Fajny taki podział ekranu. Przynajmniej można zobaczyć jak działasz podczas jazdy, a nie tylko podgląd szlaku. Możesz zawsze tak cabview robić jak dla mnie.
@@piotrekkop8523chyba pomyliłeś Polske z USA, z 10 lat temu to była prawda, ale teraz jest więcej pracy niż chętnych, tylko bieda się zbytnio nie zmieniła (jest troche lepiej).
To trzeba napisać że super filmik no i bardzo naturalnie w sedno wyłożone dla nas gadanko. I jakby nie patrzeć ten stary*szanowny*poczciwy OGÓREK perełka ma mocną promocje. Brawa dla obu SZTOS Panie Pawle
Cześć! Coraz bardziej podoba mi się twoja narracja podczas jazdy. Dodatkowo podział ekranu na dwie części jak najbardziej słuszny! Dzięki tym charakterystycznym sygnałom z daleka słychać , że SKODA jedzie! ✋
Wydaje mi się, że w marcu, widziałem na stacji Olsztyn Główny lokomotywę 31E w malowaniu Lotosu. 61 lat służby robi duże wrażenie. Pewnie jeszcze co najmniej 10 lat pozostanie w służbie :) Dzięki za nowy film!
W dawnych czasach gdy przemysł ciężki miał duże znaczenie funkcjonowało na PKP takie powiedzenie ;Najpierw masa potem rasa ! widać Pani Dyżurna po starej dobrej szkole :-)
I znowu będzie zarwana noc, bo mega fajny filmik do obejrzenia :) A ilość pomysłów na filmy, które pojawiają się na tym kanale, dzięki czemu pokazujesz, jak bardzo mocno rozwijasz się przy tworzeniu materiałów, robi mega wrażenie :) Początkowo oglądając Twoje filmy, śmiałem się pod nosem, że mógłbyś się nauczyć od P. Kotlewskiego odzywania się na filmach, a teraz widzę, że Patryk mógłby się uczyć od Ciebie pomysłów na urozmaicenie swoich filmów :) Postęp jest ogromny :) Jakbyś kiedyś zdecydował się na jakąś formę wspierania (np. Patronite) to ja chętnie :)
Po włączeniu do filmu komentarza kolejna nowość widok kabiny . Jakby było można jeszcze to połączyć w jedną całość . Ale ogólnie super się ogląda . Do następnego .
Obraz podzielony to jest sztos, fajnie że widać co się robi na pulpicie 🙂 brakuje jeszcze tylko mikroportu osobistego aby poprawić jakość dźwięku z jednoczesnym zwiększeniu głośności komentującego 👍🙂
O - najlepsza perspektywa - widać pulpit i przyrządy. Lubię tak oglądać. Sam widok z przedniej szyby jest spoko, ale jakby się dało uchwycić trochę wnętrza przy tym to jest 11/10.
31:01 Dam od siebie ciekawostkę, mianowicie że cała "dzielnica" Legionowa przyległa do przystanku nazywa się właśnie Przystanek :) Natomiast nie wiem kto od kogo nazwę wziął, przystanek od dzielnicy czy na odwrót.
Gruby wiór, materiał zajebisty jak zwykle. Możesz przy następnej okazji powiedzieć coś wiecej o tym zatrzymaniu radiostopem? Chodzi o względy proceduralne, czy musiałeś się jakoś tłumaczyć z tego czy pisać później jakieś protokoły? Fajnie jakbyś dał radę wplatać w filmy jakieś ciekawe historie, które Ci się przydarzyły podczas służby. Pewnie miałeś tego trochę a ciekawie się i tym słucha no i to robi klimat, zwłaszcza nocą.
Przyjemnie się ogląda takie filmiki, komentarz prowadzącego bardzo na luzie, zapuść coś podobnego z jakiejś klasycznej starej siódemki, pozdrawiam ! :)
Mogłeś jeszcze napomknąć o wypadku pomiędzy Modlinem a Nowym Dworem Mazowieckim w latach 80-90 tych. Czołowe pociągów. Kolegi z podstawówki ojciec też wtedy zgilał i parę innych osób. Był też kiedyś dzwon pociągów pod Brodami ale to nie za moich czasów. Z opowiadań znam i huk bylo słychac na kilometry podobno.
