Aby przetestować ATXa trzeba go wcześniej naprawić. W okresie wakacyjnym pojawią się dwa odcinki tygodniowo (taki jest plan) . Odcinek z Testów długodystansowych nadajnik 100km pojawi się w najbliższy weekend i w sumie chciałbym zrobić taka serie z długich dystansów z waszymi propozycjami anten. Szczegóły w kolejnym odcinku 👌💪🏻👍 3majta się
Miki to zrobiłeś niespodziankę.Z Ciebie prawdziwy konserwator bardzo dobrze będę wiedział jak odrestaurować moje Atxy.U mnie na dachu jest Atx-107, yagi 25 i televes dat duzy pierwszy jaki wyszedł i tylko ten ostatni kolor zmienił wszystko działa odbiera lux kilkanaście lat.Masz rację co do montażu atx-55 wstępnie złożone te plastiki, pióra trzeba było samemu zakładać. Przy Atx-107 wszystkie 107 elementów ręcznie musieliśmy złożyć pół dnia potrzebna była wprawa, aby wszystkie elementy plastikowe weszły pykły idealnie żeby się to nie rozpadło a zarazem od siły dłoni nie pękły. Inni instalatorzy w tym czasie założyli min.kilka innych anten zanim człowiek jednego atxa.I to u klienta bo żaden Atx-107 nie wejdzie do osobówki z piórami często z otwartym oknem dawało się jakoś delikatnie przetransportować. Dwa testy tygodniowo super.I dzięki za piękną panoramę Poznania w tle.
Co do długich dystansy. Może najmocniejsza antena firmy Buro? Ciekawa konstrukcja z nietypowym kształtem reflektora. Oczywiście mają też 2m Yagi robioną na zamówienie, ale jej cena trochę powala 🙈
u mnie w mieście produkują ATX (all ant) więc absolutnie nie ma żadnego problemu z częściami zamiennymi.nawet jedno pióro można dokupić.a puszki od nich też super pasują do siatek... jakby się ktoś uparł zregenerować.dobra i tania antena i odziwo bardzo dobrze sobie radzi z vhf
Kiedy u nas nie było DVB-T tylko Czechy używałem jej żeby cyfrę odbierać. Potem doszły testy z Wisły ale na bardzo małej mocy. A ta cholera trzymała się sygnału jak emeryt promocji na karpa :D
Do zabezpieczenia przed korozją może być wazelina techniczna, najlepiej bezkwasowa. Tanie i dobre rozwiązanie na korozję, a przy okazji jest izolatorem, chociaż bezpośrednio w miejscach połączeń elektrycznych wchłania oderwane cząsteczki materiałów przewodzących stając się przewodnikiem prądu dookoła tworząc warstwę izolacji elektrycznej oraz ochrony przed utlenianiem. W końcu stosuje się ją do klem w akumulatorach samochodowych.
Mam takiego ATX od przeszło 30 lat na czubku masztu z rury ok fi.45mm. Nie dotykany nic i działa do teraz. Jedyne co było robione to wyrzucenie od dołu anteny 1-5 . Potem 6-12 ze zwrotnicą , wzmacniaczem. Po likwidacji 6-12 jest podłaczona bezposrednio przez symetryzator + nowy czarny jakiś dobry kabel. Wszystko Dipol. Tylko miejsce przyłaczenia symetryzatora było oczyszczone. Puszka wypełniona smarem LT-43. Ustawiona na Raszyn ~75km działa bez problemów do teraz. Nie wiem jak dziś z jakością Dipola? Ale ta antena chyba nie potrzebuje lepszej reklamy niż mój opis 👍.
Ja w tej puszce zastosowałem dwa dodatkowe wkręty, bo zamknięcie na same tylko zatrzaski może zbyt długo nie wytrzymać i puszka się otworzy. Zaś elementy ocynkowane smaruję wazeliną stopioną z woskiem pszczelim (duży udział wosku) i lekko to podgrzewam opalarką aby ładnie zabezpieczyło.
Dokladnie chęci i czas i naprawdę można przywrócić nie jedno urządzenie do tzw życia aby mogło służyć jeszcze wiele lat, a chce ci dodać że coraz więcej usług wraca do łask
Był też ATX 88, ale mam także ATX 91 i tam został mi tylko główny dipol + te tylne reflektory i zastosowany wzmacniacz SWA9701 odbiór w odległości 100 kilometrów na maxa. Przydał by się się test na ATX wzmacniaczy np. SWA9701 (podobno najmocniejsza) SWA9009 Ceramic i jeszcze inne.
W mojej lokalizacji bardziej do tej anteny poprawny odbiór zapewniłby wzmacniacz selektywnie strojony. Za dużo mam zakocen bts w lini nadajnikow :-( . Będę takie wzmacniacze testował niedługo
Nie widziałem nigdzie w komentarzach, albo mi po prostu umknęło :) ale do przykręcenia dipola można zastosować nakrętki na połowę cieńsze niż standardowe M6, tego i tak mocno się nie przykręca. Wtedy ta większa puszka wejdzie głębiej. Pozdrawiam ;)
Można i tak :-). Ps. Polskie BURO się do mnie odezwało , robią takie puszki mocowane podobnie jak stare polkaty, cena tez przyzwoita i wtedy bez przeróbek
Warto też przesmarować gwinty śrub tawotem lub innym gęstym smarem które mocują dipol i symetryzator lub wzmacniacz antenowy. Taki smar powstrzyma korozję na gwintach i będzie możliwa wymiana symetryzatora lub wzmacniacza bez większej demolki w razie konieczności wymiany.
Super odcinek :) Wygląd i rozmiary tej anteny robią wrażenie, miło się oglądało jak reanimujesz i dajesz drugie życie tej antenie ( mam jakiś sentyment do tych anten..teraz takich już nie robią :) ) Pozdrowionka :)
Ciekawy poradnik i ładny kadr na początku filmu :). Natomiast co chciałbym dodać od siebie: blacha łącząca reflektory, mimo iż wspomniałeś w opisie, że nie należy ona do najcieńszych, to jednak jeśli jest to regeneracja anteny to pokusiłbym się również o wymianę tego elementu lub ewentualnie oczyszczenie i zabezpieczenie go przeciwko korozji. Reflektor chyba, aż tak źle nie wyglądał, ale można zawsze poświęcić jakąś starą antenę siatkową w celu ich wymiany (no chyba, że to nie te wymiary). Pozdrowienia i czekam na testy :)
Reflektor z siatki idealnie pasują (1/2) jako nowy reflektor. Co do blachy to pokusiłbym się o zrobienie czegoś nowego z profilu Alu itp. Oczyszczenie starej blachy i zabezpieczenie oczywiście tez wchodzi w grę .Dzięki za podpowiedź , 💪🏻👌👍
Widok z początku filmu pierwsza klasa. Tak mi się trochę skojarzył widok z tarasu Szerszenia w filmie Vinci. Inne miasto, ale miejscówka równie zacna. I jak sam napisałeś, czekamy na test tej anteny.
Nie wiem kiedy zleciały te 20 min filmu ! Super się Cie ogląda ! Muszę Ci powiedzieć że jesteś dla mnie numer 1 na którego filmy czekam w 1 kolejności :) Zawsze umilisz późny wieczór po pracy. Mikołaj widzę że zainwestowałeś w mikrofon i chyba nową kamerę. Powiedz mi czy to z racji konieczności robienia lepszych filmów, zostało to na Tobie wymuszone, czy jednak sam zdecydowałeś że Twoje filmy odbierane są bardzo pozytywnie i warto nad nimi lepiej popracować? Osobiście jak dla mnie możesz nawet nagrywać telefonem, sama merytoryka filmu robi robotę a nie jakość ale oczywiście dziękuję za to że nas szanujesz i chcesz dostarczać swoje treści w lepszej jakości :)) POZDRO !
Hej. Dzięki za miłe słowo. Mikrofon mam ciagle ten sam, czasami go inaczej ustawie i dźwięk jest nieco inny. Nowy „nagrywacz” iPhone 13 ma dodatkowy obiektyw rybie oko i lepsze światło do nagrywania lepsza stabilizacja itp mogę robić ujęcia z szelek z Klaty cos urozmaicić .Drugi stary telefon pozostał jako zapasowy do nagrywania z oddali tzn stary iPhone X ma teleobiektyw który uwielbiam . Chciałbym robić lepsze jakościowo filmy , żeby było lepiej widać No i oczywiście słychać. Do tej pory wszystko lecę z iPhonów bo później wygodnie mi to się składa w jedna całość. Co do zmiany sprzętu na nowy to jakoś nie lubię robić takich akcji typu patronite , to nie w moim stylu. Może kiedyś… telefon zmieniłem w abonamencie jak zwykle co 2 lata :-)
Dzieki za fajny poradnik. Przyda się :) Ps. Na złomowiskach można anteny też jakieś znaleźć czasami:) Jaki pilnik używasz? Dlaczego nie psikasz WD40 i nie odczekasz chwile? Ujęcie na kuminie kozackie. Jak rasowy drabibiorz (kuminiorz). Czy jakieś inne przeróbki robiłeś tj wstawianie większego dipola dorabianie czegoś. Czy to poprawia parametry anteny czy ją psuje?
Z twgo xo rozmawiałem z krótkofalowcami, to wygięcie dipola pętlowego tak, aby trzymał parametry elektryczne - to nie takie hop-siup. Łatwiejszy już dipol prosty.
W moim ATXie z czasem coraz częściej odpadały piórka i czasami dało się je znaleźć w rynnie. Poza tym działała przez ponad 20lat nieruszana. Kupiłem ją aby można było odbierać czwartą stację analogową jaką była TVN z odległego nadajnika.
Super odcinek I robota można użyć mas uszczelniających na przykład Anticor Seal 511 używam do uszczelniania puszek na zewnątrz ma formę plasteliny i sprawdza się przy instalacjach elektrycznych i monitoringu (uszczelnienie puszki do ściany elewacji)
Podpowiem jeszcze parę tipów. Po podłaczeniu przewodu w puszce przed jej zamknięciem warto ją wysprejować w środku smarem w sprayu ale broń Panie B... nie WD40, spray Silikonowy tylko. Połączenia gwintowe warto przesmarować smarem ,najzwyklejszym towotem. Wszystkie plastiki też warto przesprejować smarem silikonowym.
Witam bardzo fajny i przydatny filmik może by Pan nagrał taki poradnik jak zabezpieczyć anteny przed wyładowaniami atmosferycznymi , czy należy uziemiać maszt antenowy i jak to zrobić pozdrawiam😎
Symetryzator można kupić na alledrogo firma badmor je produkuje. Pudełko oryginalne nie są dostępne , te z filmu można kupić w firmie Dipol i na alledeogo również. W opisie filmu są linki
Ciekawe, kiedy można odbierać telewizję z innych krajów. Jesteśmy blisko Litwy. Posiadają 2 multipleksy: pierwszy zawiera 2 kanały LRT w wersji SD i HD. Drugi to 11 kanałów SD. Pierwszy nadajnik jest bardzo mocny, a drugi słaby. Otóż jest też „multipleks” z jednym kanałem LRT Lituanica. Jest odbierany nawet przy bardzo słabym sygnale. Wszystko w DVB-T.
Wszystkie plastiki po tylu latach w słońcu się rozsypują, wszystkie śrubki i nakrętki są zardzewiałe. Wymiana symetryzatora lub wzmacniacz, puszki antenowej, zardzewiałych uchwytów oraz pozostałych elementów to koszt nowej anteny. Można się bawić w regenerację jeżeli antena była zabezpieczona przed założeniem-miłej zabawy.
Decyzja zawsze zależy od budżetu danej osoby,która chce się bawić , czasami wystarczy sam symetryzator wymienić. Co do trwałości atx to zależy ,bo trafiam takie anteny kilkunastoletnie które są w bardzo przyzwoitym stanie. W Poznaniu wisi tego sporo, nowe anteny „chińskie” lub marketówki często są bardziej skorodowane po kilku latach niż atx po kilkumastu. Nowe krokodyle często spotykam bez reflektorów , pourywane itp. Co do plastików , to czasem stara puszka pomimo lat jest elastyczna i nawet ciężko wyrwać ją z anteny, wszystko zależy od miejsca w którym to wisi. Pozdro
Jak zwykle dużo wartościowych informacji! Można się wiele nauczyć z Twoich filmów, ale nasuwają mi się dwa pytania.. Z czego wynika fakt, że ostatnio więcej materiałów o naziemnej telewizji? Przyznam, że DVB-S2 bardziej mnie interesuje. Druga rzecz, to jak spisuje się ten uchwyt wiertarski do SDSa? Da się w miarę precyzyjnie wiercić?
