Zabezpieczenie Instalacji Antenowych - Wyładowania Burzowe i Elektrostatyka

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 15 окт 2024
  • Poradnik jak zabezpieczyć instalacje antenową przed elektrostatyką

Комментарии • 31

  • @zenekstefanowicz4432
    @zenekstefanowicz4432 Год назад +6

    Jestem pod ogromnym wrazeniem, wczoraj zadalem pytanie a dzisial juz jest dostepny wyklad, pelen profesjonalizm, dziekuje! 🙂
    P.S. Gdyby Pan sie przebil na kanaly anglojezyczne to ma Pan wowczas sluchaczy liczonych w min. dziesiatkach tysiecy, taka wiedza jest poszukiwana.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад

      😀 Jak to u nas za rzeka mówią "langsam langsam aber sicher" myślę że z czasem też coś nagram lub tłumacz CC. Pozdrawiam

  • @RemigiuszSkrzypek-si1hs
    @RemigiuszSkrzypek-si1hs 5 месяцев назад +2

    Dzięki za kolejny pomysł i film jak zabezpieczyć instalację przed burzą

  • @goral418
    @goral418 4 месяца назад +2

    Dobrze tłumaczysz. Pamietaj wiele pożarów bieze sue stąd, że urzadzenia są rozpinane i nie uziemianie. Z życia wzięte mialem rozpiety przewod antenowy, ktory zwisał blisko rury CO i wiszacej firanki. Po uderzeniu pioruna blisko domu jakies 70 m wyindukowalo sie napiecie, które rozladowalo sie porzez rury CO. Przeskok iskry pomoedzy przewodem antenowym a rurą CO spowodował zapalenie sie firanki. Cale szczescie, ze byłem w domu i zareagowałem na sytuację. Budynek był drewniany. Od tamtej pory zajmuję sie zawodowo przepieciami. Pamietajnigdy nie idziemy na skróty! Stosujemy profesjonalne sprawdzone w rsboratoriach akredytowanych wysokiej klasy ograniczniki przepięć a jeśli nas na to nie stać to zwieramy do listwy uziemmiajacej odpięte przewody antenowe. Nigdy nie pozostawiamy przewodow w pomieczczeniu luzem. Jest to zgubna rutyna, która może doprowadzic do złudnego poczucia bezpieczeństwa i doprowadzic do tragedii. Pozdrawiam.

  • @bronisawmalinowski2061
    @bronisawmalinowski2061 Год назад +3

    Ogólnie rzecz biorąc, każda wtyczka ( złącze) nieużywanej anteny powinna być wpięta w uziemienie w taki sposób by żyła gorąca i oplot były zwarte do tego uziemienia. Wyładowanie atmosferyczne (piorun) to różnica potencjałów po między chmurą a obiektem w który uderza na tyle wysoka, że powietrze staje się przewodnikiem i chodzi o to by tą różnice zniwelować odprowadzając ładunki do ziemi stosując uziemienia i instalacje odgromowe. Ja tak to rozumuje, jeśli gdzieś się mylę to proszę o wyjaśnienie.

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 Год назад +1

    Witam. Mam deltę pozioma ale ja zawsze odpinam od radia jak kończę zabawę to tak na temat odłączania. Niestety nie mam uziemionego radia ( zacisk uziemienia w powietrzu ) ale mysle nad tym tylko mam lenia.
    Zastanawiam się właśnie nad kupnem odgromnika takiego jak Pan pokazywał firmy D... i przykręceniu go do radia i do niego antenę i to uziemić. 3m wbić uziom. Ale ja emancypuje ze taki odgromnik ( 1mm 1kV ) ma tylko służyć zwierac i uziemiać impulsy od wyładowań atmosferycznych. Kiedyś widziałem bardzo silnego " pioruna " w bardzo ładny dzień typowy grom z jasnego nieba podobno sa silniejsze od tych burzowych. I tu myślę by się zabezpieczyć przed impulsem elektromagnetycznym. Zapewne warto. Tylko kasy brak na kupno :) i nie chęć na wbicie uziomu.
    Tylko ciekawi mnie jak wymieniać iskrownik w odgromniku. jak go testować. Niestety taki odgromnik wprowadza pasożytnicze odbicie i dodaje od siebie coś do SWRa. Niestety moja delta działa w 80m i 40m ale ciągnę ją skrzynką antenową.
    A czy uziemienie radia ma wpływ na obniżenie zakłóceń ?