No to teraz już wiem czemu spod huty Skody mi wyją przekładnią z 10 minut za oknem skoro jezdzi sie na 2-gim układzie. Jest jakaś konkretna i znana przyczyna takich defektów? A jeżeli tak to jaka to przyczyna i dlaczego dany element nie został zastąpiony (zmodernizowany) poprawionym
Do ideału zabrakło tylko jeszcze podglądu na wagony z drugiej kabiny , jest to możliwe ? , fajnie było by jeszcze widzieć skład 💪👍 Bardzo dobrze się to oglądało 🙂
Postaram się taki film zrobić tylko najpierw muszę się sam doedukować :) A maszyna ma trochę ciekawostek. Choćby "podcięte" zestawy kołowe czy sterowanie za pomocą wału kułakowego :)
Niekoniecznie. Oko ludzkie ma ciekawą właściwość widzenia bocznego. Metoda tzw. zerkania. Polecam o tym poczytać. Ciekawa sprawa. Kolejna sprawa że tak duży prędkościomierz w przodu zasłaniał by widok i zdejmowanie czy zakładanie taśmy byłoby bardzo trudne.
Lubię Twój głos jak prawdziwy lektor Pozdrawiam i zapytuje co w/g Ciebie jest powodem że ogóreczki jeszcze jeżdżą brak taboru czy dobra lokomotywa z niego?
To nie te Studzianki od bitwy. Tamte to okolica Magnuszewa i obecnie nazywająsię Studzianki Pancerne. Najbliższa linia kolejowa w Warce lub Kozienicach
No taka maszyna to jest coś eksponat powiem tak że jest starsza ode mnie a ja trochę lat mam pozdrawiam wszystkich rencista dyżurny ruchu PKP z Katowic
Mam 181 047 na zdjęciu z maja 2008 w trakcji podwójnej z SM42 z cysternami na wjeździe na Kraków Łobzów. Jak wygląda porównanie 181 z ET22, komfort pracy, awaryjność, prowadzenie ciężkiego pociągu pod górę, itp. ?
ET22 z racji młodszego wieku radzą sobie lepiej przy dużych prędkościach. Przy wolnych podjazdach pod górki lepiej wspina się Skoda. Co do komfortu to hołd oddaję Skodzie. Dużo cichsza, dużo wygodniejsza.
Po pierwsze znajomość szlaku, po drugie wskazania na semaforze. Każdy sygnał na semaforze mówi nam z jaką prędkością możemy jechać. Czasem wskazuje prędkość 40km/h, czasem 60 a czasem 100. Zależy to głównie od rozjazdów w drodze przebiegu. Poszukaj na internecir instrukcji Ie-1. Jest to ogólnodostępna instrukcja PLK z opisem sygnałów na semaforach.
Lokomotywy te w latach 60-tych ub. wieku przydzielone do lokomotywowni Warszawa Olszynka Grochowska prowadziły ekspresy na linii Warszawa - Gliwice i Bielsko-Biała. Bardzo udany technicznie tabor produkcji czeskiej na licencji szwajcarskiej. Niestety lokomotywy tej serii w tych latach uczestniczyły w potwornym wypadku kolejowym pociągów pospiesznych z dużą ilością ofiar pod Piotrkowem Trybunalskim !
Chodzi o Jarosty? Tam w wypadku uczestniczyła lokomotywa serii EU05 (typ 44E). Podobna konstrukcyjnie ale nie taka sama :) To jest seria 31E (w Polsce jeździła pod oznaczeniem ET23.
A te przełączniki świateł to jakoś odwrotnie są? W 28 minucie mówisz o załączaniu lewego czerwonego, a kręcisz prawym przełącznikiem. Jak one działają? Myślałem, że lewy do lewego, prawy do prawego, a środkowy do górnego reflektora są...
Mimo, że przepisy mówią o lewym czerwonym zapalamy zawsze prawe czerwone. Jadąc po torze lewym słupy trakcyjne mamy z lewej strony. W przypadku jazdy po łuku w lewo nasze lewe czerwone będzie zasłaniane przez słupy trakcyjne dużo dłużej niż prawe. Stąd praktyka zapalania prawego czerwonego. Jest po prostu lepiej widoczne.