Najlepiej się regenerowało stare anteny w pełni metalowe (za wyjątkiem puszki przyłączeniowej z symetryzatorem)🙂za PRL-u (z systemu Azart)😁. Plastikowe elementy na tyle kruche po latach, że trzeba przy wichurach często wymieniać 🙁Chyba że istnieje płyn do odświeżania starych plastików, by były znów elastyczne.🙂
Podpowiem: silikon do konstrukcji metalowych stwarza pewne ryzyko korozji, bo zawiera kwas octowy. Ja używam przeważnie chińskiego kleju na gorąco w sztyfcie.
Opowiem Ci coś. Moja zabawa z antenami to już kilkunastoletnia przygoda, która zaczęła się od przeprowadzki. Na nowej lokalizacji (południowa dzielnica Starogardu Gd, blok najzwyklejszy, czwarte piętro) chciałem sobie zorganizować TV. Najpierw okazało się, że silne sygnały łapię w ogóle bez anteny, a tylko na ramie balkonowej. W sumie nic dziwnego, każdy to wie, ale podczas burzy, czy przy dużym natężeniu ruchu na pobliskiej ruchliwej ulicy sygnał się gubił. Kupiłem sobie zwykłego, prawie metrowego dipola z konkretnym radiatorem i TV zaczęło działać OK. Ale na balkonie zajmowała ta antena sporo miejsca więc zacząłem eksperymentować z odkręcaniem elementów radiatora. Miejsca przybyło, ale sygnał zaczął się gubić. Ponadto taka instalacja wymagała wzmacniacza, a ja nie lubię takich rzeczy, bo wiadomo, skoro wzmacnia sygnał, to i szum, wzmacniacz nigdy nie będzie złotym lekarstwem. Wtedy nie wiedziałem jeszcze że można sygnał filtrować, zresztą na takim filtrze też zawsze łapałbym jakieś straty dB. Osobiście do sprawy podchodzę czysto hobbystycznie i nie interesuje mnie co nasza rodzima TV ma mi do zaoferowania (bo ma może raz w tygodniu, czasem nawet tego nie, a nie jestem fanem przygłupich seriali czy reklam). Zacząłem kombinować z różnymi konstrukcjami z kabli i drutów. Poszukałem w sieci i znalazłem sporo na temat konstrukcji anten (takie np. programy jak VK5DJ - facet chyba z Australii, albo MMANA-GAL - dość skomplikowany program, ale do opanowania). To były proste konstrukcje: Yagi-Uda, logarytmy, siatki, otwarte, pętlowe - jak leci. Od tamtej pory nie kupiłem ani jednej anteny, a wszystko co wisiało na moim balkonie wyszło spod mojej ręki i wszystko raczej dobrze się sprawdziło, wyłącznie na odbiorze pasywnym, bo stosowanie wzmacniaczy uważam za „niesportowe”. Na wzmacniaczu złapałem raz Warszawę, ale to było już kilkumetrowe monstrum, które po testach zostało zdemontowane. Potem doszedł MUX-8, czyli wchodzimy w VHF, więc na balkonie, i tak dość ciasnym, potrzebuję miejsca na drugą antenę, bo wtedy jeszcze nie konstruowałem takich szerokopasmówek. No i OK, wyszła mi taka mała dość zręczna, która łapała Kisielice, teoretycznie w lokalizacji poza ówczesnym zasięgiem, w dodatku bez porządnej zwrotnicy a na zwykłym (pożal się Boże) rozgałęźniku. Jeszcze później ktoś podszepnął, że Trzeciewiec jest lepszy. Gdzie on tam lepszy, jest dalej o 30km, a siła nadawania taka sama, ale poprzeczka została podniesiona. Do dnia dzisiejszego miałem na balkonie już instalacje z trzech anten, z których maksymalnie łapałem wszystkie częstotliwości Trzeciewca i Kisielic branych razem, nie powiem, że z jakąś super jakością (BER od -04 do -07), ale przecież ja tego nie robię po to żeby sobie prać mózg sieczką medialną, a jedynie dla własnej frajdy. Na dzień dzisiejszy kombinuję już nie tylko wąskopasmowe na jedną wybraną częstotliwość (o których wiadomo, że łapią całkiem nieźle kanały sąsiednie, i również czasem jakieś rezonansy), ale i szerokopasmówki o konstrukcjach prostszych od dostępnych komercyjnie, równie dobrych jak one a czasem lepszych. Może to wynika z tego, że od razu biorę pod uwagę i poprawkę na zawężenie pasma, bo część widma przeszła do LTE). Raz, całkiem niedawno, musiałem wykombinować coś z wieszaków i drutów do robótek, aby z miasteczka Miłakowo złapać nadajnik w Pieczewie - udało mi się złapać z całkiem niezłą jakością wszystko co ten nadajnik oferuje, a to jest jakieś 50 km. Potem, z tego samego miejsca łapałem już Pieczewo i Kisielice (znowu dalej, znowu wyżej poprzeczka), ale bez jakichś spektakularnych sukcesów, bo na drodze optycznej wielgachna stodoła z blaszanym dachem. A wszystko to na tych wieszakach. Przeważnie jednak majsterkuję z czegoś lepszego niż wieszak na ubranie. Myślałem kiedyś o zabawie na 144 MHz, ale balkon stanowczo za mały, podwórka własnego brak, za balkonem żadnego swobodnego dostępu w sensownej odległości, a ze spółdzielnią nie chce mi się użerać o miejsce na dachu. Bawiłem się też konstrukcjami na 2,45GHz, z całkiem niezłym skutkiem: łapałem punkty z komina elektrociepłowni, odległego na moje oko o 1,5 - 2km, ale to też były potworki o sporawych rozmiarach. To też traktowałem czysto sportowo, bo internet na swoje potrzeby wolę z kabla. Do swojej zabawy nie mam jakiegoś rozbudowanego warsztatu, bo nie jestem jak widać zawodowcem i nawet bym nie umiał obsłużyć takich fajnych mierników jak Twoje, ale też nie prowadzę działalności i na bardziej zaawansowane eksperymenty nie mam czasu. Do oceny jakości odbioru musi mi wystarczyć to co podaje tuner, a ten na szczęście podaje mi BER, więc poważnego dramatu nie ma. Tak wygląda moja zabawa z antenami, czysta amatorka, więc lubię czasem podpatrzeć jak to robią zawodowcy, bo od lepszych można się sporo dowiedzieć i nauczyć. Pozdrawiam serdecznie :)
@@MRSerwis No i teraz mam dylemat: na jednej z moich samoróbek ze Starogardu Gd złapałem z kierunku wschodniego 490MHz. To jest albo Pieczewo (wg internetu 100 lub 110kW i jakieś 120km) albo doświetlenie z Kisielic (znacznie mniej, bo 25kW i ponad 55km), oczywiście na odbiorze pasywnym . W obu przypadkach jest to chyba poza zasięgiem, więc mam sporą satysfakcję, ale fajnie byłoby wiedzieć, o ile przestrzeliłem :) Masz jakiś pomysł? Jak to sprawdzić? Kierunek jest bardzo podobny, to jest zaledwie parę stopni różnicy ale siła nadawania zdecydowanie różna. Ja osobiście obstawiam Kisielice, żeby nie wpaść w huraoptymizm, ale nawet wtedy uważam to za niezły wynik, bo przy tej samej częstotliwości propagacja zależy chyba tylko od geografii i siły nadawania. Pozdrawiam :)
Zerknij na mapy pokrycia sygnału” mapy Radio Polska „ ustaw swoją lokalizację i zobacz z którego nadajnika jest okrycie sygnału w Twojej okolicy. Mapy są dość dokładne , oczywiście propagacją swoją drogą , jednak odbiór ze 100km mam u siebie na dachu z nadajnika Wałcz. Z drugiego kierunku mam Kalisz 95km i niestety nic nie odbieram
@@MRSerwis Chyba jednak Kisielice, ale aż mi się nie chce wierzyć, aby przy 25kW mieli takie pokrycie, chyba, że nie mam aktualnych danych. A ten Wałcz to łapiesz pasywnie, czy ze wzmacniaczem?
syntezator to instrumet muzyczny klawiszaowy kub komputer muzyczny analogowy z oprogramowaniem instrumentalnym , symetryzator to przelacznik 300 OM na 78 Om
@@MRSerwis to syntezaror napoteznejszy insrumet komputerowy organowy z usa posluchaj przed zasnieciem jako ciekawostki ruclips.net/video/zq_cy-ztcHc/видео.html
@Kiler52 w moich okolicach są Atxy w bardzo dobrym stanie, jakby założone z 5 lat temu i tak jest w mojej najbliższej okolicy. W innych dalszych regionach jest różnie , gdzie anteny wysoko bardzo to widziałem kilka powyginanych w tym direktory i niektóre wybrakowane tak jak piszesz plastik kruchy i pęka. Nawet ptaki na siatkowych siadają i urywają elementy. 💪🏻👌👍
@@MRSerwis Tak to zależy gdzie akurat ptaki usiądą, czasem kilka lat i antena nietknięta a zaraz przyleci całe stado i powygina direktory, teraz częściej widuje Telmory zamiast tych ATX. Ale jak te obie anteny działały to nie wiem, większość ma nawet dziś tylko 'siatki'.
Drogi Miki ;) Super odcinek, uwielbiam oglądać wszelkiego rodzaju prace przy antenach ;) Mam pytanie, masz może jakieś wieści gdzie można spróbować dorwać ATX-91? Nigdzie w sieci już nie ma niestety :/ A mam fajne warunki do powieszenia takiego i poeksperymentowania ;)
Maja na aledrogo atx55 , faktycznie atx 91 niedostępne, bo wyświetlają mi się same dawne aukcje. Jak skończę testy długodystansowe to możesz zabrać tego mojego - oczywiście jakoś osobiście trzeba będzie :-)
@@MRSerwis chętnie go nawet odkupię ☺️ z tym że raczej wysyłka kurierem, ciężko będzie do Poznania jechać, krucho u mnie z czasem i opcją dojazdu (na ten moment auto muszę pożyczać), ale coś się wymyśli 😉 Jakby coś będziemy w kontakcie 😉
Miałem taki przypadek u Teścia na działce - przed DVBT2 działało "jako tako" (znikanie kanałów, albo krzaki na ekranie, pól dnia dobrze, potem gorzej itp.). Po zmianie na DVBT2 totalny zgon :P (poziom siły w miarę stały a jakość skacząca od 0-80 jak zając po polu). Kombinowałem temat z przestawianiem anteny, zmiany dekodera a problemem okazała się - korozja. Po wymianie anteny na nówkę sztukę (asr clasic) wszystko śmiga . Postaram się podjąć próby zregenerowania starej anteny jak będzie chwila, może się uda. (odległość od nadajnika 40 km - wielkopolska). Gdyby nie filmy z MRS pewnie nie wpadłbym na to, żeby zajrzeć do samej anteny (puszki z symetryzatorem ;P) Bardzo dzięki za pomoc w postaci wiedzy merytorycznej z napraw, testów i tak dalej!💪🙏👍
A tak się zastanawiam czy można zrobić antenę z miedzianych rurek z montaży klimy sporo tego zostaje i antena nie koroduje ale jak z sygnałem to nie wiem
Witam Pomysł dobry wykonanie również tylko po co się bawić, ja ostatnio kupiłem puszkę starego typu taką jak w oryginale w ATXie za 5 zł. Dalej anteny typu ATX są bardzo dużego zysku ale w kanałach powyżej 50 czyli w obecnej sytuacji ich duży zysk traci na wartości. Ja poproszę o opinie nt celowości stosowania podkładek cu- al z góry dziękuję
Uprzedziłeś mnie. Celowo wybrałem właśnie atx 91 do testów długodystansowych , aby o tym wspomnieć ze antena rozkręca się na wysokich kanałach, ale ten problem dotyczy większość tego rodzaju anten. Cu - Al nie łącze jednego z drugim. Ps. Daj linka to tych starych puszek , bo nie mogłem ich znaleść
@@MRSerwis ja je kupiłem w miejscowym sklepie u starszej pani, robiłem na szybko dipol pół falowy i tak puszka jest bez cenna przy jego wykonaniu. A puszki nowe dipola są fajne jeśli chcemy zrobić pętle symetryzującą bo mają trzy wejścia na kabel. Ale po za tym są wg mnie słabe sygnał przechodzi przez śrubki zamiast zapiąć bezpośrednio symetryzator do dipola.
Drogi Kubo. Nie ma najlepszych anten. Są dobrze lub niedobrze dobrane do danego miejsca odbiorczego. Ja mam do tego taki stosunek. Aczkolwiek z doświadczenia wiem, których produktów należy unikać , za które warto dopłacić, a które warto naprawić. Mam nadzieje, ze mnie rozumiesz 💪🏻👌👍
Można je wyczyścić i przemalować, w niektórych atx ta zardzewiała blacha trzymająca reflektor jest wykonana z aluminium. Mam taki mogłem w sumie to pokazać
Można łatwo przerobić każdy symetryzator tak, aby impedancja była 75/75 przy zachowaniu desymetryzacji. Podczas testów z inna antena jednokanałowa VHF testowałem taki właśnie przerobiony symetryzator i w tej antenie atx jak i mniejszej wersji różnicy nie było w parametrach odbiorczych porównując z symetryzatorem 300/75 . Producent oryginalnie wsadzał do tych anten symetryzator z małym ferytem 5-60.
