Auto za první republiky? Platili jste za všechno.
HTML-код
- Опубликовано: 6 фев 2025
- Pořídit si auto za první republiky nebyla levná záležitost a i když už jste automobil měli, čekaly vás hromady dalších poplatků a daní. Na to abyste platili vám ale stačil i povoz, nebo třeba vozík tažený psem. Za co všechno se platilo se dozvíte v rozhovoru s historikem Jaroslavem Zemanem z NPÚ Liberec.
Podívejte se také na celý díl, který se poplatkům jako bylo dlažebné nebo mostečné věnuje: • Hranice Prahy byla hlí...
Poslechněte si rozhovor také jako podcast, třeba zde: creators.spoti...
Video vzniklo díky městské části Praha 2 www.praha2.cz/ a Encyklopedii Prahy 2 encyklopedie.p...
💀 Staňte se členem tohoto kanálu a získejte přístup k těmto výhodám:
/ tajemno a záhady
💀 Děsivá trička a mikiny najdete na: www.czech-art....
💀 IG: / tajemnoazahady
💀 FB: / tajemnoazahady
💀 Tým Tajemno a záhady: Martin Karlík, Jakub Bouček
💀 Kontakt: tajemnoazahady@gmail.com
💀 Použitá hudba:
Skladba Sharp Senses
interpreta Ugonna Onyekwe
💀 Použité zdroje:
Muzeum hlavního města Prahy
Encyklopedie Prahy 2
#tajemnoazahady #hranice #rozhovor #podcast
Děkujeme za ty poplatkové dary!!!
On automobilismus tehdy byl nejen luxusní záležitost, ale taky zábava pro fachmany a odvážlivce. Automobily byly nejen drahé, ale taky nepříliš spolehlivé a poněkud obskurní stroje, takže dobrodružství samo o sobě byl nejen servis, ale i třeba shánění pohonných hmot a maziv (protože tehdy bylo běžné ztrátové mazání, a nikdo moc neřešil, že auto za sebou nechává stopu jako slimák). O bezpečnosti se nemá cenu bavit, asi nejde o nějaké mluvit, když stroj, konstrukčně odpovídající lepšímu kočáru, dosahuje rychlostí, vlastně srovnatelných s moderními auty (protože kdo máte třeba po Praze průměrnou rychlost nad 40 km/h, tak ten teleport odevzdejte vědcům). V podstatě se dá říci, že jak ekonomicky, tak z hlediska nutnosti mít srdce na pravém místě, tehdy skoro vyšlo nastejno mít vlastní auto a mít vlastní letadlo. Takže prvorepublikový motorista musel být připraven na PODSTATNĚ horší věci, než jsou poplatky. Ty scény například v Četnických humoreskách, kde ta sajda BSA v jednom kuse nechytá, nebo sice chytá, ale stejně nejede, byly ještě velmi optimistické vyobrazení neradostné reality, kdy to, že stroj chytil, byl vždy důvod k radosti.
Jinak když se řekne "akcíz", tak si automaticky vybavím jinonický akcíz, kde byl alokován (a později bohužel také lokalizován) vysílač legendárního výsadku Sparta I.
@@MT_Cicero Jinonický akcíz je též zajímavý příběh. Bohužel ten dům už nestojí. Nechci nic slibovat, ale párkrát už jsem o tom tématu přemýšlel, zda ho neudělat.
To mi přijde jako dobrý nápad. Celá síť stanic Sparta je taková trochu pozapomenutá a ne zcela spravedlivě se krčí vedle Tří králů.
Můj praděda provozoval od konce 19. století do roku 1936 v Čáslavi velkoobchod stavebnin a uhlí. Co jsem sylšel z vyprávění tak po první válce zakoupil náklaďák Pragovku, po pár letech ho ale přestal používat (nevím jestli ho prodal) protože se to nevyplatilo, a půjčoval si od armády koně pro povoz. Pak začátkem 30. let si koupil osobního Mignona, jenže byl takový ekonomický negramot že brzy si zaměstnal i osobního řidiče, kvůli tomu pak krachnul :D (Jinak auto pak jezdilo u jiného vlastníka až do 70. let.) Na krátké jízdy měl ještě landaulet. V těch 30. letech se auto již vyplatilo, i střední třídě. Uvažoval tehdy o koupi Hurvínka za 17 tisíc pro manželku. Ona tehdy jako bankovní úřednice v Turnově měla cca 1500 K plat. Tak že počítám kurz tehdejší koruny k dnešní tak 1:40. Horší to bylo s benzínem, za 2 koruny litr byl ještě méně dostupný jak za pozdního socialismu.