Świetne cabview Paweł. Dałoby radę każde cabview nagrywać z podziałem ekranu? Fajnie by było gdybyś też tak dużo gawędził jak na tym filmie. Na większości filmów mało gawędzisz albo nawet wcale nie gawędzisz. Pozdrowionka 😉
@@850kN ewentualnie pokierować mnie jak i czego uczyć się na świadectwo maszynisty, zaczynam teraz warsztaty, po każdym etapie mamy mieć sprawdzian wiedzy.
To to na pewno. Tak jak każdy samochód. Zapewniam cię jednak, że najważniejsza i niewymienialna rzecz w tej lokomotywie - jej ostoja i pudło - mają 60 lat :)
Dlaczego od Legionowa do Warszawy są trzy tory? Do czego służy ten "trzeci"? Rozumiem, że w wielu miejscach są 4 tory, aby rozdzielić ruch lokalny od dalekobieżnego, ale czy trzeci tor coś ma wspólnego z taką funkcją?
Taka konstrukcja "nastawnika jazdy". Pod kołem nastawnika jest cały mechanizm który podąża za naszymi ruchami. Mechanizm zwany przez kolejarzy "żabą". Kołem nastawnika wybieramy kolejną pozycję a za nami podąża mechanizm który załącza odpowiednie styki przestawiające wał kułakowy. Ciężko to wytłumaczyć. To tak najprościej i najogólniej mówiąc.
Patrząc na to, że dragony pierwszej generacji mające 8 lat przejechały już milion kilometrów to skoda w wieku 61 lat powinna mieć około 10 mln kilometrów.
@@850kNlicznik przebiegu pewnie zaledwie 6 cyfrowy, więc nie wiadomo ile razy się "przekręcił" a po tym co mówisz nawet 7 cyfrowy by się zaraz skończył.
Fajny taki podział ekranu. Przynajmniej można zobaczyć jak działasz podczas jazdy, a nie tylko podgląd szlaku. Możesz zawsze tak cabview robić jak dla mnie.
Mamy 21 wiek ten ustrój Bieda bez robocie bezdomni tego doczekaliśmy
@@piotrekkop8523chyba pomyliłeś Polske z USA, z 10 lat temu to była prawda, ale teraz jest więcej pracy niż chętnych, tylko bieda się zbytnio nie zmieniła (jest troche lepiej).
To trzeba napisać że super filmik no i bardzo naturalnie w sedno wyłożone dla nas gadanko. I jakby nie patrzeć ten stary*szanowny*poczciwy OGÓREK perełka ma mocną promocje. Brawa dla obu SZTOS Panie Pawle
Cześć! Coraz bardziej podoba mi się twoja narracja podczas jazdy. Dodatkowo podział ekranu na dwie części jak najbardziej słuszny! Dzięki tym charakterystycznym sygnałom z daleka słychać , że SKODA jedzie! ✋
Staram się być kreatywny :)
@@850kN I bardzo dobrze Ci to wychodzi
@@850kN jaka spółka pracujesz
Wydaje mi się, że w marcu, widziałem na stacji Olsztyn Główny lokomotywę 31E w malowaniu Lotosu.
61 lat służby robi duże wrażenie. Pewnie jeszcze co najmniej 10 lat pozostanie w służbie :)
Dzięki za nowy film!
W Olsztynie Lotos bardzo często się pojawia. Węgiel, paliwo, kontenery. Wszystko z Braniewa
@@850kN Rozumiem, że przez Bogaczewo / Elbląg ze zmianą czoła? Myślałem, że terminal Kotki obsługuje
@@huluk a tego to nawet nie wiem :)
To nie są te Studzianki :) Tamte są koło Kozienic i są Pancerne :) Fajny film. Pozdrawiam
Studzianki, te pod którymi była bitwa, są koło Kozienic. Noszą dziś nazwę Studzianki Pancerne - to na cześć pancerniaków.