Nośnik anteny jest aluminiowy nie wiem czy to ma sens. ta Blacha, która trzyma reflektor jest skorodowana i ją można oczyścić zabezpieczyć antykorozja i przemalować. Te tylne mocowanie reflektora producent wykonywał także z aluminium, mam inny model tej anteny i tam akurat korozji nie ma.
mam Polską antenę nie pamiętam wymiarów i nazwy jest to antena z starego programu 2 bo na jedynkę była 12 elementowa na kilku programach oczywiście w starym systemie nadawania obraz lustro natomiast dekoder Ariva t 75 zależy od pogody zrywa obraz mam zamiar kupić MIERNIK SYGNAŁU COMBO DVB-S2+DVB-T2 LINBOX WS-6944 i wtedy można stwierdzić co jest powodem , na razie nie mam czasu wejść na dach zastanawia mnie czy taka antena starego systemu pokryje wszystkie pasma w obecnym systemie , może bierze tyłem ? nadajnik od mojego bloku jest w granicach plus minus 20 km
Może brać tyłem jak najbardziej. Jeżeli jest wąskopasmowa to będzie odbierać wyższe i niższe kanały ale gorzej . Wszystko zależy w jakim stanie są jej wnętrzności czyli korozja na Symetryzatorze i na zaciskach itd. itd.
Jak podał kolega wyżej można "ominąć" przeszkodę lub gdy nadajnik jest na dużej wysokości np. 300 m npt. Można wtedy unieść antenę do góry i uzyskać lepszy sygnał.
Czy nałożenie wazeliny technicznej do puszki miało by sens aby symetryzator oraz połaczenia zabezpieczyć przed korozją? Czy spowoduje to większe tłumienie?
@@MRSerwis A moi malują cpu, żeby ciekły metal położyć ;-). Jak ktoś zrobił źle, to żegnał się z laptopem z powodu zwarcia. W imię obniżenia temperatury o kilka stopni. A co do wazeliny, to na pewno nie zaszkodzi. Tylko że żaden smar nie wytrzyma 10-15 lat. Prędzej czy później i tak symetryzator szlag trafi. Tak sobie myślę, że zanim u mnie padnie symetryzator w antenie, to nie będzie ona już potrzebna. I tak prawie wszystko teraz oglądam przez sieć. A co będzie za 10 lat?
@Marcin Kwapisz ja to nie wiem co będzie za rok, a tym bardziej za 10lat. Televes np robi puszki hermetyczne, ale one tez się psują , bynajmniej ja miałem takie anteny televesa , gdzie symetryzator był uszkodzony. Oczywiście anteny kilkunastoletnie
Witam mam stara antenę atx55 lecz nie ma w niej już tego dipola którego naprawiasz na tym filmie, pytanie czym go zastąpić ? I czy się w ogóle da go czymś zastąpić ? A może takiego ? To chętnie był nabył
Można założyć od anteny yagi uda, osobiście nie zakładałem nigdy. Firma all Ant te anteny produkuje do dziś , można do nich napisać /zadzwonić zapytać o ten element
Mam takie pytanie: przewraca mi się w garażu stara antena od CDMA (chyba na 450-480 MHz) kilkunastoelementowa. Ma nawet symetryzator w niezłym stanie. Czy nada się do tv? ewentualnie co zmienić. Antena dipol, więcej szczegółow nie znam
puszka jest standardowa więc mogę włożyć inny symetryzator bądź wzmacniacz, jak się ochłodzi i tak wlazę na dach i sprawdzę z ciekawości bo antena używana była może przez dwa lata a stara już straszy korozją. Jeśli kogoś to interesuje to mogę napisać czy działa, najwyżej wyrzucę jak nie da rady
Witam mam problem w postaci spadku jakości chwilowe takie trochę mruganie bywa mam zastosowany rozgałęziacz i są dwa zasilacze pod każdy z dwóch podpiętym tv antena to wykładów siatkowa kiedyś chodziło poprawnie a teraz lipa jest przestało chodzić jak trzeba
W skrócie „antena” jako cały element powinna być dopasowana do użytego symetryzatora i na odwrót. Chyba, ze mówimy o samym dipolu - pojedynczym elemencie. Nie ma u nas w sprzedaży innych symetryzatorow niż 300/75, oczywiście łatwo można badmora z ferrytem przerobic na 75/75. Jak zauważyłeś pewnie badmor jest stosowany w różnych typach anten z różnymi rodzajami dipoli „aktywnych” jeżeli temat cie bardziej interesuje to w książce Janusza Pieniaka jest dokładnie opisany proces dokładania do pojedynczego dipola kolejnych elementów i zachodzącej zmiany impedancji w środku dipola.
Puszka antenowa to pikuś. Najczęściej plastiki kruszeją i gubią się direktory. Mam ATX91. Też chciałem naprawić, ale 12 uchwytów popsutych i brakuje 6 direktorów. Nie widzę zestawu naprawczego. Ciekawi mnie dlaczego we wszystkich starych ATX direktory są mocno pokrzywione. Ptaki tak je wyginają?
Jestem w ustroniu Morskim i powiem Tobie, ze pełno atx-ów , jedne w idealnym stanie inne maja mnóstwo pokrzywionych direktorow. Jeden atx nie ma w ogóle direktorow :-), sam reflektor. Ptaki sobie chyba wybierają gdzie
@@MRSerwis Pewnie możnaby napisać do producenta i sprzeda zestaw naprawczy. W antenie logarytmicznej Barczak miałem uszkodzony łącznik belek, poprosiłem producenta i wystawił łącznik za 1,9zł na Allegro. Puszka do logarytmu 2,5zł. Takie ceny, to ja rozumiem, ale naprawa ATX91 już tak tanio nie wyjdzie i byłoby czasochłonne. "Polaris 60" miał lepszy średni zysk niż AT91 i solidniejszą konstrukcję. Jednak też za dużo plastiku.
Co się stanie jak ustawisz w polaryzacji pionowej? Czyli nadal celujesz w np. W Śrem ale antenę okręcisz o 90st? Ostatnio czytałem na jakims forum krótkofalarskim ze przy dużych odległościach polaryzacja nie ma dużego znaczenia ponieważ sygnał się odbija od troposfery itp.
Przy testach długodystansowych to sprawdzę. Polaryzacja na pewno nie ma wpływu przy nadajniku który jest blisko , testowałem przy VHF. Przy dalekich odbiorach nie sprawdzałem
@@jedreo1 stary ATX-91 symetryzator 6-60 odległość 33km MUX-8 kanał 9 moc 10kw polaryzacja V. Mimo, że antena według producenta nie pracuje w tej częstotliwości i ma nie poprawną polaryzację odbiera MUX bez problemów.
No przy bardzo dużych - czyli takich, kiedy na co dzień odbioru nie ma - to może być, że się polaryzacja zmienia. Przy stałym odbiorze nic się nie odbija
Dipol jest symetryczny, kabel niesymetryczny to raz , dwa całą antenę się stroi do dipola, a nie dipol do anteny. W środku siedzi Symetryzator 6-60 z „dużym ferrytem”
@@MRSerwis Dzięki za odpowiedź :) Jak zrozumiałem, symetryzacja nie ma na celu dopasowania impedancji, a tylko niweluje niesymetryczność kabla. Czy są na rynku jakieś inne symetryzatory niż 300:75? Takie pod dipol otwarty? Bo przyznam, że szukałem takich do mojej zabawy ale pod częstotliwości TV są jedynie dla dipoli pętlowych. Teoretycznie można kombinować z zawijaniem samego kabla, ale wyszedłby z tego mały potworek, chyba, że czegoś nie rozumiem, a to bardzo możliwe. Pozdrawiam :)
@maciejmiastowy9707 Chodzi o to, że ty nie znasz impedancji wyjściowej tej konkretnej anteny lub dipola i impedancji wejściowej tego konkretnego symetryzatora. Nie wiadomo, kto go zaprojektował i jak dobrze został zaprojektowany i dopracowany! Pomyślmy o przykładzie: Będziesz miał "złą" antenę o impedancji 200 Ohm i "zły" symetryzator o impedancji 200 Ohm i w tym przypadku będzie działać dobrze :-) Jeśli podłączysz dobry symetryzator 300 Ohm do "anteny" 200, to będzie działać "źle" :-) Tak więc testy stylu do jakiejś anteny, w której zamierzam umieścić różne symetryzatory, są niejednoznaczne. Ponieważ ten sam symetryzator będzie działał dobrze na jednej antenie, a źle na innej! Ponieważ jakość konstrukcji obu urządzeń jest powiązana. To dość skomplikowane
SWR faktycznie pokazuje "stosunek" impedancji nominalnej do rzeczywistej. Na przykład "wymagana" impedancja wynosi 75 omów, zmierzona impedancja wynosi 150 omów, więc SWR wynosi 2 (lub jest również wyrażony jako stosunek 1 : 2). Ale SWR będzie wynosił 2, nawet jeśli zmierzysz 37,5 Ohm, to również SWR 2. To dość skomplikowane. Impedancja ma dwie składowe, rzeczywistą i urojoną, antena jest w rezonansie, gdy ma czysto rzeczywistą rezystancję, a składowa urojona wynosi zero itp. To naprawdę skomplikowane do wyjaśnienia i trzeba znać wiele rzeczy i kontekst, aby to właściwie zrozumieć. Ma to ogromne znaczenie w przypadku anten nadawczych, w przypadku odbiorczych już mniej
Nie jestem projektantem , ale jak chcesz dopasować za pomocą kabla to też to zrobisz. Zerknij na stronę HAM-Antenna - tam jest mnóstwo projektów anten, balunów itp
Puszki starego typu mam pełno, nawet plastik w przyzwoitym stanie , ale niestety bez śrub, bo one korodują strasznie i się urywają . Można wtopić nowe śruby zawsze.
@@MRSerwis owszem. Ale jeśli mam drukarkę 3D, a dwa rozwiązania (Dipol i All-Ant) mają unikalne rozwiązania które mi się podobają. To bym je połączył we własnym modelu. Takie 2w1 albo i 3w1 jakbym sam dorucił od siebie.
Ja mam lepszy sposób na czyszczenie dipoli. Na myjni jest magiczny płyn do felg wystarczy w takim płynie zamoczyć dipol następnie pasta polerska i jest jak nowa. Co do tego mocowania profila w kształcie u to były kiedyś anteny albo dipola albo yagi lub polkata też długie. Problem mam jedynie z klarynkami do starej anteny bo profil jest okrągły. Ja mam dużą VHF i tą 21-61mocowana na przodzie coś takiego jak u ciebie od końca tylko na profilu okrągłym no i oczywiście trzecia UKF na takim bakielicie montowana 4 antena to dipol pojedynczy dwie litery h, jeszcze marzy mi się ta 3 dipolowa antena w środku z dipolem h Fajny film pozdrawiam. .
@@MRSerwis te płyny co kupujesz w sklepie są słabsze niż te co na myjni, ten zmyjni potrafi nawet rdze z elementów stalowych zjeść ale to max 2 lub 3 dni moczena w tym płynie.
Ewentualnie jakiś inny na 5 tv antena ze wzmacniaczem inaczej się nieda kable antenowe to televes 100 czarne ajeszcze jedno jeżeli wszystkie muxy są nadawane w polaryzacji poziomej to wystarczy jedna antena televes niestety modelu nie pamiętam
Moja antena telmora jest stara ale nie potrzeba jej odnawiać remontować i tak ptak oraz słońce zrobią swoje .Szkoda ze nie ma antenen kierunkowych dookólnych .Ja posiadam 2 kierunkowe 1 na Czechy oraz druga na polskie muxy + 1 lokalny bo na telmorze sraczka za słaby sygnał .Całość wpieta w wzmacniacz regulowany bo za silny sygnał idzie i trzeba regulować. A sygnal rozdziela multiswitch .Wiec gdyby mux lokalny miał te kilka Kw mocy wiecej nawet te 8 czy 10 jak mux 8 już by był spokoj z sygnałem z wszystkich źródeł i zostsawiam telmora i dipol na dab+ a kierunkowe na sprzedaż a tak nie wiem co robić bo L4 nadal siedzi w t2 a bcast testuje 100 lat i nic z tego nie wynika .