@@91Margeta To je zajímavá informace, tak hluboko jsem se do toho nikdy neponořil. Ale že kvůli autu bylo možné zbankrotovat... No, to je dodnes 😞
@@MT_Cicero Úplně nechci tvrdit že to bylo jen kvůli autu, on praděda byl celkově rozhazovačný. Další těžkostí byl kolísavý odbyt stavebních materiálů za krize a pár teplejších zim :D
Velmi zajímavé a poučné video😀😀😀😀😀. Jen tak dál. Držím palce.
Hodně zajímavý téma
dobrá práce pánové!!!
Tak to bylo jak dnes spalovací motory vs. elektromobily. Tehdy se platilo za koňské povozy jelikož koně všude srali. Dnes chtějí vystrnadit spalovací motory. Po plném přechodu na elektro zdaní elektro. Stejně jako v historii byla zdaněna pěší chůze.
v kalifornii im uz chybaju peniaze za dane z pohonnych hmot v rozpocte...
@@tomast9034 Taky už tam speciální daň na EV mají.
@@mikulaszimak8840 heh no parada. som niekde pisal nech si uzivaju ev kym je lacne , dobre ze ma nerozobrali...no a maju to.
@@tomast9034 Cela pointa tohto celého eko humbuku je docieliť aby čo najmenej ľudí malo možnosť individuálnej dopravy. Momentálne je to skôr taká konšpiračná teória (inak povedané nemám na to žiaden priamy dôkaz) ale cieľ je aby sme boli všetci závislí na štátom poskytovanej doprave a teda výrazné zvýšenie kontroly nad občanmi. Samozrejme peniaze sú až na prvom mieste...teda automobilkám sa to oplatí kedže výroba i prvotná údržba (prvých 5 rokov) je výrazne lacnejšia - a taktiež pre menej náročného zákazníka. Ľudia so skutočným záujmom o autá si skôr potrpia na benzín. Hlavný dôvod prečo automobilky samotné vlastne na EV až tak netlačia je že servisné služby vlastne generujú skoro taký zisk ako predaj auta samotného.
Veď to je jasne od prvej sekundy. Stači sa nikam neponahlat. Ti co maju vela penazi sa o ne boja tak nakupuju pi**viny, ti co maju malo im zavidia a ti ktory si idu svoje si idu svoje.
Hezké. Zaujala mne tam ta fotka asi uprostřed videa z Prahy, kdy je tam, tuším Mánesův most a hned vedle se staví kovová konstrukce, jako další most. Co to tehdy bylo?
Zajímavé povídání 👍
Díky za video, supr by bylo nějaké video o daních ve středověku
@@sellenen1 Tak ono téma daní je celkem dost rozsáhlé. To by bylo na seriál. Bohužel naší nekonečný. ☹️
pěkné video, díky
Zajímavá historie 👍😄
Moc se koukám nezměnilo. Tehdy dlažebné,dnes poplatky za parkování a místo mýtnice nějaký dobře schovaný radar plnící městskou kasu.
A bude hůře. Dle mého nemůže mít každý auto. Je to neudržitelné. Každý kdo má do prdele díru řídí auto a možná třetina ovládá auto bezpečně. Nemluvě o tom ze auto si může koupit kdokoliv za směšné peníze. Nejdříve měli auto každá 3 rodina pak každá rodina teď jsou 3 auta na familly! A dal už se to nevejde na silnice. Proste to vlády udělají tak aby auta byla sakra drahá. Dálniční známku za 10 000 Kč vjezd do města za 500 Kč až to skončí s cenou za auto za 2 mil. Nevím jak jinak by “demokraticky “ 😊 dokázali snížit. Stavět už ve městech taky němí kde.
@@karlvonbahnhof007 předpokládám že ty jezdíš sockou banhofe.🤣😂
@@karlvonbahnhof007 To je ale pokrok a stojí na tom dnes celá ekonomika. Dřív taky neměl každý pračku,nebo ledničku...když to začlo bylo to jenom pro vyvolené. To samé auto. Na tom stojí flexibilita lidí,kteří můžou jezdit z vesnic do měst a točit kola ekonomiky. Když se do toho začne nějaký evropský bolševik se spasitelským syndromem srát,věřte tomu že evropa dopadne velmi špatně. A ten relativně ekologický průmysl co tu máme,se přestěhuje někam do Indie,kde to bude všechno kouřit 4x tolik.
to je tragédie platit za parkování, víte, kolik veřejného místa tím zabíráte? Kdyby se za parkování platila tržní cena, aut by výrazně ubylo, to by byla krása.