W dawnych czasach gdy przemysł ciężki miał duże znaczenie funkcjonowało na PKP takie powiedzenie ;Najpierw masa potem rasa ! widać Pani Dyżurna po starej dobrej szkole :-)
I znowu będzie zarwana noc, bo mega fajny filmik do obejrzenia :) A ilość pomysłów na filmy, które pojawiają się na tym kanale, dzięki czemu pokazujesz, jak bardzo mocno rozwijasz się przy tworzeniu materiałów, robi mega wrażenie :) Początkowo oglądając Twoje filmy, śmiałem się pod nosem, że mógłbyś się nauczyć od P. Kotlewskiego odzywania się na filmach, a teraz widzę, że Patryk mógłby się uczyć od Ciebie pomysłów na urozmaicenie swoich filmów :) Postęp jest ogromny :) Jakbyś kiedyś zdecydował się na jakąś formę wspierania (np. Patronite) to ja chętnie :)
Ja jestem tępy na nauki ;]
@@PatrykKotlewski juz sie nie tłumacz wasc, bo i tak nie uwierzę 🙂 Mysle, ze podobnie jak tutejszy autor, jeszcze nie raz zaskoczysz widzów u siebie 🙂
Dzięki za miłe słowo. Do Patryka szacuneczek za wsparcie.
Super film, połączenie Cabview z kabiny i na szlak było świetnym pomysłem
Po włączeniu do filmu komentarza kolejna nowość widok kabiny . Jakby było można jeszcze to połączyć w jedną całość . Ale ogólnie super się ogląda . Do następnego .
Świetnie się ogląda cabview oraz pracę maszynisty i kabinę pozdrawiam ;)
Ekstra perspektywa z podziałem na szlak i Twoją służbę, do tego komentarz. Super się to ogląda.
Trafiłem tu przypadkiem i zostaję! Świetnie się ogląda. Leci sub👍
Bitwa pod Studziankami była po drugiej stronie Warszawy, mniej więcej w połowie drogi między Warką a Kozienicami.
Teraz wieś nazywa się: Studzianki Pancerne. 🙂
Doczytałem później :) Dzięki za czujność :)
Legionowo Przystanek to jest coś :) Panie mechaniku, nie ma się co śmiać
Obraz podzielony to jest sztos, fajnie że widać co się robi na pulpicie 🙂 brakuje jeszcze tylko mikroportu osobistego aby poprawić jakość dźwięku z jednoczesnym zwiększeniu głośności komentującego 👍🙂
Twoje filmy wciągają jak chodzenie po bagnach. Super, czekam na następne 🙂
Nie praktykowałem ale domyślam się, że można wdepnąć na dłużej :)
Ale chillout. Piękna praca. Pozdrawiam 🙂
odrazu łapa w górę za skarpetki :D
O - najlepsza perspektywa - widać pulpit i przyrządy. Lubię tak oglądać. Sam widok z przedniej szyby jest spoko, ale jakby się dało uchwycić trochę wnętrza przy tym to jest 11/10.
Niestety nie zawsze się da. Z reguły za plecami maszynisty jest ściana do której nijak się nie da choćby telefonu przylepić.
Szkoda że już nie dodajesz nowych relacji , fajnie się ogląda przygody Pana mechanika . Pozdrawiam zdrówka życzę 😀
Widok na Ciebie i pulpit to jak bym oglądał filmy czeskich maszynistów :)
wszystkiego dobrego dla Pana maszynisty:):) pozdrawia 'autobusiasz miejski' z W-wy
A sympatię do ZTMu mam ogromną :) Pozdrawiam.
ojoj widzę że poprzedni film spadł z rowerka ale sam film zacny :>
dalej czekam na Lk34
Super film oby więcej takich pozdrawiam serdecznie
31:01 Dam od siebie ciekawostkę, mianowicie że cała "dzielnica" Legionowa przyległa do przystanku nazywa się właśnie Przystanek :) Natomiast nie wiem kto od kogo nazwę wziął, przystanek od dzielnicy czy na odwrót.
61 nie 61, ale wygląda bardzo dobrze.
Przepiękna jazda, takie dźwięki to esencja tej pracy 👍
Jest i babcia skoda lubie ta lokomotywe i te fajne rp1 ;) obejrzane pozdrawiam 🙂
No te lokomotywy mają w sobie to "coś" :)
Gruby wiór, materiał zajebisty jak zwykle. Możesz przy następnej okazji powiedzieć coś wiecej o tym zatrzymaniu radiostopem? Chodzi o względy proceduralne, czy musiałeś się jakoś tłumaczyć z tego czy pisać później jakieś protokoły?
Fajnie jakbyś dał radę wplatać w filmy jakieś ciekawe historie, które Ci się przydarzyły podczas służby. Pewnie miałeś tego trochę a ciekawie się i tym słucha no i to robi klimat, zwłaszcza nocą.