W twoim przypadku najlepiej zastosować wzmacniacz kanałowy i wtedy możesz nawet z trzech kierunków odbierać automatycznie wyrównany sygnał. W czwartek będę o tym wstawiać film, może cie zainteresuje. Urządzenia kanałowe dość drogie lecz najbardziej skuteczne właśnie w takich przypadkach
@@MRSerwis posiadam wzmacniacz telmora .Tylko ze gdy mamy lato to Czechy praktyczne zero odbioru sygnal mniejszy niż 48% .Reszta dziala .Demontuje 2 kierunkowe zapidaje telmora dziala wszystko poza l4 .Taka robota. Czesi maja giga sygnal jednak gdy mam 2 kierunkowe ich sygbal jest tłumiony. Mogę tez podmienić miejsami anteny czyli dat boss na Czechy a EDGE na polskie muxy wtedy jednak l4 nie odbieramy. Pozdrawiam z tej strony Pana Winnickiego właściciela muxow lokalnych mial ofertę z nadajników Sobótki. Wszyscy byli by w zasiegu .😏 Ciekawe czy kiedy l4 włączy hevc i dvbt 2 bo jako jedyny chyba mux mowia ze dvbt2 jest zbedne dla hevc .
Wzmacniacz zapewne masz szerokopasmowy , przy kanałowym ustawiasz tylko muxy które ma wzmacniacz widzieć , resztę wygaszacz. Fajna sprawa ale droga niestety :-(
Przydałoby Ci się coś w rodzaju szlifierki DREMEL 4000 (np. bogaty zestaw Platinum) - żadna śruba nie będzie problemem: ruclips.net/video/ECmN9MQycVk/видео.html
Witam, oto dalszy ciąg mojej przygody leśnej.Znalazłem pewne miejsce z nadajnika z Przedborza 1.5m.nad ziemią,ale dlaczego tylko odbieram w miarę oglądalności kanały tylko TVP, które najmniej mnie interesują.Zero Polsatu, TVN itd.czy trzeba drugą antenę???
@@MRSerwis kanał c47,częstotliwość 682.0,szerokość pasma (M)8, siła 93%, jakość skacze od 56 do 61% Jest coś jeszcze na kanałach od 44 i częstotliwości 658.0, siła około 87,ale jakość do 40% i zanika do zera i wstaję nic nie wystraja.Odkrylem coś jeszcze dane ale nie wiem czy potrzebne,BER czasem skacze,ale 0.00E-04,parametry modulacji nieznany,format v-H 264 A-MPG-1,PID V-102A-103 PCR-102. ,To na TVP1 HD
Przedborz leci tylko stare dvbt1 , musisz ustawić kierunek na jakiś mocny nadajnik ,aplikacja na tel wskaże Tobie nadajniki i kierunek wtedy próbować. W aplikacji masz kanały dvbt2 wybierasz wtedy ręcznie w dekoderze dvbt2 i sprawdzasz czy jest Ok. Używasz anteny asr Classic z oryginalnym zasilaczem ?
Co Ty nam pokazujesz. Jakiś leżak magazynowy. Prawdziwy używany ATX nie ma 1/4 direktorów, a połowa powyginana przez gołębie. Wstydziłbyś się! A tak na poważnie. Fajny patent. Może masz pomysł na 1 przypadek (u mojej teściowej). ATX-91 jak wyżej opisałem z jakimś nieznanym przedwzmacniaczem w puszce. k8 24 kW - odbiera k22 100 kW - nie odbiera k35 100 kW - odbiera k38 10 kW - odbiera k43 100 kW - nie odbiera Wszystko nadawane z tego samego masztu. Niestety nie mam jak podjechać i pomajstrować.
K43 może być interferencja LTe , spotykam to przy antenach z przedwzmacniaczem - spróbuj filtr LTe. K22 to dvbt1? Czasem przedwzmacniacz powoduje burdelik , nie wiem jakie są odległości itp od nadajnika.
@@MRSerwis 66 km. Wcześniej dvb-t nadawane było na k.8, k22, k46 i k49 i wszystko działało. Obecnie K8 - dvbt (mux 8), k22 - dvb-t2 (mux 2), k. 35 - dvb-t (mux 3), k38 - testowy dvb-t2 TVP, k43 - dvb-t2, mux 1. Jakby dvb-t2 nie odbierał na każdym multipleksie to bym zrozumiał, ale dvb-t2 działa na kanale 38 (który nadaje 10 kW). Podłączony tylko pod 1 odbiornik (bez żadnych rozgałęźników). LTE też wykluczam, bo jeszcze w niedzielę wszystko działało. Nie wiem, na prawdę to wszystko dziwne.
Może coś zakłóca na 425-430MHz często te częstotliwości wpływają na pierwszy mux czyli u ciebie K22. Spectrum i zerknąć , ciężko tak doradzić na odległość
Aby przetestować ATXa trzeba go wcześniej naprawić. W okresie wakacyjnym pojawią się dwa odcinki tygodniowo (taki jest plan) . Odcinek z Testów długodystansowych nadajnik 100km pojawi się w najbliższy weekend i w sumie chciałbym zrobić taka serie z długich dystansów z waszymi propozycjami anten. Szczegóły w kolejnym odcinku 👌💪🏻👍 3majta się
Miki to zrobiłeś niespodziankę.Z Ciebie prawdziwy konserwator bardzo dobrze będę wiedział jak odrestaurować moje Atxy.U mnie na dachu jest Atx-107, yagi 25 i televes dat duzy pierwszy jaki wyszedł i tylko ten ostatni kolor zmienił wszystko działa odbiera lux kilkanaście lat.Masz rację co do montażu atx-55 wstępnie złożone te plastiki, pióra trzeba było samemu zakładać. Przy Atx-107 wszystkie 107 elementów ręcznie musieliśmy złożyć pół dnia potrzebna była wprawa, aby wszystkie elementy plastikowe weszły pykły idealnie żeby się to nie rozpadło a zarazem od siły dłoni nie pękły. Inni instalatorzy w tym czasie założyli min.kilka innych anten zanim człowiek jednego atxa.I to u klienta bo żaden Atx-107 nie wejdzie do osobówki z piórami często z otwartym oknem dawało się jakoś delikatnie przetransportować. Dwa testy tygodniowo super.I dzięki za piękną panoramę Poznania w tle.
Co do długich dystansy. Może najmocniejsza antena firmy Buro? Ciekawa konstrukcja z nietypowym kształtem reflektora. Oczywiście mają też 2m Yagi robioną na zamówienie, ale jej cena trochę powala 🙈
@Tomek Kowalski Naprawione są tylko dwa najważniejsze elementy anteny (widze czytanie opisu boli) Miałeś kiedyś ax1000 lub bx1000 w ręce ?
u mnie w mieście produkują ATX (all ant) więc absolutnie nie ma żadnego problemu z częściami zamiennymi.nawet jedno pióro można dokupić.a puszki od nich też super pasują do siatek... jakby się ktoś uparł zregenerować.dobra i tania antena i odziwo bardzo dobrze sobie radzi z vhf
u babci kolegi ta antena wisi już 15 rok tyle że w zacienionym miejsc i jest wszystko ok
Jest i dawny król anten w miejscowościach górskich! Jak zawsze, super film!
Dzięki za miłe słowo 💪🏻👌👍
Dzisiaj osobiście spotkałem i porozmawiałem z kolegą m.r serwis Spoko gościu. Pozdro
Również bardzo miło poznać i dzięki za miłe słowa 💪🏻👌👍 dla mnie to paliwo na kolejne odcineczki
Takie filmiki jak ten to można oglądać zapętlone w kółko ;) Widać rękę rzemieślnika! Miki jak zwykle kawał solidnie wykonanej roboty! Pozdro!
Zawsze można zrobić lepiej 💪🏻👌👍
@@MRSerwis w sumie racja! ani silikonu ani smacniacza ani pszczołów do zmiany SD na 4k.... no nie wiem nie wiem.....🤣🤣👍
Pszczoły są specjalnie , ciężko je dostać 😂
@@MRSerwis 🤣👍💪👀 czekom na kolejne przygody! Ps. Mój młody ma prośbę żeby go pozdrowić w Internetach kiedyś tam ;))))
Przypomnij imię młodego ?
Kiedy u nas nie było DVB-T tylko Czechy używałem jej żeby cyfrę odbierać. Potem doszły testy z Wisły ale na bardzo małej mocy. A ta cholera trzymała się sygnału jak emeryt promocji na karpa :D
👍👌💪🏻
Do zabezpieczenia przed korozją może być wazelina techniczna, najlepiej bezkwasowa. Tanie i dobre rozwiązanie na korozję, a przy okazji jest izolatorem, chociaż bezpośrednio w miejscach połączeń elektrycznych wchłania oderwane cząsteczki materiałów przewodzących stając się przewodnikiem prądu dookoła tworząc warstwę izolacji elektrycznej oraz ochrony przed utlenianiem. W końcu stosuje się ją do klem w akumulatorach samochodowych.
💪🏻👌👍
Ja kiedyś zabezpieczałem puszki i śruby zwykłym smarem samochodowym. Po 10 latach w dalszym ciągu łatwo to się serwisowało.
👌👍👍
Wazelina techniczna w symetryzator i jest to na wieki a silikon na nakretki i śruby i nic nie jest skorodowane
💪🏻👌👍
@@dariuszduleba6300 wazelina się topi w wyższych temperaturach a latem na dachu takie są.
Zajebisty kadr na początku milordzie ;) pozdrawiam ;)
Nie mogłem się oprzeć 👍👌💪🏻
Mam takiego ATX od przeszło 30 lat na czubku masztu z rury ok fi.45mm.
Nie dotykany nic i działa do teraz.
Jedyne co było robione to wyrzucenie od dołu anteny 1-5 . Potem 6-12 ze zwrotnicą , wzmacniaczem.
Po likwidacji 6-12 jest podłaczona bezposrednio przez symetryzator + nowy czarny jakiś dobry kabel. Wszystko Dipol.
Tylko miejsce przyłaczenia symetryzatora było oczyszczone. Puszka wypełniona smarem LT-43.
Ustawiona na Raszyn ~75km działa bez problemów do teraz.
Nie wiem jak dziś z jakością Dipola? Ale ta antena chyba nie potrzebuje lepszej reklamy niż mój opis 👍.
Nic dodać nic ująć 💪🏻👌👍
Ja w tej puszce zastosowałem dwa dodatkowe wkręty, bo zamknięcie na same tylko zatrzaski może zbyt długo nie wytrzymać i puszka się otworzy. Zaś elementy ocynkowane smaruję wazeliną stopioną z woskiem pszczelim (duży udział wosku) i lekko to podgrzewam opalarką aby ładnie zabezpieczyło.
👌💪🏻👍
Bardzo ciekawe porady, napewo sie przydadzą jak widać można naprawić najgorszego szrota pozdrawiam 😀
Zawsze warto spróbować jak ktoś ma chęć
Dokladnie chęci i czas i naprawdę można przywrócić nie jedno urządzenie do tzw życia aby mogło służyć jeszcze wiele lat, a chce ci dodać że coraz więcej usług wraca do łask
💪🏻👍👌
"Panie Jackuuuu, ale jak to tak bez trytytkiiiii " .Bardzo Dobra robotaaa
Trytka albo jak masz więcej czasu to trytytka 😂
Był też ATX 88, ale mam także ATX 91 i tam został mi tylko główny dipol + te tylne reflektory i zastosowany wzmacniacz SWA9701 odbiór w odległości 100 kilometrów na maxa.
Przydał by się się test na ATX wzmacniaczy np. SWA9701 (podobno najmocniejsza) SWA9009 Ceramic i jeszcze inne.
W mojej lokalizacji bardziej do tej anteny poprawny odbiór zapewniłby wzmacniacz selektywnie strojony. Za dużo mam zakocen bts w lini nadajnikow :-( . Będę takie wzmacniacze testował niedługo
Po co wzmaczniacz?
Odcinek Best of The Best!
💪🏻👌👍
Nie widziałem nigdzie w komentarzach, albo mi po prostu umknęło :) ale do przykręcenia dipola można zastosować nakrętki na połowę cieńsze niż standardowe M6, tego i tak mocno się nie przykręca. Wtedy ta większa puszka wejdzie głębiej. Pozdrawiam ;)
Można i tak :-). Ps. Polskie BURO się do mnie odezwało , robią takie puszki mocowane podobnie jak stare polkaty, cena tez przyzwoita i wtedy bez przeróbek
Warto też przesmarować gwinty śrub tawotem lub innym gęstym smarem które mocują dipol i symetryzator lub wzmacniacz antenowy. Taki smar powstrzyma korozję na gwintach i będzie możliwa wymiana symetryzatora lub wzmacniacza bez większej demolki w razie konieczności wymiany.
