Samorządy odc. 6 - Skąd powiat ma pieniądze

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 12 окт 2018
  • Jak wybieramy wójta, burmistrza, prezydenta? Co może marszałek województwa? Skąd powiat bierze pieniądze? To tylko kilka pytan, na które odpowiadamy w tej serii krótkich filmów. Te 12 odcinków to nasz podręcznik na nadchodzące wybory wybory samorządowe 2018.
    Samorządy
    odcinek szósty
    Z poprzedniego filmu wiemy już czym jest powiat, kto nim zarządza i jak dokonujemy wyboru rady powiatu. Teraz sprawdźmy skąd powiat ma pieniądze, co mu podlega i jakie ma zadania inwestycyjne. Bo ma.
    Może zacznijmy od pieniędzy. Jak powiat buduje swój budżet?
    Budżet powiatu, to oczywiście głównie pieniądze mieszkańców.
    Dochody stałe powiatów to m.in. udział z wpływów podatkowych mieszkańców. Odpowiednio jest to 10,25% z naszych osobistych podatków dochodowych PIT i 1,40% z działalności gospodarczej, czyli CIT.
    Do tego dochodzą również dotacje celowe z budżetu państwa na zadania zlecone a realizowane przez służby powiatowe. Również z budżetu państwa pochodzą subwencje czyli bezzwrotna pomoc finansowa na niektóre zadania zapisane w budżecie np. subwencja oświatowa lub wyrównawcza, gdy wpływy powiatu z podatków są mniejsze niż 85% średniej krajowej.
    Powiat ma również dochody z lokalnych, należących do powiatu jednostek budżetowych, ze swojego majątku, jak również dochody z racji spadków, zapisów czy darowizn na rzecz powiatu. Czasem powiat może też zarobić na odsetkach od udzielanych przez siebie pożyczkach.
    Taka mała część naszych podatków zostaje w Powiecie?
    Niestety. Dlatego - o czym wspominaliśmy już w odcinkach poświęconych gminom - z Waszą pomocą, po wygranych wyborach doprowadzimy do tego, że do samorządów trafiał będzie cały nasz podatek. Dodatkowo wzmocnimy finansowo samorządy gminne i powiatowe, przekazując im nieruchomości Skarbu Państwa, które dziś są we władaniu agencji i instytucji rządowych, obsadzonych partyjnymi nominatami. To chyba oczywiste, że lepiej będzie, jeśli majątkiem tym będzie zarządzał samorząd, który wspólnie wybieramy i który możemy regularnie rozliczać.
    Powiat musi również inwestować. W co?
    Poza finansowaniem szpitali, domów opieki społecznej, dbaniem o istniejące drogi publiczne o ponadgminnym zasięgu oraz dbaniem o porządek publiczny i bezpieczeństwo obywateli, faktycznie Powiat musi inwestować. Przede wszystkim w to, co gwarantuje jego rozwój, stwarza sprzyjające warunki dla lokalnego biznesu i napływu inwestycji. Chodzi zatem o infrastrukturę, technologię i warunki życia. Pamiętajmy, że inwestycja tym różni się od wydatków, że musi przynieść zysk. A ten pojawi się choćby w większej liczbie mieszkańców zachęconych jakością życia w gminie i powiecie, dostępem do usług, możliwością inwestowania czy znalezienia atrakcyjnej pracy. Chodzi więc o budowę nowych dróg i mostów, przygotowanie nowych terenów pod inwestycje, a także dbanie o środowisko.
    Żeby więc powiat mógł się lepiej rozwijać, inwestować, i żeby mieszkańcy mieli nad nim większą kontrolę, niezbędne jest wprowadzenie bezpośrednich wyborów Starosty, żeby to nie rada, a sami mieszkańcy mogli wybrać w jego osobie kierunek i tempo tego rozwoju, a potem go z tego konkretnie rozliczyć.
    Sfinansowano ze środków KKW Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska
    Subskrybuj kanał Platforma News. Kliknij w ten link i wciśnij dzwonek.
    ruclips.net/user/PlatformaNews?...
    Polub PO na / platformaobywatelska

Комментарии • 14