W niedzielę wskoczy na kanał filmik typu Q&A w którym opowiem między innymi o zdarzeniu z radiostopem.
@@850kN No i super. Dzieki!
Super materiał ciekawie pokazany. Jak będzie kiedyś możliwość po pokaż bliżej RT9
Super film. Miło się oglada
Super pomysł z tym obrazem podzielnym
Super się oglądało
Fajne, przejazd przez moją okolice. :D
Świetny materiał !!!
Kolejny materiał z komentarzem super👍👍👍
Super. Więcej takich! :)
Przyjemnie się ogląda takie filmiki, komentarz prowadzącego bardzo na luzie, zapuść coś podobnego z jakiejś klasycznej starej siódemki, pozdrawiam ! :)
Bitwa pod Studziankami Pancernymi to kierunek na Radom, Kozienice.
9:20 nie, to nie są te Studzianki. Te związane z bitwą pancerną położone są nad pilicą, w okolicach Magnuszewa w powiecie kozienickim
Piękne tramwajowe skarpetki🤣 Super film!!
Super filmik , dzieki za filmik...:)
Super ujęcie :)💪
Piękny materiał, dobra robota, brawo👏😃
Fajna forma filmu z tą kamerą w rogu kabiny 👍 Pozdrowionka 💪🪝
Tylko, że fonia gorsza.
@@riesling5771 fonia jest bez zmian bo nagrywana przez telefon na podszybiu :)
brawo za podzielony ekran i połączenie dwóch obrazów
Świetny materiał pozdrawiam
Widać ,że lubisz tę robotę!. Pozdrawiam
14:00 nieźle te "puzony" dają na słuchawkach 😂
Dają to po uszach w kabinie :)
w 1960 to musiał być szczyt technologi i nowoczesności. W tamtych latach się cały design pojazdów zmieniał bardzo szybko.
Tak było :) Choć w przypadku czeskich maszyn design dużo się nie zmienił przez jakieś 50 ostatnich lat :)
Super jazda :)
Mogłeś jeszcze napomknąć o wypadku pomiędzy Modlinem a Nowym Dworem Mazowieckim w latach 80-90 tych. Czołowe pociągów. Kolegi z podstawówki ojciec też wtedy zgilał i parę innych osób. Był też kiedyś dzwon pociągów pod Brodami ale to nie za moich czasów. Z opowiadań znam i huk bylo słychac na kilometry podobno.
No to teraz już wiem czemu spod huty Skody mi wyją przekładnią z 10 minut za oknem skoro jezdzi sie na 2-gim układzie. Jest jakaś konkretna i znana przyczyna takich defektów? A jeżeli tak to jaka to przyczyna i dlaczego dany element nie został zastąpiony (zmodernizowany) poprawionym
Do ideału zabrakło tylko jeszcze podglądu na wagony z drugiej kabiny , jest to możliwe ? , fajnie było by jeszcze widzieć skład 💪👍 Bardzo dobrze się to oglądało 🙂
Podsunąłeś mi pomysł. Niestety z wykonaniem będą problemy. Nie za bardzo jest jak ustawić statyw z pogldądem na wagony :/
@@850kN Wierzę w Ciebie , taki film zrobił by robotę na twoim kanale 👍💪 najlepiej wyszło by z węglarkami, pozdrawiam !
@@P.e.z.e.t najlepiej nadają się do tego puste platformy po kontenerach. Zobaczymy co czas pokaże...
@@850kN Platformy były by idealne do tego pomysłu tyle że wyszedłem z założenia że próżne węglarki trafiąją się częściej,pozdrawiam!
@@P.e.z.e.t no ja niestety bardzo rzadko ciągam węglarki...
Ale to fajnie wszystko wygląda 'sztos' pulpit jak u 'Kapitana Bomby' na statku :):):)
dobra decyzja!
:)
oglądam jeszcze raz! a co!
Fajny cabview, będę ciekawostki ze Skody?
Postaram się taki film zrobić tylko najpierw muszę się sam doedukować :)
A maszyna ma trochę ciekawostek. Choćby "podcięte" zestawy kołowe czy sterowanie za pomocą wału kułakowego :)
Fajnie jak byś komentował właśnie semafory bo słabo je widać. I mówić co który znaczy
Postaram się więcej o nich opowiadać :)
Prędkościomierz chyba nie jest w najbardziej ergonomicznym miejscu, maszynista powinien mieć go na wprost przed oczami (chyba) jak w samochodzie.
