666x Год назад +15

      A gdzie tam, znaki można stare przenieść. Tzn. pieniądze też robi, ale największą kasę zgarniają projektanci i urzędnicy za w zasadzie marnowanie czasu na takie zmiany jak w 5:30. Zrobią byle jak żeby móc potem poprawić 5-10 razy, zamiast poprawiać inne miejsca z długotrwałymi problemami.

    • @aro8000
      @aro8000 Год назад +32

      @@Destroy666x Polskie drogi są przeładowane znakami. Czy one jeszcze w ogóle są czytelne? Czasami odnoszę wrażenie że ograniczenia prędkości na niektórych odcinkach są wprowadzone tylko po to by kierowca miał wystarczająco dużo czasu żeby te wszystkie znaki przeczytać.

    • @struspedzisraczka7853
      @struspedzisraczka7853 Год назад +10

      No przecież o to w tym wszystkim chodzi. Ta kraina jest poświęcona, powierzona, ofiarowana, oddana biznesom w dyspozycję :) To biznesy/interesy ją ukształtowały/urządziły/zorganizowały/uporządkowały/przejęły/zawłaszczyły/poddały/podporządkowały/uwarunkowały i uzależniły. To biznesy są głównymi, bezpośrednimi beneficjentami/interesantami, a legislatorzy/politycy tworzą im i wprowadzają wygodne, opłacalne, korzystne, bezpieczne, ochronne prawo. To nie politycy są sami przez się winni, ale biznesy/interesy, które lobbują/naciskają. Politycy są tylko zleceniobiorcami/pośrednikami i reprezentantami biznesów/interesów i dostają prowizję :) Po to był okrągły stół i transformacja. Biznesy się dogadały/umówiły/porozumiały/zjednoczyły/związały i folwark sobie stworzyły :) Biznesy/interesy to sacrum-absolutum, świętość nad świętościami, oczko w głowie.

    • @TheYouDejmien
      @TheYouDejmien Год назад +3

      @@aro8000 Z tego powodu to na pewno nie. Po co kierowca ma je przeczytać skoro jak nie przeczyta to można go złapać na ich łamaniu i dać mandat?

    • @struspedzisraczka7853
      @struspedzisraczka7853 Год назад

      ​@teraz.wiem.ile.jeszcze.nie... kto wie? może masz rację. ja czekam na stan, realia, warunki, w których przepisy i znaki będą się totalnie przeczyć sobie, kolidować se sobą, kłócić się ze sobą, podważać się i wykluczać :)

  • @ThunderRider___
    @ThunderRider___ Год назад +46

    W 2:58 prawdopodobnie uszkodzenie zostało naprawione, ale ograniczenie pozostało, żeby policja mogła jeszcze zadziałać.

    • @RaXiR100
      @RaXiR100 Год назад +5

      Ale co zdziała jak trochę dalej masz odwołanie

  • @darioaga1979
    @darioaga1979 Год назад +39

    Jeżdżąc po całej Słowacji nie widziałem tylu znaków co w Polsce tylko w jednej miejscowości. Po za tym mamy za dużo znaków. Dużo za dużo.

    • @SHIH4R00
      @SHIH4R00 Год назад +3

      Czechy Austria Niemcy Holandia wszędzie znaki zwracają uwagę u nas od przesytu masz je gdzieś

    • @JanKowalski-gu7cj
      @JanKowalski-gu7cj Год назад +7

      @@SHIH4R00 I o to chodzi. Dzięki temu łatwiej załapać się na mandat.

    • @mijang3394
      @mijang3394 Год назад +3

      Psiarnia chyba przestawia te znaki i chowa się w lasach, a przeciętny kierowca będzie musiał ukończyć Prawo , żeby to wszystko ogarnąć.

    • @TomekDuda-ql1zx
      @TomekDuda-ql1zx Год назад +4

      Apropos dużej ilości znaków -Trzeba np .wprowadzić przepis o maksymalnej ilości znaków na odcinku 50,100,200 m, w zależności od prędkości. Tak by można było odczytać wszystkie znaki i obserwować drogę. Obawiam się że wtedy stawialiby znaki przesadnie ograniczające prędkość.

    • @sebek6543210
      @sebek6543210 9 месяцев назад +1

      @@TomekDuda-ql1zxZ pewnością. Po co kasować zbędne znaki jeśli można po prostu ograniczyć prędkość jak jest ich za dużo. 30 poza zabudowanym? Czemu nie :)

  • @piotr2227
    @piotr2227 Год назад +24

    Cześć, jestem projektantem organizacji ruchu. Bardzo dziękuję Ci za te przykłady. Są bardzo wymowne i trafne. W mojej praktyce nie miałem aż takich "trudnych" wyzwań. Natomiast wiem, że przy robotach drogowych nie zawsze znaki ustawiają "specjaliści", tylko po prostu pracownicy wg. schematu, który sprawdził się gdzieś wcześniej ale niekoniecznie w aktualnej sytuacji. Projekt organizacji ruchu według prawa może zaprojektować każdy. Nie ma ograniczeń. Taki projekt jest opiniowany przez jeden lub dwa organy (w zależności od kategorii drogi), następnie jest zatwierdzany przez organ zarządzający ruchem i teoretycznie to ten tryb powinien wyłapywać błędy. Ale jak widać ten system jest po prostu zły. Wiem też, że zdarza się, że projekt jest prawidłowy a ustawienie znaków nie zawsze i nikt tego nie kontroluje. I tak się powoli żyje w tej Polsce powiatowej.

    • @Zoth_Ommog
      @Zoth_Ommog Год назад

      a takie ustawianie znaków przez specjalistów może skutkować tym, że sprawca zdarzenia powie, że znak był ustawiony niezgodnie z odpowiednim rozporządzeniem (niewłaściwa barwa, kształt, wielkosć, odległość od drogi, itd.) i wywinąć się, bo znak niezgodny nie obowiązuje wg prawa. Wystarczy znać luki prawne, aby w wielu kwestiach wywinąć się od odpowiedzialności...

    • @Jedrula-gs5xi
      @Jedrula-gs5xi Год назад +1

      Panie projektancie jestem kierowca tira rada i skrzyżowania a nawet łuki drogowe projektujecie dla osobowek nie macie pojęcia jakie zachować łuki aby taki tir bezpiecznie mogą wjechać i pokonać takie skrzyzowanie.wasze projekty sa nie dostosowane do gabarytowo ciężarowych tym samym wasza działalność jest bardzo niebezpieczna po prostu jestescie nie kompetentni i produkuje cię buble stwarzające zagrożenie dla ruchu

    • @Jedrula-gs5xi
      @Jedrula-gs5xi Год назад

      Powinna być Jakaś weryfikacja czy kontrola takich projektów i oczywiście Jakaś odpowiedzialność za bubel i poszedł bym dalej panie kolego ,za zdarzenia na tym obiekcie wynikłe z jego wady zaprojektowania odpowiadał by projektant. I nastał by porzadek

    • @alna8726
      @alna8726 Год назад +2

      to, że ktoś nie wykonuje swojej pracy w procesie nie oznacza, że pomysł na system jest zły. To, że pracownicy organu opiniującego organizację ruchu nie robią swojej roboty wymaga korekty a nie od razy wyrzucenie całego systemu do kosza. Gdyby tak robić, to trzeba by całą naszą ojczyznę zamknąć i zlikwidować bo na każdym kroku znajduje się ktoś kto nie wywiązuje się ze swoich obowiązków.

    • @alna8726
      @alna8726 Год назад +3

      @@Jedrula-gs5xi nim zaczniesz się wypowiadać to może przynajmniej skończ jakąś szkołę która nauczy Cię jak składać zdania w miarę sensownie.

  • @andrzejrubacha9521
    @andrzejrubacha9521 Год назад +9

    Jak to było? To proste…
    "- Panie dyrektorze! Tu jest jezioro!
    - A to nie, nie... A nie, dobrze! To jezioro damy tutaj... a ten niech sobie stoi w zieleni."
    Stanisław Bareja przewidział wszystko, super zagrane przez Jerzego Dobrowolskiego.

  • @zibix2089
    @zibix2089 Год назад +2

    Fajnie, że masz wystarczająco dużo chęci i czasu aby się zajmować takimi tematami - świetna robota. Swoją drogą bardzo interesuje mnie dlaczego w naszym pięknym kraju w każdym miejscu gdzie nawierzchnia jest (powiedzmy) uszkodzona stawia się znak ograniczenia prędkości. W sensie ogólnym (wiem) powodu są dwa: poprawa bezpieczeństwa i utrudnienie (lub nawet uniemożliwienie) uzyskania odszkodowania w przypadku uszkodzenia pojazdu w sytuacji gdy nie zastosuje się do takiego ograniczenia. Jednak nasi południowi sąsiedzi mają w tym względzie trochę lepsze rozwiązanie a mianowicie znak oznaczający tzw. prędkość zalecaną na danym obszarze,. Wprowadzana jest na odcinkach dróg na stałe albo w pewnych określonych warunkach (np. w sytuacji gdy gdy pada deszcz). Ale u nas trzeba tylko stawiać zakazy i karać kierowców.
    Pozdrawiam

  • @KubicaMr
    @KubicaMr Год назад +26

    7:24 Boże tym tekstem zrobiłeś mi dzień i tak samo myślę, organizacja ruchu pseudorowerowego w tym miejscu aż poraża.

    • @veevoir
      @veevoir Год назад +7

      Generalnie ciągi pieszo-rowerowe to patologia, a do tego umacniająca w narodzie przekonanie że rower to taki "dziwny pieszy" którego miejsce jest na chodniku i taki ciąg to "legalizuje". Bo tak, z reguły, jest traktowany. Ludzie nie widzą w tym problemu, ba, są nawet kierowcy przeganiający rowerzystów z jezdni bo "miejsce roweru jest na chodniku".. jak i rowerzyści przejeżdżający przez PdP (nie przejazd) i oczekujący pierwszeństwa. Z obiema tymi grupami miałem do czynienia, ciekawie się dyskutuje z "ja swoje wiem i już".

    • @Mic_Glow
      @Mic_Glow Год назад +2

      @@veevoir Jadąc rowerem też wolę po chodniku... Drogi wąskie. Tylko nie można popierdalać ani odwalać manewrów w stylu nagły zjazd na ulicę "bo dla pieszych czerwone, to sobie pojadę zygzakiem przez skrzyżowanie jako pieszo-rowerowo pojazd uprzywilejowany"

    • @cupcakkefreak8682
      @cupcakkefreak8682 Год назад +1

      @@Mic_Glow a ja jak idę chodnikiem to wolę ani pedalarzy ani blachosmrodów na nim nie widzieć.