👌💪🏻👍
Super odcinek :) Wygląd i rozmiary tej anteny robią wrażenie, miło się oglądało jak reanimujesz i dajesz drugie życie tej antenie ( mam jakiś sentyment do tych anten..teraz takich już nie robią :) ) Pozdrowionka :)
Mam podobny sentyment co ty 💪🏻👌👍
Ciekawy poradnik i ładny kadr na początku filmu :). Natomiast co chciałbym dodać od siebie: blacha łącząca reflektory, mimo iż wspomniałeś w opisie, że nie należy ona do najcieńszych, to jednak jeśli jest to regeneracja anteny to pokusiłbym się również o wymianę tego elementu lub ewentualnie oczyszczenie i zabezpieczenie go przeciwko korozji. Reflektor chyba, aż tak źle nie wyglądał, ale można zawsze poświęcić jakąś starą antenę siatkową w celu ich wymiany (no chyba, że to nie te wymiary). Pozdrowienia i czekam na testy :)
Reflektor z siatki idealnie pasują (1/2) jako nowy reflektor. Co do blachy to pokusiłbym się o zrobienie czegoś nowego z profilu Alu itp. Oczyszczenie starej blachy i zabezpieczenie oczywiście tez wchodzi w grę .Dzięki za podpowiedź , 💪🏻👌👍
Lubie jak ktoś coś chce uratować, podoba mi się Twoje podejście do tematu. Sam czasem coś naprawie. Widzę że kogoś dupa boli, rób swoje!
Pozdro 💪🏻👌👍
Widok z początku filmu pierwsza klasa. Tak mi się trochę skojarzył widok z tarasu Szerszenia w filmie Vinci. Inne miasto, ale miejscówka równie zacna.
I jak sam napisałeś, czekamy na test tej anteny.
Lubię ten klimat Starego Rynku, szczególnie z dachu 💪🏻👌👍
Ciekawy FILMK Pozdrawiam serdecznie 🍀🍀🌞🌞❤❤📡📡😊😊
Pozdrawiam również , 👍💪🏻👌
Nie wiem kiedy zleciały te 20 min filmu ! Super się Cie ogląda ! Muszę Ci powiedzieć że jesteś dla mnie numer 1 na którego filmy czekam w 1 kolejności :) Zawsze umilisz późny wieczór po pracy. Mikołaj widzę że zainwestowałeś w mikrofon i chyba nową kamerę. Powiedz mi czy to z racji konieczności robienia lepszych filmów, zostało to na Tobie wymuszone, czy jednak sam zdecydowałeś że Twoje filmy odbierane są bardzo pozytywnie i warto nad nimi lepiej popracować? Osobiście jak dla mnie możesz nawet nagrywać telefonem, sama merytoryka filmu robi robotę a nie jakość ale oczywiście dziękuję za to że nas szanujesz i chcesz dostarczać swoje treści w lepszej jakości :)) POZDRO !
Hej. Dzięki za miłe słowo. Mikrofon mam ciagle ten sam, czasami go inaczej ustawie i dźwięk jest nieco inny. Nowy „nagrywacz” iPhone 13 ma dodatkowy obiektyw rybie oko i lepsze światło do nagrywania lepsza stabilizacja itp mogę robić ujęcia z szelek z Klaty cos urozmaicić .Drugi stary telefon pozostał jako zapasowy do nagrywania z oddali tzn stary iPhone X ma teleobiektyw który uwielbiam . Chciałbym robić lepsze jakościowo filmy , żeby było lepiej widać No i oczywiście słychać. Do tej pory wszystko lecę z iPhonów bo później wygodnie mi to się składa w jedna całość. Co do zmiany sprzętu na nowy to jakoś nie lubię robić takich akcji typu patronite , to nie w moim stylu. Może kiedyś… telefon zmieniłem w abonamencie jak zwykle co 2 lata :-)
Muy buena idea la de reciclaje de antenas, buen trabajo 👍!!!
👌💪🏻👍
Dzieki za fajny poradnik. Przyda się :)
Ps. Na złomowiskach można anteny też jakieś znaleźć czasami:)
Jaki pilnik używasz?
Dlaczego nie psikasz WD40 i nie odczekasz chwile?
Ujęcie na kuminie kozackie. Jak rasowy drabibiorz (kuminiorz).
Czy jakieś inne przeróbki robiłeś tj wstawianie większego dipola dorabianie czegoś. Czy to poprawia parametry anteny czy ją psuje?
Posikałem odrdzewiaczem, odczekałem tylko film przyspieszyłem. Inny dipol tez da radę , ale nie próbowałem
Z twgo xo rozmawiałem z krótkofalowcami, to wygięcie dipola pętlowego tak, aby trzymał parametry elektryczne - to nie takie hop-siup. Łatwiejszy już dipol prosty.
W moim ATXie z czasem coraz częściej odpadały piórka i czasami dało się je znaleźć w rynnie. Poza tym działała przez ponad 20lat nieruszana. Kupiłem ją aby można było odbierać czwartą stację analogową jaką była TVN z odległego nadajnika.
Te anteny to albo są w idealnym stanie albo w katastrofalnym. Ps. Udało mi się kupić nówkę. 91 oraz 51 na aukcji. Szok
@@MRSerwis Miałem ATX 91 produkcji Wolak albo Wolanin (nie pamiętam). Teraz została jeszcze jedna ATX 55 do wymiany ale póki działa to ... ;)
Planuje ponownie odcinek „odbiór 100km” będziemy łączyć synfazowo również. Mam dwa Polaris 60 Dipola w idealnym stanie. Razem zysk będzie ponad 20dBi
Super odcinek I robota można użyć mas uszczelniających na przykład Anticor Seal 511 używam do uszczelniania puszek na zewnątrz ma formę plasteliny i sprawdza się przy instalacjach elektrycznych i monitoringu (uszczelnienie puszki do ściany elewacji)
💪🏻👌👍
No i klasycznie plus!!! Ale, pytanie, jak wytłumaczysz małżonce, że podebrales jej pilniczek do paznokci? 🙂
😉 Mam już swój. Jakoś te pilniczki lubię
Ten ATX to chyba odbiera wszystkie możliwe muxy z całego świata hahah :D pozdro majster
Jedna z dłuższych produkowanych anten o całkiem dużym zysku energetycznym.
Podpowiem jeszcze parę tipów.
Po podłaczeniu przewodu w puszce przed jej zamknięciem warto ją wysprejować w środku smarem w sprayu ale broń Panie B... nie WD40, spray Silikonowy tylko.
Połączenia gwintowe warto przesmarować smarem ,najzwyklejszym towotem.
Wszystkie plastiki też warto przesprejować smarem silikonowym.
💪🏻👌👍
Składałem ATXy fakt cienkie elementy :) gawrony plus inne obsrajdachy wyginały mocno directorio:)
Szczególnie przy 107ce , jest miejsce na kilkanaście srak :-)
Witam bardzo fajny i przydatny filmik może by Pan nagrał taki poradnik jak zabezpieczyć anteny przed wyładowaniami atmosferycznymi , czy należy uziemiać maszt antenowy i jak to zrobić pozdrawiam😎
Planuje taki odcinek z takim jednym fachowcem z innej branży
Samo uziemienie nic nie da. Musisz dać obok zwód pionowy.
@@marcin-_ dlatego chetnie zobaczę fachowy poradnik bo chciałbym zabezpieczyć maszt
Taka antena mogłaby ewentualnie odbierać DVB-T2 z Białegostoku lub Suwałk pod Grodnem. Dziękuję za film. Jak zawsze ciekawie!
Gdzie mogę kupić symetryzator i pudełko do niego?
Będziemy testować 100, 120 , 170km 💪🏻👌👍
Symetryzator można kupić na alledrogo firma badmor je produkuje. Pudełko oryginalne nie są dostępne , te z filmu można kupić w firmie Dipol i na alledeogo również. W opisie filmu są linki
Ciekawe, kiedy można odbierać telewizję z innych krajów. Jesteśmy blisko Litwy. Posiadają 2 multipleksy: pierwszy zawiera 2 kanały LRT w wersji SD i HD. Drugi to 11 kanałów SD. Pierwszy nadajnik jest bardzo mocny, a drugi słaby. Otóż jest też „multipleks” z jednym kanałem LRT Lituanica. Jest odbierany nawet przy bardzo słabym sygnale.
Wszystko w DVB-T.
Wszystkie plastiki po tylu latach w słońcu się rozsypują, wszystkie śrubki i nakrętki są zardzewiałe. Wymiana symetryzatora lub wzmacniacz, puszki antenowej, zardzewiałych uchwytów oraz pozostałych elementów to koszt nowej anteny. Można się bawić w regenerację jeżeli antena była zabezpieczona przed założeniem-miłej zabawy.
Decyzja zawsze zależy od budżetu danej osoby,która chce się bawić , czasami wystarczy sam symetryzator wymienić. Co do trwałości atx to zależy ,bo trafiam takie anteny kilkunastoletnie które są w bardzo przyzwoitym stanie. W Poznaniu wisi tego sporo, nowe anteny „chińskie” lub marketówki często są bardziej skorodowane po kilku latach niż atx po kilkumastu. Nowe krokodyle często spotykam bez reflektorów , pourywane itp. Co do plastików , to czasem stara puszka pomimo lat jest elastyczna i nawet ciężko wyrwać ją z anteny, wszystko zależy od miejsca w którym to wisi. Pozdro
Fajny odcinek dobrze zrobione 💪
Może ktoś będzie chciał sobie takiego klasyka podreperować 💪🏻👌👍
super film pozdrawiam
Pozdrawiam 👌💪🏻👍
Fajny filmik
Jak zwykle dzięki za miłe słowo 💪🏻👌👍
Jak zwykle dużo wartościowych informacji! Można się wiele nauczyć z Twoich filmów, ale nasuwają mi się dwa pytania.. Z czego wynika fakt, że ostatnio więcej materiałów o naziemnej telewizji? Przyznam, że DVB-S2 bardziej mnie interesuje. Druga rzecz, to jak spisuje się ten uchwyt wiertarski do SDSa? Da się w miarę precyzyjnie wiercić?
Dużo osób pisze prośby o filmy z naziemna, ale muszę robić trochę pół na pół. Uchwyt do sds spisuje się Ok.
Najlepiej się regenerowało stare anteny w pełni metalowe (za wyjątkiem puszki przyłączeniowej z symetryzatorem)🙂za PRL-u (z systemu Azart)😁. Plastikowe elementy na tyle kruche po latach, że trzeba przy wichurach często wymieniać 🙁Chyba że istnieje płyn do odświeżania starych plastików, by były znów elastyczne.🙂
Te stare plastiki to różnie bywa. Jedne rozpadają się od dotknięcia , inne ciężko nawet wyrwać na siłe z samej anteny. 💪🏻👌👍
Podpowiem: silikon do konstrukcji metalowych stwarza pewne ryzyko korozji, bo zawiera kwas octowy. Ja używam przeważnie chińskiego kleju na gorąco w sztyfcie.
Pozdrawiam 👍👌💪
Opowiem Ci coś.
Moja zabawa z antenami to już kilkunastoletnia przygoda, która zaczęła się od przeprowadzki. Na nowej lokalizacji (południowa dzielnica Starogardu Gd, blok najzwyklejszy, czwarte piętro) chciałem sobie zorganizować TV. Najpierw okazało się, że silne sygnały łapię w ogóle bez anteny, a tylko na ramie balkonowej. W sumie nic dziwnego, każdy to wie, ale podczas burzy, czy przy dużym natężeniu ruchu na pobliskiej ruchliwej ulicy sygnał się gubił. Kupiłem sobie zwykłego, prawie metrowego dipola z konkretnym radiatorem i TV zaczęło działać OK. Ale na balkonie zajmowała ta antena sporo miejsca więc zacząłem eksperymentować z odkręcaniem elementów radiatora. Miejsca przybyło, ale sygnał zaczął się gubić. Ponadto taka instalacja wymagała wzmacniacza, a ja nie lubię takich rzeczy, bo wiadomo, skoro wzmacnia sygnał, to i szum, wzmacniacz nigdy nie będzie złotym lekarstwem. Wtedy nie wiedziałem jeszcze że można sygnał filtrować, zresztą na takim filtrze też zawsze łapałbym jakieś straty dB.
Osobiście do sprawy podchodzę czysto hobbystycznie i nie interesuje mnie co nasza rodzima TV ma mi do zaoferowania (bo ma może raz w tygodniu, czasem nawet tego nie, a nie jestem fanem przygłupich seriali czy reklam).
Zacząłem kombinować z różnymi konstrukcjami z kabli i drutów. Poszukałem w sieci i znalazłem sporo na temat konstrukcji anten (takie np. programy jak VK5DJ - facet chyba z Australii, albo MMANA-GAL - dość skomplikowany program, ale do opanowania). To były proste konstrukcje: Yagi-Uda, logarytmy, siatki, otwarte, pętlowe - jak leci. Od tamtej pory nie kupiłem ani jednej anteny, a wszystko co wisiało na moim balkonie wyszło spod mojej ręki i wszystko raczej dobrze się sprawdziło, wyłącznie na odbiorze pasywnym, bo stosowanie wzmacniaczy uważam za „niesportowe”. Na wzmacniaczu złapałem raz Warszawę, ale to było już kilkumetrowe monstrum, które po testach zostało zdemontowane.
