Poznávání not

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 16 авг 2015
  • Popis videa Poznávání not

Комментарии • 38

  • @jsemanonyme8141
    @jsemanonyme8141 3 года назад +10

    Díky, učím se zas nově po asi 10 letech na piano a pravidlo face mě opravdu nenapadlo :)

  • @hanajuzlova2394
    @hanajuzlova2394 3 года назад

    Moc děkujeme. Dětem to pomohlo a bavilo je to. Velký posun!! :-)

  • @sagvan2989
    @sagvan2989 5 лет назад +7

    Dobrý den,
    velice děkuji za váš odkaz: noty se snažím naučit a klíčuji je a od vás je to velice pěkné video
    Moc děkuji dobrá práce :) Pavel

  • @nikolarickova5427
    @nikolarickova5427 6 лет назад +2

    Dobře vysvětleno. Jedno z mála videí které mi pomohlo.Děkuji.

  • @ivetafrancova3131
    @ivetafrancova3131 4 года назад +2

    Moc děkuji. Jste první, od koho jsem to pochopila. Víc takových učitelů 👌.

  • @lanas2000
    @lanas2000 6 лет назад +3

    Geniální! Vážně skvělé video! Děkuji moc!

  • @jiridoubek8437
    @jiridoubek8437 5 лет назад

    Martine, díky za super video. Poznávat noty díky krokování nebo pomůckám typu FACE je pro začátečníky opravdová opora. Učit se noty podle "základní" stupnice je opravdu mimo. A pojem hudební abeceda opravdu v hudební teorii definován není, tudíž je logické vycházet z klasické abecedy. Kdo kdy učil ví, že i žáčci takto přemýšlí, abeceda je abeceda. A i to svým způsobem vysvětluje B a Bb. Ať se daří.

  • @zabkoskola
    @zabkoskola 4 года назад +1

    V jednoduchosti je krása.....krásne video

  • @pavelsimbersky9834
    @pavelsimbersky9834 3 года назад +1

    Díky za inspirativní a úplně jinak pojaté video! K otázce B versus H, to je věčný boj v praxi (hlavně když člověk hraje něco modernějšího). To byl šok, když jsem jako korepetitor ženského sboru zahrál akord H7 místo Bb7, protože mi starý pan sbormistr ručně napsal modulaci z D dur do Es dur právě značkou "B7". Přitom to byly anglické noty, kde celou dobu předtím jsem hrál přirozeně akordickou značku B7 jako české H7. A najednou ta samá značka (B7) měla znamenat Bb7! Dámy ve sboru se fakt zarazily, přestaly zpívat, i když jsem se hned opravil :-) A moje vysvětlení, že bych název H zrušil, se nesetkalo s pochopením.... Popírá to onu logiku aiolské stupnice korespondující přesně s normální abecedou. Už proto, že to přišlo z Německa (asi aby Bach mohl na písmena svého jména napsat slavnou skladbu :-) ), tak bychom se toho nemuseli tak držet. Spoustu amerikanismů přijímáme bez mrknutí oka, tady by se to zrovna hodilo. Ale chápu, že historicky je to asi problém.... Zdravím z LTM.

    •  3 года назад

      Pavle, děkuji za sdílený názor. Spíše než přejímání amerikanismů (notový systém byl vynalezen dříve než byla objevena Amerika) často uvažuji nad tím, proč se v dnešní době nedovedeme zamyslet nad některými teoretickými postupy. Odpověď je složitá, mnohačetná a nutno ji nahlížet z mnoha stran. Jako člověk praxe jste krásně podotkl rozpor naší a globalizované notografie - máme s ní problém: B a Bb. Problémů je ale více, např. problematika pojmenování alterovaných not :-) Stačilo by skutečně přejít na nový systém, ale zde narážíme na kolegy v ZUŠ. Myslím, že na konzervatořích nebo VŠ by to nebylo jiné. Celková neschopnost vidět věci jinak, zamyslet se nad rutinou a přemýšlet o nových cestách nemusí přece nutné vést k anulaci praxe a tradice - jen by se to mohlo uzpůsobit dnešní době, která se nutně změnila. V notografii a výuce hudební teorie tak začínáme být skanzen - je to velké téma. Takže, kde začít jinde, než u malých dětí :-) Držím palce a pozdravuji v LTM.