    • @niesluchamwackow2137
      @niesluchamwackow2137 Год назад +2

      ​@@veevoir Bo miejsce roweru jest na chodniku:) Rower to pojazd wolnobieżny, zdecydowanie bezpieczniej jeździ się nim po chodniku:)

    • @yoghass
      @yoghass Год назад +2

      @@niesluchamwackow2137 Wszystko Ci się pomieszało:) Zdecydowanie niebezpieczniej - chodnik to miejsce dla pieszych, czy wejść do klatek schodowych. Rowerzyści rozwijają relatywnie wysokie prędkości w kontekście ograniczeń terenu zabudowanego czy strefy zamieszkania. Można kazać rowerzystom zmniejszyć prędkość do prędkości marszu - a może raczej kierowcom zwolnić trochę do prędkości bliższej rowerom i nie stwarzać zagrożenia dla pieszych?

  • @-fazik-3713
    @-fazik-3713 Год назад +36

    Patologiczna Infrastruktura Rowerowa. Genialne!

    • @Arekadiusz
      @Arekadiusz Год назад +15

      Akurat jeżdżę dużo i autem, i rowerem, przez co wiem, czemu rowerzyści się zachowują tak, jak się zachowują, bo inaczej po tym bagnie nie da się rozsądnie przemieścić.

    • @-fazik-3713
      @-fazik-3713 Год назад +11

      @@Arekadiusz Ważne żeby na papierze ładnie wyglądało, że jest tyle kilometrów "tras" rowerowych. W rzeczywistości już tak pięknie nie jest :(.

    • @szatku
      @szatku Год назад +1

      Szczerze już chyba wolę tak, niż tak jak zrobili to w Rzeszowie, na długą listę dopuszczeń po buspasach, dokleić naklejki: "ROWER"

  • @Radek.68
    @Radek.68 Год назад +12

    O tak, zrobiłeś piękny film pokazujący to, co jest niestety powszechne na naszych drogach. Np. niedawno w Sopocie był remont za skrzyżowaniem, więc ustawili ograniczenie do 30 tuż... przed skrzyżowaniem.
    Inny przykład to Osiedle Żabianka w Gdańsku, gdzie jest Strefa zamieszkania, ale na jednym (kilku?) z wjazdów razem ze znakiem ograniczenia do 30 km/h. Czyli, że zarządca drogi chce znakiem zmienić ustawę. W samej zaś strefie ponastawiali znaków zakaz parkowania (po co?) oraz wymalowali przejścia dla pieszych. Patologia.

    • @iowa406
      @iowa406 Год назад +1

      No nieźle z tyą Żabianką. Jeżeli podnieśli do 30km/h ( co chyba mogli zrobić), to jednocześnie powinni też zakazać ruchu pieszych po jezdni. Tylko jak?
      - po prawej stronie jezdni nie bardzo- warunki techniczne i wynikająca z nich skrajnia.
      - po prawej chodnika? Też nie, bo ruch pieszych by ustał na całym obszarze.
      A te zakazy parkowania, to rzeczywiście bez sensu. Natomiast te zebry- jak są tylko jako znak poziomy nic nie znaczą. Jeżeli są razem z D-6, cóż w praktyce też nic nie znaczą.

    • @Radek.68
      @Radek.68 Год назад +2

      @@iowa406 No nie, absolutnie nie mogli, bo dopuszczalną prędkość w strefie zamieszkania definiuje ustawa.
      A znak D-6 oczywiście (niestety) jest. Na tym samym słupku, co D-40. 🤣

    • @riczi.j
      @riczi.j Год назад

      W Sopocie jest też inny ciekawy absurd, co prawda niezwiązany z prędkością. Na samym dole Monciaka, przy molo, są znaki zakazu ruchu w obu kierunkach, z tabliczką "nie dotyczy rowerów w okresie od 1.10 do 30.4". A przy pozostałych wejściach na Monciak, stoją same zakazy ruchu w obu kierunkach. Czyli co, w zimę jak jadę w jednym kierunku to mogę rowerem, a w drugim kierunku powinienem zsiąść z roweru? Ja tu widzę oczywistą sprzeczność i nie wiem, które znaki są obowiązujące.
      Przez chwilę zastanawiałem się, czy nie jest to pozostałość z czasów, kiedy pod Placem Przyjaciół Sopotu nie było tunelu na Grunwaldzkiej, tylko było tam przejście dla pieszych - wtedy mieliśmy dwa oddzielne fragmenty chodnika, każdy z innymi zasadami co do ruchu rowerów, a w tym momencie jest to jeden wielki chodnik bez żadnych skrzyżowań. Ale nie, po zdjęciach na google street view widzę, że sprzeczne znaki zostały postawione przynajmniej 6 lat później ;)

    • @Radek.68
      @Radek.68 Год назад

      @@riczi.j Dawno tam nie byłem, ale pamiętam tam takie dość małe białe tabliczki z wymalowanym na nich po lewej stronie jakby znakiem zakaz ruchu rowerów i napisem po prawej "Pod karą grzywny 500 zł". Taka radosna twórczość.

  • @panx4404
    @panx4404 Год назад +18

    Koło mnie też jest kilka takich absurdów, że jest obniżona prędkość i 10m dalej zabudowony. Albo w terenie zabudowanym stoi drugi znak o terenie zabudowanym, gdzie nigdzie wczsniej nie ma odwołania zabudowanego

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад +1

      Nie musi być odwołania, po prostu wjeżdżasz do innej miejscowości..
      Poza tym w pierwszym może być ograniczenie prędkości na całym OZ, a ten następny je odwołuje..

    • @panx4404
      @panx4404 Год назад +2

      @@smokwawelski7091 Nikt tu nie mówi, że musi być odwołanie, po prostu jest to bez sensu. A co do ograniczenia to stoi tam zwykły zabudowany, żadnego znaku pod nim nie ma

  • @hubertgarbacz942
    @hubertgarbacz942 Год назад +1

    4:23 moja wioska Hucisko,niżański remont blisko 10km ważnej drogi się zakończył jakoś 5msc temu i teraz akurat jest pięknie ścieżka rowerowa,chodnik lecz światła ostrzegawcze dla kierowców kiedy pieszy wchodzi na pasy nawet nie zostały uruchomione a są zamontowane(niewiem jak to dokladnie sie nazywa lecz powinny dzialac tak ze gdy pieszy wchodzi na pasy zapalają się dla kierowcy dwie lampki pomarańczowe) a w zwiazku z ograniczeniami to przez bardoo długo czas stały znaki z 30 km/h do ktorych i tak nikt się nie stosował

  • @rower_101
    @rower_101 Год назад +4

    3:04 te garby jeszcze około rok temu były naprawdę duże i wtedy 50 serio miało tutaj sens. Tyle tylko, że potem garby zniwelowano, a oznakowanie jak zwykle zmieniało się z opóźnieniem.

    • @Arteko77
      @Arteko77 Год назад

      Te garby uszkodziły mi opony jak nie było jeszcze znaku 50 i hamowałem do czerwonego ze 100ki ...

  • @kristomaleccio8397
    @kristomaleccio8397 Год назад +13

    Mi się najbardziej podoba, jak jadę drogą i nagle widzę znak 'koniec ograniczenia prędkości'. I odtwarzam w pamięci, gdzie było to ograniczenie. I nie przypomnę sobie. Myślę sobie, jak to się mogło stać, czy nie zauważylem, czy nie było, co gdyby stali z radarem. Jadę, myślę... A tu znów 'koniec ograniczenia prędkości" ... 😮

  • @bartekkrzysik7730
    @bartekkrzysik7730 Год назад +8

    4:11 czy ja dobrze rozumiem to miejsce? Mamy 30, potem teren zabudowany i skrzyżowanie które również odwołało by jakiekolwiek ograniczenie prędkości i z d*** powtórzoną 50??!?!

  • @radekw-gh6ln
    @radekw-gh6ln Год назад +1

    8:12 - a wystarczyło postawić znak taki jak wcześniej, czyli "droga pieszo-rowerowa", albo "droga dla pieszych" z tabliczką "dopuszczony ruch rowerów. A po za tym, kto tak ściśle przestrzega tych przepisów z zakazem jazdy po chodniku? Gdy czuję, że jazda drogą jest niebezpieczna to zjeżdżam na chodnik i sobie tam powoli jadę. Polskie przepisy nie dopuszczają jazdy rowerem po bardzo szerokich 3 a nawet 5 metrowych chodnikach, a według mnie to by się przydało. Nie wszystkie ścieżki rowerowe muszą być od razu velostradami, gdzie można zapierdalać kolażówką 70 km/h. Czasami taki szeroki chodnik z dopuszczonym ruchem dla rowerów wystarczy.

  • @MrEzoy
    @MrEzoy Год назад +5

    Ogólnie po przejechaniu kilku krajów, nie dziwie się ,że ogólnie w Polsce kierowcy nie przejmują się ograniczeniami prędkości, przykład DW dobrej jakości znak o ostrym zakręcie w prawo, ograniczenie 70-50, a zakret taki ,że w naprawdę nie wiem jakie auto by go nie pokonało jadąc przepisowe 90kmh, albo doslownie wyjazd z pola gdzie raz na dzien może jakiś traktor wyjedzie ograniczenie do 70. Z kolei miałem ostatnio wycieczkę do naszego zachodniego sąsiada i jadąc na typowej Landstrasse raczej bocznej żadnego znaku o ostrym zakręcie żadnego ograniczenia prędkości ,a zakręt naprawdę srogi. Przykład też odwrotności, obok mnie nastawiali zwalniaczy ostatnio i przed każdym ograniczenie do 30kmh no i fajnie tylko zwalniacze są takie ,ze dość wysokim i miękkim autem przejazd 30kmh jest już bolesny taka realna prędkość 10-15kmh przez ten zwalniacz, ostatnio widziałem chłopa na zagranicznych tablicach nowszą A4 jak przejeżdżał na oko własnie 30 i zostawił zderzak :)

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 Год назад +1

      Kiedyś natknąłem się na wpis, gdzie ktoś sugerował, że na zimę znaki ograniczeń prędkości powinny być wymieniane, bo przecież jest bardziej ślisko. Ja bym powiedział, że od tego jest art. 19. Po necie kiedyś krążyło zdjęcie, jak na polnej drodze ustawione było ograniczenie do 80 km/h. Albo filmik, gdzie na drodze tak wąskiej, że kierowcy mogli sobie "przybijać piątkę" podczas mijania, ograniczenie było do 100 km/h. Oczywiście nie w Polsce.

