Pole elektryczne - doświadczenia i teoria

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 18 сен 2024
  • Będzie wybuchowo! Dr inż. Tomasz Czapka zaprasza cię do Laboratorium Badania Dielektryków i Elektrostatyki Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, by pokazać, czym jest pole elektryczne i co się wiąże z tym, że nas otacza.
    Będziemy podnosić włosy na głowie, wywoływać iskry i trzaski oraz ruszać płomieniem świecy. Ale przede wszystkim czeka na ciebie spora dawka wiedzy. Przekonaj się!
    P.S. W materiale doktor używa skrótu myślowego, mówiąc, że kasza manna wytwarza pole elektryczne, dla porządku zaznaczymy tylko, że ona oczywiście pokazuje kierunek/linie sił pola elektrycznego, a nie wytwarza je. ;)

Комментарии • 3

  • @wojciechzioekbezpieniedzy999
    @wojciechzioekbezpieniedzy999 5 месяцев назад +1

    Fajne materiały!

  • @donald7110
    @donald7110 Год назад

    Nie rozumiem jak to śmigło może się obracać.
    Zbierający się ładunek na krawędziach sprawia, że powstaje pole elektryczne którego linie rozchodzą się od ładunku i z czym te linie pola oddziałują, z jakimi ładunkami i gdzie się te ładunki znajdują, w powietrzu? I jak te ładunki mogą być emitowane? Chodzi o to, że się odrywają z ostrych krawędzi i są przez coś przyciągane? I jak mogą się odrywać od metalu? Czy oddziaływanie tych dodatnich ładunków jest tak s
    ilne między sobą, że wypychają się z metalu?

  • @TomaszCzapka-ho6rz
    @TomaszCzapka-ho6rz 11 месяцев назад +1

    Dzięki za zainteresowanie tematem. Postaram się wyjaśnić te zjawisko. W trakcie działania urządzenia i kontaktu "śmigła" z elektrodą (co zapewnia metalowy gwóźdź) ładunki elektryczne pojawiają się również na śmigle. Ostre krawędzie powodują, że w ich otoczeniu pole elektryczne jest bardzo silne (a wynika to z obecności ładunków elektrycznych na śmigle). W konsekwencji dochodzi do jonizacji gazu (powietrza) - powstania ładunków elektrycznych w powietrzu. Ładunki ze śmigła (załóżmy o znaku dodatnim) emitowane są do otoczenia i dlatego te zjawisko nazywamy wiatrem elektrycznym. Emisja ładunków ze śmigła nie wynika ze zjawiska emisji polowej (powstającego po dostarczeniu odpowiednio dużej energii, która pozwala na wybicie np. elektronu z metalu), a z procesu jonizacji powietrza w otoczeniu ostrych krawędzi śmigła, pozdrawiam