    • @pavelsimbersky9834
      @pavelsimbersky9834 3 года назад

      @ Skanzen! Děkuji za tu odvahu to takhle pojmenovat :-) Ale už se nějaké vlaštovky objevují, i když samotné vlaštovky nic nezmůžou proti převažujícím dinosaurům :-) Já třeba když viděl Berklee Harmony, tak jsem skákal radostí, jak je to tam jednoduché, přímočaré a hlavně od prvního odstavce SPOJENÉ S PRAXÍ! Protože teorie pro teorii je fakt hovadina. Pak se nemůžeme divit, že děti ty nauky vůbec nebaví, oni vůbec nechápou ty vztahy, souvislosti... Potom když se jim to správně ukáže, tak říkají nadšeně: "Ajo, vono to funguje, to mě nenapadlo, to je hustý, takhle si to zapamatuju, TAKHLE TO POUŽIJU!". Tak uvidíme.... A jak to myslíte "přejít na nový systém"? On nějaký existuje? Jako u nás? Nebo globálně i s těmi alteracemi? No to je opravdu velké téma. Mně osobně 5 různých označení jedné alterace vadí míň, než to blbý H a B :-) protože je tam logika, i když z různých úhlů. Ale sjednotit by to chtělo, to je pravda. Na druhou stranu, existují nejednotnosti v jednotkách míry, váhy, délky - a že to jsou pěkné nelogičnosti a složitosti - a taky se toho jisté pokročilé společnosti nechtějí vzdát :-)

  • @barborahendrichova6586
    @barborahendrichova6586 3 года назад

    Basový klíč vypadá jako půl srdce😊

  • @rikimarione2223
    @rikimarione2223 6 лет назад +1

    Moc pekne vysvetlene. Dekuji.

  • @karelhladky5994
    @karelhladky5994 4 года назад +1

    Je to výborne,jen mit na vse čas

  • @honzaajsx3571
    @honzaajsx3571 4 года назад

    nice this is good

  • @jirihuf
    @jirihuf 4 года назад

    Parádně zpracované, díky!

  • @radkles3416
    @radkles3416 6 лет назад +1

    Excelent (100like) :D

  • @erikjutuber
    @erikjutuber 3 года назад +1

    vsadím že tady je ještě někdo komu toto video poslal(a) učitel(ka)

  • @marketakovarova9647
    @marketakovarova9647 6 лет назад

    Jaj prima! Todle mně nikdy nenapadlo že je to vlastně jako abeceda, jen trochu posunuté a obávám se že to není tak docela určené pro cvoky co tuší že existují nějaké stupnice jónské a aiolské a dórské a co já vím jaké ještě... Sice jsem hledala něco jiného, nenašla takže si vytvořím, ale todle bude super inspirace pro zoufalce kteří nejsou schopní dát dohromady cdefgahc, i když je to jednoduché jako facka... :-D

    •  6 лет назад

      Milá Markéto - docela nechápu kdo je cvokem - jestli ten, kdo TUŠÍ, že existují i církevní módy, nebo ten, kdo to NETUŠÍ. Je skvělé, když se to v případě dětí zatím ještě netuší. Touto metodou jen poukazuji na to, že naše nejoslavovanější stupnice je C dur a to nám při vysvětlování teorie dělá docela problémy. Mezi odborníky se můžeme bavit, cestli začínat aiolskou nebo jónskou. O tom může probíhat diskuze - pakliže nebude a budeme pořád vycházet z přejímaných ideí, diskuze nemá smysl. C dur má smysl pro klavíristy, i když z pohledu přirozenosti uvolnění ruky je vhodnější H dur. Flétnisti nemohou začínat c1, kytaristi mají ihned od počátku teorii postavenou na více tónech. (strunách), mnohé vokální intonační metody také nezačínají c1. Přemýšlím, jak dát vzpruhu právě této didaktické disciplíně, která se má učit především v hudebních naukách, ale své základy by mohla mít i na základkách - kde je má praxe. Tak houš do toho :-)

  • @jakubchara9141
    @jakubchara9141 5 лет назад

    Diky pomohl si mi

  • @DL-kc8fc
    @DL-kc8fc Год назад

    Velmi mě rozesmálo pravidlo FACE :). Holt móda vše naroubovat na angličtinu, aby to vypadalo světově, ale proč ne. Stejně tak abeceda je nonsens, protože první tón v základní tónině začíná C, nikoliv A, tedy že je to dnes trochu o jiné posloupnosti, než z dob minulých. Daleko lepší je naučit se názvy not přímo z jejich polohy v linkách prostým pohledem, bez počítání, jako když čtete písmenka z knížky. :) Ale jinak samozřejmě skvělá prezentace, kterou mohu pouze doporučit.