    • @izimsi
      @izimsi Год назад

      @@p.a.1675 przydałyby się tabliczki z symbolem deszczu, które by wprowadzały inne ograniczenia w przypadku złej pogody, być może takie coś nawet już się pojawiło w przepisach, na południe od nas się takie spotyka

    • @p.a.1675
      @p.a.1675 Год назад

      @@izimsi Żeby Usuń Znak miał jeszcze więcej roboty. 😁

  • @TheYouDejmien
    @TheYouDejmien Год назад +3

    Połowa znaków jest do likwidacji z przepisów z dnia na dzień. Z dróg to oceniam że co najmniej połowa powinna zniknąć z dnia na dzień. Następnie w perspektywie najdalej roku należy ograniczyć ilość znaków w przepisach do 20-25% obecnej liczby. Na koniec wprowadzić mechanizm utrudniający stawianie znaków- odpowiedzialność finansowa urzędnika który zatwierdził znak, jeśli jego postawienie było niezgodne z przepisami lub wyrokiem sądu, stanowiło zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu.

  • @tomaszbyczek413
    @tomaszbyczek413 Год назад +2

    Na 94 w DG najpierw były wypiętrzenia asfaltu i ustawili te ograniczenia do 50, następnie sfrezowano je i ograniczenia nadal pozostały, potem na tym ściętym asfalcie wyszły dziury z powodu rozszerzalności temperaturowej wody w zimie. Jezdnię w tym miejscu załatano a ograniczenia nadal pozostały. Po kilku tygodniach wszystkie te nadmiarowe znaki najpierw obrócono bokiem, żeby kierowcy ich nie widzieli a następnie tydzień później zdjęto je całkiem. Nie pamiętam tylko czy słupki po znakach nadal pozostały, czy w końcu ktoś to wykopał.

  • @dariusz_k._ladziak
    @dariusz_k._ladziak Год назад +1

    2:51 To takie trudne, że jakiś złośliwy drogowiec na DK 91 we Włocławku od strony Gdańska naustawiał znaków - pułapek. Od strony Gdańska wjeżdża się dwujezdniówką do w
    Włocławka, czyli vmax = 100 km/ h. Znak "obszar zabudowany". V max = 50. Zaraz potem znak ograniczenia ( uwaga - dla naiwnych i niekumatych), bo tak naprawdę podwyższenia prędkości do 70. Kilkaset metrów dalej odwołanie siedemdziesiątki. Co zrobią niekumaci? Depną do setki. A to odwołanie siedemdziesiątki przywraca przepis ogólny - na terenie zabudowanym (a tego znaku nie odwołano) wolno, o ile inne znaki nie wskazują inaczej, tylko pięćdziesiąt.
    Drogówka i krokodyle muszą mieć tam złote żniwa...

  • @pawebogusz8753
    @pawebogusz8753 11 месяцев назад +1

    Dużo bardziej istotne jest skanowanie otoczenia przy pasach po lewej i po prawej stronie niż jakieś 10 mniej ratuje życie.
    Mówi się, że piesi to święte krowy ale kierowcy sa dużo gorsi i jadą jak krowy z klapkami na oczach rozjeżdżając pieszych z przepisową prędkością.
    Biegnący pieszy 1m/s, samochód 14m/s więc na torze kolizyjnym widzimy pieszego tuż przed maską już z 50m.
    Dokładnie to 4* od osi symetrii samochodu czyli na dystansie 50m będzie wchodził na pasy i trzeba je po prostu olewać aby kogoś rozjechać.
    Sęk w tym, że większość olewa pasy i patrzy tylko na drogę.
    Po za tym ludzie wbijają sobie do głowy 10 mniej, licznik przekłamuje o 10 i musze wyprzedzać armie przygłupów jadących 25-30 na 50tce.
    Mam 50km do pracy i wole dojechać w 40 min niż w 2h bo ktoś ma ochotę jechać 30 na 50tce...
    Wystarczy zerknąć na okolicę pasów i niema szans na potrącenie a jak się nie obserwuje i nie uważa to to 10 mniej nic nie pomoże.
    A po to jest samochód aby oszczędzał czas, inaczej jest smrodzącą fanaberią i bardziej ekologiczna i szybsza jest jazda pociągiem.
    Olewam wszystkie ograniczenia prędkości czasem przekraczam o 49km/h a czasem jadę 20 mniej bo w ciasnej uliczce przy szkole jest 50. Jednym autem jadę szybciej innym wolniej bo ma mniej przyczepności ale bardziej obserwuje otoczenie niż przejmuje się ograniczeniami prędkości.
    Po za tym pasy są na skrzyżowaniach i jak się nie jest kameleonem lub nie umie zeza rozbieżnego do ciężko jednocześnie ustąpić pierwszeństwa i uważać na pieszych a powinny być odsunięte co najmniej kilka metrów do krzyżówek.
    Czas jest bardzo istotny i wszystko powinno być tak zorganizowane aby była możliwość bezpiecznego rozwijania możliwie dużych prędkości.
    W Polsce jest wszystko totalnie po głupiemu.
    W miejscu gdzie są trzy super szerokie pasy i trawiaste zbocza bez ruchu pieszych, mam 70 i każdy jedzie tam 119 natomiast w miejscu gdzie są dwa pasy i muldy oraz patologiczny stan drogi jest ograniczenie 120.

  • @krzysztofwojciechowski7943
    @krzysztofwojciechowski7943 Год назад

    3:08 A jak któryś kierowca pojedzie dla bezpieczeństwa 50 km/h - to, cyk, mandacik za tamowanie ruchu 😁
    7:42 Podniesiono, żeby po ulewnym deszczu można było szybciej przejechać i nie zalać sobie silnika. 🙂
    A poważniej, to jeszcze warto zauważyć, że chodnik na podwyższeniu do 60 jest pozbawiony słupków (uniemożliwiających parkowanie oraz stanowiących ochronę pieszych i rowerzystów) i oczywiście węższy niż dla tego w zabudowanym. Piękne!

  • @frank32100
    @frank32100 Год назад +5

    1:50 Tego już nie ma, ale Policja raczej nie jest zadowolona, nieoznakowani mieli tu żniwa przez wiele miesięcy. To był chyba jedyny powód tych 50-tek

    • @kubastachu9860
      @kubastachu9860 Год назад

      niech zgadnę: nawierzchnia bez zmian?

    • @frank32100
      @frank32100 Год назад

      @@kubastachu9860 Nie, ogarnęli, droga już jest ok, a co ciekawe, to ograniczenie było jeszcze dobre 2 tygodnie po zakończeniu remontu.

  • @kbieniu7
    @kbieniu7 Год назад +4

    8:10 - tu niestety jest problem, że brakuje u nas możliwości dopuszczenia ruchu rowerowego na chodniku/drodze dla pieszych i rowerów ale bez nakazu korzystania z niego. Taka pokraczna organizacja ruchu umożliwia rowerzystom wybór. Kiedyś stosowano u nas kombinację znaków C16+T22 (Droga dla pieszych + nie dotyczy rowerów), ale z tego co pamiętam, podważył to wojewoda małopolski i nakazał pozbycie się tego.

    • @wojciechk607
      @wojciechk607 Год назад +2

      Wystarczyłoby zmienić przepis tak, aby usunąć NAKAZ korzystania z CPRów, kiedy są. Wtedy na chodnikach możnaby stawiać znaki CPR (co niestety już się dzieje w wielu miejscach, niestety - bo każdy rowerzysta musi z tego skorzystać).

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +4

      A ja myślę, że wystarczyłoby, aby policja przestała robić łapanki na rowerzystów jadących spokojnie i ustępujących pierwszeństwa pieszym.

    • @hublanek
      @hublanek Год назад

      @@UsuńZnak problem w tym że nie wszyscy jada spokojnie i ustępują pierwszeństwa - na tym patologicznym odcinku przed i pod wiaduktem również

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад

      @@hublanek w czym problem tylko takich wyłapywać? No ale mam wrażenie, że polska drogówka lubi tylko łatwe sprawy

    • @hublanek
      @hublanek Год назад

      @@UsuńZnak taki maja prikaz żeby statystyki wyrobić

  • @singami465
    @singami465 Год назад +10

    Swoją drogą, jechałem ostatnio tunelem w Katowicach (w stronę Silesii) i zwracałem uwagę na te legendarne znaki obszaru zabudowanego. Jeżeli się nie pomyliłem, to znak obszaru został usunięty przed wjazdem, ale znak wyjazdu z obszaru pozostał.

    • @kubazielinski1943
      @kubazielinski1943 Год назад +2

      Jeżdżę tamtędy prawie codziennie i rzeczywiście, jakoś od niedawna łapię się na tym, że znaki wjazdu do ob. zab. są jakby zauważane rzadziej (ciekawe dlaczego), lecz znaki wyjazdu pozostały - stwierdziłem więc, że skoro znaki wyjazdu pozostały to znaki wjazdu pewnie też są, a ja jakoś ich nie zauważyłem. No cóż, jutro znowu tam będę to się zobaczy jak jest i dam znać (jeśli nie zapomnę).

    • @MrLukassky
      @MrLukassky Год назад +2

      Z tego co pamiętam, to znak wjazdu do obszaru zabudowanego znajduje się zaraz za stacją Orlen. Jets to znacznie przed samym tunelem i zjazdem.

    • @romanbak2934
      @romanbak2934 Год назад

      w/g aktualnych przepisow w tym tunelu obowiazkowy odstep to 50 metrow, czyli korek do Wawy. Aby tak sie nie stalo, obeszli przepis stawiajac tablice o terenie zabudowanym co pozwala zmniejszyc odstep do 25 metrow. Bedzie tak do 30 czerwca, gdyz ulegna zmianie przepisy, regulujace ten absurd.

