Plnění plynových karuší Campingaz pomocí adaptéru Edelrid

Поделиться
HTML-код
  • Опубликовано: 25 авг 2024
  • Aktualizoval jsem postup plnění plynových kartuší. Nyní pomocí adaptéru Eldrid mohu naplňovat i kartuše se systémem easy click značky Campingaz.
    www.sunshop.cz...

Комментарии • 15

  • @pavel7311
    @pavel7311 2 года назад

    buď zdráv a vesel Tome, díky, zaregistruji se a koupím, ( na amazonu kde účet mám ji nemají ) ať se Ti daří

    • @19Ander86
      @19Ander86  2 года назад

      Jasně, díky a není zač. Já na Aliku už cosi bral, trochu to trvá, ale vždy spolehlivě došlo. Něco jde ze skladu EU, tak se mi stalo, že došlo i do 15 dní někdy. Ať slouží Ahoj.

  • @janweber5260
    @janweber5260 Год назад

    Pro začátek disclaimer: plynová zařízení jsou vyhrazená zařízení a smí s nimi (s výjimkou používání v souladu s návodem k obsluze) pracovat pouze osoba s patřičnou kvalifikací. Tedy popisuji svou zkušenost a nikoho nenabádám, aby to dělal také!
    Plním si kartuše už mnoho let a nasbíral jsem pár poznatků, které považuji za důležité. Koupil jsem si přepouštěcí set z Alíku, který mi umožnil to dělat o něco sofistikovaněji. K tomu všemu jsem jej doplnil manometrem, který tomu přidal ještě další rozměr a proto tady píšu:
    - V láhvích (2, 5, 10kg) se nachází směs propanu a butanu v různém poměru. Z toho vychází i přetlak v láhvi. Mluví se o "letním" a "zimním" plynu. Už to sleduji nějaký rok a zjistil jsem, že plyn koupený v zimě má v láhvi běžně tlak kolem 7bar. Plyn koupený v srpnu mívá kolem 4 bar (oboje v garáži - v zimě cca 16°Cm v létě kolem 25°C.
    - Originál kartuš obsahuje směs propan - izobutan - butan a za pokojové teploty je v ní přetlak kolem 2 barů, na který je konstruovaná.
    - Tento přetlak nezávisí na množství plynu v láhvi, ale na poměru jednotlivých složek a teplotě
    Z toho vyplývá, že když plním "letním" plynem, překračuji běžný tlak v kartuši 2x. Pokud tam naleju "zimní", tak jsem 3x překročil tlak, na který je kartuše stavěná. Za pokojové teploty. A to už vůbec nemyslím na to, co se v té kartuši děje v rozpáleném autě, nebo v báglu na sluníčku. Naplnění "4barovým plynem" kartuše v pohodě dávají, ale jsem na ně i tak opatrný - nenechávám je v autě na sluníčku, když je dávám do báglu, tak je balím mezi oblečení tak, aby se nepřehřívaly od stěny batohu, atd.
    Osobně považuji plnění kartuší bez kontroly tlaku ve velké nádobě za hazard a když koupím láhev s větším tlakem, raději ji použiju na chatě na vaření a kartuše ani nezkouším.
    Druhá věc je množství kapalného plynu v kartuši. Ve zde uvedeném přípravku jej nemáte jak ověřit (leda až po napuštění a pak upustit). Ten z číny má cca metr dlouhou tenkou ohebnou hadičku, takže je možno plnit kartuš na váze a ohlídat množství plynu, které do ní "cpete". Osobně plním tak, aby tam bylo na váhu cca o 10% méně - jistota je jistota.
    Poslední poznatek je ohledně toho, jak urychlit přepouštění: Tlak plynu v obou lahvích (zdrojová i kartuš) závisí v první řadě na složení plynu a pak na teplotě. Takže to dělám následovně: Vezmu 10kg láhev a nechám ji půl dne na balkóně na sluníčku. Vyhřeje se na cca 40°C a dává to stejně s přehledem, jako když je v kleci na benzínce. V mrazáku si nechám namrazit led. Následně na 10kg láhev připojím plnicí adaptér, otočím ji vzhůru nohama a otevřu ventil. Opatrně vypustím z hadičky plyn (vzduch) tak, aby byla plná kapalného plynu - hadička je průhledná a jde to vidět. Uzávěr je na adaptéru na kartuš (stejný princip, jako u tur. vařiče s kartučí na hadičce). Prázdnou kartuš (ujistěte se, že je opravdu prázdná a bez tlaku) vložím do pevného nerezového hrnce (aby případné roztržení "pšouklo" nahoru a ne na mě), v hrnci ji obložím ledem a celé to dám na váhu (digitální váha s přesností na 1g). Pak už stačí na kartuši otočit kohoutkem a plyn vesele teče. Hlídám váhu a včas kohoutek zase uzavřu. Velká 450g kartuše je takto naplněná během 2 minut. Vždycky plním všechno, co mám doma, když už je vše prázdné (asi 8ks 450g, podobné množství 220g, nějaké malé 90g a celkem to zabere tak hodinu času. Přes adaptér (opět z Alíka) i ty vysoké a štíhlé kartuše, co se používají na plynovou páječku. S adaptérem VAR na 2kg láhev není problém naplnit takto i tu.
    Malý tip na závěr - opakovaným používáním může dojít k romu, že ventilek na kartuši nebude 100% těsný. Soudruzi v Číně na to mysleli a vyrábí na kartuši šroubovací mosazný "špunt" s těsněním a očkem. Není úplně levný, ale je to na jistotu, že vám to nebude v komoře ucházet.