@@petrhouzar9551 pravila socka co jezdí mastnou tyčí🤣😂
Supééér.
🔝🔝🔝
obavam se, aby se toho dnes nekdo nechytil a znovu to nezavedl, mytne brany uz mame. jinak video👍
@@KillerKoly V některých zemích se za vjezd do center měst platí. Zpravidla je sazba odstupňovaná podle emisní kategorie. Někde se jako například v Londýně příplatek nazývá emisní. Jinde jako například v norských městech tomu říkají poplatek za kolony nebo proti kolonám. Třeba v USA pak mají podle hustoty provozu stanovené mýto za využití vyhrazeného pruhu. Spěchám, zaplatím si, nespěchám jedu v koloně. O co hustší provoz, o to vyšší cena za využití vyhrazeného pruhu. Prostě vyšší poptávka, vyšší cena.
Rád bych uvítal video o tom jak byl zdemolován Starý Most,a nahrazen tím novým Jenom takový nápad na video.
1:34 To je jak s elektroauty, neplatí dálnice, parkování...
Těch podobností je tam víc. Spalovákům nikdo nevěřil, že se prosadí. Byly drahé, pomalé, musel se shánět benzín. Dojezd oproti koňskému spřežení směšný. Spolehlivost mizerná ... To se přece nemůže chytit, je to slepá ulička ...
Ano zapomněl jsem, že je to jen pro bohaté. Ale jeden naprosto zásadní rozdíl tu je, tehdy nikdo koňské povozy nezakazoval a rozhodl to trh.
@@janpodryvka2227 A víte, že zakazoval? Důvod byl podobný jako dneska a to produkt zadní části pohonu. Dnes jsou to zplodiny, tehdy koňské koblihy. Povozy měly tak vjezd do měst buď zcela zakázané nebo silně zdaněné. Ještě okolo roku 1900 řešila Londýnská (tuším) radnice krizovou situaci s produktem koňského povozu. O několik desítek let později v ulicích neuvidíte téměř žádný povoz, jen automobily. A tlakem bylo právě politické rozhodnutí radnic.
Platilo se za všechno? A kolik bylo tehdejší celkové zdanění a kolik je dnes? (takové dph u nás naopak neexistovalo) ...
Kolik tehdy stát stála výstavba silnic a dálnic (infrastruktury pro automobily) a kolik dnes?
@@marekhajduk3905 A to souvisí s tím, že dnes platíme víc a to že se platilo za všechno ve skutečnosti znamaná že platili míň a jen ti bohatší, jak?
@@oskarzemcik1548 Souvisí to tak, že dnes jsou nároky a náklady na infrastrukturu vyšší než tehdy, tudíž financování ve formě daní je v konečném důsledku žádoucí (pro každého, kdo chce jezdit autem).
@@marekhajduk3905 Už jen 1.30 tehdy byla velký peníze 😂 myslím že platíme méně o dost jinak byste neměl v kapse ani telefon 😂😂
super video zajímavé ale poslouchat to je strašný to RRRRRR co neumí pořádně říct
Pravostranný provoz v ČSR zavedli Němci, přišli 15.března a od 17. se jezdilo vpravo.
No dneska se zase skoro vsude plati za parkovani. Kdyz jedete nekam kde to neznate a dopredu nenastudujete, kde se da parkovat zadara. Tak skoro vsude platite.
No ja jsem ten vychcanek, ktery si vzdy dopredu nastuduje kde nechat pobliz a legalne auto zadara 😂
i ty jeden filuto🤣😂
jn 10 kč za hodinu je fakt hodně :D
Podle mě to dneska zašlo už do naprosto absurdních rozměrů kdy 5člená rodina má 5 aut a kdyby pes mohl řídit, tak mu taky koupěj auto a považujou to za naprostou samozřejmost bez který se nadá žít a pak se divěj proč nikde nejde zaparkovat, přitom si za to můžou sami.
Tim neřikam že by se mělo všechno zdanit, zregulovat a zakázat, ale ta současná situace kde se může všechno je neudržitelná, aspoň za parkování by se mělo platit fakt mastně.
Hlavně lidi z paneláku by měli platit, když parkujou na veřejném prostranství, to jim k bytu přiděleno nebylo, koupili si jen byt nebo pronajali.