    • @michaetek9359
      @michaetek9359 Год назад

      1 VI 23 r. od strony Gliwic oba zestawy znaków stały w najlepsze.

    • @fifa2195
      @fifa2195 Год назад

      @@romanbak2934 w ogóle przepisy o odległości minimalnej są martwym przepisem przecież nikt tego nie kontroluje (no chyba że dron policyjny na autostradzie o ile mogą) (chyba że kamery w tunelu mają taką funkcje)

  • @leszekgocek
    @leszekgocek Год назад +4

    polecam wjazd do Rzeszowa od strony Boguchwały, festiwal znaków 50-60-70 w losowej kolejności

  • @DrivingStSacz
    @DrivingStSacz Год назад +6

    Świetny kanał! Robisz kawał dobrej roboty!!!

  • @przemysawdata6246
    @przemysawdata6246 Год назад

    Pozdrawiam z Przemyśla, gdzie mamy do czynienia z następującą sytuacją: Al. Wolności (DK 77), wjazd od północy. Od skrzyżowania z ul. Krakowską do znaku B-33 (ok. 500m) - 100 km/h. Znak B-33 zmniejsza prędkość do 70, na kolejne 500m. Po tym dystansie pojawia się znak D-42 - ergo, ograniczenie do 50km/h - na ok. 60 m, do skrzyżowania (z ul Zadwórzańską), za którym wraca 70km/h. W przeciwnym kierunku (od skrzyżowania z Zadwórzańską), do znaku D-43 - 70tka wynikająca z wcześniej ustawionego znaku B-33. Za D-43 - 100km/h do kolejnego B-33 "70", w związku z zakrętem oznaczonym znakiem A-1, za ok. 100 m zestaw znaków A-29 + B-33 "50" (skrzyż. o ruchu kierowanym), tylko, że po drodze za tym zestawem jest jeszcze jedno skrzyżowanie (z ul. Krakowską) oznaczone znakiem A-6c. Ergo, między tymi dwoma skrzyżowaniami mamy 100km/h? Pozdrawiam jeszcze raz, do usłyszenia w kolejnych odcinkach.

  • @Jakub_Maracewicz
    @Jakub_Maracewicz Год назад +6

    Jak zawsze, świetny materiał.

  • @radianst
    @radianst Год назад +4

    Genialne te skrzyżowania po ostatnich zmianach definicji :D

    • @panmaciej8382
      @panmaciej8382 Год назад +1

      Mogą się ciągnąć przez wiele kilometrów.

  • @Matz32
    @Matz32 Год назад +2

    Ciekawe ze przez jakis czas czesto stosowano D43 po lewej na tym samym slupku co D42 zeby zaoszedzic szczegolnie na drogach powiatowych czy gminych i jakos nikt sie nie czepial :D Niemcy tez tak robia no ale u nas musi byc "lepiej" Apropo stopniowania..co z tego z jest jak znaki stoja 50 albo mniej metrow miedzy soba i np nieraz przy robotach tuz przed zwezka lub zmiana toru jazdy ze zerowym zapasem..dodajac do tego husarie tworzy to niebezpieczne sytuacje.

  • @Krzysiek-KingRagnar
    @Krzysiek-KingRagnar Год назад +1

    Swojego czasu wdałem się w dyskusję z "ekspertami", którzy rozgrzebali mi pod domem ulice. Zaproponowałem wydłużenie świateł przy skręcie w lewo. A oni powołali się właśnie na "cały zespół ekspertów", który na co dzień móżdży nad tym oraz zarzucili mi, że "chcę sparaliżować ruch w okolicy". Tak, czuję ten sarkazm prowadzącego.

  • @skwarek2211
    @skwarek2211 Год назад +2

    8:00 mam pytanie. Nie widzę tam znaku informującego o końcu drogi dla pieszych i rowerów. Czy oznacza to, że każde skrzyżowanie kończy drogę dla rowerów i znak informujący o kontynuacji drogi rowerowej (jeśli takowa istnieje) musi być powtórzony?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +5

      Skrzyżowanie „odwołuje” drogę dla rowerów. Jest taki przepis:
      § 37. 1. Znak C-13 „droga dla rowerów” oznacza drogę przeznaczoną dla kierujących rowerami, którzy są obowiązani do korzystania z tej drogi, jeżeli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym oni poruszają się lub zamierzają skręcić.
      2. Nakaz wyrażony znakiem C-13 obowiązuje do odwołania albo do:
      1) miejsca umieszczenia znaku B-1, B-9, C-16, D-40;
      2) *najbliższego skrzyżowania* .

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +3

      @rosy1764 A może istnieć droga dla rowerów nieoznaczona znakiem nakazu?

    • @piotrbarycki7406
      @piotrbarycki7406 Год назад

      ​@ROSY Za skrzyżowaniem jest droga dla pieszych. Tak jak zostało już napisane, C-13 jest odwoływane przez skrzyżowanie - a droga dla rowerów/droga dla pieszych i rowerów musi być oznakowania znakiem pionowym. Natomiast C-16 może być odwołane tylko przez C-16a, B-41, C-13 albo D-40, a nie przez skrzyżowanie, więc jeśli jest ustawione C-13/C-16 w dowolnej kombinacji (pionowo/poziomo, obok siebie), a za skrzyżowaniem nie jest powtórzony żaden z tych znaków, to za skrzyżowaniem mamy już tylko drogę dla pieszych, w większości przypadków z zakazem poruszania się rowerem.
      Inna sprawa, że tej zależności i odwoływania się to chyba nikt nie ogarnia, a przynajmniej można często trafić na wspaniałe kwiatki. Przykładowo u mnie jest szeroka i przyjemna droga dla pieszych i rowerów, która na wiadukcie z jakiegoś powodu zmienia się według znaku pionowego tylko w drogę dla rowerów, żeby po wiadukcie znowu stać się drogą dla pieszych i rowerów... ale tylko w jedną stronę. W drugą stronę znaku pionowego z C-16 brak, więc w rezultacie w jedną stronę według znaków jest to droga dla pieszych i rowerów, a w drugą - droga dla rowerów. Natomiast kawałek dalej za skrzyżowaniem nie ma już żadnego znaku pionowego, więc na dobrą sprawę wszyscy rowerzyści jeżdżą tam umiarkowanie zgodnie z przepisami, mimo że droga stworzona jest z myślą o nich (i pieszych).

  • @KolejowyWiktorS96
    @KolejowyWiktorS96 Год назад +2

    Mnie czasem rozwalą znaki jadąc np w lesie poza terenem zabudowanym tj 90km/h i w pewnym momencie ni stąd ni zowąd zza wielkiego drzewa pojawia się 40km/h! Nie idzie tego w żaden sposób wyłapać mając na blacie 90 km/h bo znak ograniczenia do 40 stoi zasłonięty wielkim pniem drzewa 👏👏👏

    • @grzegorzkondracki4630
      @grzegorzkondracki4630 Год назад +1

      Za wielkim drzewem oprócz znaku łatwiej schowac policjanta z radarem - może to jest jakiś trop?

  • @arturszymanski4327
    @arturszymanski4327 Год назад +1

    Mnie dziwi też niekonsekwencja w stawianiu lub niestawianiu znaków ograniczenia prędkości na zakrętach poza obszarem zabudowanym. Kiedyś jechałem przez mazury z południa na północ. Była to bodajże DK57. Jest to dość malownicza, na pewnych odcinkach dość kręta droga. Początkowo przed zakrętami mijałem znaki ograniczenia prędkości do 50 czy 60km/h. Pokonując te zakręty miałem wrażenie, że są one postawione na wyrost i spokojnie kierowcy pokonywali je bez problemu z prędkościami np. 70km/h. Kilkanaście kilometrów dalej przed zakrętami przestały pojawiać się znaki ograniczeń prędkości, pozostawiając jedynie znaki A-1 lub A-2 "niebezpieczny zakręt", więc można było tam teoretycznie jechać z dozwoloną prędkością 90km/h. jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że jadąc z ową prędkością zaczyna brakować mi miejsca w zakręcie i wyjeżdżam na przeciwległy pas. Dalej było podobnie i nawet przy prędkości 70km/h było ciężko zmieścić się w zakręt. Taka niekonsekwencja w ustawianiu znaków może okazać się bardzo niebezpieczna.

    • @RafaSzymanski83
      @RafaSzymanski83 Год назад +1

      Wynika to z braku stosowania jednego standardu oznakowania nawet w ramach tego samego zarządcy ruchu (tutaj GDDKiA), ale między oddziałami tego zarządcy. Różnica którą zaobserwowałeś wynikała prawdopodobnie z minięcia granicy województw i zmiany oddziału zarządzającego - z mazowieckiego na warmińsko-mazurski (między Chorzelami a Wielbarkiem). Mazowiecki, jeżeli chodzi o nadgorliwość w oznakowaniu i umieszczanie ograniczeń prędkości nawet na łukach o doskonałej widoczności i autostradowym niemal profilu, dorównuje w zasadzie chyba tylko łódzkiemu, natomiast warmińsko-mazurski był przez lata liberalny i faktycznie nawet na ciasnych łukach z ograniczoną widocznością nie stosował ograniczeń prędkości. Przy czym ja zdecydowanie wolę to drugie podejście, powiedziałbym, że w stylu szwajcarskim. Podobna sytuacja ma miejsce na przykład na DK62 na granicy mazowieckiego (multum absurdów) i podlaskiego (70-tki w luźnych OZ-tach, mało ograniczeń poniżej prędkości ustawowej).

  • @Lukas-px9jk
    @Lukas-px9jk Год назад +3

    Takich absurdów jest pełno. Ustawianie ograniczenia prędkości do 30km/h w strefie ograniczonej prędkości do 30km/h.😂 Inny przykład to wymalowanie przejścia dla pieszych w strefie zamieszkania😂. Dodajmy jeszcze policję, która stoi w obszarze zabudowanym w polu i łapie na radar. Tak niestety wygląda obraz polskich dróg😢

  • @wuwek
    @wuwek Год назад +2

    Tytuł powinien brzmieć samowola, bezmyślność i brak odpowiedzialności polskich urzędników. Pozdrawiam z pempka malopolski

  • @szreg6425
    @szreg6425 Год назад +1

    OOOO S19 hah mieszkam obok i często jerzdzą. Dzięki za informacje, Pospało tam się wiele mandatów za przekoczenie prędkości. teraz już będę wiedział jak się przed tym bronić. Dzieki wielkie

    • @UsgBifJgpwltA
      @UsgBifJgpwltA 21 день назад

      I jak, była konfrontacja?