Potem doszedł MUX-8, czyli wchodzimy w VHF, więc na balkonie, i tak dość ciasnym, potrzebuję miejsca na drugą antenę, bo wtedy jeszcze nie konstruowałem takich szerokopasmówek. No i OK, wyszła mi taka mała dość zręczna, która łapała Kisielice, teoretycznie w lokalizacji poza ówczesnym zasięgiem, w dodatku bez porządnej zwrotnicy a na zwykłym (pożal się Boże) rozgałęźniku. Jeszcze później ktoś podszepnął, że Trzeciewiec jest lepszy. Gdzie on tam lepszy, jest dalej o 30km, a siła nadawania taka sama, ale poprzeczka została podniesiona. Do dnia dzisiejszego miałem na balkonie już instalacje z trzech anten, z których maksymalnie łapałem wszystkie częstotliwości Trzeciewca i Kisielic branych razem, nie powiem, że z jakąś super jakością (BER od -04 do -07), ale przecież ja tego nie robię po to żeby sobie prać mózg sieczką medialną, a jedynie dla własnej frajdy. Na dzień dzisiejszy kombinuję już nie tylko wąskopasmowe na jedną wybraną częstotliwość (o których wiadomo, że łapią całkiem nieźle kanały sąsiednie, i również czasem jakieś rezonansy), ale i szerokopasmówki o konstrukcjach prostszych od dostępnych komercyjnie, równie dobrych jak one a czasem lepszych. Może to wynika z tego, że od razu biorę pod uwagę i poprawkę na zawężenie pasma, bo część widma przeszła do LTE). Raz, całkiem niedawno, musiałem wykombinować coś z wieszaków i drutów do robótek, aby z miasteczka Miłakowo złapać nadajnik w Pieczewie - udało mi się złapać z całkiem niezłą jakością wszystko co ten nadajnik oferuje, a to jest jakieś 50 km. Potem, z tego samego miejsca łapałem już Pieczewo i Kisielice (znowu dalej, znowu wyżej poprzeczka), ale bez jakichś spektakularnych sukcesów, bo na drodze optycznej wielgachna stodoła z blaszanym dachem. A wszystko to na tych wieszakach. Przeważnie jednak majsterkuję z czegoś lepszego niż wieszak na ubranie.
Myślałem kiedyś o zabawie na 144 MHz, ale balkon stanowczo za mały, podwórka własnego brak, za balkonem żadnego swobodnego dostępu w sensownej odległości, a ze spółdzielnią nie chce mi się użerać o miejsce na dachu. Bawiłem się też konstrukcjami na 2,45GHz, z całkiem niezłym skutkiem: łapałem punkty z komina elektrociepłowni, odległego na moje oko o 1,5 - 2km, ale to też były potworki o sporawych rozmiarach. To też traktowałem czysto sportowo, bo internet na swoje potrzeby wolę z kabla.
Do swojej zabawy nie mam jakiegoś rozbudowanego warsztatu, bo nie jestem jak widać zawodowcem i nawet bym nie umiał obsłużyć takich fajnych mierników jak Twoje, ale też nie prowadzę działalności i na bardziej zaawansowane eksperymenty nie mam czasu. Do oceny jakości odbioru musi mi wystarczyć to co podaje tuner, a ten na szczęście podaje mi BER, więc poważnego dramatu nie ma. Tak wygląda moja zabawa z antenami, czysta amatorka, więc lubię czasem podpatrzeć jak to robią zawodowcy, bo od lepszych można się sporo dowiedzieć i nauczyć. Pozdrawiam serdecznie :)
Dzięki za obszerny komentarz. Również pozdrawiam serdecznie 👌💪🏻👍
@@MRSerwis No i teraz mam dylemat: na jednej z moich samoróbek ze Starogardu Gd złapałem z kierunku wschodniego 490MHz. To jest albo Pieczewo (wg internetu 100 lub 110kW i jakieś 120km) albo doświetlenie z Kisielic (znacznie mniej, bo 25kW i ponad 55km), oczywiście na odbiorze pasywnym . W obu przypadkach jest to chyba poza zasięgiem, więc mam sporą satysfakcję, ale fajnie byłoby wiedzieć, o ile przestrzeliłem :) Masz jakiś pomysł? Jak to sprawdzić? Kierunek jest bardzo podobny, to jest zaledwie parę stopni różnicy ale siła nadawania zdecydowanie różna. Ja osobiście obstawiam Kisielice, żeby nie wpaść w huraoptymizm, ale nawet wtedy uważam to za niezły wynik, bo przy tej samej częstotliwości propagacja zależy chyba tylko od geografii i siły nadawania.
Pozdrawiam :)
Zerknij na mapy pokrycia sygnału” mapy Radio Polska „ ustaw swoją lokalizację i zobacz z którego nadajnika jest okrycie sygnału w Twojej okolicy. Mapy są dość dokładne , oczywiście propagacją swoją drogą , jednak odbiór ze 100km mam u siebie na dachu z nadajnika Wałcz. Z drugiego kierunku mam Kalisz 95km i niestety nic nie odbieram
@@MRSerwis Chyba jednak Kisielice, ale aż mi się nie chce wierzyć, aby przy 25kW mieli takie pokrycie, chyba, że nie mam aktualnych danych. A ten Wałcz to łapiesz pasywnie, czy ze wzmacniaczem?
@maciejmiastowy9707 walcz pasywnie, pokrycie koło 48-52dBV
Super!
👌💪🏻👍
Ale walnąłeś Hollywoodzkie ujęcie....😉👌
Nie mogłem się powstrzymać , dachy Starego Rynku maja swój urok
Do puszki można dać nierdzewne śruby, nakrętki, podkładki. Koszt niewielki a nigdy nie zardzewieją.
Stosuje nierdzewki aby przykręcić symetryzator do śrub od puszki, lecz nie stosuje śrub itp nierdzewki tam gdzie ma bezpośredni styk z aluminium
@@MRSerwis Chyba mosiądz najlepszy do aluminium.
Elementy aluminiowe mozna by wrzucic do kwasu "preparat do czyszczenia alu" fajnie by sie zabieliły, robiłem tak zbiorniki w cieżarówce
Wiadomo. Można dopieścić na maxa
Dzień Dobry Panu :-)
Siemandero 💪🏻👌👍
syntezator to instrumet muzyczny klawiszaowy kub komputer muzyczny analogowy z oprogramowaniem instrumentalnym , symetryzator to przelacznik 300 OM na 78 Om
Fotka „syntezator” był z opisu producenta anteny
@@MRSerwis nie przejmoj sie gogle sie pomylilo w tlumaczeniu nazw
@@MRSerwis to syntezaror napoteznejszy insrumet komputerowy organowy z usa posluchaj przed zasnieciem jako ciekawostki ruclips.net/video/zq_cy-ztcHc/видео.html
tu masz wiecej pokazane sam instrumet to 12 skrzyn wzaz z konsola dwieowa i glosnikami a jest ich 32sztuki ruclips.net/video/wRc-EzKxGWk/видео.html
A zajrzę do linki z ciekawości 💪🏻👌👍
Te ATX-y to pamiętam że ptaki gięły strasznie :P u każdego zamożniejszego sąsiada zdeformowana.
No racja. Wszystko zależy gdzie to wisi
Wiesz raczej odpadały pasywne elementy jak plastiki po latach zaczynały być kruche, ale pogiętego ATX-91 nigdy nie widziałem od ptactwa.
@Kiler52 w moich okolicach są Atxy w bardzo dobrym stanie, jakby założone z 5 lat temu i tak jest w mojej najbliższej okolicy. W innych dalszych regionach jest różnie , gdzie anteny wysoko bardzo to widziałem kilka powyginanych w tym direktory i niektóre wybrakowane tak jak piszesz plastik kruchy i pęka. Nawet ptaki na siatkowych siadają i urywają elementy. 💪🏻👌👍
@@MRSerwis Tak to zależy gdzie akurat ptaki usiądą, czasem kilka lat i antena nietknięta a zaraz przyleci całe stado i powygina direktory, teraz częściej widuje Telmory zamiast tych ATX. Ale jak te obie anteny działały to nie wiem, większość ma nawet dziś tylko 'siatki'.
Drogi Miki ;) Super odcinek, uwielbiam oglądać wszelkiego rodzaju prace przy antenach ;) Mam pytanie, masz może jakieś wieści gdzie można spróbować dorwać ATX-91? Nigdzie w sieci już nie ma niestety :/ A mam fajne warunki do powieszenia takiego i poeksperymentowania ;)
All Ant je produkuje , są dostępne na alledrogo
@@MRSerwis niestety chyba już nie, na Allegro ich nie mogę znaleźć, na stronie producenta również 🙁
Maja na aledrogo atx55 , faktycznie atx 91 niedostępne, bo wyświetlają mi się same dawne aukcje. Jak skończę testy długodystansowe to możesz zabrać tego mojego - oczywiście jakoś osobiście trzeba będzie :-)
@@MRSerwis chętnie go nawet odkupię ☺️ z tym że raczej wysyłka kurierem, ciężko będzie do Poznania jechać, krucho u mnie z czasem i opcją dojazdu (na ten moment auto muszę pożyczać), ale coś się wymyśli 😉 Jakby coś będziemy w kontakcie 😉
Chyba że uda mi się wygospodarować jakiś wolny dzień i pojechać, miło by się było spotkać 😁
Miałem taki przypadek u Teścia na działce - przed DVBT2 działało "jako tako" (znikanie kanałów, albo krzaki na ekranie, pól dnia dobrze, potem gorzej itp.). Po zmianie na DVBT2 totalny zgon :P (poziom siły w miarę stały a jakość skacząca od 0-80 jak zając po polu). Kombinowałem temat z przestawianiem anteny, zmiany dekodera a problemem okazała się - korozja. Po wymianie anteny na nówkę sztukę (asr clasic) wszystko śmiga . Postaram się podjąć próby zregenerowania starej anteny jak będzie chwila, może się uda. (odległość od nadajnika 40 km - wielkopolska). Gdyby nie filmy z MRS pewnie nie wpadłbym na to, żeby zajrzeć do samej anteny (puszki z symetryzatorem ;P) Bardzo dzięki za pomoc w postaci wiedzy merytorycznej z napraw, testów i tak dalej!💪🙏👍
Cieszę się , że temat ogarnięty 💪🏻👌👍
@@MRSerwis Bez MRSerwis nadal byłaby kicha hehe :) 😀 jak widać dzięki naukom Mistrza daje się popchnąć nawet w teorii laika beznadziejny przypadek 😃💪👀
Oj tam zaraz mistrza. Wezwał byś fachmana z okolicy to by ogarnął temat. Wiadomo, ze zawsze warto spróbować samemu
@@MRSerwisNie bądź taki skromny hehe :) 💥💪👌 Pozdro!
Pozdro
A tak się zastanawiam czy można zrobić antenę z miedzianych rurek z montaży klimy sporo tego zostaje i antena nie koroduje ale jak z sygnałem to nie wiem
Miedź to dobry materiał , lecz k. drogi,
Już widziałem patenty gdzie nośnik był listewką, a el. czynne i bierne z miary budowlanej. Działało!
Witam
Pomysł dobry wykonanie również tylko po co się bawić, ja ostatnio kupiłem puszkę starego typu taką jak w oryginale w ATXie za 5 zł. Dalej anteny typu ATX są bardzo dużego zysku ale w kanałach powyżej 50 czyli w obecnej sytuacji ich duży zysk traci na wartości. Ja poproszę o opinie nt celowości stosowania podkładek cu- al z góry dziękuję
Uprzedziłeś mnie. Celowo wybrałem właśnie atx 91 do testów długodystansowych , aby o tym wspomnieć ze antena rozkręca się na wysokich kanałach, ale ten problem dotyczy większość tego rodzaju anten. Cu - Al nie łącze jednego z drugim. Ps. Daj linka to tych starych puszek , bo nie mogłem ich znaleść
@@MRSerwis ja je kupiłem w miejscowym sklepie u starszej pani, robiłem na szybko dipol pół falowy i tak puszka jest bez cenna przy jego wykonaniu. A puszki nowe dipola są fajne jeśli chcemy zrobić pętle symetryzującą bo mają trzy wejścia na kabel. Ale po za tym są wg mnie słabe sygnał przechodzi przez śrubki zamiast zapiąć bezpośrednio symetryzator do dipola.
@@MRSerwis wysłałem Tobie maila, youtube nie pozwala wrzucać linków
Nie nie, wszystko gra, film jest przywrócony, tłumaczyli się pomyłką,
nie próbowałeś moczyć tych śrub w np. ropie żeby puściło ?