    • @19Ander86
      @19Ander86  Год назад

      Díky za sepsání tak rozsáhlého poznatku. Šlo by poslat nějaké odkazy na ty pomůcky z Aliku? Nakupuji tam dost často. Dodnes plním stejným způsobem. Kontrola pouze převážením. Většinou dávám pouze 80% původní váhy plynu. Obzvláště v létě. Zatím bez nehod. Naplnil jsem jich už dost. Chtělo by to vyšší level 😀

  • @pavel7311
    @pavel7311 2 года назад

    ahoj, super návod, jen redukci bajonet - 7/16 na nemůže sehnat, ani v Suntechu

    • @19Ander86
      @19Ander86  2 года назад

      Díky za info, video už je nějakou dobu staré, tak nabídky prodejců se už mohly značně změnit. Zkusím pohledat.

    • @pavel7311
      @pavel7311 2 года назад

      @@19Ander86 děkuji Ti za Tvůj čas

    • @19Ander86
      @19Ander86  2 года назад

      @@pavel7311 našel jsem alternativní, ale nemám teď moc času hledat více. Pokud si večer vzpomenu, tak se podívám ještě.
      m.aliexpress.com/item/1005001864283832.html?gatewayAdapt=Pc2Msite

  • @johnrambo3136
    @johnrambo3136 4 года назад

    Zdravim neuvazujete i vykoumat jak doma zkapalnovat zemni plyn ze sporaku ?

    • @19Ander86
      @19Ander86  4 года назад +1

      To nelze kvůli vlastnostem toho plynu. Kdyby to bylo tak snadné, tak i automobily (CNG) ho mají v nádrži kapalný. Není tomu tak. Je tam pouze stlačený. Jeho uskladnění tudíž vyžaduje vysokotlaké silnostěnné nádrže.
      Edit: Kapalný zemní plyn (LNG) Výroba je náročný energetický proces, kde jsou i ztráty plynu. Netuším, zda je možné něco takového vykonávat v domácích podmínkách. Kdyby ano, tak realizace něčeho takového už postrádá smysl jednoduchosti a pro plnění plynových kartuší je zcela nevhodný. Spalování takového plynu by važadovalo zřejmě i jinou konstrukci vařičů. Zejména v oblasti trysky.

  • @romanvyslouzil2324
    @romanvyslouzil2324 5 лет назад

    Nehrozí nebezpeci vybuchu?

    • @19Ander86
      @19Ander86  5 лет назад +2

      Roman Vyslouzil Naplnil jsem desítky kartuší a zatím se mi nestala žádná negativní příhoda. Pochopitelně opatrnost je na místě. Standartní opatření jako odvětrávaný prostor a nezacházet s otevřeným ohněm jsou samozřejmostí. Také doporučuji plnit na 80% původní kapacity. Obzvlášť v letních měsících.

  • @Rízek282
    @Rízek282 Год назад

    Ahoj, prosím Uděláš video jak Plníš Meva kartuše

    • @Rízek282
      @Rízek282 Год назад

      Děkuji

    • @19Ander86
      @19Ander86  Год назад

      Ahoj, takové kartuše jsem ještě neplnil.