    • @szreg6425
      @szreg6425 21 день назад +1

      @@UsgBifJgpwltA ani razu a teraz remontują

  • @przemekopalski7749
    @przemekopalski7749 Год назад

    Dzięki! Rozwiałeś moje wątpliwości. W Dąbrowie Górniczej na ulicy kazimierzowskiej, i w jedną i w drugą stronę jest ograniczenie do 40km/h (oczywiście z powodu fatalnego stanu drogi) a 3m dalej koniec terenu zabudowanego :) I właśnie jeżdżąc tamtędy zastanawiałem się czy ten drugi znak nie odwołuje po 3m pierwszego :)

    • @przemekopalski7749
      @przemekopalski7749 4 месяца назад

      Właśnie z tego kanału dowiedziałem się, że na tej ulicy 40-ka nie obowiązuje 😊. Problem, że droga jest w tak fatalnym stanie, że dużo szybciej nie pojedziesz. A na pytanie do UM kiedy planują remont pani odpisała, że nie ma pieniędzy! "Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi!?"

  • @makatka1000
    @makatka1000 2 месяца назад

    bardzo wartościowy film...dobra robota!!!

  • @igorkaczmarek2579
    @igorkaczmarek2579 Год назад

    4:45 Taka sama sytuacja w Poznaniu na ulicy Bukowskiej. Za ostatnim skrzyżowaniem przed wyjazdem z obszaru zabudowanego w stronę Wysogotowa prędkość ograniczona do 70 km/h, a 150 metrów dalej znak informujący o opuszczeniu obszaru zabudowanego, czyli dopuszczalna prędkość wynosi 100 km/h ze względu na dwa pasu ruchu w jednym kierunku. Z drugiej strony jadąc do Poznania tą samą ulicą prędkość na całym odcinku ograniczona do 70.

  • @itekiti
    @itekiti Год назад

    W końcu, świetny film, tych znaków bez sensu jest cała masa np. ograniczenie prędkości, koniec obszaru zabudowanego, a długo, długo potem koniec tego ograniczenia prędkości z wcześniejszego znaku... kompletny bezsens..... i niech cię policja zatrzyma i się tłumacz jak nie zwróciło się uwagi wcześniej na znaki...... No dobrze trzeba zwracać uwagę na znaki, ale z automatu jak kończy się teren zabudowany to się kończą ograniczenia i przychodzi np. 90 poza terenem... a tu za jakiś czas nagle znak koniec ograniczenia do 40 :). Albo tak jak było tutaj na filmie, kilka metrów przed końcem obszaru zabudowanego ograniczenie prędkości do np. 40 :D chore :D Na szczęście policji nigdzie nie widziałem w tych dziwnych obszarach, ale to może do czasu. Albo jeszcze... teren zabudowany, potem ograniczenie do 40, potem ze 3 czy 4 skrzyżowania z różnymi drogami, koniec terenu zabudowanego i co potem... koniec ograniczenia do 40 :D Oj można by mnożyć... chyba ktoś w ogóle używał jakiegoś losowego algorytmu do stawiania tych znaków.

  • @JimNH777
    @JimNH777 Год назад

    Pomyśleć, że są w Europie kraje gdzie:
    1) nie ma znaku obszar zabudowany. Po prostu, takie kuriozum nie istnieje
    2) skrzyżowania w ogóle nie odwołują ograniczeń prędkości - jeżeli ograniczenie się zmienia to musi być znak na wyjeździe ze skrzyżowania z nowym limitem
    3) ograniczenie domyślne jest ustalane po rodzaju zabudowy (serio!). Jeżeli są światła uliczne to jest inne ograniczenie, jeżeli nie to inne (to co w Polsce znamy przez obszar zabudowany).
    A za to mają mniej wypadków. Choć taki standard nawierzchni jak w 2:55 to jest luksus. Na stan polskich dróg patrzę z zazdrością.

  • @sw3.
    @sw3. Год назад

    7:45 Czy nie można po prostu usunąć z przepisów tego progu prędkości umożliwiającego jazdę rowerem po chodniku? Albo obniżyć go do 20 km/h?

  • @sawomirwiniarek8515
    @sawomirwiniarek8515 Год назад +2

    Kiedy ludzie którzy tworzą prawo w Polsce zrozumieją w że prawidłowe oznakowanie gwarantuje przestrzegania tych praw. Buble jednak dla władzy są korzystniejsze bo mandaty to żyła złota.
    Wnioski nasuwają się same

    • @radosawpiwowarski8277
      @radosawpiwowarski8277 Год назад +1

      Policja ma bardziej wywalone na te znaki. Tu raczej chodzi o pracę dla urzędników, którzy tworzą dla sztuki tworzenia znaków

    • @horator5995
      @horator5995 Год назад

      Prawidłowe oznakowanie gwarantuje przestrzegania tych praw? Dobre sobie XD Egzekucja przepisów gwarantuje przestrzegania prawa, bez tego polski kierowca nie zastosuje się nawet do sensownego przepisu

    • @sawomirwiniarek8515
      @sawomirwiniarek8515 Год назад

      @@horator5995 Pewnie wykazałem się naiwnością ale jeżdżę po Europie i Skandynawii i oznakowanie w tych krajach jest rozsądne a kierowcy stosują się do przepisów. Czy nas Polaków zawsze podnosi ułańska fantazja?Pozdrawiam

  • @MateuszGorzanski
    @MateuszGorzanski Год назад +4

    4:55 Ach moja okolica i tak jak mówisz dawniej była tam prawidłowa kolejność, ale jak budowali rondo na tym skrzyżowaniu, to przez chwilę był moment, że nie było tego znaku końca obszaru zabudowanego (i to nawet po skończeniu prac...) i dopiero po jakimś czasie chyba ktoś się zorientował i go umieścił tylko w złym miejscu xD

  • @tonik289
    @tonik289 3 месяца назад

    3:35 To się zdarza, często w postaci znaku ograniczającego prędkość z powodu robót drogowych do 40 w miejscu, gdzie do tej pory obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 ;]
    7:15 Ta 70 jest bez sensu, powinni ją zamienić z 50 na prawej odnodze ;)
    7:27 "Patologiczna infrastruktura rowerowa" - całym sercem za

  • @sawomirsiwek7558
    @sawomirsiwek7558 Год назад

    Dlaczego w 6:11 znak ustawiony po lewej stronie drogi jest krytykowany, że nie działa a znak w 4:28 jakoś nie ma problemu, że znak jest po lewej stronie i jakoś obowiązuje.

  • @snajper8078
    @snajper8078 Год назад +3

    Każdy świadomie odbierający rzeczywistość posiadacz prawa jazdy moglby codziennie kilkadziesiąt takich kwiatków zarejestrować. Kanał ma potencjał :-D

  • @dzyszla
    @dzyszla Год назад +2

    O kurcze, byłem przekonany, że D-43 należy do wyjątków i można go po lewej umieszczać. I szukam w warunkach i faktycznie - nie ma o tym słowa, a pisze się o umieszczaniu po prawej. Nie zmieniło się tu coś aby wobec starszych przepisów? No i z tego wynika, że D-43 po lewej stronie jest nielegalny, a więc nie obowiązuje i... trochę kicha :)
    A tak BTW - można w zabudowanym podnosić do 80 w przedstawionym przypadku (6:44)? Wydaje mi się, że nie, gdyż nie widzę tam równoległej drogi dla rowerów, a wiec ruch rowerów byłby dopuszczony po jezdni, a to wyklucza możliwość podniesienia do 80. Chyba, że się mylę - może ktoś zna miejsce?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +1

      W ogóle jest to dosyć ciekawy „węzeł” z estakadą dla jednego kierunku. W przeciwnym kierunku (względem sytuacji z filmu) jest 80 choć nie ma DDR: goo.gl/maps/nhL8CY3S8cw84Uvv9

  • @oblibenec
    @oblibenec Год назад +1

    8:26 To ja poproszę o wyjaśnienie. Czy dobrze zrozumiałem, że miejsce, w którym droga dwujezdniowa zamienia się w drogę jednojezdniową nazywamy skrzyżowaniem? Jeżeli tak, to gdzie kończy się to skrzyżowanie (tzn. do któregom miejsca obowiązuje zakaz wyprzedzania pojazdów silnikowych)?

    • @jasiekk7
      @jasiekk7 Год назад +1

      Zawsze tak było nawet jak ktoś w to nie wierzył (WORDy i OSK). Przecież tak samo skrzyżowaniami są rozwidlenia i połączenia dróg (w tym np. wlot drogi podporządkowanej na autostradzie nazywany SKRZYŻOWANIEM bezkolizyjnym). Skrzyżowanie stanowi powierzchnia krzyżowania się ruchu. W przypadku takowych jest ona jednowymiarowa a więc o długości zero. Proszę.

    • @oblibenec
      @oblibenec Год назад

      @@jasiekk7 Z wlotami drogi podporządkowanej była sprawa jasna, bo to dotyczy różnych dróg, natomiast np. zwężenie drogi (np. miejsce, w którym kończy się wysepka rozdzielająca kierunki ruchu) to jednak jest jedna i ta sama droga. Dlatego mnie to zdziwiło. Co do długości zero, to w takim razie zakaz wyprzedzania obowiązuje na długości 0 m?

    • @jasiekk7
      @jasiekk7 Год назад

      ​@@oblibenec To znaczy, że fizycznie nie zachodzi wyprzedzanie na takim skrzyżowaniu. Za to owszem - kasuje ono część znaków. Wyobraź sobie w miarę częste na drogach ekspresowych rozdzielenie pasa na dwa, po rozdzieleniu do prawej jezdni (niezależnej w tym miejscu) jest wlot/zjazd innej drogi a potem obie jezdnie znowu się scalają. To co, tu jadący lewą jezdnią nie ma skrzyżowania w ogóle? Kierujący nie może zastanawiać się czy to jest czy może nie jest skrzyżowanie. Albo - w przypadku wyspy - ile miałaby mieć długości, żeby była "wyspą" a nie rozwidleniem?

    • @oblibenec
      @oblibenec Год назад

      @@jasiekk7 To dla uściślenia taka sytuacja: jest zwykła droga dwujezdniowa poza obszarem zabudowanym. Stoi znak ograniczający prędkość do 70 km/h. Rozumiem, że za miejscem, w którym kończy się "wysepka", a więc droga dwujezdniowa staje się drogą jednojezdniową (dalej po dwa pasy w każdym kierunku) mogę już jechać 90 km/h. Tak? I gdyby wcześniej stał np. zakaz wyprzedzania, to za tym miejscem mogę już wyprzedzać?