Często takie szybkie naprawy robię na dachu na „pacjencie” i nie myślałem o ropie. Mam jeszcze kilka sztuk w magazynie popróbuje
Czasem kilka tygodni w occie dawało efekt gdy inne sposoby nie dawały rady. Ale czas to pieniądz ;)
Jaka antena jest lepszą termor asr classic czy atx 91
Drogi Kubo. Nie ma najlepszych anten. Są dobrze lub niedobrze dobrane do danego miejsca odbiorczego. Ja mam do tego taki stosunek. Aczkolwiek z doświadczenia wiem, których produktów należy unikać , za które warto dopłacić, a które warto naprawić. Mam nadzieje, ze mnie rozumiesz 💪🏻👌👍
Co do pozostałych elementów zardzewiałych to czymś warto psiknąć a później pomalować? 🤔
Można je wyczyścić i przemalować, w niektórych atx ta zardzewiała blacha trzymająca reflektor jest wykonana z aluminium. Mam taki mogłem w sumie to pokazać
Symetryzator 300/75 przy dipolu otwartym?
Nie działało by to lepiej przy symetryzacji 75/75 ?
Można łatwo przerobić każdy symetryzator tak, aby impedancja była 75/75 przy zachowaniu desymetryzacji. Podczas testów z inna antena jednokanałowa VHF testowałem taki właśnie przerobiony symetryzator i w tej antenie atx jak i mniejszej wersji różnicy nie było w parametrach odbiorczych porównując z symetryzatorem 300/75 . Producent oryginalnie wsadzał do tych anten symetryzator z małym ferytem 5-60.
Moża tako antena pomalować np sprayem do metalu by na dłużej była ?
Nośnik anteny jest aluminiowy nie wiem czy to ma sens. ta Blacha, która trzyma reflektor jest skorodowana i ją można oczyścić zabezpieczyć antykorozja i przemalować. Te tylne mocowanie reflektora producent wykonywał także z aluminium, mam inny model tej anteny i tam akurat korozji nie ma.
mam Polską antenę nie pamiętam wymiarów i nazwy jest to antena z starego programu 2 bo na jedynkę była 12 elementowa na kilku programach oczywiście w starym systemie nadawania obraz lustro natomiast dekoder Ariva t 75 zależy od pogody zrywa obraz mam zamiar kupić MIERNIK SYGNAŁU COMBO DVB-S2+DVB-T2 LINBOX WS-6944 i wtedy można stwierdzić co jest powodem , na razie nie mam czasu wejść na dach zastanawia mnie czy taka antena starego systemu pokryje wszystkie pasma w obecnym systemie , może bierze tyłem ? nadajnik od mojego bloku jest w granicach plus minus 20 km
Może brać tyłem jak najbardziej. Jeżeli jest wąskopasmowa to będzie odbierać wyższe i niższe kanały ale gorzej . Wszystko zależy w jakim stanie są jej wnętrzności czyli korozja na Symetryzatorze i na zaciskach itd. itd.
@@MRSerwis muszę jednak zobaczyć co jest grane z anteną (puszka)
Koniecznie
A do czego służy regulacja góra dół w antena kierunkowych
Jak masz na drodze do nadajnika duża górę to się antenę ustawia bardziej do góry elewacja jak w antenie sat.
Można próbować podnieś nos anteny aby nie była podana na zakłócenia od strony ziemi, często tak się robi jak antena jest nisko zamontowana.
Jak podał kolega wyżej można "ominąć" przeszkodę lub gdy nadajnik jest na dużej wysokości np. 300 m npt. Można wtedy unieść antenę do góry i uzyskać lepszy sygnał.
Czy nałożenie wazeliny technicznej do puszki miało by sens aby symetryzator oraz połaczenia zabezpieczyć przed korozją? Czy spowoduje to większe tłumienie?
Może dobrze sprawdziłby się smar miedziany, który dobrze przewodzi do kilkunastu volt.
Niektórzy moi znajomi malują symetryzator lakierem do paznokci
@@MRSerwis A moi malują cpu, żeby ciekły metal położyć ;-). Jak ktoś zrobił źle, to żegnał się z laptopem z powodu zwarcia. W imię obniżenia temperatury o kilka stopni.
A co do wazeliny, to na pewno nie zaszkodzi. Tylko że żaden smar nie wytrzyma 10-15 lat. Prędzej czy później i tak symetryzator szlag trafi. Tak sobie myślę, że zanim u mnie padnie symetryzator w antenie, to nie będzie ona już potrzebna. I tak prawie wszystko teraz oglądam przez sieć. A co będzie za 10 lat?
@Marcin Kwapisz ja to nie wiem co będzie za rok, a tym bardziej za 10lat. Televes np robi puszki hermetyczne, ale one tez się psują , bynajmniej ja miałem takie anteny televesa , gdzie symetryzator był uszkodzony. Oczywiście anteny kilkunastoletnie
@@MRSerwis Cały symetryzator maluja lakierem?
Cześć MR Servis mam pytanie czy opłaca się montować na dachu antenę od canal+ razem z konwenterem?
Corab 80cm 119,- konweter Twin 49. Razem 168zl. Jak dostaniesz od nich za 50dych to będzie się opłacać . Anteny z nc+ nie są takie złe , bo to corab
@@MRSerwis dzieki
Spczko
Siema Mam tv starszego typu w dobrym stanie jaki dekoder byś polecił żeby wszystkie muxy można było oglądać?
Polecam kanał Tabletradar , koleś przetestował chyba wszystkie możliwe dekodery na rynku
@@MRSerwis dzięki
W komentarzach pod jego filmem tez sporo ludzi wyraża swoje zdanie , można się wiele dowiedzieć
Witam mam stara antenę atx55 lecz nie ma w niej już tego dipola którego naprawiasz na tym filmie, pytanie czym go zastąpić ? I czy się w ogóle da go czymś zastąpić ? A może takiego ? To chętnie był nabył
Można założyć od anteny yagi uda, osobiście nie zakładałem nigdy. Firma all Ant te anteny produkuje do dziś , można do nich napisać /zadzwonić zapytać o ten element
@@MRSerwis dzięki a może masz takiego ? Bo mówisz że masz sporo tych anten hm To chętnie bym nabył
Mogę ci wysłać .odezwij sir z adresem na lamiadejzi@gmail.com
@@MRSerwis dziękuję bardzo
Mam takie pytanie: przewraca mi się w garażu stara antena od CDMA (chyba na 450-480 MHz) kilkunastoelementowa. Ma nawet symetryzator w niezłym stanie. Czy nada się do tv? ewentualnie co zmienić. Antena dipol, więcej szczegółow nie znam
Prześlij fotki na lamiadejzi@gmail.com
puszka jest standardowa więc mogę włożyć inny symetryzator bądź wzmacniacz, jak się ochłodzi i tak wlazę na dach i sprawdzę z ciekawości bo antena używana była może przez dwa lata a stara już straszy korozją. Jeśli kogoś to interesuje to mogę napisać czy działa, najwyżej wyrzucę jak nie da rady
Trochę by się przydało o radiowych antenach zwłaszcza FM
Nie mam zleceń na FM już od kilku dobrych lat. :-(
Nie ma czegoś takiego, jak antena FM. Są anteny na 87,5-108 MHz
Witam mam problem w postaci spadku jakości chwilowe takie trochę mruganie bywa mam zastosowany rozgałęziacz i są dwa zasilacze pod każdy z dwóch podpiętym tv antena to wykładów siatkowa kiedyś chodziło poprawnie a teraz lipa jest przestało chodzić jak trzeba
Zapytam po co dwa zasilacze do jednej anteny ? Wystarczy jeden zasilacz. Może tu tkwi problem
@@MRSerwis możliwe ze tak jest ale one były założone przy telewizorach, może zmieni się na pojedynczy i wystarczy
Zasilanie zawsze z jednego punktu. Z ciekawości zapytam gdzie jest ANYENA zamocowana ?
@@MRSerwis na poddaszu a ze jest eternit na dachu ale odbierała dobrze
@@MRSerwis w przyszłości będzie na zewnątrz antena
Hej! Mam pytanie. Dlaczego symetryzator jest 300/75 om? Jestem ciekawy, gdyz nie jest to dipol pętlowy. Pozdrawiam
W skrócie „antena” jako cały element powinna być dopasowana do użytego symetryzatora i na odwrót. Chyba, ze mówimy o samym dipolu - pojedynczym elemencie. Nie ma u nas w sprzedaży innych symetryzatorow niż 300/75, oczywiście łatwo można badmora z ferrytem przerobic na 75/75. Jak zauważyłeś pewnie badmor jest stosowany w różnych typach anten z różnymi rodzajami dipoli „aktywnych” jeżeli temat cie bardziej interesuje to w książce Janusza Pieniaka jest dokładnie opisany proces dokładania do pojedynczego dipola kolejnych elementów i zachodzącej zmiany impedancji w środku dipola.
@@MRSerwis Ciekawy temat. Dziękuję za odpowiedź👍Pozdrawiam Mikołaju 🙂
Temat jest ciekawy i dość skomplikowany niestety
W przygotowaniu dwa odcinki w tematyce symetryzatorów i ich dopasowania pojawia się niedługo na kanale. Jeżeli Cię nadal interesuje to zapraszam
@@MRSerwis Czekam z niecierpliwością i będę oglądał👍
Puszka antenowa to pikuś. Najczęściej plastiki kruszeją i gubią się direktory. Mam ATX91. Też chciałem naprawić, ale 12 uchwytów popsutych i brakuje 6 direktorów. Nie widzę zestawu naprawczego. Ciekawi mnie dlaczego we wszystkich starych ATX direktory są mocno pokrzywione. Ptaki tak je wyginają?
Jestem w ustroniu Morskim i powiem Tobie, ze pełno atx-ów , jedne w idealnym stanie inne maja mnóstwo pokrzywionych direktorow. Jeden atx nie ma w ogóle direktorow :-), sam reflektor. Ptaki sobie chyba wybierają gdzie
@@MRSerwis Pewnie możnaby napisać do producenta i sprzeda zestaw naprawczy. W antenie logarytmicznej Barczak miałem uszkodzony łącznik belek, poprosiłem producenta i wystawił łącznik za 1,9zł na Allegro. Puszka do logarytmu 2,5zł. Takie ceny, to ja rozumiem, ale naprawa ATX91 już tak tanio nie wyjdzie i byłoby czasochłonne. "Polaris 60" miał lepszy średni zysk niż AT91 i solidniejszą konstrukcję. Jednak też za dużo plastiku.
Dużo tez wisi teleweszy takich już lekko wypłowiałych. Ja wiecznie po dachach się rozglądam jak gdzieś jestem 😂😂😂
Mam pytanie odnośnie logarytmu. Lepiej kabel puścić górną czy dolną szyną? Przy najkrótszych direktorach lepsza masa od góry czy od dołu?
O jaki model logarytmu pytasz ?
@@MRSerwis Barczak LOG 2-60
Co się stanie jak ustawisz w polaryzacji pionowej? Czyli nadal celujesz w np. W Śrem ale antenę okręcisz o 90st?
Ostatnio czytałem na jakims forum krótkofalarskim ze przy dużych odległościach polaryzacja nie ma dużego znaczenia ponieważ sygnał się odbija od troposfery itp.
Przy testach długodystansowych to sprawdzę. Polaryzacja na pewno nie ma wpływu przy nadajniku który jest blisko , testowałem przy VHF. Przy dalekich odbiorach nie sprawdzałem
@@MRSerwis Ok dzięki. To czysta ciekawość 😉
@@jedreo1 stary ATX-91 symetryzator 6-60 odległość 33km MUX-8 kanał 9 moc 10kw polaryzacja V.
Mimo, że antena według producenta nie pracuje w tej częstotliwości i ma nie poprawną polaryzację odbiera MUX bez problemów.
@Kiler 52 to tak jak antena emme esse seria ice - 24LX45L , ciągnie mux8 jak szalona.
No przy bardzo dużych - czyli takich, kiedy na co dzień odbioru nie ma - to może być, że się polaryzacja zmienia. Przy stałym odbiorze nic się nie odbija
Witam :) Skoro dipol jest otwarty, to po co lub jaki symetryzator z nim pracuje?
Dipol jest symetryczny, kabel niesymetryczny to raz , dwa całą antenę się stroi do dipola, a nie dipol do anteny. W środku siedzi Symetryzator 6-60 z „dużym ferrytem”
@@MRSerwis Dzięki za odpowiedź :) Jak zrozumiałem, symetryzacja nie ma na celu dopasowania impedancji, a tylko niweluje niesymetryczność kabla. Czy są na rynku jakieś inne symetryzatory niż 300:75? Takie pod dipol otwarty? Bo przyznam, że szukałem takich do mojej zabawy ale pod częstotliwości TV są jedynie dla dipoli pętlowych. Teoretycznie można kombinować z zawijaniem samego kabla, ale wyszedłby z tego mały potworek, chyba, że czegoś nie rozumiem, a to bardzo możliwe. Pozdrawiam :)
@maciejmiastowy9707 Chodzi o to, że ty nie znasz impedancji wyjściowej tej konkretnej anteny lub dipola i impedancji wejściowej tego konkretnego symetryzatora.
Nie wiadomo, kto go zaprojektował i jak dobrze został zaprojektowany i dopracowany!