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад +1

      Nie wymieniałem jeszcze iskrownika bo nie był używany ale wiem że się je wymienia są do kupienia. Iskrowniki te z nóżkami do druku przy silniejszym ładunku potrafią pęknąć. Co do uziemiania głównym powodem jest odprowadzanie ładunków z anten podczas pracy. Uziemieniem powinno pomóc ale nie zawsze. Antena delta jest cichsza z uwagi na pętle, co nie znaczy że nie gromadzi ładunków.. Sytuacja o której opowiadałem była na delcie, iskry skakały do Uc1 anten pionowych i Yagi.

  • @tomeksmiechowicz451
    @tomeksmiechowicz451 6 месяцев назад +1

    Ja jako uziemienie stosuje barierkę balkonową w bloku z wielkiej płyty. Jutro montuje antenę na KF wraz z skrzynką CG3000 i raczej posłużę się dodatkowym uziomem wbitym w ziemię w pobliżu rynny.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  6 месяцев назад

      W starym budownictwie barierki były łączone z otokiem i uzbrojeniem poprzez spawanie więc jest to jakiś ratunek dla osób mieszkających wysoko. Jak możesz zrobić swój uziom.

  • @MaciejBaur
    @MaciejBaur 7 месяцев назад +1

    Za każdym razem słyszę o podłączaniu urządzeń czy anten do uziemienia. Jak to realizujecie gdy pomieszczenie jest oddalone od instalacji uziemiającej albo takowej nie ma. Na parterze można od biedy przebić się przez ścianę i wbić uziom w ziemię ale na wyższych pietrach to raczej nie do zrobienia. Kiedyś były stalowe instalacje CO lub wodne, a teraz to rozwiązanie odpada.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  7 месяцев назад

      Tak masz rację dawniej było łatwiej sam tak robiłem zerowanie potencjału z obudowy miałem podłączone do CO w bloku w 3 lokalizacjach. To o czym mówiłem to klasyczne podejście wiadomo jak się nie ma dogodnej lokalizacji trzeba sobie radzić. Jeżeli mieszkasz w bloku podlacz oplot kabli do instalacji odgromowej jako masę anteny lub poprzez iskrownik z kabla. Samej obudowy urządzenia nie podłączaj do niczego - to jest juz lepsze niz mialbys podlaczyc sie do uziemienia w otoku fundamentu czy tez zbrojenia. Jeżeli nie masz też tej opcji a kabel anteny drutowej wchodzi bezpośrednio do pomieszczenia sytuacja jest trudniejsza. Jedynie co pozostaje splesc kilka linek i wykonać swoje GDN na elewacji wbijajac szpikle w ziemie . Opcja 2 to dobrać się do zbrojenia i podłączyć iskrownik w pomieszczeniu do tego punktu.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  7 месяцев назад

      Nie bądźmy zdziwieni jeżeli używamy rury CO wód kan jako gdn że przy wylądowaniu coś nań się spali. Ładunek nim wejdzie w ziemię cofnie się na tym połączeniu.

  • @ilfilmsofficialchannel8085
    @ilfilmsofficialchannel8085 Год назад

    Wspomniałeś ze można jednym kablem pościć 2 anteny do radia itp, obecnie mam skaner unidena i cb radio wstęgowe, a mam jedną antenę na pasmo 11m i myślę nad 2 pod skaner a do anteny idzie jeden kabel rg58 i fajnie by było by jednym kablem antena pod skaner i cb radio zadziałał , przyznam się ze1 raz taką opcje słyszę, ja tylko zmam opcje antena trójnik uc1 i 1 antena 1 zestrojone ale pod jedno pasmo, jak możesz polecić rozwiązanie by jednym kablem pracowały 2 anteny było by super, jak podepnę pod jedną antenę radio i skaner to nie mogę nadawać skaner spale..

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад

      Być może wspomniałem ale chyba miałem w zamyśle przełącznik antenowy którego nie pokazałem na filmie. W Twoim przypadku chyba najlepszym rozwiązaniem był by Duplexer lub Triplexer. Ten pierwszy umożliwi Ci podłączenie 2 anten w zależności od podłączenia do jednego odbiornika "Y" w przypadku jednej anteny i 2 odniorników układ "odwrócone Y". Zastanawiam sie czy powinieneś iść tą drogą . To dobre rozwiązanie np dla 3 banda lub 2 banda z 1 gniazdem i anteną typ GP np Diamond X300. Cena diplexera nakryje cenę kabla RG 213 w odcinku 20m. Zawsze można zastosować przełącznik odwrotnie podpięty ale musi być dobry.

    • @ilfilmsofficialchannel8085
      @ilfilmsofficialchannel8085 Год назад +1

      @@nrfchannel8580 Super dziękuje za odpowiedz teraz wiem co i jak, po za tym naprawdę wartościowe filmy miło się ogląda..