  • @sq5naz
    @sq5naz Год назад

    Film ciekawy jak zawsze!
    A co powiesz na znaki ograniczenia prędkości dla tramwaju (BT-1 z tego co pamiętam)?
    W którym miejscu kończy się jego obowiązywanie?
    Pytanie oczywiście podchwytliwe. 😊
    Może zostać zastąpione innym ograniczeniem lub odwołane całkowicie, ale akurat nie o takie odwołanie mi chodzi.

  • @darioaga1979
    @darioaga1979 Год назад

    8:10 - rowerzyści i tak jeżdżą jak chcą. Większość nie wie czy ma jechać drogą czy chodnikiem, więc jeżdżą jak chcą.

    • @izimsi
      @izimsi Год назад

      no bo co jeśli trafisz na policjanta który nie zna przepisów albo uznał ze nie wystąpiłeś pierwszeństwa pieszemu? sam bym tamtędy jechał raczej tylko po rozejrzeniu się czy nie ma gdzieś policji stojącej w okolicy.

    • @kbieniu7
      @kbieniu7 Год назад +1

      Akurat ten wybieg z podniesieniem prędkości jest po to, aby rowerzysta miał wybór: w takim przypadku może, ale nie musi, jechać po chodniku. Tu jest ten problem, że brakuje wprost w przepisach rozwiązania, które pozwala na utworzenie fakultatywnej infrastruktury rowerowej.

    • @wojciechk607
      @wojciechk607 Год назад

      Wcześniej, przy skrzyżowaniu z Wrocławską, namalowali niedawno kilkanaście metrów śmieszki, która kończy się nagle na przystanku autobusowym przed parkiem. Dziwisz się, że jeżdżą "jak chcą"? Ja nie. I powiedziałbym, że nie "jak chcą" a "jak im wyjdzie" bo nie mają pojęcia (nie dziwie się), jak tam jeździć.

  • @jacukubiak5673
    @jacukubiak5673 Год назад +7

    Czy byłaby możliwość sprawdzenia znaków na nowym skrzyżowaniu między Mirkowem a Długołęką(k.Wrocławia)? chodzi o duży węzeł komunikacyjny łączący drogę krajową z jedną z części obwodnic Wrocławia chodzi o teren zabudowany, po zakończeniu przebudowy tej drogi pewne znaki zniknęły a pojawiły się inne i prawdopodobnie zostały postawione nieprawidłowo.

  • @krystb
    @krystb 8 месяцев назад

    Jak to jest właściwie, bo nie rozumiem. Kiedy te "skrzyżowania" się kończą? 8:53 mnie zmyliło totalnie

  • @ryszardapinski2149
    @ryszardapinski2149 Год назад +1

    To i wiele innych przypadków, świadczy o tym, że w wydziałach urzędów odpowiedzialnych za inżynierię ruchu drogowego pracują ludzie absolutnie niekompetentni, którzy nie mają zielonego pojęcia o zasadach organizacji w/w.
    Pokazał to również Radek z kanału Autostrady wykazując błędy w założeniach projektowych organizacji ruchu na węzłach drogowych S2-S8, S2/A2-S17.
    Dopiero po opublikowaniu materiału filmowego z proponowanymi przez niego zmianami, GDDKiA łaskawie zabrała się do pracy we wskazanym kierunku.

  • @b-agc6143
    @b-agc6143 Год назад

    4:28 Dokładnie to samo dzisiaj miałem. Ograniczenie prędkości z powodu robót drogowych ustawione w terenie zabudowanym, potem znak końca terenu zabudowanego (odwołanie ograniczenia) i zaraz za zakrętem zerwany asfalt, w który większość wpada z prędkością 70-90 km na godzinę. Ja rozumiem, że firma remontująca może nie mieć wiedzy na temat oznakowania, ale gdzie są zarządcy dróg, którzy w obowiązku mają nadzór na robotami drogowymi?

  • @veevoir
    @veevoir Год назад

    To pierwsze "nagle na 100 jest 50,a chwilę później odwołane" gdzie nie widać powodu - brzmi jak typowa zasadzka na kierowców w Polsce. Jest remont, są ograniczenia.. remont się kończy ale znaki zostają. A potem pojawia się tam policja i kasuje ludzi.
    A co do 9:26 - @Usuń Znak - czy ta tablica to jest znak który cokolwiek może? A nie po prostu tablica informacyjna która jedynie przypomina?

  • @emem2756
    @emem2756 Год назад +2

    Znaków w Polsce jest kilkakrotnie za dużo, wielokrotnie się powtarzają albo wykluczają.

  • @tomasz2192
    @tomasz2192 Год назад

    W Krakowie na ul Pastelowej na Ruczaju jest prędkość 40 która jest za wysoka bo to wąska uliczka bez chodników. Tymczasem na szerszych drogach gdzie są chodniki ustawia się 30. Albo Miłkowskiego nawet jest strefą zamieszkania. A na Pastelowej można jechać 40

  • @kacper9687
    @kacper9687 Год назад +1

    0:00 moje miasto :D
    Droga w DK94 z Olkusza do Dąbrowy Górniczej na wysokości Strzemieszyc. Zarządca: GDDKiA :)

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +5

      Tym odcinkiem zarządza już Dąbrowa Górnicza :)

    • @kacper9687
      @kacper9687 Год назад

      @@UsuńZnak Faktycznie, myślałem,że miasta na prawach powiatów zarządzają tylko wojewódzkimi i niżej w swoim obrębie ;).
      Dzięki za wyprowadzenie z błędu ;)

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад

      ​@@kacper9687 kiedyś GDDKiA mnie uświadomiła, bo na pismo o jakimś problemie odesłali mnie właśnie do miasta przez które biegnie krajówka, tak jest też w Jaworznie czy Sosnowcu

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад

      ​@@UsuńZnak nie, nie jest do końca jak mówisz.. 50 zostało postawione jeszcze przed naprawą tego miejsca, a było zasadne. Był tam dość wysoki garb, jakby próg podrzutowy.. ale po sfrezowaniu go, nie zdjęto znaków.. nie wiem czemu..
      To odwołanie nie ma sensu, bo za kilkanaście metrów odwołuje je skrzyżowanie... Brak słów

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад

      @@smokwawelski7091 Nagrywałem, gdy nawierzchnia była już sfrezowana. I nie, nie była świeżo sfrezowana, tylko kilka miesięcy od "prowizorycznej" naprawy nadal stały 50tki. Nawet napisałem do DG w tej sprawie, nawet się zgodzili, że np. 70 km/h byłoby odpowiednie, ale nie zauważyłem aby poprawili organizację ruchu przed wykonaniem ostatecznej naprawy tych miejsc.

  • @MB-DG
    @MB-DG Год назад +3

    Dziwnym trafem po ustawieniu ograniczenia prędkości do 50 km/h na DK94 zaczęli polować w radiowozach nieoznakowanych. To nie chodzi o bezpieczeństwo tylko o zarobek z mandatów.

  • @abozab
    @abozab Год назад

    W północnej nitce tunelu na Opolskiej, wg informacji przekazanych przez ZIM obowiązuje ograniczenie prędkości do 40 km/h. Problem w tym, że znak ustawiony jest przed skrzyżowaniem z Pleszowską. Także jak widzisz, oznakowanie w trakcie remontów i budów dróg w Krakowie to masakra. Do tego dochodzi kwestia niedostosowania znaków do zmiany definicji ustawowej skrzyżowania. Np. na Opolskiej w stronę Nowej Huty, zaraz za skrzyżowaniem z Grażyny od dawna obowiązuje podniesienie prędkości do 70 km/h. Problem w tym, że po zmianie definicji rozdzielenie jezdni nie jest skrzyżowaniem i o ile zrozumiałe jest pozostawienie tego podniesienia na estakadzie, to ta sama prędkość obowiązuje na dole, przy dojeździe do skrzyżowania z 29 listopada. Takich miejsc jest w mieście multum.

  • @radekw-gh6ln
    @radekw-gh6ln Год назад

    3:00 - to jest dupochron. Jak ktoś pozwie zarządcę drogi, że sobie uszkodził auto przez tą dziurę, to mu powiedzą "jechałeś za szybko".

  • @piotrsm7197
    @piotrsm7197 Год назад

    7:35 minuta widać zwężenie chodnika , więc rowerzyści i tak nie mogą korzystać z chodnika , gdyż musi mieć nie mniej niż 2m szerokości

  • @waszka1999
    @waszka1999 Год назад

    tak jest jak pociotki dostają stołki :( Dobrą robote robisz wytykając błędy Pozdrawiam

  • @zaklinacz_gojow
    @zaklinacz_gojow Год назад

    Piękna reprezentacja Krakowa w przytoczonych przykładach

  • @TymexComputing
    @TymexComputing Год назад +1

    7:30 To chyba Kraków bialopradnicka

  • @DominikKajzar
    @DominikKajzar Год назад +3

    U mnie jest tak ze w zaleznosci od drogi ktora wjezdzasz w wies dojezdzasz albo terenem zabudowanym albo nie ;p

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +6

      Też znam takie miejsca. Chyba musi z tego powstać odcinek :)

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад

      ​@@UsuńZnak musi, mam takie miejsce..

    • @DominikKajzar
      @DominikKajzar Год назад

      @@UsuńZnak a wlasnie moze wiesz, czemu w Krakowie jadac brzeska (pola z kilometr) skrecam w igolomska w lewo i tam w okolicy wiewiorczej jest 50?
      Ostatnio dostałem tam mandat (pierwszy od 15 lat) bo bylem ze tak jak na calej dlugosci igolomskiej jest tam 70 (zreszta mandat 100m przed podwyzszeniem predkosci)

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +2

      nie mam pojęcia, dawno tam nie byłem. W ogóle to uważam, że przynajmniej część Igołomskiej powinna być poza obszarem zabudowanym…

  • @phillo3669
    @phillo3669 Год назад +1

    U mnie w mieście ustawili 30 i uwaga ubytki, po zimie jak solą asfalt sypali i go znisczyli. Ale pół roku temu załatali ubytki natomiast znaki zostały... Jak byś część 2 robił to mogę materiału do analizy dosatrczyć

  • @schab00wy
    @schab00wy Год назад +2

    0:10, znam tą droge na pamięć, ech ile razy koło tego taśmociągu miśki stały...