Niekoniecznie. Oko ludzkie ma ciekawą właściwość widzenia bocznego. Metoda tzw. zerkania. Polecam o tym poczytać. Ciekawa sprawa.
Kolejna sprawa że tak duży prędkościomierz w przodu zasłaniał by widok i zdejmowanie czy zakładanie taśmy byłoby bardzo trudne.
W takim Citroenie C4 jest w środku między siedzeniami. W nocy duże ułatwienie. A tak jak Gospodarz pisze oko doskonale dostrzega.
Skodą do Pragi :-)
Cudowna przenośnia :)
Dziadzio daje radę👍
Jak najbardziej :)
Lubię Twój głos jak prawdziwy lektor
Pozdrawiam i zapytuje co w/g Ciebie jest powodem że ogóreczki jeszcze jeżdżą brak taboru czy dobra lokomotywa z niego?
Solidna konstrukcja. Dobra i tania w eksploatacji...
@@850kN bardzo dziękuję i wracam do oglądania walki w Grajewie Pozdrawiam
To nie te Studzianki od bitwy. Tamte to okolica Magnuszewa i obecnie nazywająsię Studzianki Pancerne. Najbliższa linia kolejowa w Warce lub Kozienicach
Dzięki za sprostowanie. Niby człowiek coś o II Wojnie Światowej wie ale jak widać niewiele :)
@@850kN moi dziadkowie w czasie wojny mieszkali w okolicach Magnuszewa i musieli chronić siebie i dobytek przed wyzwolicielami.
No taka maszyna to jest coś eksponat powiem tak że jest starsza ode mnie a ja trochę lat mam pozdrawiam wszystkich rencista dyżurny ruchu PKP z Katowic
To jeat tzw. długowieczność kolei żelaznych :)
*Łuhuhu 60 letni dziadzio musi mieć pierwszeństwo przed młodym pendolino.*
_Dzięki za ciekawy materiał._
Akurat jeśli to dziadzio to musi jeszcze popracować do 65. Gdyby to była babcia to już coś innego.
Miałeś kiedys samobójce pod kołami ?
Zrób moze tez trzecia kamerke na zewnatrz pociagu zeby widzieć cały skład z tyłu ;)
Śiwetny kanał :)
Niestety kamerki nie mam jak przymocować do jazdy tyłem. A samobójcy na szczęście jeszcze nie miałem ;)
Dawno ogórka nie widziałem w sumie
Skarpetki super
Studzianki Pancerne. Tam chyba nawet rudy 102 stal.
Syrena w nodze czy przycisk na pulpicie , z rzuca aby nie przegrzać silników.
Syrena jest pod prawą ręką jako oddzielna dźwignia :)
Kopcisz jak stara lokomotywa:)
Lokomotywa z badylem na dachu to trzeba nadrabiać :)
Ech kiedyś lubiłem pracować w tej firmie...
Ja jeszcze lubię :)
Mam 181 047 na zdjęciu z maja 2008 w trakcji podwójnej z SM42 z cysternami na wjeździe na Kraków Łobzów.
Jak wygląda porównanie 181 z ET22, komfort pracy, awaryjność, prowadzenie ciężkiego pociągu pod górę, itp. ?
ET22 z racji młodszego wieku radzą sobie lepiej przy dużych prędkościach. Przy wolnych podjazdach pod górki lepiej wspina się Skoda. Co do komfortu to hołd oddaję Skodzie. Dużo cichsza, dużo wygodniejsza.
I to je cabview
Rozjazdy z ruchomymi krzyżownicami dostosowane do dużych prędkości.
28:30 Mam pytanie, kiedy wiadomo, że rozjazd ma dopuszczalną prędkość 60 czy 100 km/h ?, jest jakiś wskaźnik ?
Po pierwsze znajomość szlaku, po drugie wskazania na semaforze. Każdy sygnał na semaforze mówi nam z jaką prędkością możemy jechać. Czasem wskazuje prędkość 40km/h, czasem 60 a czasem 100. Zależy to głównie od rozjazdów w drodze przebiegu. Poszukaj na internecir instrukcji Ie-1. Jest to ogólnodostępna instrukcja PLK z opisem sygnałów na semaforach.