Pomyślmy o przykładzie:
Będziesz miał "złą" antenę o impedancji 200 Ohm i "zły" symetryzator o impedancji 200 Ohm i w tym przypadku będzie działać dobrze :-)
Jeśli podłączysz dobry symetryzator 300 Ohm do "anteny" 200, to będzie działać "źle" :-)
Tak więc testy stylu do jakiejś anteny, w której zamierzam umieścić różne symetryzatory, są niejednoznaczne. Ponieważ ten sam symetryzator będzie działał dobrze na jednej antenie, a źle na innej!
Ponieważ jakość konstrukcji obu urządzeń jest powiązana. To dość skomplikowane
SWR faktycznie pokazuje "stosunek" impedancji nominalnej do rzeczywistej. Na przykład "wymagana" impedancja wynosi 75 omów, zmierzona impedancja wynosi 150 omów, więc SWR wynosi 2 (lub jest również wyrażony jako stosunek 1 : 2). Ale SWR będzie wynosił 2, nawet jeśli zmierzysz 37,5 Ohm, to również SWR 2. To dość skomplikowane.
Impedancja ma dwie składowe, rzeczywistą i urojoną, antena jest w rezonansie, gdy ma czysto rzeczywistą rezystancję, a składowa urojona wynosi zero itp. To naprawdę skomplikowane do wyjaśnienia i trzeba znać wiele rzeczy i kontekst, aby to właściwie zrozumieć. Ma to ogromne znaczenie w przypadku anten nadawczych, w przypadku odbiorczych już mniej
Nie jestem projektantem , ale jak chcesz dopasować za pomocą kabla to też to zrobisz. Zerknij na stronę HAM-Antenna - tam jest mnóstwo projektów anten, balunów itp
Co do puszek, to gdyby ktoś zrobił model 3D - wydrukowanie zajmie około 1 dnia. Ale mamy 1:1🤪
Puszki starego typu mam pełno, nawet plastik w przyzwoitym stanie , ale niestety bez śrub, bo one korodują strasznie i się urywają . Można wtopić nowe śruby zawsze.
@@MRSerwis wiadomo. Ale już bym zrobił coś na wzór tej nowej od Dipola. Ale z wymiarami pod ATX (to co było grzane by dopasować).
W komentarzach wspominają ze w firmie all Ant która te anteny produkuje można kupić elementy nowe
@@MRSerwis owszem. Ale jeśli mam drukarkę 3D, a dwa rozwiązania (Dipol i All-Ant) mają unikalne rozwiązania które mi się podobają. To bym je połączył we własnym modelu. Takie 2w1 albo i 3w1 jakbym sam dorucił od siebie.
@@MRSerwis Czy na aledrogo pod nazwą "zewnętrzna puszka antenowa typu Y do anteny DVBT" to nie jest czasami puszka starego typu, na okrągły dipol?
Ja mam lepszy sposób na czyszczenie dipoli. Na myjni jest magiczny płyn do felg wystarczy w takim płynie zamoczyć dipol następnie pasta polerska i jest jak nowa. Co do tego mocowania profila w kształcie u to były kiedyś anteny albo dipola albo yagi lub polkata też długie. Problem mam jedynie z klarynkami do starej anteny bo profil jest okrągły. Ja mam dużą VHF i tą 21-61mocowana na przodzie coś takiego jak u ciebie od końca tylko na profilu okrągłym no i oczywiście trzecia UKF na takim bakielicie montowana 4 antena to dipol pojedynczy dwie litery h, jeszcze marzy mi się ta 3 dipolowa antena w środku z dipolem h Fajny film pozdrawiam. .
Mam taki płyn do czyszczenia felg, spróbuję, dzięki że podzieliłeś się swoją opinią
@@MRSerwis te płyny co kupujesz w sklepie są słabsze niż te co na myjni, ten zmyjni potrafi nawet rdze z elementów stalowych zjeść ale to max 2 lub 3 dni moczena w tym płynie.
Mam taka myjnie z tym preparatem , podjade wypróbuje
@@MRSerwis jutro co postaram się wysłać zdiecia na fanpage na Facebook. 👍
Oki
💪
💪🏻👌👍
Ewentualnie jakiś inny na 5 tv antena ze wzmacniaczem inaczej się nieda kable antenowe to televes 100 czarne ajeszcze jedno jeżeli wszystkie muxy są nadawane w polaryzacji poziomej to wystarczy jedna antena televes niestety modelu nie pamiętam
chodzi o dobór anteny ? bo nie zrozumiałęm komentarza?
Będzie dzisiaj odc?
Sorki odcinek poszedł kilka godzin temu. Za dużo czasu na składanie poszło
👍
💪🏻👌👍
Moja antena telmora jest stara ale nie potrzeba jej odnawiać remontować i tak ptak oraz słońce zrobią swoje .Szkoda ze nie ma antenen kierunkowych dookólnych .Ja posiadam 2 kierunkowe 1 na Czechy oraz druga na polskie muxy + 1 lokalny bo na telmorze sraczka za słaby sygnał .Całość wpieta w wzmacniacz regulowany bo za silny sygnał idzie i trzeba regulować. A sygnal rozdziela multiswitch .Wiec gdyby mux lokalny miał te kilka Kw mocy wiecej nawet te 8 czy 10 jak mux 8 już by był spokoj z sygnałem z wszystkich źródeł i zostsawiam telmora i dipol na dab+ a kierunkowe na sprzedaż a tak nie wiem co robić bo L4 nadal siedzi w t2 a bcast testuje 100 lat i nic z tego nie wynika .
W twoim przypadku najlepiej zastosować wzmacniacz kanałowy i wtedy możesz nawet z trzech kierunków odbierać automatycznie wyrównany sygnał. W czwartek będę o tym wstawiać film, może cie zainteresuje. Urządzenia kanałowe dość drogie lecz najbardziej skuteczne właśnie w takich przypadkach
@@MRSerwis posiadam wzmacniacz telmora .Tylko ze gdy mamy lato to Czechy praktyczne zero odbioru sygnal mniejszy niż 48% .Reszta dziala .Demontuje 2 kierunkowe zapidaje telmora dziala wszystko poza l4 .Taka robota. Czesi maja giga sygnal jednak gdy mam 2 kierunkowe ich sygbal jest tłumiony. Mogę tez podmienić miejsami anteny czyli dat boss na Czechy a EDGE na polskie muxy wtedy jednak l4 nie odbieramy. Pozdrawiam z tej strony Pana Winnickiego właściciela muxow lokalnych mial ofertę z nadajników Sobótki. Wszyscy byli by w zasiegu .😏 Ciekawe czy kiedy l4 włączy hevc i dvbt 2 bo jako jedyny chyba mux mowia ze dvbt2 jest zbedne dla hevc .
Wzmacniacz zapewne masz szerokopasmowy , przy kanałowym ustawiasz tylko muxy które ma wzmacniacz widzieć , resztę wygaszacz. Fajna sprawa ale droga niestety :-(
@@MRSerwis wzmacniacz kabalowy telmora mam ten regulowany droższy. Jest obsługa 6 wejs .Radio niestety trsgedia trzeba było wyjac i puscic zwrotnicą .
Witam mam pytanie a czy anteny mozna pomalowac ?
Można pomalować lakierem, który nie pogarsza parametrów anteny. firma HFO maluje w ten sposób np antenę AL-01B
@@MRSerwis ok dziekuje Bardzo 👍
Ile metrów długości ma ATX 91
Długość atx 91 wnosi 2,3 m
Przydałoby Ci się coś w rodzaju szlifierki DREMEL 4000 (np. bogaty zestaw Platinum) - żadna śruba nie będzie problemem:
ruclips.net/video/ECmN9MQycVk/видео.html
Ciekawa zabaweczka 💪🏻👌👍
@@MRSerwis : zabaweczka o ugruntowanej renomie. 👍 Do robót precyzyjnych.
Się kupi i niech leży 💪🏻👌👍
heh ta antena wygląda jak jakaś stonoga czy inny robak wielo odnóżny ;)
Jest taka inna niż wszystkie 💪🏻👌👍
A czy można przełożyć dipol od anteny dipol 19 do ATX
Można, ale pogorszy to charakterystykę anteny. Bardziej bym się skłaniał ku rozstrojeniu niż łatwej przekładce.
dzisiaj bez bonusu😥😥
Będzie w następnym 💪🏻👌👍
@@MRSerwis następny będzie o teście z 100km
Tak. Dwa nadajniki w dwóch kierunkach każdy oddalony o 100km. Trzy anteny będziemy testować
Jakie to będą nadajniki,?
Na filmie Konin i Walcz. Dostępne mam w sumie 5 nadajnikow - Konin, Wałcz (100km) zielona góra , Kalisz (120km) oraz Wrocław (170km)
Witam a można do dipola druty miedziane założyć? zamiast aluminium?
Witam, oto dalszy ciąg mojej przygody leśnej.Znalazłem pewne miejsce z nadajnika z Przedborza 1.5m.nad ziemią,ale dlaczego tylko odbieram w miarę oglądalności kanały tylko TVP, które najmniej mnie interesują.Zero Polsatu, TVN itd.czy trzeba drugą antenę???
Zapomiałem zapytać czy Odbiornik telewizyjny odbiera dvbt2 HEVC? Wejdź na ręczne strojenie i sprawdz z jakiego kanału leci ten tvp i daj znać
@@MRSerwis mam dekoder, setty ,telewizor odbierał wcześniejszy sygnał DVB-T.
@@MRSerwis kanał c47,częstotliwość 682.0,szerokość pasma (M)8, siła 93%, jakość skacze od 56 do 61% Jest coś jeszcze na kanałach od 44 i częstotliwości 658.0, siła około 87,ale jakość do 40% i zanika do zera i wstaję nic nie wystraja.Odkrylem coś jeszcze dane ale nie wiem czy potrzebne,BER czasem skacze,ale 0.00E-04,parametry modulacji nieznany,format v-H 264 A-MPG-1,PID V-102A-103 PCR-102. ,To na TVP1 HD
Przedborz leci tylko stare dvbt1 , musisz ustawić kierunek na jakiś mocny nadajnik ,aplikacja na tel wskaże Tobie nadajniki i kierunek wtedy próbować. W aplikacji masz kanały dvbt2 wybierasz wtedy ręcznie w dekoderze dvbt2 i sprawdzasz czy jest Ok. Używasz anteny asr Classic z oryginalnym zasilaczem ?
@@MRSerwis używam teraz techniyagi UHDT 2000 Technisat
tamta oddałem do sklepu,bo nic nie mogłem złapać w miarę oglądalności zasilanie z dekodera.
Zamiast silikonu stosuj klej Butacol A
💪🏻👌👍
Co Ty nam pokazujesz. Jakiś leżak magazynowy. Prawdziwy używany ATX nie ma 1/4 direktorów, a połowa powyginana przez gołębie. Wstydziłbyś się!
A tak na poważnie. Fajny patent. Może masz pomysł na 1 przypadek (u mojej teściowej). ATX-91 jak wyżej opisałem z jakimś nieznanym przedwzmacniaczem w puszce.
k8 24 kW - odbiera
k22 100 kW - nie odbiera
k35 100 kW - odbiera
k38 10 kW - odbiera
k43 100 kW - nie odbiera
Wszystko nadawane z tego samego masztu.
Niestety nie mam jak podjechać i pomajstrować.
K43 może być interferencja LTe , spotykam to przy antenach z przedwzmacniaczem - spróbuj filtr LTe. K22 to dvbt1? Czasem przedwzmacniacz powoduje burdelik , nie wiem jakie są odległości itp od nadajnika.
@@MRSerwis 66 km. Wcześniej dvb-t nadawane było na k.8, k22, k46 i k49 i wszystko działało.
Obecnie K8 - dvbt (mux 8), k22 - dvb-t2 (mux 2), k. 35 - dvb-t (mux 3), k38 - testowy dvb-t2 TVP, k43 - dvb-t2, mux 1.
Jakby dvb-t2 nie odbierał na każdym multipleksie to bym zrozumiał, ale dvb-t2 działa na kanale 38 (który nadaje 10 kW). Podłączony tylko pod 1 odbiornik (bez żadnych rozgałęźników). LTE też wykluczam, bo jeszcze w niedzielę wszystko działało. Nie wiem, na prawdę to wszystko dziwne.
Może coś zakłóca na 425-430MHz często te częstotliwości wpływają na pierwszy mux czyli u ciebie K22. Spectrum i zerknąć , ciężko tak doradzić na odległość
A po co? Ja tv wyp.......łem ok 15 lat temu
Anteny z krajów azjatyckich same się utylizują nie trzeba ich wyrzucać :-)
Myślałem że to nieporozumienie , dipol niżej, i stawiałem ruwno z direktorami !!!!
Tak producent wykonuje te anteny
A czy można przełożyć dipol z anteny atx 55 do atx 91
Tak