  • @lucky-9P9A
    @lucky-9P9A 3 месяца назад

    4:28 Ten znak stoi po lewej stronie drogi i nic nie znaczy. Nie jest powtórzeniem znaku po prawej stronie ani przepisy szczegółowe nie stanowią inaczej. (rozporz. w sprawie znaków rozdz. 1 $2 ust. 1)
    Sry. Pisałem komentarz na bieżąco (potem zapominam) i w momencie pisania nie wiedziałem o 6:20.
    Widzę, że mamy identyczny punkt widzenia.
    ;)
    Pozdrawiam.
    Aha Czy móŋłby kto podać jakie to przepisy szczegółowe określają, że należy brać pod uwagę znak stojący z lewej strony drogi. (patrz cytowany wcześniej $2 ust.1 rozp w srpr. znaków)

  • @czolgiem-po-trojmiescie
    @czolgiem-po-trojmiescie Год назад

    5:55 Takie ustawianie znaków zapewne wynika też z niechlujstwa projektantów/zarządzających i ekip wykonawczych. Miał być znak, jest znak, kogo tam te 10 metrów różnicy obchodzi, wbijmy słupek tutaj, to będzie łatwiej/szybciej/taniej, przecież i tak tego nikt później nie sprawdzi, bo odbiory tak "błahych" robót to fikcja. A skoro przeszło to raz, drugi, piąty, to po co się starać za kolejnym razem.

  • @janiktinny
    @janiktinny Год назад

    To jest lepsze niż kabarety. :D

  • @MrMili02
    @MrMili02 Год назад +5

    Świetny film! Moje ulubione znaki to strefa 50, których jest wiele na warszawskich uliczkach osiedlowych, jest w tym jakiś ukryty sens którego nie widzę?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +15

      Jest to pozostałość po czasach, gdy w nocy w zabudowanym można było jeździć 60km/h.

    • @MrMili02
      @MrMili02 Год назад

      Ma sens, dzięki za odpowiedź!

    •  Год назад

      Zgadza się, jest ich sporo, tak jak i zwykłych ograniczeń do 50 km/h. Drogowcy podobno powoli je zdejmują, ale rzeczywiście idzie im to powoli.

    • @horator5995
      @horator5995 Год назад

      @@jarekkrolik9036 Szczególnie dla rozjechanych pieszych. O jakiej płynności można mówić gdy ruch jest znikomy?

  • @olegphilonenco6486
    @olegphilonenco6486 8 месяцев назад

    3:29 jaki był znak na magazynie - taki założyli

  • @gabrylorojal8753
    @gabrylorojal8753 Год назад +2

    Pamiętam jak na początku kariery mówiłeś że nie będziesz poruszać tematu ograniczen prędkości, skąd taka zmiana?

  • @skrecwlewo8206
    @skrecwlewo8206 Год назад +1

    W 6:27 mówisz o D-43 a pokazujesz w rozporządzeniu D-42. Niemniej masz rację, że D-43 powinien być po prawej. Ciekawe, skąd się biorą te znaki po lewej?

    • @iowa406
      @iowa406 Год назад

      Z oszczędności na słupkach. Na jednym pakuje się D-42 i na jego plecach D-43.

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +5

      Dzięki za znalezienie błędu, no poprawić go już nie mogę ale dodałem informację do opisu.
      Co do tego skąd D-43 biorą się z lewej strony… zapewne ze starych przepisów, które to dopuszczały. Instrukcja o znakach i sygnałach na drogach z 1994r. stanowiła, że:
      _na drogach dwupasowych, dwukierunkowych dopuszcza się umieszczenie tych tablic [E-18] po lewej stronie drogi, na odwrocie tablicy E-17_
      Znaków E-17 i E-18 oczywiście już nie ma, zastąpiły je D-42 i D-43.

    • @skrecwlewo8206
      @skrecwlewo8206 Год назад

      @@UsuńZnak "Instrukcja o znakach i sygnałach na drogach" O, tego szukałem. Można to gdzieś pobrać?
      Zrozumiałbym gdyby to był dalej ten sam znak. W takim razie wychodzi, że te znaki zmieniano na pałę.

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад

      @@skrecwlewo8206 instrukcja nie jest dostępna online. Czasem można znaleźć na portalach aukcyjnych

    • @skrecwlewo8206
      @skrecwlewo8206 Год назад

      @@UsuńZnak Dzięki za informację.

  • @HiroCRG
    @HiroCRG Год назад +1

    Czekaj, czekaj, czyli to pod Rzeszowem, droga ma 3 pasy, gdzie środkowy co jakiś czas zmienia kierunek to jak jesteśmy na dwupasmowej części to tak jakbyśmy w tym momencie byli na skrzyżowaniu i wymijanie lewym (środkowym) pasem nie jest legalne??

    • @matiszewczyk5848
      @matiszewczyk5848 Год назад +1

      Według nowych przepisów tak.

    • @UsgBifJgpwltA
      @UsgBifJgpwltA 21 день назад

      @matiszewczyk5848
      A przypadkiem ten przepis poniżej tego nie odwołują w tym przypadku?
      8.
      Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscach, o których mowa w ust. 7 pkt 1 i 2, na jezdni:
      1)
      jednokierunkowej;
      2)
      dwukierunkowej na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym - w miejscu, gdzie jest to zabronione znakami na jezdni.
      Chodzi o punkt 2.

  • @fifa2195
    @fifa2195 Год назад +1

    u mnie w mieście rozszerzyli jakoś w grudniu strefowe 30 ale starych znaków nie usuneli jadąc na odcinku 500m w jedną stronę mija się 3x znak strefowe 30 plus 2 znaki o ograniczeniu do 30 na progu zwalniającym

  • @PanHrabiaKamil
    @PanHrabiaKamil Год назад

    0:51 zgłaszałeś tą sytuację z DK94 do gddkia?

  • @edwardmadry4299
    @edwardmadry4299 Год назад

    Zapraszam na obwodnicę Zawiercia (ul. Inwestycyjna) i proszę o interpretację znaków (a właściwie ich braku). "Wzrokowo" droga pozwala na jazdę 70 a nawet 90 ale żaden znak na to nie wskazuje. Jeszcze 3-4 lata temu wyjazd z obszaru zabudowanego znajdował się przed rondem na ul. Wojska Polskiego i przed rondem na ul. Mrzygłodzkiej co powodowało, że cała obwodnica była poza miastem i można było przyspieszyć. Teraz znaki D42/D43 przeniesiono, ale przykładowo Yanosik (wiem - jest mało wiarygodnym źródłem wiedzy) wskazuje że jest tam ograniczenie do 70 chociaż osobiście nie widziałem takiego znaku. Mam wrażenie że zaczęto przebudowywać tą drogę (i to całkiem zgrabnie) ale skończyły się pieniążki na znaki. Zresztą cała droga jeszcze jakby nieoddana a już niszczeje: obrasta trawą i chwastami, wzdłuż krawężników zbiera się pył kurz, piach którego nikt nie sprząta...

  • @mariolondyn50
    @mariolondyn50 Год назад

    Wesoła twórczość drogowców .... , żeby nie było tak , nomen omen ... śmiertelnie poważne .

  • @toslaw9615
    @toslaw9615 Год назад +1

    6:30 to miejsce mi przypomina ul. Mogielnicką w Grójcu przed węzłem z S7 i przejściem w DW728.

  • @PSM-05
    @PSM-05 Год назад

    9:20 Trzymają to nadal mimo tego że ponad 2 lata temu usunięto przepis pozwalający na zwiększenie prędkości w terenie zabudowanym z 50 na 60 miedzy 22 a 6
    Omawiano to nawet w 846 odcinku Programu Jedź bezpiecznie twożonego przez TVP3 Kraków
    Absurd za Absurdem

  • @Techt
    @Techt Год назад +1

    Jak to jest z pasem zjazdowym (nie wiem czy to prawidłowa nazwa). Czy on też tworzy skrzyżowanie?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +1

      Moim zdaniem sam pas ruchu nie. Ale miejsce w którym pas ten odchodzi od "głównej" jezdni może być skrzyżowaniem.

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад +1

      Oczywiście, rozwidlenie dróg jest skrzyżowaniem. A jakiś problem jeszcze masz z tym związany? Rebus?

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +1

      Zależy do czego to rozwidlenie prowadzi. Np zjazd i wyjazd z MOPa raczej nie jest skrzyżowaniem, ale z głowy piszę i może muszę to jeszcze raz przemyśleć

    • @czolgiem-po-trojmiescie
      @czolgiem-po-trojmiescie Год назад +1

      @@UsuńZnak Też jestem ciekaw czy w myśl nowych przepisów rozjazdy/rozwidlenia to już skrzyżowania. Konkretny przypadek: obwodnica Słupska, droga S6, jest teraz pomiędzy węzłami jednojezdniowa.
      Gdy kończą się dwie jezdnie, najpierw jest znak A-20, potem D-14 i następnie B-33 z ograniczeniem do 90 km/h. I tak jedziemy sobie jakiś czas drogą ekspresową jednojezdniową, aż pojawia się rozjazd na na dwie jezdnie oddzielone barierą/pasem zieleni - pojawia się znak D-3, drugi pas w tę samą stronę, potem trzeci pas zjazdowy w prawo, węzeł i kończący się pas wjazdowy na obwodnicę.
      W którym miejscu mogę legalnie przyspieszyć do 120km/h (droga ekspresowa dwujezdniowa)?
      Aplikacja "Rysiek" z której czasem korzystam pokazuje zmianę ograniczenia do 120 km/h dopiero ZA węzłem gdy pojawia się pas wjazdowy na obwodnicę, a cały poprzedni fragment jest oznaczony ograniczeniem do 90 km/h

    • @Techt
      @Techt Год назад

      @@UsuńZnak mam na myśli głównie skrzyżowanie wielopozoiomowe, chociaż teraz sam zacząłem się zastanawiać nad przypadkiem zjazdu do MOP, bo właściwie od czego to zależy w takiej sytuacji?

  • @otiks55
    @otiks55 5 месяцев назад

    7:39 Dla mnie największą ironią jest fakt że po prawej stronie poza kadrem znajduje się szkoła jazdy do której zresztą uczęszczam, idę jutro zobaczyć na własne oczy.

  • @Beni0o
    @Beni0o Год назад +12

    Mnie zawsze rozwala to, że jest ograniczenie do 20km na godzinę, bo za 50 metrów jest martwy policjant na drodze, a odwołania NIE MA z 20km na godzinę. :D

    • @mieszk3
      @mieszk3 Год назад +1

      Bo to nie jest ograniczenie, tylko projektowana, maksymalna predkosc najazdowa na prog.