    • @karolkorycinski8661
      @karolkorycinski8661 9 месяцев назад

      Najważniejsze jest że masz radio wstęgowe

  • @tadeuszkozuch3329
    @tadeuszkozuch3329 6 месяцев назад

    A czy mie mozna uziemic uzadzen laczac je z kolkiem ochronnym PE

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  6 месяцев назад

      Większość nowych urządzeń z zasilaczem wewnętrznym jest tak połączona gdy posiada kabel 3 przewodowy. Jestem zwolennikiem łączenia masy obudowy z niezależnym uziemieniem. Co w przypadku gdy kabel będzie wypięty a antena podłączona do TRX np przy silnym wietrze?

  • @art-remii6473
    @art-remii6473 Год назад +4

    Witam ja stosuje Instalacja odgromową Pozdrawiam.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад +1

      Bardzo dobrze o tym nie powiedziałem ale należy zawsze podłączyć masz do odgromu na budynkach.

    • @arekx
      @arekx 5 месяцев назад +1

      @@nrfchannel8580 Jak nie ma instalacji odgromowej na budynku to staje się ona niezbędna wraz z pojawieniem się anten na dachu?

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  5 месяцев назад

      @@arekx pytanie jest dość ciekawe i tak i nie . TAK to rozwiązanie dla ryzykanta.. Nie zbędna staje sie raczej wskazana . Lepsza jakas niż jej brak ale są przypadki ze jak jest wykonana nie tak jak trzeba może być jeszcze gorzej . Osobiście na dachu domu jednorodzinnego nie mam ale.stoja antenie i maszty wyższe od domu. Skrajny przypadek jest taki że jak podłączysz antene do uziemienia słabego to automatycznie staje się ona widoczna dla "pioruna" . W większości przypadków uderza w uziemione elementy.

  • @mirekk1775
    @mirekk1775 11 месяцев назад +2

    Widzę wielki brak wiedzy na temat wyładowań atmosferycznych.
    I tu Cie kolego zdziwię chociaż sam jestem wieloletnim krótkofalowcem.
    Bardzo mylną teorią jest tak która zakłada iż piorun tworzy się od góry czyli od chmur.
    Jest akurat odwrotnie piorun tworzy się od ziemi do chmury a wyładowanie jest od chmury do ziemi.
    Setki obserwacji naukowych potwierdzają iż pioruny tworzą kanał iskrowy właśnie w kierunku od ziemi do chmury, jonizując w nim powietrze a po przekroczeniu pewnego progu następuje przeskok iskry w przeciwnym kierunku.
    Są na ten temat poważne prace naukowe, tworzenie wspomnianego kanału jonizacyjnego trwa długo nie są to ułanki sekund a czasami minuty.
    Mieszkam w górach gdzie często dochodzi do uderzeń piorunów ale bez problemu chodzę po halach w burzę.
    Kilkakrotnie znalazłem się w takim kanale jonizacyjnym i żyję, albowiem odszedłem kilka metrów od miejsca gdzie dosłownie włosy stawały dęba od elektrostatyki kanału jonizacyjnego.
    Mam ogródek antenowy przy domu gdzie najdłuższa antena ma ponad 80m i ognie św efa to dla mnie codzienność na tej i kilku innych antenach widoczne zazwyczaj wczesnym wieczorem w pogodne dni.
    Mam anteny zabezpieczone odgromnikami gazowymi i iskry nie latają mi po domu.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  11 месяцев назад +1

      Tu masz rację moja wiedza w tym zakresie jest nie wystarczająca. Dobrze że wypowiedziałeś się w tej kwestii przynajmniej ja i inni pewnie dowiedzą się więcej. Co do następstw przyczynowo skutkowych napewno jest tak jak mówisz to by tlumaczylo pewne zjawiska . Twój wpis dal mi dużo do myślenia. Zjawisko jest na tyle ciekawe że muszę sobie pewne rzeczy przeanalizować i zapewne wrócę do tego zagadnienia bo jest bardzo ciekawe.

  • @Adam-he4mk
    @Adam-he4mk Год назад

    Czy polecisz literaturę w tym temacie?

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад

      Nic mi nie przychodzi do głowy. Informacje jakie przekazałem to zbiór moich doświadczeń.

  • @Rafi_27.280MHz
    @Rafi_27.280MHz Год назад +1

    Rzeczywiście nie ma żartów z tą statyką.

  • @tomaszopaczko6843
    @tomaszopaczko6843 Год назад +1

    tak naprawdę to Pan guzik powiedział w tym temacie ale pozdro.

    • @nrfchannel8580
      @nrfchannel8580  Год назад

      Napisz jaki wątek chcesz żebym rozwinął vy73