@@850kN dziękuje
ELEGANCKO!!!!!!!!!! Ciekawe ile PKP CARGO płaci miesiecznie za prąd?:)
Podejrzewam, że płacą węglem :)
@@850kNpłatności w barterze :)
Kolejny fajny film. Cykanie Haslera i trzaski styczników w szafie za plecami to jak Chopin dla melomana...
Podoba mi się Twój kanał, ale rażą trochę te wszystkie zdrobnienia: "pociążek, śnieżek, słoneczko, spalinóweczka" itd.
Lokomotywy te w latach 60-tych ub. wieku przydzielone do lokomotywowni Warszawa Olszynka Grochowska prowadziły ekspresy na linii Warszawa - Gliwice i Bielsko-Biała. Bardzo udany technicznie tabor produkcji czeskiej na licencji szwajcarskiej. Niestety lokomotywy tej serii w tych latach uczestniczyły w potwornym wypadku kolejowym pociągów pospiesznych z dużą ilością ofiar pod Piotrkowem Trybunalskim !
Chodzi o Jarosty? Tam w wypadku uczestniczyła lokomotywa serii EU05 (typ 44E). Podobna konstrukcyjnie ale nie taka sama :) To jest seria 31E (w Polsce jeździła pod oznaczeniem ET23.
A te przełączniki świateł to jakoś odwrotnie są? W 28 minucie mówisz o załączaniu lewego czerwonego, a kręcisz prawym przełącznikiem. Jak one działają? Myślałem, że lewy do lewego, prawy do prawego, a środkowy do górnego reflektora są...
Lewy patrząc od przodu lokomotywy. Prawy patrząc od strony kabiny...
@@pawelabcdef2613 No ale Pc2 ma czerwone lewe patrząc od kabiny, dlatego spodziewałem się zmiany na lewym przełączniku.
@@MaciejBaur no fakt...pozdrawiam
Mimo, że przepisy mówią o lewym czerwonym zapalamy zawsze prawe czerwone. Jadąc po torze lewym słupy trakcyjne mamy z lewej strony. W przypadku jazdy po łuku w lewo nasze lewe czerwone będzie zasłaniane przez słupy trakcyjne dużo dłużej niż prawe. Stąd praktyka zapalania prawego czerwonego. Jest po prostu lepiej widoczne.
@@850kN ciekawe, nie wiedziałem o tym. Zawsze można się czegoś dowiedzieć 👍🏻
Świetne cabview Paweł. Dałoby radę każde cabview nagrywać z podziałem ekranu? Fajnie by było gdybyś też tak dużo gawędził jak na tym filmie. Na większości filmów mało gawędzisz albo nawet wcale nie gawędzisz. Pozdrowionka 😉
Podział ekranu będzie w zależności od lokomotywy bo nie zawsze da się sensownie drugi aparat ustawić. A gawędzenie... Staram się :)
To nie te Studzianki. Tamte są koło Warki.
To jest to samo co EU05? Czy tylko podobny?
EU05 były produkowane w romu właśnie 1961 jednak są to lokomotywy lżejsze, 4-osiowe o układzie osi Bo-Bo. Bliżej im do EP05 niż serii 181 (31E)
Ciekawe do jakiego wieku przydatności dobiją dzisiejsze lokomotywy?
Obstawiam około 30 lat.
Cześć, czy nagrasz jeszcze jakieś filmy z podzielonym ekranem?
Hej. Na razie nie mam możliwości nic nagrywać bo jestem na urlopie. Ale w przyszłości z miłą chęcią tylko muszę wiedzieć czego chcecie :)
@@850kN jak operujesz nastawnikiem i droga hamowania.
@@wz4339 postaram się coś takiego zrobić.
@@850kN ewentualnie pokierować mnie jak i czego uczyć się na świadectwo maszynisty, zaczynam teraz warsztaty, po każdym etapie mamy mieć sprawdzian wiedzy.
Zapomniałeś dodać że w tej lokomotywie to 60lat ma niewiele rzeczy ,większość jest dużo młodsza
To to na pewno. Tak jak każdy samochód. Zapewniam cię jednak, że najważniejsza i niewymienialna rzecz w tej lokomotywie - jej ostoja i pudło - mają 60 lat :)
@@850kN ...ale v=max 90km/h to nie wiedziałem że one takie wolne były, zawsze tak było?