    • @Beni0o
      @Beni0o Год назад +5

      @@mieszk3 Jak przejedziesz próg to nie ma odwołania z ograniczenia. I według przepisów musisz jechać aż do skrzyżowania, albo innego ograniczenia z prędkością do 20km/h ;)

    • @mieszk3
      @mieszk3 Год назад

      @@Beni0o no właśnie nie, bo to nie jest ograniczenie tylko informacja o prędkości najazdowej na próg. Jest to w rozporządzeniu. Dlatego nie potrzeba odwołania, bo to nie jest ograniczenie

    • @alna8726
      @alna8726 Год назад

      @@mieszk3 pokaż mi to w rozporządzeniu. Bo z paragrafu 27 nic takiego nie wynika:
      § 27. 1. Znak B-33 „ograniczenie prędkości” oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Dopuszczalna prędkość określona na znaku obowiązuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i § 32, do miejsca:
      1) wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem B-33 lub B-43;
      2) umieszczenia znaku D-40 oznaczającego początek strefy zamieszkania;
      3) umieszczenia znaków oznaczających odpowiednio początek lub koniec obszaru zabudowanego, o których mowa § 58 ust. 3 i w § 114 ust. 1 pkt 1 i 2.

    • @mieszk3
      @mieszk3 Год назад +2

      @@alna8726 Zwracam honor, te rozporzadzenie sie zmienilo ostatnio (punkt 8.1 ROZPORZĄDZENIE
      MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach) i teraz zarzadca powinien uzyc tabliczki T-20 w celu wskazania zakresu dzialania ograniczenia wynikajacego z B-33. Za duzo zmian w prawie, nie sposob tego ogarnac! Rok rozporzadzenia w jego nazwie jest mylacy, te rozporzadzenie zostalo niedawno zmienione, ale rok w nazwie pozostal bez zmian. Pozdrawiam

  • @jasiekk7
    @jasiekk7 Год назад

    Znak D-42 i D-43 nie znosi ograniczeń prędkości oznaczonej znakiem B-33.
    @8:55 na takim skrzyżowaniu wolno wyprzedzać samochody,

  • @p.a.1675
    @p.a.1675 Год назад

    Akurat dzisiaj widziałem szyld: "Pamiętaj! Ograniczenie prędkości to limit, a nie target".
    Odnośnie znaku B-34, może warto było wspomnieć też rozporządzenie:
    § _27. Ograniczenia prędkości
    1. Znak B-33 "ograniczenie prędkości" oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę.
    4. Znak B-34 "koniec ograniczenia prędkości" oznacza odwołanie ograniczenia prędkości wprowadzonego znakiem B-33_
    Przykłady z D-42/D-43 wymuszają powtórzenie B-33, a to w niektórych przypadkach pewnie powodowałoby kolejne paradoksy.

  • @ZoramumMinecraft
    @ZoramumMinecraft Год назад

    w moim mieście Łańcucie chyba znalazłem jeszcze jeden błąd a mianowicie znak b-20 "STOP" jest to skrzyżowanie z ul. 29 listopada i ul. Cetnarskiego. Jest znak "STOP" na ul.29 listopada lecz moim zdaniem widoczność jest dobra

  • @asgsucha9270
    @asgsucha9270 Год назад

    7:00 może to jest obniżenie prędkości z poprzednich 80km/h

  • @sebastiankaczmarek3525
    @sebastiankaczmarek3525 Год назад +1

    W pierwszym wypadku pan się myli. Mamy dozwolone 100 potem ograniczenie do 70 i kolejne do 50. Następnie jest odwołanie "50". Czyli obowiązuje dalej 70 !

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +2

      Byłbym wdzięczny za podanie podstawy takiego rozumowania. No ale skądś jednak wiem, że Pan takiej nie poda

    • @sebastiankaczmarek3525
      @sebastiankaczmarek3525 Год назад

      @@UsuńZnak jest to różnica między znakami b-34 a b-42 z definicji znaku b-33 "obowiązuje, ... do miejsca: wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem B-33 lub B-43" I tu jest nadinterpretacja że znak b-33 ( do 50) znosi ograniczenie do 70. Tak nie jest. Znak b-34 znosi tylko ograniczenie naniesione szarą liczbą. Sytuacja którą Pan interpretuje miałaby miejsce w przypadku ustawienia znaku b-42. Podobnie jest z ograniczeniem do 70 w strefie zabudowania zaraz po jego zniesieniu mamy ... 50km/h. I tu zgadzam się że czytelniejsze dla kierowców jest ponowne ograniczenie do 70 niż odwołanie 50 (dla sytuacji z filmu ), no ale żyjemy w Polsce :/

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +3

      Dziękuję odpowiedź. Planuję serię o roboczej nazwie "nieistniejące i zmyślone przepisy". Ten komentarz będzie tam pasować

    • @sebastiankaczmarek3525
      @sebastiankaczmarek3525 Год назад

      @@UsuńZnak Ale pan chyba nie dorósł do rozmowy. Proponuję wycieczkę na komisariat i zaciągnięcie opini u źródła. Tymczasem życzę bezpiecznej jazdy.

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +2

      Właśnie przytoczył Pan przepis, zgodnie z którym ograniczenie (B-33) obowiązuje do innego ograniczenia (B-33). Tego nie da się traktować poważnie. Komisariaty to raczej kiepskie źródło wiedzy.

  • @absentchronicler9063
    @absentchronicler9063 Год назад +3

    patrząc na twoje filmy odechciewa się jeździć samochodem...

  • @Temerczyk_Norman_Sador
    @Temerczyk_Norman_Sador Год назад +2

    A jest jakiś przepis który mówi jaka jest maksymalna prędkość dopuszczalna dla rowerzysty na ścieżce rowerowej? Nie dla hulajnóg elektrycznych tylko dla rowerów.

    • @mot9626
      @mot9626 Год назад

      20km/h dla wszystkich pojazdów

    • @UsuńZnak
      @UsuńZnak  Год назад +18

      Nie ma określonej prędkości dla rowerów. Wyjątek to jazda po chodniku (drodze dla pieszych) lub drodze dla pieszych i rowerów - wtedy maksymalnie z prędkością pieszego, co moim zdaniem jest absurdalne.

    • @Temerczyk_Norman_Sador
      @Temerczyk_Norman_Sador Год назад +3

      @@UsuńZnak czyli czysto teoretycznie mogę rowerem jechać 80 km/h legalnie?

    • @Lukas-px9jk
      @Lukas-px9jk Год назад +3

      ​@@Temerczyk_Norman_Sador Jeżeli nie jest to obszar zabudowany to możesz

    • @smokwawelski7091
      @smokwawelski7091 Год назад

      ​@@Temerczyk_Norman_Sador tam gdzie znaki lub przepisy nie ograniczają prędkości, to możesz.. nawet 140 po autostradzie możesz..🤣🤣

  • @superhuber
    @superhuber Месяц назад

    To wszystko pokazuje jak "rewolucja zjada własne dzieci". Urzędasy same się gubią w absurdach tworzonych przez samych siebie. Ale te oznakowania nie są czymś najgorszym. Najgorsze jest to kiedy grupa specjalnych posłanników państwa, gnębicieli obywateli, czytaj "policjanci", zaczną stosować te nieprawidłowe oznakowania jako pułapki na kierowców, pieszych czy rowerzystów. Wtedy problem zaczyna być naprawdę dotkliwy i poważny.

  • @czolgiem-po-trojmiescie
    @czolgiem-po-trojmiescie Год назад

    Przykład dziwnego podwyższenia prędkości tuż za rozpoczęciem obszaru zabudowanego: DK6/E28, miejscowość Mosty koło Lęborka. Z obu stron mamy D-42 i podniesienie do 70 km/h niecałe 50 metrów dalej. Szczególnie dziwnie to wygląda gdy jedziemy od strony Lęborka, bo podniesienie prędkości jest przed samym "skrzyżowaniem". Ale jeśli dobrze interpretuję znaki i oznaczenia (a w zasadzie ich brak), to na tym całym ~1km odcinku nie ma tak naprawdę ani jednego prawdziwego skrzyżowania - są same wyjazdy z posesji. Dlaczego nie zastosowano po prostu B-33 pod D-42? Jakieś rozporządzenie ogranicza taką kombinację tylko do obniżenia prędkości na terenie całego obszaru zabudowanego?

  • @cooldadd
    @cooldadd Год назад

    Takie rozważania można, a nawet trzeba robić na spokojnie z rozporządzeniem przed sobą,żeby właściwie interpretować oznakowanie dróg, ciekawe jak to właściwie ocenić w sekundach jakie zostają nam na drodze po ujrzeniu znaku lub sprzecznych ze sobą znaków. A przecież znaki mają nam ułatwiać… Szczerze mam już dosyć jeżdżenia samochodem. Kilka razy zrobiłem sobie spacer do centrum miasta i muszę przyznać, że wiele razy uświadamiałem sobie jak nie musiałem zastanawiać się nad znakami drogowymi bo ich mnogość poprostu przytłacza, zwyczajnie odpocząłem, nie musiałem stać w korkach, nie dotyczyły mnie znaki zakazu wjazdu czy drogi jednokierunkowe, ograniczenia prędkości itd,itp

    • @buarzeim843
      @buarzeim843 Год назад

      od dłuższego czasu zauważam, że w mojej podmiejskiej sypialni jestem w stanie ogarnąć większość rzeczy rowerem w podobnym czasie, co autem. odpadają mi korki, szukanie miejsca i użeranie się z "kierowcami" muszącymi mierzyć sobie długość freda niebezpiecznymi manewrami. tyle dobrego, że odkąd mamy nowy taryfikator, miasta z reguły jadą grzecznie 50-60. tragicznie się jeździ po Polsce :)

  • @sebamu6795
    @sebamu6795 Год назад +9

    Podziwiam wysiłek włożony w opracowanie tego filmu. Szkoda tylko, że nie dotrze on do najwłaściwszych osób, nie mówiąc już o wyciągnięciu przez nie właściwych wniosków. Ciekawe czy moje dzieci dożyją czasów w których polski urzędnik będzie ponosił odpowiedzialność za swoją pracę.

  • @michaetek9359
    @michaetek9359 Год назад +1

    Bezmyślność robotników drogowych i ich przełożonych w ustawianiu (zwłaszcza doraźnych) znaków drogowych jest gigantyczna.
    A drugi temat, to notoryczny brak odwołania ograniczenia prędkości za progiem zwalniającym.