@@davidvavra9934 Souhlasim, zároveň by ale lidi s barákama měli mít povinnost parkovat u sebe na pozemku a ne jako teď (protože jsou líný jak prasata) že maj obří zahradu ale před barákem na chodníku stojej 3 auta protože zajet na zahradu by byla práce. 😀
Pokud by pes musel chodit do práce, tak by taky potřeboval auto. Dřív všichni z vesnic skočili do busu nebo vlaku a hotovo. Dneska je vše zrušeno takže jedině auto keré musí někde zaparkovat. Autobus kterej dřív stavěl v našem případě pár metrů od firem jede až na nádraží, takže 3km pěškobus. Já teda nevím kde je chyba a vesničany docela lituju.
@@pavel.m776 Tak určitě jsou místa kde je to auto fakt potřeba, ale drtivá většina malejch měst a vesnic kde žije aspoň pár set lidí má pořád funkční MHD a ráno a odpoledne to jezdí častějc přesně z tohohle důvodu. Většina militantních autíčkářů co tady znam má doslova zastávku busu před barákem a do práce to maj tak 5-10 km, bus ráno jede jednou za půl hodiny, ale když jim nestartuje auto tak nepřijdou s tim že nebylo jak se dostat do práce, to vám nepřipadá směšný?
Jo, pak jsou samozřejmě místa kde to bez auta trvale nejde, ale občas v nouzi to člověk dá ten kilometr přes les, už jsem i šlapal ty 3 km do Rataj na bus, člověk takhle asi nechce žít trvale, ale když nestartuje auto, tak říct že "neni jak se tam dostat" je prostě hrozně směšný, většina lidí má v okolí obě možnost, jak vlak, tak bus a hlavně tady u nás většina lidí bydlí na hlavní silnici mezi Prahou a Poděbradama a zastávku busu máme 300 metrů od firmy. Pak jsou tady experti co bydlej 800 metrů daleko ve vedlejší vesnici a stejně jezděj autem a jezděj domů na přestávky, takže jedou za den tak 4x tam a zpátky, pak když brečej jak drahej byl zase benzín, tak mam chuť je profackovat, tohle chování fakt neni normální. Ať si dělaj co chtěj, ale ať pak nebrečej.
@@pavel.m776 To nevylučuje, že za zábor veřejného prostranství jí má řidič zacálovat😂
Tak to za svého života pamatuju, že parkovné téměř nebylo, neplatilo se za dálnice. Tak to předpokládám, že někdo v budoucnu prosadí i placeni za mosty…
@@KocuroPablo Ono se po Evropě dodnes za některé mosty platí. Třeba v Rakousku, Norsku, Turecku nebo Portugalsku.
Děkuji! Vidíte to, tak jste mi víceméně potvrdil můj předpoklad, že není vyloučeno, že to někdo v budoucnu prosadí i tady.
V L A S T N E
To snad nemyslíte vážně co a jak natáčíte zde na Youube. Jste normální? Prosím vás tohle nemůžete natáčet. Moja Pravnučka mne video pustila a jsem zklamaná i zděšená . Lži prvotřidní kvality. Chlapci prosím vás. Děkuji za pochopení. S pozdravem Lea Antonie Von Der Schohenbach.. Hodně štěstí chlapci.
Sobotin na sumpersku: vyber myta souvisel s cestou pres sedlo Skritek, tusim zasluhou rodiny Kleinu, rodina prumyslniku
@@davidsitta1004 Ano v Sobotíně je dochovaný mýtný domek.
Dnes se platí tzv. vzdušné, neboli pobytová taxa... To dřív neměli...
co takhle pánové si vzít na hrb těžší oříšek a to statek Hinterkaifeck to vám tady strašně chybí byla by to od vás hrozná pecka ..
To není tajemno a záhady, ale neustále politika.
Co je na 100 let starých daních politického?
@filipruml a co je na tom tajemného a záhadného?
len ta DPH vtedy nebola ako je teraz, vsakze
Usnul jsem ... škoda, mohlo to být zajímavé
To nevadí nemusíte se stydět za stáří.
@@martin_vnencak Vtipnej jak důchodce jsi.
Téma zajímavé, ale... ...nedokoukal jsem. 😐
to muselo být krásné, když nebylo tolik aut.
Myslím, že vézt urgentního pacienta do nemocnice dvě hodiny místo dvaceti minut zase tak krásné nebylo.
@@MT_Cicero Sanitky během první republiky existovaly a bylo mnohem těžší se zaseknout v zácpě.
VLASTNĚ, VLASTNĚ, VLASTNĚ, VLASTNĚ,
......primitive!!
No, zato tvoje slovní zásoba vypadá na definici sémantického obžerství. A ten cit pro interpunkci, radost pohledět.