@@gravelpit6459 oczywiście. W latach 60, 70 XX wieku nie wyobrażano sobie pociągów towarowych jeżdżących nawet z takimi prędkościami.
Do określeń na lokomotywę należałoby jeszcze dorzucić spotykane i w Polsce "šestikolák"
O tym zapomniałem :)
@@850kN Ja z kolei nie znałem wszystkich przytoczonych przez Ciebie, więc się uzupełniliśmy ;)
Odważnie jeździsz... Nie naciągasz składu przed rozruchem😊
Dejavu...👍
No a tu mieliśmy na filmie przykład typowego PKP
"Pan ma numer telefonu?" XD
Dlaczego od Legionowa do Warszawy są trzy tory? Do czego służy ten "trzeci"? Rozumiem, że w wielu miejscach są 4 tory, aby rozdzielić ruch lokalny od dalekobieżnego, ale czy trzeci tor coś ma wspólnego z taką funkcją?
często gdy osobowe śmigają po tych bocznych to ekspresy mogą je wyprzedzać torem środkowym
dobrze zrobiłeś, bo miałes niedawno przejścia z kontem przecie
A no miałem. A po zajściu z czerwca 2 razy kradzież danych osobowych...
...aż sprawdziłem czy 181-047 mam w kolekcji zdjęć :)
i ?
@@850kN ..i nie mam 😒
@@KolejoweZagłębie kiedyś jeszcze w obiektyw wpadnie :)
@@850kN 👍
mam pytanie czemu w skodzie w momencie zmiany pozycji nastawnika jazdy słychać takie ,,stukanie"
Taka konstrukcja "nastawnika jazdy". Pod kołem nastawnika jest cały mechanizm który podąża za naszymi ruchami. Mechanizm zwany przez kolejarzy "żabą". Kołem nastawnika wybieramy kolejną pozycję a za nami podąża mechanizm który załącza odpowiednie styki przestawiające wał kułakowy. Ciężko to wytłumaczyć. To tak najprościej i najogólniej mówiąc.
@@850kN Dziękuję za wytłumaczenie (:
Jak komfort jazdy w porównaniu do et22?
Szczerze? Dużo wyższy. Przetwornica dużo cichsza, jazda na jednej sprężarce, fotele fużo wygodniejsze.
@@850kN Osobiście nie jeździłem, ale się nasłuchałem żali na temat amortyzacji na nierównościach w et22.
Co tak stuka cały czas
Nastawnik jazdy. Będzie o nim w filmie "31E - ciekawostki" za tydzień.
Wyłącznik szybki jest podpisany jako ogrzewanie szyb? :D
Nic mi nie wiadomo :)
A co Ty tam na Škodzie od CTL robiłeś????
To nie jest Skoda CTLu :)
A prowadzil pan spalinowe? czy jest tak samo? np trasa siedlce lublin?
Oczywiście ale na tej trasie akurat nie jeżdżę...
Czasem jeżdżę z Siedlec w kierunku Czeremchy a ponad 20 lat mieszkałem przy linii z Siedlec do Ostrołęki (obecnie Sokołowa Podlaskiego)
@@850kN A to czasem to jak czasem się zdarza? Innymi słowy byłaby szansa na cabview z LK31?
@@xmateuszx3019 jak będę tam jechał to na pewno nie odpuszczę :)
@@xmateuszx3019 w 2022 roku pokonałem szlak Siedlce - Czeremcha 3 razy.
mam pytanko jaki moze byc przyblizony przebieg tego cudenka
Patrząc na to, że dragony pierwszej generacji mające 8 lat przejechały już milion kilometrów to skoda w wieku 61 lat powinna mieć około 10 mln kilometrów.
@@850kN dzieki za odpowiedz i pozdro
@@850kNlicznik przebiegu pewnie zaledwie 6 cyfrowy, więc nie wiadomo ile razy się "przekręcił" a po tym co mówisz nawet 7 cyfrowy by się zaraz skończył.
@@850kNchcesz powiedzieć że lokomotywa bańkę wali średnio co 6 lat.
@@wlocek369 mniej więcej tak.