    •  Год назад

      Děkuji za reakci. Často se setkávám s tvrzením, že existuje něco jako „základní tónina“ nebo „základní a hlavní tón“. Historie hudby mluví jasně - nic z toho není. Stupnice C dur je stejně tak důležitá jako každá jiná. Klíče jsou hlavní prvky které pojmenovávají noty a na to jsme v (jak píšete) v dobách minulých docela méně kladli důraz. Proto se setkávám s dětmi, které říkají, že nota g je proto, že je na gé lince :-) V předloženém metodickém postupu vycházím z logiky pozvolného osvojování čtení not. V posledku vlastně ani nejde o pojmenování, ale o praktické provedení (zpěvem, hrou). Jistě, jako dospělí hudebníci čteme noty z pozice získané zkušenosti - a jako tací ji předáváme dětem. Neříkám, že to není dobře - ať si to tak dělá, kdo jak chce. Tedy hudební abeceda nemá nic společného se stupnicí a to je zřejmé. Že je to (pravda - ve skutečnosti) a moll nebo stará církevní aiolská, to není třeba zdůrazňovat. Metodika je postavena pouze na dvou pilířích: a) dovednost v ovládání hudební abecedy a b) ve znalosti klíčů (gé, ef a cé). Poté svedou číst noty ve všech typech klíčů, protože hudební teorie nejsou obrázky, ale logika. A logické myšlení se posiluje logikou. Po čase si už každé dítě cvikem osvojí čtení příslušné pozice not v notové osnově a automaticky se mu názvy vybavují. V posledku se ale i tato metodika musí procvičovat a znovu opakuji - jejím cílem není ani tak čtení not, jako pochopení logiky. Ta vyvstává z historických kontextů notografie (řekněme např. chorální notace) - nic nového. Snažím se (podtrhuji) nejprve učit „proč“ a až poté „co“. Dé El, přeji mnoho zdaru a v případě delší diskuze je možné zde: grobarmartin@gmail.com nebo viz modernihv.cz

    • @DL-kc8fc
      @DL-kc8fc Год назад

      @ Souhlas

  • @olivertrojek1525
    @olivertrojek1525 2 года назад

    2:00 nota neprotíná linku uprostřed

  • @mikko1949
    @mikko1949 8 месяцев назад

    Ale no notová abeceda je cdefgah

    •  8 месяцев назад

      termin "notova abeceda" neexistuje.vas termin nema oporu v zadne odborne publikaci.hudebni abecedu prednasim jako koncept vztahujici se ke korenum hudebni teorie.a dava mi to smysl.muzeme se o tom dal bavit.

  •  6 лет назад +5

    Ela Ela, nikoli !!! S úctou k vaší neidentitě si pletete pojmy. Je rozdíl mezi abecedou a stupnicí. Je třeba vzít si nějakou publikaci, která pojednává o hudební teorii. S přihlédnutím k definici stupnice je to, co přednáším ve svém videu vlastně stupnice a moll, neboli aiolská od a. Chcete-li to tak, máte to tak mít; tedy pro Ela Ela budeme vycházet z církevního modu aiolského od tónu a. Příslušnou stupnici chápu jako metodickou pomůcku pro výuku a nazývám ji hudební abeceda. Tedy, shrneme si to: špatně to není, je to jen jinak. Pakliže dáváte přednost klasické hudební teorii s definicemi a důrazem na biflování, jistě naleznete mnoho dalších videí podobného typu, které vychází z durové diatonické stupnice C dur. Je mi líto, že nedovedete číst - již jednou jsem vám na tuto vaši poznámku odpovídal. Mno - jsme ve virtuálním prostoru, kde se za nechutí přijmout a pochopit jiný systém skrývá neidentita Ela nadruhou. Mám dojem, že jsme v kruhu. Jsem připraven na další sdělení, že ne to špatně. Pozorný čtenář si odpověď najde a Ela Ela si udělá svůj závěr.

    • @firnsternis
      @firnsternis 5 лет назад

      Pane Grobare, naopak poklona, mate to skvele didakticky - a presto neskolometsky - vysvetleno.

    • @zajacpo1
      @zajacpo1 4 года назад +1

      na tom papieriku mate zapisane: AHCDEFGabCdefg... tak teraz neviem ci to rotuje stale aHcdefgaHcdefg alebo je to aHcdefgaBcdefg (zmena H a B)

  • @FifanBarca
    @FifanBarca 5 лет назад +1

    Ahoj klavír som dostal ešte ako dieťa ale nejak ma to nebavilo až teraz som sa k tomu dostal :D no a chytilo ma to ... Mám otázku keď sa naučím toto čo je vo videu zahrám všetko? dík :)

    •  5 лет назад +2

      :-) Zdravím. Nedokážu si představit vztah mezi rozvojem dovednosti ve hře na nástroj a znalosti hudební teorie. To jsou zcela obrácené oblasti (dovednost a vědomost), byť i u tohoto příkladu předpokládáme nějaké průřezové body. Ano, lze říci, že znalost hudební nauky značně pomáhá při osvojování dovedností ve hře na jakýkoli nástroj. Stejně tak ale platí, že na hudební nástroj se můžete naučit i bez znalosti hudební nauky. Docela by mě zajímala otázka, proč Vás tehdy klavír nebavil a nyní Vás „chytil“. Byla to otázka repertoáru? Nebo otázka vlivu sociální skupiny? Nebo třeba nedostatek trpělivosti, který jste si mezi tím vypěstoval a člověk, jakoby, k tomu dozrál? Tady vidím zásadní prostor k přemýšlení. Závěrem - hudební teorie pomáhá, ale na klavír Vás nenaučí :-) A poznámka 2: toto video není hudební nauka smrštěná do devíti minut :-) To je materiál, který slouží jako pomůcka pro výuku hudební nauky na základních uměleckých školách. Prosím, aby se toto bralo v potaz - není to příručka typu: hudební nauka do třech měsíců :-) Hudební nauka (věda) je docela košatá disciplína, která může představovat pro dospělého člověka docela lákavou nabídku poznání praktického logického systému. Mno, ... abych se nerozepisoval ... chcete-li hrát na klavír - hrejte na klavír :-) Já jsem se učil hrát na klavír také později, než je obvyklé a jsem rád, že na něj umím hrát.

  • @elaela873
    @elaela873 6 лет назад +1

    Takový nesmysl by vůbec neměl být veřejný. Jak můžete učit člověka hudební abecedu od písmene A???

    •  6 лет назад

      Ale ale, Ela Ela, neplést si termín hudební abeceda a stupnice. Abeceda vždy začíná od A - česká, anglická, německu a spoustu dalších. Až budu učit stupnici od C, pak napíšu.

    • @elaela873
      @elaela873 6 лет назад

      Martin Grobár hudební abeceda bohužel začíná od c do h, tudíž to máte ve videu špatně.

    •  6 лет назад +1

      Ela Ela, nikoli !!! S úctou k vaší neidentitě si pletete pojmy. Je rozdíl mezi abecedou a stupnicí. Je třeba vzít si nějakou publikaci, která pojednává o hudební teorii. Dle definice stupnice je to, co přednáším ve svém videu vlastně stupnice a moll, neboli a aiolská. Chcete-li to tak, máte to tak mít; tedy pro Ela Ela budeme vycházet z církevního modu aiolského od tónu a. Příslušnou stupnici chápu jako metodickou pomůcku pro výuku a nazývám ji hudební abeceda. Tedy, shrneme si to: špatně to není, je to jen jinak. Pakliže dáváte přednost klasické hudební teorii s definicemi a důrazem na biflování, jistě naleznete mnoho dalších videí podobného typu. Je mi líto, že nedovedete číst - již jednou jsem vám na tuto vaši poznámku odpovídal. Mno - jsme ve virtuálním prostoru, kde se za nechutí přijmout a pochopit jiný systém skrývá neidentita Ela nadruhou. Mám dojem, že jsme v kruhu. Jsem připraven na další sdělení, že ne to špatně. Pozorný čtenář si odpověď najde a o Ela Ela si udělá svůj závěr.

    •  6 лет назад

      Mimochodem termín „hudební abeceda“ jsem zatím nikde nenašel a do té doby, než ho najdu, se za jeho vymyšlení a používání hlásím já. Jistě ale v historii didaktiky tento odlišný systém někdo vymyslel, takže to prvenství bude sporadické.

    • @zajdlik1
      @zajdlik1 6 лет назад +1

      Souhlasím naprosto s autorem. Děkuji za výborné video. Moji žáci si díky němu krásně zopakovali vše co se dověděli na hodinách hudební nauky. Mimochodem termín "hudební abeceda" používám také :-) PS: chtělo by to víc podobných videí.